I of B hebben, bij een eventueel suppletie- ixamen vrijgesteld zullen zijn van de vakken iaarin zij reeds geëxamineerd zijn. Zooals be- end ie, is een dergelijk Kon. besluit reeds ?rschenen- Uit het jaarverslag van den penningmeester jleek, dat de ontvangsten bedroegen 898.25, it- uitgaven f 730.16L zooclat er een batig saldo bp het oogenblik. het jaar is nog niet. geheel (fgeloopen) van f 168.Ó8J» is. De rekening en jerantwoording werd goedgekeurd, evenzoo het jerelag omtrent het schoolmuseum, waaruit [lijkt dat de rekening in ontvangst en uitgaaf fluit met een bedrag van f 6510.382. waarbij jen saldo op de rekening van 1905 ad f 2507.71A. Uit het jaarverslag van de commissie \oor de rmnasium-bibliotheken bleek, dat aan 400 bgevere in Nederland, Frankrijk, Duitsch- hnd, Engeland en België eenc circulaire is ezonden met verzoek aan de commissie boeken n recensie te zenden, die geschikt zijn voor de ymnasium-bibliot'leken- Daaraan voldeden 20 Mtgevere, die ongeveer 400 boeken zonden in ns land, de Framohe uitgevers zonden in oofdzaak studieboeken, de Duitecho uitgevers aven weinig antwoord maar c-nkelen zonden oede bekken ook van Engelsche zijde werden oeken ontvangen. Een tweede circulaire aan Nederlandsche ^itgvere had ton gevolge dat nog 40 boeken [xitvangen werden. De commissie zal in den joop van dit jaar een lijst van gewenschte boe ien opm/rkenL en daaruit r.a gepleegd overleg luet collega's een model-catalogus samenstellen. Ben voort tol om de bedoelde commissie U- machtigen samensmelting te doen verkrijgen piet de betreffende commissie voor het M. O. berd. goedgekeurd. De vraag, hoe het weekblad in de volgende !jaaj door het genootschap 7-al worden uitge- even, werd in huishoudelijke vergadering be- andjtld. In de voortgezette algeineene vergadering be toogde bij de bespreking over het Weekblad" je voorzitter de nooazakelykheiddat hst ..Weekblad' behouden blijft- Vooral nu door iamenwerking met de Vereeniging van Leeraren bij het M. O. de kosten niet hooger komen dan foor op ongeregelde tijden verschijnende ,,Mede ileelingen". zal wel niemand afschaffing van liet Weekblad" bepleiten. De secretaris deed eenige mededeel ingen om trent de toekomstige redactie van het Week blad, waarna de regeling hij acclamatie werd boedgekeurd. Als plaats voor de volgende vergadering wordt Amersfoort gekozen. Aan de orde kwam nu het voorstel van het bestuur: „Het Genootschap neine het initiatief tot het organisceren van een gemeenschappe- lij'ken tocht van leden in de Paaschvacnntie 1908 n'aar Londen of Parijs onder leiding van een bekwaam archaeoloog. De bedoeling is, dat do tocht ongeveer een week zal duren en de reis- Pn verblijfkosten voor de deelnemers ongeveer f 60 zullen bedragen." Ook dit voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Dr. IIooijkaAS wil bovendien het initiatief hemen voor eene studiereis in 1909 naar Romo en Athene. Reeds vroeger heeft men daarvoor van de Regeering een subsidie gevraagd en is dat verzoekin gunstige overweging genomen. Spr. 6telt voor het bestuur te; machtigen .tot het oen, van voorloopige stappen. Na eenige discussion wordt besloten, dat Het [bestuur eene commissie zal benoemen om. op de volgende vergadering verslag uit te brengen over de wenschelijkheid van het organiseeren .van studiereizen naar Rome en Athene. Tot leden dier commissie, worden, 'benoemd dr. 0. Th. W. Koch, dr. E. W. G. van Hille en dr. A. Rutgers van der Loeff. Dr. Liezenberg wenscht ook bespreking van 'dit onderwerp in bet „Weekblad." De avond werd besloten met eene bijdrage van dr. E. Beseem over ..Het nut van bet seiopticon voor het onderwijs aan het gymna sium, practisch toegelicht door een vertooning van lichtbeelden." Nadat de voorzitter den spreker dank gezegd Iliad voor zijn boeiende voordracht, wordt de vergadering verdaagd tot Zaterdagochtend 10 juur. In die vergadering 6prak het eerst dr. A. Poutsma„Over afschaffing of behoud van de accentteekens bij het onderwijs in het Grieksch." Dr. A. W, van Geer sprak vervolgens over ,,Hi-t toelatingsexamen tot het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool." Na een uitvoerige bespreking, die op deze inleiding volgde, stelde dr. Van Geer eene mo tie voor, luidende „De vergadering van het genootschap van leeraren aan Ned. gymn.. haar jaarvergadering houdend te Arnhem op 1 Juni 1907, overtuigd, dat art. 9, al. 1 en 2 van de H. O. Wet van 23 April 1876, laatstelijk gewijzigd of aange vuld door de Wet van 22 Mei 1905 een betere regeling van het toelatingsexamen tot de eerste klasse van het gymnasium in, den wog staat, dat in de Wet zeker ge ene bepalingen dienen te worden opgenomen omtrent de inrichting van genoemd examen. Besluit, dat aan het bestuur van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnas'.un wordt opgedragen zich door een gemotiveerd adres tot de Regeering té wenden met het eer biedig verzoek om het daarheen te leiden, dat art. 9, al 1 en 2 in do H. O. Wet komt te ver- vallen." Deze motie werd na eenig debat met over- groote meerderheid aangenomen. Tot voorzitter, in plaats van dr. F. L. Abreclidie aan de beurt van aftreding was, werd met groote meerderheid van stemmen dr. H. W. C. E. Bückmann gekozen. Dr. Bückmann nam deze benoeming aan- Tot bestuursleden werden gekozen dr. IJ. H. Rogge en dr. N. J. Bevereen. In de middagvergadering werd allereerst de vraag behandeld: „Behoort, adhacsie betuigd te worden aan di> adressen der Vereeniging van Leeraren aan In richtingen van Middelbaar Onderwijs en andere ondcrwijsvereenigingen tot het verkrijgen van vrijmaking van de spelling?" De inleiders, dr. O. G. N. de Vooys en dr. J. B. Schepers (Haarlem), verdedigden hierby di volgende stellingen De gebrtiikelike Nederlandse spelling en schrijftaal-verbuiging bemoeilikt bet geven van goed taalonderwijs. Het is daarom wenselik dat een geleidelik© invoering van de vereenvoudigde spelling, ook op onze Gymnasia, niet tegengehouden worde. Na een uitvoerige gedachten wisseling werd besloten, dat het Genootschap adliacsie zal be tuigen aan het ter zake ingediende adres van leeraren M. O. De voorzitter deelde nog mede, dat tot leden der commissie voor de accenten benoemd zijn dr. Keeper, dr. Poutsma, dr. Van IJpcren. Het lid-hoogleeraar zul later uitgenoodigd wor den. Het 5de lid zal eveueens later benoemd worden., Ten slotte leidde dt Abrech in de behan deling van het rapport der z.g. verechuivmg®- com m issie, betrekking hebbende op de verschui ving der examens van de maand April en het aanvangen van den nieuwen cursus on 1 Mei. Hierna werd de vergadering gesloten. Km rmpprnri. De afdeeling Amsterdam I der Ver eeniging. :v oor paedagogiek heeft een onder zoek doen instellen aan de gymnasia en hoo gere burgerscholen hier te lande, omtrent de ervaring opgedaan bij het gezamenlijk onderwijs aan jongens en meisjes en van dat onderzoek een rapport opgesteld, dat onder den titel ,,Co-eduoatie" verschenen is. Be halve de resultaten van gemefd onderzoek 'bevat het rapport nog een aanhangsel, dat een overzicht geeft van deu stand der co- educatie in het buitenland, inzonderheid in Amerika In October 1906 is door do commissie, be last met liet onderzoek, aan de rectoren en directeuren der gymnasia en hoogere burger scholen in ons land een circulaire verson- den, waarin hun verzocht werd de volgende vragenlijst te willen beantwoorden: 1. Zijn er bepaalde vakken te noemen, waarin de vorderingen van mannelijke en vrouwelijke leerlingen belangrijk uiteenloopen, en wel: a. vakken, waarin de jongens verder komen dan de meisjes; b vakken, waarin de meis jes de jongens overtreffen; o. is dit ook af hankelijk van de klasse, waarin de leerlin gen geplaatst zijn. 2. Is het aantal meisjes, dat geregeld naar een hoogere klasse bevor derd wordt of dat het einddoel van het on derwijs bereikt, merkbaar grooter of klei ner dan dat der jongens. 3. Zoo dit onder scheid geconstateerd kan worden, welke zijn daarvan, naar uwe meening, de naaste oor zaken? 4. Geven uwe ervaringen u aanlei ding om gezamenlijk onderwijn aan jongens en meisjes goed te keuren of aan te beve len 5. Oefent, volgens uwe ervaring, de studie al of niet een nadeeligen invloed uit op de gezondheid of het gemoedsleven van sommige (vele, alle) meisjes? 6. Is door u iets op te merken aangaande den moreelen invloed, dien mannelijke en vrouwelijke leerlingen op elkaar uitoefenen? 7. Zijn door u nog andere opmerkingen aan het boven staande toe te voegen? Van 29 gymnasia, 41 hoogere burger scholen met 5-jarigen cursus en 17 hoogere burgerscholen met 3-jarigen cursus werd antwoord ontvangen; bovendien zond de directeur van een der kweekscholen voor on derwijzers en onderwijzeressen een zeer breedvoerig rapport invan 8 inrichtingen werd, ook na herhaalde aanvraag, niets ont vangen. Enkele directeuren en rectoren had den de vragen doorgezonden aan de leeraren hunner schoolbij sommige antwoorden wordt uitdrukkelijk vermeld, dat zij na raad pleging van het. onderwijzend personeel zijn opgesteld Als algemeenen indruk doet de commissie bij de samenvatting van de verschillende meeningen vooropgaan, dat de groote meer derheid der berichtgevers met het stelsel van co-educatie is ingenomen, wat zij met het citeeren van onderscheidene antwoor den staaft. Velen roemen den moreelen in vloed, d'ie van het samen-opgroeien van jongens en meisjes op beide categorieën uit gaat. Zij worden gewend met elkander om te gaan, leeren van elkaar, vormen elkaar tot jonge menschen, die minder eenzijd'g zijn, dan wanneer zij elk afzonderlijk uit sluitend met individuen van één sekse wa ren opgegroeid. Wordt in het algemeen het samengaan van leerlingen van beiderlei kunne dus aanbevolen, eenigszins anders luidt het oordeel, als op de belangen van het onderwijs wordt gelet. Over het alge meen mag opgemerkt worden, dat van de 3- jarige H. B. S. gerapporteerd wordt, dat de verschillen in de vorderingen gering zijn, ja, dat meermalen de meisjes door meerde ren ijver en door grootere snelheid het van de jongens winnen ook door enkele gym nasia en 5-jarige H. B. S. wordt bericht, dat er weinig onderscheid valt to oonstatee- ren tussdhen den aanleg en de vorderingen van jongens en meisjes. Van de meerder heid dezer scholen echter luidt het rapport anders, en wel gewoonlijk in dezen vorm in de exacte wetenschappen zijn de jongens vóór, in de letterkundige vakken de meis jes, waarbij echter het eerste verschil scher per geaccentueerd wordt dan het tweede In het algemeen genomen, helbben de leeraren niet to klagen over den invloed van de studie der meisjes op hare gezondheid. De direteur eener kweekschool voor onder wijzeressen meent echter, dat de studie, zoo als die volgens de bestaande regeling voor opleiding en eramens noodig is, beslist ge vaarlijk is voor de gezondheid en het ge moedsleven der meisjes. Aan het einde van liet rapport zegt de commissie, dat zij geen bepaalde uitspraken in de zaak der co-eduoatie kan dóen, doch dat zij ook niet den arbeid, aan het onder zoek besteed, betreurt, want het kan een aansporing zijn, de zaak opnieuw te over denken en eigen gedachten aan die van an deren te toetsen. Ook op dit terrein zijn we nog in den leer- en oefentijd. C»H|rM woor Aabaahtaiijvtrhtid Op net tweedaagsch nationaal congres voor Ambachtsnijverheid, dat 11 en 12 Septem ber a. s. te Amsterdam is georganiseerd door de Maatschappij van Nijverheid, zullen behan deld worden vraagpunten betreffende het kre dietwezen. de vertegenwoordiging van de am- bachtsnijveren, het ieerlingwezen en de aan bestedingen- Het voorzitterschap ran het congres zal wor den vervuld door mr. N. G. Piereon, lid van de Tweede Kamer. Uitgenoodigd door de commissie, zullen op treden als inleidere van vraagpunten betref fende a. het kredietwezen de heeren K. van der Cruys6tn, voorzitter van bet Syndicaat der Am bachten te Gent, mr. P. A. Diepenhorst, hoog leeraar te Amsterdam mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en accountant te Amsterdam, S Ledeboer, lid der firma Keurenaer en Co. te 'b-Gravenhage, mr. E. M. Meyere, advocaat te Amsterdam. W. Nieuwenhuizen, le secreta ris van den Ned. Bond van Vereeniging van den Middenstand te Nijmegen, dr. J. Nouwens, adviseur der Hanze te Heeswjjk, dr. U. Pyffe- roen, hoogleeraar te Gent. en D. H. de Vries, secretaris van de Amst Volksbank te Amster dam b. de vertegenwoordiging *an de ambachts- nyveren de lieeren mr. A. Anema, hoogleeraar te Amsterdam, J. S. Meuwsen, voorzitter van den Ned. Bond van Vereenigingcn van den Middenstand te Amsterdam, J. Schaepkeus, voorzitter van den Maast ricntschen Midden standsbond te Maastricht c. het leerlingwezen, de heeren A. van Drooge, lid van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid te Dordrecht, H. J. Hartz, juwelier te Amsterdam, J. N. Hendrix, lid van van den gemeenteraad te Amsterdam, mej. Anna Polak, penningmeesteres van de Nat. Ver. voor Vrou wenarbeid te Groningen, mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofdredacteur van De Nieuwe Cou rant te 's-Gravenhage, en mr. H. Smeenge, lid van de Tweedo Kamer te Amsterdam d. de aanbestedingen, .do hoeren mr. E. J. C. Geseling, advocaat te Amsterdam, dr. H. Lambrechts. afdeelingsclief i~>n het, ministerie van Nijverheid en Arbeid t«- Brussel en J. J ran Nieukerken, architect te 's-Gravenhage. Praehistorische brons vondst te Voorhout. Door den heer Veldhuijzen van Zanten werd' voor eenige dagen aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden mededeeling gedaan van een zeer merkwaardige vondst op zijn land te Vooir- hout. Uit een onderzoek door den conserva tor in loco ingesteld bleek, dal in een veen laag, gelegen onder een kleilaag, welke op haar beurt door zand overdekt was, de grootste z.g. depótvondst van brons begra ven lag, welke tot nog toe in ons land ont dekt is. Dergelijke vondsten van een aantal voor werpen in een moeras (gelijk deze veenlaag eenmaal geweest is) weggestopt, miogiellijik door ten reizend koopman, zijn vooral in het buitenland zeer bekend. Hier vond men niet minder dan 19 bron zen bijlen van verschillenden vorm te zamen op deze wijze begraven. Hoewel deze bronsvormen op zichzelf een zeer Lang bestaan hebben gehad en dius niet precies dateerbaar zijn, vermoedt men met een vondst uit de laatsto eeuwen voor Chr. té doen te hebben. Een zeer heuglijk feit is hot zeker, dat het Rijksmuseum van Oud- hodeir eigenaar is geworden van deae zoo belangrijke vondst, welke reeds dadelijk in haar kamer van „jongste opgravingen" is tentoongesteld ((L. Dbld.) Het nieuwe Haagsche gym nasium. Men meldt ons uit 's Graven- hag©: De plannen voor het feest-, dat de leeraren en leerlingen van het Haagsche gymnasium voornemens zijn te geven 'bij gelegenheid van do inwijding van het nieuwe gebouw op 2 September a. s., beginnen reeds vasten vorm te krijgen. Reeds kan worden medege deeld, dat het programma,, zeer afwisselend samengesteld, enkele verrassende nummers zal te zien geven, die niet alleen bij do tegenwoordige leerlingen, maar vooral ook bij de oud-gymnasiasten de meest pakkende en vermakelijke herinneringen zullen opwek ken. Ete commissie, belast met de voorberei ding, heeft aan allo oud-leerlingen een op roeping gericht, die nog zal worden uitge breid, opdat in waarheid een algemeen reü nie-feest kan worden gevierd en zij, hoopt, dat velen aan die roepstem gehoor zullen geven. Het- zal een treffenden en eigenaar- digen indruk maken, al die oud-leerlingen tot de ju bel-grijsaards toe nog eens de revue to zien passeeren voor het jongere geslacht. Aan het succes der onvermoeide pogingen van de commissie wordt niet getwijfeld. Cursus in bibliotheekwerk. In de maand September zal op nader mee te deel an dag en uur aan de „School voor Maatschappelijk werk" (e Amsterdam een cursus geopend worden in bibliotheekwerk •oor hen, die zich wensohen te bekwamen als bibliothecaris van een openbaar leesmu seum, een vereeniginge-, school- of studie bibliotheek ol als bestuurslid of anderszins zich op de hoogte willen stëllen van de prac tise! vraagstukken op bibliotheekgebied. Het sohema voor den cursus is als volgt Geschiedenis van liet moderne bibliotheek wezen in Europa 6ii Amerika. Biblio- theekbouw, •-localen, -inrichting. Geschie de tuis en samenstelling van het boek. Boekkouze en boekaanschaffing. Klassi- ficoeren, plaatsing en nummeren. Kala- logisaaren en bouw van/ den kataloguis. Uitieening, dienstregeling reglementen, sta tistieken, jaarverslagenhet Bestuur. Prakt'sche oefeningen. De cu) sus zal uit minstens 30 lessen be staan en toegankelijk zijn voor mannen en vrouwende toegangsprijs is bepaald op f 15. Dr. H. E. Greve heeft zieli bereid ver klaard de leiding op zich te nemen. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij de directrice vain de „School v. M. W.", mej. S. Lefébure. (Amsterdam, 247 Lij/n- baanagracht b h. Leidscheplein spreekuur Dinsdag en Donderdag van 1012 uur). Tentoonstelling van e 1 c c- triciteit in Huis en Ambacht te A r r h e mDe opening van bovengenoemde tentoonstelling, uitgaande van bet Departe ment Arnhem van do Maatschappij van Nijverheid, is op 1 Juli a.s. bepaald. De ter toonstelling, welke een maand zal duren, belooft oen beslist succes te zullen worden. Zij wordt gehouden in Musis Sacrum, van welk gebouw de groote zaal reeds geheel is ingenomen. Voorts biedt een flink houten gebouw van 48 bij 19 M. nog aanzienlijke ruimte, doch ook dit is reeds grootendeels bezet. In de groote zaal wordt alles geplaatst wat betrekking heeft op verlichting, electri- solie reclame-ar rik oLeu,, ventilators, een elec- t-riscii werkende Singernaaimachine, een car ton nagef a briek, elect rische piano en verder die artikelen, die niet voortdurend in bewe ging zijn, dook in werking gesteld kunnen werden In de tent worden geplaatst een houtbe- werkingsmackine, verf molen, glasslijperij, vertier alles wat op het bakkers- en slagers- bedrijf betrekking heeft. Een aantal festiviteiten' zijn op het pro gramma geplaatst. D e D e-R uy tor-zegels, Men heeft er over geklaagd, dat terwijl de De-Ruyter- postzegels slechts tot 1 Juni geldig waren, /leze zegels nog tot einde Mei verkocht wer den. Aau de „Haagschte Courant" deelt iemand mede, dat bij dienstorder werd be paald, do De Ruyter-aegels aan het publiek in handen te spelen. vDaar er nog een zekere voorraad De Ruyterzogels aanwezig is, worden de direc teuren, enz. uitgenoodigd, lezj te verkoo- pen, liefst vóór 20 Mei, en die zegcb onge vraagd te geven in plaat® vau de gewone", aldus luidde de dienstorder van" het hoofd bestuur. D e tijdsquaestie en despoor- wegen. In verband met het aanhangig wetsontwerp tot invoering van den Midden- Europeeschen tijd word in sommige kringen verzekerd, dat do Nederlandsche spoorweg maatschappijen het lidmaatschap van die internationale vereeniging zouden opzeg gen. Daardoor zou dan nl. indien het ge rucht juist ware ecu bezwaar tegen de invoering van een niet-zone-tijd komen te vervallen. Naar echter verluidt, hebben de Neder landsche Spoorwegmaatschappijen dat voor nemen niet. Slechts moeten de Maatschappij tot Expl. van P. S. en de nauw met haar verbonden Centraal Spw.-Mij. verklaard hebben, niet veel aan het lidmaatschap der V. D. E. te hechten. Daarentegen was dat wel het geval met de Holl. Izeren Spw.-Mij. en de Noordbr.- Duitsche Spw.-Mij., die beide zelfs van mee ning waren, dat het'lidmaatschap voor hen, gelijk ook voor andere Nederlandsche spoor wegmaatschappijen om verschillende rede nen onontbeerlijk is. Vad. Oranje N ass a u's-Oo r d. Een oud-patiënt schrijft aan De Tel. Eenige dagen geleden bracht ik een be zoek aan mijn vroeger verblijf. Thans is de mededceling ontvangen, dat oud-patiënten voortaan het grondgebied van O. N. O. niet meer mogen betreden 1 Zou het waar zijn? Het ontslag aan de HembTug. Aan Het Volk wordit van de Hembrug me degedeeld, dat van 15 der ontslagenen het- ontslag is ingetrokken, en wel van 11 werk lieden en 4 jongmaatjes-kostwinners. In hun plaats zijn nu 15 andere jongemaatjes ont slagen. De nu met ontslag bedreigden zijn allen tusschen 13 en 20 jaar. Deze gewijzigde beschikking is door het hoofd dor patrooufabriek genomen op ver zoek van enkele bestuurders van rijkswerk- I ieden-organisaties. De zeeliedenstaking to Rot- i er dam. Van liet bestuur van den Zeo- liedenbond is bij de reeders ingekomen een schrijven, waarbij zich bereid verklaren de slaking op te heffen, indien de reeders vóór J Augustus een concept-monsterrol willen cutwerpen, regelende den arbeidstijd en het cverwerk, en vóór Maandag a.s. bereid zijn in overleg met het bestuur, de respectieve gages voor do zeelieden vast te stellen en aaarbij niet terug te komen op de reeds Zaterdag gedane concessie van twee gulden verhooging. Een oude schuld. Twaalf jaren geleden vertrok een 20-jarige le Hatt-um, zonder aan zijn militieplichten voldaan te hebben, naar Duitschland, waar hij al dien tijd is werkzaam geweest. In heit vorigje jaar zijn h^m door een trein de beide bee- nen onder de knie afgereden, zoodat hij zich thans niet anders dan met ljehulp van twee krukken, en dan nog moeilijk, bewegen kan. Na zijn genezing is hij van Duitschland1 over gebracht naar Enschedé en van hier ver voerd naar zijn geboorteplaats Hattum. Hier ontdekte men dat hij twaalf jareu geleden als deserteur was afgeschreven, waarin de gemeen te-politie aanleiding vond hom naar den krijgsraad in het 5e mil. arrondissement, te Leeuwarden, over te brengen. Do krijgsraad! heeft hem schuldig ver klaard aam desertie en veroordeeld tot 3 we ken detentie, het' minimum der straf welk op dat misdrijf is gestela, welk vonnis door het Ilooge Militaire Gerechtshof is beves tigd. Do veroordeelde is niet in arrest ge steld en naar Hattum teruggekeerd. Ver moedelijk zal hij zijn straf wel niet onder gaan. Treurig! Een berichtgever van het Hbld. schrijft: Bij een rondvraag in een raadszitting van een Noordfliollandsche gemeente, vroeg een der raadsleden of geen maatregelen konden getroffen worden dat een geneesheer, die ge subsidieerd wordt door drie gemeenten, ont slagen werd. De man kwam in abnormalen toestand bij de patiëntenzijn vrouw en kinderen waren juist gevlucht, terwijl do iustitie hem ook reeds onder haar cliënteel© mocht rekenen. Ergerlijke staaltjes werden daarbij medegedeeld maar ook, dat de geneeskundige inspecteur verklaard had, dat de man niet onslagen kon worden. Praktijk bezit hii niet meer, maar geniet wel trak tement der gezamenlijke gemeenten. Ech ter lijdt het geen twijfel of de gemeenschap pelijke burgemeesters zullen den dokter wel ontslaan 07) grond, dat zij hem beschouwen als gemeen te-ambten aar. Of dit mogelijik is, zal nader blijken, maar afkeurenswaardig is zeker, dat de gemeente waar de dokter eerst stond, 'en wist wie deze was, gunstige referenties gaf. om zich zelf geschikt van hem te kunnen ontdoen. Het verwisselde kind. Vijf-en- een-half jaar is men nu reeds bezig met de zaak van het verwisselde kind en nog altijd weet het niet welken naam het dragen moet. Vader en moeder zijn reeds overleden, maar of het. jongentje, dat in een couveuse van het Binnengasthuis werd gelegd, en dat daar als meisje uitkwam, een en hetzelfde menschelijke wezen is, is nog niet uitge maakt. De rechtbank sprak in haar vonnis de meening uit, dat het meisje uit de cou veuse van het Binnengasthuis inderdaad 'het kind was van den heer Vennij, die hot er als jongentje in verpleging gaf, maar de beide advocaten, mrs. Kappeyne vau do Copello en I. Hen gingen in hooger beroep Doch ook de advocaal-generaal, bij het ge rechtshof mr. Pleyte, is van mceuing, dat het kind inderdaad dat van het echtpaar Vermij is en eischte gisterenmorgen beves tiging van het vonnis. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Voor de rechtbank te Dordrecht stond gisteren in hooger be roep terecht, H. Th. Dovere, 42 jaren, wo nende te Rotterdam, die te Dordrecht een vrouw geneeskundig heeft behandeld zon der daartoe lxsvoegd te zijn. Tegen den beklaagde die door don kan- toniechter te Dordrecht tot de maximum straf drie honderd gulden boete subs. 1 maand hechtenis was veroordeeld, werd be vestiging van dit vonnis gecischt Do Twickelor beek. De recht bank te Almelo heeft in de bekend© proce dure van baron Van Heeckeren van Twickel te Delden tegen de gemeente Enschedé, von nis gewezen en bevolen dat deskundigen een onoeivoek zuiïlen instellen ter beantwoording van do volgend© vragen 1. is de toestand van het water der beek dij eischers landgoed doorsnijdt., welk water geheel vervuild is, een vreemdsoortige klour aar.neemt en vooral des zomers een ondra gelijke!. stank verspreidt, zoodat. niet alleen alle huishoudelijk gebruik van dat water on- mogelijJc wordt, en aLlo visch uit de beek verdwenen is, maar bovendien, wat te voren een sieraad van het park was, ntui een bron van onaangename gewaarwordingen is ge worden, daar uit die beek dioor het geheel© park en d© omgeving ongenietbare stanken opstijgen, welke liet verblijf in het park en hét kasteel, alsook in de verdere omgeving, zooa s Carelshoeve. somtijds ondragelijk ma ken grootendeels een gevolg van het vuil dat de gemeente Enschedé in haar riolen verzamelt en weer uitstort in die waterleidin gen, welke de Twiokelerbeek voeden? 2 Zou ook, wanneer de stoom'bleekerij te Bbekelo, aJsmede de fabrikanten, trafieken en werkplaatsen te Enschedé, die hun vuil buiten het rioolstelsel om in voornoemde 'eidingen storten, geen vuil afvoerden, even- wei do sub 1 omschreven vervuilde toestand de beek (zij ]>et natuurlijk in mindere mate) zijn ingetreden Tot. deskundigen ter beantwoording dier v.ragen benoemde do reahtbaukdr. J. W. Jeirny Weyennan, lid eti secr. van den Cen- trakn Gezondheidsraad te Utrecht; dr. J. D. van der Plaats, leeraar aan de rijksvee artsenijschool te Utrecht, en W. G. C. Ge- link, ingenieur van den Rijkswaterstaat te Asser. MLaba Hari. In zake de verschillen de brochures, welke o/ver het leven van de bekende danseres Mata Hari (mevr. Mac. LeodZei le) verschenen, waarin schrij vers en uitgevers tegen elkaar „uitpakten", is, naar men aan het Vad. meldt, thans door den heer G. H. Priem tegen de heeren A. Zello en C. L. G. Veldt een klacht inge diend wegens smaad en laster. Uit het onderzoek in de zaak van den kantoorloopcr van de Kon. Ned. Fabriek van Werktuigen, die een portefeuille met f55.000 vermiste, is gebleken, dat het lang niet zeker is, dat de portefeuille is ontrold, zooals de looper meent, maar dat deze haar hier of daar heeft laten liggen. Met zeker heid is het niet uit te maken en bij ge brek aan aanwijzingen is het. onderzoek uitvist moeilijk. Intusschen zijn reeds een paar personen, die een der vermiste bank biljetten van f 1000 wisselden, in verhoor gewee6t. doch zonder resultaat. Men zoekt nog tevergeefs naar een persoon, die in oen zaak aan den Vijgendam een bankbiljet ter wisseling aanbood, maar toen dit niet werd gewisseld, ijlings verdween, Nachtelijke controle Uit Mook schrijft men aan de Geld. Gisterennacht hebben vreemdsoortige comptabiliteitsambtonuren een bezoek ge bracht aan liet station. Ilun controle gaf <le volgende uitkomsten: Lade-gelden nihil, passagegelden idem. vracht en rembourse- ment idem, saldo 000. Alles conform bevindend met de boeken, ieekenden de heeren voor quitantie, namen alle aanwezige sleutels mede, forceerden de 1 rand kist en zorgden verder voor voldoende ventilatie, door de buitendeur open te laten. Frans Rosier Het „Dagel. Nieuws- en Advertentieblad" (Groningen) schrijft Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft niet rond in onze stad. Hij zit. gelijk men weet, in het Rijlkskranikzinnigongeeticht te Medemblik als niet toerekenbaar individu. Maa- er is hier. naar wij vernemen, een schrijven van zijn hand gekomen, flink en duidelijk. Hot is gericht aan den heor B. Jacobs, alhier, uitgever van den bekenden humoristischen scheurkalender en bevat niets nvnder dan een juiste oplossing van oen van de maandelijks in dien kalender voorkomende prijsraadsels! Zoodat Haarlem se-li© Frans in aanmerking kwam voor een prijs Geen Riualdo Rinaldini, evenmin een boekwerk, handelende over de ontoereken baarheid van den misdadiger, werd zijn deel, maar een leesboek, getiteld„Op verboden paden". Een vondeling. Toen Woensdag avond om half negen de tijd voor het afha len der kleinen had geslagen, bleef er aan de crèche aan het Damsterdicp te Groningen een jongetje van om en bij de twee jaar achter. De directrice het er voor houdende dat do moeder zich ietwat eou verlaat hdb- ben, blc-ef vachten, maar t<v:i om 10 uur nog niemand was komen opdagen om den kleine naar huis terug te voeren, werd er geinforemerd aan het slaapstee v Vi»ecr op de Heerepooi ten drift waar d ouders van het. kind verblijf houden. Daar reeg men echter geen gehoor, zoo dat men genoodzaakt was het knaapje dien nacht in de crèche te houden. En ook den. dag daarop volgende hoeft de moedor het kind niet weggehaald, maar beloofde het 's avonds te komen halen. De „liefhebbende" ouders van dit arme kind schijnen gaarne van do „zorg" daarvan ontheven to willen worden, zoodat hier, naar het ons voorkc nt, alle redenen zijn voor den, voogdijraad om liet kind aan betere handen too te vertrouwen. Nog voor kort hebben deze ontaarde ouders blijk gegeven van hun groote liefde voor het Kind. Op een avond in de kermis nl. hoeft do moeder het kind op een stoep aan het Zui- derdiep neergezet, en is zelf gaan kermis vieren. Toen ze daarna door de politic werd opgespoord was ze zoo beschonken dat. men haar het kind niet. weer durfde toevertrou wen, terwijl de vader die het aanvankelijk had aangenomen, het don volgenden dag terug zond met de boodschap, dat hij er niet voor zorgen kon. De vroaiw heeft, acht jaar geloden ook reeds een ander kindje, een meisje van een jaar, te vondeling gelegd'. Dit. kind en nog oen jonger broertje van bijna 8 jaar zijn thans nog onder de hoede dezer menschen. Of zo er liefdorrijk en toeder worden ver zorgd mag ten zeerste worden betwijfeld. (Prov. Gr. Ofc.) In de jenever gestikt. De ar beider B., te Winschoten, is in de jenever gestilkt Hij laat wouw en kinderen onver zorgd adhter. Het ongeluk te Goor. Omtrent het vreeselijke ongeluk te Goor, waarbij een wachteres niet kind dóór den sneltrein

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3