Uit den omtrek. STADSNIEUWST Congres van handelsreizi gers. Naar de Dordr. Ct. verneemt, had) Zondag te Tilburg de eerste bijeenkomst plaats van afgevaardigden van verschillen de liandelsreiv.'g'ersvereenig'ingen uit geheel land ter bespreking van de al btf ndet mogelijkheid van een te Ihouden congres te Tilburg, ter gelegenheid van de herdenking van het 15-jarig bestaan der Handelsreizi- gers-vereeniging Noord-Brabant te Til burg. Na aanpele 'bespreking .werd met alge meens stemmen besloten genoemd congres te organiseeren en werd een commissie benoemd voor de voorbereidende werkzaamheden en regeling. Het congres zal gehouden worden te Tilburg in dc maanden Juni of Augus tus; er zullen verschillende sprekers van naam (worden uitgenoodigd. Op dit congres zullen uitsluitend spoorwegaangelegenheden behandeld .wonden. Brandgevaar bij het etalee- ren met gloeilampjes, in de „Ma- nufacturier" wijst een brandweer-autoriteit op het brandgevaar, dat ontstaat bij het etakeren met glo ilampjes. Zeer dikwijls zoo schrijft hij is het voorgekomen, dat gloeilampjes in dé etalagekast, in de onmidL dellijke nabijheid van stoffen, linnen e. d., die stoffen verschroeien, ja zeifs in brand dedien v'iegen. Zoo verhaalt hij, dat een win kelier eens zoo'n lampje had geplaatst op een stuk zwarte zijde. Na eenigen tijd werd een brandlucht waargenomen, doch niemand kon ontdekken waar die vandaan kwam. Eerst bij het opruimen dier étalage kwam d© winkelier tot de ontdekking, dat in hel. stuk zijde een gat van een vi.iger dik was gebrand. Waarschuwing voor werk zoekenden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt in de Staats courant ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van den consul te Dortmcmd, op grond van voorschriften var den „Allge- meiuen Knappecliaft Yerein. te Bochum, de in het Roerkolen gebied gelegen mijnen thans buitenlandsche mijnmkers slechts dan in dienst nemen, wanneer door hen een gerboorte-a.kte wordt overgelegd. Aangezien velo Nederlandsche werkzoekenden zich naar Westfalen begeven, zonder van papieren, in het bijzonder van een geboorte-akte, te zijn voorzien, en dus door genoemde bepalingen uadeelige gevolgen voor hen zouden kun nen ontsaan, wordt de aandacht van belang hebbenden gevestigd op de noodzakelijkheid, de noodige papieren, waaronder een natio- naliteitslbewijs en, wanneer arbeid in de mij nen begeerd wordt, cok een geboorte-akte mede te nenlen. Tevens worden belanghebbenden opmerk zaam gemaakt op de omstandigheid, dat volgens bericht van den consul te Duisburg- Ruhrort, ,11 het Westduitsche industriege bied thans vele arbeiders (en ouitenlanders allicht in de eerste plaats) wegens gebrek aan werk zijn oc warden ontslagen. Het wordt derhalve voor Nederlandsche arbeiders niet raadzaam geacht, zich thans na.ar dat gebied te begeven, zonder beslist zeker te zijn van plaatsing en zonder in het bezit te zijn van voldoende middelen, om de eerste uitbetaling van loon te kunnen afwachten. Oorzaak en g e v o 1 gMen schrijft onsDe tiende jaargang van de statistiek der misdadigheid is onlamgs van de hand der centrale commissie voor de statistiek ver schenen Hieruit blijkt, dat over de laatste tien jaren de misdadigheid over 't seheel afgeno men is, maar de ernstige misdrijven nemen angstwekkend toe, o.a. moorden doodslagen, mishandelingen, vergrijpen tegen de zeden. In 18% was 't aantal moorden enz. 58, 't ge tal der vergrijpen tegen de zeden 93in 1900 resp. 75 en 116; in 1905 was 't gestegen tot 116 en 152. In 10 jaren is dus het cijfer van de misdrijven tegen het leven van per sonen verdubtêld, dat van de misdrijven te gen de zeden gestegen met 63 Mr. J. R. B. de Roos wijst er in de In leiding op, dat deee toename ongetwijfeld verschillende oorzaken heeft, en noemt als een daarvande invloed van het alcoholisme vooral ook langs den indirecten weg der erfelijkheidd Voor ie zooveelste maal wordt hier dus wederom bewezen, hoe de drankzucht niet alleen de personen zelf aantast in hun geeste lijke en zedelijke vermogens, maar ook zich wreekt aan de kinderen der drankzuchtigen, die van hun geboorte meer neiging tot al lerlei verkeerdheden toonen dan kinderen van normale ouders. Inderdaad, er is wel reden den aloohol te besohouv.-en als een verd3rf, niet alleen voor 't persoonlijk, maar ooi: voor 't maatschap pelijk leven oer volken Tijdige waarschuwing! Men schrijft Er duikt in den laatsten tijd een iiieuw remedie ->p tegen dranazucht. Het wordt, in verschillende b ïiteolanasche nieuwsbladen geadverteerd en heet „Diskohol". De i itvinder is een doctor en heeft eeu „pharmaoeutisch laboratorium te Dresden. In den vorm van een vloeistof belooft het verrassende resultaten. „Iederdrankzuch tige kan gered worden" zoo begint de advertentie, ,,'t Is het. eenige middel tegen de alcoholzucht'..de werking wordt reeds na eenige dagen zichtbaar" enz enz. Het kan zijn nut hebben bij tijds tegen dit „radicale geneesmiddel" te waarschuwen, want lang zal 't niet duren of in de Neder landsche couranten wordt dezelfde adverten tie gelezen, en goedgeloovigen zullen er de dupe van worden Ongetwijfeld hebben wij hier met zwende- larij te aoen! Brutale inbraak. Gisterennacht is bij den heer T te Oosteind, gemeente Oosterhout, ingebroken door een zestal ge wapende mannen, die den heer T. onder be dreiging dwongen de brandkast te openen. Daaruit werd een bedrag van zeshonderd gulden gestolen, waarop de dieven verdwe nen. Drie der vermoedelijke daders werden gearresteerd. Op hen werd geen geld bevon den, wel wapenen. Het zijn de gebroeders O., aldaar woonachtigberuchte personen Nader meldt men omtrent dit brutaie stukje aan de Tel. De booswichten waren ten getale van v of zeven personen. Zoodra. de lieer T. ge ritsel in de gang hoorde, ontsloot hij de deur der kamer, en stond oogenblikkelijk tegen over de met revolvers en geweren gewapende en vermomde kerels. De heer T. had de gelegenhe.d zich on middellijk daarop terug te trekken en de deur van de kamer te sluiten en riep hun van achter dc deur toe, wat zij verlangden. „Geld", riepen de kerels, en meteen trap ten zij een paneel uit de deur en richtten den loop hunner wapenen, die, zooals later is gebleken, geladen waren, door deze ope ning op den heer T. Do heer T. opende daarop de de ir weder en overhandigde, op hunne bedreiging, 'h-n sleutel der brandkast, die zij niet kondon openen, doch dwongen den heer I dit t doen. Met een bedrag van ongeveer f 600 zij.i zij daarop verdwenen. Dv- heer T., die juist gisteren de cgr&f- nis eeuer bloedverwante moest bijw non, is ji et zijne familie zeer onder den ind uk 'au het gebeurde. Vermelden wij nog, dat do dochter van den heer T„ die naar boven was gevlucht, en aldaar een ruit stuk sloeg, ter» einde om hulp te kunnen roepen, door één der inbre kers werd achtervolgd, en naar de keel ge grepen, om haar het roepen te beletten. Mej. T. bekwam daarbij verwonding aan den pols. Het geheele dorp is in rep en jer ever deze eenig in zijn scort, brutale inbraak. Op aanwijzing van den hoer T d;e eeni gen der daders schijnt herkend te hebben, zijn gisteren te hunnen huize gearresteerd, de drie gebroeders O., schoenmakers, daar ter plaatse woonachtig, allen ter mam en faam als slecht en voor alles in staat be kend staande personen. Zij werden in het. bezit gevonden van geladen geweren. Het huis word doorzocht, doch geld werd niet aangetroffen. Zij zijn onmiddellijk in verhoor genomen, doch blijven tot heden to© alle schuld ont kennen. Nu men waarschijnlijk de hand heeft ge legd op de vermoedelijke daders, zijn de ge moederen eenigszins gekalmeerd; de angst blijft echter nog groot. Oplichting. Hoe weldadige men- schon maar ad te dikwijls warden misleid door ..behoeftige" personendie met lijeten rondloopen, bleek Donderdag voor de zooveel ste maal voor de Haagsche rechtbank, waar A. A. F., zioh had te verantwoorden we gens oplichtingen. Hij had ap een lijst met een hoofd ..Bede om hulp" en dan volgde een verhaal van bittere ellende, eenige goed klinkende nanoen van 9tadganoeten geplaatst en daar achter gefingeerde bedragen gasohre ven oni het te doen voorkomen alsof bedoel de personen voor genoemde bedragen hadden ingeteekeud, terwijl aan die personen daar van niets bekernd was. Onder meer had hij van een da.me op die lijst een rijksdaalder ontvangen. Geëisc.ht. word 9 maanden gevangenisstraf. Een schapenhok als woning. In de gemeente Leeuw arde rad eel huist se dert November een ruim 30-jarig man in een schapenhok, dat op het open veld staat Ook bij strenge vorst in dezen winter ver toefde hij er. f 10.0 0 0 in een latafel. Een alleen wonende oude weduwe van den net ten stand, wonende in een plaats in het oos telijk deel van Noord-Brabant werd ziek. De buren moesten er bij te pas komen, want zij kon zich niet meer helpen. Met een glas wa ter en een haring vonden zij haar te bed liggen Een buurman, die haar familie moest balen, moest ook voor haar de contanten ver wijderen, en dat was me zoo maar eventjes een 10 duizend gulden, welke daar renteloos lagen. Tragisch. Te Hopel Kerkrade vier de het echtpaar Frischen-Ritzen Zaterdag der vorige week onder feestelijke deelne ming der gansche gemeente zijn gouden brui loft. Nu Dinsdag zoo meldt de L. K. zijn beide echtgenooten overleden, de man 's morgens, de vrouw 's middags. Stortzee. Terwijl hij dienst deed aau boord van het stoomschip „Juno" werd de zeeloods J. de G. te IJmuiden zoodanig door een stortzee tegen het dek geslagen, dat hij met een viertal gebroken ribben werd opgenomen. Vroege lente? Te Rijsseu is door een timmerman een spreeuwen nest met 3 eieren gevonden. Een lastig onderwerp van bespreking voor een onsecuren deba ter, die onbewoonbaarverklaringGetuige de volgende redevoering „En nu wil meu bewoonbaar verkla ren een perceel met een deurwijdte van nog geen meter. Meneer de voorzitter, daar kom ik niet in"(Gelach. De spreker doet verwonderd.) ,De deuren en vensters -/ijken er uit het lood en het tocht er vree- selijk. Meneer de voorzitter, daar durf ik me niet bij neer te leggen". (Gelach on interrupties. Spr. vraagt aan zijn buurman: „Is er wat?") ,Het water staat er 'u palm hoog in de kelderkamer. Dat loopt toch de spuitgaten uit, menee: de voorzitter(Interrupties en gelach. De spreker tracht te zien of al zijn kieedingstukken wel ,vorschriftsmas- sig" zijn dichtgeknoopt)„En dan niet doorloopende privaten. Daar moet worden ingegrepen, meneer de voorzitter". (Bul derend gelach. De spreker gaat ver bijsterd zitten). Hbld. In de vergadering van Donderdlag van den Utrecbteqhen Raad werden langdurige besprekingen gevoerd over eqn request van J. van Daatselaar, houdende verzoek om vergoeding uit de gemeentekas voor de scha de welke hij lijdt door do slooping van ee» door hem van de gemeente gehuurde woning. De adressant had in het door hem gebuurde perceel ecue water- en vuurnering. iX>or B. en W. werd voorgesteld afwij zend op het verzoek te beschikken^, daar de adrees<aivt, die van week tot weelk de buur betaalde, zeer goed wist dat de huur elk oogen/blrk kon worden opgezegd. De heer Mendels was van meening dat dit niet opging, daar de gemeente de wo ningen reeds in 1900 heeft gekocht om ze te dben sloopen en zulks thans nog moet ge schieden. Spreker stelde daarom voor f 150 schade vergoeding toe te kennen. Het voorstel van eten heer Menddle werd na bestrijding van B. en W met 20 tegen 7 stemmen verworpen, waarna de afwijzen de beschikking van het dag. bestuur werd goedgekeurd. Ook oyer het request van de afd. Utrecht van den Bond van Ned ei" landsche gemeente werklieden, waarin verzocht werd ook aan losse gemeentewerklieden ziekengeld te doen uitkeeren en verlof te geven met behoud van loon en aan alle gemeentewerklieden die voor militie- of land/w-eerpliiqht onder de wapenen zijn, vol loon uit te betalen, had den uitvoerige besprekingen plaats. Door B. en W. werd in hun praeadviee medegedeeld dat reeds thans aan de loese gemeente-werklieden op elke 100 werkdJagen 2 dagesi verlof met belhoud van loon wordt verleend, d. i. dus 6 dagen in het jaar Aangaande andere punten in het adres ver meld, zullen B. en W. den Raad .nader be richtenZij merken echter tevens hierbij op. dat deze zaak naar hunne meening behoort tot dte bevoegdheid van B. en W. en stelden daarom voor het adres ter afdoening in ■handen te stellen van B. en W. De heer Mendels zeidè dat hij. het. ant woord van B. en W. niet als een pn.iendvics kon beschouwen. Het request is in Aug. j.l op voorBto] van B. eu W. in hun-ne handen gesteld voor hlet uitbrengen van praeadvies. Ook d'e heer van Bolhuis meende, dlat liet antwoord van B. en W. niet als een prae- adviee kon werden aangemerkt. Nadat B. en W. nog eenige nadere be lichting hadden gegeven en no(g eenige be sprekingen waren gevoerd, werd aangeno men een voorotél van den heer Van Bolhuis, de eaak aam te lnouden bot tij|d' en wijile de quaestie beter door den Raad ondier de oogen kan worden gezien. Aangenomen werd een voordracht tot na dere regeling van de jaarwedde van mej. C. Berger, leerares in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. voor meis jes. Het. safaris werd verhoogd van f 1800 an f 2000. 1 Ten gevolge van eene vergissing is aan mej. Berger van 1903 tot 1908 in plaaits van f9100 slechts f8400 uitbetaald De heer Mendels meende dat aan mej. Berger ook het renteverlies over het te wei nig uitbetaalde bedrag moest worden uitbe taald. De wethouder Rag.ay deeflde mede, d'at eene nadere regeling zail worden ontwor pen. De verordening op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor leerlingen, die de buitengewone openbare school voor lager on dierwijs bezoeken, werd opnieuw vastgleeteW. Die behandeling van het voorstel vaai dien •heer De Wilde c. a. betreffende helt instel len van een onderzoek naar de arbeidstoe standen in deze gemeente werd, wegens af wezigheid' van den heer De Wildie, aange houden tot eene volgende vergadering. Nladat nog eenige besprekingen hadden plaats gehad, werd de vergadering gesloten. In eene Vrijdagmiddag te 'Utrecht ge houden vergadering, belegd' door het voor- loopige comité tot opridhtmg van een monu ment, ter nagedachtenis aan burgemeester dr. B. Reiger, wees mr. J. H. VaJckenier Ejpe, 'bij ontstentenis van prof. mr. J. ba ron d1 Aulnis de Bourouill, de vergadering leadeudc, op de groote sympathie, welke het denkbeeld van een monument onder alle kringen der burgerij had gevonden. Gewa gende van de plannen van uitvoering, wees spr. er op, dat die zonder winste nvoeteu verwezenlijkt in overleg niet het dagelijk- sclie bestuur der gemeente, dat op deze ver gadering aanwezig was. Voorts stelde de spieker voor, het te be noemen comité niet een bepaald imperatief mandaat te vei'leenen, doch een vrij man daat. Tevens zal het comité -het recht verkrij- gjon, van assumptie of aanvulling. Op voorstel -va-n een der aanwezigen werd onder bijvalsbetuiging der vergadering, be sloten het voorloopige comité definitief te benoemen. De voorstellen, door den inleider ont vouwd, werden eveneens aangenomen. Door prof. mr. J. de Louter, oud4id van den gemeenteraad van Utrecht, werd aan het comité het denkbeeld in overweging go- goven, geopperd door den lieer dr. Tempie- man van der Hoeven, eveneens oud-raadhlid, om bij de oprichting van een gedenkteelkeu voor den voortreffel ijken burgemeester Rei ger, daaraan tevens te verbinden de herinne ring aan twee andere (voortreffelijke over leden atadgenooteu, aan den wethouder A. «W. Meee en het raadklid H A. van Beu- iumgen. Het definitief oomité bestaat uit de hee- renII. van Audel, prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, Anth. Begeer, F. W. van den Berkhof, mr. J. Bool, jhr. mr. J. W. M. Boeqh vam Oud-AmelisweordJ. H. Brom, dr. A. W. Bronsveld, A. J. van Die ren Bijivoet, J. Everwijn, mr. J. P. Foake- ma Andrcae, dr. J. H. Gunning J.H zn J. C. de Haan, J. M. P. Harte, P. W. J. v.an Ilaasel, A. M. Hioolen, H. F. Kol van Ouwerkcrk, mir. L. van Lier, prof. mr. J. de Louter, mr. C. R. Merkus, F. J. Nieu- wenhuis, jhr. mr. K. J. Schorer, Fr. W. Schottel li dreier, G. Serton eu prof. <Jr. C. C. W. Spronck. a.In "het Hotel des Pays-Bas te Utrecht is gisteren een .buitengewone algemeene ver gadering gehouden van de Nederlandsche Autoaiidbielclub onder voorzitterschap van den heer Jhr. mr. R. Sandlberg tot Essen- burg te Calmsgate bij: Deventer. De voorzitter doet mededeeiing van een ingekomen schrijven van den heer Catz, be vattende de volgende motie De vergadering van de N. A. C. op 21 Februari 1908 te Utrecht bijeen verzoekt de heeren verkocpers van automobielen het Neder landsche iaudschap niet te ontsieren niet hun reclame. De heer Catz ter vergadering aanwezig zijnde voert ter toelichting aan, dat de re clame zoo leelijk is. dht het de aandacht trekt van het publiek dat toch reeds zoo zeer tegen het automobilisme is. De voorzitter meent deze motie niet in stemming te kunnen brengen De N. A. C. kan in dit opzicht weinig doen. In een ver gadering van handelaren zou eeu dergelijke motie meer effect hebben. De heer Catz rep'.iceerendc merkt op, da.t zijn plaats is in de N. A. C. en dat bij in een vergadering van deze Club derhalve te berde wil brengen, wat hem hindert, wat den voorzitter en iedereen hindert. Ove-reeiikonistig een wenk van een der andere aanwezigen werd ten slotte beslo ten. dat het bestuur in overweging zal ne men de motie over te brengen aan de ver- eeniging van handelaren Vervolgens is aau de orde een voorstel in zake medewerking tot de oprichting van een algemeen secretariaat van alle Automobiles Clubs Reconnus te Parijs De bedoeling is, dat alle clubs te zamen écn secretaris zullen hebben, wiens zetel te Parijs gevestigd zal zijn. zoodat indien de N. A. C. iets te vragen beeft, wat het auto mobilisme in 't algemeen betreft, zij zich lot dien secretaris kan wenden. Na eenige opmerkingen, waarop van dp bestuurstafel ter aanbeveling nadere toe lichting volgde werd het voorstel aangeno men lu een vorige vergadering is reeds ter sprake geweest de mogelijkheid tot samen werking tusscheu den A N. W. B.' eu d» N. A. C. Daarover zijn onderhandelingen gevoerd en van de resultaten daarvan bracht de voorzitter verslag uit. De samenwerking is in goede aarde gevaillen. Verschillende sa menkomsten hebben plaats gehad en als ge volg daarvan is de toenadering op den goe den weg. Alleen heeft de kwestie van de waarschuwingsborden moeilijkheden opgele verd, omdat er dikwijls twee borden voor hetzelfde doel geplaatst worden. Bij monde linge bespreking is ten slotte besloten, dat op plaatsen waar noodig gecombineerde 'wiaarschuwingsborden voor beide part ijlen zullen verrijzen., op een wijze, diat beider n>aam en kenteekens goed uitkomen, Op pun ten waar de N. A. C. geen aanleidipg vindt tot 't plaatsen van een bord handelt de A. N. W. B. zelfstandig, evenals omgekeerd. Om allen naijver en alle moeilijkheden onmo gelijk te maken is bovendien besloten iede re maand voeling met elkaar te houden, en dat noch de N. A. C„ noch de A. N. W. B eigenmachtig zal handelen. Na eenige gedachtenwisseling werd deze houding in principe aangenomen. Op den thans ingeslagen weg zal worden doorge werkt. Voorloopig is echter de overeenkomst met den A.N. W. B. hiermede uit. gel k de' voorzitter opmerkt. Geen enkel ander punt van overeenkomst is aan het licht kun nen komen. De kwestie van de wegwijzers is een materie, die reedb zoo goed door den A. N. W. B. verzorgd is, dat de N. A. C- dienaangaande geen maatregelen meer be hoeft te nemen. Ook heeft de voorzitter den indruk gekregen, dat indien vanwege den A. N. W. B een nieuwe automobielkaairt samengesteld wordt, dienaangaande ge handeld zal worden in samenwerking met de N. A. C.. maar de waarschijn li jikbeid van een nieuwe kaart is niet groot, want door het voortdurend sluiten van wegen voor de automobielen is een kaart binnen een half jaar weer oud. Als een soort van reciprociteitsstelsel is in bespreking geweest het wederkeerig beschikbaar stellen van triptieken. In principe waren de meemónigen hiervoor, maar in de praktijk is er bezwaar tegen. De N. A. C. heeft geen werkkrach ten genoeg om aan iedereen maar gratis trip tieken te verstrekken. In geval van spoed echter zal aan beide zijden aan verzoeken om triptieken worden voldaan. Bij den heer Hooft maakt het een puait van overwegend gezwaar uit, dat er geen contracfcueele overeenkomst bestaat. Om verschillende redenen wordt door spreker uiteeugezet, is een mondeling verdrag niet duurzaam. Het zcu voldoende zijn, indien slechts eenvoudig zwart op wit verkregen werd van hetg'm onderling overeengeko men is. De vergadering bleek het hiermede eens te zijn en de voorzitter verzekerde dan ook. dat in dien geert zal worden gehan deld. In het bestuur werden gekozen de hee- re» P W. Soheltema Beduin. te Amster dam, W. H. van Heek te Enschede en A. I. Storm de Grave te Voorburg. In verband niet de omstandigheid, dat aan het bestuur een administrateur is toe gevoegd werd op voorstel van den voorzit ter besloten, dat de funetiën van secretaris en penningmeester voortaan in één persoon zulle» worden vereenigd. Ten behoeve van den voorzitter .zal de al- geweene vergadering dit jaar in de maand April worden gehouden en niet op 1 Apn! gelijk in de statuten is vastgesteld. De voorzitter deelt mede. dat te Wccncn het 10-jarig bestaan der Aut imobielclub al daar met veel luirter is gevierd en merkt in verband hiermede op, dat de Ned. Automobiel Club den 3en Juli van dit jaar eveneens haar 10-jarig bestaan herdenkt. Of dit feit aanleiding zal kunnen geven tot bij zondere feestviering gelooft spreker niet. Dlat gaat hier to lande zoo gemakkelijk jiiiet. Voorstellen dienaangaande zullen worden ingewacht. 'Hildat de voorzitter n<>£ medegedeeld had, dat de sportoommissie wenken verwacht om trent propagandamiddelen, waarvoor speci aal kleine wagens aangewezen ach ij non. werd eenigen tijd van gedachten gewisseld over de vraag van het al of niet op bijzon dere wijze berdenken van het 10-jarjg be staan. Dc heer Hom bach verklaart zich sterk voor een luisterrijke viering. Spreker deukt zioh die te 's Gravenhage Een programma heeft hij reeds opgemaaktEr zal een proef tocht plaats hebben van lidhte vTAChtwa- gens. Een luxe-feeet (bloemencorso), een groot diner en tot besluit een tocht naar Spa. alwaar den 8en Juli groote automo- biel feesten aanvangen. Spreker is van mee ning, dat een dergelijk plan best ^al sla gen, wanneer iedereen slechts medewerking vei leent. Enkele aanwezigen deelen dit optimisme, maar vele stemmen verheffen zich er tegen. Vooral de heer plaatst zich scherp togen elke festiviteit. Het zou goed zijn dat de N. A. C. haar krachten bowa.arde tot het 12 jarig bestaan Er dient vooral rekening gehouden te worden met de tijds omstandigheden, die over de geheele wereld haar dapumeerendeu invloed laten gelden. Besloten werd ten slotte, dat op de a s. alge meen c vergadering dienaangaande na dere besprekingen zullen worden gevoerd. Dezer dagen werd gemeld, dat door Erfgooksrs der nieuwe partij den heer Floris officieel een candidatuur wae aangebo den voor de Prov. Staten van Noord-Hol land, kiesdistrict Weeep-HilversumThans wordt bericht, dat de heer Vee daarvoor heeft bedankt. Legaat. Door wijlen mej. H. P. H. Rcghair, te Rüienen, is vermaakt aan de Diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar een inschrijving Grootboek 2$ pct„ groot f 10,000, waarvan de renten moeten go- Ibruükt worden tot het verstrakken van ver sterkende middelen enz. aan behoeftige rie ken en heretellenden binnen die gemeente; voorts aan het Prot. Bestedelingenhuin f 5000 eu aan de Ohr. Bewaarschool f 500, alles vrij van successierechten. Onregelmatigheden op Het Loo. Men meldt d.d. 21 Februari uit Apel doorn aan de „N. A- Ct." In verband met ontdekte ciiregelmatighe- den zijn een 20-tal werklieden in verschillen de dienstvakken op het paleis Het Loo tegen 1 April uitslagen. Apeldoorn. Door een man, die rich ander Beekbergen met een jachtgeweer in het völd' bevond, werd op twee maréchaus see's van hier geschoten, toen deoen hem aanriepen. -Beiden werden getroffen in de 'beenen, de een door 6, de .anidler door 25 ha gelkorrels De 'dader wist te ontsnappen. De generaal majoor ,A. D. Petter, comm. der 4e divisie, heeft zijn eervol ont slag mot ibehoud van recht ap pensioen aan gevraagd. Onze oud-stadgenoot, de luitenant- kolonel H. W. van Terwisga, is benoemd tot hoofd van de lie afdeoling (generale staf) van het departement van Oorlog. 'De .kapitein W. F. N. vcm Homibrajaht vtan het 5e Regiment Infanterie, die derta- ceering bij de Landmadhit in Weet-IndJië heeft gevraagd', is voor den dienst in de troe pen goedgekeurd. De le luitenant L. A. M. Ottenhoff van het 5e regiment Infanterie, die sedert 15 December een 'balllistisdhen cursus aau de Normaal 'Scihie-tedliool te 's Graven-hage volg de, keert ultimo van deze maand bij zijn korps terug. yDe dames A. S. van WeoldlarenP. Vlaanderen, C. M. S. R&uh, P. C. ButaeUvar A II. Kerling en J. C. Janssen van hier daagden te Zwolle voor het examen Niuttige Ha ndw eiken. De commissie van bijstand in het beheer van het landgoed „Birkhoven" heeft aan B. en W. rapport uitgebracht en komt tot de conclusie dat, om de nieuwe bezitting der gemeente aan het doel te doen beant woorden, nnil. het verkrijgen van een mooie wandelplaats, men het bezoek zoo aantrek kelijk mogelijk moet maken. Zij zegt o. in. „In hooge mate kan hiertoe medewerken het aldaar stichten van een goed ingericht koffiehuis, waar wandelaars de gelegenheid vinden te rusten, huisgezinnen niet kinde ren een vrijen dag of middag kunnen door brengen, waar bezoekers van buiten de Ge meente een rustplaats na hunne wandeling in de bosschen kunnen vinden en waar ook gelegenheid is tot- verblijf „en pension" voor hen, die in de schoone boeschen rust of herstel van gezond beid zoeken. Aaaigezien het hier betreft een eigendom van de G«- meunte, zal op den voorgrond moeten 9taan, dat de exploitatie in geen enkel opzicht re den tot klagen mag geven en dat het geheel een zoodanig aanzien moet verkrijgen, dat het als 't ware tot een besoek van het land goed uitlokt." B. en W. stellen, naar aanleiding van het rapport, aan den gemeenteraad voor Het heerenhuis Birkhoven niet aange bouwde woning en stalling, na een verbou wing, welke minstens f 7000 zou koeten, en omliggend terrein, voor een huurprijs van f 800 te verhuren aan de N. V. „Phoenix- brouwerij" alhier, voor den tijd van 3 jaar en 6 maanden, ingaande 1 Juli 1906, voor de exploitatie als boven aangegeveu. "Dirk HeliHlor—licrard IIkking. Gisteren avond 'had het oou-oert van deze twee kunstenaars in Amioitia plaats en na al hetgeen men in de verschillende bla den over 'hen had gelezen, was de verwach ting natuurlijk hoog gespannen. Welnu, zij hdbben die verwachting niet teleurgesteld. Er is gesohroven „Wat 'n geluk dat tóahüfer en Hdklking elkander heibben gevonden!" Zoo dacht ooik ik gisteren avond', in vaMe Ibe- w a tide ring naar -hen luisterende. Begonnen word met de, -helaas zoo weinig gespeelde, cello-sonate van 'CUiopin. In deze sonate zijn prachtige gedeelten. Het Largo frjfo geeft en ogriheel den poëfisohen geest

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3