stemming gebracht de aangevraagde subsidie voor dö bibliotheekcommissie, welke even eens wordt goedgekeurd, en daarna de ere- diet aanvrage van dezelfde commissie adi f 1000 waarover verschil was tusschen de financieele commissie. Nadat deze, bij mon de van den heer Sohrceder van der Kolk, gezegd had, dat zij na de toenadering, welke er tusschen beide partijen door de terugstor ting van. het saldo ad f 215 in de Congres- kas was gekomen, geen oeawaar meer maakt, wordt ook dit c red iet bij acclamatie' ver leend. Vervolgens wordt na hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het beitwir tot. hernieuwde goed keuring. met enkele wijzigingen welke nood zakelijk zijn gebleken, van het reglement, zooals het luidt na de op het 10e Congres aangenomen wijziging. Doordat dit reglement was gewijzigd op een niet niet het oude regle ment overeen komen den dag, had. men de koninklijko goedkeuring niet kuunen ver krijgen. Niemand der aanwezigen verlangt het woord over liet ingekomen voorstel tot aan wijzing van Utrecht als de gemeente, waar het 12de Congres zal bijeenkomen, zoodat dit heden in stemming zal worden gebracht. Hcri.ehoemd wordt vervolgens met op één na algemeene stemmen do heer dr. C Ker- herr, als algemeen penningmeester en in "de plaats van dr. J. Vcrsluvs Jr., die wegens vertrek uit. Amsterdam zijn functie wenscht iie i te leggen, tot 2cn algemeen secretaris dr. \V. P C. Zeeman. Dr Kerbert neemt staande de vergadering zijn herbenoeming aan. Met een woord van dank en waardee ring voor het werk van dezen en van den 2en alg. secretaris sluit de voorzitter de ver gadering Gisterenavond wend door do regel ingscom- missie den congresleden een feestavond in den schouwburg aangeboden. De schouwburg was geheel gevuld. Door de Fransche Opera uit Den Haag werd ..Les Saltim'banques" opge voerd. Alg. fi«d. Verbond. Te Dordrecht vergaderde Zaterdag de greep Nederland van het A. N. V. De voorzitter van het A. N. V., dr. Kie viet de Jonge, opende de vergadering met een welkom toe te roepen aan al de aan wezigen, in 't bijzonder aan de jongsite af- deeHagen Zaandam en Delft, welke al met eere kunnen worden genoemd. Het A. N. V. heeft *en goed jaar achter den rug. Uit de verslagen der afdeeldngen is ge bleken het opgewekt vereenigingsle-ven vooral is dit gebleken uit het werken der studenten a fdeol i ngen Verder deelde Spr. mede, dat twee jonge loden uit Leiden naar Edinburg zijn ge weest om de Zuid-Afrikaansohe studenten aldaar over te halen zich meer aan te slui ten bij de Nederlaiidselie studenten. Dit heeft intussclien. jammer genoeg, nog niet \rel resultaat' gehad. De bockencommiasie is buitengewoon ijverig aan het werk geweest. De commissie in zake de tuchteloosheid heeft niet gedut, wat eerlang kenbaar zal worden. Ten aanzien van de Hollandsoh-BeLgische overeenkomst, wal spreker dit mededeelen Er heeft steeds groote vrees bestaan, dat de Hollandsche commissie zich zou laten nicesleepen op militair terreinlaat iik er dit van zeggen, zegt de voorzitter, dat de voorzatter en de ondervoorzitter van de A. N V. in de commissiewelke eerlang zal worden geconstitueerd, zitting hebben, naar onze krachten zullen we beletten dat zal worden betreden het gebied der practise he staatkunde of liet militarisme. Ten slotte wijdt Spr. woorden van groote waardeering aan den heengaanden algemeen en secretaris- penningmeester, den heer P. J. De Kanter, die door zijn benoeming tot wethouder de functie niet langer kan waarnemen. De rekening en verantwoording van dien penningmeester, sluitende met een goed slot van f 7064.91J, werd goedgekeurd. De begrooting voor 1907 wees, bij een in komst van f 11.661.37J, een batig saldo aan, groot f 8611.37^. Gekozen werden tot leden van het hoofd bestuur; di*. H. J. Kiewit de Jonge (aftr.) te Dordrecht; J. D. baron van Wassenaar van Rosande (aftrte 's Gravemhage en in de vacature mr. W. v. d. Vlugt, mej. E. Baclde te Rotterdam. Tot leden van het grcc.psbestuuf werden gekozen: jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer (aftr.) te Nijmegendr. W. v. Ever dingen te Rotterdamjhr. mr. H. Smissaert te 's Gravenliage en mr. A. B. Cohen Stuart te 's Gravenliage. Nu kwamen in beihandeling de voorstellen van het groepsbestuur. Het eerste betrof de instelling van jonge! iedenafdeelingen Jongelieden beneden de 21 jaar kunnen er lid. van zijn en gaan, als zij dien leeftijd bereikt bobben, over in de afdeeling der ouderen. De contributie bedraagt ten minste f 1 2Ö' Haarlem oordeelde, dat de geëischte con tributie van f 1.25 nog te hoog was en stelde voor, dit te doen zijn, ten minste 0.50. Het voorstel werd aan het einde aangenomen mot aanneming van de wijzi ging Haarlem. Een ander voorstel van hit groepsbestuur was groep Nederland benoemde een com missie tot het samenstellen van een lijst van vreemde woorden, met de goede ver taling of omschrijving daarvan, vooral ten behoeve van handelaars en neringdoenden Tot loden dier oommissie waren voorge dragen de hoeren Marc. Emants, dr. A. Kluyver on dr. J. J. Salverda de Grave Nie mand had daartegen bezwaar. Aan het be stuur werd overgelaten de commissie samen te stellen, waar de hoeren Mare. Emants en dr. A. Kluyver liever ni' t in aanmerking wcusökten te komen. Hierop kwam in behandeling bel voor stel der burg eraf deel ing Amsterdam, om art, 14 van het Groepsreglement. zóó te wij zigen. dat ook elders dan te Dordrecht de jaarvergadering kon worden gehouden Dor drecht. verklaarde er zich tegen. Nijmegen deed een bemiddelingsvoorstel, dat beoogde de oneven jaren te vergaderen in Dordt, de even jaren op telkens te kiezen plaatsen. Dit werd ten slotte aangenomen. Later werd beslist, dat in 1908 de jaar vergadering te Amsterdam zal worden ge houden. Dezelfde afdeèling had ook op de agenda gebracht het voorstel aan liet hoofdbestuur te verzoeken, bepaaldelijk aan onderwij- zers(f?ren) en leeraren (essen) een opwekking te richten, waarbij hun hulp wordt inge roepen de beginselen van l et. A, N. V. te bevorderen, hetzij door lid te worden, hetzij o!' bovendien doorkliefde te wekken bij hun leerlingen voor al waf Nederlandsck is. Bij dit punt wees Haarlem op practise lie bezwaren. De heer Haverman» (Rotter dam) geloofde, dat de zaak bij de hier be doelden wel sympathie vindt, doch dat de contributie bezwaar zal geven. Het hoofd bestuur zal. zoo werd besHst, rekening hou dende met de bezwaren, trachten werkzaam te zijn in den geest van het voorgestelde. Utrecht stelde voor, dat do groepsverga dering zich verklaren zou voor eenheid van tijd hier te lande en vóór handhaving en ver dere invoering van den nation alen tijd. Velen oordeelden, dat hierover geen dege lijk besluit zou kunnen worden genomen anderen meenden, dat de zaak hier niet thuis behoorde liet resultaat der discussie was, dat het bestuur de zaak nader in stu die zou nemen. Het voorstel van de stu d en te n afdeel ing Utrecht om Coers' Liederen koor ook aan te stellen tot koor van het A. N. V., werd door de voorstellers ingetrokken, nadat van veile zijden gebleken was, dat deze zaak eerst in de afdeel ing diende besproken. Het voorstel - Den Haag om dit punt te brengen op de agenda voor 1908, verviel door de intrek king vanzelf. Nog kwam in behandeling het voorste 1- Den Haag, bedoelende, dat het groepsbe stuur maatregelen zal treffen, om de natio nale spelen als kolven en kaatsen enz. 'n stand te houden en te bo orderen. De afdoe- ling Zaandam meende, dat dit niet i<n het Verbond thuis behoorde. Rotterdam vroeg of dit punt niet meer eigenaardig paste bij de oommissie in zake tuchteloosheid, liet. slot was, dat met kleine meerderheid het voorstel werd goedgekeurd. De heer J. S. M. Haver mans van Rotter dam hield een voordracht ovei den volks zang. Spreker betoogde, dat on; land in vergelijking niet Duitschland, op het ge bied van den zang, schrikkelijk, afstak. Er is een tijd geweest, dat dit anders was. Ons volk is van nature muzikaal genoeg. Maar in den tijd dor Hervorming s die volks- j zang achteruitgegaan. De Calvinisten von den de wereldse lie juuziek uit den bcoze alleen psalmen, uitgegalmd, waren goed. Ook do lust om mooi te vinden wat niet na tionaal is, deed liet zijne. Hoo daarin ver betering te brengen, waar de volkszang zco veredelend werkt? De lagere school zou daarin veel kunnen doen als de onder wijzers op muziekgebied slechts beter on derlegd waren. Dit is voor een deel de schuld der wet. Ook zangvereeuigingen kunnen nut- 1 tig werkzaam zijn, maar een groote, sterke 1 organisatie, werkende over het geheele i land, zou veel tot stand kunnen brengen. De spreker oogstte den dank van den voor zitter en het applaus der vergadering. Aan het einde wees Amsterdam nog op de noodzakelijkheid, dat het bestuur niet uit het oog verlieze de Nederlanders, die naar het buitenland trekken. Dit werd door het bestuur toegezegd. V. E. 0. Do* jaarvergadering der Vereeniging voor vereenvoudiging van examens werd Donderdagm am iddag te Groningen geopend door dr. Vam der Plaats, uit Utrecht. Dte voorzitter wees er op, dat de agenda zeer ruim voorzien is van belangrijke onder werpen. Medegedeeld werd, dialb vertegenwoordigd waren de Vereen iging vain meer uitgebreid lager onderwijs", de Vereeniging wan leer aren van het. Middelbaar Onderwijs", en de Vereeniging van den Nederlandschen On- derw ij zersbond Het getal afgevaardigden bedroeg 16. De notulen der vijfde jaarvergadering wer den goedgekeurd. Eveneens werd het jaar verslag vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat een tele gram is ingekomen van prof. dr. Grieschbach. die namens de Duitsche zusterve reen iging da groete overbracht. Medegedeeld werd, diait te Leeuwarden eene afdeèling is opgericht. De afdeeling Arnhem heeft een onderzeek ingesteld naar de examens der hoofdakte. De uitslag daarvan is geweest, dat- de commissie oordeelde, dat de examens uitnemend werden afgenomen. Wat gevraagd moest worden, werd gevraagd. Besloten werd de contributie van de alge meene leden te bepalen op f 1 en die van de leden op 50 cents. In zake de plaats, waar de volgende jaar vergadering gehouden zul worden, werd het besluit daarover aan het hoofdbestuur over gelaten. Als leden van het hoofdbestuur werden benoemdvoor do onderwijzers dr. H. Can- negieter Tzn., te 's Gravenliagevoor de geneeskundigen dr. J. de Groot, te 's Gra ven hage; voor de ouders mevrouw J. Taco Meindcz—Calisch, te Amsterdam. Besloten werd een afgevaardigde te zen den naar het Internationaal Congres voor Schoolhygieno te Londen. Daarvoor werd aangewezen dr. Steyn P'arvé, te Brammen. De tweede dag der algemeene vergadering werd geopend met het voorstel der afd. Arn hem, luidende: ..Het hoofdbestuur onderzoeke, op welke plaatsen besprekingen gehouden worden tus schen de leeraren bij het M. O. en de onder wij zers(essen) der voorbereidende scholen, be treffende den overgang van leerlingen van het L. O', naar het, M. O., en hoe de uitwer king daarvan is." Nadat verscheidene personen hierover het woord hadden gevoerd, diende mej. Goudsmit (hoofdbestuur) een amendement in om een plan te geven voor de richting, waarin die samensprelcingen gehouden kunnen worden. Dit amendement werd aangenomen met 14 tegen 1 stem en toen ook het voorstel. Daarna kwam in behandeling het voorstel- Rotterdam, om aan het hoofdbestuur te ver- i zoeken een onderzoek, in te stellen naar de regeling van de lesuren aan Hoogero Burger schollen en Gymnasia.. Na breedvoerige gedachten wissel ing, dien de de heer Steyn Parvé (Arnhem) een amen dement in om helt voorstel niet in behande ling te nomen, maar eene commissie te be noemen. welke eene studio zal maken van hetgeen in andere landen bereikt is en dan in een volgende vergadering met een rapport kan wmen. Na d« verdediging van Rotterdam en Gro ningen werd het amendement ingetrokken en het. voorstel aangenomen met 11 tegen 4 sitemmen. Door den lieer mr. E. O ving (Groningen) werd do wenschelijkheid betoogd om het ge tal schooluren to verminderen. De overgang van huis of bewaarschool naar de lagere schco! is te sterk en oefent op het gestel een nadoeligen invloed. Het is verkeerd, dat de kleintje?* een even groot getal schooluren heb ben als kinderen van 12 tok 18 jaar. Naar mate de krachten toenemen, geve men meer uren. Groningen stelde ten slotte voor, dat deze vergadering) het. hoofdbestuur verzoeke de aandacht der afdoolingen hierop te vestigen. Mej. Anemea (Arnhem) stelt als amende ment voor het woord „schooluren'' te vervan gen door „lesuren", omdat do ouders der volkskinderen hiervoor niet zullen te vinden zijn. Le hoer Otto (Amsterdam) betoogt, dat het uitgemaakt is, dat de invloed van do school op het eerste leerjaar stellig uadeolig is, en wij, evenals 'te Berlijn, tot verkorting van de schooluren moeten komen. Do vergadering nam met 8 tegen 7 stem men het amendement-Arnhem aan en zonder stemming het voorstel -Groningen Nu volgde de bespreking van de vraag: „Waaraan is het toe te schrijven, dat het Middelbaar Onderwijs in zijn huidigen vorm bestrijding ondervindt?" Het hoofdbestuur gaf als leiddraad voor de 'bespreking de volgende stellingen I. Het Middelbaar Onderwijs ondervindt de nadeelen van regelingen, vastgesteld in wetten of voorgeschreven bij koninklijke be sluiten. Daartce moeten gerekend worden a. de overlading ten opzichte van het aantal leervakkenb. do inrichting der eind-exa mens c. de regeling der bevoegdheden, waar door in lagere klassen te veel leeraren les gevend. het ontbreken van opleidingsin- richtingen voor toekomstige docenten. II. Vele Middelbare Scholen worden verder geschaad door a. liet. gemis aan onderling overleg titfischen de leerkrachten van een zelfde sdhoolb. het ontbreken van goede regelingen voor liet zelfstandig werk der leer lingen c. het feit, dat er voor de toelating steeds werd en nog wordt afgericht. Da inleider, de heer J. F. Niermeijer, was verliinderd en werd vervangen door den voor zitter die eene belangwekkende en leerzame bespreking gaf en eindigde met den wensch, dat de wiskunde van de lagere school ver- dwijinedat. niet meer Fransch getviraagd worde dan een middelmatig leerling in 6 jaar tijd kan opdoenen dat de kunstmatige opvoering van het peil voor de Hoogere Bur gerschool verdwijne. De heer Otto (Amsterdam) wil een leer plan voor de geheel e sdhool, en niet een door lederen leeraar opgemaakt. De Middelbare School is absoluut niet meer van onzen tijd met zijne moderne behoeften66 procent van deze inrichting lijden schipbreuk. Maar waar moeten die heen Die school moet hervormd werden cn toegang geven aan alle kinderen, wier ouders dit verlangen, evenals bij het lager onderwija Dat is hun recht. Nadat nog enkele lïeeren hierover het woord hadden gevoerd, beantwoordde de in leider de sprekers, hopende dat uit het ge sprokene nifceningen een overtuiging zal voortvloeien. Ten slotte had een l>espreking plaats over „Het onderwijs in do Nederlamidsche taal als basis van alle taalonderwijs", ingeleid door do 2e secretaresse, mej. S M. Maronier. Nat. Vrouwe nrcad in Nederland. Woensdagavond had in Eensgezindheid te Amsterdam oen buitengewone vergadering plaats, uitgeschreven door bovengenoemde organisatie, ten' gelegenheid van haar alge meene vergadering. Een drietal spreeksters: mevr. W Wijnaendts Franoken-Dyserinck, mevr. W. Drucker en jomkvr. H. Hartsen voerdcv het woord over het belangrijk on derworp: „De positie van het buiten-echte lijk kind". Alle spreeksters oogsten luid applaus. Na dc pauze der morgen - vergader i ng werd voortgegaan met het uitbrengen der vers'agen en kwamen nog «an hot woord mevr. v. d. DusseDe Goede de Koning voor de Vereeniging Het Blauwe Kruis, mevr. C. CampagneRusers voor den Bond van vrouwelijke verloskundigen on ten slot te mej Anna de Groot voor den Bond van Onderwijzeressen bij liet Fröbel-onderwijs. Dooi den raad is in verband met dezen laatste li Bond, een adres in gereedheid ge- brachit. om, zoodra de ministerieele crisis voorbij is, aan den minister van Binnen- landsche Zaken te wordeu opgezonden. Dit adres beoogt een verzoek om het fröbelon derwijs voortaan geheel in de staatszorg op te nemen. Het jaarverslag, hoewel zeer uit voerig, leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Een feit is, dat do Raad langzaam maar zeker vooruit gaat. Do financiën wijzen als inkomsten aan f 358, terwijl de uitgaven f 553 boloopen, zoodat het. jaar met een nadeelig saldo sluit. Meerdere persoonlijke bijdragen werden door de ponningmeeste- resse, mevr. W. Drucker, dan ook zoor noo- dig geacht. Na eenige gedacht en wissel ing volgden beknopte mededeel in gen door de leden van de internationale comités. Op verzool: werd daarna overgegaan tot het verkiezen va.ndrie leden voor het dage lijkse li bestuur en gekozen mej. E. Baelde, mej. G A. A. Bouricius en mevr A. Treub Cornaz. In de Oefenschool der Rijksnorniaal- school voor Teekenonderwijs te Amsterdam hield de Nedcrlandsche Vereeniging van Teekenonderwijs baar 27ste algemeene vergadering. Namens den heer W. B G. Molkenboer riep de heer W. B. Wae- rink de vergadering het welkom toe, erop wijzend dat deze, door zijn nojg pas kort herstel van een ernstige ziekte, de vergade ring niet. in haar geheel kon bijwonen. Spr. herinnerde aan de reis door eenige heeren in Duitschland gemaakt om daar het teeken onderwijs te bestudccren op initiatief der regeering. welke z|jn toestemming heeft ge geven om het rapport daaromtrent te doen uitgeven tegen een gering bedrag. Na het uitbrengen van het jaarverslag door den secretaris, don heer J. de Jong Czn. waaruit bleek dat het ledeuital thans 251 bedraagt cn er een batig saldo in kas is van f 293.05 werd de begrooting goedgekeurd, sluitend© met een bedrag van f 1445.05. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van een nieuwen voorzitter door het aftre den van den heer W. B. G. Molkenboer, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Gekozen werd de heer Wicrink met een groote meer derheid. Bepaald word dat de volgende vergadering in Den Haag on op denzelfden datum zal plaats hebben. Herkozen worden do bestuurs leden mej. J. M. E. Kerlen en de heer J VV. Sevenhuijsen, terwijl voor de nieuwe vacature ontstaan door de verkiezing van den hoer Wierink tot voorzitter, de heer J. Visser gekozen werd. Punt 8 der agenda leverde een belangrijke bespreking door den heer H J. de Vries ter toelichting van een aantal tookeningen van eenige Duitsche lagere scholen, welke proeven in een andere zaal ter bezichtiging waren op(g|elia.ngon en door den inleider zijn bijeengebracht op zijn bezoeken in Hannover en Hamburg. Na de pauze nam do voorzitter allereerst het woord om wanne hulde te brengen aan den afgetreden voorzitter, den heer W. B. G Molkenboer, wijzend op zijn groote verdien sten en het vele dat de vereeniging nein vjerplicht is. Woorden die met oen wa.' m applaus begroet werden-en waavop de heer Molken-boer op zijn aardige, humoristische wijze antwoordde, de vereeniging geluk ven- schend met zijn opvolger. Daarna werden eenige voordrachten ge houden waarna de voorzitter met con woord van dank aan do inleiders de vergadering sloot. Ned. Bond togen algemecnen dienstplicht, Het Huisgezin meldt In ons land is een bond opgericht tegen algemeenen dienstplichtIn vier dagen kwamen meer dan 10.000 betuigingen van adhaesio in. Te Utrecht zullen de voorzitters der af- deeüngen vergaderen ora de statuten vast te stellen en eon definitief bestuur te kie zen. Van het voorloopig bestuur is voorzit ter de heer Ch> Houtacker, burgemeester te Heel, en secretaris-penningmeester de heer J. Gcradts, burgemeester te Posterholt. Dc oprichters bobben den volgenden op roep verspreid, waaruit doel en beweegre denen ten vollle blijken He^ naderend, gevaar van algemoenen dienstplicht doet zioh in den laatston tijd op verschillende wijze kennen. Ei wordt op afschaffing der loting aan gedrongen en daartoe bij onze hoogo staats colleges gerequestreerd. Minister Staal en zijin helpers spraken bij do behandeling der begrooting van Oor log voor 1907 met zooveel woorden uit, dat met hunne verdediging van een volksleger de eerste stap werd gedaan naar veralge meening van den dienstplicht. Van niu af dient tegen dit streven front gemaakt. Oor log en Marine zijn vraatzuchtig, onverza digbaar Hunne begrooting is sedert 1867 meer dan verdubbeld. Oorlog en Marine eisehec in 1907 44.597.810 van de 185.971.000 gulden; dat is 24 pet. van alle inkomsten. Van eiken gulden belasting 24 cent voor landsverdediging. Deze verzekeringspremie is boog, is buitensporig voor ons land. Van heel Europa dragen wij na Frankrijk de zwaarste lasten por hoofd. En wij hebben niet eens de milliarden van 1870 betaald. Ieder vorhooging van contingent en alge meene dienstplicht zal de oorlogsuitgaven doen stijgen. Wel wordt voorgespiegeld, dat do diensttijd kan worden verlaagd. Maar is verhooging van contingent of algemeene dienstplicht eenmaal aangenomen, dan wordt de diensttijd al heel spoedig verlengd. En ai werd de diensttijd korter, dan willen wij aan de ouders vragen, wat is u liever: één zoon voor 8 maanden, of twee zonen voor 6 maanden aan dc kazerne af te staan. Af te staan uit bedrijf, uit studie, uit betrekking, met al den nasleep van her halingsoefeningen. Met of aonder hl ij vond gedeelte. De vrijwilligere worden nu reads door verzwaring van dienst uit de kazerne En de generale staf hoeft uitgesproken, dat moeten innemende persoonlijke laster, worden aldus verzwaard. Meu streeft naar een volksleger, dat van een vcikslegor al leen den naam zou hebben, daar uien aue zonen des volks in het leger wil inlijfveo En de generale sta f beeft uitgesproken, dtt onze legersterkte voldoende is voor onze vei- dediging. Geen reden derhalve om legeruit- breiding, om algemeenen dienstplicht te ver langen, of de loting af te schaffen wat vroeg of laat tot legeruitbreiding leiden moet. Legeruitbreiding kan geen bespanug zijn. Soldaten zijn duur. Er zullen meer ka zernes noodig zijn, meer beroepskader, me sr. hoogere en lagere officieren, wier bezeldi gingen en pensioenen de begrooting blijven drukken. Voor 1907 is er een geraamd te kort- van 3£ millioen. Groote werken, die de welvaart des lands en de draagkracht des volks zouden verhoogen, blijven daar om achterwege. Voor invaliditeitsverzeke ring is geen geld. En oorlog zou voor ;m- productieven arbeid meer geld en moer men- schen mogen vragen, niettegenstaande men genoeg leger heeft? Wie daartegen opkomt, sluite zioh bij ons aan. De Nedorlandsoho Bond tegen Algemeenen Dienstplicht heeft ten doel, algemeenen dienstplicht to weren, en te waken tegen overmatige verzwaring van militaire lasten. Reeds meer dan 10.000, waarbij zeer invloedrijke personen van al lerlei stand en richting, zijn lid. Onze stem moet gehoord worden in heel Nederland en doordringen tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het commando halt moet gegeven worden aan het departement van Oorlog. Tegen vermeerdering van contingent! Te gen afschaffing der loting 1 Tegen algemee nen dienstplicht! F. Adriaanse, secretaris, Roermond; Z. Th. J. F. baron Van Dorth tot Modler, burgemeester, Duiven; J. II. E. H. Go- radte, burgemeester, Posterholt; P. J. Haa- zovcet, voorzitter Miliciens-Bond, Amster dam C. H. Houtackcrs, burgemeester, Heel en Panheel; Th. J. H. Huijben, bur gemeester, Horn; A. Reijmdera, burgemees ter St. Oddliönbeig; J. A. van den Schoor, burg. BaexemS. Schreurs, burgemeester Gratliem jhr. L. Ridder de van der Schuo- ren, voorzitter van den Neder landschen Boerenbond, Zevenaar; J. Truijen, voor zitter van den Limburgschen Landbouw bon d, burgemeester, MeijelH. H. H. van de Venne, burgemeester, Maasbracbt. In de jaariijksohe algemeene vergade ring van de Nedcrlandsche Vereeniging to*, het oprichten en instandhouden van Her- tellingsoorden voor Handels- en Kantoor bedienden en Handelsreizigers, gehouden te Rotterdam, in het gebouw „Mercurdus", werd het jaarverslag goedgekeurd. Ter vergadering waren o.a. aanwezig le den en afgevaardigden uit üolft, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Leidon, Rotterdam, Tiel, Tilburg en Utrecht. Op voorstel van Dordrecht werd behan deld do motie van de propaganda-comm isiio daar ter plaatse. Na discussie werd dc motie door de voorstellers gewijzigd in dien zin dab de wenschelijkhedd wordt uitgespro ken van do omzetting der prepagand a-com missie in afdeeliugen en van het benoemen ©ener commissie, die zal trachten samen smelting te verkrijgen mot de vereeniging „Verpleging en Rust'" en die de noodige stappen zal doen tot de voorbereiding van evengenoemde omzetting. Na toelichting van den hoer Bax, die be toogde dat eon fusie zeer waarschijnlijk is, omdat, als aan de wensohen vroeger van Amsterdiaanschc zijde geuit, door wijziging van statuten en huishoudelijk regiloment wordt tegemootlgjekomenhot motief voor het voortbestaan der vereeniging „Verple ging en Rust" geheel vervalt on zij dc sym patlhie van ajllc vaikgenooten niet alloon, maar ook van het publiek zal verspelen, indien zij zioh tegen de algemeen verlang de samensmelting verzet, werd de gewijzigdo motie met algemeene stemmen aangenomen. Tot bestuurslid in de plaats van den heer Jac Verbuigt werd gekozen de heer J. F. Remtsmjlder eu ter vervulling van de va catures Kampman en Friozeberg, werden resp. gekozen de heeren N. A. A. Kamp man en F. G. Mastenbrook Jr. Als leden der commissie voor financioolo controle werden benoemd de heeren Jao Masly, H. C. Snel Jr. en Oh. Bogacrts. Bepaald werd dat 10 van de vaste ja&r- lijikscke inkomsten in 1907 zullen worden gedragen aan het Reductiiefonds. Punt 8 der agenda werd aangehouden. Als leden der Ooonmissie voor Fusie onz. (door aanneming der Dordtscho motie noo dig geworden), worden benoemd de hoeren II. Bax Jr., W. N. de Bruijn Jr., Willem C. Fieze Jr.. Noorlander en E. C. Ovor- broek. Deze commissie zal hare taak ten spoedigste opvatten. Na eenige mededeelingen van huishoude- 1 ij ken aard werd de vergadering met oen krachtig woord van opwekking door den voorzitter gesloten. N»g«rland«oh« Boarenboad. In de vergadering van 17 Maart is rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1906 en bes'oton daarvan afschrift te zenden aan de prov. boerenbonden. Dan is voorgelezen een brief der vereeniging „Boaz", die eene commissie heeft ingesteld tot betere regeling van het pachtcontract en in deze medewerking vorzoc11 van den Ned. Boeren bond. Dit verzoek werd gretig aangenomen en dien tengevolge werd besloten met Boaz in correspondentie te treden, oen aantal exem plaren der vragenlijst omtrent het jJachtcon- tract aan de provinciale besturen te zonden cn deze te verzoeken, dat zij die exemplaren behoorlijk ingevuld voor 1 Mei aan het be stuur van den Ned. Boerenbond terugzen den, waama overleg zal worden geploegd met Boaz. "V erder werd besloten dit jaar opnieuw oen congres te houden te Nijmegen en wel in de maand September. Aan het Dag. Be stuur is overgelaten de dagen nadere to bepa len. Omdat echter in het liegin van Sopt. de Sociale Week te Breda, in het midden do landbouwtentoonstelling te 's Gravenhag© go- houden wordt, zal liet congres moeten ver schoven worden tol de laatste week Evenals in 1904 zullen behalve eene opening en eene algemeene slotvergadering acht sectieverga deringen gehouden worden, on wel óver de vólgende onderwerpen de zedelijke verhef fing van den boerenstand, waarbij behoort opvoeding, onderwijs, drankbestrijding, hui selijk levenvervalsching van levensmidde len en veevoeder; het pachtstelsel; de onge vallenverzekering de wijziging van het be lastingstelsel in verband met. de volksvoe ding de leenbanken in verband met den Boerenbond de veeartsenij do landverhui zing. Aan het Dag. Bestuur is opgedragen de nadere regeling van het congres, de defi nitieve va3tstelling der punten, enz. Ten gevolg© van een verzoek van eene vergadering, welke door afgevaardigden van verschillende leenbanken te Arnhem gehou den is. is eene commissie benoemd, bestaande uit drie leden van het bestuur, waarbij nog drie uit de vergaderden zullen gevoegd wor den, welk© commissie zal onderzoekon, wat die leenbanken moeten doen, welke zich wen- schen af te scheiden van do Centrale Bank te Utrecht. I>ie commissie zal tevens een plan van reorganisatie aan het liestuur in dienen, welk plan, als het wordt goedge keurd, aan het congres zal wordeu voorge steld. Door onvoorziene omstandigheden kan het Tweede Nationale Congires voor Zondagsrust op 24 en 25 dezer te 's Graven- hage niet plaats hebben. Het zal nu op 1 en 2 Mei worden gehouden. Programmals on kaarten worden eerlang aan do leden'gezonden.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3