F Uit den omtrek, STADSNIEUWS. tie- afc- por- als om- dér >rp- - de iaal fen, eel, oog het wie tra de op- rde- red ede 100- reo xxr- con- angstellendeii, terwijl do bloemenschat naar Je groeve werd gedragen. Ui den broeden kring van familieleden, ïöllegn 's en vrienden trad vervolgeus mr, Pei, rector der Groningse he universiteit, naar voren, om den afgestorvene een laatst, vaarwel te brengen. Door den heer S. M. S. Turnéc werd, als rec'or, namens het Groningsche studenten- korps gesproken en namens de literarische faculteit van dat korps, de Studenten-too- neelvoreenigmg;, waarvan prof. Van Hamel jere-voorzitter en gezelschap .Dicendo Dis- pimus", waarvan de overledene eerelid was. Toen kwam mr J. N. van Hall naar vo ren 011 te spreken namens ,,de Gids"-re dactie. Meer dan 27 jaar was prof. Van Hamel medewerker aan de Gitls en meer dan 20 jaar lid van de redactie. Meer gelegenheid om 'het, woord te voeren kon niet gegeven worden, hoewel menigeen, komend namens een of andere corporatie, nog gaanu* getuigd zou hebben van Van Hamel's verdienste. Het stoffelijke hulsel werd grafwaarts ge dragen en lang was de stoet, die achter de baar aan ging. In diepe stilte, terwijl allen het hoofd ontblootten, werd de kist- in de groevo neergelaten, waarna de kransen en F^oemstukkeu aan het graf werden neder- legd. De broeder van den overledene, prof. mr. G. A. van Hamel, sprak hierop nog een ikort woord, namens de familie, voor de bewezen belangstelling. H ere aris ang igd 1 ks-! Vrijdagmiddag had te Wageningen de plechtige teraardebestelling plaats van wijlen den luit.-kolonel O. fl. J. Muller von Czer- nicki, ridder in de Militaire 'Villeimsorde. Verseh.l lende oud-krijgsmakkers en autoritei ten waren tegenwoordig. Aan de groeve wer den de 'erdiensten van den overledene ge huldigd door dcj vice-admiraal W. J, Derx. Er waren 5 kransen .gezonden. 1Onder veel belangstelling had gisteren de teraardebestelling plaats van wijlen mr. Von Reeken, rechter in de rechtbank te Haarlem. Aanwezig waren deputaties van [colleges, waarin de overledene zitting had. ien vele leden der rechterlijke macht. Een groot aantal kransen dekte de lijkbaar. Het woord werd gevoerd door mr. Losecaat Ver meer, als president der rechtbank, door mr. De Haan Hugenholtz namens de Orde van Advocaten, door den heev Kleynenberg na mens de commissie van toezicht op het M. 0., en door baron Van Lijnden namens de Vereeniging van Weldadigheid naar Vermo- son- De 34e algem. vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruiik, zal dit jaar worden gehouden te Rotterdam, op Woens dag 28 Augustus a.s.in een der lokalen van de Rotterdamedhe Diergaarde Internationale Zangwed s t r ij d. Voor den bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Liedertafel Onder linge Oefening' te Amsterdam, (directeur de heer J. A. Presburg) te houden interna tionalen zangwedstrijd voor mannen- en ge mengde koren op Zaterdag en Zondag 1, 2, 9, 16 en 23 Juni 1907, onder hooge bescher ming van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, zullen de volgende heeren op treden als leden der jury Jan Blockx, AntwerpenJul. Deschaux, Paris; Nicolas Dar.eau, Tournai; J. van den Eeden. Mons; Jacques Hartog, Am sterdam; Karei Hamrn, Venlo; Henry Kai- ser, Paris; Carl Kern, Frankfurt, am Main; I Jul. Koszul, RoubaixBarend Kwast, Am sterdam; M. II. van 't Kruis, 'sGraven- hage; Paul Lebrun. Gent; C. van der Lin den, Amsterdam; Philip Loots, Haarlem; Willem Mengelberg, AmsterdamMatthieu Neumann, Keulen; J. A. Presburg, Am sterdam Jacques Presburg, Londen prof. Jos. Schwartz, Keulen; prof. Schwickerath AkenC. Steinhauer, OberhausenBart Verhallen, 's Gravenhage; Ch. Wattine, Pourcoing. Naar wij vernemen is tot dusver een aanmerkelijk gedeelte van het Palace-hotel te Scheveningen gereserveerd voor de dele- gatiën ter Vredesconferentie van het Duit- sche Keizerrijk, de Oosten r ij kscli -Hon ie gaarsche monarchie en gedeeltelijke voor die van de Vereenigde Staten van Amerika, k welke aldaar tijdens de conferentie verblijf zullen houden, Midden stand s-tentoonstc1- I ling. Naar men verneemt, zal het wau-- borgkapitaal voor de Middenstandstentoon- en stelling, welke in 1908 te Amsterdam ge houden wordt, f 2,500,000 bedragen. Door den Nedcrl. Bond van Vereenigingen voor den Handeldrijven den en Industrieelen Middenstand worden, door middel der bij hem aangesloten vereenigingen, overal in het, land inschrijvingen geopend. Nationale postzegelten toonstelling. Naar men mededeelt zijn voor de groote Nationale postzegel-ten toonstelling van 18 tot 28 Juli te Rotter dam te houden door de Philatelistenclub „Rotteraam" reeds diverse kostbare verza melingen ingeschreven, ook door leden der club in het buitenland woonachtig en welke volgens het reglement ook tot deelneming gerechtigd zijn. Door bekende philatelisten zijn ook reeds een aantal gouden en zilveren medailles tor beschikking der jury gesteld. Deze worden in een ruim aantal door de commissie be schikbaar gestold, in natura aan de be- ikroonden uitgereikt. Het adres der com missie tot het verkrijgen van inlichtingen enz. is Delftsche vaart 44, te Rotterdam. Een nieuw sanatorium. Men meldt uit Katwijk aan Zee aan „De Ned.", dait aldaar in de duinen een mooi, schilder achtig gelegen sanatorium zal worden opge richt, bestemd voor lijders aan tuberculose en klierachtige kinderen. Do inrichting, waarin plaats zal wezen voor 100 bedden, zal weldra worden gebouwd. Do Amsterdamsoho Electri se h e Centrale. Reeds eenigen tijd ge ledon is gemeld van eon aanstaande belangrijko uitbreiding der Electrische Centrale aan de Hoogte Kadijk, die thans spoedig in het gemeenteblad zal ver schijnen Deze uitbreiding zal tengevolge hebben dat. het eigenlijke gebouw dei- Elec trische Centrale, bestaande uit machineka mer, ketelhuis en kolenbergplaats, zich over een lengte van 120 M. langs do Hoogte Ka- dijk za! uitstrekken, ter diepte van 80. M. In de nieuwe machinekamer zullen suc- cews.evelijk zes groote turbodynamo's worden geplaatst, voorloopig twee van 6000 P.K. elk Deze twee zullen samen reeds de te gen woerd ige capaciteit der Geut rale verdub beien. Zijn eenmaal ook de vier andere tur- bodyuamo's gesteld en in werking, dan zal de totale capaciteit der Centrale 50.000 P K bedragen. In de idtbreiding van hei. ketelhuis zul len voorloopig acht, later twintig ketels worden geplaatst. Twee groote schoorsteencn zullen aan het stadseiikI van het nieuwe gebouw verrijzen. De kosten van het werk der uitbreiding worden op ruim l j millioen gulden geraamd Schipper Moerkerk. Uit vrij willige geldelijke bijdragen is voor den heer G. Moerkerk te Ouddorp, één der redders van de laatste schipbreukelingen op de ..Berlin", door den burgemeester dier ge meente als souvenir aangekocht een prach tig gouden horloge. Aan de binnenzijde van het horloge is ge graveerd „Aan G. Moerkerk. Ter Ge dachtenis aan de Redding a/d. Hoek-van- Holland. 23 Febr. 1907" De vermoorde veldwachter te M i 11. Bij de commissie ingesteld tot stem van het gezin van den vermoorden vc-ldwachter Maas te Mill is tot dusver aan giften ingekomen een totaal bedrag van f 3616.67. In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden zullen twee zalen veibouwd wor den tot een kerk met 60 zitplaatsen. De be grooting van het werk, dat 15 Oct. a. s. moet worden opgeleverd, bedraagt f 12.145. De aanvrage tot faillietverklaring der Nedsrl. Tramweg-Mij. ingetrokken. Het Nieuwsblad van Friesland uit Heerenveen verneemt uit goede bron be treffende de aanvrage om de Nederland- scn.3 Tramweg-maatschappij failliet te ver klaren, het volgende: ..Verschillende onjuiste berichten zijn tot nu toe over deze zaak verspreidzelfs werd in een bericht, o.a. in ,,de Telegraaf' op genomen, op de zaak vooruitgeloopen door een „bevoegde", die de voorspelling waag de, dat het faillissement niet zou worden uitgesproken, omdat n.b. eerst de „insol vent verklaring" moest worden' uitgespro ken Als men nu weet, dat volgens onze faillissemeutswet de insolventie de toestand is, die eerst na de verificatie-vergadering van rechtswege intreedt, zal men den onzin van die bewering eens „bevoegden" licht inzien. De Nederl. Tramweg Mij. heeft die optin istische zienswijze welke oök sprak uit een e in een ander bericht voorkomende geheel onjuiste vergelijking met de destijds gedane faillissemtnsaanvrage der Noord- Frieschc Locaal Spoorweg Mij. blijkbaar dar. ook volstrekt niet gedeeld. Zij heeft de uitspraak des rechters liever niet. willen af wachten, en geheel voldaan aan de somma tie tot betaling der op de obligatie versche nen coupons, loopende tot en met Februari 19C7, met alle gemaakte onkosten. MiT. Binnerts, de advocaat van den aanvragendon schuldeischer den heer no taris Ouwersloot te Oldeberkoop heeft daanp natuurlijk de bij de Arr.-rechtbank te Heerenveen gedane aanvrage ingetrok ken genoemde obligatiehouder (een der 160, dn- niet hebben willen toetreden tot de Vereeniging van obligatiehouders, die genoegen nemen met halve rentebetaling) heef' nij weer een rentegevend effect ver- krege Waar het publiek juist dient te worden ingelicht, over deze voor het Noorden zoo gewichtige aangelegenheid, meenden we deze mededeelingen niet te mogen achter houden." De aanslag o p d e n minister. Naar men verneemt is het justitueel onder zoek in de zaak van Polak, die een aanslag pleegde op minister Van Raalte, gesloten en wordt nog slechts gewacht- op het rap port der deskundigen Hbld. Brandstichting. Als beklaagd van brandstichting heeft voor de rechtbank te Groningen terechtgestaan de 31-jarige R. de J., wonende te Glimmen. Bekl bekende volledig. Op 31 Maart jl'. was hij met vrouw en kinderen naar Groningen gegaan. Te mid dernacht keerde hij alleen naar Glimmen terug, opende zij,n huisdeur en ging met een twee-liters-peiroleumkan naair den zolder. De petroleum stortte hij over het daar liggende stroo en stak er den brand in. Na zich te hebben overtuigd, dat het vuur zich zou ver beiden, zooals hij het wenschte. verliet hij het huis, sloot de deur en keerde naar de -t id terug, meenemende enkele zaken op het behcud waarvan hij prijs stelde. Het huis stond weldra in lichte laaie eu "brandde tot den grond af. Ook bekende bekl. dat hij den brand gesticht had, om in 't be/. te komen van de f 1200 verzekeri: gegeid. Hij had ergen geldnood. Het O. M- eischte tegen bekl, 2 jaar ge vangenisstraf. De verdedi mr. S. L. Outs, vond die straf te zwaar, gezien de berouwvolle hou ding en de volledige bekentenis van bekl. Pleiter laakte het in de assurantie-maatschap pijen, dat haire agenten vrzekeringen slui ten voor bedragen veel 1 ~ogjr dan de waarde der verzekerde goederen. Uitspraak over acht dagen Het tramonge.uk aan de Weteringschans. In het strafgeding tegen den wagenbestuurder van de gemeen tetram te Amsterdam, tegen wien oen ver volging is ingesteld ter zake van de tram- botsing aan de Weteringschans aldaar, waarbij oen passagier werd gedood, welk geding op 1 Mei a.s. voor le rechtbank voor komt, zullen niet minder dan 48 getuigen en 3 geneesheereu worden gehoord. Voor de openbare behandeling zijn drie zittingen gereserveerd. N. v. d. D. Académies de Bi Hard. De burgemeester van Rotterdam heeft aan de koffiehuisbouders. die er een zoogenaamde Academie de Billard op na houden, doen aanzeggen, dat. wanneer dat spel niet on middellijk gestaakt wordt, hij dan van de hem bij verordening toegekende bevoegd heid za' gebruik maken door te gelasten, dat di« koffiehuizen na 's middags 2 uur gesloten moeten zijn. D.j' middel heeft goed gewerkt, want het spelen is nu overal gestaakt. F.en onderzoek. Men schrijft uit Ede aan het Hbld.Gisterenmiddag om 2 uur werd onverwachts eeu kamorinspectie over het garnizoen alhier gehouden. Om trent dc redenen wordt een diep stilzwijgen bewaarci Uit den aard van het onderzoek meen' men te 'kunnen afleiden, dat het werd ingesteld naar verboden schrifturen. Aanstokers van boschbra-nd. Het is de marechaussee te Glanerbrug gelukt dén 10-jarigen B van der S. en den 13-jari- gen Hendrik R., beiden te Glanerbrug woon achtig, in handen te krijgenwelke Zondag door een vuurtje te stoken in het bcsoh van den heer Ledeboer, tusschen Enschedé en Lasser, zooals reeds "bekend, eon groot ge deelte van het woud een prooi der vlammen maakten. Van t balcon van een olcctrische tram van lijn 1 van Den Haag werd gisteroch tend ongeveer 7 uur op het Spui een ruit doorschoten, zonder dait men heeft gezien wie dilt deed. De wageubecstuurder kreeg eene kleine verwonding aan een zijner ooren. Een politieagent, door een tramconducteur ïuet het- feit in kennis gesteld, deed onder zoek, doch niemand kon inlichtingen geven en van den dader werd geen spoor gevonden. Vermoedelijk heeft een jongen met een z.g. ..catapult" gescholen. Delicatessen. De correspondent te Watergraafsmeer van de Tel. schrijft: Gedurende het laatste half jaar staan in onze gemeente de biefstukjes, karbonades en cotelet-jes niet meer in een kwaden reuk. Anders is het gesteld met- Diemen. Daar is na zijn dood geen enkele viervoeter veilig voor de toewijding der fabrikanten van fijne vleeschwaren. Daar is de plaats waar alle cadavers uit Breukelen, Zeist, Driebergen, Utrecht, de geheele Vechtstreek, tot diep uit het Gooi en den Haarlemmer- moer samenkomen om afgehakt, in vieren- deelen, verder geëxpedieerd te worden. Op welke wijze dit geschiedt? Iemand, die goed van het bedrijf op de hoogte is, verze kerde mij, dat men geen middel, hoe gek ook kan bedenken of het is reeds toegepast Heel gewoon is, dat men een vijftig kilo onder zijn kleeren bij zich draagt, en op die wijze Amsterdam binnensmokkelt. Maar met groote partijen zou dit te bezwaarlijk gaan en gebruikt men andere middelen van ver voer. Veel Diemensche delicatessen gaan b.v. over water, in schuiten, welke geladen zijn met zand, met steenen, met drogen mest of andere passende handelswaren. Ook is het wel gebeurd, dat een pleizierjacht de contra bande aan boord liad en zoo op onverdachte wijze Amsterdam binnenvoerde. Een ander maal hingen de vierendeelen onder aan de schuitze werden op d;e wijze wel wat nat, doch dit droogte wel en het smaakte er niet slechter om. Veel gaat ook over land in karren en rij tuigen den Middenweg af, of achterom langs den Zeeburgerdijk en het abattoir. Zelfs werd ons van volkomen betrouwbare zijde verzekerd, dat eenmaal een partij vleesch was binnengesmokkeld ineen bedriegelijk na gebootste equipage, d. w. z. in een rijtuig met een koetsier in livrei op den bok en een becb'ende in livrei achterop. Gemiddeld worden 6000 a 7000 kilogram vleesch, dus 10 a 12 koeien, per week, op die wijze de hoofdstad binnengesmokkeld. D. w. z. van vleesch en koeien kan eigenlijk alleen bij analogie gesproken worden. Van drie we zens, d>e men in hun goede dagen koeien noemde, werd b.v. verleden week het stoffc lijk overschot in zulk een etherischen toe stand te Amsterdam binnengevoerd, dat men het zonder eenige moeite tusschen duim en vinger kon fijnwrijven. Deze subtantie is te Amsterdam verkocht en geconsumeerd. Hoe speelt men het nu klaar om zulke waar van de hand te zetten zonder vrees voor Argusbl'kken der Amsterdamsche keur meesters? Dc delicatessen-handelaars in do hoofd tad hebben de nood maakt listig voor dit probleem een even eenvoudige als vernuftige oplossing gevonden zij koken het zoogen. vleesch en verkoopen het dan, als ware het op het abattoir afgekeurd en ge kookt vleesch. Geen enkele keurmeester, al is hij nog zoo slim, die daar niet in loopt. Toch is er vleesch, dat zelfs te adellijk is voor de Amsterdamsche delicatessen-hande laars, dat zelfs niet gekookt kan worden. Deze materie gaat gewoonlijk naar de worst- fabrieken. De directeur van het Amsterdamsche abat- to;r kent zeer goed de herkomst der fijne vleeschwaren cn heeft dan ook reeds persoon lijk een onderhoud gehad met den burge meester van Diemen. Maar veel resultaat hebben deze besprekingen niet gehad. De kwestio is eenvoudig, dat de gemeente Die men niet over de hulpmiddelen beschikt en geen geld genoeg heeft, om zich de hulpmid delen te verschaffen, noodig voor een krach tig optreden tegen de ongerechtigheden, welke binnen haar grenzen geschieden. Een keurmeester aanstellen ;s te duur on de veldwachter mist de ontwikkeling, welke ge- eischt wordt om tot de studie voor rijks keurmeester te worden toegelaten De eenige oplossing zou misschien zijn, dat men den veldwachter in staat stelde, zich zooveel ken nis omtrent de zaak eigen te maken, dat uij zooal niet zelfstandig, dan toch als hel per voor de Amsterdamsche keurmeesters kan optreden. Dat zou de gemeente Diemen niet veel behoeven te kosten en Amsterdam zou gewaarschuwd worden tegen verdachte zendingen uit Diemen. Zoolang do rijkskeu ring er nog niet is, moet men in vredesnaam maar roeien met de riemen die men heeft. C y a n k a 1 i. Naar aanleiding van bet vergifligingsgeval te Amsterdam, heeft het NwSbl v. Ned. een fle6ch met cyankali achter een der ramen van zijn gebouw ge plaatst Hét gevaarlijke goedje ziet er net uit als pijpen pepermunt. Dc hoeveelheid in die flesch zegt het blac1 is groot genoeg om half Amsterdam te vergiftigen en kost 45 centen. Het Nwpbl. vraagt of hot niet aan eenige be denking onderhevig is, dat een zoo zwaar vergift, in zoo groote hoeveelheden tegen zoo geringen prijs voor iedereen zonder moeite verkrijgbaar is. -Ongelukken. Gisterenmorgen was de 44-jarige scheepstimmerman C. P. S. bezig aan dek van het rijnschip ,,Do Goede Ver wachting" te Rotterdam, liggende aan de Boompjes, een roeiboot te repareeren, die op dek lag. Inmiddels waren expeditiewer kers bezig met. behulp van een laadboom koper iu te laden. Vermoedelijk door het uitschieten van een dwarspen sloeg plotseling de groote mast achterover, dwar9 over do roeiboot en trof S. in zijn hals Per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. bleek hij bij aankomst, reeds over leden door het breken der halswervels. Mijnongeluk. In de mijn Carl te Schaesberg is een steenhouwer door een val lende steen zoodanig getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Zijn makker bekwam ernstige verwond'ngen aan hoofd, rug en beenen Branden. Gisterenavond werd tweemaal de Rotterdamsche brandweer ge alarmeerd, om half acht voor een brand in het manufacturen- en tapijten magazijn van I. Benjamins in de Goudsche Wagenstraat, ontstaat bij het aansteken van het gaslicht, waardoor de gordijnen vlam vatten. Het magazijn is gedeeltelijk uitgebrand. Te 9 uur ontstond een gasontploffing in een onbewoond benedenhuis in de Ben- themstraat. Nadat het brandje 9poedig ge- bluscht was, bleek aan dc brandweer, dat inbrekers de muntgasmeter hadden openge broken en looden pijpen hadden afgerukt. De dieven zijn vermoedelijk onvoorzichtig geweest met brandende lucifers, waardoor een ontploffing ontstond De bewoners wa ren den dag te voren verhuisd en de munt meter was nog gevuld achtergelaten. Van de daders geen spoor. School- cn Kerknieuws, De Asser Ct. meldt uit HJjkeremilde Het besluit van de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk in zake den predikant is met groote verontwaardiging ontvangen. Hoe geheel anders de gemeente over de ingebrachte beschul digingen denkt., hoe men partij kiest tegenover den predikant en hoe zeer verontwaardigd men is, blijkt uit het volgende: De ZondagBchoolonderwij/eres G. Fernhout heeft reeds haar betrekking neergelegd, een andere heeft Zondag wegens te geringe opkomst geen les gegeven. De Jongelingsrereeniging heeft tot haar ere-voorzitter gekozen ds. Van Zwet te Hoogensmilde. Vele psalmboeken, kus sens enz zijn reeds uit de kerk verhuisd. Dit was echter nog maar een begin. Toen Zondag d6. H. voor het eerst na ongeveer een half jaar schorsing weer optrad, was l.et aantal hoorders niet groot. En wie waren die hoorders? Men zag daaronder vele nieuwsgierigen, die in andere kerken thuis behoorden, alsook nieuwsgierigen, wien de godsdienst en kerk koud laat. maar er nu dezen keer eens waren, om 1 'i het uitgaan er eens een „hapje" in onze logementen op te koopen. Men weigert bijna algemeen aL eenig protest weer ter kerk te gaan. Geen ouderlingen, geen diakenen, noch kerkvoogden waren Zondag aan wezig. Beter gezegd, hier heerscht op kerkelijk gebied bijna een werkstaking. De toestand is waarlijk zoo ernstig, als niet is te beschrijven. Wie dezen toestand kent en de Ned. Herv. keu-k lief heeft, zal erkennen, dat een en ander niet overdreven is. De welgestelde leden en ook al vele anderen spreken van niet weer te zullen betalen en zullen zeer waarschijnlijk de maat regelen daartoe nemen. En wat zal dan liet einde zijn? Zou de Synode ons nu uit het moe ras helpen? Legaten. Door wijlen den heer mr. A. Luden, overleden te Arnhem, zijn de volgende legaten vermaaktaan de Ned. Herv. Kerk to Arnhem f 5000. aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Arnhem f 5000. en aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenliage f 5000, alle vrij van successierechten. Prü.ns-Hendrik-feesten te 'Baar n. De Oranjevereeniging te Baarn gaf Vrijdag, ter eere van den verjaardag van Prins Hendrik, haar eerste feest-. Des mor gens werd door het beet-uur der vereeniging namens de Baan oho burgerij aan den Prins .eeu telegram van geluk'we;sohen "verzonden. De feestelijkheden "bestonden in een vlieger wedstrijd, welke in de morgenuren werd ge houden en waaraan met 20 vliegers werd deelgenomen. Deae wedstrijd slaagde, dank zij het'guustige weder uitstekend. Des midL dags begaven de schoolkinderen zich iu op tocht niet muziek naar den Brink, alwaar verschillende kinderspelen werden gehouden. Des avonds steeg de luchtschipper Van Pot- tum met zijin ballon op en verdèr tal van/ ballonnetjes voor <le Stelio-prijs opgelaten. Het fanfare-corps Crescendo gaf een concert, waarmede de feestelijkheden werden besloten. Het bestuur de Oranje»vereeniging kan met voldoening op zijn# eerste feestviering terugzien, die goed. geslaagd mag genoemd worden H u i s v 1 iji t-t e n t o o n stelling to Baarn. Vrijdag 19 dezer werd in het Hotel Velaars, in tegenwoordigheid van vele genoodigden, onder wie B. en W. en meer dere autoriteiten, de eerste huisvlijt-ten- tocnstelling' der Baarnsche afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik ge opend door den eere-voorzit ter dier afdee ling. den heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, burgemeester van Baarn. Spr bracht daarbij hulde aan het afdee- lingsbest uur en dc regc 1 iugs-commissie voor de tol stand koniing dezer belangrijke ex positie welke zooveel voorbereiding ver- eischt hoeft. De tentoonst el li ug maakt met hare ruim 600 inzendingen van allerlei aard een zeer mooien indruk en levert het bewijs, dat er op 't gebied van huisvlijt te Baarn veel gedaan wordt. Iu hoofdzaak zijn ter mede dinging tentoongesteld voorwerpen van hout vervaardigd, als kerbsohnitt. brandwerk en zaagwerk en schrijnwerk; verder boetseer- we,K, teeken- en schilderwerk, nuttige en fraaie handwerken en knutselwerk. Ter op luistering is ook veel belangrijks ingezon den Een afdeeling houtsnijwerk van den hce" J. H. van Duursen trekt daaronder de bijzondere aandacht. Do afdeeling bijen teelt is eveneens vertegen woordigdi cii het bezichtigen daarvan zeer de moeite waard. De hoogste onderscheidingen werden toe gekend als voigt: Eere-medaille van H. M. do Kouingin-Moeder, le en eereprijs: H. Steir. (vogelkooi-zaagwerk). Eerekruis der gemeente Baarn le en eereprijs: J, Smit (Eifeltoren, theekistje, zaagwerk en. rozen- kleedje-knoop werk). Groot zilveren medaille der afdeeling le prijs: C. van Ommen (houtsnijwerk). Groote bronzen medaille van het Nutsdepartement le prijs; G. G. Fla^ meling (houtsnijwerk). Verg. zilveren me daille der Verfraaiingscommissie le prijs: Ja- Jongert (aquarellen). „Heeren" en „arbeiders". Woensdagavond zou de heer Bunje van Leeu warden te Ede spreken voor de afd. van den Bond van Ned, Spoorwegpersoneel. Toen het uur der vergadering was gekomen, wilde de eigenaar van 't lokaal wel „heeren", maar geen ..arbeiders" toelaten. De vergadering had toen plaats in een schuur, waar een geanimeerde bijeenkomst dé „heeren" en arbeiders" broederlijk vereenigde. Gisteren had te Apeldoorn de feeste lijke opening plaats van het nationale con cours, uitgeschreven door de Vereeniging do Koninklijke Scherpschutters van de Ve- luwe. De commandant, jhr. W. Bas Backer, hield de openingsrede, gaf o. a. een terug blik over de afgeloopen 40 jaren van het bestaan der Vereeniging en wijdde een dronk aan den beschermheer, den Prins der Nederlanden. De burgemeester voerde hierna het woord en bracht o. a. hulde aan den commandant. Voorts spraken nog een bestuurslid dei* De venter Schietvereeniging en do president der muziek vereeniging „de Harmonie", waarna de commandant den burgemeester uitnoodigdc tot het doen van het eerste schot, ter opening van het concours, het welk geschiedde. Er heerschte veel opgewektheid onder de talrijke aanwezigen, zoodat er alle kans op sucoos van het oonoours is, te meer daar alles uitstekend geregeld en ingericht is. Aan de garmzoensparaxie, wéllke gas teren gehouden werd, en waarbij de honneurs werden bewezen aan den kolonel Van Hoelk (do gonér aal - majoor Petiter was wegens een lichte ongesteldheid verhaniderdJ tegenwoor dig te zijn,) namen deel 1 Compagnie van hef. 5e regiment infanterie, 2 esoadhons 'hu zaren en 1 batterij veld-artillerie. Dat zal in Augustus, wanneer de jonjgfste tliidhftii'nig dier infanterie is afgeëxerceerd en een lichting vcor herhalingsoefeningen onder de wapens is, vrij wat drukker wezen. Door de onvermoeide werkzaamheid van het bestuur werd gisterenavond, ter ge legenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, aan .de leden der Oranje-Voreer.:ging een feestelijke avond aangeboden in de zalen van „Do Arend" en van de Sociëteit „Vereeniging" ('Het Valk je). Voor een talrijk auditorium traden in beide inrichtingen de dames en heeren van ver schillende vereenigingen op, die hunne mede werking hadden toegezegd. (Het programma deelden we reeds vroeger mede). In „De Arend" werden door de zangver- eeniging „Looft den Heer", de recitcerclub „0. B. K. en de gymnastiek- en scherm- vereeniging „A.jax" niet minder dan een 18- tal nummers uitgevoerd. In de zaal van do sociëteit „Vereeniging" deden vóór de pauze de mandolineclub „Arion" en de „Amersfoortsche Zang- en Tooneelvereemging" zich 'beurtelings hooren, terwijl na de pauze het aardige tooncelstukje „Papa gaf permissie" door genoemd tooneel- vereenigmg werd opgevoerd. Het bestuur vau de Oranje-Vereeniging kan ongetwijfeld zich voor zijn moeite (be loond zien, daar in beide zalen een recht- aan gename feestvreugde heerschte. Het is er te vens in geslaagd te voorkomen dat een dag, die hier anders zoo stil voorbijging, nu ten minste voor de ingezetenon eenige variatie heeft opgeleverd. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot militie-2e luitenant bij het 5e regiment in fanterie, de milicien-sergieanlten W. Schutte, J. L Plipse, jhr. L. P. A. vaai den Rran- deler, G. Holt)]and, M. L. J. Kloos, M. E. M. Wolff, H. H. van der Zoo de Jong, A Santman en N. A. A. van de Roemer, allen van liet korps. Op verzoek vorleenen wij gaarne plaatsruimte voor het onderstaande Ingevolge aanschrijving van het depart, van oorlog, zal gedurende die maanden Mod, Juni, Juli en Augustus, eiken Zalterdag vam 12 tot ongeveer 8 uur namiddag, op Do Leusderheide, gelegenheid zijn om zich te oefenen in het schieten met het geweer model '95, onder leiding van een officier van het. 5e regiment infanterie tc Amersfoort. Aan de oefeningen kunnen deelnemen Ie. Miliciens en laiKÏweerplticlht%ien met groot-verlof2e. kaderreservisten met onbe paald verlof; 3e. alle mannelijke ingezetenen uit Amersfoort en omliggende gemeenten, van 16 tot 35-iarigen leeftijd, nadat, zij, zoo noodig, vooraf met vrucht het noodigo voor bereidend sclrietanderrich't hebben doorloo- pen. Zij, die aan bovenvermelde oefeningen wensehon deel te nemen, kunnen zich daar toe van 4 Mei af lederen Zaterdag aan melden. op de uren hierboven genoemd, bij den officier op dé schietbaan aanwezig. De oefeningen zijn geheel kosteloos. Aan hen. die zonder kennisgeving of zon der bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn. weggebleven, of dié zich mis dragen, kan 'het. vorder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Aan hét oinde van het schiet jaar zal er een schietwedstrijd worden gehouden, waar aan alleen kan worden deelgenomen door hen, die aan 3 van het aantal gehouden oefe ningen hebben deelgenomen. Voor aankoop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wedstrijd een gulden beschikbaar ge steld Deze schietoefeningen, die van groote waarde zijn voor de weerkracht van 'het land.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3