KOLONIËN. BINNENLAND. Wat de aanstaande verkiezingen betreft, zijn de leden van het kabinet, die tot de regeneradorre en de progressisten behooren, overeengekomen de plaatsen, die voor de candidaten der rcgeeringsgezinHe partijen zijn bestemd, gelijkelijk onder e'kaar te ver- deelen. De i inister-presideni, die een in dependent is, behoudt zich het recht voor 25 a 30 plaatsen te kiezen voo- zijne vrien den. De dissidente progressist© i- en de repu blikeinen, die te samen de oppositie uitma ken, zullen elkaar de voor d? minderheid gereserveerde plaatsen betwisten Balkanlanden. Volgens een tc Konstantinopel uit Ueskub ontvangen bericht zijn in het begin van deze maand talrijke gewapende Albaneeaen van den Ljoema-atam, onder het hoofd Moestafa, te Prizrend aangekomen. 160 van deze Ljoemeezeii dwongen ondor plundering do sluiting van den bazar ai en trachtten in de moskeeën vergaderingen van moham medanen te beleggen, hetgeen hun echter niet gelukte. Het doel van de manifestation is nog onbekend. De consuls van Oostenrijk- Hongarije en Rusland hebben in het belang van de rust der stad stappen ondernomen bij don gouverneur Perzië- De Sjah van Perzië is boos over de gerin ge vorderingen die het onderzoek maakt naar de daders van den jongsten aanslag). Hij heeft daarover een schrijven gericht aan het parlement en gedreigd zelf het onder zoek ter hand te zuilen nemen. China en Japan. Een Router-telegram uit Peking meldt, dlat de""*aak van do Tatsoe-Maroe nog altijd niet ttisschen Japan en China is geregeld. Oh li a blijft er bij, dat dbartoe dc zaak eerst onderzocht moet worden. Het vorlangt ook van Japan, dat het den handel in ge weren on munitie met China zal onderdruk ken, hetgeen Japan beloofde in overweging te nemeu. In een telegram van de Duitac-he Kabel - maatschappij uit Sjanghai wordt geoegd, tiat China de smokkelarij voor beweeen houdt, omdat de Tatsoe-Maroe maatregelen liaan om haar lading in volle zee in een vaartuig te lossen. Ook wordt volgehouden, dat het opbrengen niet in Portugoesche wa teren is geschied. Volgons a>n bericht uit Lissabon, heerft de Portugeesche regeering van den gouver neur van Macao vernomen, dat de Tatsoe- Maroe gepakt is ten oosten van den meridi aan van de Neigen Eilanden, die van ouds geldt als de grens van het Portugeesche ge zag op de kust van Miacao. Allerlei. vDe anarchisten hebben h°'- in Amerika tegenwoordig gemunt op de geldmannen. Dat is nu weer gebleken te New-York. Daar zijn de bankier I'asquale Pata n zijn schoon zoon Barrat icr Zaterdagmiddag den dood ontsnapt. Een anarchist, afgezonden door de Zwarte Hand, drong Pata's kantoor binnen, met een revolver in de Hand cn roepende: Ik kom jou en ie vrouw en zoon dood schie ter#. M.<«r of ze er op bedacht waren, Pata en zijn schoonzoon hadden dadelijk ieder een revolver uit hun lessenaar gehaald en scho ten den anarchist neer voor die had kunnen schieten. Ca'i f-o, 10 Maar t. Rij de eerste wed strijden, georganiseerd door de Egyptische automobielolub te Heliopolis, reed een wa gen op de menigte in. Drio personen wer den -#t<too zee ernstig en vijf licht gewond vOver de mijn-catastrophe te Ham- stead wordt uit Birmingham nog gemeld, dat niet kracht aan het reddingswerk ge arbeid wordt, hoewel men niet veel hoop heeft, dat de levend beginaven 21 mijnwer kers bevrijd zullen worden. De brand liecft zich met een groote snelheid uitgebreid. Twee mam van het reddingsoorpe, die ver 'n den rook vooruitdrongen, werden bewuste loos boven gebracht. Zij verklaarden later, dat het hun gelukt was, versbheidene deu ren te sluiten, waardoor de rook niet Voort kon dringen. Wanneer dc gevangen arbei ders in oen afgelegen deel der mijn gevlucht zijn, bestaat cr nog kans, dat zij in leven zijn. Soms klinkt do electrisahe schel, maar men vermoedt, that aard instortingen hier de oorzaak van zijn. Vele vrouwen en kinde ren staan aan den ingang dor mijnzij blijven daar dag en nacht. Vreeselijikc scè- 1103 speelden zich daar af. Soms hoort men een geluid, later blijkt, dat het veroorzaakt is door twee paarden, die nog levend zijn. OOST1NDIE Mentawei-eilanëen. Bij het telegram over de Meutawcd-eiLan den teekont de N. R. Ot. aan: Op 4 Februari jl. kwam er een telegram, dat bij een poging om Noord-Pagei (Meri ta wei-eilanden) tot gehoorzaamheid te dwingen de luitenant Van Seven ter door een pijlschot werd gewond. Wij véndeu boon gelegenheid uiteen te zetten wat op die elanden den laatsten tijd was voorgevallen. Het verzet, dat men daar thans te bre ken hooft schijnt ernstiger te zijn dan men aanvankelijk vermoedde, zoodat ook hier vorst orka ng moet worden gezonden. Door do nu gezondeu vier brigades maréchaussees beschikt men op do Mentawoa -eilanden thans over eer. 150 man. Do le luitenant N. A van Loenen be hoort, voor zoover wij weten, text het 16e hataijor infanterie, hij is een jong officier, die, vergissen wij ons niet. in Atjeh reeds de noodxge oorlogsondorvitiding opdeed. Mas. Bij hot telegram uit Nias. naar welk eiland 4 brigades marechaussee zullen ver trekken toekent de N. R. C. aan „Nias is een groot eiland ten westen van Sumatra's Noordkust gelogen. Het terrein is voor militair optreden niet gunsitig, daar het eiland vele steile heuvels hooft on ook voor een goed deel bergachtig is. Het wegennet *s niet al te goed in orde. maar den laatsten tijd is krachtig naar veri>otering gestreefd. Li 1669 sloot dc Ocwt-Indische Ctompagnie reeds een verbond met de hoofden van 33 dorpen, een verbond, dat in 1693 werd be krachtigd en door de toetreding van de ove rige deepen werd uitgebreid. In 1825 ver nieuwdeu de Niassers hun contracten met Let Nederlandsche gouvernement. De vijan dige houding, door de Niassers in 1846 aan- genomeu tegenover den luitenant L. F. Don- leben, die met een verkenning van het ei land was beiast, was die naaste aanleiding tot c.:i militaire expeditie naar Lagoendi onder level van luitenant-kolonel van der Hart. In Februari 1856 ging er onder bevel van lui tenant A. W. F. Ileijligers weder een expe ditie heen en in 1857 werd Nias door het Ntd. gouvernement in bezit genomen De laatste jaren bepaalde ons optreden zich hoofdzakelijk tot l>emiddeling bij de veelvuldige onderlinge oorlogjes. Men zal zich herinneren, dat de le luitenant A. F. J. Baptist eenige jaren geleden een lans brak voor een meer werkdadige besnoeiing met- Nias. Bij Gouvernementsbesluit van 1 Decem ber 1906 No. 1 werd de residentie Tapanoe- li, waaronder Nias ressorteert opnieuw inge deeld. Nias werd toen een afdeeling dier re sidentic onder een controleur met Goenceng Sitoli als standplaats. Deze ambtenaar begon zioh door herhaalde reizen op de hoogte te steil len van den toe stand in het binnenland. Hij rapporteerde llijikenhet politiek verslag der residentie Vapa—oeli van November 1907, dat de toe stand in Noord Nias ten opzichte van het Nederlmdsoh gezag zeer gunstig modht ge noemd worden. In Ceutraal-- .ias was de ontvangst van den c atroleur voor de politieke aanrakingen, dio u denzelfdeu tijd met 17 gewapende politie dienaren op reis toog, niet ongunstig; de medewerking bij den wegaanleg viel echter niet te roemen. Men mocht dus hopen, dat op Nias de za ken langs lijnen van geleidelijkheid in orde zouden komen. Doch in het begin van de vorige maand bleek uit een rapport van den controleur van Nias, dat bij het doortrek ken van Sifalage, het centrum der koppen snellers, tegenstand werd geboden. De flinke houding van <k pracLjoerits redde den toe stand, en een goed gelukte omtrekking maakte aan liet. verzet een einde zonder ver liezen onzerzijds. Het zal echter gebleken zijn, dat zonder militaire hulp de zaken op Nias niet in het reine zijn te brengen, weshalve thans de ka pitein van den geaxeralen staf J. F. Baer- veldt. chef van den gewestelijken staf te Pa- dang, mot 4 brigades marechaussees der- warts is gezonden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Gisteren kwam de Tweede Kamer, na lan gen tijd op recès te zijn geweest, weer bijeen. De Voorzitter deed medJedoeDing van een schrijven van den Portuge-jfcchen gezant, waarin namens den Koning van Portugal en de Koninklijke familie dank wordt betuigd voor de instemming der Kamer met de woor den door den \oorzitter gesproken naar aan leiding van den afschuv elijken aanslag op Koning Carloe en den Kroonprins. De heer Van Nispen tot Sovemaer, het nieuwe lid, legde na gioedikeuiing zijner ge- Ttoofsbrieveu, <£e bij de wet gevorderde eeden af en nam zitting,, gieèuik geweneaht door den Voorzitter en onderscheidene leden. De Minister van Binnen 1. Zaken, de heer Heemskerk, hield tihans de voflgende rede Mijnheer de Voorzitter! Het zij mij ver gund mijne ambtgenooten en mij met een kort woord bij de Kamer in te leiden. Tot ons leedwezen zijn wij nog niet vol tallig, daar den met ingang van 20 Mei be noemden Minister van Koloniën, wegens ge zondheidsredenen tot dien datum verlof moest worden verleend. Wij hebben ons verplicht geacht de roe ping te aanvaarden om het bewind te voe ren, en wel overeenkomstig de beginselen levondc in de partijen der rechterzijde. Wij oordeelden ons aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der forma tie vtan een nieuw kabinet, steunende op eono geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen. Het Kabinet wil traohton door de toepaa- sing zijner beginselen zooveel mogelijk be vrediging te scheuken. Waar principiëeele tegenstellingen zioh voordoen, zal het die niet mogen ontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten aannemen, dat om trent verschillende onderwerpen die rijp zijn voor behandeling of die aanhangig moe ten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen, ook in deze Kamer voldoende overeenstemming kan worden verkregen. In dien geest wenzoht de Regeering dan ook gemeen overleg te plegen met de Staten- Generaal aangaande de onderwerpen waar van de behandeling thans het meest voor de hand ligt- Door de werkzaamheden der kabinetten van 1901 en 1905 zijn versoheidene wetsont werpen in doze of in de andere Kamer in staat van wijzen en derhalve vatbaar om, ten deele wellicht na eenige wijziging, in openbare behandeling tc komenkan om trent Andere het gemeen overleg met de 8taten Generaal worden voortgezet, en kan van een aantal andere het onderzoek in de afdeelingen plaats hebben. Ik zou op Uwe leiding, mijnheer de Voorzitter, vooruitloo- pen door thans van die wotaontwerpen eene opsomming te geven. Ten aanzien van eeni ge wetsontwerpen zooals b.v. dat tot aanleg va.n een gedeelte der afsluiting der Zuider zoo en indijking en droogmaking van de Wieringerm eer moet de Regeer ing zich na dere overweging voorbehouden. De Regeering hoopt harerzijds binnen een niet te lang tijdsverloop nog eenige wets ontwerpen te kunnen indienen, waaronder tot wijziging on aanvulling van het Wet boek van Strafrecht, met name van de be palingen tot bestrijding der openbare on zedelijkheid; tot subeuheering van bijzonde re middelbare scholen en tot wijziging der Gemeentewet, ter verruiming van het be lastinggebied der gemeenten, zooveel moge lijk in aansluiting aan het voorstel der Stoatsoommiseio voor de gemeente-financiën, waaromtrent evenwel nog advies van Gedcp. Staten is gevraagd. Wijziging der rijkauit- kcoring aan de gemeenten eisoht met het oog zoowel op de zorg voor d« rijksfinan ciën, als op de maar al te zeer uiteenloopen- de meeningen aangaande dit onderwerp groote omzichtigheid. In zake wettelijke bescherming van arbei- ders hoopt de Regeering binnenkort voorste1 - .en te doen tot nadere regeling der inspectie van den arbeid, ten einde eene betere nale vin der bestaande bepalingen en tevens eeu 'oehoorlijk© voorlichting bij de voorbereiding der nieuwe bepalingen te bevorderen. Inmid- j dels wordt de indiening voorbereid van t'enige voorstellen, die daarvoor rijp kunnen warden geacht De Regeering heeft gemeend het ontwerp van wet tot wettelijke verpach ting van vaste werklieden, om ach en hunne gezinnen te verzekeren tegen geldelijke ge- j volgen van ziekte en bevalling en dat tot wettelijke verplichting van werklieden, om zich en hunne weduwen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom te moeten ir rekken x e ouderdomsvoorziening moet naar hare neening worden beschouwd en geregeld als onderdeel der invaliditeitsverzekering, ter wijl tegen het ontwerp voor de ziektever zekering bij haar bezwaren bestonden, die een zoo ingrijpende omwerking noodzakelijk maken, dat zij meende de tot standkooning eemer wet het best te bespoedigen door niet af te waöhten. dat het Voorl. Verslag dezer Kamer haf'- sou worden medegedeeld, maar die omwerking aanstonds ter hand te nemen Naast- de ziekteverzekering is de Ongeval lenwet 1901 in 'hare werking een onderwerp van overweging. Het tekort, waarvoor bij het in deze Kamer ingediende wetsontwerp dekking is gevraagd, maakt urgent het ant woord op de vraag, of niet door wijziging van de geldende bepaling een herhaling van een dergelijk deficit is te voorkomen. De Regeering hoopt de daartoe noodige voor stellen te kunnen doen tegelijk met andera wijzigingen in de Ongevallenwet, waarvan do voorbereiding zoover gevorderd is, dat i.idiening binnen niet te langen tijd kan worden tegemoet geaien. Met de beschikbare krachten zal intua- sc-hen gewerkt worden aan de voorbereiding jt invaliditeitsverzekering. Wij hebben ons verplicht gezien om, ge raaohtigd dooi H. M. de Koningin, nog eenige wetsontwerpen in te trekken, waar onder die tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in het lilde, in het IVe hoofdstuk en in de Additiomeele artikelen der Grondwetdie tot heffing eener inkomstenbelasting en instelling van raden van beroep voor de directe belastin gen, benevens die houdende nadere bepalin gen betr - 'fende den accijns op de suiker en verhooging van dsn aooijns op het gedistil leerd. De ingediende voorstellen bolt Grondwets herziening konden niet -worden gehand - lia&fd, dewijl de regeerdng zadh daarmede geenszins kan voreenigenzij adht de tegen woordige par'eanentaire periode te ver ge vorderd om te pogen het vraagstuk der herziening, da* in ieder geval een nader onderzoek vereischt, binnen deoe periode nog tot oplossing te brengen. De vraag of en op welke wijze verster king van 's Rijks middelen in de eerste toe komst noodig is, eöscht nadere overweging. Dat de regeering overwegende bezwaren beeft tegen do inperking van het blijvend gedeelte zooals die in de jaren 1906 en 1907 is tot stand gebracht, zal de Kamer hebben ontwaard uit de indiening van het ont werp een er noodwet, ten einde in het tekort voor dit seizoen aanstonds te voorzien. Bij het in te dienen wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VIII der Staats- begroot ing voor 1908 zal dan ook op een blijvend gedeelte van dezelfde sterkte wor den gerekend als bij de wet tot voorloopige vaststelling van dat hoofdstuk. Ten einde aan de bezwaren, voort vloeiende uit do bestaande wettelijke bepa lingen aangaande het blijvend gedeelte, zonder te grx.ot nadeel voor andere belan gen, zooveel mogelijk te geimoet te komen, stelt de regeering zich voor eene wijziging in de Mdlitiewet aanhangig te maken, welk», wordt zij aangenomen, eene opkomst der militie bij de onbereden wapens in twee ploegen mogelijk maakt. Even/wel zal, ook bij gunstig verloop van den daartoe te vernetten wetgevenden ar beid, de nieuwe wettelijke regeling voor het eerst van toepassing kunnen zijn op de lichting, die in 1909 voor eerste oefening onder de wapenen komt, zoodat ook bij de begrooting van hoofdstuk VIII voor 1909 voor den tijd van zeven maanden gerekend zal moeten worden op een blijvend gedeelte als hierboven voor 1908 werd aangegeven. De regeering wensebt de hier bedoelde wetswijziging slechts als eon hulpmaatregel en dus niet als eene afdoende herziening van de Miilitiewet te zien aangemerkt. Zij stelt zich voor, zoodra mogelijk, eene meer iugrijpende herziening van de Militie- en van de Landweerwet ter baud te nemen. In overeenstemming met het vrij alge meen uitgesproken gevóélen wordt het in beteren staat brengen der kustverdediging noodzakelijk geoordeeld. Het noodige wordt daartoe voorbereid. Met het oog op de aan die verbetering verbonden kosten, wenscht de regeering den aanbouw van groot materioe1 ter verdediging Nederland zooveel dkxenlijik te beperken. De regeering is voornemens met bekwa men spoed en alvorens tot het indienen van de voorstellen, die ik de eer had zoo- even kortélijk aan te duiden, wordt over gegaan, oen Raad van Defensie in het leven te roepen, waarin opperofficieren en vlag officieren zitting zullen hebben en ook het burgerlijk element niet zal ontbreken. Wet telijke regeling is in overweging; inmid dels acht de regeering het instellen van dien Raad bij koninklijk besluit gewenscht. Dc regeering meent op dit oogenblik geen meer uitgebreid program te moeten geven. Wat ik opnoemde en het kon uit den aard der zaak niet volledig zijn geeft reeds zooveel stof, dat er in de naaste toe komst werk te over zal zijn. De regeering meent tc mogen vertrou wen, dat de Kamer met wederzijdsah be houd van beginsel tot samenwerking bereid zal wenen. De heer Goeman Borgesius vroeg het woord, doch op voomsited des Voorzattere werd beelote» het débat te houden heden (Woensdag) half twee. De Voorzitter deelde mede, dat da Centrale sectie heeft besloten ©en aantal (reeds medegedeelde) wetsontwerpen in de af deelingen te doen onderzoeken. Het sectieonderzoek der bedoelde wetsont werpen, waaronder de noodwet ten behoeve van 'het blijvende gedeelte ia heden morgen ten 11 ure aangevangen. De vergadering werd daarna verdaagd tot heden namiddag half twee. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 11 Maart bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot consul van Nederland te Gal veston O. S. Flint; tot ridder in de Orde van den Nederland- sohen Leeuw de generaaJ-rnajoor H. F. A. Gieebers, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier in de Oranje Nassau- orde II Termeulen, secretaris der commissie van advies voor de oprichting van een rijks station voor physisoh-technologisch onder zoek, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft; tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht G. N. A. Ketting, arts; op verzoek eervol ontslagen mej. M. Boon stra., te Amsterdam, als klerk bij de Rijks verzekeringsbank op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1908, eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend aan den ontvanger der directe belas tingen F. W. Thorbecke te Rotterdam ^3e afdeeling); De Koningin bevond zich gister aan het familiedéjeuner van de Koningin-Moe der en den Koning van Wurtemberg. Zcndingsb ij eenkomst. Men meldt uit 's Gravenhage- H. M. de Koningin, vergezeld baronesse Van Harden broek, grootmeeeteresse, heeft gisterenmiddag de samenkomst bijgewoond van het Comité tot bevordering der zending iu Ned.-Indië alhier, welke voor een talrijk auditorium van dames en hoeren werd ge houden in het Paleis op den Kneuterdijk, voor dit doel welwillend door H. M. be schikbaar gesteld. Als i preker3 traden op de Zendings-direc- tor ds. J. W. Gunning met. het onderwerp: ,.De beteeken is der christelijke zending voor de ontwikkeling van onze koloniën" en Dr. N Adriaui, met het onderwerp: „Evan gelieprediking onder de Toradja's van Mid den-Celebes" H. M. werd in het gebouw ontvangen door freule Gaan, gravin E. van Bylandt. dr. Oranvr en dr. Weiter. Het gehoor bestond hoofdzakelijk uit da mes en he:ren, belangstellenden in de be vordering van het christelijk zendingswerk, uit vele leden der koninklijke hofhouding, hooggeplaatste Indische ambtenaren, officie ren van het koloniale leger enz. Ouder de aanwezigen waren voorts: mi nister Heemskerk, minister van koloniën ad interumde voorzitter en eenige leden der Fersbe Kamer; de oud-ministers De Mees ter, jhr. Van Tets, inr. Fook, Mei vil baron van Lijndende commissaris der Koningin, rar, Patijn; de referendaris bij het departe ment van koloniën jhr. mr. Van Karnebeék. Do lezing werd door H. M. en de verdere toehoorders en toehoorderessen met aan dacht gevolgd en duurde ongeveer 1 uur. Z. K. H. de Prins is gisteren namid dag per Staatsspoortrein ten 5 uur 39 uit Oldenburg naar de residentie teruggekeerd. Z. M. de Koning- van Wurtemibeig is heden ,weer uit de Residentie vertrokken. De terugkeer van H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins naar het Loc voor het vaste verblijf aldaar gedurende het ver dere gedeelte van dit jaar, is thans bepaald op Zaterdag 4 April a.s. De regeeringsverklaring. De regeeringsvertkl aring werd gisteren in de vergaderzaal der Tweede Klaaner door minister Heemskerk medegedeeld ten aan- hoore van geheel gevulde tribunes. Ook de zijloges waren bezet door leden van hooge staatsoollegiën, terwijl in de diplomaten loge werden opgemerkt de Portugieesche en de Fransdhe gezant, benevens baron Mi chaels van Verduijnen, secretaris-generaal van he4" Arbitragehof. De gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Marine zullen op Donderdag 12 en Vrijdag 13 Maart a.s. niet plaats hebben. De heer Pellet, gezant van Frankrijk te 's Gravenhage, heeft dezer dagen iu de geheel gerestaureerde gezantschapwoning in het Korte Voorhout een diner gegeven voor de leden van het corps diplomatique en eenige Nederlandsche genoodigden, o. a. jhr. Röell, voorzitter van dc Tweede Kamer en jhr. Ruyssaenaer, gevolmachtigd minis ter. Tot Belgisch consul, te Roosendaal is benoemd de heer A. Laane. Een tweede rapport der Loodwitcoommissie. Naar aanlei ding van de kritiek, welke het in October 1906 aan den vorigen minister van land bouw, nijverheid en handel door de Lood- witcommissie uitgebrachte voorloopig raj>- port heeft uitgelokt, is door de commissie een tweede rapport samengesteld, waarin eenige aanvankelijk verkregen resultaten van haren arbeid worden medegedeeld en overigens aan de bedoelde kritiek voor zoo veel noodig aandacht wordt geschonken. Hoewel ook thans nog geen eindoordeel kan worden uitgesproken, is de tegenwoor dige minister -an landbouw met de commis sie van oordeel, dat het zijn nut kan heb ben ook de in haar tweede rapport vervatte beschouwingen te publiceeren, voordat het einurapport het licht ziet. Dit tweede voorloopige rapport is thans verschenen. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van dc Prov. Staten van Overijsel in het district Enschede (aantal kiezers 12.942) is gekozen de heer Van Hec-k, lib., met 5428 stemmen. De heer Winkels, r -k., verkreeg 4352 stemmen Van onwaar de waren 212 stemmen. De vrijzinnig-democratische kiesver- oeniging te 's Gravenhage stelde gisteren avond tot definitieve candidaten in district 1 de heeren E. Deen en mr. M. W. F. Treub, in distriet III dr. C. Lely. De R.-K. kiesveroeniging district I te 's Gravenhage, stelde den heer A. J. Oost- dam, redacteur van De Residentiebode, can- didaat voor den gemeenteraad. De officier-machinist der 2e klasse C. van Gooi wordt met 16 dezer geplaatst te VÜMingen. Het Nederlandsche instructieschip Nautilus is gisteren van Ponta Delgada te Hellevoetslui® aangekomen Behalve de reeds genoemde opper officieren Petter, commandant der 4e divi sie en Giesbere, geneeskundig inspecteur van het leger, worden nog vermeld alB met Mei den militairen dienst te zullen verlaten de luitenant-generaals Ridder van Rappard, oud-minister van Oorlog; de Bruyn, com mandant der Nieuwe Holl. Waterlinie, standplaats Utrecht en generaal-majoor Koolemans Reynen, commandant der 2e di visie te Arnhem. Officieren van gezondheid. De Minister van Oorlog brengt in de St. Otter kennis lo. dat ii het jaar 1908 geen studenten Ln de geneeskunde aan de Universiteiten hier te lande, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880, om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot offi cier-van gezondheid bij liet personeelvan den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen 26. dat cr voorloopig voor drie burgerge- neeskundigen (artsen), die voor den militai ren geneeskundigen dienst physiek geschikt zijn, gelegenheid bestaat om te worden be noemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskun digen dienrt der landmacht, onder het genot eencr premie voor eens van drie duizend gul den. De Sc li roe/ts gehuldigd. Gisterenmorgen had ten stadhuize te Vlis- singen, door den burgemeester, met eene toe passelijke toespraak' de uitreiking plaats van de eere-penning. geschonken door II. M. de Koningin in goud, aan Jakob Schroever, en in zilver aan zijn vijf zoons en aan Jakob, van de Kletterij, voor de edelmoedigheid en zelfopoffering, betoond bij de redding van de schipbreukelingen van den driemast schoener ,,Doris". Gisterenmiddag te 2 uur hao eenzelfde plechtigheid plaats op Eet bureau van den inspecteur van het Nederlandsche loodswe zen. Daar ontvingen schipper T Jilleba en de koene bemanning der reddingsboot „Ko ning Willem III" hetzelfde eere-metaal mede voor de groote diensten, bewezen bij diezelf de redding. Middenstandsbeweging. Gis teren is te Arnhem tot stand gekomen de Middenstandsbestuurdersbond. Aanvankelijk traden een zevental vereeni- gingen toe met pl.m. 500 leden. Het initiatief hiertoe gyig uit van de Ara- hemsche Vereeniging van Handel en Nij verheid. Arnh. Ct. Monument De Josselin de Jo n g. De Prov. 's Hert. Ct. verneemt uit St. Oedeni'ode, dat zich daar eene commis sie heeft gevormd, die zich ten doel stelt voor den iu 1906 te Amsterdam overleden kunstschilder P. de Josselin de Jong in zijne geboorteplaat» St. Oedenrode een ge- denkteeken op te richten. Het monument zal waarschijnlijk bestaan in een standbeeld of borstbeeld en geplaatst worden op het ruime marktplein. Katholieke Sociale Week. Naar de Maasbode méldt, zal de dit jaar te Rotterdam te koudten Sociale Week uit sluitend gewijd zijn aan de behandeling der „Sociale Gemeente-politiek", welik vraag stuk door diverse sprekers in al zijn onder deden zal worden beschouwd. De f1 00,000. Begin Februari viel de hoofdprijs van f 100.000 der Staats loterij op een heel lot bij den collecteur R. te Rotterdam, dïoor hein aan een onbekende verkocht. Tot heden is die prijs nog niet afgehaald eai zijn ook de pogingen om den gelukkigen ■winner te vinden vergeefs geweest. Zooah bekend is, vervalt na 3 jaren deze prijs aan het rijk. Uit de diamantindustrie. Men meldt uit Amsterdam. Het laatste woord in de quaestie der eigen- werkmakerij in den A. N. D. B. is nog niet gesproken. Zooals men weet, heeft de Bondsraad in deze zaak te beslissen, nu twee belangrijke groepen, die van de brillant- branche en die der klovers, zich met groote meerderheid onderscheidenlijk voor en tegen het voorstel, dat eigenwerkmakers, die na 1907 begonnen zijn, den pas afsnijdt, heb ben verklaard. Gisterenavond was de Bondsraad opnieuw iu vergadering bijeen. Thans werden de resultaten medegedeeld van de conferentie, welke het bestuur te Amsterdam met dat van Antwerpen over de quaestie gehad heeft. Heden avond komt de zaak in den Ant- werpschen Bond in behandeling. Een eu ander heeft ten gevolge, dat ook gisterenavond de beslissing werd opgeschort. Men schijnt alsnog de uitspraak der Ant- werpsclie broeders te willen afwachten, al vorens de gedragslijn voor Amsterdam vast te stellen. Ge ëindigdestaking. De werk staking aan de Stoomtapijtfabriek van de firma Hubers Co. te Deventer is gisteren morgen geëindigd. Alle arbeiders hebben op hun verzoek toestemming gekregen het werk te mogen hervatten, met uitsluiting van twee wevers, die de directie in geen geval meer wilde aannemen. Zij hebben genoegen genomen met de door de directie gestelde voorwaarden, n.l. oen nieuwe loonregeling, koiter arbeidsdag en het kosteloos aauzetten der machine.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2