5 meent© navolging vinden bij degenen, die daartoe de macht hebben. De V oorzitter. Ik dank den heer Ger ritsen voor de waardeerende woorden, die hij gesproken heeft ook ten opzichte van den gemeente-architect De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, mag ik vragen, of ook het voor nemen bestaalt deze zaak te verzenden naar de afdeelingten. Dit voorstel ziet er onschul dig uit, maar is inderdaad niet zoo on schuldig en mag wel ampel besproken wor den. Er komen bepalingen in voor ten aan zien van de aannemers, die niet in allen deele billijk zijn. Andere bepalingen zou ik in 't voordeel van de werklieden gaarne ver anderd zien. Zoo b.v. de bepaling betreffen de de leeftijdsgrens voor volwassen werklie den. Er zijn nog enkele bepalingen meer, waarom ik voorstel deze zaak naar de afdee lingen te verzenden. De Voorzitter. Eigenlijk zie ik geen reden tot verzending van dit voorstel naai de afdeelingen. Deze zaak is van alle kan ten zoodanig toegelicht, dat de raad volko men in staat is eene beslissing te nemen. Wanneer de heer van Duinen wijzigingen •heeft voor te stellen, dan kunnen die be sproken worden. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzatter, ik heb reeds gezegd, dat deze zaak niet zoo onschuldig is als zijl lijkt. Soort gelijke bepalingen, als bier worden voorge steld, zijn ook opgenomen in het bestek der verbouwing van het St.-Pieters en Bloklands- gasthuis Blaar sleepen |zij| voor de werkgevers eene uitgave van f 1300 na zich. Het is eene zaak, waarover -wel gesproken mag Worden Ik ben zeer voor den werkman en ben gaar ne bereid hem zooveel mogelijk ter wille te zijn. Maar ook het belang van de werkgevers mag niet te izoer verwaarloosd worden. Ik handhaaf mijn voorstel om de zaak in de afdeelingen te bespreken. Do heer Jorissen. Zooals ik hoorde, worden deze bepalingen bij de verbouwing van het Sinlt-P,ieters- en Bioküandsgasithuis reeds toegepast en zullen de klosten f 1300 schelen op het geheel© werk. Dat maaJkt dus 1 pot. uit van 'heb gebeele bedrag der aain- nemingssom. Nu vind ik 1 pet. op een werk als dit niet te veel, als men er goed werk voor kan krijgen. De heer van Eek. Mijnheer de (voorzat ter, wat de heer van Duinen aanhaalt, diat bij een groot particulier werk dezelfde be- stekbepalingen reeds in werking zijn, is eene aanbeveling van dit voorstel. Wij kunnen gerust deze bepalingen aannemen. De heer P 1 o m p. Mijnheer de voorzitter, het weigeren van het voorstel tot het ver zenden naar de afdeelingen heeft hier wel eens aanleiding gegeven tot onaangenaam heden. Persoonlijk wil ik opmerken, dat als er leden zijn, die prijs stellen op behan deling in de afdeelingen, ik geen reden zie waarom dat zou moeten worden geweigerd. Ik ben bereid het voorstel van den heer van Duinen te ondersteunen. Dc heer Hamers. Mijnheer de voorzit ter, ik wilde eene vraag doen. Ik hoor, dat de toepassing van deze bepalingen op een werk als de verbouwing van het Sant-Pdéters- en Bloklandsgasthuis f 1300 kost.. Daar ech ter hebben alle aannemers bij de inschrij ving geweten, dat zij die loonon moesten be talen aan de werklieden. De heer V i s s e r. Mijnheer de voorzit ter, wanneer de vergadering deze zaak in de afdeelingen wenscht te bespreken, dan kan zij daartoe besluiten. Maar of de be palingen daardoor veel zullen veranderen, betwijfel ik. De heer van Duin en. Wij kunnen Üan de bepalingen onder de oogen zien. De heer Visser. Toen het rekest van de werklieden om wijziging van de bestek bepalingen was ingekomen, is het aan den gemeente-architect can advies gezonden. Het rapport van dien ambtenaar heeft bij de commissie van fabricage gecirculeerd, die be sprekingen met dc arbeiders gehouden heeft. Wij hebben hen onder 't oog ge bracht wat wij konden doen en wat wij niet konden doen. Zij zijn zelf tot het inzicht ge komen, dat er sommige dingen gevraagd waren, die onmogelijk konden worden in gewilligd, omdat de gemeente daarop geen voldoend toezicht kon 'houden. Wij; heb ben ook tijdens die besprekingen andere bepalingen opgenomen dan die, welke werden gevraagd. Door den heer van Duinen wer den eenige bepalingen genoemd, waartegen hij beswaar had. Het zal mij aangenaam zijn de nadere tceliclilting van die bezwaren te kooren. O.a. de leeftijdsgrens van 21 jaren. Die hebben wij aangenomen, omdat de men- schen dan meerderjarig zijn. Veelal zijn zij dan reeds gebrouwd). Wij kunnen dus aan nemen, dat zij dan volslagen werklieden zijn. Maar de werkgevers zullen goed uit hunne oogen moeten kijken, dat zij werkvolk aan nemen, dat bekwaam is voor het werk. Het zal mij aangenaam zijn de bezwaren te hoo- rep, die tegen de verschillende bepalingen worden semaakt. De Voorzitter. Voor dat de bepalingen aan de orde worden gesteld, zal ik eerst het voor-steil tent verzending naar de afdeelingen in omvraag brengen. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, er is .gezegd, dat het feit, dat deze bepalingen reeds van toepassing zijn op een particulier werk, voor ons een spoor slag moet zijin om het voorstel aan te ne men. Maar ik heb niet gezegd, dat die be palingen preoies gelijk zijn aan die van dit voorstel. O.ia. heeft, krachtens het bestek van het werk, dat hier werd. aangehaald, de aannemer het recht af te wijlkeu van het bepaalde omtrent de uitbetaling van het loon, wanneer- hij, kan bewijzen, dat hij in geen gevial andere lean handellen. Die bepa ling komt hier niet voor. Dat is onbillijk, want er kunnen omstandigheden zijn waar in de aannemer met den besten wil niet anders kan, dan afwijken van het bepaalde. Bij de stemming wordt 'het voorstel tot ver zending naar de afdeelingen verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de hee- ren Van Kalken, Hamers, Heyligers, Van Eek, Tromp van Holst, Visser, Celosso en Gerritsen. Art. De dieer van D'uinen. Mijnheer de voorzitter, in art. 1 is vergeten de loodgie ters op te nemen. Die moeten er nog in. iVerder kan ik mij moeielijfc er mee vereeni gen, dat is opgenomen voor de stukadoors 23 cent, voor de witters 18 cent per uur. De wittere behooron bij do stukadoors de ver houding der loonen van die twee is niet juist. Voorts wordt voor een steenhouwer het loon bepaald op 25 cent per uur. Daarmee kan ik mij vereeuigen, voor zoover men te doen heeft anet hardsteen, maar de bewer kers van zandsteen moeten meer loon heb ben, omdat diit een uiterst ongezond werk is. De heer Plomp. Mijnheer de voorzatter, in den derden regel wordt giezegd„die 'hun 21e levensjaar volbracht hebben". Dat moet zijn: .„bereikt." De lieer Visser. Mijnheer de voorzit ter, wa/uneer de hoer van Duinen voorstelt de loodgieters op te nemen, dan zal ik idat gaairne steunen. liét schijlut vergeten te zijn die op te nemende bedoeling is 't hun te geven. Wij hebben, na onderzoek van de zaak, gemeend dat de loonen, die werden gevraagd» allen konden worden toegestaan; de smeden hebben zelfs een cent meer ge kregen. Voor de loodgieters was het ook de bedoeling dat- hun loon wordt vastgesteld. De stukadoors en de witters verdienen niet hetzelfde loon. Het witten wordt niet door geschoolde stucadoors gedaan. De weiklie- den-vereenigingen hebben zich zelf met deze loonsbepahng vereenigd. De Voorzitter. In het adres van de werkliedenvereemgingen wordt voor de lood gieters een loonbepaling gevraagd. Dat moet dus nog worden opgenomen. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, ik zou gaarne met het denkbeeld van den heer van Duinen meegaan, om aan de steenhouwers, die zachten steen moeten ver werken., iets meer loon te geven. Wanneer men ,veel zachten steen moet bewerken, dan is dat nadeeldg voor de gezondheid. Ik meen, dat in Arnhem een onderzoek is ingesteld naar den levensduur van de steenhouwers en toen is gebleken, dat het bewerken van zachten steen een ongezond "vak is. Vioor kor ten tijd1 hindert het niet, maar wanneer de mensehen geruimen tijd in zachten steen moeten werken, dan is het ibillijjk hun daar voor meer loon te geven. De heer Visser. Als wij voldoen aan den wensoh ,van den heer Jorieeen, dan zijn wiji plus royaliste6 que le roi. Er is, iwat het loon betreft, gegeven wat gevraagd is; daar .moet men niet boven gaan. Alls het werk zoo ongezond is als de heer Jorissen beweert, dan zou men het, zoo dat mogelijk is, moeten verbieden. De Voorzitter. Mag ik verzoeken voorstellen tot wijizagdng van het artikel schriftelijk in te dienen? Koant in een voorstel tvan den heer van Duinen om het loon van een dteeuhouwer te bepalen op 25 cent en dat van een zachten steenhouwer op 30 cent. De iheer Visser. Kan men niet defi- ndeeren wat zachte steen is? De heer Jorissen. Men zou kunnen zeggen Morley-steen, Savomièreeteen, Bent- heimer,steen en daarmee gelijkstaande soor ten. De heer Visser. D|e bepaling zal een bron van last zijn. Er zal ieder oogenbllak kwestie komen, wat voor socrit steen wordt bewerkt. Laat ons de deur toch niet openen voo.r allerlei chicanes. Dè heer PI o m p. Als er zooveel moeilijk heid is gelegen in dit punt, doet men beter het nog aan te nouden. De heer Visser. Ik wil nog even op merken, dat als men met de Steenhouwers dien weg uit wil, men bij de timmerlieden ook zal moeten spreken van eikenhout- en beukenhoutech avers enz. Zoo geraakt men verward in de specificatiën. Het voorstel van den heer van Duinen wordt verworpen met 12 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Duinen! en. JorissenDe heer Kolandus Hagedoorn had de vergadering reeds veriaten. De Voorzitter. Om te voldoen aan de in deze discussie gemaakte opmerkingen, wijzigen B. en W. art. 1 in dier voege, dat wordt ingevoegd: „aan een loodgieter per uur 19 cent" en dat in den eersten en tweeden regel voor „die hun 21e levensjaar volbracht hébben" wordt gelezendie hun 21e levensjaar bereikt hebben. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, is 't niet beter dit laatste punt aan te houden tot het tweede artikel? Daar wordt ook gesproken over den leeftijd, waar op de werklieden als volslagen werklieden worden beschouwd. Ik zou willen voorstel len dien leeftijd te verhoogen. De Voorzitter. Dat punt kan ook thans behandeld worden. Stelt u voor den

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 7