r s#. asa. 5" «laargaog. Dinsdag 28 Mei 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. AMERSFOOHTSGH DAGBLAD ABOOlKMBlfTf P&IJ8 Per I maasden veor AaezafWertf 1.89. Hmd fieamco per peat••••••- 1.7*. Afzender^* iiauners0.05. Decs Cfcwant ▼»r«»h^nt Dagstgto, met sltaesdetisg ran ümi- mi Feestdagen. AdvertemAMn, mededeetingen ana., getteye man rdór 10 nor 'a sarfans bjj de Uitgevers in ta tanden. Uiteevers! VALKHOFF 6 Co. UtraoblMhutrut 1. Intorcomm. Talaphoonniimmar 66. PRIJS DBR ADVRRTENTIRJI: Tui 1—1 regel.f Ö.TO. ■Ae ragel meer - 0.15. Chroote latten naar plaatsruimte. Voor handel en bedrflf bestaan voordeeUga bepalingen tot het herhaald adrartadren in dit Blad bij tódnnemenfc. Béne oiroiüaire, bevattende de yoerwaarden, wordt op nanvraaf toegezenden. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort. •Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weben, dat het primitief kohier «Ier plaatselijke directe belasting naar het inko men over het dienstjaar 1907, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten .van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 27. Mei 1907. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STKNFERT KROBSE. WULJTIER.S. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het suppletoir kohier der Straat be lasting over het dienstjaar 1906, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maagden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing 'igt. Ame,. 'oort, den 27. Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, .J. G. STKMFERT KROBSE. WUIJTIERS. Politiek Overzioht Da verkiezingen voor den rijksraad in Oostenrijk. Bij de eerste stemming veroverden de beide partijen, die in Oostenrijk de antipo den zij.n, een nagenoeg gelijk getal plaatsen in het nieuwe huis van afgevaardigden; 60 christelijk-socialen en 58 sociaal-democraten werden terstond gekozen. De 170 herstem mingen, die moesten plaats hebben in de verschillende kroon la,noen, wanneer men Galicië buiten rekening laat, hebben aan de sociaal-democraten meer voordeel gebracht dan aan de christelijk-socialende eersten hebben hebben nrg 26 plaatsen gewonnen, de christel ijk-socialen slechts 7, en als de on derhandelingen, die thans gevoerd worden om de christelijk-socialen met de Duitsche clericalen in ééne groep te vereenigen, niet mochten slagen, dan zullen de sociaal-demo craten de sterkste groep in den rijksraad zijn. Niet zonder leedvermaak wordt geconsta teerd, dat het succes van de christel ijk-socia len gebleven is beneden de door die partij verkondigde verwachtingen. Op den laatsten partijdag te Weenen verkondigde een barer leiders, dr. Gessmann, dat de partij zich van ,,de Zwitsersche bergen over geheel Duitsch- Oostenrijk tot aan de uiterste grens der mo narchie, de Bukowina", zooi uitstrekken en in den Rijksraad de grootste partij zou zijn. Dat het zoover niet gekomen is. hoeft deze partij te danken aan het diep geworteld© wantrouwen, dat tegen haar lieerscht en dJat zij zich vordknd heeft door de middelen, die zij gebruikte om tot de macht te komen en zich daarin te handhaven. F Neue Freie Press© schreef vóór de herstemmingen: ..In Neder-Oostenrijk. en inzonderheid in Wee nen, zal slechts deze ééne leus gelden tegen de christelijk-socialenDeze partij heeft in den loop der jaren een zoo reusaebtigen zon- denlast. opgehoopt, zij heeft, onder al hare tegenstanders zulk ©ene mate van verbitte ring en haat teweeg gebracht, dat de ge dachte van een bondgenootschap bij de verkie zingen met de christelijk-socialen dooi' alle anti-clericale partijen ver wordt afgewezen". Daarentegen is aan dè sociaal-democraten gewillig steun verleend. Het betrekkelijk groote succes, dat zij bij de eerste stemming behaalden, is geen beletsel geweest voor de burgerlijke vrijzinnigen om hen te steunetn daar, waar zij tegenover clericalen stonden, gelijk zij dien steun wederkeerig hebben ver leend. Hoe is dit te verklaren Men kan het zien uit een interview, dat de Neue Freie Pr esse kort voor de herstemmingen mede deelde van dr. Jozef Unger, oud-minister, president van het Reichsgerioht én lid van het hee ren huis. Deze staatsman, die als jon geling van 19 jaren heeft deelgenomen aan de gebeurtenissen van het jaar 1848 en in den langen tijd, die sedert verloopen is, steeds onwrikbaar heeft vastgehouden aan de groote beginselen, die zich in dat jaar deden gelden, herinnerde in dat gesprek aan de voorspelling, die hij aain het ©inde van het vorige jaar had uitgesproken, dat dé kies- reclithervorming een behoorlijk aantal so ciaal-democraten in den rijksdag zou bren gen. Hij voir zich was niet ontsteld door het succes van de sociaal-democraten bij de ver kiezingen en zeide tot Toelichting daarvan ,,Ik vind, dat de sociaal-democraten zich zeer fatsoenlijk en als mannen van karakter gedragen. Zij hebben beslóten, bij de her stemmingen overal tegen de christelijk-socia len te stemmen, onvoorwaardelijk zonder een wederdienst te verlangen. Op mij maakt dit besluit den indruk van een zeer verstandig, nobel optreden. Het is ook politiek juist en zal zijn indruk niet missen. Met het oog op de sterkte, waarin de christelijk-socialen en clericalen in het huis trekken, moet men het begroeten, als de sociaal-democraten tachtig stemmen en neg meer behalen. In Eiuitschland begrijpt men den politieleen toe stand in Oostenrijk verkeerd. Onze sociaal democraten zijn niet zooals de Duitsche. De Duitsche sociaal-democraten zij» veel be- krompenerzij zijn stijve dogmatici; de on zen zijn voel practischer, hebben meer poli tiek begrip en weten zich beter bij de gege ven omstandigheden aan te passen. ,,IIet beeft op mij een zeer gunstige» in druk gemaakt, dat de sociaal-democraten in de debatten over de kiesrecht-hervorming te genover de aanvallen, die openlijk en in 't geniep tegen de Kroon gericht werden, de partij van de Kroon opgevat hebben. Zij zijn den Keizer dankbaar voor de kiesredht- hervorming." Na te hebben verklaard, dat hij niet bevreesd is, dat de sociaal-democraten in de militaire kwestiën zidh al te weinig mee gaande zullen gedragen, ging dr. Unger voort: ,,Dat de sociaal-democraten ter sterkte van tachtig man in den rijtksraad komen, is reeds hierom goed <xm te belet ten, dat iemand van zwarte kleur minis ter van onderwijs zou worden. Ook de agra riërs zijn mat gezet, want de sociaal-demo craten zullen zich weten te verweren tegen het duurder maken van brood en vleesch. De sociaal-democraten zuillen de zuurdeesem in het parlement zijnzij zullen het er voor bewaren, dat het in het moeras blijft ste ken. Zij zullen in het huis meer beteekenen dan de christel ijk-socialen, want op het stuik van discipline kunnen de christelijk-socialen de vergelijking met de sociaa 1 -domocraten niet doorstaan. Daarom geef ik openlijk als mijne overtuiging te kennen, dat het een politieke gewetensplicht van de vrijzinnigen is. bij herstemming tusschen christelijk-so cialen en sociaal-democraten, hunne stem te geven aan de sociaal -democratenEen compromis tegen de sociaal-democraten zou een verraad zijn aan de zaak van de vrij heid. Bij de keuze tusschen Rouge et Noir moet ieder vrijzinnige op Rouge zetten." De uitkomst, bewijst, dat dit advies ge hoor heeft gevonden. Overigens moet men wel in het oog houden, dat 84 wel een groot getal is, maar toch als deel van het uit 516 bestaande geheel nog betrekkelijk klein, niet meer dan 16 pet. Do verhouding van de sociaal-democraten tot de overige groe pen te zamen is als 16 84. DuttschlaiuL Brumwijk, 28 Mei. De Landdag benoem de met algemeen© stemmen tot regent Her tog Johann Albreolit van Mecklenburg. Frankrijk. Parijn, 27 Mei. Ter eere van den Koning van Noorwegen werd heden een diner ge geven op liet Blyséc. In zijn antwoord op den dronk, dien de president, der republiek op hem uitbracht, drukte de Koning zijne vreugde uit over zijn bezoek en betuigde dank voor het zenden van een vertegenwoor diger, om hem te begroeten bij zijne kro ning en bij zijne komst. Noorwegen be schouwde deze bewijzen van, oplettendheid al.s ee.i kostbaar pand van de sympathie van Frankrijk voor Noorwegen; hij hoopt, dat de g 'e betrekkingen zullen voortduren, en drinkt op de gezondheid van den president en op de grootheid en den voorspoed van Frankrijk. De beide dronken werden staande aange hoord daarna werden de volksliederen ge speeld. De regeering heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, waarvan het ©enige arti kel luidt: ,,De heer Reinach, Jozef, gewezen kapi tein der landweer-kavallerie, wordt in zijn rang hersteld en krijgt den rang, die beant woordt, aan den tijd van zijne eerste benoe ming." De kerte memorie van toelichting van dit wetsontwerp luidt aldus. „Wij stellen de weder-aanstelling van den heer Reinach voor als sanctie van het arrest van het hof van cassatie van 12 Juli 1906. Reinach werd den 26en Juni 1898 opgrond van een advies van ©en raad van tucht afgezet, omdat hij in eene buiten dienst gevoerde polemiek in de pers zich van eene zeer levendige taal bediende. Deze levendigheid wordt door de thans erkende wettigheid van de door hem verdedigde zaak verontschuldigd, zoo niet gewettigd Het wetsontwerp is in handen gesteld van den legercommissie der Kamer, waar toe de heer Reinach zélf behoort. Engeland. Londen, 27 Mei. De minister L. V. IJar- court., first commissioner of works, heeft een wetsvoorstel ingediend strekkende tot uitbreiding van de Small Holdings Act (de wet op klein grondbezit.) Dit. voorstel dwingt feitelijlk de gaaafsahapsraden om kleine hoeven in aanzijn te foepen. Daar toe worden deze raden gemachtigd zich land te verschaffen door pacht of aankoop, ©n, als dat noodiig is, door onteigening. Do heer Harcourt deelde in zijne toelich ting mede, dat het doel van hot wetsont werp is de ontvolking der landbouwende streken tegen te gaan. Dit is de voornaam ste maatregel der regeering op het gebied der grondpolitiek in den loop van deze zit ting. De eerste minister Sir Henry Campbell Bannerman zeide, in antwoord op verschil lende vragen toe, dat hij den 3en Juni me- dedeelingen zou doen over het wetsontwerp tot instelling van een bestuursraad in Ier land en over andere ontwerpen van wet, die in liet regeeringsprogram zijn. aagekondigd. Portugal. De pairs van het koninkrijk, die in op positie zijn tegen het tegenwoordige kabinet en de progressistische en conservatieve loden van het ontbonden huis van afgevaardigden, zullen gezamenlijk een adres aan den Ko ning onderteekenen, waarin verzocht wordt, dat de regeering weer zal zorgen voor nor male constitutioneele omstandigheden. Eien in gelijken zin vervat schrijven is reeds door zeven leden van den raad van state aan den Koning gezonden vijf staatsraden heb ben het niet onderteekend. Oostenrijk. De nieuwe rijksraad wordt tegen 15 Juni bijeengeroepen. Den 17en wordt de troonrede gehouiden; den 18en zal de eerste vergade ring gehouden worden, wanneer de partijen zich met elkaar hebben kunnen verstaan over de samenstelling van het bureau. De samensmelting van de christelijk-socia len on de oud-clericalen bevindt zich nog in het stadium der besprekingen. De Duit- sJie volkspartij, de vrijzinnigen en de agra riërs zijn tegen 29 Mei naar Weenen opge roepen om te beraadslagen over de oprich ting van een Duitsche club. Men wil later ook tot de vrije Pangermanen de uitnoodi- ging richten om zich aan te sluiten. Marokko. Eene nota van H-avas houdt in, dat do eisohen van de Fransche regeering aan den Sultan van Marokko naar aanleiding van de vermoording van «dr. Mauchamp de vol gende punten bevatten 1Terugroeping van den pa oh a van Mara- kcsch en gevangenzetting van dezen in Tan gier, omdat hij schuldig 'bevonden is de me nigte tegen dr. Maudkamp te hebben opge stookt. 2. Onderzoek in Maralkescih door den Fransohen consul to Mogador, om de schul digen op te sporen en na te gaan wie ver antwoordelijk moóten worden gesteld 3. Bestraffing van de schuldigen, en wel van de moordenaars van dr. Mauchamp en Charbonnier en de aanvallers van Lassalas (v de Gironcourt. 4. Betaling van ©ene schadevergoeding, waarvan het bedrag nader door de Fransche regeering zal worden vastgesteld, voor het vermoorden van dr. Mauchamp. 5. Dadelijke organisatie van de nieuwe politie, in de akte van Algeciras bedoeld. 6 Uitvoering van de Fransch-Marok kaansdhe afspraken van 1901 en 1902 'n de grensdistricten, inzonderheid wat het punt «betreft, dat doelt op de oprichting van eene politie in dit gèbiod. 7. Afzetting en officieel© verloochening van den sjerif Mulay Idris. d»e door de Marokkaansche regeering naar Maurétanie gezonden was en den opstand van die Adrarstammen tegen de Fransche heerschap pij heeft geleid 8. Staking van het zenden van wapenen door het maghzen aan den sjeik Ma el Ainin. 9. Regeling van de reeds lang bij het magheen aanhangig gemaakte bezwaren, welker onderzoek nog niet verkregen is kun nen worden Na een eerste antwoord, dat enkel van dilatoiren aard was, heeft het maghzen bij twee brieven, die den 20en April en den 15en Mei te Tanger zijn aangekomen, de volgende voldoeningen aan Ide Fransche re- get ring gegeven Tn de eerste plaats erkent het maghzen zonder voorbehoud de rechtmatigheid van alle Fransohe eisohenVerder wordt toege zegd 1. dat de pacha van Marakesch naar Tan ger gezonden zal worden wanneer Frank rijk het verlangt. Men verzekert echter, dat deze ambtenaar zeer oud is en te ziekelijk om de reis te maken, en men biedt aan zijn gezondheidstoestand door een Franschen dokter te laten oonstateeren. 2. Er wordt toestemming verleend, dat de Fransche consul te Mogadior een onderzoek zal instellen in Maralkesoh, en de Marok kaansche autoriteiten hebben bevel ontvan gen hem hun steun te verleenen. 3. Men belooft, dat een rechtvaardig von nis zal worden gewezen. De wegens het ver moorden van dr. Mauchamp en Charbon- nier en wegens de gewelddadigheden, waar van Lassalas en Gironoouirt de slachtoffers zijn geworden, reeds gevangen genomen per sonen zullen naar Tanger gebracht worden. Het maghzen verbindt zich de voor hét vermoorden van dr. Mauchamp geëischte schadevergoeding te betalen. 5. Wat de organisatie 'betreft van de po litie, waarover de akte van Algeciras han delt, wordt medegedeeld, dat de nu in Tan ger aanwezige minister van oorlog nieuwe volmachten heeft gekregen om de door de conferentie besloten 'hervorming tot stand te brengen, waarvan de bijzonderheden reeds door eene daartoe ingesteld commissie zijn onderzocht. 6. Hot maghzen verklaart zich bereid, de in 1901 en 1902 gemaakte afspraken stipt uit te voeren. Het heeft een ambtenaar aan gewezen, die in dien zin luidende instruc- tiën heeft ontvangen. 7. Het. maghzen verklaart zich bereid Mulay Idris terug to roeipen. Verder trekt het maghzen het in zijn vroegeren brietf ge daan'voorstel in tot benoeming van eene ge mengde oom-missie om do grens tuasohen do Fransche en do Marokkaansche bezittingen ten noorden van den Senegal te regelen. 8. De aan den sjeik Ma el Ainin gezonden wapenen worden in Mogador of in kaap Juby aangehouden. 9. De gedelegeerden van het maghzen hebben bevel, de verschillende reclames van Frankrijk in overleg met het Fransche ge zantschap te regeelen. Havas voegt, hieraan nog toe, dat aan den vertegenwoordiger van Frankrijk to Tanger instruction gezonden zijn, die hem machti gen van deze beloften akte te nemen en met de gedelegeerden van het maghzen in over leg te treden, om de bijzonderheden van de Fransche eisehen en de uitvoeringsbepalin gen vast te stellen. Het antwoord van de Marokkaansche regeering legt. het streven aan den dag, Frankrijk op alle punten vol doening te verschaffen maar er blijft, nog. over de toezeggingen in werkelijkheid om te zótten. De geschillen van Frankrijk met het maghzen kunnen slechts door daden voor good bijgelegd worden. Havas meldt uit Tanger, dat de berichten uit Marakesch steeds tegenstrijdig luiden. ▼an f. N. an W. M. WILLIAMSON. Naar het Jmtrihaanteh 70 boor Mayaotw HEUVKLINCK. Daar je het bezuiden Napels gelegen doel van Italië niet kent, zal je het misschien wel aardig vinden iets van onze Sicil ische avonturen te vernemen. Avonturen in den eigenlijken zin van het woord), -hebban wij er echter minder beleefd dan in andere stre ken. Als ik niet zeker geweten ihad, dat hét hie* wat struikroovers betreft volkomen veilig was, zou ik niet zoo dwaas geweest zijn met twee dames i.n een motorwagen het land te bereizen. Maar zooals ik zeide, heb ben wij ,,zes heerlijke dagen" hier doorge bracht en de Godin is het meest met mij eens dat Sicilië in vele opzichten het pret tigste gedeelte onzer lange reis is. In den avond verlieten wiji de wereldbe roemde golf van Napels en kwamen, nia een naohtelijken overtocht in een gemakkelijke boot, i;i de niet minder schilderachtige baai van Palermo aan. Ik héb zelden iets schoo ners gezien dan deze stad met de haar om gevende bergen, schitterend in de gulden straien -der opgaande zon De boot kon di rect aan de kade aanleggen, zoodat we niet de minste moeite hadden met het lossen van de auto. Zij werd door de scheepskraan op- gtöhesohen en netjes op deni wal gezet, waar na wij dadelijk naar de villa Igica reden. Alles was nieuw voor mij op dit eiland, en ik moet bekennen dat Igiea mij erg meeviel. Er wordt algemeen -geloofd dat Sicilië een honderd jaar ten achter is, em men er zich behelpen moet. Dit kan nu echter niet meer gezegd worden. Igiea is in een woord uit stekend. Juffrouw Randolph moest, hoewel ongaarne, toegeven dat er zelfs in Amerika niets beters te vinden is. De ligging van het. huis, aan den voet van den grooten, rooskleurigen Monte Pellegrino, is eenig. Het werd door den Siciliaanschen millionair Florioi voor een sanatorium gebouwd, maar nooit als zoodanig gebruikt. Het breede, roomkleurige gebouw met zij.n schoon© ter rassen,, staat midden in een praohtigen tuin, zich uitstrekkend langs de zee of feitelijk er over hangend een heerlijken tuin met menig onverwacht gezellig hoekje; met zoet-geurende bloemen, palmen en allerlei soort sub-tropische gewassenmet fontei nen,, waarvan het water in marmeren bek kens wordt opgevangen, ©n een groote, half overdekte galerij, wqar allen, behalve niet- meetellende chauffeurs, zich verzamelen voor de thee. Alles te zamen genomen, is het ©en vroolijk en aangenaam verblijf, en het trekt een stroom van rijke, aan een weelde rige levenswijze gewende reizigers. Uit do verte zag ik juffrouw Randolph en tante Marv in de groote galerij ontbijtenzij hadden niet veel "tijd noodig om haar bagage uit te pakken, want ik moest om tien uur voorkomen met den „Spyker". Ik wist niet meer van Sicilië dan zij, maar liet is mijn métier mijn reputatie van wandelende encyclopaedic op tc houden. In de korte uren van den nacht, terwijl mijn Godin en haar -tante dien slaap der rechtvaardigen sliepen, raadpleegde ik dus gidsen en dikke, kleine boeken over de geschiedenis van het eiland. Wat ik haar op dion wonderschoonen morgan niet kon meedeelen over Ulysses, Polyphemus, den al machtigen Roger en andere personen van locaal belang,, gezwe gen «nog van de gebouwen,, die -bezocht moes ten worden, was de moeite der vermelding niet waard. Wij snorden langs de kust, voorbij havens en baaien waai' vreemd gevormdé booten voor anker lagen op een gladde, blauwe zee met ©en wijkenden achtergrond van glan zende sneeuwbergen; en iu ©en straat, die veel had van een bewegende schilderijen galerij, zagen wij voor liet eerst de beschil derde karren die inheemsch zijn op het eiland. H-oewel bizonder primitief als voer tuigen, zij in deze wagens als kunstwerken zeer merkwaardig, en de Godin dééd' precies wat ik van haar verwachtte zij wensebt© or oen te koopen. Met het haar eigen vlug ondersheidingsvermogen, koos zij een van de schoonste uit, waarvan de wielen, het le- moen er. het. onderstel prachtig gesneden en rijk gekleurd waren, terwijl de forsch ge- sahilderde paneelen een overwinning voor- stolden van Roger, een groot bloedbad aan richtend onder zijn vijanden. Hét kleine paard droeg een menigte rinkelende bellen en was haast topzwaar door zijn reusachtige purperen pluimen. ,.Die moet ik hebben", verklaarde mijn voortvarende Engel. Brown laat alsjeblieft de auto stilhouden en vraag den man voor hoeveel hij de kar verkoopen wil met tuig en al. maar zonder het paard." De geduldige Brown hield stil, snelde terug maar het voertuig en riep den eigenaar aan, die werd vergezeld door een vrouw met d-uivenoogen en zeven Arabische kinderen, allen als haringen in een1 ton, in dè kar ge pakt. De man was misschien nooit zoo ver rast geweest als bij de vraag, die hem nu werd toegeroepen, doch de Sicilianen bezit ten te veel van. het Oostersche karakter om hun verbazing te toornen. Hij antwoordde in een vreemdsoortig patois dat de kar, een van de beste van het eiland, de trots en vreugde uitmaakte van het heele gezin zij was versierd door den eenigen man op Sici lië, die nog de echte kunst van het schilde ren van historische tafercclen op karren verstond, en hij had gehoopt dat. zij oen sieraad zou blijven in zijn familie, tot in het derde en vierde geslacht, maar om mij ple zier te doen, was hij bereid haar voor dui zend lira. af tc staan. Ik dong af tot hij met tranen in zijn magnitfique oogem zeide met twee derden van de gevraagd© som tevreden te zullen zijn, wat eigenlijk voel meer be droeg dan de kar waard was en hij bij liet begin der onderhandeling verwachtte er voor tc krijgen. Het voertuig kwam iu juf frouw Randolph's bezit en later op den dag zorgde ik dat het uit elkaar genomen, in gepakt en naar New-York verzonden werd. Zij was erg blij met haar koopje en in zulk een opgewekte stemming, dat zij iedereen en alles volmaakt vond, van de üedèn die bun geiten melkten, tot den dramatisch aange- legden „suisse" van de schoo/io, oude, met. een rooden koepel gekroonden San Giovanni degli Eromiti, welke kerk oorspronkelijk een moskee was. De Duitsche keizer is een van haar hel den, en bij ons bezoek aan het Palazzo Realo was zij' verrukt te hoeren bij het uitzicht van een zeker balcon het schoonste had genoemd, ooit door hem aanschouwd, en met de armen op de ijzeren -balustrade geleundl een half uur lang in den aanblik der stad verzonken had gestaan. Het was werkelijk prachtig de blauwe haven en die krans van glinste rend witte bergen rondom, maar ik loan dat oordeel toch niet onderschrijvenvoor mij gaat bet. gezicht op Napels, van iSt. Elmo uit, dit. nog te boven. Toen de Godin de Capella Palatina met. haar kostbare Ara- bisch-Norniandische mozaïeken bezichtigde, werd zij bijna tot tranen geroerd. „Ze is weergaloos; de schoonste kapel ter wereld'" riep ze uit. Later reed ik haar (je kan altijd aannemen dat tante Mary ook van de partij is) vier mijlen langs een steilen weg naar Monrealc, en het was gelukkig dat zij nog eenig© adjectieven bewaard had. Zij maakt er gewoonlijk geen overmatig gebruik van, maar weet steeds het juist© woord te vindén, tenminste als de schoonheid van het een of ander haar niet al te zeer treft. Dan zegt zij niets,, doch geven haar welsprekende oogen haai bewondering duidelijk te kennen. In de kruisgangen van het oude klooster be spiedde ik haar gelaat,, waarop allerlei aan doeningen elkaar afwisselden. Hoewel de ge sneden kapiteelen der kolommen alle van elkaar verschilden, geloof ik toch dat zij d© ingewikkelde, vreemde bijbelsche voorstellin gen in volgorde zou kunnen- opnoemen. In een afgezonderden, schemer acht igen hoek klonk het zwakke geriisch van een fontein een wondervolle, zeer oude fontein door den een of anderen Arabier naar oen nog ouder Moorsch voorbeeld vervaardigd voor de 'Normandische overlioerschers. Mijn schoon meisje vormde zelf een schilderij, zooals zij daar in lx? wonder mg verzonken tegen -oen pilaar leunde, met haar wit kleed half in do schaduw, half in de zon, die haar bruin haar met een gouden gloed overtoog. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1