3 controle op de personen, die voor de ge meente de exploitatie zouden moeten voe ren, bijna ondoenlijk zou zijn. Wij meenen daarom, dat de gemeente het geheel© bedrijf moet overlaten aan derden. Nu een enkel woord wat de verbouwing betreft. Ik kan mij voorstellen, dat men daarover van gevoelen kan verschillen met de oommissie. Er is gesproken van een nieuw gebouw op eene andere plek van het land goed', midden in heit bosch. De heer van Duinen maakt zich sterk, dat dit goedkoo- per zou kunnen gebouwd worden. Ik geloof niet, dat hij daarin gelijk zou hebben. Het geheele bedrag, dat is uitgetrokken voor bet in orde maken van het gebouw, is f 7743. Daarbij moeten de lieereu niet vergeten, dat als het gebouw als heerenhuis in orde werd gemaakt, daarvoor eene zeer belang rijke som noodig zou zijn geweest. Boven dien zullen de meeste van de verbeteringen, die nu worden aangebracht, zelfs noodig zijn, als men bet gebouw als heerenhuis wil ver huren, want het bevat voor die bestemming te weinig ruimte. Wil men een nieuw go- bouw zetten in het bosch, dan zal men niet kunnen volstaan met het maken van een gewone tent. Wanneer men iets wil zetten, dat beantwoordt aan het doel, dan moet men eene behoorlijke gelegenheid! makerr, waar het publiek kan verblijven. Hoe men zich voorstelt dit te maken voor enkele dui zenden guldens, is mij niet recht beider. Maar vooral is hier van gewicht de vraag Waar het gebouw, dat voor het publiek be stemd is, gevestigd moet zijn. Dat is eene overweging, die zeer pleit voor het plan van de commissie. Het heerenhuis ligt aan den grooten weg; wanneer het voor koffie huis wordt ingericht,» dan zullen de bezoe kers er van zelf komen, omdat zij het van den weg zien. Als men het koffiehuis in het bosch zet, dan zal er een weg heen gemaakt moeten worden, maar bovendien zal dat aanleiding geven tot vernieling van het bosch in de omgeving waar het gebouw geplaatst wordt, wat moet wonden voorkomen. Als het gebouw staat aan den weg, dan zullen de spelende jongelui daar 'blijven. Die plek leent zich daartoe liet best. De mooie ge deelten bosch liggen meer naar achteren. Onze taak is het te zorgen, dat die niet worden vernield. Dan is er nog een ander argument, dat pleit voor ons voorstel. De persoon, die het koffiehuis zal exploiteeren, krijgt ook grond 111 huur, die kan dienen voor inrichting van een sportterrein. En het ligt in de bedoeling dat productief te maken. Dan is het een noodwendige eiscb, dat het gebouw staat in de onmiddellijke nabijheid van die plek. Ik gelccf werkelijk, dat hetgeen de oommissie aanbiedt, de vrucht is van rijpe overdenking en verschaft wat voor ons bereikbaar is, en dat deze vergadering goed zal doen de be slissing daarover niet uit te stellen. De heer Gerritsen. Mijnheer die voor zitter, het spijt mij zeer, maar de heer Plomp heeft mij niet overtuigd. Dat kon hij dan ook heel slecht doen. Zeer zeker stel ik op hoogen prijs wat de commissie heeft gedaan. Maar wanneer ik niet de zekerheid heb, dat wij, door dit te doen, op den goe den weg zijn, acht ïx mij niet gerechtigd een dergelijken stap te doen. De heer Plomp heeft de zaak omgekeerd. Hij heeft gezegd tot hen, die zich de moeite hebben gegeven eene prijsvraag uit te schrijven hoe Birk- boveu productief is te maken,,Gij hadt bij het gemeentebestuur moeten komen met uwe denkbeelden'" Maar daarvoor is geen tijd geweest. Een belangrijk artikel van eene bevoegde hand, waarin bezwaren werden ontwikkeld tegen het plan, dat wij nu bezig zijn te behandelen, is achterwege moeten blijven, omdat er geen tijd was om bet te plaatsen. Geen van de plaatselijke bladen verscheen tijdig genoeg om bet kunnen op nemen voordat deze vergadering plaats had. Wanneer er geen reden is om te zeggen, dat de commissie zich had moeten houden aan den voor het inkomen van een antwoord op de uitgeschreven prijsvraag gestelden termijn, dan gaat het toch zeker niet aan te zeggen, zooals de heer Plomp; ,,Gij hadt ons kennis moeten geven!" Hoe konden wij weten, wanneer de commissie klaar was met hare overwegingen? De heer Plomp gaat de zaak omkeeren. Als men het resultaat van de prijsvraag had afgewacht om de zaak hior in behandeling te brengen, dan zou er ge- legeubeid geweest zijn om over de zaak te denken. Het is best mogelijk, dat als de be slissing wordt uitgesteld, het voorstel van de commissie later unaniem door de vergadering wordt aangenomen, omdat blijkt, dat zij een uitstekend voorstel heeft gedaan. Maar op dit oogenblik mag ik haar voorstel niet ac- cepteereu. De heer Plomp. Mijnheer de voorzit ter, de heer Gerritsen meent, dat het niet aanging te verlangen, dat, als men denk beelden had over de wijze, waarop Birk- hovcn moet worden geëxploiteerd, men moest zorgen, dat die denkbeelden tijdig werden medegedeeld. Ik moet echter blijven bij mijne meening daaromtrent. De com missie cn B. en W. wisten niet anders, dan dat er eene prijsvraag was uitgeschreven. De commissie heeft ook gelezeD, dat de ter mijn voor de indiening van de antwoorden was verlengd. Maar de commissie eb B. en W. moesten zich met hunne voorstellen wen den tot den raad. De commissie meent, dat eene spoedige beslissing op die voorstellen gewenscht is, en zij mocht om andere over wegingen die beslissing niet aanhouden. Welke aanrakingspunten bestonden er tus- schen de commissie en de uitschrijvcrs van de prijsvraag? Die waren er niet. De lieer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, na al wat ik gehoora heb, ben ik gamsch niet overtuigd, dat dit voorstel thans moet worden aangenomen. De tijd! van voor bereiding is voor den raadi veel te kort ge weest, en ik ben het niet eens met den heer Plomp, dat eene beslissing nu moet worden genomen omdat dë tijd dringt. Ik neem da delijk aan, dat de commissie beeft gedaan wat zij kon doen. Maar liet is voor mij eene groote vraag of er niet iets anders is, dat later beter blijkt. Het. is alleen, het belang van dë gemeente, dat ik op het oog heb. Dit is de eerste stap, die gedaan wordt in de exploitatie van Birkhoven. Wanneer wij' dien stap doen in verkeerde richting, dan wordt Birkhoven lichtelijk een strop. Is het een stap in goede richting, dan zal; die de gemeente tot zegen zijn. Daarom, wil ik, dat wij ons goed beraden voordat wrij den eersten stap dloen. De raad heeft 'daar over te beslissen.. Ik blijf uitstel van dë be slissing wenschelijlk achten. De heer V el s Heyn. Mijnbeer dë voor zitter, ik heb met 'belangstelling kennis ge nomen van het rapport der commissie en betuig haar gaarne dank voor de vele moei te, die zij zich voor deze zaak heeft gegeven. Als ik verder naga het voorstel van de com missie, dan voldoet dat aan de zeer beschei den eiscken, die terecht worden gesteld. Het gelbouw krijgt door dë verbouwing een aan genaam aanzien. Ik geloof niet, dat. een ander punt kam worden aangewezen op het terrein, dat kan voldoen aan. de eiwdien, waaraan een dergelijk gebouw moet beant woorden. Het behoort te liggen aan den grooten weg, waar de berijders van auto's, fietsen en gewone rijtuigen in de gelegenheid zijn om nader met het. park kennis te maken. Als ik zie hoë de verbouwing zal plaats hebben, dan is er rekening gehouden met ev»ntueele uitbreiding in de toekomst. De ligging van den kelder, die zal worden, ge bouwd, houdt verband met eene latere ver grooting. Ik 'kan dus de bezwaren van de heeren van Duinen en, Gerritsen niet dee- len. Ik wil nog op eene zaak wijzen, di© hier ook in aanmerking moet worden geno men onze eigenaardige verhouding: tegen over den pachter. Wij hebben hier als pach ter te doen met iemand, waarmee wij reke ning moeten houden. Ais wij de beslissing uitstellen, dan zal die .mogelijk niet meer bereid zijn de huur aan te gaan. Die verant woordelijkheid1 wil ik niet op mij nemen. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, hoe de commissie tot haar ontwerp gekomen is, kan niet in het publiek gezegd wordën. Wanneer de gemeente optreedt als gewoon eigenaar van zaken, dan moet men voor zichtig zijn en is het niet wenschelijk alles in het mpenbaar te vertellen. Indien er leden zijn, die meenen nog niet voldoende ingei- licht te zijn, zouden zij u dan niet kunnen vragen de deuren te sluiten? Dan kunnen do inlichtingen, die wordën verlangd, gege ven worden. Dë heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter,' ik wil gaarne doen wat de heer Plomp mij in overweging geeft, en u vragen de deu ren te sluiten. De Voorzitter dtoet de vergadering over gaan in eene met gesloten deuren. De openbare vergadering wordt hervat. De Voorzitter. Ik wil medèdcelen, dat in het ontworp-besluit betreffende de verhuring een paar drukfouten voorkomen. Op 'bladzijde 71 moet in de voorlaatste ali nea gëtayen worden ,.30 Juni 1908" in plaats van .,31 Juni 1908; op .bladzijde 72 in den derden regel van boven ,,30 Juni 1908" in plaats van ,.31 Juli 1908". De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, na. de inlichtingen, die ik in, de zit ting met gesloten deuren heb .-mtvangen, zal ik voor het voorstel van B. en W. stemimen. Ik zie nu geen andere kans, dat te acceptee ren wat de commissie aangeeft In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met tien stem men tegen één. Tegen stemde de heer van Duinen. 10. Voorstel van B. en. W. tot wijziging der begrooting in verband mot hun voorstel! betreffende Birkhoven. Voorgesteld wordt den post voor geldlee- ning te verhoogen met f 9186 ter voorzie ning in de kosten van verbouwing van de perceelen op liet land;goed Birkhoven. Wordt z. h. o. conform besloten. 11. Voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van verlof aan den directeur der Hoogere Burgerschool van 10 Februari' tot 23 Maart met behoud van jaarwedde. Wordt z. h. o. conform besloten. 12. Voorstel van B. en W. tot verlenging van het verlof, verleend; aan den onderwijzer A. M. van den Broek. Voorgesteld) -wordt het verlof te verlengen met twee maanden, tot 1 Mei a. s., met be houd van jaarwedde en met machtiging van B. en W. om tijtdëlijk in het onderwijs te voorzien. Wordt z. h. 'o. conform besloten. 13. Voorstel en rapport van B. en W op een verzoek van M. Uyldert e. a., betreffen de het snoeien van boomen op den Zuid- sdngel. B. en W. stellen voor aan de adressanten e berichten, dat te zijner tijd zooveel mo gelijk aan hun. verzoek zal worden, voldaan, yonder dat aan de boomen hunne eigenaar dige schoonheid zal worden ontnomen. Wordt z. h. o. conform1 besloten. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van H. Niezen e. a., ter zake van het plaatsen van een houten schutting aan den Bisschopsweg. B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten, dat hun verzoek niet voor inwih liging vatbaar is. De heer Ruys. Mijnheer de votorzitter, het spijt mij zeer, dat B. en W. geen reke ning gehouden hebben met het verzoek van

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 7