2 De Voorzitter. Uk diank den heer Hey'lagers nrtoor zijne weilwalflten.de woorden. Het verheugd mij,, dat ik op deze wijze eenigszins kan tegemoetkomen in de meerdte- re uitgave, die de verihoogjitig", der jaarwed- dte van dén burgemeester dit jaar eisclit. Wordt z. h. o. oonforan 'besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot het. doen van eene betaling uit het artikel voor onvoorzie ne uitgaven, dienst 1907. Een l>edrag van f 26.64$ moet worden betaald aan den notaris J. Knappere voor Ihet opmaken en passec ren van eene akte van overdracht van grond aan die Ptuntenburger- liaan, door cje Holla.udsohe IJzeren Spoor weg-m aatschappi j De Voorzitter. Dit is eene oude ge schiedenis; zij dateert van 1903. toen de raad besloten heeft tot overneming van de zen grond. Wordt. z. h o. conform besloten. 9. Rapport en voorstel van B. en W. be treffende verbouwing van het heerenhuis c. a. en vain 'de boschwachterswoning op Barkhoven en betreffende de exploitatie van het heerenhuis met eenige daarbij gelegen terreinen. Het voorstel strekt tot het vragen van machtiging om 1. liet hoerenhuis en de boschwadhterswoning te doen verbouwen, respectievelijk voor bedragen van f 7743 en f 1443; '2. het heerenhuis met de daaraan •gebouwde woning en stallling ert eenige per- ceelen grondi te verhuren aan de naamlooze vennootschap Phconix-B^oiuwerijgevestigd te Amersfoort,, voor den tijd van 3 jaren en 6 maanden, tegen oen jaarlijlkschen huurprijs va n f 800. De heer van Duinen. 'Mijnheel' do Voorzitter, naar aanleiding van diilt punt zou ik gaarne in ovenweging wenschen te geven of het nomen van eene beél'issing niet kan werden uitgesteld. In de eerste plaats vind ik, dat. die loden in twee diagen heel weinig tijd hébben gdliad oon goed en kalm over dez>e zaak na te denken. Bovendien kan ik mij, voor zoover ilk imett het plan heb kunnen kennis maken, in vele opzichten daarmee niet vereenigenI[k wil aannemen, dat de oomimissie van liet gidbcww gemaaikt heeft- wat er van te rtvaiben was. Maar ik geloof, dat- als dit plan doorgaat, wij zul len krijgen zooals 't gewoonlijk gaat. als een heerenhuis voor zulk eene bestemming wordt ingericht. Eir zullen groote bezwaren en gebreken aan veibonden blijven, die bij de exploitatie eerst rodhit zullen worden ge voeld. O.a. staat de keuken op eene plaats, die geentoureerd is door urinoirs en priva ten. Een ander bezwaar is. dat de kastelein uit zijne woring niet in de keuken kan ko men. of hij moet een eind! dioor de buiten lucht. Verder is het bezwarend', als er logies en pension aan verbonden wordt, de gelegenheid daarvoor tc ma ken op eetno bovenverdieping. Wij heb ben hier zoo'n massa ruimte, dlat het beter 's de inrichtingen te maken op dien beganen grond. Het stelsel van chalets zou m. i aanbeveling verdienen. Voor gasten, die daar en pension zijn. zal het nooit pleizie- rig zijn. als zij boven zitten en er wordt beneden een feestje gegeven, zooals die waarvan in het rapport, gesproken wordt. Er worden aan den huurder een paar per ceel* n grond afgestaan. IXaarmee kan ik mij wel vereenigenmaar als daar feestelijke bijeenkomsten worden gehouden, waarmee gemeenlijk een maaltijd .gepaard gaat, dan is dat voor de mensohen. die in het gebouw en pension zijn, allee behalve pleizierig. De commissie is van het standpunt uit gegaan, diai het noodig is, dat het heeren- huis verhuurd wordt alle koffiehuis. Ik kan mij daarmee'slecht vereenigen. Wij hebben zooveel ruimte tot ouae beschikking, dat wij voor dezelfde koeten in het- bosoh zelf iets kunnen plaateen wat aan de eischen voldoet. Er is in den Laatsten tijd geklaagd, dat de muziekuitvoeringen gegeven worden op on geschikte plaatsen. Is het niet mogelijk de muziékujitvoeringen in 't vervolg op Bark hoven te laten plaats hebben De afstand tuswehen Birkhoven en de stad is op het oogenblik nog al. grootmaar ik stel miji op dit sta.ndjpunt, dat er, om met deze onder neming te réusseeren, vóór alles eene-betere en kortere gemeenschap imet de stad moet worden gevondten. Alles bij elkaar genomen, komt het mij verstandig voor, om voorloopig nog niet eene beslissing over dit onderwerp te nemen. Wij weten allendat door een plaatselijk blad eene prijsvraag is uitgeschreven over de wijze van exploitatie van Birkhoven. Wanneer ik goed ben ingelicht, zijn daarop antwoorden ingekomen, waarin ook de eco nomische zijde van de zaak onder de oogen wordt gezien. Ik zou meenen, dat uit defe rentie voor dat blad de behandeling van dit voorstel moet. worden opgjescliort totdat de uitslag van die prijsvraag bekend is. Dat is. dunkt mij, een eisch van beleefdheid. Ik heb er naar geïnformeerd1; naar ik vernam, zal 'at spoedig plaats hébben. Er is bij deze zaak niet zooveel haast, dat wij dadelijk er "ver hebben te klissen. liet is mij op dit oogen blik moeielïjk te stemmen voor het vcorstél zooals loet daar ligt. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter. i'k 'kan volmondig onderschrijven al les wat de heer van Duinen heeft gezegd, uitgezonderd de détails. Ik vinld ook, dat wij, nadat wij slechts 24 uren. hebben gehad om ons op de hoogte te stellen, geen. gele genheid. gehad hebben de zaak voor de pu blieke behandeling voor te bereiden'. Het zal m. i., ook met liet oog op de on voltallig heid. van cleze vergadering, noodig zijn de behandeling uit 'te stellen. Ik voel zeer goed, dat dit denkbeeld bestrijding zal vinden bij B1. en W. en bij de commissie op grond, dat de tijcl zoo noodrig, is om te beslissen. Maar met de exploitatie va.n Blinkhovcn kunnen wij maar één proef neon en. En dan zou ik liever zien, dat men de beslissing een jaar uitstelt, dan dlat men nu eene decisie zou nemen, omdat er haast 'bij, is. A'ls deze proef 'mislukt, dan is dat. eene proefneming,, die ons f 9000 kost alleen aan v e rb< >uw in gsk os - ten. Ik geloof, dat wij daanvoor de verant woordelijkheid niét moeten aanvaarden. Hetgeen door den heer van Duinen gezegd is over de prijsvraag, die door een der plaat selijke bladen is uitgeschreven, kan ik eenigs zins aanvullenEr zijn zeven antwoorden op die prijsvraag ingekomen, en a'ls ik goed ben ingelicht, dan moet daarin zeer veel zijn wat. B. en W. en de commissie in acht zou den kunnen nemen, en moeten er verschil lende zaken in voorkomen, die door de com missie over het hoofd zijn gezien. Ek zal op de «jétails van het plan, dat ons is voorge legd, niet ingaan. Maar er is ééne zaak, die mijn aandacht heeft getrokken. Wanneer menschen, die het. financieel niet convenieert om in een pension te gaan, zich des zomers met hun gezin op Birkhove» willen ontspan nen, dan zijn zij geheel overgeleverd aan den persoon,, die het koffiehuis exploiteert. Er mag in het bcgch geen gelegenheid zijn om iets tot venersehing te kbopen, dan in het koffiehuis, dat door den huurder geex- ploateert wordt. Maar als men wil. dat het groote publiek zal deelnemen aan de uitvoeringenwaarvan in hei rapport- van de commissie wordt gesproken, dan moet er gelegenheid zijn voor het opslaan van kraampjes, waar d'e mensohen voor weinig geld1 zich van spijs en drank kutnnen voor zien. Deze zaak wordt niet toit stand ge bracht alleen voor de gegoedlenmaar ook, en vooral, voor de anderen. AIb ik het rap port lees, dan kan ik niet andere da.n het zeer mooie stuk prijzen, dat dé commissie (heeft geleverd. Maar ik voor mijl moet ont raden in te gaan op het voorstel, zooals het daar ligt. Ik acht het zeer gewenscktdat de beslissing wordt uitgesteld. D'e heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, door de heeren van Duinen en Gerritsen is uitstel gepleit op grond van de bezwaren, die ziji hebben tegen het aan ons voorgeleg de plan en omdat zij, voordat de beslissing wordt genomen, gaarne kennis willen nemen van de antwoorden op de prijsvraag, die door een der plaatselijke bladen is uitgeschreven. De commissie heeft niet alles kunnen doen, wat zij wenschte te doen. Wij moeten reke ning houden met wat in deze gemeente be reikbaar is. Dit overwegende, hebben wij. ons de vraag gesteld Hoe kunnen wij de zaak goed en goedkoop inrichten en haar tegelijk levensvatbaar doen zijn De gemeente moet een goede huur van het gebouw maken en tegelijk moet- de toestand zoo zijn. dat de huurder er profijt van kan trekken. Wan neer de zaak blijkt niet levensvatbaar te zijn, dan zullen wij, als het gelukt een huur der te vinden, dien slechts voor korten tijd krijgen. Het belang van de gemeente brengt dus mee, dat een voldoende huur wordt ver kregen van eene zaak. die levensvatbaar kan zijn. Dit heeft aanleiding gegeven, dat de com missie heeft overwogen, dat er gelegenheid moet zijn tot uitoefening van een gecombi neerd bedrijf: een koffiehuis met pension. Een koffiehuis alleen zou misschien niet vol doende opleveren om er een bestaan in te vinden. Maar komt er bij het koffiehuis een pension, dan zullen beiden elkaar aanvullen en vruchten voor den ondernemer afwerpen. Nu is er eene opmerking gemaakt over de prijsvraag, die is uitgeschreven door een der hier verschijnende bladen. Ik ben een voor stander van licht. Maar ik stel er prijs op, dlat zij, die ons licht willen verschaffenzor gen op tijd klaar te zijn. De termijn voor de inlevering van de antwoorden op de prijs vragen is een paar malen verlengd. Wan neer men wilde, dat die antwoorden invloed konden uitoefenen op ons besliut, dan zou het plicht gew/est zijn ons mede te deelen wat in die antwoorden voor de gemeente van belang kan-zijn. Op die wijze zou liet moge lijk geweest zijn, dat B. en W. dit plan voor loopig hadden teruggenomen en het nog niet bij den raad hadden gebracht. Maar af te wachten tot de antwoorden op deze prijs vraag zijn verschenen en de kans te loepen, dat er inmididels een ander opstaat, die weer f 50 over heeft voor het uitschrijven van nog eene prijsvraag op die wijze zouden wij. wel aan het uitstellen kunnen blijven. Waarom zoo'n haast? zal men misschien vragen. Omdat de exploitatie zoo spoedig mogelijk moet worden aangevat., wanneer men wil, dat er in dit jaar nog iets van de exploitatie zal komen. Oorspronkelijk was de 15e Juni aangenomen als de datum, waarop de huurder met de exploitatie zou beginnen. Omdat men tegen dat tijdstip met de ver bouwing nog niet gereod kan zijn, is die datum iater op 1 Juli gesteld. Maar dat is dan ook de uiterste termijn, als niet alle geleverde arbeid nutteloos werk geweest zal zijn. De vraag, die ons allen zeer heeft bezig ge houden, is of het heenenhuis zou worden ver anderd en tot koffiehuis ingericht, dan wel of op eene andere plaats eene geheel nieuwe inrichting zou worden gebouwd. In verband daarmee is ernstig overwogen, of de zaak voor eigen rekening zou worden ondernomen of dat men een huurder zou zoeken. Al die plannen zijn door de commissie besproken.' De commissie heeft in haar rapport alleen het resultaat van hare overwegingen mede gedeeld. Eigen exploitatie door de gemeen te heeft zij niet aangédurfd. Dat zou zeer groote offers gevorderd hebben van de ge meente. Daarbij is de commissie door haar onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 6