BINNENLAND. onder kamerleden, gemeenteraadsleden, burgemeesters enz. Als alles bekend werd, zegt een berichtgever to Rome, zocj er heel wat opschudding in den lande komen. Brustel, 6 Juni. De brug over het spoor wegterrein tusschen de mouterij Londer- zeele en het station Mechelen is ingestort tijdens de beproeving; vijf personen kwa- juol om het leven» en velen weiden gewond. Tweede t e3 eg r a m. Het. ongeluk is veroorzaakt door do instorting van het ge welf van een gebouw en niet van oene brug. Er zijn 2 gewonden en, 1 dioode5 personen liggen bedolven onder het puin. Turns, 7 Juni. Volgens do laatste berich ten zijn van de personen, die bij het in do lucht vliegen van het zeilschip met munitie zijn gedood, 49 teruggevonden. Het geheel© aantal dooden zou 75 'bodragen. Voorts zijn 20 personen gewond. Men spreekt er van, dat zich een Europeaan aan boord bevond, die feitelijk de commandant zou zijn ge weest. vIn Zwitserland is 't sinds Zondag wear geheel winter, in de hooger gelegr i gedeel ten althans. Van de bergstatiens op den Got hard, den Rigi. den Pilatus en den San- tis werd Maandag sterke sneeuwval gemeld bij lage temperatuur. Op den Siintis daalde do thermometer tot vier graden vorst bij een sneeuwhoogte van 150 centimeter. Kameroverzicht (wMdt Hamer. In do zitting van Donderdag is men toch eindelijk tot een resultaat gekomen ten aan zien van art. 344a en de vele daarop inge- dieuoe amendementen. Dit resultaat is, dat alle amendementen verworpen zijn en wel de meeste met grottc- meerderheid. Dat van dein heer Van Veen, strekkende om tie onderhoudsplicht te verkorten nJ. to bepalen, dat die zou duren tot het 18de jaar, in plaats van tot de meerder jarigheid, kroqg '21 stommen. Het verst heeft het amendement van den hoe- Limburg het nog gebracht dat ton dbol had om in het artikel te bepalen, dat de reclrtor bevoegd is het regeerings- vooistel schreef verplicht don ei9cb tot onderhoud af te wijzen, indien bewezen was, dat de moeder mot meer dan. één man gemoensoha.p hadg chad. Het word venwor- pen met 40 tegen 37 stommen. Ten slotte werd hot regeeri ngsvoorstel a ;i r, genome n met 59 tegen 17 stommen. Daarna kwam artiikel 344b aan de oudé. Dit artikel luidt, zoover het door de regee ring is voorgesteld' als volgt- Do regtsvordering in het voorgaande arti kel bedoeld, wordt ingesteld bij de arrond.- rochtbank der woonplaats van hot kind. Het vonnis, waarbij de vordering wordt toegewezen, houdt eeno veroordeeling tot be taling van eene geldsom, uit te keeren aan. den voogd van het kind. Do rogtbank kan, zoo mogelijk onder het stollen van de noodige waarborgen voor de zekerheid der betaling, bepalen, dat de schuld zal worden gekweten iu wokelijkstho, maandelijksche of drienvaan- delijksclie termijnen waarvan het bedrag in hot vonnis wordt, vermeld. Ook op dit artikel waren' weder verechiil- lende amendementen voorgesteld. Wij zullen de strekking ervan even kar tel ijk s aangeven De heer Van Styru m stelde voor om te bepalen dat het recht tot het instellen eeruer vordering verjaart 5 jaar na de ge boorde van het kind. Dte voorsteller beoogde danrmoo misbruiken tegen te gaan,. l>e heer Van Veen wilde iets derge lijks doch wilde de vordering! laten „verval len" hetzij 5 jaar na do geboorte van het kind, hetzij na 5 jaar van* af den dag, tot welken de tot uitkeering verplichte het laat st© tot onderhoud en opvoeding heeft bijge dragen Door den heer Lohinan e. a. zijn de vol- y.pende amen de men ten voorgesteld om in het le lid van art. 344b te doen vervallen do woorden der woonplaats van het. kind om na het le lid van het artikel te voegen de vordering wordt, ontzegd, indien de moeder wist, dat de verweerder gehuwd was, toen zij met hem gemeenscliap had", on om aan het lid toe te voegen de vordering wordt ontzegd, indien de moeder voor do bevalling een erkend on tuchtig leven leidde. Tcu slotte waren or nog amendementen van dc heenon Limburg e. a. strekkende 1 de procedure- niet te <loen iplaats heb bel voor do arrondissements-rechtbank doch voo»- den kanton rechter; 2. het vonnis van den kantonrechter uit- voeihaar te verklaren, ook al is hooger be roep ingesteld; 3. hel kind! van rechtswege recht te geven op kosteloos procodceren. Deze laatste drie amendementen viniden al daadlijk ernstige .bestrijding bij den hoer Heemskerk. Vrijdag te 11 uur voortzetting. Berichten. Do Staatscourant van Vrijdag 7 Juni bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot vico-oonsul te Elborfold P. BocddiiMrhans. te Thorshavn O. Pin9en op verzoek eervol ontslagen dr. S. Hoo- gewerff, hoogleeraar aan dc Technisoho Hooceschool te Delft. op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli e.k., eervol ontslag verleend als k.vntonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden, aan mr. J. E. Roudacrt, onder dank betuiging voor do als zoodanig bewezen dien sten. pWoensdagmiddag te half 3 ure werd door liet Koninklijk Echtj>aar met do Prin sessen van Reuss een rijtoer gemaakt in do omgeving van het Loo, waarbij Z. K. H. do Prins zelf monde. Voor het oogenblik zullen door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo geen diners worden gegeven wegens den rouw van dc aldaar logeerende Prinses va Heuss. pHot vertrok der Prinsessen von Heuss zai op a.s. Maandag geschieden. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens in de laatste week van Juni op "het paleis Soestdijk een tuinpartij te geven. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren door haren grootmeester, jhr. De Ra- nitz een dasspeld in den vorm van een gekroonde E. met brill anten doen overhan- di~°n aan den ^afcionscihef der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij te 'sGravenhage, den heer J. C. Arnoldy. Van de bost ingelichte zijde verzoekt me a mede te doelen, dat het in het Va derland vermelde bericht, betreffende een gala-diner op 13 dezer in het Huis ten Bosch, dat. door H. M. en Z. K. H. zou worden bijgewoond en betreffende een diner ten paleize aan de leden der Vredesconfe rentie, zoomede omtrent het vertrek naar het Loo op 18 Juin, van allen grond is ontbloot en geheel uit dc lucht is gegrepen. Ook van anderen meest betrouwbaren kant wordt bericht, dat omtrent de ont vangst door II. M. de Koningin van de leden der Vredesconferentie nog niets is vastgesteld. De minister van Financiën keert in het.begin der volgende week uit Engeland terug. In hotel den Ouden Doelen fce 's Gra- vtnhage worden verwacht de heer Nelidow, eerste gedelegeerde van Rusland, ter Vre desconferentie de secretaris der Russische celegatie, de heer Mouraview de technische gedelegeerde van Rusland generaal Yernio- sowdo eerste gedelegeerde van Bulgarije, generaal Vinaroff; de generaal-majoor graaf De Robilant, technisch gedelegeerde til de gedelegeerde voor marinezaken, rid der Francois Castiglia, beiden voor Italië. Do heer Greven ko p- -Castenskaoldge zant van Denemarken in Nederland en Bel gië, wordt tegen 12 Juni uit Brussel in Den Haag verwacht ter ontvangst van do Deen- 9che afgevaardigden ter Vredesconferentie. Onmiddellijk na afloop der eerste ver gadering op Zaterdag 15 Juni tot opening der Vredesconferentie, sullen de leden in do gelegen heid worden gesteld do verschillende zalen in het historisch gebouw hunner ver gaderingen te Bezichtigen. Er zullen dien dag geen verdere werk zaamheden worden verricht- en deze eerste samenkomst zal eindigen met hot gebruik van een thé in de tot het locaal behoorende buffetzaal In de eerstvolgende bijeenkomst zullen do commissiën, waarin het congres verdeeld' wordt, sa am gesteld! worden. Ontvangst van buiten- 1 a n d s c b e journalisten. Do voorzit ter van de Haagsche Journalistenvereeniging en dc penningmeester van den Kring (de voorzitter was door ongesteldheid verhin derd) zijn op hun verzoek door den minis ter van buitenlandsche zaken in gehoor ont vangen, ten einde de medewerking van do regeering in te roepen voor het ontvangen oer vreemde journalisten bij de Vredescon ferentie. Zij vonden Z.E. tot die medewer king zeer bereid, ook wat betreft het openen van een credict tot bestrijding van kosten van inrichting en huur van werklokalen (waardoor natuurlijk ook binnenlaiidsche collega's zullen kunnen worden gebaat). De legeer ing heeft een subsidie daartoe bepaald op f 1500, toe te staan bij wijze van cre- diet (Med. v. d. N. Journ. Kring) In Den Haag worden weldra verwacht hot hoofd van een nieuw ingestelden gezant- sehapspost van Uruguay in Nederland, de hoor Munoz, en de heer E. B. Moren a nieuw/benoemd gezant van Argentinië, ter vervanging van den heer Wilde. De heer P. Boeddinghaus, bij Kon. besluit van 19 Maart 1907 no. 38 benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Elber- feld. is als zoodanig door de Duitsche regee ring erkend. Aan den post te Elberfeld zijn als ressort de Kreiscn Barmen-Stadt, Bl- berfeld-Stadt en Motmann verbonden. Aan den heer Boeddinghaus kan in het Neder- landscih geschreven worden. P* heer O. Fin sen, bij Kon. besluit van 12 Januari 1907 no. 42 benoemd tot vice-consul dor Nederlanden te Thordhavn is als zoodanig door de Deenscflie Regeering erkend. Aan den post te Tliorsbavn zijn als res sort de Faroër-eilanden verbonden. Aan den heer Finsen kan in het Engelsch of in het Duitsch geschreven worden. Pensioenen. De minister van Financiën maakt aan belanghebbenden be kend, dat gedurende de maanden Juli, Augustus en September aanstaande, dage lijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van do Nederlandschc Staatsbegroo- ting, loopendo over de tweede drie maan den van het jaar 1907. Voorts worden belanghebbenden er met nadruk aan herinnerd, dat op alle pen sioenen ten laste van den Nederlandschen Staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden tot liet algemeen bestuur behoorende, in het woduweufonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtena ren, van toepassing is de onder andere in de Burgerlijko Pensioenwet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij onvervreemd baar zijn en dat de geponsionneerde ©r op gcenerloi wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening; voorts, dat door overtreding van deze verbodsbepa ling èn hij die verpandt of beleent, èn hij die in pand of beleening neemt, zich aan schade blootstelt. Verwacht wordt, dat de Tweede Kamer de geheele volgende week in beslag zal worden genomen door het sectieonder- zoek. De eerste openbare vergadering daarna zal jvorden lostood aan do quacetio van do Staatsexploitatie van mijnen, die urgent is. Vervolgens wordt de behandeling van bet ontwerp voor het onechte kind hervatook moet de corlogsbegrooting nog worden af gedaan .zoodat het mogelijk is, dat voor net debat over staatsexploitatie der spoor wegen (motie-Bos) geen tijd meer overblijft. Gelijk be'kend, moet de Kamer 28 Juni uit eengaan. Eenheid van tijd. Aan de Tweede Kamer der Staton-Ge- neraal is een verzoekschrift verzonden door een 46-tal bankiers en effectenhandelaren te Rotterdam. Adressanten betoogen, dat invoering van den Midden- Eu ropeeschen tijd als wettel ij ken tijd .zooals bij dat ontwerp wondt voor gesteld, nadeelig en bezwaarlijk zou blijken te wezen voor den handel in het algemeen, en meer -bepaaldelijk voor den geld- en effec tenhandel. In het 'bijzonder wijzen zij er op, hoezeer het voor Rotterdam met zijn om vangrijk buitenlandsch handels- en scheep vaartverkeer van belang is, dat. de versche pingsdocumenten, die voonamelijk met de Duitsche posten worden aangebracht, nog denaelfden ochtend vóór hot. gelijkte uur van twaalven, aan de rechthebbenden kun nen worden uitgereikt rosp. met de aange hechte wissels ter betaling kunnen wonden aangeboden. Zoodanige tijdige behandeling zou nu door de verlating van de aankomst der buitenlandsche posten volgens den nieu wen klokketijd, onmogelijk worden gemaakt, hetgeen aan allo betrokken partijen een dag vertraging en in vele gevallen aanmerkelijk financiëel nadeel zou berokkenen. Adressanten verzoeken dus het daarheen te willen leiden, dat in het wetsontwerp do Amsterdamsche tijd, als wettelijke tijd •worde aangenomen, terwijl zij dan overigens boven den Midden-Europeeschen tijd nog de voorkeur geven aan den Greenwich-tijd, vooreerst omdat die althans minder van den zonnetijd afwijkt, en ten andere, omdat daardoor op de boven aangegeven gorndéu de kantoorwerkzaamheden zouden worden ver vroegd in stede van, als bij den Midden- Europeeschen tijd, te worden verlaat. Amsterdamsche Raad. In de Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad van Amsterdam kwam o. m. aan de orde aen afwijzend praeadvies van B. en W. op het verzoek van belanghebbenden om op een gegeven terrein aan dc Linnaeus- straat, hoek Vrolikstraat een koffiehuis met vergaderzaal te bouwen. Het afwijzend praeadvies grondt zich hierop, dat. dit ter rein vrij moet blijven met het oog op de plannen der staatscommissie tot spoorweg- omleg. De heer Tak zette uiteen de groote be hoefte, die in deze wijk bestaat aan een groote vergaderzaal en herinnerde er aan, dat het verbod van bebouwing slechts geldt voor 10 jaren en dus in 1914 vervalt en er is zeker geen kans, dat, indien al tot uitvoering der spoorwegplannen wordt be sloten, dit voor 1914 zal geschieden. Tot handhaving van het verbod bestaat derhalve z. i. geen reden. Het afwijzend prae-advies werd echter goedgekeurd. "Na kort debat werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de voolrdrachlt tot verbreeding van do brug over de Hoereu- gracht vóór de Leidschestraat, begroot op f 45.000. Tevens word goedgekeurd het prae-ad- vies van B. en W. op verschillende verzoe ken van den Bond van Amsterdamsche ge meentewerklieden, om eenige wijzigingen in en ampliaties op het werkliedenreglement. l>e heeren Tak, Nolting en Smit spraken woorden van waardeering uit over dit prae advies, waarin aan bijna alle wenschen van den Bond is tegemoet gekomen, al achten de beide eersten do positie der Josse werk lieden nog niet afdoende geregeld. Te Tilburg had gisteren de plechtig© installatie van den nieuwen burgemeester plaatfs. De heer Raupp, die te 3 uur arriveer de, werd door het dagelijksch bestuur der gemeente aan het station begroet en in plech tige® optocht, waaraan door zeer vele ver- eenigingen werd deelgenomen, naar het raad huis gieleidi, waar in oen plechtige gemeen teraadszitting de installatie dOor den waar- nemenden burgemeester, den heer P. F. Bergmans, plaats vond. Blij de daarop vol gende receptie woa gelegenheid om aan don burgemeester te worden voorgesteld, waar van een zeer d'urk gebruik gemaakt werd. Gisterenavond had een rijtoer door de zeer mooi versierde stad plaats en werd de burge meester in do verschillende wijken toege sproken. Do stad was in feeststemming; op tal van plaatsen werden muziekuitvoeringen gegeven. Werkzaam gesteld bij de Kon. Mil. Academie de eerste luitenant W. H. Cool van de genietroepen. Benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over notarissen en can- didaat-notariseen te Utrecht H. J. Raedt, inspecteur der registratie en domeinen te Utrecht. Huldiging van dr. Kuyper. In „Het Vad." wordt melding gemaakt van een circulaire, door do hoeren W. Hovy o. 3. gezonden aan besturen on hoofden van chris telijke scholen in ons land on waai'in opge wekt wordt de kinder©.» te doen deelnemen, aan het huldebetoon op 29 October, wanneer dr. Kuyper den leeftijd van 70 jaar zal heb ben bereikt. Do stellers dor circulaire zijn van oordeel, ,,dat een huldeblijk op dezen dag van de kinderen dor Christelijke scholen in Neder land, aan den leider van het volkspetitione- ment, uie tevens onder Gods zegen, niet het miiv»t door de wet van 1905, zulke "belang rijke diensten aan het Christelijk onderwijs bewees, bijzonder aangenaam zal zijn." Do kinderen moeten hun naam serhijven op een daarvoor bestemd karton. Deze wor den daarna in een of meer albums in volg orde van provincie en alphabctisch gebon den. den jubilaris ter hand gesteld. Ook worden bijdragen van de kinderen in ont vangst genomen. Nulde aan dr. Cuypers. Te Amsterdam is gisteren als een hulde aan dr. P. J. H. Cu y pers, bij ge legenheid van zijn 80sten verjaardag, met eenige plechtigheid geopend eene tentoon stelling van diens wei-ken. Aan het verslag daarvan, voorkomende in de N. R. Ct„ ontleenen wij het volgende: Door liet bestuur van Architectura et Amicitia, die de tentoonstelling heeft inge richt, werd de iulbilaris van het Rijksmu seum naar het Stedelijk Museum geleid de 80-jarige had voor een rijtuig bedankt. Hij vond daar te zijner huldiging oen groot aantal belangstellenden bijeen. Daaronder den 'burgemeester van Amsterdam en me vrouw Van Leeuwen, den referendaris voor Schoon© Kunsten, den deken van Amster dam, directeuren van musea en kunstnijver heidsscholen en deputation uit kunstgenoot schappen, ook van elders o. m. den heer Von Saber, uit Haarlem, en een bestuurslid van Kunst en Vriendschap" uit Rotter dam, enz. enz. Nadat de 'heer Cuypers door den burgemeester was gecomplimenteerd en op den voor hem bestemden zetel had plaats genomen, trad de heer Borlage, voorzitter van Architectura, naar voren, en eerde in hem den voorganger en hervormer op archi tectonisch gebied. Hij herinnerde aan Cuy pers' 70-jarig jubileum en verklaarde, dat het genootschap, waarvan hij voorzitter is, voor den 80-jarigen kunstenaar geen hem aangenamer hulde zich had kunnen voorstel len, dan gelegen is een openlegging van zijn rij'ke leven in de gewrochten, die uit zijn geest geboren waren. „Teékeneu en schrij ven en spreken tegelijk" zeidè de heer Berlage „hebt gij, dr. Cuypers, als een der spreuken doen griffen op de muren van de door u gestichte school bij het Rijksmu seum. Deze zalen, deze wanden, mogen voor mij spreken van uw zegenrijke werkzaam heid'! Eu een andere spreuk zegt, dat: de Goden tot zich roepen, die zij het liefst hebben. Maar de menschen hadden u zóó lief, dat zij de Goden hebben gebeden, u ons te Laten En zoo zien wij u op 80-jarigen leeftijd hier gezeten, ons allen ten voorbeeld in werkkracht en scheppingskracht." De heer Iloeffer uit Hattum, sprak dr. Cuypers toe, namens dé Rijkscommissie voor rle monumenten, van welke commissie de iuibilaris voorzitter is. Hij roemde de be zieling. die uitging van zijn voorliohtng en noemde Cuypers zelf een monument, van schoon e lijn en edele verhouding, een monu ment van Nederlands roem en glorie. Namens ziin medeleden bood spr. den beer Cuvpers een oorkonde aan. Prof. Everts uit Delft, was dé derde spreker. Na te hebben aangestipt de bet eekenis van Cuy pers' oeuvre voor de herleving der bouw kunst in ons land en hare vestiging op ge zonde, rationeel© basis wees hij op den strijd, dien Cuypers in den aanvang heeft gevonden voor zijn kunst en verklaarde dit voor een deel uit het sterk onwikkelde in dividualisme der Nederlanders, dat zich niet gemak kei ijk laat afbrengen, zelfs niet van onjuiste beginselen. Het rationalisme in de kunst van Cuypers gaat bij hem gepaard zeido spr. met een hoog© bezieling, die bet werk zijner handen doordringt en le vend maakt. Een school hebt gij gesticht maar geeu nabootsers. En ook zij, die in veel opzichten van u afwijken, erkennen toch uwe beginselen en ridhten daarnaar hun van eigen opvatting doordrongen werk." De lieer Peggen beek bood namens de Mij. tot bevordering der Bouwkunst zijn geluk- wenscben aan, oprecht en hartelijk ge meend: ,,al moge er dikwijls strijd geweest znn tussohen u en onze maatschappij." Toen volgden nog als sprekers de heer H. Ellens, namens de Ned. Vereeniging voor Ambaohts- en Niiverheidskunst en de heer Averkamp, als voorzitter van den Kathol, kunstkring Dc Violier. Dr. Cuvpers stond daarna op en sprak ongeveer do volgende eenvoudig© woorden ..Ik dank u allen voor uwe hulde. Ik heb haar niet gewensoht maar nu men mij die hulde bewijst in dezen vorm, door te doen zien mijn werk, kan ik haar aanvaar den. En mij meester te hooren noemen door zooveel kunstbroeders, van ben te hooren dat zij in weerwil natuurlijk van verschil van opvatting, die in kunst altoos bestaat mijn werk prijzen dit wil ik niet ontken nen, doet mij goed. Maar tocb den titel van meester wensck ik niet te dragen. Ik ver kies uw kunstbroeder te zij'n." Hiermede nam de plechtigheid een einde en werd de tentoonstelling bezichtigd Richard Strauss, bij de uitvoering van zijn sinfonisch Toondicht „Don Juan" naar Lenau Dinsdagavond door het Phil- harmonisch orkest te Scheven ingen, gezeten in de loge van den directeur-generaal, moest, door het warm applaus van het tal rijke publiek tot tweemalen toe op het po dium verschijnen, de laatste maal op zijn aandrang vergezeld door den dirigent, dir. Kunwald, die reeds dadelijk na de uitvoer ring tweemaal was voorgeroepen. De heer KI. de Vries Szn., hoofd der openbare Lagere school no. 92 te Amster dam, heeft tegen 1 September a.s. ontslag uit die betrekking aangovraagd. De heer De Vries is, zooals men weet. een bekend man in de onderwijswereld. Hij heeft niet het plan de paedagogie vaarwel te zeggen; in tegendeel, is zijn besluit juist gegrond op de ervaring dat zijno paedagogische idealen in zijn tegenwoordigen werkkring niet te ver wezenlijken zijn en wen9cht hij dit nu langs anderen weg te beproeven. N. v. d. D. De begrafenis van den gep. luit.-gene- raal Van Houtum heeft Zaterdag niet plaats te 11 uur, doch te één uur namiddags van het sterfhuis, naar „Nieuw Eyk en Duijnen" te 's Gravenhage. Te Maastricht is op 57-jarigen leeftijd gestoiven do lieer S. de Gast, onderwijzer aan de Rijkskweekschool en de Rijksnor maallessen voor onderwijzers aldaar, vroeger hoofd eener openbar© lagere school te Am sterdam. Hij is zeer bekend als schrijver van vee. gebruikte leerboeken over wis- en na»- tuut kunde en wiskundige aardrijkskunde. Te Leeuwarden werd gisteren het mid dengedeelte van het voetstuk waarop, voor het oude stadhouderlijk ]>aleis, het bronzen stai.dl>eeld van graaf Wililem Lodewijk van Nassai is opgericht, vervangen door een nieuw iblok graniet. Daardoor is een fout hersteld, die, bij het samenbrengen der verschillende in Noorwe- gei bewerkte stukkeu graniet, voor den dag kwam, doch toen niet meer te herstellen war;, omdat de dag van onthulling en de komst van H. M. do Koningin reeds waren bepaald Aan de inscriptie op het voestuk is eenige uitgebreidheid gegeven, waardoor nu nog beter uitkomt het karakter van den man, wiens nageslacht door dit eenvoudig doch sierlijk monumen op waardige wijze wordt gehuldigd. In zijn geheel luidt thans het opschrift: 'Willem Lodewijk Graaf van Nassau 1560—1G20. Den strijder voor 's lands vrijheid. Den vader van zijn volk. (L. C.) Lustrumfeesten te Amster dam. Uit een circulaire van den rector van! den senaat va.n het A. S. C., den heer C. A. Veiling Meines® aan de corpsleden, blijkt, da t het a. s. Int rum als volgt zal werdén' gevierd Maandag 17 Juni. Ontvangst dei? reünisten aan het Centraalstation. Tocht naar do aula waar de plechtige opening der feesten zal plaats hebben, 's Middags recep tie van het N. I. A. bestuur op do sociëteit, 's Avonds volksconcert in het Vondelpark, aangeboden door het corps. Dinsdag 18 Juni. Matinee in den! tuin van het Concertgebouw, met medewer king van Speenhoff en het Ilaarlemsch ge meentelijk muziekkorps, 's Avonds opvoering iu het Paleis voor Volksvlijt door de A. S.> T. V. van „de Burger-Edelman" van Mo lière. Na afloop café-concert op N. I. A. Woensdag 19 Juni. 's Middags bloe mencorso in het Vondelpark, met bataille do fleurs. De rector sipreekt in zijn circulaire de hoop» uit „dat vele leden van liet A. S. C. hier aan zullen deelnemen, en zich hiervan niet zullen laten afschrikken door een overdreven! vrees dat de deelname bij deze, noodzakelijk groote uitgaven met zich brengt". (Duivekater, zonden de Amsterd'amscho studenten hier al tegen kunnen opzien? 's Avonds uitvoering door „Sweelinck" iu het Concertgebouw. Na afloop kermesse d'étS met gelegenheid tot dansen. Donderdag 20 Juni. 's Middags boottocht naar Volendam, aangeboden door Nereus. Op den terugtocht bezoek aan Mar ken. 's Avonds fakkeloptocht van het A. S.. C. Serenade aan den president-curator eu don rector-magnificus oer universiteit. Nu afloop kroegjool door een aantal k oi-js ver een igingen. V r ij d ag 2 1 Juni. Disputenfeest to Zand voort. Zangersfeest. Op het landgoed Middachten bij de Steeg, daartoe welwillend afgestaan door W. C. Pb. O. Graaf Ben- tinck Van Waldeck Limpurg, zal op Woens dag 17 Juli, evenals in Juni 1906, door den Bond van ohristelijke zangvereenigdngen in Nederland, een openbaar christelijk zan gersfeest worden gegeven. Do hoornen op het landgoed de Cloeso bij Locliem hebben totaal ruim f 70.000 opgebracht. Een eik werd o. a. verkocht voor f 300. Ontslag Hem brug. Naar aan leiding van het ontslag, hetwelk dezer da gen aan een aantal werklieden aan de Hem- brug tegen 1 Augustus werd aangezegd, heb ben zich do heeren Troelstra, Van Vliet, Nolting en Passtoors tot den minister van Oorlog gewend. Ofschoon het ontslag zal moeten worden gehandhaafd, zoo worden door bovengenoem de personen pogingen in het werk gesteld voorloopig een wachtgeld te krijgen. De staking te Goudia. Door do stakende en uitgesloten sigaren ra akers wer<l Dinsdagavond ec beslissing genomen, naar aanleiding van. het van de patroons ontvangen ultimatum, om uiterlijk 10 Juni a. s. het werk te hervatten op de oude voor- waardien. In 'beginsel - nxl besloten tot op* heffing der staking bij de firma Van der Post ©n dit besluit aan de patroons mede to doelen. Tegelijkertijd zal aan 'hen de vraag worden gesteld, of dan allen, ook de uitge- slotenen, weer worden aangenomen. Van het antwoord, dat hierop zal worden ontvangen, zal het afhangen, of het door de stakers eiï uitgeslotenen genomen besluit zal wordenl uitgevoerd1. De staking en uitsluiting te Eindhoven. Dé correspondent van de N R. Ct. te Eindhoven meldt Iu den stand der staking-uitsluiting is thans een stadium ingetreden, waardoor binnenkort eene gunstig© wending in den toestand mag worden verwacht ©n het einde als gelukkig nabij kan beschouwd worden. Dubbele moord en diefstal te Homberg. Gisteren werd voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld de dub bele moord met diefstal gepleegd op den 6y-jarigen Rijnschipper P. Claassen en diens 40-jarige dochter Johanna Claassen, varende op het Itijnschip no. 2 der Nederlandsche Stoombootreederij te Rotterdam. In den nacht van 3 op 4 Januari 1907 lag Claassen met zijn schip te Homberg (Duitschland) aan den Rijn, toen des nachts drie kerels aan boord kwamen en zich toegang verschaften tot de roef, waar Claassen en zijn dochter sliepen. Met een ankerspil van een naastliggende schip brach ten zij beiden eenige geweldige slagen toe op het hoofd, zoodat zij het bewustzijn ver loren en enkele dagen later, resp. 11 en 12 Januari, overleden zijn in het ziekenhuis to Homberg. De buit der dieven was niet groot. Zij maakten zich slechts meester van het gou den horloge van Claassen en een portemon- naie met 100 Mark. Tijdens het plegen van het misdrijf werden de moordenaars door andere schippers verrast, zoodat zij de vlucht namen en geen tijd hadden meerdere gelds waarden mee te nemen. Met afgrijselijke schedolwonden werden Claassen en zijn zuster aangetroffen. Do zuster kon nog enkele aanwijzingen doen

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2