BINNENLAND. vuil naar den geleider en zette den veroor deelden een krans op het hoofd. Midden-Amerika Washington, 19 April. Er worden pogin gen in het werk gesteld om den vrede tus- schen Nicaragua en Salvador tot stand te brengen. In overeenstemming mot den uit "Washing ton ontvangen raad, is bevel gegeven alle Nicaraguaansche troepen uit Honduras terug to trekken. Allerlei. vDe Engelsche bladen melden, dat de aartsbisschop van Canterbury het gebruik van Esperanto in de godsdienstoefeningen heeft ^toegestaan en hiervoor het boek heeft aanbevolen van den eer-a-. Charles Jonas, uit gegeven door de internationale maatschappij van Esperanto te Cambridge. Hamburg. 19 April. In de zeer druk be zochte vergadering, die hedeu voormiddag plaats had, besloten de sjouwerlieden de regeling aan te nemen, die gisteren werd1 ovoveengokomen tusschen vertegenwoordigers van do vereoniging van het havenbedrijf, de sjouwers en den 'bond van havenwerkers. Het werk zal Maandag hervat worden. Odessa19 April. In de haven is het werk heden hervat. vHet is bijna niet aan te nemen, maar liet schijnt toch waar te zijn dat de con ducteurs en beambten van do Italiaanschfe spoorwegen, sedert lang do reizigers plun deren. Te Turijn heeft men een ware bende van spoorwegdicvon ontdekt. Een twintig tal conducteurs en hoofdoonducteurs zijn aangehouden. Zij hadden een depot, waar al het gestoleno bijeen werd gebracht. Het was een echte bazar van reisgoed, waaron der verscheidene dozijnen prachtige dames toiletten. Er waren stoffen, kleeren, juwee- len, photographietoestellen enz. En dat was alleen de opbrengst van ie Paaschweek. De rest was verkocht. Men is nu op het spoor van de beiers. Bij de aangehoudenen heeft men spaarboekjes aangeslagen van 4000 en 1200 francs, opbrengst van den verkoop der gestolen voorwerpen. vIn het Zwitserse he kanton Solothur» hoerschen de pokken. In de fabrieksplaats De re n dingen waren in het begin van deze week 13, te Luterbach G en te Solothurn 2 gevallen. Do directie van een groote fabriek te Derondingen heeft 150 werklieden, die wei gerden zich te laten inenten, niet meer in haar fabriek toegelaten. Malta, 20 April. Terwijl cene manoeuvre gehouden werd, die een nachtelijken aanval voorstelde, is heden nacht buiten de groote haven de torpedojager Ariel tegen een golf breker gestooten en gezonken. Van do be manning is een verdronken. vNaar uit Alexandrie gemeld wordt, i.< het dorp Matarie, bij ManSourah in Egypte, dcor een brand geheel vernield. vUit Mexico (stad) wordt bericht, dat de verbindingen met de door de aardbeving geteisterde districten nog steeds gestoord zijn, niaar dat uit ingekomen berichten toch is gebleken, dat de eerste tijdingen den omvang van do ramp zeer overdreven heb ben voorgesteld. Hot aantal dooden wordt op 50, dat der gekwetsten op 300 geschat. In den nacht van Zondag op Maandag stortte bij Santa Julia de onderwijs-inrich- ting Salesiano in. Een aantal scholieren, die reeds to bed hadden gelegen, vluchtten, maar 70 anderen konden onder het neer gevallen dek niet meer weg Gelukkig ech ter was hot dak'heel gebleven en konden de leerlingen ongedeerd uit hun netelige posi tie worden bevrijd. vEen telegram uit Valparaiso aan de ,,Sun" meldt dat de vu'kaan Puyfuyo, pro vincie Valdivia, aan 't werken is. De krater werpt groote hoeveelheden lava on asscho uit. Men hoort dof onderaardsch gerommel. Zwaj- ro schokken doen ziob allo 2 tot C uren ge voelen. De lavastroom zet bo®>chen in brand. Allo inwoners vluchten mot 'hun vee het veld in. Veel voo is omgekomen en akkers zijn verwoest Berlijn, 19 April. De directeur van het departement van koloniën deelde in de zit ting der begrootingscommissio van deu rijks dag mede, dat volgens een telegrafisch be richt van het districtsbest uur van Jap op Goeden Vrijdag een zwaren kringstorm in don Grooten oceaan de ten noordoosten van de Carolinen gelegen TJlulsi-eilandén hoeft geteisterd. De storm richtte zware verwoes tingen aan. Van de 800 inboorlingen werden 230 gedood. Kameroverzicht. Tweed. Kmc. Vrijdag werd hot „emia-debat" voortge- a» t. De heer Hcomskerck constateerde dat dit debat ontaard ia iu bet afschieten via pijien op do rechterzijde. Beter ware het geweest dat dit debat niet gevoerd ware en allerminst was er aanüedding oau een loft uiting te koudon op dit kabinet. De heer Van Doorn had daarvoor geen ongunstiger oogenbhk kunnen uitkiezen. Vast staat toah dat dit kabinet een noodelooae politieke be roering in het land hoeft teweeg gebracht. Spr. komt terug op do bewering dat ge- brek aan moed er de rechterzijde van terug gehouden heeft do bestuurstaak over te ne men. Neen, geen gebrek aan moed maar met het bewustzijn dat er geen aanleiding voor de rechterzijde bestond om dat te doen. Do rechterzijde liad te aanvaarden den toestand zooals die was op het oogenblik dat het. kabinet- zijn ontslag nam. Waardoc- ritig verdiende liet dan ook van de rechter zijde dat zij het aan de linkerzijde overliet don toestand weer in liet reine te brengen Maar van waardeering was geen sprake wel van stof op jagen voor een politiek de bat. Spr. blijft volhouden dat ndet ie rech terzijde maar het kabinet aanleiding heeft gegeven tot do crisis. Voor Spr. stend het dan ook vast dat de crisis lang zooi duren omdat zij gegrond was op een onzuiver mo tief. Nog altijd heeft het kabinet niet dui- I lelijk gemaakt wat het bedoeld heeft met het coLlectief ontslag. Spr. kan zich begrijpen dat men een minister loslaat met wien men gevoelt dat een zaak welke men voorstaat gevaar loopt, maar wonderlijk mag het ge noemd worden, dat men dit pas zoo laat heeft ingezien Nogmaals, er was geen reden voor de ont slag-aanvrage. Voor spreker staat het vast dat er onder de huidi'ge politieke omstandigheden voor de rechterzijde geen aanleiding bestond om de bestuurstaak over te nemen Had zij dat ge daan dan zou zij gefliandeld hebben met de tot- dusver, ook van de linkerzijde, gevolgde gebruiken Een parlementair* kabinet zou naar Spr.'s meening dit voordeel liebbon gehad, dat en- veel tot stand had kunnen worden gebracht Nu zal er van sociale wetten niet veel komen en dat- acht spr. de schuld der linkerzijde. Nogmaals terugkomende op de ontslag aanvrage, hei baalt Spr. dat de rede van den Minister van Financiën hier in deze Kamer gehouden niet duidelijk aangaf waar het om ging. Spr.'s griof tegen dit Kabinet is, dat waar het de legerhervorming wil, het zoo veel tijd laat verloren gaan met te vechten over de quaestio van het blijvende gedeelte, waar het volstrekt vaststaat-, dat die inper king van het blijvend gedeelte aan de leger hervorming moet voorafgaan. Spr. zou wenschendat er eens 'n nauwkeu rig deskundig onderzoek werd ingesteld naar de hervorming van ons leger en wat er daar voor noodig is, met inachtneming van de behoefte van ons volk. Een dergelijke com missie lag in de motie-Taima, maar wij heb ben gehoord van den minister dat wij voor alsnog zulk een commissie niet te wachten hebben. Tot nog toe heeft het Kabinet nog niet gezegd wat het wil bereiken en hoe. Wanneer de n:euwe Minister van Oorlog Spr. wil helpen aan een duidelijk plan van legerhervorming en daarbij wil aangeven hoe hij de middelen daarvoor wil vinden, dan zal Spr. een en ander met de meeste welwillendheid bejegenen. Na nog een enkel woord over het publi- ceeren van het advies van den heer 9. v. d. Oye. Nog steeds is niet gehoord van de Re- geering waarom dat advies wel en dat van den voorzitter der Tweede Kamer niet ge publiceerd werd. Niettemin vindt Spr. het advies van den heer Schim meipen ninck zeer juist. Spr. waarschuwt het Kabinet, dat als het niet gelukt met dezen nieuwen minister een groo ten stap te doen in de richting der leger hervorming, zijn toestand nog bedenkelijker zal worden dan voor de crisis. De heer Lobman (voor de vierde maal het woord voerende) houdt vol dat het voor lezen van de gronden voor het advies van den heer 9. v d. Oye hier niet noodig was, te minder waar dit advies was een persoon lijk gevoelen en niet het gevoelen der rech terzijde. Met groote verwondering heeft 8pr. vernomen dat de heer S. v. d. O. toestemming had gegeven tot het publioeeren van zijn advies. Een brief van den 'heer Schimmel- penninck wijst op het tegendeel en de heer Schimmel pen ninck zegtdat hij zich niet herinnert toestemming daartoe gegeven te hebben. Overigens maakt Spr. er den minister geen grief van, dat hij den brief gepubliceerd heeft wanneer hij meende daartoe bevoegd te zijn. Met de vergelijking van den bode van een ministerie, die een geheim heeft opgevangen, had Spr. een ge heel andere bedoeling dan de minister er aan heeft gegeven. De heer Borgesius. De gemaakte ver gelijking kunt ge toch niet goed praten. De heer Lobman, vervolgende, aegt dat hem bij nalez'ng is gebleken, dat zijn rede niet juist weergaf zijne bedoeling om trent de verhouding der linkerzijde. Zijne be doeling was aan te toonen, dat zoo gauw do partijen tegenover elkaar optreden, de rechterzijde steeds tegenover zich krijgt een aaneengesloten linkerzijde die er eigenlijk niet ia. Do zinsnede in sprekers rede dien aangaande tegenover het kabinet trekt hij in, maar dan noodigt hij de r^oering ook in te trekken hare bewering, dat twee maal aan de rechterzijde de bestuurstaak ia aangeboden en dat «ij tweemaal geweigerd heeft. De Minister van Financiën zegt, dat hij persoonlijk den heer Schimmelpen- ninck niet heeft gesproken, maar dat diens rapport is overhandigd met de bevoegdheid er publiciteit aan te geven. Daarop heeft men zich verzekerd of do heer Schimmelpenninok daartoe verlof gaf, en daarop is bevestigend geantwoord. (De minister houdt hierbij een stuk omhoog). De heer Thomson replioeerande, hand haafde ten volle hetgeen hii Donderdag bad medegedeeld over de houaing der rechter zijde. De heer Kolkman constateert-, dat hij geen antwoord heeft gekregen op zijn vraag waarom het Kabinet de veel besproken zin snede heeft ingetrokken ala zij geen betee ken is had. Spr. blijft in de uitdrukking ge concerteerde actie (geen geconcen treerde actie, gelijk meermalen in den loop van het debat geschreven werd) een onaan genaam iets zien, eene vergissing van de grofste soort, om geen ander woord te ge bruiken. Van geconcerteerde actie i9 geen sprake geweest. Eerst waren do katholieke leden be slist van plan in den bewusten nacht tegen de oorlogsbegrooting te stemmen, maar later, gehoord den minister van oorlog, zijn zij van houding veranderd. Van concerteeren is geen sprake. Dat kan niet anders worden op gevat dan dat de rechterzijde hier heeft g o- k o n k e 1 d met de katholieke aan de over zijde, omdat die hebben gedaan wat men hier niet zou hebben gedurfd. Daartegen protes teert Spr. De heer Van Karnebeek vindt geen aanleiding om terug te komen op den in druk. welke het aftreden van het kabinet op hem gemaakt heeft. Herhaalde malen is hier gebruikt hot woord beginsel. Maar is hier van beginsel sprake geweest? Spreker begrijpt dat niet. Wat het veto-recht der Kroon aangaat, is het Spr.'s vaste overtuiging, dat de bo- voegdheid, welke de Grondwet aan de Kroon geeft, in geen geval aan banden mag wor den gelegd. De Minister van Finanoiën meent, dat de beer Heemskerk, in plaats de regeer mg bezig is geweest de verhoudin gen om te keeren. Het toch ongetwijfeld wfaar, dat de eerste klap gegeven is door de rechterzijde en niet door het kabinet. Dat het kabinet zich niet behoefde aan te trekken, hetgeen gebeurd is. zoo dikhuidig is de minister niet om dat te erkennen. Zeer beslist zag de regeering in de houding der Eerste Kamer een zich koeren tegen het beginsel. Wel degelijk heeft het kabinet zich overtuigd dat het in dezen minister een man heeft van militaire bezuinigingen. Hoe hij zal bezuinigen, kan or het oogenblik buiten beschouwing blijven. Vertraging der legerhervorming ligt niet aan het kabinet. Natuurlijk kan het- nu zoo spoedig niet gaan. Met genoegen hoorde de minister, dat de heer Lobman zijne beschuldiging ten aanzien van de samenstelling der linkerzijde en het woord leugen heeft i gettokken. De minister houdt vol, dat tweemaa aan de rechterzijde overneming van de bestuurs taak is aangeboden. De eerste maal eei - dracht met vrije keuze of er andere perso nen zouden komeoide tweed» maal toe» e- sprake van was, dat het kabinet terug zo i komen Het incident omtrent het vetorecht acht de minister na de gegeven opheldering ge- i sloten De minister meent, dat het plegen van overleg met de Eerste Kamer zoo voor de hand lag. dat het absurd zoude zijn om het tegendeel aan te nemen bij eene zoo ge wichtig t beslissing als hier vallen moest. De minister zwijgt over bijzonderheden aangaande het in te dienen wetsontwerp. Naar 's ministers overtuiging is, was en blijft juist de houding der regeering. Terug keer was plichtmatig. Onder de gegeven omstardiglieden, was er geen kabinet, dat meer kans had een meerderheid voor zijne voorstellen te vinden dan dit. De beraadslaging werd gesloten De Voorzitter zeide hierna, den min dank voor de gegeven inlichtingen. De Voorzitter stelde voor een com missie van 12 leden te benoemen tot on derzoek van de wetsvoorstellen tot wettelij ke verplichting van vaste werklieden om zien en hunne gezinnen te verzekeren tegen geldelijk* gevolgen van ziekte en bevalling; verzekering van personen, werkzaam in landbouwbedrijven tegen de geldelijke ge- volger van ongevallen hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen en wijziging van de artikelen 13, 15 e. a. en intrekking van art. 66 der ongevallen wet. De heer Van Karnebeek opperde daartegen bezwaar. De Voorzitter weea op de mogelijk heid on- een groote oommissie te verdoelen in sub-commiessiea. De heer Bos gaf er de voorkeur aan om de commissie te doen bestaan uit zeven leden. De heer Loeff gaf.de voorkeur aan oen commissie van 12 leden. Hoe beter een on derwerp voorhere;d is hoe vlugger en dege lijker het hier afgedaan kan worden. Moeie- lijke quaestiea toch kunnen dan vooraf op gelost worden. Daarom geeft Spr. er de voor keur aan juist met de hier bovengenoemde wetsontwerpen een proef te nemen. Bij tech nische quaesties is een commissie van 5 of 7 leden voldoende. Bij ontwerpen als deze dient rekening gehouden te worden mot de groepen onderling. Zoo ooit dan is hier de gelegenheid voor een proef. Door den heer Van Karnebeek e. a. was 'u amendement ingediend otm de commis sie niet uit 12, maar uit 7 leden te doen be staan, welk amendement, na toelichting door den eersten voorsteller, wend verwor pen met 35 tegen 24 stemmen. In stemming kwam daarna het voorstel van den voorzatter, dat werd aangenomen met 47 tegen 10 stemmen. De Voorzitter zal daartoe gemach tigd door de Kamer zioh dadelijk m»t de keuze bezighouden. Met het. oog op het vergevorderd# uur wedr Vrijdag geen afdéeflingscmderzoek meer gehouden, doch dit vastgesteld op Dinsdag a. s. De vei&adering wend daarna geel often. Berichten. Do Staatscourant van Zaterdag 20 April 1907 bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd bij den generalen staf tot kapitein de eersto-luitenant W. E. van Dam van Isselt-, van het 3e regiment veld artillerie, thans werkzaam ten buroele van den commandant der stelling van Amster dam bij het wapen der infanterie, bij het 9e regiment infanterie, tot luitenant-kolonel de majoor M. W. de Vries, van het korps; bij hert,, wapen der artillerie, bij het 1ste regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de le luitenant J. H. Bloem, van het 2e regi ment veld-artillerie bij het 3e regiment vestingf-artillerie tot eerste luitenant, do 2e luitenants A. E. W. de Jong en B. C. P. van Veen, beiden van het korps, laatstgenoemde adjudant; bij het korps pantser fort-artillerie, tot eer- ste-luitenant, de 2e luitenant J. H. C. Bentz van den Berg, van het korps; bij het personeel der militaire administra tie, t<A luitenant-kolonei-kwartiermeester, de majoor-kwartiermeester, controleur van do inwendige administratie der korpsen (3e bu reau), T. C. Broeksma-, benoemd tot militie tweede luitenant bij het wapen der infanteriebij het regiment j grenadiers en jagers de sergeanten H. K. Wethmar, J. H. van Heemskerok Dü'ker, 1 M. K. Valken en A. Bruch, allen van het korps; bij het 1ste regiment infanteriedo ser geanten F. G. Dikkers, R. W. Kuiper, J. Smit, W. A. Somer, R. ter Brugge en H. J. Balhoorn, allen van het korps, bij het 2e regiment infanterie: de ser geanten P. J. H. A. Wij sen en A. J. A. M. Thomassen, beiden van het korps; Bij het 3e regiment infanteriede ser geanten J. D. A. Visser van het korps, en J. J. van der Jagt, van het regiment gre nadier 5 en jagers; bij het 4e regiment infanterie: de ser geanten F. W. van Wijk, S. M. D. Val st ar, A. J. Bronkhorst en W. A. Boo- gaerdt. allen van liet korps, alsmede G. J. vai. Traa, van het regiment grenadiers en jagers bij hei 5e regiment infanterie de sergean ten W. Schutte, J L. Flips©jhr. L. P. A. van den Brandeler, G. Holtland, M. L. J. Kloos, M E M. Wolff, H. H. van der Zoo de Jong, A. Santman en N. A. A. van de Roemer, allen van het korps bij het 6e regiment infanterie de ser geanten N. A. J. van Zanten, W. P. Maris en C. F. J. Admiraal, allen van het korps; bij het 7e regiment infanterie de sergean ten C. Advokaat, H. Soeder huizen, C. Heemskerk. M. C. A. Schappert, A. F. W. Delsman en C. J. A. Kwast, allen van het korps; bij het 8e regiment infanterie de sergean ten J. A van Steyn, C. Maris, C. H. van Riel en L. F. M. Roes, de in de tweede plaats genoemde van het regiment grenadiers en jagers, de overigen van het korps; bij het 9e regiment infanterie de sergean ten S. Dijkstra, K. Plantiuga, G. Terpstra, S. Westra, B. Niouwenhuis, J. Schut en J. F, P. Schönfeld, de voorlaatst genoemde van het 7e regiment infanterie, de overigen van het korps. pH. M. de Koningin-Moeder vertrok heden middag, 1.28 naar de Residentie. pHet staldepartement gaat Maandag 22 dezer te 9.26 van Het Loo naar Amsterdam. Dienzelfden dag pier extra-trein te 4.12 vertrekt, het Hof naar Amsterdam. Vertrek van Amsterdam naar Den Haag op 29 April a. s., voorm. 9.41, aankomst te 'sGravenhage 10.33 voorm. 's Prinsen verjaardag werd in de resi dentie met opgewektheid gevierd. Er werd druk gevlagd. Verschillende muziekuitvoe ringen hadden plaatsop den dagin het Voorhout en in de volkswijken, dit laatste door een uit Duitacliland overgekomen fan fare-korps terwijl des avonds vanwege het Haagse he Comité voor volksfeesten concer ten en andere uitvoeringen werden gegeven in kerkgebouwen en andere lokalen. Door het garnizoen werd des middags in het Malieveld eene parade gehouden. In verschillende feestlokalen hadden druk bezochte uitvoeringen plaats, terwijl in vijf kerken orgelconcerten werden gegeven. De feestvreugde op straat vond zonder twijfel wel haar middelpunt in het Voor hout, welks hoofdlaan in een schitterende verlichting van de ouderwetsche vetpotjes prijkte. In de op gelijke wijze verlichte muziektent speelde een burger-fanfareoorps opgewekte volkswijzen. De pret op de z.g. kleine kermis had hier duizenden bijeen gebracht. Ook in de stad, waar vóór de lands-, pro vincie- en gemeente-gebouwen, benevens voor eenige particuliere woningen fraaie verlichtingen waren aangebracht, verdrong zich een groote menigte. H. M. de Koningin-Moeder, bescherm vrouw van de Koninklijke Nationale Zang school, heeft voor den door de zangschool uitgeschreven nationalen zangwedstrijd voor mannen en gemengde koren, te houden in September, a.s. een groote gouden medaille ten geschenke gegeven. In het Hotel den Oudeu Doelen te 's Gravenhage wordt verwacht baron G. FaJ- kenberg, gezant van Zweden bij ons hof. De heer H. V. Buck is tot vice-consul van Chili te Rotterdam benoemd. Tweede Kamer. Eindverslag is uitgebracht over de volgende wetsontwer pen bepalingen betreffende de keuring van voor uitvoer bestemd vleeschbekrachti ging van den onderhandschen verkoop van voormaligen vestinggrond en water te Coe- vorden aan die gemeente; verhooging van de begrooting van uitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1906. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip ,,Kortenaer", onder bevel van den ka pitein ter zee J. J Hissing, den 19. dezer van Fort de France (Martinique) vertrok ken, ter aanvaarding van de reis naar Ne derland. Hr. Ms. Nautilus, commandant de kapitein-luitenant ter zee K. J. Katrséboom, vetrekt 27 April a. s. van. Hellévoetsluis ter aanvaarding van den zcxmeroefeningstocht. De état-major is voor deze reipi verder samen gesteld als volgt: luit. ter zee le kl. A. A. Visser, eerste-offioierluitenants ter zee 2e kl. J. P. Muller, M. J. Verloop-, P. W. van Riel en J. J. van Konijuenburg; off. v. gez. le kl. G. J. Colder en off. van adm. 2e kl. L. Hollar. Chef der equipage is opperschipper P. C. Vliek. De luitenant ter zee der 2e klasse H. J. Hartkamp wordt met den 25en dezer ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord >«ZMlBl|lag ep ém •rtill»ri»>|arl»btlBf De bezuinigingscoumiissie in zake de ar tillerie -inrichtingen is met haar arbeid ge reed gekomen en hoeft rapport uitgebracht omtrent haar bevindingen. Aan dit rapport zijn de volgende bij zonderheden ontleend Rekening houdende met de tegenwoordige eisdhen, die aan die artillerie -inrichtingen worden gesteld, wordt de directie met de keuirings-com missie, thans gevestigd te Dteflffc als oninoodig bosdhouwd e niwordit voorge steld, de leiding vam dó artillerie-inrichting op te dragen aan een hoofdofficier, die dón rang van generaal -majoor kan bereiken. Aan dezen hoofdofficier zal worden toegevoegd een technisch adviseur (ingenieur) en een adviseur op het gebied van het artiliefrie- raaterieelDeze commissie zal deel uitmaken van de IVe afdeeling van het departement van Oorlog en standplaats hebber te '0 Gra- venhage. Vermits op technische gronden ia aange toond, dat de voorwerpen, wélke op dó con structie- werk plaatsen te Deflft worden aan gemaakt, aanmerkelijk duurder zijn dan soortgelijke artikelen van de particuliere in dustrie, wordt hot in 's lands bódamlg! ge acht, de fabricage van een groot deel van het artillerie-materieel op te dragen aan de binnenlandsChe imduetrie. en lat ■k. L In verband daarmee zal die constructie- werkplaats geleidelijk moeten verdwijnen en aan de Htm brug slechts een herstel-werk plaat s worden in stand gehouden. De sta pel magazijnen te Delft moeten wor den losgemaakt van de A. I. en slechts als oorlogsstapelplaatsen worden beschouwd, om dat aan de Hom-brug de magazijnen der I A. I. in de behoeften der fabriek en korp- 1 sen voorzien, dit laatste voor wat betreft- die verzending van wapenen en artillerie-mate riaal terwijl het verder de bedoeling is iedere werkplaats zooveel mogelijk zijne speciaal benoodigde behoeftenzooals brandstoffen, reinigingsmiddelen, enz. Ten aanzien van het officiers-personeel, wordt het noodig geacht-, zoowel met het oog op hot bedrijf als met de belangen van het burgerpersoneel dat de officieren aan wie de leiding der werkplaatsen wordt opgedra gen. eerst een cursus moeten volgen aan de Technische Hoogeschool te Delft en niet meer bij den troep worden verplaatst, op dat zij zich geheel kunnen wijden aan hiun taak bij cle werkplaatsen. Hunne bev-oaidle- ring in boogaren rang kan gelijken tired houden met de troepen-officieren. Medle wordt aangedrongen dè toelagen van offi cieren der artillerie-inrichtingen te verhoo- T011 slotte worden voor het burgerperso ueol eenige verbeteringen in de arbeidsvoor- - waarden wensohelijk geacht en is de oom- missie van oordeel, dat de weg die den werkman moet volgen om mót het hoofd der inrichting te spreken, veel te lan-g is. Zij stelt daarom voor dón werkman rechtstreeks niet zijnen chef in verbinding te etelilen Inzake liet vervoer van het porsoneell aan de Hemibrug is de commissie van oordeel, dat in verband melt de ongunstige ligging van de werkplaatsen en magazijnen tus schen Zaandam en Amsterdam, het per soneel gedurende de zomermaanden als ge durende de wintermaanden voor rekening van liet rijk moet. worden vervoerd. Zij voegt- hier eohiter aan toe, dat dit voor dón Staat een groote uitgave zal worden, geeft daarom in overweging door de zorg van het. rijk, het terrein adhfer dó A. I. a. d. Hem brug te doen bebouwen, aanslui tende aan de kom der gemeente Zaandam. (Tijd.) De heer W, I. Doude van Troost wijk, burgemeester van Loenen en Loener- sloot, heeft ontslag genomen als lid van bet bestuur van het Groot-waterschap Be oosten de Vecht. gr Naar het Hbld. verneemt, heeft mr. H. J Koenen, hoofdcommies ter gemeente-secre tarie en plaatsvervangend gemeentesecretaris te Amsterdam, wiens gezondheid reeds lang te wensohen liet, thans om gezondheids!edie- 1 en ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Bij beschikking van den minister vam binnenlandoche zaken is, met ingang van 1 Moi 1907, wanneer ook het genot der jaar wedde zal ingaan, benoemd tot uitwonenden klerk aan het rijkskrankzinnigengesticht te Modem blik J. D. W. van de Sandt aldaar. De S u r n a m e-Ex p e d i t i e. Gis- terenochtend zijn de heeren C. H. de Goeje en H. Bisschop van Tuinen met het ss. „Ko ning Willem II" van den Kon. West-Indi- schen Maildienst van Amsterdam vertrok ken naar Paramaribo, waar zij hunne weten schappelijke expeditie naar het nog onbe kende binnenland zullen beginnen. Bij het vevtrek waren verschillenden aan wezig om de beide onderzoekers vaarwel W zeggen. Het Kon. Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap was vertegenwoordigd door de heeren J. W. IJzerman, voorzitter; J. R. van Osselen, secretaris, en L. Roosen burg, de commissie van het wetenschappelijk onderzoek van Suriname door den voorzittei jhr. C. H. A. van der Wijck, met den secre taris, majoor L. A. Bakhuis, en den heer J, G. von Hemert. De Koninklijke Marine was vertegenwoordigd door den kapt.-luit. ter zee Hoven. Tot. de aanwezigen behoorden voorts mr. C. F. Schoch, directeur der 9uri- naamsche Bank, benevens familieleden van de vertrekkenden, onder wie ook de oud- hoogleeraar De Goeje uit Leiden, de vader van den aanstaanden leider der expeditie. Met een kort woord wenschte jhr. Van der Wijck namens allen de heeren De Goeje en Bisschop van Tuinen goede reis en het meeste succes op hun tocht. Vol moed en opgewektheid zijn de beide ondernemende jonge mannen daarop hun be steraming tegemoet gegaan, waarbij de beste wenschen hen vergezellen. N. v. d. D. Begrafenis prof. van Hamel. Het stoffelijk© overschot van wijlen den Groningschen hoogleeraar Van Hamel, in het ziekenhuis op de Prinsengracht te Am sterdam overleden, is gister te 10 uur uit het huis van dr. Aletrino aan den Amstel naar het station Westerveld aan de De Ruy ter kade en vlak tegenover het Centraal station overgebracht om van daar per extra- trein naar de begraafplaats Westerveld (ge meente Velsen) te worden vervoerd. Aan den Amstel waren ïeeds een groot aantal belangstellenden en nieuwsgierigen saanagekomen om de droeve pleohtigheid van nabij gade te slaan. In een viertal volg koetsen hadden naaste bloedverwanten en intieme vrienden plaats genomen. Te onge veer 10.30 kwam de rouwstoet aan het station aan, waar een 60-tal heeren en en kele dames bijeen waren om den doode naar zijn laatste rustplaats te volgen. Onder hen werden behalve de familieleden enkele ver tegenwoordigers opgemerkt va den Acade- mischeu Senaat en leden van het Groning- sche Studentenkorps, voorts -eenige profes soren van daar en van de Amsterdamsche Universiteit, als de hoogleeraren Karsten en Josephus Jitta en anderen. Dan vrienden a 1b R. P. J. Tutein Nolthenius enz., ver tegenwoordigers van instellingen en lette ren en kunst als de heer Bouberg Wilson directeur der Tooneelschool enz. enz. Een 40-tal kransen, namens verschillende ge-' nootschaopen, vrienden, familie, bewees hoe de overledene algemeen werd bemiml en gewaardeerd. Precies te 11.2 vei*trok de trein, waarin pl.m. 100 vrienden plaats namen. Op de begraafplaats „Westerveld" werd de lijkkist in de chapel le arden te nederge zet daar ook verzamelden zich de vele be-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2