tevolg had gehad dat genoemde Schillings Jrootc schade in zijn bedrijf heeft geileden. F Bij dit adres was gevoegd eone uitvoerige hemorie van toelichting van de hand des jleeron Schillings, welke mede door den bur- wk©ester werd voorgelezen I Het tweede adres was onderteekend door fetelijik© handeldrijvenden van Vaals. Dezen •eik laarden te meen en dat, sedert de heer buadecker burgemeester van Vaals was ge- korden, de neringdoenden in hunne zaken Irnstig benadeeld waren. Derhalve beriepen tij zich op den raad om te voorkomen dat met de Vreemdelingenwet wordt- omgespron gen als nu 'het geval is. 't Is immers voor- tékomen, dat- bewoners van Vaals, ja leden Iran Provinciale Staten door de maréchaus- lées werden aangehouden. Het v:rzoék van k dress anten aan den raad had tot besluit [lie maatregelen te nemen, welke een eind konden maken aan een macht, die zioh niet ■boort aan de wet, die den handel en 't Vreemdelingenverkeer in de gemeente bena deelt en tegenwerkt. Hiervan, meenden zij, knoest de Koningin Wo-rden kennis gegeven. I De burgemeester beantwoordde dc-ze aires- feen met een korte, maar zeer pi'tige rede, [waaruit wij het volgende overnemen. I Do heer Schillings heeft alle ongerief aan jzich zelf te wijten. Hij geeft aan de spelers [gelegenheid zioh door zijn herbergzaal naar [de speelzaal van d© sbcietedt „De Vereen.- jging" te begeven. E'n wat de benadeeling [van de gemeente betreft: „Wanneer men [mocht meenen dat die bankhouders hier [allen kwamen in het belang van Vaals, dan jgoloovo dat wie het wil, doch ik niet! Die [hoeren kwamen hier in de eerste plaats o-m [hun eigen zak te spekken. Zoo o. a. deelde [do sociëteit ..High Life" in de eerste 6 [maanden 180,000 mark en later nog eens 1120,000 mark. En wat heeft Vaals daarvan [genoten? Eén wagon kolen en 600 mark voor [do armc-nJudaspenningen, mijne heeren, [waaraan kleven de tranen van de vrouwen, [wier mannen hier hun fortuin verspeeld heb- Jben, de tranen van do ouders, wier kinde- ren het door hen zoo zuur verdiend geld [kwamen verspelen, tranen van de arbeid ers- vrouwen, \rer mannen in dat vervloekte „jeu de bar aequo" 'hun weekloon hebben [verspeeld. En dan wil ik vragen of ©ene overheid, die nog oenig begrip van plichtsbetrachting heeft en nog eenig zedelijk gevoel, zullke toestanden in zijne ge meente mag dulden. Ik althans duld zo niet en zal met al de macht, die de wet mij aan de hand doet, daartegen waken." De buremeester eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat ever de uitvoering van de Vreemdelingenwet, aan hem a-Peen opge dragen, geen discussie werd toegelaten. Hetzangonderwijs op de la gere scholen. B. en W. van 's Graven- liago vraen den Raad een crediet van f 400 voor het door een commissie dier instelling van een onderzoek naa-r het zangonderwijs op de opentbare lagere scholen. Schoolbaden. B. en W. van 's Gravenhage stellen thans met afwijiking van vrocero plannen aan den Raad voor het scboolbad aan de Nieuwe Haven voor gemeenterekening te doen bouwen, doch de exploitatie ervan op te dragen aan „Het Haagsohe Vollks- en Scboolbad!" en wel te gen een subsidie van f 2000 per jaar, waar voor dezo vereeniging zich heeft te verbin den tot het leveren van schoolbadenr hoog stens klimmende tot 80.000. Worden er meer dan dit getal genomen, dan zou de gemeente daarvoor oent per bad vergoeden Ingevolge Koninklijk besluit van 14 dez< no. 36 wordt- Hr. Ms. logemcntscihip vooi zee-miliciens „Noptunus", 12 Juli a.s., te Willemsoord uit dienst gesteld en de kapi tein ter zee P. F. van der Velden Erdbrink met dien datum eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Op non-activiteit gestold de cfficier- madhinist 2e klasse G. Munnik van het pantserscihip „Noord-Brabant" en vervan gen door den officier-madhinist 2e killaese L. van Beek. Blijkens bericht van den Minister van Koloniën is het dringend noodig, dat in den loop van dit jaar omstreeks 2700 man sup- plotietroepen in Oost-Indië te doen ont schepen, waaronder het Indische Legerbe stuur gaarne zou aantreffen 17 sergeanten, 16 korporaals en 553 manschappen der ar tillerie. Uitreiking van ridderor den. Te Nieuiwediep had Zaterdag, in te genwoordigheid van de op het excertitieter- rein van s Rijks werf verzamelde troepen dier zeemacht en vele autoritei ton en genoo- digden, de pechtoge uitreiking plaats van on derscheidingen, toegekend wegens moedig gedrag bij de krijgsverrichtingen op Colebes gedurende bet tijdperk van 19 ouli 1905 tot 1 Augustus 1906. Mot het gebruikelijke ce remonieel en hartelijke toespraken reikte de vice-admiraal Wentholt het ridderkruis van de militaire Willemsorde uit aan kapt. ter zee A. II. Hoekwater en kapt. luit. ter zee F. Bauduan, dat vain de orde van Oranje Nassau aan de luit. ter zieo 1ste kl. A. W. Bocke en 1ste luit. der mariniers R. G. M. A. Hog on eervolle vermelding - .n kapt. ter zee W. van Voss, luitenants ter zeo 1ste kl. J. C. Bentz van den Berg en A. Quispel officier v. gezondheid 1st© kl. L. H. F. Bi-eed velt-, gepasp. matroos 1ste kl. J. Th. A. Toren bos en korporaal der mariniers J. Koster. Do beer J. van der Vegt, hoofld-inge- nieut van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland, heeft verzocht, wegens gevor- dciden leeftijd, eervol uit zijn© betrekking te worden ontslagen mot ingang van 1 Ja nuari 1908 of op zulken andoren datum als Provinciale Staten meer geraden zullen oor- deelen. Voor de benoeming van een ingenieur in algemeeuen dienst bij de gemeentewerken te Arnhem worden door B. en W. aanbevo len lo. C. G. Beltman te Oldenzaal2o. F. M. Tadcma Wielandt te Breda; voor de benoeming van een ingenieur voor bouw- en woningtoezicht A. Keppler te Am sterdam en E. Jacobs t© Sluiskil. Voor de benoeming van oen directeur der electrisclie centrale te Arnhem, wordt door B. en W. aanbevolen M. F. H. -T. H. Erens te Arnhem. Op de voordracht voor do benoeming van directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst te Dordrecht komen voordr. A. Van llaalte te Dordrecht, dr. A. M. F. H. Philips© te Groningen en dr. G. L. Voer man to Amsterdam. De heer W. A. J. van de Kamp te Haarlem is benoemd tot ondervoorzitter van den R.-K Volkbond. Van de gehouden tweede vrije stem ming voor de benoeming van een directeur van he tKoniuklijk Zoölogisch Genootschap to 's Graveihage bleek heden de uitslag als volgt Van do drie candidaten verkregen de hee ren O. L. Kalf storm an 318, J. W. va® do St.idt 213 en A. L. van Beuskom 169 stem men, zcodat een hei stemming moet plaats hebben tusschen d'o heeren Kalfsterman. en Van de Stadt-, waai-voor do biljetten kun nen worden ingeleverd van Zaterdag 22 Juni tot Zaterdag 29 d. a. v. Te Vlissingen is overleden do heer J. L. Gruber, directeur der VHssingsche water leiding en consul van het Duitscho rijk. füatctschappij der Nederl. Letterkunde Woensdagvoormiddag te elf uren werd de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maat schappij der Nederl. Letterkunde in de Nutfe- zaal te Leiden met een toespraak van den voor zatter, prof. dr. J. Verdam geopend. Spr. heette de aanwezigen welkom. Hij hoopte dat allen, die uit verschillende deelen des lands hier waren bijeengekomen, de aangenaamste herinneringen zouden kunnen medenemen en dat het gemeenschapsgevoel in deze dagen zo" worden versterkt. Aan de hand van den schrijver dc-r Ned. His toriën en van een bekend opstel van Fruin 6chetete Spr. mede in verband met het werken en streven der Maatschappij het Nedcr!and6ihe Volkskarakter en liet er de licht -en schaduw zijden van zien. Daarna kwam hij tot de werk zaamheden en lotgevallen van de Maatschappij in het afgeloopen genootschapsjaar. Allereerst wees hij op den boekenschat, die thans naar globale berekening een waarde van een ton gouds vertegenwoordigt en herinnerde er o. a. aau, dat het Tijdschrift voor Ned. Taal- en Letterkunde dit jaar rijn zilveren feest vierde. Hij bracht daarbij een woord van oprechte hul de aan de nagedachtenis van den heer De Stop pelaar, het lid der firma Brill, die steeds met groote bereidwilligheid en onbekrompen de taalkundige commissie had bijgestaan en dankte vooral den secretaris der redactie voor zijn drukke bemoeiingen. Zoo kwam hij eindelijk tot de droeve taak der herdenking van de leden der Maatschappij die dit jaar haar zijn ontvallen. Het waren C. F. Zeeman, tm. predikant te Zonnemaire N. D. Doede6, Ieeraar aan de H. B. S. te Leeuwarden H. P. de Kanter, rechtsgeleerde te Haarlem A. C. Loffelt, kunstcriticus voor ..Het Vaderland" en „Nieuws van den Dag" H Dyserinrk, oud-Minister van MarineT. van Hettingha Tromp, rechtsgeleerde te Leeu warden H. J. Schimmel, letterkundige te Buesum G. H. van Borssum Waalkens. em. predikant te UtrechtL. W. G. de Roo, te 's-Graven'hage A. G. van Hamel, hoogleeraar te Groningen, en eindelijk Lodewijk Mulder, de nestor der Nederl. proza-sohrijvers. Van de buitenlandsche leden stierven Jan van Rijswijk, burgemeester van Antwerpen Albert Réville, hoogleeraar aan het College de France te Parijs Oscar Schade, hoogleeraar te Koningsbergen Ferdinand Juste, hoogleeraar te Marburg, en gen. John Watts de Peyster te New-York. Na aan allen een woord van eerbiedige hulde te hebben gebracht, verklaarde hij de 141e alge meene vergadering voor geopend. Hiejna werden achtereenvolgens uitgebracht de verslagen gedurende het afgeloopen Genoot schapsjaar van den Staat der Maatschappij en van haar be langrijkste lotgevallen en handelingen den Staat ©er Loekverzamelng de rekening en verantwoording van den pen ningmeester de Commissie voor Taal- en Letterkunde de Oommissie voor Geschied- en Oudheidkunde. Vervolgens had de bekendmaking plaats van den uitslag der stemming van 25 nieuwe binncnlandsche" en 8 buitenlandsche leden van de Maatschappij. Tot gowone leden zijn gekozenmr. J. Acquoy, archivaris van Deventer J. A. Böhrin- ger, emeritus Luth. predikant te Den Haa<* H C. Diferëe, ambtenaar Univers. Bibliotn., Amsterdam mevrouw Th. v. DuylSchwartze, kunstschilderes., Amsterdam D. G. van Epen. directeur Centr. Bureau voor Genealogie en Heraldiek, te Den Haag C. F. Gijsberti Ho- denpijl, te Vrijenban dr. J. H. Go66es, Ieeraar H. B. S. te Amsterdam dr. J. H. Holwerda Jr., conservator Rijks-Museum v. Oudheden te- Leiden dr. R. Jacobsen, Ieeraar Era-sm. Gym nasium, Rotterdam dr. J. A. N. Knuttel, redacteur Woordenboek te Leiden mej. dr. M. E. Loke, leers. H. B. S. v. Meisjes te Den Haagmej. M. G. A. de Man, Middelburg conservatrice v. h Penningkabinet Zeeuw. Ge nootschap mej. G. H. Mariue, letterkundige, Den Haag prof. dr. W. Nolento Lei den dr. .T. A. F. OorbaanRomecor respondent N. It. Ct. L. Penningte Apel doorn jhr. mr. A. F. O. v. Sas&e v. Ysselt, raadsheer Gerechtshof van Noord-Brabant, te 's-Hertogenbcsohdr. K. Sneijdcre de Vogel, lector Romaansche Taal- tn Letterkundete Leiden dr. D .C. Tinbergen, Ieeraar 11. B. S., Den Haag S. Clfers, predikant, te Rotterdam dr. C. W. Vollgraff, priv. doet. Rijks-Univers., UtrechtD. A. van Waalwijk, te Busasum, directeur v. h. Nieuwsblad voor Nederland dr. N. v. Wijk, Den Haag, onder-biblioth. Kon. Biblioth. dr. G. A. Wumkes, predikant te Sneek Suz. barone^e v. Zuylen v. Njjevelt, te Den Haag. Tot buitenlandsche ledenJ. Broeckaert, te Dcndermonde V. A. de la Montagnc, te Ant werpen J. J. Duproix, te G«nèveFr. Git tens, bibliothecaris, Antwerpen dr. Zsigrnond Nagy, Ieeraar a. h. Evang. Gymnasium te De- broczen Huh. Pcmot, te Fontenay bous Bois dr. F. Rachfall. hoogleeraar, te Königsbergen dr. M. Rudelsheim, te Antwerpen M. F. Steijn, te Kaalepruit bij Bloemfontein. Aangenomen werden een tweetal voorstellen van de maandelijksche vergadering, strekkende, to besluiten, dat de vergaderingen, ook die der wetenschappelijke oommissits, bij uitzondering en op verzoek van den spreker, door enke.le niet-leden van de Maatschappij kunnen worden bijgewoond. Na de rustpooze werd het woora verleend aan prof. dr. F. Pijper, tot het houden cener voor dracht over „Erasmus en de Nederlandsche Reformatie." Daarna had de verkiezing plaats van twee be st uundeden, in de plaats van de aftredende leden prof. mr. J. E. Hocree en prof. dr. J. J. Salverrlade Grave, en van oen penningmeester, in de plaats van den heer F. G. Kramp. Te hunner vervanging werden gekozen re spectievelijk prof. dr. C. H. Th. Bussemaker, prof. dr. J. S. Speyer en dr. J. Heinsius. Na de rondvraag werd de vergadering, na ge bruikelijke plichtplegingen, gesloten. Des namiddags vereenigde zich een aantal leden aan een maaltijd in den huize Prins, aan het Rapenburg. Bond van graan- en meel handelaren. In een te Arnhem gehouden bestuursvergadering van den Bond van graan- en meelhandelaren in Nederland werd het be stuur samengesteld als volgt: J. Rutgers Jr., voorzitterW. Reijers, Arnhem, secretaris H Goeman Siemens, Arnhem, 2e voorzitter Jos. Majoré, penningmeesterM. Verpalen, Leur, 2e secretaris M. Gerritsen, Amersfoort, P. van Rooijen. Utrecht, L. Portheine, Zutphen, en A. Reijers, Doesburg, leden. De Bond is gevestigd te Arnhem. Besloten werd, na koninklijke goedkeuring der statuten, aan alle Europeesehe graanbeurzen een kennis geving te zenden van de oprichting der ver eeniging en va.» de samenstelling van het be stuur. L e v e n s v e r ze k er i n g-Maa tec hij. „Ne er land ia." Door Commissarissen der Levensverzekering-Maatschappij ..Neerlandia", gevestigd te 's-Gravenliage, wordt bericht, dat de administratie der Maatschappij geheel is nagegaan door de waarnemende directie en door den lieer K. M. de Jong te 's-Gravenhage, accountant en Ieeraar H. B. S. met 5jarigen cursus en geheel in orde is bevonden. Buiten het reeds vermelde tekort ad netto f 27,533.36^ zijn alle waarden der vennootschap behoorlijk in orde en aanwezig bevonden. In het bekort is voorzien doora. afschrij ving van de winst over 1906 ad f 2825.89 b. vrijwillige storting door rommiesarissen ad f 14,707.472 c. door een 'lis bij de London Guarantee en Accident Company Ld. te Lon den ad f 10,000 of te zamen f 27,533.36^. Het rapport -"'an den accountant ligt voor belang hebbenden ten kantore drr vennootschap ter inzage. De De-Ruylerfeesfen te den Helder Woensdag, Donderdag en Vrijdag zijn te den Helder de De Rui j ter feesten gevierd, waarnaar de gdheele bevolking van ons zee gat reeds met verlangen bad uitgezien. Voor een havenplaats kan de Maait- maand met zijne ruwe vlagen wel eens zeer ongeschikt geweest zijn om feest t© vieren en er dan te meer op Bestevaer's geboortedag het groot ste deel der marine naar Amsterdam en Vlissingen was gorequireerd, besloot men den eigel ijken feestdag uit te stollen tot den 14cn Juni, den gedenkdag van den schitte rende vierdaagsohen zeeslag in 1666, door de Ruijiter op de Engelsdh© vloot, onder admi raal Monk, gewonnen. Het eerste nummer van bet programma van de De Ruij ter-feesten werd Woensdag avond uitgevoerd, in de groot zaal van Casi no aldaar. Het bij deze gelegenheid opge veerd stuk was bewerkt door d e heeren B. H. Polak en Zonen te Nieuwediep, en geti teld „Een baldzijde uit de geschiedenis des Vaderlands". Het slaagde uitmuntend. Donderdagavond te uren werd door de marine-kapel een groote taptoe gdhouden met, rondgang door de gemeente Den Helder en Nieuwediep, welke door een groote feest vierende menigte volks werd medegemaakt Daarna werd door die kapel een schoon con cert op het Havonplein aan d© Hoofdgracht ten gehoore gdbradht. Vrijdag was de groote feestdag. 's Morgens was alles reeds vroeg uit de veeren, gewekt als men werd door de reveille der pijpers en tamboers der marine. Alle werk en onderwijs stond gisteren in den Helder stil, zoodat iedereen van liet feest, dat door prettig weer werd begun stigd, kon profiteenen. Extra-treinen en booten brachten feest gangers van elders aan, die met de bevo'- king van Den Helder naar het Havenplein stroomden, waar de plechtigheid van den dagde aankomst en ontvangst van Mich ©i Adriaanszoon de Ruyter met 37 zijner tochi- genooten te half een plaats had. Maar reeds lang te voren was het reeds zwart van menschen rondoan het afgezette gedeelte van het havenplein. Voor de genoodigden was een overdekte tribune in gereedheid gebracht. Onder hen werden opgemerkt de vioe-admiraal Went- holt, de commandanten van de aanwezige oorlogsbodems de „Piet Hein", de „Noord- Brabant", de „Bellona" en van de „Zee hond", do kolonel garnizoenscommandant, de hoofdofficieren van heb .garnizoen en verdere militaire en burgerlijke autoriteiten onder welke laatste ook het lid der Tweede Kamer voor Den Helder, mr. Z. van den Bergh. Terwijl in een andere groote tribune de muziekveroenigïng Winnubst, waarvan de leden in zeventieneeuw9che kleedij waren gestoken, de menigte aangenaam bezig hield met de uitvoering van nationale en andere liedoren, stelde zich voor het Koninklijk Instituut der Marine een eerevendel op om straks luister bij te zetten aan de plechtige ontvangst van Hollands admiraal. Want dit was wel het glanspunt van het feest en men had er een gelukkige keuze mede gedaanMen wilde aanschouwelijk voorstellen een der belangrijkste oogenblik- ken uit De Ruyter's loopbaande aanvaar ding van het opperbevel over 's lands vloot op 16 Augustus 1665 die het schitterendst tijdperk in de geschiedenis onzer zeemacht opende. Hot was toch ter reode van Nieuwe diep, op het Statenjacht, dat aan De Ruy ter de lastgeving overhandigd werd en hij den eed van getrouwheid als opperste vloot voogd aflegde. Deze gebeurtenis onder ons zeevolk van Den Helder in de herinnering te roepen, was wel een dankbaar onderwerp, te meer daar Den Helder de havenplaats geweest, is, waar zoo dikwijls de groote vloten van Do Ruytor verzameld lagen. Het was in den tweeden Engelschen zeecxylog, dat Do Ruyter den merkwaardigen tocht aflegde die eindigde met de episode welke het hoofd moment vormde van de feestviering van gis teren. Hij was juist teruggekomen van zijn overwinningstocht naar Afrika en Amerika, en 6 Augustus 1665 in Delfzijl binnenge vallen. Do vloot was door Comelis Tromp in gereedheid gebracht en ging 12 Augustus 1665 buiten het zeegat van Tessel ten an ker. Van Delfzijl vertrok De Ruyter over Harlingen met een klein vaartuig naar de roede van Tessel, waar hij een Statenjachl bond, waarop» hem zijn benoeming werd ter hand gesteld en hij den eed aflegde. Mst groot gejuich werd hij ontvangen, beha'vq door Gornelis Tromp. Het was deze episode, die met eenige variatie te aanschouwen word gegeven. Precies te noen, bij het vallen van het middagschot, marcheerde het vendel voet volk op naar het Havenplein. Voorop gin gen de tambours on pijpers, dan volgde de hopman, voorgesteld door den le luit. der inf. H. L. de Man, die de exercitie van het vendel, bestaande uit adelborsten en on derofficieren van zee- en landmacht, liad geleid, daarbij voorgelicht van den kapitein der artillerie K. C. Ketner, die indertijd het Prins Maurits-vendél van Oud-Holland op de Amsterdainsche tentoonstelling had georganiseerd en geoefend. Vervolgens kwamen de roudaesiers, de hellebaardiers, de piekeniers, de musketiers en artilleristen in hun kleurige 17-eeuavscho uniformen met schitterende helmen en har nassen. Na front te hebben gemaakt voor de genoodigde autoriteiten, marcheerde het vendel op naar de landingplaats aan het Havenhoofd, om den weg af te zetten voir den intocht van De Ruyter. Te half een dreunde het eerste saluut schot van de kleine batterij van vier stuk ken nabij het havenhoofd ter begroeting van den luit.-admiraal en over de wijde water vlakte, kwamen do beide staatsiesloepen der marine met den groote® admiraal en zeven en-dertig zijner tochtgenooten aan boord, plechtig aangeroeid langs het fort De Hars- sens, de buitenhaven in. Het was een grootsch en indrukwekkend schouwspel. On der het bulderen van het gieschut en het geestdriftig gejuich der menigte stapt© de vlootvoogd aan wal. Het was de luitenant ter zee le kl% A. F. H. Dalhuizen die die Ruyter voorstelde. Met ernstig gelaat en hoofsch gebaar nam hij de eerbiedige be groetingen van de ticm leden van de adiniraliteit te Amsterdam door zeeofficieren voorgesteld in ontvangst, ze beantwoordend met een warmen hand druk. Na de landing trok de stoet dadelijk naar het feestterrein. Onder het uitvoeren van den eere-marsch bewees het vendel met den vaandrig aan het hoofd de militaire honneurs. Gedurende dezen opma-rach voer de een koor van 400 kinderen onder di rectie van den heer A. J. Leewens het be kende De Ruyter-lied „Een Draaiersjongen" uit. Aangekomen op biet havenplein, te midden der juichende menigte, werd De Ruyter ontvangen door Gedeputeerden vau de Btaten-Generaal Rutger Huygens. Het vendel stond nu in een carré rondom de hooge gasten geschaard. De Ruyter was omringd van zijn staf van admiraals, den kapitein der zeesoldaten, graaf Johan van Hoorn en jonker Reinert van Koevorden, commandeur. Terzijde stonden d"> zeesolda ten, matrozen, visschers en poorters met de bootscommandant opgesteld. Op het podium stonden de Gedeputeerden der Staten-Ge- neraal met den raadpensionaris Johan de Witt en den baljuw Pieterszoon Roodhooft. Het plechtig oogenblik was nu gekomen. Johan de Witt heette de „orentfesten, ede len, manhaften" heer admiraal in het oud- Hollandseh welkom en dankte hem voor de aanvaarding van het opperbevel over de vloot. De Ruyter sprak daarop een woord van dank, „belovende om, waar de Staten bevelen, als hun getrouwe dienaar blijmoe dig lijf en goed te zullon wagen om de vij anden uit de zee te helpen verslaan." Daarop word hem voorlezing gedaan van de resolutie der Hoogmogende Staten-Ge neraal, waarin hij werd benoemd tot op persten vlootvoogd. Daarop logde de luitenant-admiraal met plechtige helder© stem den eed van getrouw heid af. Na de plechtige beëediging werd de ad miraal nog toegesproken door den waarne men den voorzitter van het De Ruyter-co- mité, don luitenant ter zee le kl. M. Wijt, die mede in het oud-Hollandsch hulde bracht aan den dapperen held, die het land uit groote perikels had gered, en hom ten voorbeeld stelde aan het jongere geslacht. Namens het plaatselijke comité aanvaar de hij daarop een marmeren gedenksteen, aangeboden door den heer Julius Huf en geplaatst in den gevel van diens winkel aan het Havenplein ter herinnering aan dezen merkwaardigen dag. Onder daverend gejuich werd de fraaie gedenksteen met het gouden inschrift ont huld. Een koor van 250 personen, samen gesteld uit verschillende gemengde- en man nenkoren en 400 kinderen, onder directie van den heer A. J. Leewens en met bege leiding van do marinekapel, besloot nu de plechtigheid met de uitvoering van de De Ruyter-cantate (woorden van P. Landsman) muziek van M. II. van 't .Kruis, en van Richard Hol's „Hollands Glorie". Toen begon de ommeganck van den his- torischeu optocht door de stad met De Ruy ter en de andere historische figuren in het midden. Te 2 uur zette de stoet zich da beweging met herauten te paard en muziek voorop. Duizenden stonden langs de grachten en straten geschaard. Een ieder bewonderde de prachtige stoet die de gxootsche tafereelen uit ons roemrijk verleden in het heden terugriep. "Vooral De Ruyter en zijn medovlootvoog- den, statig en toch minzaam de volkshulde in ontvangst nemende, vervuld© hunne rol op voortreffelijke wijze. 's Avonds was or weer volop feest. Op het geïllumineerde Havenplein en op de Hoofdgracht voor de Marineclub waren concerten, en om 10 uur werden er op het Havenplein door het Vendel constige evo- lutiën uitgevoerd. Ook de Piet. Hein was geïllumineerdde oorlogschepen draaiden hunne zoeklichten over de stad, en hier en daar werd Bengaalsch vuur ontstoken. De oud-Hollandsche joligheid, waartoe onze jantjes niet weinig bijdroegen, heersch- te tot. zeer laat in den avond. Zemdingsfeost en alcohol. Een jaar geleden ridhtte het hoofdbestuur der Nat Oh.r. Geh. Onth. Vereen, tot de besturen der drie groote Zendingsfeesten lliet verzoek, een eiind© te maken aan den verkoop op die feesten van wijn en bier. Dezer dagen heeft 't bestuur van het Chris telijk Nationaal Zendaingsfoeet geantwoord, dat het besloten heeft op dit verzoek niet in te gaan Telegram-adressen. De direc teur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat, aangezien .het gebruik van sommige telegram-adressen vaak moei lijkheden doet rijpen, het wcnschelij/k wordt geacht te bepalen, dat voortaan oen nieuw telegram adres alleen dan wordt ingeschre ven, wanneer het bestaat uit een codewoord ten minste een woord van overeengekomen beteeken is, dat uiterlijk geen verband toont met den naam van den deposant, noch met zijn handel of omstandigheden. De bestaande telegram-adressen zullen ecb.ter, voor zoover dit door gewijzigde om standigheden geen bezwaar zal opleveren desgewrenocht, jaarlijks opnieuw worden in geschreven. Aanbevolen wordt, alvorens een telegram adres te kiezen, dienaangaande overleg te plegen met het telegraafkantoor ter plaatse. Zeebad Schevoningen. In te genwoordigheid van het bestuur der bad plaats zijn (Zaterdagochtend de zeébaden te Schoveningen geopend. Oudergewoonte waren 't weder de sedert jaren bekende stam baders, die het eerste zeebad namen, tie middelen benoodigd t©r voorziening bij ongevallen, zijn op bet terrein der baden uitgebreid met twee, uit rietgevlocliton draagbare bran cards, om personen, die door do een of an dere onvoorziene oorzaak buiten staat zijn te loopen, van het strand naar de vereischt© bestemming te vervoeren. Deze brancards zijn op aanwijzing van den geneesheer-in specteur der baden dr. C. M. Hartog inge richt en uitgevoerd naar diens ontwerpen. Rupsen. Uit Zoeteraneor komt het bericht van eeu beduidend© rispeen plaag. De vruchtboomon hebben er veel van te lijden, en de heggen langs de wegen worden eveneens kaalgevreten. Dat komt er van. zegt L. on V. als men vinken en sijsje© op de vinikebanen wegvangt on vermoordt! Typografenstaking. Bdj de firma Moriks en Geuze, te Dordrecht, is een werkstaking uitgebroken. Boa 25 a 30 zet ters en druikkers hebben het werk neerge legd naar aanleiding van het ontslag geven aan een zetter, die een fout gemaakt had daarover door den meesterknecht was onder houden en toen op onhdbbelijko wijze tegen dien meesterknecht had uitgevaren. Na on derzoek door de firmanten werd de zetter ontslagen met toekenning van twee weken loon. Het grootste deel van het .personeel hoeft toen liet werk neergelegd. Heb werk zal wor den hervat wanneer de firma den ontslagen zetter weer in dienst wil nemen. Op verzoek detr stakers is het hoofdbestuur van den Ned. Typografenbond zich met de zaak komen be moeien. Dit hoofdbestuur confereerde Vrij dagmiddag met de firmanten. De staking te Dordrecht. Do firn>a Morks en Geuze heeft per aan ge tee kend schrijven aan hot hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografen bond bericht, dat zij in geen geval bereid is den zetter Henskens weer in dienst te nemen. Hij is na op ge paste wijze door den meesterknecht op zijn fout te zijn gewezen, zoo onhebbelijk opge treden, dat verdere samen werking beslist onmogelijk is. De firma herinnert or aan dat zij steeds tot overleg bereid was en ver klaart veiwonderd te zijn dat het personeel dien arbeid heeft neergelegd zonder zelfs te pogen overleg met haar te plegen. De ove rige werklieden kunnen den arbeid hervat ten, mits zij dat hebben gedaan voor heden morgen te 9 uur. Die dan niet aan dén ar beid zijn, worden gerekend ontslagen te zijn. De moord te Heerlen. De lijkschouwing te Heerlen heeft aan het licht gebracht, dat H. II. is overleden aan ver bloeding, als gevolg eener verwonding. De vermoedelijke dader is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Een jeugdige moordenaar. Door de maréchaussees uit Blade! is te 's Her togenbosch gevankelijk binnengebracht en ter beschikking van de justitie gesteld de 13-jarige G„ dio in het gehucht Heikant, tusschen Arendonck en Eindhoven, een moordaanslag op zijn oom gepleegd heeft. Noodlottige twist. In het Ty pografen-gasthuis te Groningen hoe rechte Vrijdagavond om 9 uur een groote conster natie. De 13-jarigo Albert Faber, een. zoon van den boekbinder Faber, en de 13-jarige Herman Rinket, 'n zoon van den letterzetter Rinket, beiden in het gasthuis woonachtig, kregen Vrijdagavond ruzie. Dte jonge Faber ging, nadat ze elkaar een paar klappon had den toegedeeld, naar huis, haaide een z.g schildershaak on wierp daarmee naar zijn tegenstander. Hij miste. Toen raapt© Her man den haak op en wierp het gevaarlijke voorwerp terug naar Albert, dio ongelukki- gerwijs juist in den linkerslaap werd getrof fen, zoo dat een der uiteinden van den haak tot in do hersenen doordrong. Albert zakte onmiddellijk bewusteloos inoen. De arme moeder, die haar jongen nog had willen te rughouden, sneldè too, trok de liaak uit do wonde, waaruit eetn breed© bloedstroom naar buiten vloeide. Eenige oogenblik kon later was do knaap reoda overledkm. Dr. J. W. van Calcar constateerde den dood. He*, lijk word naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. De niet minder beklagenswaardi ge dader nam de vlucht, doch weid later door de politie gearresteerd- (Pr. Gr Ct). Waarschuwing. Yvrij ontvingen een aanlokkelijke aanbieding. Wie f 250 als dokking geven kan, maakt daarmee in en kele dagen f 100 winst. Hoe mooi, hé? En hoe royaal, dat men dit niet voor zidli houdt, maar er ook onbe kenden van wil laten .profiteeren 't Is heel eenvoudig. Het kantoor, dat tegen dien waarborg van f 250 voor moge lijk verlies tot de speculatie verlokt, koopt voor den klant volgens de circulaire fr. 1500 Fransdie Rente; en als deze dan van 94.80 tot 95.20 rijst, dan is f 100 ge wonnen. Maar... fr. 1500 Fransdhe Rent© verte genwoordigt een kapitaal vanruim f 20.000. Alleen op dat groote -bedrag maakt men een winst van ongeveer f 100, als de koers met 0.4 pot. stijgt. De klant, die zidli door de onzuivere voor stelling van de affaire, waarin men hem be trokken wil, laat verlokken, is dus voor f 20,000 aahsprakelijk. D.w.z. dat men als de Fransche ronte oens, in plaats van 0.4 pet. stijgen, 1 pet. zakte, zijn f 100 winst niet krijgt en bovendien zijn f 250 Rek king" kwijt is. Laten wo daarom aan alle mensahen. niet op de hoogte van beurszaken, dringend ont-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3