W°. 203. Tweed© blad. 6" Jnargang. Zaterdag 18 Januari 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSrOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franeo per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant versohijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertenflën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel moer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aas vraag toegezonden. OOST-IND1B De bewapening der Atjehache troepen Men schrijft uit Koetamadrja aan de „Java Bode het volgende: „Eindelijk, eindelijk dan is aan den drang naar lichter bewapening toegegeven, en zal Atjeh met karabijn en klewang wor den bewapend. Velen ook bui'en Atjeh zul len hierin belang stellen. Sedert jaren reeds is op dit aanbeeld gehamerd, evenzeer door velen, die thans reedis lang van Atjeh zijn teruggegaan. Het vereischt dus wel geen vermelding, dat op Atjeh door officieren oa minderen met groote instemming het be richt van de aanstaande verwapen int» is ontvang m. De drie g arn zoetnsbat aljons van Atjeh en onderlioorigheden zullen geleide lijk van het nieuwe wapen worden voor zien. Reeds zijn "150 karabijn©- in Koeta- radja aangekomen. Door een deskundig of ficier met vertrouwd peisoneel van Java worden de wapenen bepiv - fd en ingeschoten, en daarna, geheel tot göbruik gereed, aun d© korpsen toegezonden. Onlangs plaatst© het Soerab. Hbl. een entrefilet onder den titel: ,,Uit Flores", waarin o.m. werd afgegeven op de blikjes der Javasche Maatschappij tot verduurza- ning van leveusmiiddekin, die aan die ex peditie onder kapitein H. Christoffel waren medegeven. Van Flores geëvacueerde mar rechauseea zouden zich nl. aan boord van het ss. „Pelikaan" ongunstig daarover heb ben uitgelaten en o. a. hebben gezegd, dat zij liever nasi kring met een spatje hadden dan dio „vuiligheid". Een oud-hoofdofficier teekeut tegon deze bewering in hetzelfde blad verzet aan en noemt haar een schromelijke overdrijving. „De meeste, 2500 niet allen officieren, die evenals ik bij do expedities van de laat ste jaren mot de bedoelde blikjes hebben kennis gemaakt, zullen zich over deze, vooi den fabrikant grievende uitdrukking "heb ben geërgerd', schrijft hij. Imimers, als wij na een vermoeiendon tocht des avonds een bi vak betrokken, was zulk een blikje een ware uitkomst voor onze uitgehongerde woud loopers. Dagenlang leefde een groep er op en dat die blikjes, wat de kwaliteit betreft, te wenscheu zouden overlaten, moet ik ten sterkste ontkennen. Trouwens, het is u wellicht ontbekend, dat. de samenstelling van de bedoelde ra tions geschiedt op 'recepten, die, na tal van in de fabriek genomen proeven, door het departement van Oorlog zijn vastgesteld en reeds sedert 6 of 7 jaren onder voortdurend toezicht van een, speciaal in de fabriek ge- detacheerden intendance officier bereid worden van vooraf gekeurde grondstoffen Zelfs al mankeerde .r iets aan, dan zou de fabriek daarvoor nog moeilijk verant woordelijk kunnen gesteld' worden maar de schuld gieflieel vallen op de inten dance, die door het te lang bewaren (-zuinig heidsmaatregelen) den troep overjarige blik jes verstrekte." Schrijver waagt verder de veronderstel ling, dat de aan het blad gedane mededee lingen uit onzuivere bron zijn gesproten. De reden, waarom do bedoelde marechaus soes de blikjes hebban afgebrokenzal vol gens hem wel in het volgende liggen „Wanneer wordt uitgedrukt en er kunnen 0111 de een of andere reden geen vivres wor- opgevoerd, dan ontvangen de marechaus sees geld om daar in de desa's die ze door trekken, het een en ander te koopeu. Maar het zal u wel niet verwonderen, dat in zulk' een geval van werkelijk koopen en betalen meestal geen sprake is Marechaussees mogen geschikte menschen zijn voor het doel, waarvoor zij bezigd worden, hun optreden tegenover de bevol king laat helaas dikwijls veel te wenscheu over. Men moet zoo'n troep te velde aan het werk hebben gezien in een kampong- Ik zal niet verwijzen naar corresponden tics en berichten in verschillende bladen van den laatsen tijd, dat alles is voldoende be kend, ook bij het legerbestuur. Rampassen van de bevolking, terwijl het geld hun ge geven wordt om daar, wat zij koopen, ook eerlijk te betalen, dat zit in den aard van het beestje, want daar zit 'm de kneep. Dat geld wordt eenvoudig in den zak ge stoken on 0111 die redenen hebben* zij liever geen vivres van het gouvernement. Juist om dergelijke, anders blijkbaar niet to vermijden onbehoorlijkheden, te voorko men, werden door het legerbestuur in de laatste jaren de noodrations verstrekt, die smakelijker gerechten opleveren dan alles wat in de umboe te krijgen is." Chinaeaohe kruisers voor B&tavia. - Naar aanleiding van bezoek vaai Chi- neesche kruisers aan Batavia, teekend© de Java Bode den I2den December 1.1. het vol gende aan Heden ochtend te 9 uur kwamen de bei de kruisers in zicht, maar onibe,grijpelijker- wijze werd niet naar Tandjong Prick opge- stoomd, doch op de oade reed© vaai Batavia gestopt. e«i gesalueerd, waarop natuuirl'ijfk geen saluutschoten volgden. De loods van Tandjong Priok is de sche pen aanstonds tegemoet gevaren en heeft hen op het goede pad gebracht, waarna de felrandtoatterij zich onverwijld van haar -.saweien en de gebnrkelijke 21 holen gelost. Tandjong Prick was reeds vroeg in den rt van de menschen. Met alle treinen zijn duizenden Ohineeeei. met vrouw en kvooe: zeewaarts getrokken, 0111 de lang verbeide „Kapal prang" on, zoo het kon, i nce-cheu mandarijn van aangezicht tot aangezicht te zien. Te 3 uur zou de resident van Batavia zich naar boord begeven., om den hoogera gast officieel te er wel komen Waarscnijnlijk zullen de schepen hier 5 of 6 dagen blijven "en van hier naar Seraa- rang vertrekken. Hisforische merkwaardigheden. In het Bat. N'bldL vinden wij eenige berichten betreffen d|e merk waardjige voor- wei-pen van historische beteekenis, die wijj hieronder samenvatten Dtoor den resident- van Palembamg is be richt dat zich in 'lianden vam een Chinees bevinden 'een ajonibia (dolik), één kris, een kris pandjauig em >eu sirihdoos, alle rijk met edelgesteenten bezet en die 'beboeren j tot de rijkssieraden am dë vroegere sultans j van Palem'bang, er-wijl de bezitter, gene gen zijnde die voorwerpen voor 1 eespectievë- lijik f 500, f 2500, f 1500 en f 2700 te ver- koopeu, zich reeds met particulieren in Eu ropa in verbinding' heeft- gesteld oim er daar liefhebbers voor te zoeken. De directie van het BataviaaeCh Genoot schap- heeft opzending der voorwerpen ge vraagd en diem resident doen verzoeken na sporing te doen naar <te wijze waarop do Chinees in het bezit dier rijlfessieradlen is ge raakt. Het museum to Batavia is in liet bezit gekomen van eein zwaard, dat behoort heeft tot de ijkssieraden of erfstukken van Si Sing)a Mangaradja. Het werd' dloor kapitein Cli-ristoffal bij gelegenheid' van db overval- ling van dien vorst buitgemaakt, en door oezen aan den gouverneur- geineraa 1 aange- boidiein, die -het. namens genoemidlem kapitein aiain het genootschap' ten geschenke aan bood. Volgens aan kapitein Christoffel ver strekt© inlichtingen heet dit zwaard gadjab dloepakverder werd dloor dezen nog mede gedeeld men eolüjhit geen singa maaiga- radja te kunnen zijn zonder bezit van dit awaard' door dit zwaard te trokken heeft men de oeschikking over :egetii en diaardboa* feitelijk ook over liet mee- of tegenvallen van den oogst Li de directie-vergadering van het Genoot schap vau Kunsten en etenscbappen deel de de heer Pleyte mede dat een stoel, toebe hoord hebbende aan den laatster vorst van Loon bok. behouden is gebleven en zich be vond in het bezit van den comniendant van een van Hr. Ms. oorlogschepen, die de toe zegging heeft'gedaan den draagstoel bij evon- tueele komst te Batavia aan.het genootschap te zullen afstaan. Volgens latere mededeeling van den heer J. Soutendam, luit. ter je le kl., den com mandant bovenbedoeld, werd bedoelde stoel dbor den radja van Lom-bak gebruikt, als hij zich te Am pern au bevond, o. a. bij het houden van terechtzittingen. De stoel heeft echter het genootsohap nimmer bereikt en is op onverklaarbare wijze zoek geraakt. Nationaal bureau voor vrou wen arbeid. Het Nationale Bureau voor 1 rcuwenarbeid deelt ons mede, dat bij Kon. besluit, op voordracht van Zijne Excellentie den minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel, ten behoeve van het Bureau aan de Nationale Vereeniging voor Vrouwenar beid is toegekend over het jaar 1907 een sub sidie van f 500. Eigenaardig is dat deze regeeringsonder- scheiding het Bureau mocht ten deel vallen juist in het jaar 1908, het jaar der 10-jarige herdenking van onze Nationale Tentoonstel ling van Vrouwenarbeid, waarvan, gelijk men weet, het Nationaal Bureau de recht- streeksche voortzetting is, volgens dezelfde orgi nisatie, leiding en grondslag van sta tuten, en voor de exploitatie waarvan ar chief en saldo der tentoonstelling door do vereeniging werden aangewezen Het gedenkteeken voor Chr. Huygens. Omtrent een bijeen komst van de commissie uit den Haagschen Raad met- het dagelijksch bestuur der Holl. Maatschappij van Wetenschappen ter zake van liet gedenkteeken voor Chr. Huygens, zijn aan do pers eenige mededeelingen ge daan, die in hoofdzaak hierop neerkomen 1dat wijlen dr. Bleekrode uitsluitend aan directeuren der Maatschappij de zorg had opgedragen het standbeeld tot stand te bren gen 2. dat een door den secretaris gestelde memorie werd voorgelezen, ten doel heb bende do wordingsgeschiedenis, de leidende gedachten en de bijzonderheden van het monument, welke daaraan de eigenlijke be- teoxeni? moeten geven, beter te doen ken nen dar door enkele aanschouwing van een makette mogelijk is; 3. dat na deze bijeen komst het dagelijksch bestuur der Maat- sahappij overleg heeft gepleegd met dr. Cuv- pers, waarbij deze zich bereid verklaarde naar aanleiding der medegedeelde bedenkin gen een nieuwe teekeuing te maken, die duidelijker dan de op ruw doek geschilderde figuur der makette zou doen zien, wat het standbeeld worden zou Op "het verwijt dat het ontwerp in geen enkel opzicht het karakter van Cliristiaan Huygens en zijn tijd zou weergeven, wordt in de net-orie gezegd: „Van zijn tijd? Die dat eischt kent Huy gens nie. Alleen in zijn burgerlijk leven was c.> vriend van Pierre en van Claude Per- rault oen man van zijn tijd. In hetgeen aan zijn historische figuur een blijvende waarde geeft, 111 wetenschap en toepassing, was Huygens zijn tijd ver vooruit. Hij is en blijft een man van alle tijden na hem. Zijn ken nis de rotsvaste hechtheid van zijn betoo- gen putte hij uit de studie der oude klassie ken, die daarom terecht als de verpersoon lijking van wis- en werktuigkunde, van natuur- en sterrekuude worden voorgesteld, in plaats van min of meer wufte vrouwefi guren, zooals do geest van zijn tijd zou heb ben medegebracht. Moet, na bijna drie eeuwen van misken ning de bouwstijl uitdrukking geven aan be grippen van Huygens' tijd en niet aan de in zichten van de oprichters? Of wil men den toeschouwer door den bouwstijl op de hoog te brengen van het tijdvak van Huygens' leven? Jaartallen van geboorte en overlij den, van de voornaamste gebeurtenissen van zijn wetenschappelijk leven, zijn wel zoo praktisch tegenover een onkundig publiek. Inzonderheid tegenover hen, die de voorlich ting behoeven van een schrijver, als onlangs in een bouwkundig vakblad voor zijn kri tiek van Cuypers' ontwerp blijkbaar al weder onzen Christiaan met zijn vader ver warde. Men heeft geklaagd dat het monument te hoog is. De memoriesohrijver beroept zich op de torens zelfs van de kleinste kapellen, die ook hoog zijn, en terecht als men let op het omhoog strevende, geestverheffende van de bestemming van een bouwwerk. Welnu, ook de natuurwetenschap voert immers op waarts E11 dan vervolgd de memorie: Maar het omhoog streven in een monu ment aan Huygens gewijd, mag niet het ka rakter dragen van een verheffen der weten schap boven de natuur zelve. Terecht heeft daarum Cuypers zich het monument gedacht onder een overwelving van boomen en juist daarom is de gekozene plaats zoo bij uitstek geschikt. Geen plek is er op Plaats, Vijver berg, Lange of Korte Voorhout aan te wij zen, die in dit opzicht in gelijke mate vol doet. Teruggetrokken van den openbaren weg ei. toch reeds van het einde der door Huygens' vader Constantijn in dichterlijke overdrijving als Bataafsch Tempe bezongen lindenlaan. van het Korte Voorhout af zichtbaar, stoort de plaats in niets de kalme aandachi den eerbied waarmede het standbeeld van Huygens moet worden be schouwd Nederlandtoche Toon kunst. Op een vraag van den heer Nol- thenius in bet Weekbl. voor Muziek, waar om prof. Blek -n zijn „Geschiedenis van het Nederlandsche volk", in het laatote (achtste) deel wel der schilder-, beeldhouw-, bouw- nijverheid en woordkunst een bespre king waardig heeft geacht, doch van de toon kunst met geen enkel voord heeft gerept, antwoordt prof BI., dat hij volstrekt ge*n volledig overzicht heeft willen geven van onze kunst op het einde d<er 19e eeuw. „Tk heb alleen willen wijzen op die kunstuitin gen, die <x-ji dgen nationaal karakter dragen. E11 in dit opzicht geloof ik nie+ misdreven te hebben met. onze mu-.ok niet te noemen. Hoe hoog ik ook onze muziek als kunst in het algemeen stel, hoe zeer ik -onze uit voerende kunstenaars op dat gebied bewon derd. hoe dikwijls ik van muzikale kunst ten onzent geniet, dat onze tegenwoordige mu ziek een ©enigszins nationaal karakter toont, geloof ik niet. Misschien lieb ik het mis en wilt gij of iemand anders mij beter inlich ten ik zal daarvoor dankbaar ijn en velen met mij zullen dit zijn, zou ik deuken. Wil intusschen de verzekering van mij aannemen, dat ik allerminst onze muziek heb willen kleineoren noch onzo uitnemen de, ook buitenlands met roem bekende kunstenaars heb willen negeeren." In het naschrift uoodigt de redactie van het weekblad prof. BI. nu nog eens uit tot do beantwoording der vraag: „Of werke lijk de bouwkunst en vooral do beeldhouw kunst zich in Nederland in een zoo eigen nationaal karakter mag verheugen, dat naast het noemen van namen als Cuypers cu Berlage, Pander, Stracké, "an Hove, Leenhoff, het verzwijgen van namon als Zweer? en Dicpenbroek gerechtvaardigd is?" Hubert Laroche. Over de quaes- tie van het contract door Hubert Laroche met de directie van den schouwburg te Ant werpen gesloten, meldt men nog aan bet Hbi., dat de directie van een minnelijke schikking niet wil hooren, terwijl Laroche \a 1 zijn kant verklaart langs gerechtelijken veg de verbreking der verbintenis te zullen vragen, op grond, dat de heeren Van Laer en Delattin haar hebben aangegaan voor een termijn van drie jaar. zonder dat zij zekerheid hadden zoolang het bestuur van den schouwburg te behouden. De heer en mevr. BudermanVan Dijk zijn van plan naar Iai-ië te gaan en daar in operettes en blijspelen op te treden. Boekbeoordeeling. De Kozakken, door Tolstoy, no. 1 en 2 van de „Blauwe ■Bibliotheek", uitgave van de Maatsch. voor goede en goodlkoope lectuur, Ie Amsterdam, prijs per nr. 10 ets. Deze nieuwe serie getuigt van den onder nemingsgeest en werkzaamheid van genoem de maatschappij de Engelsche zeestuivers uitgaaf en; do Universal bibliotheek zijn overtroffen. De prospectus belooft in deze serie heel wat goeds voor dien luttelen prijs. Trouwens t begin is al goeld'. Turgenieff noemde „de Kozakken" de beste novelle, die in zijn taal was verschenen. Dë inhoud is doek fan'taisie en berust deels op persoonlijke ervaring. Is dë lof van Targenieff misschien wat over dreven, veilig kan men zeggen, dat dë hier aangeboden novelle het eerst verschenen in 1860 een eereplaats inneemt onder de voortbrengselen der vertelkunst. Dit nieuw ondernemen der maatschappij, die dë W. B. deed ontstaan en de Nederlandsche Biblio theek uitgeeft verdienlb dan ook alle toejui ching. Nederlandsche Bibliotheek no. 2934, 'behelst voordrachten over bouw kunst, door H. P. Berlage, Weissman, V. D. Pek, Walenkamp, Cuypers, Leliman 'en Kromhout. Elke voordracht heeft ter ver duidelijking een 20-tal afbeeldingen. Be halve Inleiding en Samenvatting wordt hier besproken de Mohamedaansche, klassieke, middëleeuwsche bouwkunst., dë renaissance en dë bouwkunst van heb heden en de toe komst. Inzonderheid! voor den leek op dit gebied blijken mij deze boekjes belangrijk te zijn. Die een goed overzicht van do bouw kunst wil hebben en als leek dus niet der zakegeheél onkundig wil zijn, vindt hier een practische handleiding, die zich gemakkelijk en aangenaam laat lezen. De Ridders van Aristofanes, bekroond met den eersten prijs, opgevoerd te Athene in 424 v. Chr.. geschreven tegen Kleon, deu volksleider dter Athouers, die zijn ge rechte straf niet ontloopt. Het karakter van den veranderlijken Demos hët. volk wordt hier gehekeld', dat later, verjongd, van den zwakken grijsaard tot een flink Ma rathonstrijder wordt. De vertaling van het stuk was bij dr. II. C. Muller in goede han den en de Wereld Bibliotheek heeft de eer dit Grieksche stuk voor ieder leesbaar en verstaanbaar te hebben gemaakt. Feestavonden, drie verhalen door M. C. KooyVan Zeggelen, en De Bele gerde 9tad, bladzijden uit het diagboek van een 16-jarig meisje gedurende 1870 71, gevolgd door De laatste schooldag, naar hët Franseh van A. Daudet, twee deeltjes van Nollies Vol'ks-Kinderbibliotheek. In het eerste deeltje: St. Nioolaasavond (een Indische geschiedenis), Kerstmis en Oude jaarsavond, aardige vertellingen. Het twee de een kijkjo op „den oorlog", goed ver teld soms pakkend, zooals op bl. 9, waar ds. Sabat ier geen zegen ovor den oor log kan vragen, waar het sehrijfstertje vraagt of „wij goede Christenen kunnen blijven tijdens den oorlog" en zoo meer. Pakkend vooral zijn die laatste bladzijden, waarin de kleine Elzasser verhaalt van de laatste Fransche les, die eindigde met moes ters woord op hot bord: „Leve Frankrijk!" De firma Masereeuw en Bouten, to Rot terdam, geeft deze aardige bibliotheek uit! Het geloof aan God on het k waad in de wereld door dr. -ABrui ning, no. 5 „Levensvragen", uitgave van do Hollandia Drukkerij te Baarn. Reeds oud zijn do pogingen om het be staan van het kwaad te rijmen met het go- loof aan een goddelijk wereldbestuur. De schrijver van d'it boekje geeft hier zijn theo- dice! Wij zullen hier goeu resumé van do 60 bladzijden geven, dio dienen om te betoo- gen, dat het 'bestaan van leed en druk in een menschenleven niet in strijd is met de liefde van den Heilige. Hoe do schrijver tot deze slotsom komt? Ieder, die belang stelt in die vraag, neme het booksken ter hand. Het moge sommigen cenigo inspanning kos ten het betoog te volgen, die moeite zal ge loond worden, de lezing zal stemmen tot ernstig nadenken en versterken kunnen iu het geloof, uitgedrukt in de bekende woor den „God zag hetgeen Hij geschapen had en ziet het w<as alles zeer goed!" Tijdschriften. De Vrouw en haar huis, gedll.- maandschrift, onder red. van El is. Rogge en R. do Vries, ui tg. Holkema en Ware 11- dorf, te Amsterdam. De Jan.-afl. bevat „Jeugd en Ouder dom", een aardig schetsje bij een huiselijk tafereeltje. „Filet Brodé mot aanschouwe lijk© voorstelling door El. Rogge, Garjean- ne schrijft over kamerplanten en warmte, Ericus ovor schapen en reeën. Voorts ©en art. over gecostumeerde bals en over Griek sche kleederdracht Dan een eat antler om de winteravonden gezellig te maken en einde lijk do gewone rubrieken. Redactie en me dewerking is in goedé handen, blijkens den inhoud van dit tijdschrift. Uit de Remonstrantscho Broe derschap, ouder red. van dr. J. A. Beijennan. uit-g. A. H. Adriani, Leiden. De Jan.-afl. heeft een zeer lezenswaard stuk' van prof. Groenewegen over zijn vertegen woordiging van de Broederschap op het Wereldcongres te Boston, voorts clo redte, uitgesproken door dr. Slotemaker bij de ont hulling van dr. Van Gorkom's 'borstbeeld in cle Rem. kerk te Amsterdam, en eindelijk, behalve gewone rubrieken, aanvulling en verbetering der biografische naamlijst.. De Wachter, stemmen uit dë Ev. Lufch. kerk, onder red. van H. A. v. Bakel en H. J. Loman, uitg. J. Clausen, Amster dam. In dë Jan.-afl. schreef Van Bakol een hoofdlart. over 2 Cor. 5 17 en W. F. L„ naar aanleiding van Mare. 6 17, terwijl van wijlen Uden Masman een stuk over do Luth .Gem. t© Meppel werd ge plaatst en Besanger schrijft over dé viering van het Avondmaal te 's Gravenhage. Even als hët vorige handhaaft ook dit tijdschrift zijn goddon naam. Groen'een WitbeKruïs, driemaan- d el ijk sch 'tijdschrift, gewijd aan de belangen dér zieken verpleging, onder red', van F. C. Fleischer, prod, te Makkum. Do Jan.-afl. heeft belangrijke bijdragen over kolonies en wijkon voor tuberculeuzen, over kindër- on va can t-iekolbiiies, ©en badinrichting voor hot. platteland, praktische wenken, boekaan kondiging, berichten enz. Eten tijdschrift, waarvan veel nut kan uitgaan en dat ge raadpleegd dient te worden door allen, die zich in'beresseeron voor do zaak van Gr. en1 W. Kruis. Het Leven, alg. gedll. weekblred. N. H. Wolf, uitg. Schwartz en Co., Am sterdam. De laatste afl. dë prijs is niet 1 Jan. verlaagd' tot 12| cfc. bevat goed geill. artikelen over de ijsfeesten, over rijst- en theecultuur in Indië, over onze Journa listen wereld en het operette-sprookje Rood kapje. Als kunstbij lage „De Maas voor Rotterdam' Een gezellig tijdschrift Nieuw Vrouwenleven, maandblad voor dames onder red', van Daisy Junius, te Heelsum, uitg. P. Wink, te Amersfoort. Een nieuw damesblad van vooruitstro- venden geest. Het- eerste nr. heeft, een art. van notaris Moll over de. verhouding tus- schen de huisvrouw en haar dienstboden volgens de nieuwe wet op de arbeidsovereen komst. Voorts een art. van1 de redactrice Ca na rise he Herin neringenDezelfde schrijfster geeft iu Rubriek voor Heeren, wion. volgens „inleiding" een behoorlijk deol toekomt in Nieuw Vrouwenloven een oj>en brief aan Gen. Staal. Voorts een beschrijving van een dorps pension, dat geen aanbeveling verdiende en eindelijk behalve „bladvulling", „allerlei", „boekbespre king". een feuilleton „Late Liefde", door D. Junius. Het nieuwe tijdschrift laat zich aardig aanzien ik kom er gaarne op terug als vervolgnummers door ons zijn ontvan- gon. Semporvirens, handelsblad voor den tuinbouw, red. Joh. Mensing, uitg. M. Oli vier. Amsterdam (prijs f 2.50 per jaarg.). Uitsluitend ton dienste van hen, die den tuinbouw als bedrijf uitoefenen. Natuurlijk werd in dit blad voor den handel een aan zienlijke plaats afgestaan voor advertenties, in smalle kolommen naast den tekst, welke laatste ook weer er op ingericht is den han delsman voor te lichten, op de hoogte te houden, enz. Wellicht geven volgende nrs. nog eens gelegenheid op dit blad terug to .komen Buiten ieven, weekblad voor huis en hof, roti. Siderius, uitg. M. Olivier. Dit is de voortzetting van hot oudo „Sempervi- rens". moer oen 'blad voor liefhebbers vau tuinen. Do laatste afl. laat zien. hoe mou een binnenplaats aantrekkelijkheid kan geven, hoe men in den tuin zorgen moet voor vrucht wisseling (in eigen voordeel), hoe meu stadstuintjes aanlegt., wat men in do serre kan kweekon, enz. enz. Voor lief hebbers van tuineu eon practisch blaadje! Geill. Catalogus van „Zwanen burg"'. Tuborgons Zaadhande! te Haarlem. Een boekdeel van 130 bladzijden met heel veel afbeeldingen eu o. a. een in kleuren uitgevoerd© plaat, eenige nieuwe invoerin gen in l>eeld brengend. Moes- on bloemzaden in de allergrootste keuzo! F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1