BINNENLAND. sche volkstammen meer afgevaardigden zool den krijgen. Daarin zag hij geen bezwaar, mits dat dit geipaard ging met ruimer be voegdheid om te voorkomen, dat er maan den voorbijgingen waarin men niet in staat was te werken. Minister Andrassy ver klaarde dat hij van de aanneming der herzie ning van het reglement van orde zijn aan blijven als minister afhankelijk maakt. De zelfde verklaring werd ook door een paar andere ministers afgelegd. Turkije. Volgens een bericht u't Saloniki, zijn den 21en do Turksclie troepen er in geslaagd twee Bulgaarsche benden bij Ribnitza-Ka ïn en in het district Petrisch zoodanig te om singelen, dat zij geen uitweg meer vonden. Daar dé benden zich niet overgaven, maar de troepen hevig beschoten, richtten ook dezen een welgemikt snelvuur op de Bul garen met het gevolg, dat de briae aanvoer ders met 21 man vielen. De Turken verleren twee doodeneen officier en twee minde ren werden gewond. De Bulgaren waren met Manlicher-geweren gewapend en droegen handbommen bij zich. Op de lijken van de aanvoerders vond men gewiekt ge papieren. De beide bonden hadden tot taak de bevol king van de Kasa's van Stroemwitza en Pe- triscli in onru- te honden. Marokko. Het plan van generaal d'Amade wat, aan vankelijk den 27en zijne operatiën door bet gebied van de Chaja-stammen te hervat ten. Maar als gevolg van eene conferentie tusschen den minister-president en de minis ters van buitenlandsche zaken, oorlog en marine, is een telegram gezonden aan gene raal d'Amade om hem te vragen zijn opera- tieplan nader te omschrijven en te zeggen of hij de strijdkrachten, die nu tot zijne be schikking zijn. voldoende acht. Onder die omstandigheden blijven de troepen voorloo- pig in hunne kantonnementen een besluit zal eerst worden genomen nadat het ant woord van generaal d'Amade ontvangen is. Ter voorziening in het gevai, dat cenige versterking mocht woraen gevraagd, worden aamnillingstroepen in gereedlig d gehouden, die op het eerste sein zullen worden gezon den. Deze versterkingen zulbn voor twee derden ontleend worden aan di garnizoenen van Algerie en voor een derde aan die van Tunesic. Een Fransch oorlogsschip is gestationeerd voor Saffi, do haven die Moeley Haf id dient voor het binnensmokkelen van wapenen. Volgens een telegram van admiraal Phili- bert, is de politieke toestand onveranderd. De gouverneur van Mazagan is door Moeley Ha fid aangeschreven hem het garnizoen uit te leveren. Daar dit geweigerd is, heeft Moelev Hafid de te Mazagan gevestigde con suls gewaarschuwd, dat hij plan heeft de aanhangers van Aba el Aziz te tuchtigen. Tang er, 2 9 Febr Er heeft een ge rucht geloopen dat volgens berichten uit Casablanca generaal d'Amade het slachtof fer zou zijn geworden van een ongeluk. Dit gerucht is echter door mets bevestigd en het wordt als een verzinsel beschouwd. Perzië* Teheran, 2 8 F e b r. Er zijn twee bommen geworpen tegen den sjah Drie postiljons van zijn rijtuig zijn gedood; de chauffeur van een automobiel is gewond met nog twintig anderen. De sjah bleef onge deerd. Tweede telegram. Om drie uur in den namiddag werden van het dak in een smalle straat, drie bommen geworpen aaar den Sjah, die naar Dosjantepek reed, waar hij eenige dagen wilde vertoeven. Een ervan ontplofte ;n de lucht, een andere sloeg fee gen den grond nabij de automobiel ran den sjahdrie voorrijders werden gedood de ehaffeur en ongeveer twintig personen ge wond. De sjah bevond zich niet in de auto mobiel, doch zat in een rijtuig dat1 op een afstand daarachter volgde. De Sjah steeg uit en begaf zich naar een naastbijzijnd huis, vanwaar hij ongedeerd het paleis bereikte Teheran, 28 F e b r. Een grondige huiszoeking in het gebouw, waaruit de bedde bonnnen werden geworpen, en in an dere huizen liad geen succes. Er werd niets verdachts gevonden. Londen. 29 Febr De Times bericht uit Teheran, dat na de ontploffing het artil lerie-escorte van den sjah zich al vurende in alle richtingen verspreidde. Twaalf personen werden gedood. De troepen zijn geconsig neerd men verwacht onlusten. Vcreenigde Staten. Washington, 2 Feb1- Het Congres machtigde dén staatssecretaris Koot de vreem de rogeeringen uit te noodigen tot het zen den van afgevaardigden naar d-c internatio nale tu bercu 1 ose-con f eren ticdie in de maand September a. s. te Washington zal worden gehouden. Allerlei. vTe New-York is eergisteren ambtelijk bekend gemaakt, dat de goudvoorraad in de Amerikaansche schatkist is toegenomen tot oen v aarde van 8 1 ,QQP,000,000. Dat was nog nooit voorgekomen. vS ia mee sc he tweelingen. Te Brighton is een aaneengegroeid tweelingpaar geboren. De kinderen zijn vereenigd aan de heup en nabij de rnggegraat. Zij zijn voor het overige goed ontwikkeld en gezond. De geneesheeren beweren dat elk zijn eigen leven heeft. Terwijl het een pijn had, bleef het ander ongevoelig. Alen vreest ze niet te kunnen scheiden, zonder ten minste één leven in gevaar te stellen. Men zal ze in alle geval eerst met X-stra!en onderzoeken. vTwee Engelsche mijnwerkers, in Dur ham, zouden een veete uitvechten met het echte wapen van den Engelschanan, den vuist. Er waron g-ótuigen en allee ging volgens de regelen van de kunst. De strijd duurde lang, dertig ronden. Toen was de een dood. Met zes getuigen verscheen eergisteren de over levende Dcxkser voor den rechter. In zijn vonnis zeide deze, dat hij 't onmenscnelijk vond het gevecht zoo lang te laten duren. Maar hij moest toch zeggen, <iat het goed was, dat de mannen hun grieven op die manier uitvechten. Dezelfde meed en vast beradenheid, die mannen tot zulke bokspar- tijen bracht, leidde mannen tot moed in een betere zaak op 't slagveld en op zee, ook in de mijnen als er een ramp gebeurt en dé menschen voor elkaar hun leven wagen De straf zou later meegedeeld wordenmaar na die toespraak kon die straf moeiedijk zwaar zijn. Voorstanders van net tweegevecht met sabel of pistool spreken op dezelfde manier als deze rechter. vTe Genève zijn, volgens een bericht van daar, vier Amerikaansche Mormonen tot drie dagen gevangenisstraf en verbanning uit Zwitserland veroordeeld, wegens het pre diken van veelwijverij. vEergisteren sloop in een Parijsc'i hotel een oude maxi van 74 jaar, die daar al een paar nachten liad geslapen, maar geen cent bleek te hebben en honger had, 's nachts de kamer van een gast binnen en snuffelde in diens valies naar iets, 't stelen waard. On gelukkig werd de gast wakker en, 't kon al niet slechter treffen, die gast was de wereldberoemde, geweldige Russische wor stelaar Hackensckmidt, dc schrik van de sterke lieden uit Oost en West. Hij greep den stakker en liet niet los, tot de politie kwam en den dief in veiligheid bracht. De Staatscourant van Zaterdag 29 Februari bevat o.m. do volgende Kon. be sluiten benoemd tot rijkscommissaris der steenko lenmijnen C. Bla.nkevoort te Heerlen, thans tijdelijk rijkscommissaris tot rechter in de rechtbank t>e 's*Herto- genbosch mr. R, de Menthon Bake, rechter te lieereuvee<n bij het departement van binnenlandschc zaken benoemd tot referendaris jhr. mr. C Feith, hoofdcommiestot adjuxtctcommiee jhr. mr. W. D. de Jonge, te 's Graven hag© op verzoek eervol ontslagen mr. B. J. Rasc-b, ais kantonrechter te Woerden en P. J. Fortanier, als directeur der tuchtschool te Haren op non-activiteit gesteld de kapitein L. T. H. baron van Boecop van het 6e regiment infanterie, wegens tijdelijke ongesteldheid. vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, aan mej. M. M. (JSermon, geboren te Montargis, in Frankrijk toestemming verleend aan mr. H. Th. s' Jacob, burgemeester en secretaris der gemeente Loos- drecht, om tot 24 April 1912 te Hilversum te blijven wonen vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van eereridder 2de klasse, met de zilveren kroon, der orde van Hertog Pe ter Friedrich Ludwig, hem geschonken door Z. K. H. den Groothertog van Oldenburg, aan den luitenant ter zee der Ie klasse, H. E. baron van Asbeek, tijdelijk adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen- burg; vergunning verleend tot het aannemen en dra- ge.n der versierselen respectievelijk van ridder der le klasse in de orde van de Kroon van Pruis- sen en ridder der 3e klassQ in de orde van den Rooden Adelaar, hun geschonken door Z. M. den Duitschen Keizer, aan den vice-admiraal J. H. L .J. baron Sweerts de Landas AVyborg en den kapitoin der mariniers P. J. van Trooijen. De aanrijding van het ko ninklijke r ij t u i g. Aan een mededee- ling van het schrijven, namens Z. K. H d,en Prins der Nederlanden terstond na het ongeval in de Parkstraat te 's Gravenhage tot de directie van de Haagsche Tramweg- Maaitecha.ppij gericht, voegde de Haagsche Oourant het volgende toe ,,De bestuurder Reder heeft, naar we met zekerheid weten, niet alleen geen schuld aan het ongeval, maar heeft bovendien door zijn uitermate snel eu doordacht handelen oogen- blikkelijk vóór het ongeluk, heel wat ern stigs voorkomen. Daar moet óók de aan dacht op worden gevestigd. Hij heeft den aamdstrooier in beweging ge bracht, terzelfder tijd de electrische rem ge bruikt, en eindelijk nog tegenstroom gege ven, waardoor de wagen achteruit liep en het koninklijke rijtuig voor absoluut verbrij - ze d worder tusschen tram en draadpaal werd bewaard! Aan de tegenwoordigheid van geest van dezen stuurder is dus het voorkomen van eer. onheil, dat wellicht allernoodlottigste gevol gen zou gehad helbben, te danken." Naar aanleiding van deze mededeeling en van de verschillende lezingen die omtrent de toedracht der zaak de ronde hebben gedaan, heeft de N. Ot. zich tot de directie van de H. i'. M. gewend met het verzoek, haar, op grond van de thans in haar bezit zijnde vol ledige ©n definitieve uitkomsten van het ter stond ter zake ingestelde officieele en ampele onderzoek, nog eons nauwkeurig in te lich ten omtrent de juiste toedracht van het on geluk Daaraan gaarne voldoende, heeft de di rectie aan de N. Ot. meegedeeld, dat inder daad kan gezegd kan worden, dat de wagen bestuurder C. Reder van motorwagen 107 door zijn' tegenwoordigheid van geest en door zijn vaardigheid van handelen het le- v< van de Koningin en den Prins en van de beide hofbeambten, in het rijtuig geze ten, heeft gered, althans allen bewaard heeft voor hoogst ernstig lichamelijk letsel. In hoofdzaak is dit die feiten wijzen het uit te danken geweest diaaraan, dat de man, toen hij plotseling het gevaar waar nam, zo-nder zich één oogen'blik te beden ken, met de meeste stiptheid de voorschrif ten heeft opgevolgd, welke gegeven zijn voor het igeva.l dat hij in nood verkeert. Dit feit, dat zoodanig© voorschriften niet alleen bestaan en voortdurend het personeel worden ingescherpt, maar dat zij odk in een zeer ernstig geval, waar alle factoren aan wezig waren, om zelfs den kalinsten en waak- zaamsten man van schrik zijn tegenwoordig heid van geest te doen verliezen, zonder eeni ge aarzeling volledig zijn toegepast, mag ais een niet geringe geruststelling voor het pu bliek worden beschouwd. En des te beter zal men dit beseffen, wan- ne.r men eens nagaat wat er in dit geval vermoedelijk zou gebeurd zijn, wanneer de bestuurder ook maar één ondeelbaar ©ogen blik te laat met zijn noodmaatregelen was geweest. Was toch de tram, die in de Parkstraat natuurlijk een behoorlijke vaart had en nog een aanhangwaigen achter zich aan trok, niet binnen oen zeer korten afstand tot stilstaan gebracht, dan zou zij vroeger het punt heb ben bereikt, waar de botsing thans plaats had eui het kouinfldLijk rijtuig niet, gelijk nu, aan de achterzijde hebben voortgeduwd tot den paal in 't midlden der straat (waardoor het achterwiel verbrijzeld en de voeren ontzet werden) maar in 't midden hebben gegre pen, juist ter plaatse waar de Koningin en de Ptrins waren gezeten, en voor zich uit omver hebben geworpen. De N. Ct. meent niet te behoeven te zeg gen, welke gevolgen dit voor de inzittenden had kunnen hebben. Waarschijnlijk hebben de Koningin en de Prins zelf terstond na het gebeurde niet eens geweten, hoe Hun leven aan een zijden draad heedt gehangen. Waar clus ook het flinke en besliste op treden van den wagenbestuurder zóó ern stig oniheil hoeft voorkomen, daar verdient dit, dat d© volle aandacht er op valle. Met genoegen vernam de N. Ot. dan ook, dat de directeur van de H. T. M. terstond dezen wagenbestuurder een gratificatie heeft ges-honken Omtrent het bezoek van den Prins aan den Hoek van Holland lezen wij neg: Donderdagmiddag wenden te Ter Heijde, 'in tegenwoordig der Staatscommissie van 't Readings wezen, voor de tweede maal de red dingmiddelen beproefd. Dezen keer was d© commissie vergezeld van baar voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Het was merken dat er hoog bezoek verwacht word vanvole gebouwen wapperde de vlag eu honderden toeschouwers hadden, ondanks het frissche weder, een plaatsje in het. duin of op hef strand gezocht. Even half 2 arri veerde Z. K. IIin gezelschap van den bur gemeester van Monster aan het strand. Achtereenvolgens hadden verschillende proeven plaatsmet de boot, het mortier, de vuurpijlen en hot wippertoestel. Alle slaag den uitstekend en de commissie moet weder om den indruk ontvangen hebben, dat de reddingmiddelen flink in orde waren. Na af loop onderhield Z. K. H. zich minzaam met den schipper van de boot. Omstreeks half vijf kwam de Prins te s Gravcnzande ©n gaf den wenscli te kennen de graven der slachtoffers van do Berlin te bezoeken Na een half uur op het kerkhof te hebben doorgebracht, vertrok Z. K. II. via Naaldwijk. H. K. H. de hertogin van Albany is in de residentie aangekomen aan het Staats spoorstation, verwelkomd door H. M. de Koningin-Moeder, Haar zuster, en begroet door den Engelschen gezant mot legatieper- soneel, den burgemeester en den gouverneur der residentie. De Britsche vorstin bracht in den loop van den dag een bezoek aan H. M. de Ko ningin en verscheen Donderdag op de soiree door Koningin Emma gegeven en welke ook bezocht werd door H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins met den vorst von Reuss. Z„ D. H. de Prins Hendrik XXXIII ivou Reulse, die gasteren dn den voormiddag nog een tweede bezoek aan het Maurifshtuis bracht, ris 's middags tegen 4 uur na een aebtdaagsch 'Verblijf in de residentie naar Parijs a'Hwiaar Z. ,H. aan het Diiitsohe gezantschap verbonden is teruggieikeerd. De Prins van Reuss werd gisteren middag bij zijn vertrek uit de residentie per Staatsspoor trein van 3 uur 53 m., uitgeleide gedaan door Z. K. H. den Prins der Neder landen. Men meldt uit 's Gravenhage De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 Maart, des namiddags balftwee. De Tweed© Kamer zal, naar men ver neemt, volgens besluit aoor de centrale af- deeling genomen, onmiddellijk ra haar open bare zitting op 10 Maart a. s. een reeks van wetsontwerpen in de afdeelingen onderzoe ken, waaronder dat tot wijziging van de wetboeken van strafrecht en strafvordering tot vereenvoudiging van dé procedure voor het kantongerecht, bet ontwerp Schepenwet, dat omtrent de dekking van hef tekort Rijks verzekeringsbank dat omtrent de toepassing van de algeraeene acte van Algeciras, en no pens het gebruik van phosphorus, het wets ontwerp-Van Kol op de mijnontginning, enz. De voorzitter moet voornemens zijn voor te stellen na dit afdeeangsonderzcek te be handelen de interpeiiatie-Drucker omtrent den achterstand bij sommig© rechtelijke col leges; het handelsverdrag met Amerika; het invoerrecht op vleesch goedkeuring van het tractaat van G-enève (1908) cuitrent ver betering van het lot van gewonden en zie ken op het oorlogsveld suppletoire water- staatsbeg,rootingvoorkoming van bedrog in den boterhandeiinstelling eener consigna tiekas regeling van de positie van een deel van het personeel der voormalige Rijnspoor wegmaatschappij. renteloos voorschot voor de spoorweglijnen GorredijkAssen. Steen- wijkOosterwolde en A_eppelSinilde; vis- scherijwetgoedkeuring van het verdrag met Brazilië nopens de grens t"f?schen Suri name en Brazilië en de vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uit gaven van Curasao over 1904. Het lid der Tweede Kamer voor Fra- neker, de heer Helsdingen, die tot dusver te Arnhem woonde, heeft Den Haag als woon plaats gekozen. Voor den 'opbouw van de Nederland- sdhe Protestantsche kerk te Smyrna en de verbouwing van het Nederlaiudsch nationaal hospitaal aldaar, wordt op de begrooting voor buiten andsche zaken een suppletoir crediet gevraagd van f 4000, zijnde deze som het ontbrekende bij lietg«en de neder zetting zel'f en belangstellenden in het moe derland, waaronder het koninklijk© huis, al hadden geschonken. Dmr den minister van Marine is het ingediende wetsontwerp tot verhooging van de marine-begrooting voor het dieustjaar .1907 in verband met een gewijzigde boek houding ingetrokken. Sliedreoht. De groslijst van anti revolutionaire candiidaten voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Sliedreoht, waar uit de Central© kiesvereeniging aldaar een keuze heeft te doen, is samengesteld uit de heeren Van Löben Seis, oud-lid der Twee de Kamer; mr. de Marez Oyens, oud-mi nister van Waterstaat; Joh. Kra.p, oud-lid der Tweede Kamer, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; H. Cth. Vegtel, lid va,n de Staten en van den gemeenteraad te 's GravenhageII. de Wilde, lid der Staten eu wethouder van 's GravenhageJ. van der Molen, vroeger candidaat in ver schillende d istirict en De vergadering der Centrale Anti-revolu tionaire kiesvereeniging te Sliedrecht besloot aan dr. Kuyper het volgende telegram te zenden ,,Ee centrale anti-revolutionaire kiesveree niging in het district Sliedrecht, in wettig© en talrijke vergadering te Gorinchem in bet Militair Tehuis bijeen, spreekt als haTe over tuiging uit, dat bare oud-afgevaardigde ter Tweede Kamer, dr. A. Kuyper Sr., is en moet blijven de leider der anti-revolutionaire partijbetreurt het dat te dien opzichte wantrouwen is opgewekt; spreekt haar on geschokt vertrouwen in zijne leiding' uit en den hartgrondigen wensch dat God hem spare voor partij en Vaderland en -biedt hem na mens alle plaatselijke kiesvereenigingen de candidatunr voor het distric' Sliedrecht aan". De berichtgever van het ffbid. meldt, dat hierop nog geen antwoord ontvangen is. Mocht dr. Knyper voor de candidatuur be danken, dan zal deze worden aangeboden aan den heer Van der Molen, schoolopziener te Leeuwarden. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten via-n Overijssel in het kiesdistrict Enschede, wer den uitgebracht 9377 geldige stemmen (aan tal kiezers 12942). Daarna verkregen, de hee ren Vain Heek (lib.) 312S, Winkels (Kath.) 3729, en Jetlis (soc.) 2520 stemmen. Her stemming dus tusschen de beide eerstge noemd en. De gemeenteraad van Gouda verleen de gisterenmiddag concessie voor den aanleg en de exploitatie van een electrische tram verbinding e t Utrecht, Schoonhoven en Rotterdam aan J. H. Muller, te 's Graven hage. Aan de na te noemen officiereu, ge diend hebbende aan boord van Hr. Ms. pantserschip ,,de Ruyter" en pantserdek- schip Zeeland", worden na nit dienststel- ling van die bodems de achter hunne namen vermelde bestemmingen aangewezen Kapitein ter zee P. C. Swaan, op non- activiteit; de kapiteins-luitenant ter zee jhr. H. L. Wichers en W. J. G. Umbgrove, op non-.activiteit. De luitenants ter zee le klasse: J. O. Kolkmeijer, le officier Heiligerlee, met 11 April 1908; M. Schoo, op non-activiteit; J. C. van Iterson, directie der Marine te Amsterdam met 11 April 1908; A. Goekoop, op non-activiteit. De luitenants ter zee der 2e klasse- C. C. J Bcynen, Bellona 30 Maart 1908, R. P. C. Spengler, J. C Tollenaar en W. C. Bijl de Vroe, op non-activiteit; jhr. G. L Scho- rer. Rol Marnix. gei. bij den onderzeedienst 29 Februari; E. R. Schultz, D. A. van der Laan, S H. Leegstra, J. C. M. Warnsinck, L. C. Carbin, G. J. Wijers, L. Kecrs, G. van Heteren en W. J. Hoffman, op non- activiteit. De adelborsten der le klasse: T. P van don Borgh, G. E le Riitte en J. A. V. Swenker, op non-activiteit. De officieren van gezondheid le klasse R Numaus, Neptunus, 29 Februari; W. A de Looze, gepl te Vlissingen 11 April. De officieren van gezondheid 2e klasse H. R. Verst, Matador 28 Maart-; dr. J. H. A. T. Tresling, W/schip te W/oord 28 Maart. De officieren van administratie le klasse .1 F. de Hart en G. W. Erimann, op non- act-iviteit. De officieren van administratie 2e klasse H. M. de Groot, en P. J. Dikker, op non- act.iviteit. De officiers-machinisten 2e klasse: M. Nepveu, Van Speyk 11 April; J. Zwart, Conservatie W/oord 11 April J. M. Madsen, Heiligerlee 11 April; C. W. Kemmet, Con servatie Amst. 29 Febr.; L. J. J. Dor- nickx en T. de Jonge, op non-activiteit. Voorts wordt de luitenant ter zee der 2e klasse J. W. Bloem met 2 Maart geplaatst aan boord van Ilr. Ms. Torpedo-instructie- schip Marnix; officier van gezondheid der le klasse P. Geerkc met 28 Maart d. a. v. geplaatst in de directie der Marine te Hellevoetsluis de luitenant ter zee der le klasse L. E. A. T. ter Haar, le officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, 11 April a.s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee der le klasse W. F. van Erp Taalman Kip de officier van gezondheid der le klasse C. Pino, thans geplaatst te Vlissingen, op laatstgemelden datum, en de officier-machi nist der 2e klasse A. F. G. Croese, dienende aan boord Hr. Ms., instructieschip van Speyk, den 16en April d. a. v. op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee der 2de klasse A ten Broecke Hoekstra en de offioieren van administratie der 2de klasse D. Tollenaar Dzn. en P. H. Sluyter, allen uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd,, worden op non- activiteit gesteld. De wachtmeester R. van Eijle, van het 3e regiment veld-artiHlerie, is benoemd tot 2e luitenant-magazijnmeester der artil lerie in het 6e artillerie-coanimandement met standplaats Zwolle. In verband met het op pensioen stellen van den kapitein-magazijnmeester Van Solingen, te Zaandam, wordt de le luite nant magazijnmeester der artillerie te Zwolle J. Bresser overgeplaatst naar Zaan dam De tekst der ministerieele beschikking waarbij de bevordering der actief diende schrijvers opnieuw wordt geregeld, luidt: a-. tot sergeant-majoor-schrijver, wanneer zij in het bezit zijn van de bronzen medaille voor trouwen militairen dienst en, na het bereiken van den zestienjarigen leeftijd, ge durende ten minste vijftien jaren, waarvan ten minste twaalf jaren in den rang van sergeant of in een daarmede overeenkomen- den rang, hebben gediend b. tot adjudant-onderofficier-schrijver, wanneer zij in het bezit zijn van de zilve ren medaille voor trouwen militairen dienst en, na het 'bereiken van den zestienjarigen leeftijd, gedurende ton minste vijf-cn-twintig jaren, waarvan ten minste tien jaren in den rang van sergeant-majoor of in een daarmede overeenkomen den rang, hebben gediend. (Hbld.) De aanspraken op de algemeene en bijzondere voorrechten voor gehuwde vrij willigers beneden den ra.ng van officier wor den krachtens beschikking van den Minister van Oorlog voortaan toegekend aan de ou derofficieren, die na hun 18e levensjaar z«6 jaren of langer onafgebroken in dien rang hebben gediend, onverschillig of zij dien rang als milicien dan wel als vrijwilliger heb ben bak leed, terwijl de bepalingen omtrent bedoelde voorrechten zijn uitgebreid ten aanzien van eenige categorieën van militai ren, behoorende tot het korps pantserfoït- artillerie en liet korps torpedisten. Kon. Off cier Scherm- bend. Uitslag Prijswinners Geweer. Eere-prijs le luit. der inf. op n.-a. M. J. van Löben Seisle prijs le luit. H. J. van der Grinten, van het 3e reg. vest.-art. 2e prijs T. Beets, 'e luit. instructie-bataljon; 3e prijs H. P. J. M. Bakker, kap. v. h. reg. grenadiers en jagers. Uitslag niet-pi ijswinners (geweer), le prijs 2e luit. H. D. Soberpenlhuizen, 5e regiment inf.; 2e prijs 2e luit. A. P. van Velthuij- sen, le regt. inf.3e prijs 2e luit. M. de Bil oom e, 4e regiment vest.-art.4e prijs ''e luit. W. K. van Hasselt, 4e regt. infanterie, Uitslag prijswinners sabel. Eereprijs: le luit. J. Doorman, le regt. vcld-artilleriele prijs kap. H. P. J. M Bakker, van het regiment grenadiers en ja gers; 2e prijs le luit. F. W. H. van Straa- to_ vau de Cadettenschool3e prijs le luit. A. P. Wirix, van het 2e regt. huzaren. Uitslag inrichtingen voor militair onder wijs (geweer), le prijs oadet-serg. H. Ter- poorten 2e prijs sergt. hoofdcursus II. J Nolthenius. Men meldt uit 's-Gravenhage De Koninklijke Officiers-Schermbond gaf gisterenavond, tot besluit van zijn elf-de wapenfeest en ter uitreiking der daarop be haalde prijzen, een feestavond in het ge bouw van het Koninklijk© Zoölogische Bota nische Genootschap Deze feestavond werd, evenals vorigo jaren, bijgewoond door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den. Om acht uur betraden de Hooge bezoe kers, binnengeleid door het bestuur van den Sdhermbond, de koninklijke loge. Alle aan wezigen stonden op van hunne zitplaatsen en de muziek speelde het Wilhelmus. Onmiddellijk daarop ving de uitvoering aan, bestaande uit eerepartij- en op sport- sabel, degen, floret en geweer, door heeren officieren afgewisseld door gymnastische oefeningen, uitgevoerd door leden van do vereeniging ,,Door Eendracht Bloeiend" van het regiment grenadiers en jagers, door leden van de vereeniging ,,Leonadas" van het regiment genietroepen en door heeren offi cieren, leden van den schermbond. ,,Door Eendracht Bloeiend." gaf staaf oefeningen en daarbij een paar fraaie stan den. Na afloop van de uitvoering werden, mede m tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik, de voornaam ste prijzen aan de winnaars uitgereikt door Z. E. den luitenant-generaal A. Kool, adju dant in buitengewone dienst van H M. de Koningin en commandant van het veldleger. Zijne Excellentie begon te verklaren, dat hij gaarne gevolg gaf aan de uitnocdiging om de prijzen uit te reiken, omdat de Ko ninklijke Officiers-Sckermbond groote sym pathie geniet en, zijns inziens, de sympathie van het geheel© leger ten volle verdient. Hij wees op het groote nut, dat de scherm kunst voor officieren heeft. Hij bracht in herinnering, dat de poging van eenige flinke, cordate mannen om door de oprichting van den schermbond de schermkunst meer dan vroeger door de officieren te doen beoefenen, groot succes heeft gehad, dat het Hare Majesteit heeft behaagd den Bond het prea- dicaat Koninklijke toe te kennen en dat Z. K. H. Prins Hendrik het beschermheer- <»chap heeft aanvaard en bracht ten slotte het ten vorigen jare zoo schitterend geslaagde tiende wapenfeest in herinnering. Dat feest heeft verwachtingen opgewekt, welk© dit jaar niet zijn teleurgesteld, want de deelname was dit jaar zeer groot. Spreker bracht hulde aan den wakkeren, thans afgetreden voorzitter, kapitein Blacker. Genferaal Kool eindigde met een gelukwensch aan de prijs winnaars met het behaalde succes eu een woord van bemoediging aan hen, die dit maal niet zoo gelukkig zijn geweest een prijs te behalen. Onder luid applaus van de talrijke aan wezigen, en, voor zooverre het de eerste prijzen betrof, terwijl de muziek fanfares speelde, werden daarop de prijswinnaars één voor één opgeroepen en ontvingen ze uit de handen van Z. E. generaal Kool de be haalde eereteekenen. Nadat ook deze plechtigheid geëindigd was, verrezen de Koninklijke bezoekers van hunne zetels en verlieten, wederom uitge leid door het geheele bestuur, het gebouw. Daarna ving het bal aan dat een groot deel der bezoekers tot laat in den nacht bij eenhield en een waardig slot vormde van de schitterend geslaagde feesten. F. van Eeden en G. G. B. In ,,De Pionier" schreef Van Eeden ,,een afscheids woord" vóór zijn vertrek naar Amerika. Daar zal hij trachten te doen wat hem in Holland onmogelijk is. Den stoot te geven aan een nieuwe beweging van economisch socialisme, die het verder zal brengen dan Gemeenschappelijk Grondbezit. In Holland is dat onmogelijk, vooreerst door de enge en kleinzielige vijandschap, die den sohrijiver persoonlijk geldt, door den felleu partijgeest en dogmatiek der sociaal democraten, die allen vooruitgang in den weg staan, en door heb feit dat de dingen, die den groei van G. C. B. tegenhouden, niet meer te verwijderen zijn. ,,In een landje, waar een groepje u op de gemeenste manier belastert en bevuilt om dat men hun dogma's niet deelt, en waar

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2