stadsnieuws" Uit den omtrek. een ander groepje de stuipen op het lijf krijgt als men van strenge tucht spreekt, en de rest u wecenloos begrinniikt als men van een poging tot beter maatsdbappelijik© orga nisatie rept, daar is niet veetl uit te richten. Van Eeden acht politiek socialisme een onding, en ziet nog steeds alleen heil in eco nomisch socialisme. Of hij in Amerika iets aal uitrichten hangt vooral daarvan af, of hij de bekwame, practisohe mannen vindt, die het idee in zich opnemen en uitvoeren. Hij zelf zal alleen de idee trachten te ver breiden en zich niet met het practische or ganisatie werk ophouden. Verder lezen wij ,,Nog eens herhaal ik, voor de zooveélste maal, dat hetgeen de dagbladpers en het publiek kwebbelt over mij en mijn teleur stellingen, onzin is. Ik ben evenmin en evenveel teleurgesteld als Santos Dumont toen hij zijn tweede bestuurbare luchtschip maakte, nadat het eerste vernield was. Ik heb een ongeluk gehad, dat niets princi pieels toe- of afdoet aan mijn inzichten en overtuigingen, en mij geen duim van mijn weg afbrengt. Wèl heb ik er door geleerd, zooals ieder onheil leert, en hoop iets dergelijks voortaan te vermijden. Er zijn mensohen die zeggen dat ik ,.mijn draai" genomen heb Dat zijn van die harde kop pen die altijd even dom blijven en nooit ■wijzer worden, wat hun ooit overkomt. Ik erken graag alls ik iets beter weet dan vroe ger. Dat mag een partijmanniet doen, arme vent ,,Er is trouwens niets verloren dan mijn geld. Of G. B. bestaat nog, Walden be staat nog, zelfs „De Eendracht", de oorzaak van de ramp, bestaaat nog. En er is iets ge wonnen wat onze landgenoot en, die alles alleen naar geld afmeten, natuurlijk niet kunnen waardeeren. ,,G. G. B., zooals het thans is, zal voort gaan nuttig werk te doen, maar zeer lang zaam en op kleine schaal." Van Eeden zelf echter acht een veel snefl- ier en grooter groei noodzakelijk en moge lijk, zonder schade te vreeoen voor den toe komst igen aard van het groeiende lichaam. Bouwmeester te Keulen. De „Köln. Ztg." schrijft o. a. naar aanleiding van Louis Bouwmeesters optreden in den Stadsschouwburg te Keulen (die zeer slecht bezet was) als Shylock Hij speelde deze rol met een buiten gewonen rijkdom aan dramatisch talent en oogstte een bijval, die aan buitengewone har- lijkheid en warmte ver overtrof hetgeen men op het Keulsch tooneel gewoon is te zien, en aan het slót scheen er zelfs geen einde te komen aan de bijvalsbetuigingen. Bouwmeester is, wat figuur en stem be treft, door de natuur niet buitengewoon be gunstigd hij is klein van gestalte en zijn orgaan is van een harde, schorre diepte. Maar hoe weet hij er mede te werkenDe wijze, waarop hij krampachtig den stok vast houdt, het zenuwachtige trekken van de onderkaak, de korte bewegingen van de schouders, die den ouden pels dragen, het rijke spel met de zich begeerig krommende vingers, het woelen zijner handen in het kleed, het moede tasten van de hand aan de keel en het wanhopig slaan op de borst, de wijze, waarop hij het hoofd met de boos aardige oogen achterover werpt zij leve ren alle het bewijs van een zeer buitenge woon ontwikkelde lichamelijke welsprekend heid, die echter niet alleen wil pronken met virtuositeit, maar steeds tracht te lijven de nauwkeurige uitdrukking van hetgeen op" het oogenblik in de ziel omgaat. Met het zelfde meesterschap weet hij bij een on berispelijke duidelijke uitspraak zijn slem dienstbaar te maken aan zijn artistieke doel einden. Verrassend is daarbij, welk een groot aantal natuurgeluiden hij naast het woord van den dichter gebruikt.., Hij speelt enkele gedeelten zonder een enkel woord te uiten, alleen met een geluid van smartelijk kreu nen, krassende begeerigheid, verstikte woede, wreed genot, sidderende onmacht. Volgens onze opvatting gaat hij in het gebruik van zulke meer of minder leelijke geluiden wel wat verder dan de schoonheidswet veroor looft, maar indrukmakend en begrijpelijk uit den toestand blijft zijn wijze van doen steeds. Alles bijeengenomen moeten wij ver klaren Bouwmeester is ongetwijfeld een kunstenaar, die gezien mag worden, en op wien zijn landgenooten met recht trotsch zijn. Ook „Köln. Volksztg". is vol loi over Bouwmeester. Het blad is van oordeel, dat zijn Shylock-interpretatie tot de allerbeste behoort, tot de diepst werkzame en beste van zijn tijd. Het „Köln. Tgbltt". zegt, dat de voorstelling alleen historisch was te ge nieten. Men waande zich terug verplaatst in den tijd van 18401870, als men die marionnetten zag met automatische bewe gingen, die gedresseerde figuranten maar dan in hun midden hem, den meester, den kenner, den demonAlle anderen dienen alleen voor decoratie, ze zijn er opdat hij tegen hen kan leunen, in hen kan wroeten, voor hen kan knielen, enz. Hij zelf is een trait-d'union tusschen grandiose, artistieke ongebondenheid en groote kunst. Men moet het toegevenhij kan alles. Niemand doet het hem na, hoe hij zich als Shylock kron kelt, gillend lachend, hoe zijn lachen over gaat in gedempt knorren. En dan de veel zijdigheid van zijn gebaren! Jan Feitk is met Bouwmeester medegaan naar Keulen en heeft van een passepartout voorzien zelfs mee kunnen figureeren Hij verhaalt van een en ander in het Hbld. Over bet spel schrijvend, vertelt Feitk, dat overal waar hij in de zaal kwam, tijdens de pauze, groote, algemeen© bewondering ziek uitte. De tooneelredacteur van de Kölr, Ztg. werd door hem aangeklampt. »»Und wie, herr Doktoy?" Die sprak langzaam, voorzichtig, alsof hij z'n oorspronkelijkheid spaarde voor zijn eigen verslag. „Das ist ein ganz famoser Scliauspieler ihr Baumeister". In don foyer de directeur van den schouw burg, Dokter So-uud-So, zijn naam ont schoot mij aangeklampt: „Ihr Urteil, lieber Herr Director?" „Er ist ein wundervoller Künstler, ein genialer Karakterspieler" Teen in de wandelgang de Oberregisseur, dezelfde van de repetitie, met zijn fijne scherpe gezicht, de grijzende krulkuif boven zijn hooge voorhoofd. „Bitte, herr Otto Kienscherf? Die nam me terzijde Even dacht hij na; toen, dadelijk geformuleerd, in scherpge- bouwde tooneelzinnen, zei hij „U wilt het oordeel van een vakman natuurlijk? Ik vergelijk in kunstgehalte Bouwmeester met onze allereerste Duitsche krachten Met Possart. En dan verkies ik den Shylock van Bouwmeester. Possart speelt hem heroïsch; zijn Shylock is een heros, die boven zijn omgeving blijft, zelfs staat boven allen lijden, hoon, tegenspoed. Hoeveel meer in de lijn van Shakespeare is echter de Hollandsche Shylcckgeslagen, getrapt, worstelend tegen zijn rasvloek, de gesmade jood, toch altijd menschelijk, een die zóó hevig lijdt, dat wij zijn meest dra matische uitingen moeten meevoelen" Door de gangen haastten zich de menschen naar de zaal terug. Ze schenen allen het zelfde gesprek te voeren, het was of ze alle maal hetzelfde wachtwoord gekregen had den „Grossartig En toen het tooneel in de Doge-paleis zich had afgespeeld, kon het publiek zich tijdens het korte naspel tusschen Portia en Bassanio moeilijk bedwingen, den kunstenaar een overweldigende hulde te brengen. Shylock had zich vlug afgeschminktzijn ruigen pels had hij uitgetrokken. Zoo kwam hij als Louis Bouwmeester voor het voet licht. Telkens moest hij weer buigenhet scherm ging maar op en neer. Het publiek, opge staan, schalde daverende bravo's. De too- neclmeester kommandeerde maar naar den man aan het scherm „Acht mal!... neun mal!. zehn mal Maarten Sperling gewond Sedert eenige dagen was de duiker Maar ten Sperling, de held van den Hoek van Holland bij de „Eerlin"-,ramp, werkzaam in 'de Maashaven te Rotterdam, in dienst van den aannemer W. A. van der Tak, bij het lichten der door aanvaring gezonkeu walepont „ïvan" geladen met steenkolen. Na dagen lang duiken was Maarten Sper ling er in geslaagd 8 kettingen te brengen ouder het. lange schip, waardoor het tus schen eenige lichters met succes gelicht is kunnen worden. Dezer dagen was dit werk gereed en was Sperling met eenige kame raden bezig met het verwijderen der dwars balken, toen bij het plotseling omzwaaien met een lier van een 30 M. Lange balk Maarten die zich op de walepont „Ivan" bevond door dezen getroffen werd en met kracht tegen een ijzeren luik geslagen, met het gevolg dat hij inwendig gekwetst werd. Een dokter die per sleepboot te Charlois gehaald werd, constateerde dat Sperling een rib gebroken had. Hij is daarop per sleep boot naar de echtelijke woning te Dordrecht vervoerd. Zijn toestand, is gelukkig niet le vensgevaarlijk. Aan de Riviera is overleden de heer H. G. J. Völcker van Soelen, wonende op den huize Voorst te Warnsveld, oud-ritmees ter der cavalerie, lid van den gemeenteraad van Gorssel, commissaris van Nederl. Met- tray. Algemeen Neder landsdh Verbond. „Neerlandia" kondigt tegen 28 Maart de algemeene vergadering van de groep Nederland te Dordt aan. Dan zullen verkozen worden twee vertegenwoordigers van de groep in het hoofdbestuur; voorge steld worden de dubbeltallen mr. W. Dicke, Dordt, (aftredend) en dr. D. Bos te Win schoten, en dr. H. F. R. Hubrecht, Amster dam, (aftr.) en D. W. Stork, Hengelo; voorts vier leden in het groepbestuurvoor gesteld worden de dubbeltallenprof. dr. P. J. Blok, Leiden, aftr.) en mr. S. R. Steinmetz, LeidenMare. Emants, Den Haag, (aftr.) en luit. E. Werner, Zutphen Th. Nolen, Rotterdam, (aftr.); en dr. J. W. Wicherink, Alkmaar; prof. dr. J. Woltjer, Amsterdam, (aftr.) en dr. N. Mansvelt, Amsterdam. 6 0-jarig bestaan „de Hoop". Op het programma voor de feesten ter ge legenheid van het zestigjarig bestaan van de Amsterdamsche Roei- en Zeilvereeniging De Hoop, op 29, 30 en 31 Med e. k., zijn tlbans definitief gebracht, behallve interna tionale roedwedstrijden op den Amstel, be- hendigheidswedstrijd in motorbooten, roei- wedstrijden voor schepelingen der marine, voor vletterlicden enz., benevens een bloe mencorso te water, smoking, concert, bal- champötre op het terras, kameraadschap- peilijike maaltijd, enz. Grootmoeder op 3 4-jarigen 1 e e f t ij d. De Zutf. Crt. meldt, dat in Zut- fen een vrouw op haar vier-en -dertigste jaar grootmoeder is geworden. Het huwen op zestienjarigen leeftijd is er dus gewoonte in de familie. Bedoelde vrouw kaai met 96 jaar bet-over-over-ov er-groot moeder zijn. Verdwenen Amsterdam mers. Door B. en W. zijn onlangs een paar lijstjes overgelegd, waarin de vraag wordt beantwoord, wat er terecht is gekomen van de vroegere bewoners, die door onbewoon baarverklaring uit hunne woningen waren verdreven. „De Tijd" heeft deze lijstjes bij elkaar gesteld en kwam daarbij tot het resultaat dat van 339 verdreven gezinnen, slechts 163 een betere, 12 een slechtere en 108 een even slechte woning terugkregen. Maar zoo vraagt „De Tijd" dan ten slotte wat is er dan gebeurd met de 56 gezinnen, waarvan geen melding is ge maakt De „Tel." heeft zich met deze vraag ge wend tot don heer J. W. C. Teilegen, di recteur van het Bouw- en Woningtoezicht, die het volgende daaromtrent mee deelde Vooreerst is de telling van „De Tijd" on juist Van slechts 36 gezinnen is op het oogenblik de woning onbekend. Eu waar dez$ gebleven zijn? In een stad met 135.000 gezinnen en 565.000 inwoner», kunnen er wel eens 36 gezinnen uit het oog worden verloren. De opgaven loopen ook over 2 jaren. Dikwijls gebeurt bet, dat gezinnen naar een andere stad verhuizen, zonder hun verkuis- biljet te vragen. Ook kunnen sommigen wel zonder vaste woonplaats zijn en rondzwer ven. Het getal is ook niet zoo buitengewoon groot, dat het veel verwondering behoeft te wekken. Eerst bij de volkstelling, 31 December 1909, zal men wellioht iets naders hooren over deze verdwenen Amsterdammers. Een erfenis* waarvan niet veel terecht komt. Een tijd geleden ontving het gemeentebestuur van Voorst kennisgeving, dat aan de gemeente Voorst was gelegateerd door een oud-Voorstenaar, die in Amerika fortuin had gemaakt on daar was overleden, een bedrag van f 10.000. Nadien hoorde men van deze erflating niets meer. In de laatste raadszitting echter wer den eenige betalingen gedaan uit den post Onvoorziene uitgaven en daarbij o. a. ook een van ongeveer f 46 voor onkosten, ge maakt door de fnma Pennink De Jong, in verband met onderzoek, correspondentie enz over deze erflating. De burgemeester echter heeft bij de behandeling van dezen post zich uitgelaten, dat de gemeente niet behoefde te rekenen op dit meevallertje van f 10,000. Er 7x>u van de erfenis wel niet veel terecht komen. (Ned.). Uit de diamantindustrie. De vakgroep Diamantklovers van den A. N. D. B. heeft het voorstel van den Bondsraad tot verbod van eigenwerkmaken aan wie daarmede niet vóór 1 Januari 1907 begon nen waren, met 98 tegen 54 stemmen en 5 blanco verworpen. De Bondsraad krijgt thans tot het nemen van een bindend besluit het voorstel opnieuw in behandeling. Proces in de uitgeverswe reld. Men beridbt, dat de heer G. van Hulzen de firma Maas en Van Suchtelen een proces zal aandoen over het recht van uitgaaf van eei periodiek, waarvan hij met die firma gezamenlijk het eigendomsrecht krachtens contract heeft en dat de keeren Maas en Van Suchtelen tihans op eigen ge zag willen gaan uitvoeren. Sublimaat in plaats va,n calomel. De H. R. verwierp gisteren het cassatieberoep ingesteld door den dokter te Appingadam, die bij de behandeling van het zieke oog van een meisje een inpoede- ring doed met sublimaat in plaats van met calomel, waardoor het oog totaal blind en de dokter door het Hof te Leeuwarden tot f 1000 sdhadevergoeding was veroordeeld. Het casatieberoep werd verworpen omdat in het cassatiemiddel niet als geschonden of verkeerd toegepast was aangehaald art. 1407 B. W. waarbij de H. R. overwoog, dat blij kens de bewoordingen van de dagvaarding de vordering tot schadevergoeding steunde op art. 1407 B. W„ inhoudende dat moed willig© of onvoorzichtige kwetsing of ver wonding van ©enig deel des lichaams aan den gewonde het reelat geeft om, behalve de vergoeding der kosten van herstel ook die der schade door de kwetsing of vermin king veroorzaakt, te vorderen. Het Hof heeft dan ook, hoewel de artt. 1401 en 1402 B. W. als „gezien" vermeldende, de ge grondheid van de ingestelde rechtsvordering niettemin noodzakelijkerwijs moeten toetsen aan art. 1407 B. W. Dat derhalve nu het middel klaagt over het te ruime beteekenis geven aan de begrippen „onvoorzichtigheid en nalatigheid" en over het gemis van cau saal verband tusschen de schade en de dlaad van hem die voor de schade wordt aange- 1 sproken, bij ~cze grief tevens een beroep had moeten zijn gedaan op art. 1407 en ais- dien hav. kunnen onderzocht worden. Of het Hof voormeld art. heeft geschonden of ver keerd toegepast. Doch de H. R. is daartoe niet in staat gesteld vermits art. 1407 in het cassatiemiid- del niet als geschonden of verkeerd toege past is vermeld, waardoor een onderzoek naar de al of niet gegrondheid van het mid- del moet achterwege blijven. De moordaanslag op mr. Vroesom de Haan. De Amsterdam- sclie rechtbank behandelde Donderdlag de bdkeude zaak van den moordaanslag op 15 Januari ƒ1., gepleegd op mr. Vroesom de Haan, ten zijnen kantore, door een 21-jarig jongmensch, J. Richter genaamd. Kortelij'k zij in herinnering gebracht wat onmiddellijk aan het incident was voorafge gaan. Mr. De Haan had een conferentie met den heer B., in wiens faillissement hij curator was, (waarvan den vorigen dag de homologatie door het gerechtshof te Am sterdam was geweigerd) om middelen te be ramen op welke wijze de liquidatie van den boedel zou kunnen geschieden. Na eenige oogemblikken trad een zwager van den failliet, bovengenoemde Rich ter, do kamer binnen. Mr. De Haan gaf hem, daar hij zich reeds zoo vaak onge vraagd in de zaken van zijn zwager had ge mengd, te kennen, dat zijn tegenwoordig heid niet werd veredscht en verzocht hem dus het kantoor te verlaten. Plotseling haalde Richter een revolver te voorschijn en lostte vier schoten op mr. De Haan; in de pols, de lendenen en het zitvlak. De dader vluchtte het huis uit en de straat op; maar de getroffen o had tegenwoordig heid van gees tgenoeg door zijn huisigenoo- ten uolitiehulp te laten inroepen, met het gevolg, dat een agent al spoedig den dader op de Keizersgracht arresteerde en naar het bureau Pieterdhal overbracht. Omtrent de motieven tot het misdrijf lie pen tot nu toe tegenstrijdige geruchten. Terwijl het aanvankelijk heette, dat de dader tot zijn wraakneming was gekomen, tengevolge var den transactie, welke tus schen zijn ouders en mr. Vroesom de Haan had plaats gehad, voorts dat hij wel verre van berouw over zijn daad, teleurstelling voelde, dat hii niet beter had getroffen, heette het later weer, dat geen enkele reden was na te speuren waarom hij bijzonderen wrok zou kunnen koeeteren tegen den cura tor van zijn zwager. De zitting van Donderdag zou ophelde ring gieveu. Bijzonder talrijk iwöb de op komst van publiek en advocaten. Mr B. E. Asscher stond hem als raads man ter zijde. Een tiental getuigen waren gedagvaard van wie in dn eerste plaats wordt gehoord dr. Drenth, arts, ter toelichting van het door hem ingediend rapport van den getrof fene in. het Binnengasthuis. Conclusie daarvan is, dat de wonden, hoewel ernstig, toch geen van alle levensge- vaarlijik waren. Naar aanleiding van een vraag van den verdediger voegt de deskun dige hieraan nog toe, dat hij ook voor later geen nadeel ig gevolg verwacht voor de ge zondheid van den getroffene. B-etkl., ondervraagd, verklaarde uitslui tend de bedoeling te hebben gehad mr. De Haan rekenschap te vragen. Om hieraan kracht bij te zetten, had h»j de revolver gekocht. Op de vraag van den president, waarom hij dan meer dan eens had geschoten, wist hij geer antwoord te geven. De verdediger bracht getuige in minder aangename positie door het stellen van vra gen als bijv. omtrent het door hem verlang de salaris voor het aanbieden van een ac- ooord van vier procent, gevraagd f 600, laten afdingen tot f 450, en maakt ook duidelijk dat hij als curator niet heeft ge let op de verhouding tusschen activa en passiva Bekl zeide nog dat een andere reden van ergernis was de verregaande harde plannen ten opzichte van vier a vijf bepaald arme debiteuren, die wilde hij, mr. De Haan, voor onbeduidende bedragen mede laten failLkt verklaren. Als getuige verd o. m. gehoord de heer Beekman, zwager van beklaagde. Uitgangs punt van zijn verklaring wae ie geweigerde homologatie op 15 Januari (dag van het mis drijf), naar aanleiding waarvan hij zich naar het kantoor van mr. De Haan begaf. Hij wist niet dat zijn zwager zou komen, maar toen er aan de deur werd geklopt, riep hij „binnen Zijn zwager ging toen naast hem zitten, waarop mr. De Haan hem beduidde, dat hij hier niets te maken had. Toen klonken scho ten. Getuige riep: „Wat doe je nu, ben je gek?" enhaastte zich den getroftene zoo goed mogelijk te helpen. Verder zegt getuige, dat de animositeit van zijn zwager daarin be stond, dat hij de wijze, waarop nu De Haan in zake het faillissement handelde, verkeerd achtte. Duidelijk bleek dat mr. D^ Haan niet gesteld was op het inmengen van getuige'» zwager in zaken, va.aar dat hij dreigde, indien hij voortging met zijn juridische ad viezen af te wijzen, hij hem op de „Wete ringschans" zou helpen. Getuige beschreef zijn zwage r(beklaagde) als iemand van hoogst zenuwachtig gesteld, terstond prikkelbaar indien hij zijn zin niet krijgt. Hij was onder Dehanleüng van dr. Swaab en later van dr. van Renterghem. Dr. Swaab, als deskundige geboord, kwam tot de conclusie, dat oeklaagde voor zijn daden niet toerekenbaar kan worden ge acht. De heer De Vries, accountant, bij wien beklaagde 't laatst in bebrkking was, beschreef hem als een goedhartig, hulpvaar dig iongmensch, die mef opgewektheid aan het werk ging, maar nogal wil** en zonder ling deed, zoodat getuige hem eigenlijk wel had willen kwijt zijn. Na voorlezing van ue processen-verbaal van den commissaris a.i politie en den rech- ter-commissaris, was net woord aan mr. Quintus tot het nemen van zijn requisitoir.,- Z.E.A., onder den indruk van de verkla ringen van dr. Swaab, requireèrde, de zaak weder in handen te stellen van den rechter commissaris, teneinde een deskundig onder zoek i nte stellen naar den geestestoestand van beklaagde. De verdediger, mr. 15. E. Asscher, legde, ter adstructie vari dit requisitoir, den stam boom over van beklaagde, aantoonend© zoo wel in de mannelijke als in do vrouwelijke lijn een lange reeks gevallen van krankzin nigheid en zelfmoord. Bekl.'s geheele levensloop n vol schrille tegenstellingen van helderheid u. dwaasheid, van goed en kwaad in hoofd en hart van dezen beklaagde. De rechtbanki, na zich in raadkamer te hebben afgezonderd, vereenigd zich met het requisitoir van het O. M en besloot de ver dere behandeling der zaak te schoreen tot den uitslag van een deskundig onderzoek naar beklaagdes geestvermoge-1 Op iheeterdaad ibetrapt. Gis terennacht zijn door de politie te Amster dam twee personen gearresteerd, die in een kantoor in de Haarlemmer Houttuinen waren binnengedrongen en aldaar door ver breking uit een bureau eenige vreemde postzegels, sleutels van kasten, eenige doos jes lucifers en eenige gouden, zilveren en koperer muntstukken hadden ontvreemd. Toe.i zij zich ontdekt, zagen namen zij over de daken de vluoht. Een hunner werd aan gehouden in een trapportaal van een per ceel "een paar huizen van het kantoor ver wijderd, terwijl de tweede persoon een paar uur later werd gearresteerd in een perceel in de Buiten Oranjestraat, alwaar hij zich op den zolder had verborgen en door de' bewoner werd ontdekt. Aangezien de politie nog steeds de om geving had afgezet, was de vogel spoedig geknipt. In de dakgoot van een perceel, kort bij het kantoor gelegen, werden eenige der gestolen voorwerpen gevonden, terwijl een ander gedeelte op den verdachte die in het perceel in de Buiten Oranjestraat werd gearresteerd, werd bevonden. De diefstal van den post zak niet 5 6,4 2 4 francs. De firma Van Waesberghe te Hulst, die het bedrag van 56,424 francs aan de Henegouwsche Bank te Bergen heeft verzonden, lijdt door den diefstal geen schade, daar de zak was aangeteekend voor een waarde van 56,609.75 francs. Het wordt nu onderzocht of de schadevergoeding moet worden betaald door de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, dan wel door de Belgische Staats spoorwegen. Noodlottige val. Te Sprundel bij Rozendaal is een arbeider bij het ver richten van werkzaamheden aan een schuur tje, van de ladder dood gevallen. De man Laat eeaie vrouw met 5 kinderen achter. B o 18 i n g. Gisteren is nabij Kerk- radeRol due een goederentrein in botsing geweest met een rangeerend treindeel, waar bij ernstige materieele schade werd veroor zaakt., de lijn werd versperd, doch geen per soonlijke ongelukken kwamen voor. Brand*te Amsterdam. Donder dagmorgen omstreeks (half 11 werd de brand weer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand, uitgebroken in het per ceel Singel 111, waarin, evenals in het daar naast liggend gebouw, genummerd 113 (twee groote voormalige heerenhuizen), gevestigd is de stoomdrukkerij, lithografische inrich ting en cartonnagefabriek van de firma Bel- derbos Coesel. De brand was ontstaan door een defect en het dientengevolge in brand geraken van de verniskachel, staande in het achterbuis van 111. De groote vlammen der brandende vernis, gevoed door de aanwezigheid van nog meer brandbaar goedje, maakten, dat de werklieden in allerijl de vlucht moesten nemen, dat het vuur zich snel door het h >is verspreidde en de vlammen voor en achter uitsloegen. Toen de brandweer kwam kon zij dan ook niet meer door de gang en langs de trap pen baar weg nemen, doch moest zij zich toegang verschaffen met behulp van de groote ladder over den zolder. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was, bluschte, onder leiding van den commandant, den heer Meier, het vuur in ruim een half uur met twee stoomspuiten en eenige vechtkranen. De schade bleef beperkt tot het achter huis van 111, de beneden verdieping va i het voorgedeelte van dat perceel benevens tot eenige geringe brandschade aan uo. 113. Natuurlijk is door het water veel papier en verdere vooraad bedorven. Gisteren werd te Utrecht onder lei ding van mr. W. baron van Dedem, uit Wageniugen, een (buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Ned. Poxnolo- gische Vereenig. In zijn voorwoord herinnerde ue voorzitter eraan, dat het aantal leden is gestegen van 340 tot 509, terwijl nog een 100-tal personen zich zullen aansluiten. De directeur-generaal van landbouw, de heer H. J. Lovink, en de inspecteur van den laudbouw, de heer F. B. Löhnis, hadden bericht gezonden verhinderd te zijn De vergadering was belegd ter bespreking van de verpakking van fruit. De heer C. G. Vaittier Kraanen, directeur van het Vrieaenveen te Amsterdam, deed mededelingen over het bewaren van vruch ten in de koelhuizen van het Vriezen veen. Er werd een commissie benoemd bestaande uit d!e heeren P. Teunissen, (Amsterdam^ M. Verdonok, (Hees), W. Stork, (Hengelo), E. Snellen* directeur voor het keuren der vruchten, welke 5 maanden in de koel kam ei» zijn bewaard. Hierna besprak de heer Dubbelman van Rotterdam over de voorwaarden waaraan een goede verpakking van tafel fruit moet voldoen. In de pauze had de keuring der vruchten, die opgeslagen waren geweest .n de koelka- mers, plaats. Dte heer A. H. Wellig van INaaldwijk be handelde veervolgens het onderwerp: De verpakking van zacht iruit in voorjaar en zomer en na hem sprak de heer R. P. Bont huis, rijkstuinbouwleeraar te VGravenhage over „verpakking van appelen en peren". Ou d-B ussura. Naar aanleiding van een berioht omtrent de „verkaveling" van Oud-Bussum wordt gemeld, dat zich twee oom bin a ties van verschillende personen ge vormd hebben, met het doel om bij de afmij ning op 22 April het geheele oude bedrijf op te koopen. Tot een der combinaties be hoort o.a. de heer Floris Vos. Het is dus zoo goed als zeker dat het landgoed behou den blijft, terwijl dit bovendien door bij trekking van den Brediusweg nog aantrekke lijker belooft te worden. De anti-revolutionaire kiesvereeni- ging Nederland en Orauje te Hilversum heeft tot candidaat voor de Provinciale Sta ten, vacature-Heemskerk, gesteld mr. V. H. Rutgers aldaar. Hilversum. Van eenzandtrein, die van de zanderij tusschen hier en Bussum kwam, ontspoorden Donderdag op het ran geerterrein de achterste vijf wagens. Er valt gelukkig alleen eenige materieele schade te constateeren. Het verkeer onder vond geen belemmering. Het bericht omtrent den mishandel den schooljongen te Appeldoorn, dient in zoo verre gewijzigd te worden, dat de jongen, hoewel men voor zijn leven vreest, nog niet is overleden. Millingen. De kolonel J H. Knel, directeur van het Remontedepot, zal met Mei den dienst met pensioen verlaten. Putten. De gemeenteraad heeft een oommissie uit zijn midden benoemd om te onderzoeken in hoe verre de oprichting van een gemeentelijke gasfabriek, waarop reeds meermalen en van verschillende zijden is aangedrongen, uitvoerbaar is. De 2e luitenant H. D. Scherpenhui- zen van het 5e regiment infanterie behaal de bij de wedstrijden van den Kon. Offi- ciersschermbond te 's Gravenhage, den len prijs op het geweer, in de afd. van niet- prijswinuers. Gistere navond vergaderde de vereeni- ging „Ambachtsschool" in een der lokalen van hiet schoolgebouw. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer Buijs, die om gezoiidheidshedenen bui tenlands vertoeft-, opende de waarnemende voorzitter, de heer H. J. .Wolter, t© onge veer kwart vóór negen deze vergadering. De secretaris doet lezing >van de notulen der vergadering, 27 September 1,1. gehou den, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarop gearresteerd. Aan de orde is thans punt I der agenda: Yersllag der commissie (ballast met' het na-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3