KOLONIËN. BINNENLAND. nuari werd ingeleid door het besluit cm het congres naar huis te zenden en de begroo ting van het vorige jaar van kracht te ver klaren voor hei loopende dienstjaar Met de samenstelling van de officieele candida- tenlijsten zijn eigenlijk de verkiezingen be slist. Om daarop invloed te kunnen uitoe fenen, wilde het congres bijeen blijven. Pre sident Alcorta was er echter op nit-, het ver- kiezingswerk zoodanig te doen uitvallen dat hij verzekerd was van ecne getrouwe meerderheid in het parlement. Daar hij 't hierover met de heecen van het congres niet ©ens kon worden, zond hij hen naar huis. Hij heeft nu zijn dool bereikt, door in over leg te handelen mot de machthebbenden in do provinciën. Zuid-Afrika. Kaapstad, 12 Maart. Dr. Jameson, de gewezen eerste minister, is herkozen tot lid van* hoi huis van afgevaardigden voor GrahamstowL Allerlei. vNieuwe branden, nieuw* arrestaties, doch de echte daders nog steeds niet gevat, 't Begint een wanhopige toestar te worden in Berlijnzoo langzamerhand komt men tot de conclusie, dat er meer dan één per soon, ja, waarschijnlijk een geheele bende aan 't werk moet zijn, die, volgens een stel selmatig plan, arbeddt. De particuliere brandverzekeringsmaat- schappijcu hebben 2000 mark op 't hoofd der misdadigers gesteldde Vereeniging van huiseigenaren, in 't noordwesten der stad, stelt een som van ten hoogste 1000 mark voor 't zelfde doel disponibel. P a r ij b, 12 Maart. De pianofa- bridc van Gavaud, te Fontenay-sous-Bois bij Parijs, werd heden door brand vernield. Er zijn 2000 piano's verbrand Twee perso- sonen werden licht gewond, 450 werklieden zijn doar dezen brand buiten werk. Turijn, 12 Marrt. Omstreeks mid dernacht kwam op de brug, die den grooten weg uit Frankrijk over den spoorweg Turijn Milaan heenleidt, een automobiel in bot sing met een stoomtram. De automobiel werd van de brug op den spoorweg gewor-' pen. Twee dames werden gedood, vier man nen en een dame meer of minder ernstig ge wond. Zij bevonden zich allen in de auto mobiel. 008T-INDIE Persdelict. Men seirt aan de Avp. uit Batavia „Wijibrande wordt vervolgd wegens over name der Wekker-artikelen Om nadere bijzonderheden in deze be- la igrijiko kwestie, die met het Atjdh-onder hoek ten nauwste samenhangt, te mog-m vernemen, heeft de Ajvp. zich gewend tot den minister van koloniën ad interim. Het blad toekent bij het beridht o. m. aan Zooals onzo lozers wel zullen weten, is de heer K. Wijbrands hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië. Nog onlangs werd de heer W. ook vervolgd, cmd..t hij geheime bescheiden openbaar had gemaakt in de zaak-Entjiq Oeda in het Indragiiische De aas.-resident v. R. en de onderluitenant B. walen beschuldigd van marteling van getuigen; do G.-G. achttv maatregelen togen hen onnoodig, omdat zulke gevallen wel niet meer zou- dou voorkomen", en de heer W. maakte de zaak openbaar met commentaren. Vandaar die vervolging Bloedig drama ta Soarabaja. Ten huize van den zaakwaarnemer N., in de Profetcnstraat te Soerabaja, heeft een afschuwelijk moordtoonee! plaats gehad. Wij lezen hierover in de Soerabajasche bladen Een jongmen9ch uit Malang, van Zele (volgons de Soer. Ct. Sole) geheeten, die ge- ongagoord geweest was met mejuffrouw C., de 19-jarige stiefdochter van den heer N., had zijn engagement zien afgebroken en ver- voogde zich in den avond van 6 Februari bij de familie N., die hem vriendelijk out-, ving en uitnoouigde, het middagmaal mede te gebruiken. (De zaakwaarnemer N. was iemand van over de vijftig, en gehuwd niet de weduwe C-, circa 20 jaar jonger dan hij, i die een vier tal kindereu mee ten huwelijk had gebracht, nl. de 18-jarige Angeline, een andere doch ter van 10 jaar en twee jongens, reap, van 14 en van 10 jaar). Sole of van Zele was 's ochtends reeds een maal tevergeefs aan de woning geweest. Toen hij nu des middags te 5 uur terugkwam, was zijn gewezen aanstaande er nog niet, zij zou echter misschien komen, zei de moeder. Van Zele, opgewekt door dat vooruitzicht, begon de kinderen te helpen met hun sohoolwerk, praatte wat met de oude lui en later ook met zekeren V., een jongmensch van pl. m. 18 jaar, dat vues had op de tweede dochter en ook een dagelijkse lie gast ten huize van N. was. Zoo werd het etenstijd de vrouw des hui zes dekte dc tafel, en allen gingen daarna aan den disch, behalve van Zele, die zeido geen honger te hebben. V. zat aan het hoofd, aan het korte einde der tafel, die pl. m. 2 Meter lang isman en vrouw aan de brecde zijde, N. naast V., terwijl tusschen die twee, op den hoek, de 14-jarige zoon zat. Van Zclo stond aan het andere, korte einde, naast mevr N., dc andere kinderen waren achter. Van Ziele wachtte tot allen gezeten waren en vroeg toen den vader plotseling Komt Angeline nu nog thuis of niet, dat jullie al zoo aan tafel gaat Waarop de heer N. ongeveer moet hebben geantwoord Neen, jongen, je kunt toch wel begrijpen, dat dat niet gaat! Dus dat wisten jullie straks ook al en jo laat mij hier voor niets wachtenIk wil Angeline zien. Waar is zijl Dat zeg ik je niet, aldus de stiefvader. Dus mag ik haar niet zien drong van Zele aan, en de aderen van zijn hoofd zwol len op. liet kau niethet gefceurt niet! besloot dc stiefvader op beslisten toon. Dan moeten jullie allemaal de gwol- gen daar maar van dragenriep ziedend van toorn de jonge man uit, rukte zijn Brow- aing-pistool uit den gordel en schoot eerst op den heer N., wien het projectiel in de rechterborst drong, dóór tot bij hot hart toen richtte üe verblinde jonge man het doodelijke wapen op de vrouw naast hem en schoot haar in de zij Dit projectiel volgde de vetlaag onder den rug en trad aan de andere zijde weer naar buiten, een z.g. con tourschot, voor zoover het eerste onderzoek aan het licht bradht. Ten derden male verhief de moordenaar hot rookende wapen en richtte het op den knaap, die moedig <er floberlbuks greep, daarmede den geweldenaar in het gelaat sloeg en hem verder te lijf ging. Daardoor miste het op hem gerichte schot en de kogel schaafde alleen de pols van den wakkere» jongen. Daarna pleegde van Zele zelfmoord; met verbrijzelde hersenpan stortte hij neder en was onmiddellijk dood. N. leefde nog twintig minuten en stierf toen ook. Zijn vrouw werd, levensgevaarlijk gewond, naar het hospitaal vervoerd. Mejuffrouw Angeline C. moet, tengevolge van het gebeurde, in een hoogst overspan nen toestand zijn geraakt, welke niet zonder gevaar voor haar geestvermogen is. Zij klaagde aanvankelijk luide ach en wee over de vieeselijke gebeurtenissen; later zweeg zij geheel en staarde vreemd voor zich uit. Dato 10 Februari wordit nog aan de Ja va- Bode geseind Mevrouw N. is gisterenmorgen aan de ge volgen der, haar door van Zele toegebrachte schotwonden in het militair hospitaal over leden en heden morgen, onder veel belang stelling, begraven. Kameroverzicht Tweede Kamer. In do vergadering van Donderdag werd voortgezet de beraadslaging naar aanleiding van de regeeringsmededeelingen omtrent het optreden van het nieuwe kabinet. De heer De Waal Male fijt (a.-r.) constateerde dat het optreden van het nieuwe kabinet vrijwel voldoende gemoti veerd wordt geacht en .betoogde namens zijn partijgenooten dat het afstemmen der oorlogsbegrooting niet geschiedde om rede nen gelegen buiten de begrooting en aller minst ter verovering van liet regeeriugska- steel, maar uitsluitend omdat men de wijze waarop werd voorgesteld in 's lands defen sie te voorzien niet in 's lands belang werd geacht. Voorts besprekende het regeeringspro- gram, keurde hij de plannen van het kabi net goed. De heer Nolens (r.-ik.) constateerde de welwillende ontvangst van het kabinet in de kamer. De gehouden redevoeringen wa ren een zuiveren weerklank van de regee- ringsverklaring. Uitdrukkelijk verzekerde spreker namens zijn politieke vrienden, dat het afstemmen der oorlogsbegrooting niet geschiedde om door den minister van oor log het geheele kabinet te treffen. Ook was 't niet de bedoeling om de quaestie der grondwetsherziening van de baan te krijgen Voorts oordeelde spreker, dat de fonnateu- ren, de vorige bewindslieden waardeering verdienen, omdat zij in moeilijke omstan digheden het bewind hebben aanvaard. Spreker keurde de reeecringsplannen goed. Wel betreurde ook hij dat de poli tieke gebeurtenissen op toch al tragen gang in de orde der sociale wetgeving tijdelijk zij 't dan ook wellicht slechts schijnbaar van invloed is. Minister Heemskerk verheugde zich over de welwillende ontvangst van het kabinet. Met voldoening constateerde hij dat het optreden van het kabinet over het algemeen gerechtvaardigd werd geoordeeld. Onjuist is 's heereu Druckers gissing dat het votum over de oorlogsbegrooting niet slechts voortspruit uit de bezorgdheid voor onze defensie maar ook met het oog op de grondwetsherziening. Om deze herziening te ontwijken was 't spr. niet te doen geweest. Spr. beschouwde zich niet zoo grif als de persoon, die als formateur moest optreden, als gisteren nog door verschillende sprekers is betoogd. Slechts toen spreker moest aannemen tot die taak bevoegd te zijn heeft hij haar aan vaard. Voorts zette de minister uiteen waarom in 1905 wel en thans niet een optredend ka binet cp een bepaalde meerderheid moet kunnen rekenen en in antwoord aan den heer Borgesius betoogde de minister van meening te zijn dat een uiteenzetting van hetgeen verstaan moet worden onder de be ginselen legende in de partijen der redh- terzijde onnoodig is. Dc samenstelling van het kabinet bespre kende zeide de minister dat minister De Maroc6 van S win de ren ten volle instemming hoeft met de beginselen van het kabinet. Zonder ais vertegenwoordiger daarin van een bepaalde groep te zijn aan te merken, gevoelt de heer De Mareee wat zijn beginse len aangaat zich 't mecet aangesloten bij de Christel.-Historische partij. In den overgang van minister Wenholt ligt niets bevreemdends. Aan de aanleiding tot de aftreding van het vorig kabinet is hij ten oeuenina'.e vreemd geblevenoen Mi nister van Marine staat buiten de politiek, dit is niet zijn taak. Minister Wentholt is op de hoogte van het vraagstuk der kustverdediging en hij en de heer Sabron zijn deskundigen met wie hun ambtgenooten volkomen homogeen zijn Vervolgens verdedigde de minister de aan gekondigde plannen. De grondwetsherziening blijft niet zender betrekking tot bet kiesrecht. Het kiesrecht vraagstuk, bij uitnemendheid moeilijk, is niet van dc baan, doch kon niet in een for mule van de regecringverklaring worden op genomen. Do defensieraad wordt bedoeld als advi seer end college Het plan betreffende het blijvend gedeel te is niet agressief, het geldt hier een be paalde leemte, dcor minister Sabron reeds lang ingezien Hierna volgden replieken. Na nog eenig debat werd de beraadsla^ ging gesloten. Woensdagmiddag a.s. zal een nominatie voor den Iloogeu Raad worden opgemaakt. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 13 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen G. J. VosAz. als directeur-leeraar der R. H. B. S» te .tergen-op-Zoom benoemd tot assistent bij het Rijkspren tenkabinet te Amsterdam M. D. Henkei, te de Steeg 1: noeir.d bij de cavallerie tot majoor de ritmeester P baron van Boecop, op non- activiteit bij het le regiment huzaren tot ritmeeeter de le luit. E. Juckoma van Bur- niania baron Rengers van Warmenhuizen van liet corps; bij het 4e rqg. huzaren bot ie luitenant de 2e luitenant W. va.n Wei deren baron Rengers van het korps; bij de rij- en hoefsmidscibool tot majoor de rit meester A. l>aroai van Oldeoieel, directeur van voornoemde inrichting; benoemd tot. hoofdcommies bij het. depar- temeut van landbouw rar. H. P. van Rer kum te Groningen. vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen: I J. V. Wierdsmn, president-directeur der Ne derlandsen-Amerika a nsehc Stoom van rtmaatschap- pjj, Holland-Ameri ka-lijn, wonende te Rotter- dam, officier in de orde van het Legioen van j Eer, hem door den President der Fransche Re- publiek geschonken O. \V. G. Briegleb, koopman en industrieel, wonende te Amsterdam, commandeur in de orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. H. M. de Koningin-Moeder schonk een gift van f 60 aan het bestuur der ver eeniging Hulp in het Huishouden als blijk I belangstelling in het werk dier vereeni ging te 's Graven'hago. Staatscom.miss e voor den Middenstand. Gisteren vergaderde aan het ministerie van Landbouw de Staatscom missie voor den Middenstand. De zitting was in hoofdzaak gewijd aan het Rapport van de IVde sub-commissie inzake vervroegde win kelsluiting (voorzitter mr. Schiirmann). Langdurig werd ever dc algemeene beginse len beraadslaagd. De commissi, kwam tot het besluit, dat om veleried redenen het wen- schelijk was regeling bij Rijkswet te doen geschieden. Aan de subcommissie werd opgedragen de vastgestelde beginselen nader uit te werken in den vorm van een wets ontwerp. De voorzitter deed verslag va een audiën tie bij den minister van landbouw, die zicih bereid verklaarde de Enquête te bevorderen op den voet, waarop deze aoo zijn voor ganger aan de volksvertegenwoordiging was voorgesteld. De minister zegde daarbij toe nader over leg met zijn ambtgenoot van binnonlandsche zalken omtrent dat de^l van de Enquête, dat betrekking heeft op het vakonderwijs. Kamerverkiezing Sliedrecht. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor uet district Sliedreoht, werden uitge- iacht 6357 geldig» stemmen Hiervan verkreeg: J. van der Molen Tzn. (anti-rev.) 3633 st. jhr. mr. H. Smissaert (lib.) 2412 st. H. J. Spiekman (soc.-dem.) 312 st., zoodat gekozen is de heer J. Van der Molen Tzn. (Bij* de algcfliioene verkiezingen in Juni 1905 werden bij de stemming uitgebracht opmr. Th. Heemskerk (anti-rev.) 2778 ds. J. Ankerma» (Fr. Ghr.-hist.) 742; jhr. mr. H. Smissaert (0. L.) 2017L. M. Her mans (soc.-dem.) 225 stemmen. Bij de her stemming werd de heer mr.- Th. Heemskerk gekozen met 3267 stemmen, terwijl op den heer jhr. mr. II Smissaert 3088 stemmen werden uitgebracht.) Kamerverkiezing Tietjerkateradeel. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district- Tiet-jerksteradeel, werden uitgebracht 6990 geldige stemmen. Hiervan verkreeg mr. P. Rink (lib. 1663 st.; W. H VUiegen (soc.-dem.) 1502 st. ds. C van der Voort van Zijp (anti-rev.) 3825 st., aoodat gekozen is de heer Ds. C van der Voort van Zijp. (In Juni 1905 werden bij de stemming uitgebracht op: ds. A. S. TaJma (anti-rev.) 3853; mr. H. Goeman Boagesius (u.-lib.) 1916; mr. P. J. Troelstra (soo.-dem.) 1469 stemmen, zoodat de heer Talma werd ge kozen.) Gemeenteraadslid en krijgs- man in werkelijken dienst. Men meldt aan de ,,N. R. Ct.": Met het door het gemeentebestuur van Velsen tot II. M. de Koningin gericht adres, om van art. 23 k der Gemeentewet, waarin het lidmaatschap van den gemeenteraad on- verecnigbaar wordt verklaard met de be trekking van krijgsman in werkelijken dienst, wijziging voor te stellen in dien zin, dat in plaats van krijgsman in werkelijken dienst wordt gelezen beroep s-krijgsman in wer kelijken dienst, hebben reeds instemming betuigd de gemeentebesturen - an Alkmaar, Baarn, Bergen-op-Zoom, Bolsward, Benthui zen, Bleskensgraaf en Hofwegen, Breda, Doek urn, Doetinchem (stad), Ede, Ferwera- deel, Franeker, Finsterwolde, Krimpen aan de Lek, Kampen, Landsmeer, Leeuwardera- deel, Opsterland. Schiedam, Schoonhoven, Schoterland en Streefkerk. Togen de muziekplaag. Aan den gemeenteraad te Rotterdam is een adres gezonden, waarin dezen verzocht wordt een verordening tot stand te brengen, waarin, met de noodige uitzonderingen, pianospel ot andere quasi-m uzieik" verboden wordt vóór een daarbij te bepalen ochtenduur en na een daarbij: te bepalen avonduur. De Delftsche Maskerade Zooals reeds vroeger werd bericht, zal het tournooi, door het Deltsche Studentencorps tijdens de a. s. Lustrumfeesten te houden, plaats vinden op de Groote Markt te Delft. De feestcommissie uit het D. S. C. heeft thans tot. den raad het verzoek gericht over het benoodigde terrein op de Markt te mogen beschikken tot het bouwen van eene tribune en van een stal voor '24 paarden. Een ter mijn van ongeveer 10 weken zal voor dc tribune on van 14 weken voor den dal ge- bruikt moeten worden. B. en W. stellen den Raad voor het ver zoek in te willigen. De luitenant ter zee der 1ste klasse O. H. de Lussanet de la Sablonière en de adelborst dier 1ste klasse T. P. van den Bergh worden, met 16 dezer, geplaatst aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot „Njord", eerst genoemde belast met het bevel. De luitenant ter zee der 1ste klasse J. G W. J. Eilerts de Haan, in activiteit te 's Graveuhage, wordt met 16 dezer cp non activiteit gesteld; terwijl de luitenant ter zeer der 1ste klasse O. van Lermep met dien datum aldaar in activiteit wordt gesteld. De luitenant ter zee dor 2de klasse F. F. PrageT, dienende aan boord van de ..Friesland", wo-idt met 16 dezer op non-ac tiviteit gesteld. Aanstaanden Zaterdag, dea namid dags te 3J uur, zal in eene openbare zit ting van den Hoogen Raad de 'nstallatie plaats hebben van den nioaw benoemden vice-president van dat college, jhr. mr. P. R Feith. De heeren J. J. Geurts te Zaandam, C. A. Wisse te Amsterdam, L. F. Botter to Delft on P. Zijp to Utrecht, zijn bestemd voor den Indischen dienst om to worden benoemd de twee eerstgenoom den tot onder wijzer der 3e klasse bij het openbare Euro- peesohe lagere onderwijs, de volgende tot ad j u net-in gon ieu r bij den dienst der Staats spoorwegen en de laatstgenoemde tot- vee arts bij den burgerlijken veeaxtsenijkundi- gen dienst in Noderlandsch-Indië- Generaal Booth Generaal Booth, de 79-jarige leider van lieL Leger des Heils, gisteren van Den Hoek van Holland te 's Gravenhage aange komen, had daar ton huize van de dames Ketelaar, waai- hij logeert, een onderhoud met verschillende journalisten. Hij gewaagde daarbij ervan dat op het oogenblik emigratie en kolonisatie bij 't werk van het Heilsleger op den voorgrond staat. Hij hoopte vóór hij Holland verlaat, een beslissing te heb- l>ou genomen omtrent het groote kolonisa tieplan in Rhodesia, 't Is volstrekt niet de bedoeling daar alleen Engelschen toe te la- ton. Van Holland gaat de generaal naar Berlijn, Zurich, Bazel, Bern en dan naar Londen terug om 25 April te vertrekken naar Zuid-Afrika. Vervolgens onderneemt, hij een motor- campagne in een automobiel, 35 dagen lang door Engeland. Gisterenavond had in de groote zaal van het Gebouw voor K. en W. te 's Gravenha- ge, de lang te voren aangekondigde verga dering plaatB, waar generaal Boot-li zou I spreken over liet geheim van het welslagen 1 van het Heilsleger. Stampvol was de zaal toen de oude generaal op het podium trad en al de aanwezigen juichten hem luide toe, zongen daarop het bekende Heilslegerlied ..God is goed'' staande en luisterden verder onder ademlooze stilte naar de woorden van den blijkbaar zoo bewonderden spreker. Hij sprak van de bewijzen van het welsla gen van „Het Leger", noemde als zooda nig allereerst de publieke opinie zcoals hij die had waargenomen in Australië, in Ame rika, in Japau, waar het Heilsleger nog maa.r een paar jaren werkzaam is, in Duitschland, waar het aanvankelijk zooveel tegenstand ondervond. En dan somde hij op wat het Leger reeds heeft tot stand gebracht, hoeveel menschen voor het leger werken, hoeveel posten or bestaan, hoeveel goede en nuttige instellingen zijn gevestigd. Maar eerst toen hij voorbeelden ging noemen van het werk van het Heilsleger kwam het pu bliek onder de bekoring van zijn woorden en van het werk waarvoor hij sprak. Toen klonk nu een hartelijk gelach als hij de dames uitnoodigde ook eens zoo'n haleluja- hoed te passen of de jonge mannen toeriep ,,'t zal nog zoo ver komen, dat geen meisje u als man noemt zonder certificaat van het Loger des Heils, en dan weer werd hartelijk gea.ppla,udisseert als hij een treffend staaltje van een succes door het leger- behaald, op noemde. Of wel, men stemde willig en wel; geaneend in als hij zelf begon te h'andklapt- pen na een voorbeeld van goedgeefsch hoid, aan het Leger betoond. Maar waar blijft nu het geheim, ge zoudt ons het geheim openbaren, vraagt men mij-, zoo zeide de generaal tegen het einde zijnex rede. Ik heb u door wat ik u verhaalde het geheim reeds gezegd. Het is nu te iaat om het nog uit te werken, als ge dat hooreu wilt moet ge nog maar eens naar me komen luisteren. Maar tooh stipte hij nog aan da.t hot geheim is dat het leger zich een doel heeft gesteld waar het recht op aan stuurt en dat liet Godsdienst belijdt niet alleen met woorden, in theorie, dooh ook met de daad Hij vroeg alle aanwezigen zichzelf de vtaag te stellen: ,,Wat heb ge gedaan met uw tijd, met uw geld,.met uw invloed?" en eindigde daarop met nog één .-erhaal, dat we hier verkort weergeven. ,,De dochter eener vrouw in een stad in ilidden-Amerika, was door een man ver leid, mee naar New-York genomen en daar in een slecht huis achtergelaten. De moeder, wanhopig, vroeg den geestelijke om raad, en dqze trok op haar aandringen naar New- York, waar hij met een studiemakker over legde wat to doen. Zij konden het huis, waar het meisje vertoefde, niet binnengaan, dit zou hun naam schaden. Zoo gingen ze naar het Heilsleger, een jonge luitenante ging met hen, ging het huis binnen, bracht hot meisje mee. Toen moesten de beide geeste lijken de koffer van het meisje dragen en do heilsoldate ging met het meisje vooruit, naar het station. Welnu, zeide generaal Booth, liier is het Heilsleger. Wij zijn bereid te gaan in de achterbuurten, in de gevangenissen, in de bordeelen, tot de lijdenden en gevangenen. Maar gij moet de koffer dragen, en die kof fer moet gevuld zijn. Zoo wekte hij ten slotte op tot steun aan het Heilsleger, een steun die reeds geschon ken werd tijdens de collecte, die aan het eind van den avond gehouden werd, terwijl de aanwezigen onder leiding van het muziek corps den bekenden psalm Dat 's Heeron zegen op U daal', zongen. Mej. Tilly Koenen zal, :n vereeniging met Coenxaad V. Bos, in April een serie Lie- deienavonden geven i.i ons laiul. Vastgesteld zijn thans reeds de volgende plaatsen en data's: D<en Haag 3 April; Rot terdam 7 April; Breda 11 April; Amster dam 14 AprilHaarlem 16 AprilUtrecht 18 April. Van een optreden onlangs te Kopenhagen schrijft de pers aldaar in geestdriftige be woordingen. Neuhuys en li reit Her. Naar wij vernemen zijn do schilders Alb. Neuhuys en G. H. Breitner uitgenoodigd, zitting te nemen voor Nederland in de jury voor de groote tentoonstelling van schilderijen (In ternational Exhibition of O'l-paintings), te houden in de maanden April, Mei en .Tun' in het Caraegie-Instiuut te Pittsburg. De kunstenaars zullen in het laatst dezer maand naar Amerika scheep gaan. (N v. d. D.) Hulde aan de Schroevers Als huldeblijk heeft. het. zeemanscollege ,,de Groninger Eendracht", besloten, aan de fa milie Schroevers te Vlissingen een gouden medaille te schenken voor haar kranige hou ding bij de bekende schipbreuk van den schcener Doris' Dc medaile is van een inscriptie voorzien. V r ij z.-d e m. Bond. In de algemeene vergadering van den Vrijzinnig-democrati- schen Bond zal het middentandvraagstuk worden behandeld door de heeren dr. D. Bos te Winschoten en M. H. G. Th. Fiedeldy Dop te Amsterdam en do quaestie van deu wettelijk geregel den 10-urigen arbeidsdag door de hoeren J. Mussert, secretaris van liet centraal bureau van het Alg. Ned Werk liedenverbond te Amsterdam en mr. H. L. Drucker te 's Gravenhage. L en V. Oude munten. Bij bet .vernieuwen van een lh.uis te Monnikendam, zijn 15 zil veren munten opgegraven, afkomstig uit den Sipaansoheu tijd. De Nieuwe Zijds Kapel. Men seint ons uit Amsterdam. In de gisterenavond gehouden vergadc- 'ring van kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente werd ook de Nieuwe Zijds Kapel- quaestie besproken. Besloten werd zich te wenden tot den kerkeraad met een voorstel, waarvan do bijzonderheden eerst later wor den gepubliceerd, maar dat wordt het aan genomen, tengevolge zal hebben dat. liet ge vaar, althans voorloopig, van het oude bouwwerk is afgewend. N. R C. Redd-ngs m»adelen aan den Hoek. Men meldt van den H'ek van Hu land aan het Hhld. Gisteren werd in tegenwoordighe'd van enkele autoriteiten, onder wie de secretaris der Staatscommissie, de heer H. van O uit, de opzichter van de Reddingsmaatsc'i\ppij, de heer Idema, en de heer Mons, met de reddingsboot aan den reddingssteiger geifinsl Met den korf, die den steiger met den hulp- bchtopstand in verbinding stelt en «vsaun enkele heeren plaats namen, werden proeven genomen. Ook zouden olieetertingen n plaats gehad1, maar wegens te weinig' ze* werd hiervan afgezien De Staatscommissie, oie eerst den 10 dezer hier bezoek zou hebben ge'bradht, wo'x be zoek waarschijnlijk is uitgesteld wegen hit nog niet geheel gereed zijn van den ro idir.g* steiger tengevolge van ruw weer, zal nu we! binnenkort, een bezoek ter inspectie van de reddingsmiddelen brengen. Rijkspensioen. Door het Rijks pensioenfonds is een begin gemaakt met de toezending aan alle gemeentebesturen in Ne derland van formulieren ter invulling, door de man lelijke en vrouwelijke ambtenareu, in dienst der gemeenten. De gegevens dezer zeer uitvoerige formu lieren zijn benoodigd voor de berekening van de kosten van de pensionneering der ge meenteambtenaren en van hunne weduwen 1 en weezen, met welk omvangrijk werk eea begin zal worden gemaakt, zoodra de for- mulieren ingevuld zullen zijn terug ontvan- Veeziekten. Uit de maandelijtk sche statistiek der veeziekten over de maand Februari, door de direotie van Landbouw verstrekt, lijikt, diat de toestand vrij gun stig mag genoemd worden, i Alleen waren nog 535 gevallen van mond- en klauwzeer bij 44 eigenaren geconstateerd, terwijl 54 gevallen van miltvuur bij 43 eige- naren voorkwamen. I Renard-treinen in de vei ling. De Reniard-treiinen, indertijd met zooveel goede verwac(hting|en begroet, heb ben hier te lande geen ingang gevonden. I Het materieel, dat dienst deed tuaschen Den Haag en Wassenaar, zall einde dezer maand worde- geveild. De treinen hebben 6 maan den op genoemd traject geloopen. I Werkloozen te Amsterdam. De penningmeester van de Amsterdamsche commissie uit de burgerij ten behoeve van de werkloozen 1907/'08, bericht, dat in de weelk van 411 Maart bij hem zijn ingeko men giften, ten bedrage van pl. m. f 7800, waardoor het geheele ingekomen bedrag is gestegen tot pl.m. f 204.000. Daartoe bi'lhoorde één gift van f 5000. De commissie heeft gemeend, in de bedoe ling van dezen gever te handelen, door den datum van de laatste uitkeering thans te stellen op 20 Maart, maar dan üeeft zij nOj, f 4000 noodig, omdat iedere uitkeeriig nog pl.m. f 10.000 vordert. De moord te Zooterwoude. Het gerechtshof te 's Gravenlhaige heeft gis ter de gevangenisstraf van 15 jaar, dóór de Haagsche rjdhtbamk opgelegd aan A. S., ver ver te Leidon, wegens moord rp een meisje met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond, vorm.ndero tot waalf jaar. Brandstichting? In den avond vau 7 November werd in de woning van D. V., badhuishouder te Groningen, brand ont dekt en na blussching van dien brand door den bewoner pelf die niet thuis was, maar op het rumoer kwam toegesneld door de politio geconstateerd, dat in de vensterbank voor het opgeschoven raam een flesch met petroleum stond, terwijl tevens op den vloer lange strepen petroleum liepen en een bran-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2