Firma P. k DE KOK, Utrecht. De Stichtsche Bank, VreJenburg 3, Utrecht. Gevestigd te UTRECHT, ARIAHOEK I. Atelier. SosKirrjes Tailleur AMEUBLEMENTEN. Provinciale Levensverzekering en Vonrschotbank, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. ".Naamlooze Vennootschap Bronwaterleiding Doorn". Aanbesteding Grint, Zand en Noodgoed. een net klein Huis of Bovenhuis Gemeubileerde Zitkamer, Zeer sterke Stoomhoutzagerij. Wyziging der Depositorente. verstrekt credieten op korten en langen termijn. Mr. A. VAN SOEST. In een groots Dames-Confeetiezaak wordt ge vraagd eerste TAILLEWERKSTER voor vast werk en tegen hoog loon. Maison de JParis. Fl. 29.-, 39.-, 49.-, 59.- Mariastraat 10 en Steenweg 61. edschte gegevens betreffende den drager ver meldende. Nederlandse he PI an de 1-Mij Naar de Ned. Fin. verneemt, zou de heer B. Heldring, president der Nod. Handol- Mij., voornemens zijai als zoodanig af te treden. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam. Bestemd voor onderwijzer 3e klasse in Ned.-Indië 1>. To1!. Willem Mengelberg. Het be stuur van het Concertgebouw te Amsterdam dat blijkbaar onmiddellijk pogingen heeft aangewend om den heer Mengelberg voor ons land te behouden, heeft naar het ons mee deelt dit succes behaald, dat de heer M. de vaste posit;e te Frankfort a. M. niet aan neemt. Wel heeft de heer Mengelberg aan het bestuur te Frankfort geschreven, dat hij be reid was twaalf concerten te komen dirigee- ren, waartoe het bestuur van het Concertge bouw hem vergunning zou verleenen. Hij blijft dus in el'k geval als vast dirigent hier, en zou ook de concerten te 's Gravenhage, Haarlem, Arnhem en Rotterdam enz. blij ven leiden. Het <9 natuurlijk de vraag of men te Frankfort hiermede genoegen zal nemen. De aanbieding was voor 22 concerten, en als vast dirigent. N. R. Ct. Dr. Otto Neitzel, de bekende confe rencier en pianist uit Keulen, komt Zon dag a.s in den Haagschen Kunstkring een vooraraoht houden over Salomé, het gedicht van Oscar Wilde en de muziek van Richard Strauss Baron van Zuijlen is" uitgenoodigcl in den a.s. winter te Munchen een der Kaïm- coaicerten te dirigeeren. Het is nog niet ze ker of hij aan die uitnoodigting gevolg zal ge ven. (Vad.) Profas««r A. G. van Hamel, f Maandagavond 8 uur is in1 'Let gebouw der Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam vrij plotseling overleden prof. A. G. vaal Hamel, hoogleeraar aan de Univer siteit te Groningen, die tegen 1 Mei zijin c rvol o! tslag had aangevraagd, daar hij zich weder in Frankrijk wenschte te vestigen. Hij was, zooals men weet, wegens een hem overkomen ongeval Ln de Ziek -verpleging opgenomen. Zondag kreeg hij daar een aanval van pleuritis ten-gevolge waarvan hij overleed. Professor Van Hamel was zeven jaren pre dikant 'bij de Waalsche gemeente te Rotter dam, welk ambt hij verliet om zich geheel te kunnen wijden aan de studie der Fran sche taal- en letterkunde. De „Academie Franjaise" verleende hem den graad van Docteur de lettres, terwijl het Fransche gouvernement hem Officier d'Aca démie en ridder van het Legioen van Eer maakte. Ook was hij ridder van den Neder- lajidsohen Leeuw. Hij bracht vele jaren te Parijs door vóór hij den Groningschen leerstoel in de Fran sche taal- en letterkunde betrad. Persoonlijk bekend met de populairste Fransche roman- en tooneelschrijvers va«u het- oogenblik legde hij zich bijzonder toe op de kunst van zeggen bij leermeesters en too- neelspelers van naam. Hij was steeds president van alle examen commissies voor de Fransche taal hier te lande en was ook tal van jaren lid en voor zitter van het hoofdbestuur van het Neder- landsch Tooneelverbond. Zijn tweelingbroeder prof. G. A. van Ha mel is hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit te Amsterdam. Te W ageningen is Dinsdag in den ouderdom van 72 jaren overleden de heer 0. H. J. Muller von Czernicki, gepension- neerd luitenant-kolonel van het O.-I. leger, Ridder in de Militaire Willemsorde Mr. C. G. von Re e ke n. f Te Haar lem is gisternacht in 'tSt. Elisabethsgast- huis overleden, na een operatie te hebben ondergaan, mr. C. G. von Reeken, rechter in do rechtbank aldaar. Mr. Von Reeken werd 16 Februari 1854 te Utrecht geboren, studeerde te Leiden en promoveerde aldaar 15 Mei 1878 tot doctor in de rechten op stellingen, oum laude. Hij vestigde zich daarop te Haarlem, werd daar in 1888 commies-chef ter provin ciale griffie, later advocaat en procureur, had daarin een bijzonder drukke praktijk en werd in 1899 benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank, en was nu de oudste rechter in dat ooilege. De overledene was voorzitter of bestuurs lid van verschillende openbare of liefdadige instellingen te Haarlem. Te Zutphen is na een langdurig lijden Overleden in den ouderdom van 68 jaren de heer mr. D. J. R. Brauts, oud-veohter in de arrondiissements-rechtbank te Heeren - veem, oud-voorzatter van den Voogdijraad Lidaar. Werkplaatsen der S.S. Naar de £w. Ct. verneemt, zal het aantal ambaohts- ïeden der Centrale Werkplaats S.S. te Zwol le met 40 en dat der Centrale Werkplaats 5-S. te Tilburg met 50 worden uitgebreid. >m aan het drukke vervoer tegemoet te ko nen, door spoedige hei-stellingen aan het naterieel O i a n j e-N a s s a u-0 o r d. Naar wij 'ernemen hebben het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij ter bevordering der genees kunst en het bestuur der geneeskundige Ver eniging ter bevordering van het ziekenhuis vezen zich gewend tot het bestuur van het sanatorium Oranje-Nassau-Oord met verzoek nlichtingen te mogen ontvangen omtrent len toestand. Het bestuur heeft zich daartoe onmiddel- ijk bereid verklaard en de besturen uitge- loodigd tot een samenkomst waarin aan de afgevaardigden van beide vereenigingen de geheel e zaak is uiteengezet. De staking te Rijssen. Men noldt uit Rijssen omtrent de staking aan de N. R. Ct. Het aautal werkwilligen is sedert de laat- ite opgave nog weer heel wat gestegen en s thans geklommen tot 395 (gisteren heb ben nog weer 4 stakers het werk hervat.) Verleden week is er toelatings-examen voor de fabriek gehouden, waaraan door 19 leer lingen dor beide openbare scholen, bijna al len kinderen van werkwilligen, werd deel genomen. Elf ervan zijn gisterenmorgen op de fabriek toegelaten en dezep zijn onder 't getal 395 begrepen. 1 Februari j.l. werd de oude fabriek met 264 arbeiderspers) aam gezet, zoodat er sedert dien tijd 131 zijn bij gekomen De werkstakingte Dordrecht In de Maandagavond gehouden vergadering der stakers bij de firma Vriesendorp is be sloten, met slechts 8 stemmen tegen, den strijd voort te zetten. Deze stemming ge schiedde schriftelijk. De acht tegenstemmers stemden echter niet tegen, om u-at zij bij Vriesendorp werk wilden vragen. Door en Dordrechtsehen Bestuurdersbond is een e - zoekschrift gericht aan den minister v. u binnenlandscho zaken, waarin aangedrongen wordt op de tusschenkomst van Zijne Excel leutie in zake de huisvesting der nieuw aai genomen arbeiders bij de firma Vriesendorp en Zoonen. Er wordt in dit- verzoekschrift op gewezen, welke groote gevaren deze op een hooping vau ongeveer 60 man in een daartoe bij uitstek ongeschikte ruimfe opl»>- vert voor den gezondheidstoestand aan oe Mijl, uit een hygiënisch oogpunt. (D. Ct.) De Club de Bienfaisanco Naar liet HbkL verneemt, zijn aan de Club de Bienfa.isance in do Von-dielsbraait- door de justitie teruggeven do brandkast en het dos sier van boeken en papieren, destijds bij een inval in beslag genomen. De moord 'te Mill. Gisteren i9 voor de rechtbank te 's Hertogenbosoh de zaak behandeld betreffende den moord op den veldwachter Maas te Mill. De acte van beschuldiging werd reeds door" ons medege deeld. Het O. M.. verschillende verzachtende omstandigheden voor beklaagde, dtie vod- ledig mededeelde de geheel© toedracht der zaak, in aanmerking nemende, en met waar deering gewagende van zijn leven gedurende de laatste 15 jaren, eischte voor Verb ruggen eone gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden als schuldig aan zware misliande- 'ing den dood ten gevolge gehad 'hebbende, en mr. H. ,T. van Leeuwen, beklaagde ambts halve als verdediger toegevoegd, sprak het i-ertrouwen uit dat. waar zijn cliënt, zooals mag worden geacht dat is gebleken, uit zelf verdediging hoeft gehandeld, zij het. dan ook dat hij in die zelfverdediging en in zijn ver weer tegenover den veldwachter Maas wat al te ver is gedaan, niet tot eene zóó zware straf zal worden veroordeeld, als door het O. M dat zóó doorslaande blijken heeft wil len geven van grooten zin voor rechtvaar digheid, is geëisolit. Uitspraak 30 dezer. Mishandeling op Veenhui- z e n De rechtbank te Assen veroordeelde den verpleegde J. S. F uit de Rijkswerk inrichting Veenhuizen, die den wijkmeester NLezng ernstig met een mes mishandelde, tot 11 jaar gevangenisstraf. Vijf militairen van het 3e reg. infan terie. beklaagd van de bekende diefstallen van militaire goederen te Middelburg, zijn dooi den krijgsraad te 's Gravenhage ver oordeeld de eerste en de tweede tot resp. vijf en tien maanden gevangenisstrafde derde tot één jaar gevangenisstraf en twee militaire gevangenisstrafde vier de en de vijfde ieder tot zes maanden ge vangenisstraf allen ..iet ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van vijf jaar. Een militair naar de Tucht school. De krijgsraad te 's Gravenhage ver< oideelde den 16-jarigen kanonnier v. d. D., die te Hellevoét-sluis, ten nadeele van een zijner kameraden van diens nachtleger een portemonnaie met geld had weggeno men, welk bedrag door hem geleidelijk aan snoeperijen enz. werd verteerd, wegens dief stal in de chambree ten nadeele van een ka meraad, tot plaatsing in een Tuchtschool voor den tijd van 6 maanden. Moordaanslag uit minne nijd. Maandagavond loste te Enschedé de 17-jarige B. uit minnenijd vier revolverscho ten op de 17-jarige Marie H. zonder haar te treffen. B. is maar Almelo vervoerd. Het raadselachtigegeval te Amsterdam. Omtrent de oorzaak van het onheil op de Spiegelgracht te Amster dam, verkeert inen nog geheel in het onze kere. Het vermoeden dat man, vrouw en dochter gestikt zouden zijn door kolendamp, moet ook al buitengesloten worden, aangezien er in de kamer waar de vulkachel stond een ventilator en luchtkoker is. Noch van gas. noch van kolendamp soliij.nt sprake te zijn. Het huis mag door niemand betreden worden en wordt, zorgvuldig be waakt. Van het geneeskundig onderzoek is nog niets bekend. Van de locomotief ge val lei. Gistermorgen is de leer ling-machinist H. nabij Almelo van de locomotief van een goederentrein gevallen. Ernstig aan het hoofd verwond is hi^ met dezelfden trein naar Almelo vervoerd en in het Ziekenhuis aldaar opgenomen. Verdronken. Te Terniumfen (Gr.) is in een gracht verdronken het drie jarig dochtertje van een daglooner. Slechts een oogenblik had men de kleine uit het oog verloren. Heidebrand. Door onbekende oor zaak ontstond Zondagmiddag te ongeveer 12 ure, brand in een heideveld achter Hoog-Sco ren, in eigendom be^oorende aan het Kroon domein Ongeveer 50 HA werd door den brand vernield. School- en Kerknieuw*. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat niet 1 September 1907 aan de Rijks-hoogere bur gerschool te Wageningen te vervullen zal zijn de betrekking van leer aar in de natuurkunde en de ccsmographie. Het getal wekelijks te geven lesuren bedraagt voor natuurkunde 9. voor cosinographie 2. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 1 Mei a s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwij* K. ten Bruggencate eventueel met j-gave van het getal dienstjaren, door hen als leeraar aan eene hoogere burger school of een gymnasium doorgebracht. Israëlietische Kerk. IX- heer S. A. Rudelsheim. opperrabbijn van Friesland, die het aanzoek had ontvangen- zich beschikbaar te stellen voor het vacante opperrabinaat van de provincie Noordbrabant en Limburg, heeft voor dit aanzoek bedankt. Do directeur-generaal van den land bouw brengt tor kennis van belanghebben den, dat in de maanden Juni en Juli e. k aan 'sRijks veeartsenijschool te Utrecht» gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (St-aatsblod no. 99). De dag vau aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Zij die tot dat examen wenschen te wor den toegelaten, behooren zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Mei e. k., aan te mel den bij den directeur van gemelde school. aDe Bond van g-oederenklerken der S.S. hield Zondag te Utrecht een goed bezochte algemoene vergadering. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. waaruit bleek, dat de bond thans 165 leden telt en zioh meer en meer in sympathie van meerderen en andere amb tenaren der Maatschappij mag verheugen. Vele hoofd- en andere ambtenaren dei- Maatschappij zijn bovendien ingeteekend op het orgaan van den Bond. De mededeel mg werd gedaan, dat Groep I d-. voorstellen van den Bond in eenigs- zins gewijzigden vorm aan de directie heeft overgebracht, zoodat hiermede bij de voor stellen tot vaststelling van het nieuwe R. D. Y rekening zal worden gehouden. Dt heeren M. Goud en C. J. Slooff wer den al-s bestuursleden herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen die heeren Weysters te Groningen en Velt horst, te Arnhem. De commissie van redactie werd herbe noemd terwijl als nieuw lid daaraan werd toegevoegd de heer M. W. Govers te Utrecht. Te Arnhem zal de volgende algemeene vergadering worden gehouden. Over het algemeen werd met de leiding en a richting, die de Bond gevolgd heeft, instemming betuigd. Besloten werd de beslissing omtrent de prijsvraag voorloopig aan te houden. Hilversum. In den kunsthandel van den heer Redd-ngius is een tentoonstelling geopend van schilderijen en teekeningen van den heer D. B'. Nanninga. Hilversum. In Sépteonfoer zal alhier, jedurend© twee dagen, een nationaal schaak - concours -worden gehouden, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Hilver- sumsoh Schaakgenootschap. H ilversum. Bij onderhan-dsaho aan besteding is de bouw van een kerk met to- rons en pastorie te Weébosdh, onder beheer van de architecten Joseph Ouypers en Jan St.uyt te Amsterdam), Moor de sexm van f 33.950 gegund aan den aannemer Jao. van Groenendaal te Hilversum. Hilversum. De Erfgooiersquaestie Onze berichtgever meldlt: De plagerijen nemen weder een aanvang, zeker niet dienende om de oplossing der quaestie te vergemakkelijken. Zoo zijn gis teren van den opzichter der Hilversumsche Meent der nieuwe partij, Van Es en diens helper Leur. terwijl zij opp de Meent werk zaam waren, eereedschappen en kleeding- stukken weggenomen. Hiervan is aangifte bij de politie gedaan Hbld. Rh enen, 16 April. In de raadsver gadering betuigde heden de burgemeester, de hee- jhr. G. J. A. Schimmelpenninck zijn dank aan den raad en de ingezetenen voor de wijze waaróp zijn jubilé is gevierd hij verzocht opname hiervan in de notulen, opdat voor het nageslacht bewaard blijve de herinnering aan de aangename verhou ding, die er heerscht tusschen raad en voor zitter, bevolking en burgemeester. Tot onderwijzeressen te Rhenen werden benoemd mej. M. P. C. Wisgerhof alhier en mej H. J. Vermeer te Eist. Door de onderwijzers werd verzocht hun jaarwedde met f 50 te verhoogen, zooals de raad be sloot. tot verhooging met dat bedrag van de salarissen der onderwijzers met verplichte hocfdacte. Dit adres werd gesteund door adre«en van adihaesie van de hoofden dor scholen, der onderwijzers met verplichte hoofdact© en van den arr.schoolopziener, den heer Stamperius te Baarn. De heer S had een zeer breedvoerige memorie ingezon den, waarin de gronden werden opgesomd, die de gevraagde verhooging wettigen. Niettegenstaande dit steldo de voorzitter voor afwijzend op het adres te beschikken, waartoe met algemeene stemmen werd be sloten echter zal men er op voorstel van den heer Soeters, bij de eerstvolgende be groeting op terug komen. N ij kerk. De heer G. Oozijnsen slaagde te Utrecht voor dé acte 1. o. Eveneens slaag de de heer A. Hannstra te Harderwijk. De luitenant-kolonel J. H. -van den Burg en de kapitein J. A. F. Keetell, offi cieren voor speciale diensten bij het 5e rai ment infanterie, worden in August us gedeta cheerd in het schietkamp bij Öldébroék tot het velgen van een cursus bij de vesting artillerie. De e luitenant C. J. Nierstrasz, van het le regiment huzaren, zal, naar wij ver nemen, op 1 Mei worden overgeplaatst bijl het le escadnon, dat alsdan van uit Amster dam alhier in garnizoen komt. Genoemde officier wordt op dien datum gedetacheerd 'bij de Normaaischietschool tot het volgen van een schietcursus. Mej. Hanlo (zuster Eugenie) overste in liet pensionaat van Onze Lieve Vrouwe alhier, hoopt op Zaterdag 27 April don dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaxen ge profest heeft (dé belofte als kloosterlinge afgelegd.) De Kamer van Koophandel en Fabrie ken vergadert morgenavond te 8 uur in het gemeentehuis. Door de politie alliier is een gesig naleerde aangehouden, die door den kan tonrechter tot. boete was veroordeeldNadat deze door hem was voldaan, is hij weder op vrije voeten gestéld. Burgerlijke stand. Getrouwd: Hendrik us Ruurdericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Geboren: Albertus Jan, zoon van Roe lof Ciikel en Aaltje van Santen. Overleden: Johannes van. Ruitenbeek, oud 3 jaren; Jolxan Carl Andreas Maleski, oud 72 jarenWouter van den Heuvel, oud 76 jaren. Posterijen. Opgave van onbestelbare poststukken over de eerste helft van April Brieven Jan Wiggers, Eomnes; Bartling, Amsterdam; De Wolff, 'sGravenhage; Jan Brui-mei. Sliedrecht; Van Wijngaarden. Ter Aar; Van Hattem, Haltern. Briefkaarten: Van Kommer, Amsterdam; Beijeranan, ArnhemRijke, Groningen; Mandemakor, VenloV. d. Enden. Zwolle Het Bestuur maakt bekend, dat het Dividend over 1906 is vastgesteld op f 15.per aandeel en vanaf 17 April 1907, tegen intrekking van Dividend" bewijs No- 4 betaalbaar wordt gesteld bij de Heeren VLAER en KOL te Utrecht, en de Heeren JAN KOL Co-, te Amsterdam. Dijkgraaf en Hoogheemraden van don Lek dijk Bovondams zullen op Zaterdag 20 April 1907. des middags te 13 uren, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht aanbesteden lo. De levering van Grint en Zand 2Het leveren en ten ge- bruike stellen van ket Noodgoed langs den dijk voor den winter 1907— 1908. Breeder bij biljetten omschreven. Twoe stil levende Dames aockcn tegen een huurprijs van ongeveer f 250. per jaar. Br. franco met volledige inlichtingen Motto „H u i 8" bureau van dit blad. WORDT GEVRAAQD met 15 Mei a. s.eene liefst in de nabyheid der Iufanterie-kazerne. Br. fr. onder lett. V, bureau van dit blad. 2 recht2 aver, lange zwarte gebreidelste soort WOLLEX R N 11.HO VNFN Voetlengte 14, 16, 18. 20, 22 en 24 c.M. P r ij s 38, 42 46, 50, 55 en 60 cent. JAEGER Beige Zwarte of andere kleur lange Dameskousen70 cent; dito Heerensokken. 55 cent; korte xwarfe Vrouwenkcnsen, 55 cent; alles per paar. Bij 6 pr. te zameu franco. Wolindustrie te Nijensleek. In 't Gooi is te Huur, een mo dern groot Winkelhuis met groote Woning en veel ruimte. Het oprichten van een Koks- en Banketbakkerszaak zal zeker een groot bestaan opleveren. Br. fr. letter G. G. a/h Algcm. Adv. Bur. KRUISMAN Co., Amsterdam. Sigarenkisten en Kistjes, van reukeloos hout, ter verpakking van boter cacao, parfnmeriëtienz. KRAMER SMITS, voorheen VERMAES, Delft. Met ingang van heden. 16 April 1907. wordt de rente voor Deposito's met dén dag opzegging4 'sjaars. voor een maand fix de prolongatierente der Amsterdamsche Beurs met een minimum van 2'I, en een maximum van 5"l„ Safe-deposit-Loketten in verschillende grootten en prijzen te huur. DIRECTEUR Brieven met opgave van leeftijd en laatste betrekking Succursale Compagnie Lyonnaise. UTRECHT JRA USDA.M 4. G-rand choix Sur mesure a partir de fl. 65. -. Groote sorteering. Laagste Prijzen.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3