Uit den omtrek. STADSNIEUWS. op cLeai beelifisenden eersten Januari 1908 Men m«WJfc otis tbans uit Tornaard ,.Do eindiboel rising omtrent de aanvaar ding vain ,;Herema State" is voorlbopdg uit gesteld."- t Will dat zeggen, dat het- noodage bedrag, hot stamkapitaal en- nog niet is? Waarschijn lijk wel. Maarde eindbeslissing is voarloopig uitgesteld. Dia/t wil zeggen, dat er na den geeteldeu laatsten termijn nog wel een „onherroepe lijk allerlaatste-'' zal worden gesteld." De Amsterdamse he haven in 1 9 0 7 Blijkens de jaarlijksche opgave van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, betreffende den inhoud der schepen voor Amsterdam aangekomen se dert de opening van het Noordzeeikanaalis ook in het afgeloopen jaar de gezamenlijke inhoud weder vermeerderd, zij het dan ook, dat het getal schepen iets kleiner was. In 1906 werd, de haven nl. bezocht door '2373 schepen met een bruto inhoud van 8,599,355 M3. iu 1907 waren deoe oijfers respectieve lijk 236c en 8,693,987. De graphisclie lijn, aanwijzend in 1876 een cijfer van 1,136,000 M3., ds dus het blijkt ook weder hieruit gestadig klimmende. In 1897 nu 10 jaar geleden was de totale inhoud 6,169,000'M3. De diepgang van de door de Noordzee sluizen geschutte zeeschepen bleef vrijwel constantIn de maat van 80 en 81 dM is een kleine toeneming te constateerenHet aantal schepen was dit jaar 4473 tegen 4579 in 1906. Ook de getallen der te Amsterdam inge klaarde ladingen ondergingen, vergeleken bij het vorig jaar, weinig verandering. Hout 140 (vorig jaar 176); steenkolen en cokes 244 (249); stukgoed 385 (399); overige en gemengde ladingen 1136 (1125); ballast 395 (344). Te zamen 2365 ladingen (2373). De bruto-inhoud der- schepen door de Noordzeesluizen geschut (van en naar zee) was in 1907 20,602,049 tegen 21,002,638 in 1906. Ook dit cijfer kliimit regelmatig. De stoom pont van Vel' sen. De stoompont te Velsen raakt weer in op spraak. omdat het zijn weertje niet is. Na tuur is begonnen met hem de ijsboeden aan te leggen, want Donderdagmiddag begon het grondijs te loopen en zette het ijs eich vast in het kanaal. Om den overtocht mo gelijk te maken werden dadelijk vier sleep- booten gerequireerki, om het ijs in de vaar geul stuk'te malen en weg te spoelen. Dit geeft veel oponthoud, want de overtocht duurt nu gemiddeld 20 minuten. Het ge- heele personeel van de 'beide ponten is in dienst en duwt, gewapend met ijshaken, de ijssc-hobsen zoo goed en zoo kwaad dit kan, weg, doch het ijs begint zich als tusschen den wal en de pont op te stapelen, waar door het aanleggen zeer bemoeilijkt wordt. (Het publiek doet door al dit wachten veel koude op, want men is blootgesteld aan den scherpen noordoosten wind en de wachthuis jes zijn open hokken, die pal op don wind staan. Het is nu nog maar een begin en liet zal nog wel erger worden. Hedenavond nieuwe maan, wat zooveel zeggen wil als aanhoudende vorst Het vriest thans 18 gra den en als alles zoo doorgaat, aal de over tocht over het kanaal weldra onmogelijk zijn. Waar het dan heen moet, begrijpt niemand. Dan is het verkeer over den eeni- gen overgang voor Noord-Holland opgehe ven en zullen handel, industrie en nijver heid een gevoeligen slag krijgen. Tel. De organisaties van werk gevers in Duitschland. Eene com missie, benoemd door het bestuur der Ver- eeniging van Nederlandsche Werkgevers, ten einde een studie te malden van de werk- gevers-vereenigingen in het binnen- en bui tonland, en bestaande uit de hoeren A. Wil link, voorzitter, rar, J. K. Hummel, nsr H. F. L. C. de Krviijff Jr., Joan Gelderman en jhr. mr. H. Smissaert, secretaris, heeft aap genoemd bestuur doen toekomen haar verslag over ,,de organisatie van workge- vers I Duitsohland", ouder mededeolini'. dal verslagen over werkgevers-organisaties in andere landen zouden volgen. Dit eersto verslag is thans gepubliceerd. Het behar dolt in achteereiwolgende hoofdstukken da arbeidersorganisaties en haar taktiek. t oogmerk der strijdorganisaties van Duitscua werkgevers, de strijdmiddelen der Duitche werkgeversorganisaties, het collectievo ar beidscontract, gegevens ter beoordeeling van den toestand. fWerk'loozen te'Amsterdam. Bij het comité tot steun van de weridoozen te Amsterdam is ingekomen van 24 Dec- 1 Januari 10 uur te zamen f 14,640, uit makend met de giften reeds vroeger ver- artwoord en de ontvangen toezeggingen een totaal van pl.m. f 105,000. Op Vrijdag 3 Januari zal de tweede uit- keering aan de weridloozen plaats hebben, terwijl de commissie zich voorstelt dat voortaan iedere wéék op Vrijdag te dloen geschieden Werklooze diamantbewer kers. Het aantal werkloozen in het dia mantvak bedraagt nu 4348, tegen 4294 do vorige week. Naar het Hfold verneemt, zijn gisteren middag ook aan de diamantslijperij der firma Goudeket de laatste werklieden ont slagen. De fabriek wordt wegens gebrek aan werk stop gezet Een vergadering van de werklooze dia mantbewerkers, in d'Geelvinck gehouden, heeft in zooverre resultaat - gehad, dat bij het bestuur van den A. N. D. B. het door een voldoend aantal leden getee- keud verzoek tot het uitschrijven van een 'bondsvergadering is ingekomen. De bonds- laad zal nader beslissen wanneer die ver gadering zal worden opgeroepen Berooviug. Heit O. M. bij de Rechtbank ie Amsterdam vorolerdle tegen tiwee personen dde 27 October avonds 9 uur, reu 64-jaa'ige main1 aanranddiem. op de Mid- illcuwcg onder Watergraafsmeer en lienn van horloge met ketting beroofdenzeven jaar gevangen i sstraf Grafschennis. Een steenhou wer en een opperman liepen op 18 Septem ber te Amsterdam werkloos rond. Bij het thans gesloten kerkhof Do Liefde gekomen, belden ze aan de woning van m doodgra ver aan. De steenhouwer, die den dood graver goed kende, maakte eon praatje en vroeg of hij eens even op het kerkhof mocht gaan kijken of er niet een karweitje aan de een of andere zerk was te verrichten. De doodgraver gaf den sleutel, do beide man nen begaven zich op het kerkhof en een half uurtje later brachten ze den sleutel terug. Toen de doodgraver later op het kerkhof kwam, vermistb hij, wat op het kerkhof De Liefde tot dusver nooit .vas voorge- k«">"eii. ren keperen krans, die aan een familiezerk was bevestigd. Heb vermoeden vel natuurlijk dadelijk op de beide bezoe kers, die opgespoord werden en Dlondeovlag mor do 4e kamer der rechtbank te Am sterdam terechtstonden. Zij bekenden. Den koperen krans hadden ze van de zerk afge rukt. in stukken gebroken en toen voor f 1.60 verkocht. Het geld verteerden ze. Eisch van het O. M.. tegen ieder der beklaagden 4 maanden gevangenisstraf. Oplichting. Voor het Haagsche giereabthof stond Donderdag terecht zekere P.. zidh noemende commissionair im vaste g'cedietrem, die in verzet was gekomen tegen een verstek-ar reet van het. Hof, waarbij hij was veroordeeld tot 6 maancicn gevangenis straf wegens oplichting. Bekl., destijds wonende te Rotterdam, had bij verschillende groot doende ad vérten- tiën enz. op voordeelige conditiën het ver strekken van gelden en hypotheken in uit zicht gesteld. Een rijwielhandelaar te Schie dam was op de aanbieding ingegaan. Uit de behandeling der zaak bleek, dat er wel sprake was geweest van opstrijikeu door be klaagde. van door hem voor 't instellen van informatiën gevraagde voorschotten, maar dat van het verleenen van de gevraagde 'leensom niets was gekomen Het O. M. vorderde bevestiging Uitspraak over 14 dagen De arrestatie van het „Trio". De Amsbetrdameche politie heeft een drietal induriduen gearresteerd, van wie zoo goed als vaststaat üat zij hot beruchte „Trio" vormen dial zoovelo Amsterdam- schê inbraken van den laatsteu tijd op zijn geweten lieeft. Twee van hen zijn de ge broeders R is, Joh. W. Roos, 23 jaar oud, stucadoor, en W. J. Roos, 25 jaar oud, zee man Eerstgenoemde, aldus letzen wij in de Teil. werkeloos zijnde trok ten huizen zijner moeder de aandach; door het vele geld dat hij niettierain xuitgaf. Zijn moede® ontving f 90 aan bankbiljetten van bom, doch kon deoe niet gerust onder haar hou den en stelde de poltie met een en a-Tiéinr in kennis. Het gevolg hiervan was dat de politie een belangrijk spoor in handen kreeg. In het onthoudere-logement ,,het Blauwe Kruis'' in de Warmoeestraat, waar de jong ste Roos onder het pseudomien Terstal lo geerde en die aandacht trok door nach telijke wandelingen en ruim geldbeeit men aag hem voor een rijken boerenzoon aan werd de jonge man gisteren avond onder heng verzet gearresteerd, terwijl toen heden morgen de c .idete daar op bezoek kwam., ook deze werd gearresteerd. In hef logies van den laatste ie eeai haimeir gevon den, als afkomstig van een der laatste in braken. Hunne arrestatie is nog gevolgd door die van een derden inbreker. Ook de beminden der gebroeders Roos zijn in hechtenis genomen. Op cl - verdachten werden wapenen be vonden. Nadier wordt gemeld, dat de derde der gearresteerde inbrekers gearresteerd is in eer obscuur cafétje in de Jan Steenstraat, waarop de politie reeds lang het oog had. Deze derde inbreker heet De Groot en is stucadoor van beroep. Tevens werd de hou der van dit café, zékere Eülders, gearres teerd, op wien o. a. de revolver van J. W. Roos werd bevonden Uit tal van feiten blijkt Eilders' medeplichtigheid, terwijl het bewijsmateriaal voor de andere verdachten overstelpend is. O.a. zijn de gebroeders Roos herkend door bank- van leeninghou- dc-ns uit het Muiderpoortkwartier, waar de gebroeders gouden en zilveren sieraden had den beleend, afkomstig van een diefstal in ccn huis van koop en wederinkoop in de Daniel StaIpertstraat. Hier had het Trio voor ongeveer f 700 gestolen. Voorts zijn de patronen Zondagmorgen gevonden in de sóboen fabriek van den lieer Larsen, waar was ingitibroken, van dezelfde soort gebleken als die op de in beslag genomen revolver van W. Roos, waarop zij rok passen, terwijl het meisje van J. W. Roos, den steekbeitel, achtergelaten in het gebouw der Nieuwe Huishoudschool, als het eigendom van haar beminde heeft herkend. Door de Tel. wordt nog medegedeeld, dat in laatstgenoemd gebouw niet alleen f 10 aan specie, doch nog f 900 aan 'bankpapier is buitgemaakt. Vandaar de heikomst der vele bankbiljetten op bekl. bevonden. Wij meldden reeds, dat in J. w. Roos' verblijf de hamer is gevonden; ontvreemd in de meubelfabriek der firma Haag en Zoon. Deze hamer is door een werkman dier fabriek herkend. De volgende inbraken staan op grond van goede gegevens, achtergelaten 'briefjes enz. op rekening van het. Trio 1In de drukkerij der firma Los. Weinig geld gestolen. 2. In de drukkerij der firma Douwes. Geen geld gestolen. 3. In de cacaofabriek Holland". Onge veer f 150 gestolen. 4. In de cacaofabr k van Blooker. Onge veer f 500 gestolen. 5. Meubelfabriek Haag en Zoon Geen gold gestolen. 6. In het huis vap koop met recht van wederinkoop van den heer Cosman. Voor f 700 aan goud en zilver gestolen 7 Gordijnen fabriek Theissing. f 17 42 ge stolen 8. In de schoenfabriek der firma Lars- sen. Geen geld gestolen. Gstoord 9. Nieuwe Ilu-'shoudschool. f 900 gesto len. Een respectabel lijstje, waaruit de gren- zenlooze brutaliteit van het Trio blijkt. Verpletterd. De ll-j-ariigie G. Duim speelde gisterenavond te Edam op het ijs in de Nieuwahaven, bij een tjalkschip, dat daar ingevroren lag. Een zwaard was omhoog, met een boom ei' onder tcft steun. Onbedachtzaam schopte de Jongen dien steun weg, en hot zwaard verpletterde hem De jongen was onmiddellijk een lijk. V e r b ran d. Te Helder ds een 8- jarig dochtertje van de weduwe Wiegel met de gloeiend staande kachel in aanraking ge komen en daardoor zoo ernstig gebrand, dat hot in het ziekenhuis aan de gevelgen over leed. Te Besoycn is Donderdagochtend het S-jarigo dochtertje van den heer Blok van Heyst te dicht bij de brandende kachel ge komen, zoodat liaar kleeren vuur vatten. Hoewel direct geneeskundige hulp werd verleend, is de arme kleine in den namid dag' onder vreeselijke pijnen aan de beko men brandwonden overleden. Aanvaring. Gisterenmiddag 4 uur heeft op de rivier de Maas ter hoogte van Feijenoord een aanvaring plaarts gehad bloven do spoorbrug tusschen de sleepboot Betty" van de Ned. Stoomsleepdiienst van P, Smit Jr. em de vracht-boot „Thor" van de rcederij Arie Smit van Rotterdam op Putter shoek. De Betty een zieer krachtige sleep boot, tevens ingericht als stoompomp, zonk bijna onmiddellijk. De equipage sprong over op de „Thor". Een ét uk van den schoorsteen is zicht baar boven het drijfijs. Een brandende Kerstboom op 't ij s. 'n AmsterdaniÉyche straatjongen is vindingrijk. En zelfs bi, die vinnigste kou de zint hij op .grappen en guitn-estréken Zoo hadden Donderdagavond 'ai paar „Hol- landsche jongens van Hildebrand" een Kerstboom" weten te bemachtigen. Fier ear triomfantelijk liepen ae er mee over die .Heerengracht... Plots ki .eg' 'r één 'n idee. En ja... 't viel in den smaak. De kwajon gens lieten zich op 't ijs zakken, gleden naar 't midden der gracht, hakten 'r 'n gaatje en zetten daar dien Ker.iboom in. Maar 'n Kerstboom, die niet brandt, is geen Kerst boom En daarom ijverig gaarden de straatbengels 'n groeten hoop stroo en pa pier. Ddt werd om den Kerstboom gelegd. En toen alle6 in brand geetokem. Vurig kron kelden de vlammen door den donkeren avond op 't ijs van de Heorongracht. En de voor bijgangers bleven staan, 't grillig schouw spel aanstaren. En de Hdldebramd-neven stonden zich lachend te warmen aan -den brandenden Kerstboom. Daar klonk 't sig naal: Jo-jo-jo-jo n smeris... Toen repten ze zich weg... Neg minuten-lang bleef 't branden, fantastisch. Tel. Rivierberichten. 3 Januari. Keulen, drijfijs. Lobith, idem over eeu- tweede der rivier breedte. St. Andries, idem over twee-derde idem. Arnhem, idem over drie-vierde idem. Vreeswijk, idem over drie-vierde idem. Westerwoort, idem ov-ea- twee-vijfde idem. Kampen, ijs vast. laastricht (brug), drijfijs over eeu- tiende der rivier-breedte. Venlo, idem over twee-derde idem. Grave, vol drijfijs. St. Andriea, drijfijs over drie-vierde der rivierbreedte. Laag water. «Gorinchem, vol drijfijs. Schoonhoven, ijs vast. Krim pen, vol drijfijs. Dordrecht, idem. Hedel, drijfijs over een-tweede der rivier- breedte. Mberdijk, idem over drie-vier de idem. Héllevóetsluis, vol drijfijs. Bruinisse, drijtijs over een-derde der rivier- breedte. Een ij s d ij k langs het strand. Men meldt ons uit Soheveningcn De uitloop der golven aan de laag waterlijn aan het strand raakt bevroren. Dit is het begin van een ijsdijk, welke zich bij aan houdende vorst aan 't strand vormt, vooral ook a's het ijs uit den Waterweg langs de kust afdrijft. IJ e. Men meldt uit Wageningen. Sedert Dbtnderdag is 't ijs in den Rijn zeer toegenomen. Vrijdagmorgen was rivier oveg bijna de geheele breedte met, ijs, over het geheel lichte schollen overdekt. Alle scheep vaart is gestaakt. Aan de veeren worden alleen voetgangers per roeiboot overge bracht. De rivier voor Rotterdam was gister zoo met drijfijs bedekt, dat verschillende stoombootdiensten do dienst hebben moeten opgeven. De Zrierikaeeséhe 'boot h|©eft giste ren nog gevaren. Alle Rijnschepen, welke zich boven do spoorbrug bevonden, zijn in de Maas- en Waalhaven opgeborgen. De groote scheepvaart ondervindt nog geen hinder. Evenwel kunnen bij de zee booten, die aan de boeien liggen, geen hou ten schepen meer langs zijde komen IJsbre kers zijn druk in de weer de ijsmassa in beweging te houden. De vaart in IJsel en Gouwe is finaal gesloten. Er is zooveel ijs, dat doorkomen ook voor sloepbooten met ijsploeg, onmoge- lija is. De waterweg RotterdamAmster dam over Gouda is dus gestremd. Een paar sleepbooten van do reederij Pannevis, kwamen gisteren nacht aan, na een zeer vermoeiende reis van een paar dagen, van Amsterdam af naar Gouda Men meldt uit Zalt-Bommel, d.d 3 Januari Heit ijs in dé Maas heeft, zich gisteren nacht bij Hedel vastgezet Uit Tiel: Het ijs in de rivier is sterk toegenomen Het scheepvaartverkeer is geheel gestremd Uit IJmuiden: Gisterenmorgen arriveerde hier de groote ijsbreker na den vaargeul to hebben open gemaajet. Het ijs is zeven centimeters dik Uit Maastricht: De scheepvaart is door do vorst totaal gestremd. Do rivier Jeker en bet kanaal zijn dichtgevroren. Uit Deventer Het ijs heeft, zich voor de schipbrug vast gezet. Nog meer slachtoffers van li e t ij s. Het achtjarige dochtertje van den heer Van D. te Middelstum is door het ijs gezakt en verdronken. Te Oranjedorp zijn twee dochtertjes vau don heer K. R. door het ijs gezakt en verdronken. 5In ©en waik gereden. Gisteren morgen is de 23-jarige Den O. van Gouda in de Achterwetering onder Stolwijk per schaats zijnde in een wak gereden, met het noodlottige gevolg dat de inmiddels inge roepen geneesheer siedhts den dooid kon con stateeren. rProf. Dr. H. Snellen Sr. te Ufcredht. is sedert eenogen, tijd' zeer ernstig ongesteld. De toestand vatn den oud'-hooglioeTaair was bedien morgen iebwiaif. beter, d'. w. z. die ziekte was niet meer zoo hevig als gisteren., maar die, paitdënt blijft zeer zwak. rln bet Geibouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht is gisteren mid dag eene vergadering gehouden van Ida Herstel lingatoord-vereeniging van spoorweg personeel, ter behandeling Can de concept- statuten en huishoudelijk, reglement. De opkomst was gering te noemen. Slechts een tiende deel van hert aantal leden was tegenwoordig. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. H. Lijfering van Groningen, echter die hoop uit, dat de geringe opkomst niet zou zijn een bewijs van de weinige sympathie voor de zaak, d.'oh dart deze met andere omstandigheden ver band zou houden. Ten einde aan verschillen de bezwaren tegemoet te komen, werd vol gens den voorzitter geen vergadering op Zondag uitgeschreven, waarmede, wat be treft de algomeene vergadering, in de sta tuten rekening is gehouden. Verder deelde de voorzitter mede, dat verschillende amendementen waren ingeko men, waarna hij verzocht bij de besprekin gen zoo kort mogelijk te zijn. De concept reglementen waren naar het bureau voor sociale adviezen gezonden en met de raad gevingen naar aanleiding daarvan van dat bureau ontvangen was, volgens spreker, re kening gehouden eventueel de noodige wij zigingen aangebracht. Naar aanleiding der notulen van de ve rge vergaderng, werd een aanvang gemaakt met dc behandeling der concept-statuten en van het huishoudelijk reglement. Deze be sprekingen vorderden zooveel tijd, dat toen ongeveer 5 uur de vergadering gesloten werd. slechte een gedeelte der statuten wa ren afgehandeld en de contributie voor een jaar was vastgesteld. De verdere besprekin gen zullen op een nader te bepalen diatum plaats hebben. rVanwege den Stichtschen Ijsbond is gisteren een onderzoek ingesteld naar den toestand van de ijsbanen in de richting Gouda Bij Oudenrijn is hert ijs gebroken, tengevolge van het stukvaren met motor- booten, waarvan er Oudejaarsdag nog eeu de vaart onderhield. Tot Harmelen is zoo doende slechts een smalle baan berijdbaar, die gisteren zooveel mogelijk van stof werd gereinigd. Van Harmelen tot Woerden is het ijs nog al goed. Het is overal vertrouwd. De Linsohotervaart voorbij Woerden heeft goed ijs, dlat echter ook dik onder het stof ligt. Vanwege den Stichtschen IJébond zijn evenwel onmiddellijk maatregelen genomen om ook daar de baan in orde te brengen Rijlders naar Linschoten worden gewaar schuwd voor een groot wak in de Linsoho tervaart, dat echter heden door de vorst iin den afgelbopen nacht wel weder sterk ge noeg zal zijn geworden. Men lette echter op. Overigens is het ijs zeer soliiede en volkomen vertrouwd. Van Woerden in de richting Gouda heeft m<on schitterend ijs, spiegel glad en nog weiinig beredenook hier moet gelet worden op enkele wakken, die tot voor zichtigheid aansporen. Waar bij Woerden hier en diaar een dijk je moet worden gepasseerd, zijn door den Stichtschen Uabond voorzieningen getrof fen, om schaatsenrijders door middel van bruggetjes behulpzaam te zijn. Wij herinneren er aan, dlat het lidmaat schap van den Stichtschen IJébond slechts 50 cents bedraagt, dat donateurs worden aangenomen van af f 1. Men melde zich aan bij den heer Van Loenen Martinet (Trans 1), bij jhr. mr. K. J. Schorer (Plom- pefeoreiifgraoht 22) of bij een der leden van het afdeelingslbestuur. Ba a rn. De gemeenteraad besloot drie medailles beschikbaa rte stellen voor den in dezen zomer te houden wedstrijd voor har monie- eu fanfarekorpsen. Hoeve laken. Donderdagmorgen von den schoolkinderen aan den Veeuwal het lijk van den 18-jarigen ter H., alhier. Als doodsoorzaak moest de dokter bevriezing constateeren Intusschon is den rijksveldwachter Kraay- kamp ter oor© giekomen, dlat H., die dien vorigen dag met zijn meisje had schaatsen gereden, van ecu ander een 9lag op het hoofd moet hébben gekregen en dat hij daarna herhaaldelijk over hoofdpijn ge klaagd en gebraakt heeft Aangezien mis daad niet is uitgesleten, weigerde de bur gemeester de toestemming tot begraven en waarschuwde hij den officier van justitie. Op last 'van. dezen werd het lijk heden naar Utrecht opgezonden. Door de koude. Men schrijft uit Veencndaal aan het Hb'.d. Gisteren na mid dag half drie, na schaft tijd, weigerden allo wevers, ongeveer oen 400-tal, op do Veenendaalsche Spinnerij en Weverij den arbeid to beginnen, bewerende wegens de slechte grondstof (kettings) niet langer te kunnen werken. De draden bra ken onophoudelijk en .met harden arbeid zagen zij geen kans een gewoon half dag loon te verdienen. Als overal was ook bier sedert den laat- sten tijd wel eenige malaise te bespeuren, doch aan een dergelijke plotseling staking van een zoo groot deel der arbeiders dacht hier niemand. Het schijnt een groote moeilijkheid te zijn om die kettings naar alle weersgesteldheden te prepareeren. Te meer omdat zij over een tijdvak van ©enige weken loopen en niet vooruit to bepalen is, welke weersgesteld heid er is te wachten. Nu ging hot iden lantsten tijd toch ook al wel niet al te best, doch do nu plotseling ingevallen koude deed den emmer over loopen. Eenige werklieden werden gisteravond door den directc-ur ontvangen en als ge volg daarvan wellicht was gisteren do hoofd directie uit Amsterdam aanwezig. Wat hier van het gevolg zal zijn, is niet to zeggen. De arbeiders verlangen voor do ketting, die nu loopen een zoodanigen bijslag, dat zij met den noodigen ijver weer een gewoon daggeld kunnen halen, en vertrouwen dat daarna gezorgd zal worden, dat men de nieuwe dermate zal weten te vorbeteren, dat daarmede het gewone loon kan worden bereikt. In ieder geval is het te hopen clat met wederzijds overleg een uitweg zal worden gevonden, daar een staking van eenige be- teekenis onder deze reeds armoedige werk lieden de ellende en de gevolgen niet te overzien zouden zijn. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de kennisgeving van B. en W., inhoudende de mededeeling, dat reke ningen ten laste van de gemeente vóór 15' Januari moeten worden ingediend. Goudkoorts. In düt nieuwe drama, waarvan de première Donderdag te Haarlem ging, schildert Otto Zeegers den directeur van een groote maatschappij >van mijnibouwiwer- kon, die dioor zijn zucht- naar geld on groot heid niet opziet, tegen allerlei knoefierijen1, als valsohe telegrammen, valsche rapporten en valsche 'balansen, ja ten slottefc zelfs niet tegen een moord op den onderdirecteur, wanneer deze, niet langer willende mede werken om het- pulbliek te bedriegen, wei gert verschillende compromitteerende stuk ken af te geven. De sdhrijfver heeft, schijnt helt, zelfs nóg meer pogen te doen, nanl. iets van do ge schiedenis der laatste jaren te geven van financieele 'instellingen en ondernemingen, welke in ons land zijn fout gegaan. Dit is hem ten deelo -wel gelukt, maar de wijze waarop zal, dbnkt ons. geen groote bewondering wékken. Zijn stijl is over hert algemeen erg middelmatig en sommige ge deelten van het et-uk zijn langdradig en saai, om Ibijiv. maar eem te noemen het ge sprek tusschen (baronnes De Breul en gene raal Verdam in het- 4e bedrijf, dat door den echt antieken theatertoon van den lieer Dommelshuizen en door het weinig geache veerde spel van mevrouw Boon nog verve lender werd. De heer Bouwmeester speelde de hoofdrol natuurlijk zeer verdienstelijk, maar we za gen zijn groot talent toch meermalen, in bet-ere stukken, beter tot zijn recht komen. In de heftige dramatische tO'oneelen van het 3e en 4e bedrijf, waar hij zich geJheell kor. laten gaan, toonde hij weer zijn groote kracht als dramaturg. De 'heer J. die Vries dééd zijn -best om de mooie rol van Paul Winter, den adj.-direc teur, goed te spelenmaar ze was hem veel ti zwaar, men voelde geen ontroering bij dit dilettantisme. Mej. Staats was als de vróuw van Win ter vrij goed. Wat de overige personen betreft, moeten we ons er toe 'bopalen te zeggèn, dat zij voor oen groot tooneelspeler als Bouwmees ter geen gasc1 Ikte entourage vormen, wat zeker te betreuren valt-; maar het misver stand tusschen den Raad van Beheer van do Koninklijke" en den leider van het Haarlemsoh Toon-eel i!s helaas oorzaak, dat de laatste wél moet optreden in een omge ving, welke niet bij hem past. Na de laatste twee bedrijven werd wel krachtig geapplaudisseerd en moest een paar malen worden gehaald, maar als geheel kan o. o dte uitvoering toch geen succes ge noemd .worden. Dan zien wij toch, om ons to amuseeren, nog maar liever ©en zooge naamd „gefabriekt 'Duitsch blijspel" van dc Nederlandsohe Tooneelveroeiriging, waarbij, de souffleur ook niet- zulk een zware taak heeft. De zaal was matigjes bezet. Jammer dat de tooneelVerandering telkens zoo lang duurde. Tengevolge hiervan was dc voorstelling pas over half twaalf afge loopen lil „De Week" van heden, 4 Januari, lezen wij' over de tournée Germain© Schnit- zer en J. Mossel, die 9 Januari a.s. in Ami- citia alhier een concert geven Van 4 tot 30 Januari zal de heer J Mossol met mej Germaine Schnitzer uit Parijs een tournée door ons land maken. Van den violoncellist Mossel hier nog iets te zeggen, kunnen wij veilig als overbodig aannemen, geen enkele muziekliefhebber, die hem on zijn spel niet kent. Het is dan ook meer om onzen lezers iets te vertellen van de pianiste, die met hem do tournée in ons land zal maken en die den meesten toch onbekend zal zijn. Kennen doen ook wij haar niet-, maar vóór ons ligt- oen reeks critieken uit buitonlandscho bla den. waarin zooveel goeds van ceze pianiste wordt verteld, dat wij wel moeten gelooven met een bijzouder begaafde kunstenares te doen te hebben. Trouwens, is niet reeds het feit, dat de heer Mossel samen met haar optreedt, daar voor een bewijs? De Now-Yorksche „Tribune" zegt vau haar in oen uiterst waardeerond artikel o.a.Zij is ongetwijfeld do grootste vrou welijke pianiste, die wij hier sedert Carrèuo gehoord hebben. Er zijn verschillende pha- sen in haar meesterlijke kunst, die zeil» Carrèno's spel in haar beste jaren overtref fen". En evrder: „Het is ontwijfelbaar

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3