BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAX Openbare vergadering van den raad, der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Mei 1907, dee namiddags to hallf 2 ure. Voorzitter de 'heer burgemeester jhr. J. W. A. Barckman Wuytiers. Tegenwoordig de hee-ren wetihouders E. L. Visser en M. L. Celosse, de heeren J. C. Bolandus Hagedoorn, M. R. N. Oosterveen, J. W. Jorissen, A. ,A. Hamers, A. M. Troonp van HoJst, 'D. Gerritsen, mr. J Heyligers, H. W. van Esveld, C. J. D. van Eek, A. H. van Kalken, ,N. Vele Heyn, C. J. Plomp en -S. J. van Duinen, en de secretaris imr. dr. J. G. iStenferb Kroese. Afwezig .met kennisgeving mr. P. J. F. van Voorst Vader, en verder de 'heer C. Th. van Beek. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Besüuit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 30 Ajpril 1907, 3de afdee- ling, no. 1452/1092, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 3 April 1907, no. 100, tot vaststelling eener verordening tot wijziging der verordening tot regeling van bet getal der openbare scholen voor lager onderwijjs, enz. Voor 'kennisgeving. b. Besluit Van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 30 April 1907, 3de afdee- ling, no. 1453/1093, tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 3 April 1907, no. 101, tot vaststelling eener verordening tot wijziging der verordening, regelende bet aantal scho len, enz. Alsvoren. c. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 21 Mei 1907, 3de afdèe- ling. no. 1859/1300, tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 30 April 1907, nes. 145 en 146, onderscheidenlijk strekkende tot vaststelling van het primitief kohier inkom stenbelasting (dienst 1907) en suppletoir ko hier straatbélasting (dienst 1906). r Alsvo ren. d. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 21 Mei 1907, 3de afdeeling, no. 1324, houdende beschikking op een re clame, ingesteld door J. Hooykaas, tegen zijn aanslag in de inkomstenbelasting. Alsvoren. e. Van de gezondheidscommissie de be- grootang voor het jaar 1908. Te behan delen bij de begrooting voor 1908. f Een adres van de Vereeniging Aimers- foortsohe Industrie- en Huishoudschool, waarbij onder aanbieding van diverse bij lagen, meerdere steun van gemeentewege gevraagd wordt. In handen van B en W om advies. g. Het jaarverslag der Vereeniging „Am bachtsschool voor Amersfoort en Omstre ken". Ter secretaire ter inzage van de leden. h. Een schrij'ven van de directeuren van het Ddaconieschool'fon'ds der Néd. Hervorm de Gemeente, -waarbij dank betuigd wordt voor het goedgunstig besluit van 30 April en waarbij de gestelde voorwaarden worden aangenomen. Voor kennisgeving. De V oorzitter. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda, wil ik, namens B. en Wmachtiging vragen eeu lijder aan eene besmettelijke ziekte uit eene naburige gemeente op te nemen in de barak der gemeente. B. en W. raec- nen, dat zij niet bevoegd zijn, zonder dat hun daartoe machtiging van den gemeen teraad is verleend, de barak in dit ge val ter beschikking van den lijder te stellen. Het voorstel wordt gedaan in verband mer, een .verzoek van ds. Hooijkaas, die woont in de gemeente Hoogland even buiten Amersfoort, om zijn kind, dat door rood vonk is aangetast, in de barak ter verple ging op te nemen. De beer van Esveld. Sleept de inwilli ging van dit verzoek ook kosten voor ('e gemeente na zich? De Voorzitter. «De conditie, waaron der de opneming zal geschieden, is dat de kosten komen ten laste yan den betrokkeu persoon. Men kan natuurlijk in dit geval die kosten niet voor rekening van de go meente nemen. Maar tegen vergoeding vau die kosten bestaat m. i. geen bezwaar. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, het is een moeielijk onderwerp, dat hier door u ter sprake is gebraoht. Het zou wel gewensoht zijn, daarover eenige nadere toe lichting te krijgen. De barak voor besmette lijke ziekten is uit den aard der zaak in 'de eerste plaats bestemd: voor ingezetenen Van de gemeente. Wanneer nu de raad .be sluit dezen lijder toe te laten, dan schept men een .antecedent, dat ons later in moeie- üijkheid kan brengen. Ik. aarzel daarom hoe ik mijne stem zal bepalen. Het menschlie- vend gevoel zegtLaat ons het doenMaar Vrat zullen de gevolgen daarvan, zijn? Die moet de raad goed overwegen, alvorens op het. voorstel m te gaan. Het is daarom beter niet in eens deze vraag te 'beslissen, inaar B- en W. eerst te vragen de zaak grondig uiteen te zetten. Kunnen B. en W. ons meded'eeilen hoe vroeger de toestand go- 'weest is? Voor dat de barak bij bet A lde- gon de-gasthuis in gebruik werd genomen heeft de gemeente ook al eene dergelijke inrichting -gehad. Ik weet niet of het toen ook wel voorgekomen is, dat er iemand uit eene buitengemeente is verpleegd, uen ander 'bezwaar is ditAls «wij 't aan den een toe staan, dan moeten wij "t ook toestaan aan alleanderen, die er om vragen. Daarom kau het -gewensoht zijn 'de toelating van lijders van buiten te -beperken, omdat de barak in de eerste plaats 'beschikbaar moet zijn voor de ingezetenen, -die lijden aan be smettelijke ziekten. Verder vordert de vraag van de kosten overweging. Het ós gemakke lijk gezegd: ,,De opneming van dezen lijder zal aan de gemeente niets kosten". Maar het komt mij voor, dat die vraag zeer moeie lijk te beantwoorden is. Men moet niet alleen rekening houden met de verplegings- kosten, maar -ook de vraag stellen: Wat zal het gébruik kosten van al datgene wat door de verpleging van dezen zieke in gebruik möet worden genomen? Ik .ben daarom van meening, dat wij zonder nadere toelichting moeielijk op dit voorstel kunnen ingaan. De Voorzitter. Ik moet hierop ant woorden, dat- B. en W. geen uitvoerige schriftelijke toelichting van hun voorstel hebben kunnen geven. De aanvrage is pas gisteren gedaan. Daar heden de vergadering -van den raad' was belegd, meenden B. en W.mét -het oog op eene spoedeioohen-de be slissing, het voorstel om hen tot de opne ming te machtigen thans mondeling ter tafel te moeten brengen. De -heer van Eek. Mijnheer de voorzit ter, bij 't geen die heer Plomp heeft ge zegd moet ook nog dit in aanmertung ge nomen worden, dat, als -mén de vraag heeft te beoordeelem -of iemand, die in de buurt van Amersfoort woont, aanspraak kan ma ken om in de barak voor besmettelijke ziek ten te worden verpleegd, men ook moet vragen of die persoon is aangeslagen in onze inkomstenbelasting. Dat is, naar ik meen, niet den heer Hooykaas het. geval. Er is m. i. veel voor te zeggen, dat zoo iemand eenig recht heeft, dat een der leden van zijn gezin in de barak wordt opgenomen. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat zooeven is medegedeeld, dat. Gedepu teerde Staten, -beschikkende op eene reclame van ds. Hooykaas tegen zijn aanslag in de inkomstenbelasting, hem hébben vrijgesteld van de 'betaling van belasting naar bet in komen in deze gemeente. I> heer van Eok. Dat was mij onbe kend. De heer van Esveld. Mijnheer de voorzitter, komt het verzoek van iemand uit eene andere gemeente in de barak ter ver pleging op te nemen van het be st u ui van die gemeente, of gaat het uit van een particulier Dat maakt voor mij een groot onderscheid. Ik kan mij voorstellen, dat ons gemeentebe stuur met het bestuur van. eene buitenge meente. die zelf geen barak heeft, -een con tract sluit over de opneming van lijders uit die gemeente in onze barak, wanneer -dat wordt verzocht. Miaar -dat verzoek moet niet van een particulier uitgaan. De gemeente 'moet met het- -betrokken gemeentebestuur onderhandelen. In dit geval had het ge meentebestuur van Hoogland de aanvrage 'moeten doen. De heer Jorissen. Mijnheer do voor zitter, ik voel wel het bezwaar van den heer Plomp. Maar i'k stel voo-r, dn afwachting van een nader voorstel van -B'. -en. W., voor dit speciale geval toestemming t-e geven tot op neming van dezen lijder in de -barak. Dan kunnen wij nader zien, hoe -de zaak in het algemeen moet worden geregeld. De 'heer Gerritsen. Mijnheer do voor zitter, ik ben bet volkomen eens met de heer Jomssen. De beer Plomp beeft gelijk. 'Maar -voor het geval, dat zich nu voordoet, is het beter direct eene beslissing te nemen. D-ie kan. geen uitstel lijden. Maar -wij kun nen B. en W. veraoeken ons nader mede te deelen onder welke voorwaarden de opne ming van zulke lijders zal kunnen gebeuren. De heer Celosse. Mijnheer de voorzit ter, ik had hetzelfde willen zeggen als de heer Jorissen. die eerder ihet woord gevraagd 'had dan d-k. Er blijft alleen nog over het bezwaar van den heer van Esveld, dat zulk een verzoek zou moeten uitgaan van hot gemeentebestuur zelf. Dat een dergelijk ver zoek niét is .gedaan, kan geen bezwaar op leveren tegen de inwilliging van het ver- fcoek. Onverschillig waar men woont., of men meer of minder ver van de «gemeente •woont, wanneer een particulier vraagt: Mag ik gébruik maken van de barak tegen betaling van de kosten? dan is er geen be zwaar dat verzoék toe te staan, wanneer er •plaats is in de barak. De beer van Esveld vindt -het noodig, dat -het verzoek door het gemeentebestuur wordt gedaan. De noodza kelijkheid daarvan zie ik niét in. Dat kan m i. geen -bezwaar zijn tegen het toeetaian van het- verzoek. De -heer Visser. Mijnheer de voorzitter, do opmerking, die ik iwensch te maken, is dezelfde als die -welke i'k gisteren in de ver gadering van B. en W. heb gemaakt. Maan dagochtend, nog, vóór half negen, kwaan een der boden mij vertellen, dat de barak moest worden geopend' en een huis ontsmet. Ik héb gevraagd: „Voor wien?" Het antwoord! was: „Voor -ds. Hooykaas". Toen héb ik gezegd„Die heeft niets met do barak te maken, wa-n-t Hij) woont buiten dé gemeente in Hoogland". In de vergadéring van B. om W. is de zaak nader besproken Ik 'héb daar als mijn gevoelen gezegd, idlat ds .Hooykaas -bert zijn ziek kind bij zich in huis kon hou- 5

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3