KOLONIËN. BINNENLAND. bouwjaar, geven de met de boeren gesloten contracten aanleiding tot wrijvingen en zulks te meer, omdat de nieuwe wetten nieuwe voorwaarden in 't leven geroepen hebben, die ten uitvoer moeten worden ge legd. De regeering alaat met bijzondere op merkzaamheid den toestand gade en heeft voorzorgsmaa*regelen genomen om, als dat noodig is, terstond te kunnen ingrijpen. De distriots-oommissiën, wier taak is meenings- vcrschillem te regelen, zullen hunne taak weldra beginnen, en liet is te voorzien, dat de veldarbeid op normale wijze zal worden voltrokken Rutland. Een ukase stelt wegens dreigende onlus ten do scheepvaart op de Kaspische zee on der den staat van beleg. Den 6en dozer is in het gebouw van het hoog militair" gerechtshof te Petersburg het vonnis in het proces wegens de overgave van Port Arthur in zijn definitieven vorm voor gelezen. Alleen de generaals Stossel cu Fock woonden do voorlezing van het vonnis bij, de vrijgesproken generaals Smirnow en Reiss waren niet tegenwoordig. Ten aanzien van generaal Fock bevat het definitie%-e vonnis eone opmerkelijke veranderinghij is op grond van verjaring van zijne straf bevrijd, liet tegen Stossel uitgesproken doodvonnis is niet verzacht. Thans heeft de Czaar :e beslissen of dit vonnis zal worden gehand haafd. Turkt]* Konstantinopel, 13 Maait. De Servische gezant heeft gisteren een© nota van de regeerïiig van Servië betreffend© den Donau-Adriaspoorweg aan de Porte doen toekomen. Zuid-Afrika- Kaapstad, 13 Maart. Bij de ver kiezingen voor hot House of Assembly zijn in Kaapstad alle unionistische candid aten ge kozen, daaronder Sir Peter Bam, de hoer dagger, eeai aanzienlijk handelaar, en de burgemeester Bascher. Allerlei. vTe Parijs is opgericht een naamlooze vennootschap, dio tot deel heeft het malken en verkoopen van bestuurbare luchtballons. Haar technische directeur 's graaf Henry de la Vaulx. vHet blijkt nu tooh waar te zijn, dat de jonge mevr. Thaw gaat scheiden van haar man, den krankzinnig verklaarden Harry K. Thaw I)c eisch zal worden ingediend) door mevr. Thaw, die het huwelijk wil laten ontbinden op grond van de krankzinnigheid van haar echtgenoot. Mevrouw Thaw Sr. schijnt bereid om een zeer royale geldelijke schikking te troffen met de vrouw van-haar zoon. De Amcrikaansclie bladen spreken van een uibkeering van f 120,000 ineens en ver der een jaargeld van f 35,000. vOver den stand van het onderzoek naar de bedrijvers van de paarlendiefstal ten nadeel© van de gravin Von Wartensleben te Berlijn, wordt meegedeeld, dat bij de politie zich een vrouw aanmeldde, die ver telde, dat, terwijl zo de bekendmaking over den diefstal voor den Rijksdag stond te lezen, een dame met haar in gesprek raakte. Ze zcido daarbij dat ze op den avond van den diefstal het huis van de gravin gepasseerd was en dat toen een vrouw een op haar wachtenden man een pakje overreikte. Den man hoorde zij zeggen: ,,Is dat alles?" De politie verzoekt deze dame thans door mid del van de bladen zich bekend te maken. OOST-INDIE. Bima. De correspondent van de N R. Ct. te Batavia seint Bima is na de kruistochten van den gou verneur en kapitein Siebelhof met maré chaussees gehee! tot rust gekomen. Inge leverd werden 285 geweren en veel blanke wapenen Het blad teekent hierbij aar. Bima is oen van de bondgenootschappelijke landen, op het eiland Soembawa gelegen. 25 Februari jl. zetten wij uiteen hoe het te ver klaren was, dat het eiland Soembawa plot seling het tooneel van verzet werd, terwijl nog in do politieke verslagen van het vorige jaar de toestand in do vior bondgenootschap pelijke landen op Soembawa nl. Dom po, Sanggar, Bima en Soenvba, steeds gunstig werd genoemd- Wij vermeldden toen hoe de nieuwe politiek© contrachten m 't die staatjes achtereenvolgens werden gee loten, waardoor men een eind trachtte te maker, aan slavernij en pandelingschap, de heerendiensten werden geregeld en het financiewezen aan bepaalde hervormingen werd onderworpen. De be stuurders dezer rijkjes, als alle inlandsche Cten, zoor gewillig met h-'. zetten van handteokening, moeten dadelijk ge voeld hebben, dat hier hun inkomsten, waar onder als immer vele onwettig-', ernetig wer den bedreigd. Zoolang de eischen nog maar op 't papier stonden bleef allee oogenschijn- lijk rustig, de toestand heette offficieel nog steeds gunstig. Toen echter bleek, dat het met de inning der belastingen en het invoe ren der verschillende hervormingen ernst werd, toen veranderde do stand van zaken. Al spoedig moeet gerapporteerd worden, dat in het binnenland eenige hoofden en de be volking weigerden belasting te betalen en de overste W. 11. B van der Zwaan, op dat bericht naar Soembawa ooaonden, moe©» door de dreigende houding der bevolking onver richter zake terug keuren, daar hij over te dat dreigde, te breken. Toen ging luitenant Vasten<>u derwaarts, die, zooals men zich herinneit, daar den 21stcn Februari bij de vermeestering van kampong Ngali, waarbij de vijand verwoede lansaanvallen uitvoerde, helaas den dood vond. Begrijpen wij het bovenstaande telegram van onzen correspondent te Batavia goed, dan is do luitenant-kolonel oei infanterie H. N. A. Swart, civiel on militair gouver- neur van Celebes en onderhoongheden; ver gezeld van den kapitein-adjudant M. W. Sie- belhoff en de nood g versterking, na het bericht van dat onverwachte hevigo verzet naar Soembawa gegaan, om zelf de leiding in handen te nemen. Uit bedoeld telegram blijkt, nu tevens, dat het verzet voorname lijk in Bima heerschte. Na den zwaren slag, dien Vastenou met zijn maréchaussee den vijand bij Ngali toebracht 65 dooden, waaronder Hadji Abdoe Karim en andere verzetshoofden liet den vijand liggen was wel te voorzien, dat men daar niet veel lust meer zou gevoelen nogmaals kennis te ma ken met de uitwerking onzer icpeteer-kara- bijnen. Hieruit blijkt nog eens hoe noodza kelijk het is can, als eenmaal militaire hulp noodig geacht wordt, goed toe te el aan Van verdere gevechten en verliezen gewaagt dit laatste telegram nietverdere verliezen zijn ook niet te betreuren Niet minder dan 285 geweren en vele blanke wapens werden ingeleverd. Het is te hopen, dat het verzet niet even eens in de andere staatjes op Celebes uit breekt. Het zou ons echter niet verwonde ren, als ook elders op Soembawa militaire hulp noodig zal zijn, alvorens daar een toe stand van volkomen rust is outstaan en de bestuurders zich geheel hebben neergelegd bij den veranderden staat van zaken. De Staatscourant van hedenavond be vat o.m. de volgeude Kou. Besluiten herbeuoemd tót burgemeester van 'sHer- togenbosch jhr. F. van der Does de Wille- bois. benoemd tot burgemeester der gemeente Appeltern, JWLThomson tot burgemeester der gemeenten Gouclriaan en Ottoland, W. J. van Slijpe, secretaris dier ge meenten tot burgemeester der gemeente Schipluiden, H. A. Musquetier, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis, P. Gallas jr. tot burgemeester der gemeente Zandvoort, J. Beeckman tot burgemeester der gemeente Westdorpe, C. van Waes tot burgemeester der gemeente Avereest, rar. M. Wijt Wz., secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Hellendoorn, J. C. de Joncheere. secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Merkelbeek, J. H. K. van den Camp -n-t >i i - -lier gemeente. Zen? in gub ïjeen k o mst. Het Comité tot bevordering der zending ;n Ned - Indië te 's Gravenliage hield gister een twee de samenkomst in het Paleis ej den Kneu terdijk, welke thans werd bijgewoonëd door H. M. de Koningin-Moeder en door een niet minder talrijk gehoor van be'ngstellenden als jl. Dinsdag de eerste bijeenkomst. Een overzicht van de redevoei ing der spre kers in deze bijeenkomsten volge thans. Ds. J. W. Gunning, sprekende over: ,,de beteekenis van de christelijke zending voor onze koloniën", betoogde dat c'ie beteekenis van zoodanigen aard i%, dat de zending i-echt lieeft op algiemeene sympathie, misschien zelfs een nationale zaak wordt genoemd. Spr. verdedigde voorts de zending feegen het verwijt, dat zij niet neutraal -s, wat zij niet kan zijn, daar juist het niet-neutraal ziin haar kracht ligt. Tegenover d-> propaganda van den Islam moet het werk der zending staan. Na de houding, die de Kegeering ten opzichte van het zendingswerk beihoort in te nemen, geschetst te hebben, wees Spr. met een enkel woord op de vruchten der zending, speciaal wat het onderwijs betreft. Na krachtig tot steun van 'e zending te hebben opgewekt, bracht Spr. dank aan Hare Majesteit voor de hem verleende eer, in Hare tegenwoordigheid het woord te mogen voeren en zijn gehoor voer de betoonde aan dacht. Dé tweede spreker, os. N. Adriani, deed eenige mededeelingen omtrent liet zendings werk in Middcn-'Celebes. Op 'e door de zen ding gestichte scholen bleken de Toradja'scli© kmderen te zijn vlug, levendig en zeer be vattelijk van aard, gemakkelijk te leiden en aanhankelijk van karakter. De landschappen, die buiten len invloed der zend:ng bleven, hebben verzet geboden daar zijn ook ette lijke 10-tallen Toradja s gesneuveld; binnen de invloedssfeer der zending is geen man ge wond of gedood. Toen de to-'stand rustig was, moesten van Regeer in gswege eenige maatregelen worden ingevoerd, waardoor de bevolking in haar godsdienstige gevoelens werd aangetast, bv. het verbiecen van kop pensnellen, godsoordeelenheksen-processen, slavernij. De zending alleen kan de Torad- ja's leeren inzien, dat er iets beters komt voor hetgeen hun ontnomen is Ontneemt men den Toradja een deel van zijn verleden, men wc*te wel wat men hem voor zijn toekomst schenkt. De lezing was tegen uur geëindigd. De Koningin heeft aan het „Kinder- gilde", te Rotterdam oipgericht om gelden bijeen te brengen voor het werk der Rotter - damsche branche van do British and Foreign Sailors Society 50 geschonken voor de zen dingsboot ,,\Vilhelmina". De secretaris der Society, dr. Matthews, heeft in Hamburg geestdriftig© bijoeenkom- sten geleid en ontving namens den Duitschen Keizer een telegram, getuigenis afleggend van Zr. Ms. belangstelling in het werk der vereeniging. De Raad van Beheer van het perma nente hof van arbitrage te 's Gravenhage zal den 25en dezer eene algemeene vergade ring houden. Ingetrokken wetsontwerpen. Ingevolge machtiging van de Ko ningin zijn ingetrokkendoor den minis ter van Financiënhet wetsontwerp tot be krachtiging van den onderhandsc-hen ver koop van een deel van het zoogenaamde Eiland" te Vlissingon aan de Koninklijke Maatschappij ..de Schelde" aldaar; on door den minister van Landbouw, Nijver heid en Handelhet wetsontwerp tot ver hooging der begrooting van zijn departe ment voor 1907, met betrekking tot; 1. den veeartsenijkundigen dienst, 2. den aan koop van grond ter afzondering of uitbrei ding van domeinbemt, en 3. onderzoek en navorsohing ten behoeve van de vissaherijen Prijsvraag slachthuis Bij Koninklijk besluit is ingesteld eene oom- missie, fan welke is opgedragen het opmaken van eene prijsvraag voor oen plan voor een goedkoop, eenvoudig en doelmatig slacht huis, met raming van kosten voor den bouw, alsmede het beoordeelen van de antwoorden op die prijsvraag, en zijn benoemd in deze commissie tot lid en voorzitter, D. E. Knuttel, Rijksbouwmeester in het 2e district, te 's Gravenhage tot leden .1 J F. Dhont, directeur van het gemeentelijk slachthuis, te Rotterdam F. J. Nieuwenhuis, directeur van de gemeen tewerken te Utrecht dr. H. Remmelts, in specteur in algemeencn dienst bij de directie van den landbouw, te 's Gravenhage; J. N. van Ruyven, directeur van de gemeentewer ken, te Dordrecht. St.-Ct. Mr. Va- Zinnicq Bergman n. De Tijd deelt mede, dat de toestand van mr. v. Zinnica Bergmann, lid der Eerste Kamer, onveranderd blijft. Er is weinig be terschap te bespeuren, zoodat, men dan ook steeds het orgste blijft vroezen. Men kan zich eiken dag voorbereid houden op de ernstigste berichten, 'hoewel de zieke in de laatste paar dagen zeer rustig was. Zijn krachten echter nomen steeds af- Het nieuwe Kamerlid voor S 1 i e d r e c 1» tOmtrent- het nieuwe Kamer lid voor Sliedreclit meldt de Leeuw. Ct. De heer J. v. d Molen Tz. werd den 1. October 18G7 te Nijeveen geboren en te Steen wijk opgevoedOorspronkelijk voor het ouderwijs bestemd, begon hij in 1885 zijn onderwijzersloopbaan te Ambt-Hardenberg aan de openbare school. Uit overtuiging ging hij in 1889 naar het bijzondere ouder wijs over en werd toen als le onderwijzer be noemd aan de bijzondere school te Utrecht, totdat hij in 1891 tot hoofd der school te 13af 1 o werd benoemd. In 1903 verwisselde hij deze betrekking voor die van schoolop ziener in het arrondissement Dokkum. Intusscheu trokken de sociale verhoudin gen in Groningen al spoedig zijn aandacht. De krachtig opkomende Chr. sociale actie vond bij hem steun, vooral het Nederland- schc Werkliedenverbond Patrimonium, waarvan hij va,n 18961904 lid van het be stuur was. Ook was hij van 18951903 voor zatter van den Provincialen Bond. in Gro ningen. In woord en geschrift werkte hij voor de door hom voorgestane beginselen in het oponbare leven. Mij was mede-redacteur van verschillende bladen en een tijd lang een der hoofdredac teurs der Nieuwe Prcv. Gr. Ct. Van 1903 1904 was hij ook hoofd-redacteur van het Frieeehc Dagblad en werd hij na, zijn uittre den uit het Verbondsbestuur van „Patri monium" op verlangen van dat bestuur na den heer Talma redacteur van het orgaan van dat Verbond. In November 1907 nam hij door het bedanken van den heer Talma de hoofdredactie geheel voor zijn rekening. Ten slotte vermelden wij nog, dait hij vele malen gecandideerd werd voor de Tweede Kamer en wel in 190'1 te Aippdngedam, Veendam en Westellingwerf, in 1905 nog oens voor laatstgenoemd district en in 1907 voor het district Franeker. Bidden in de kazerne. In het Maart-blad van de Nationale Ohristen-Chi- ciorof fioie~©ii - Ve reenigmg wondt gemeld, dat de afdeeling Hoorn van deze vereeni ging liet volgendie sdhrijiven over het gebed in de kazerne zond aan den commandant van het le bataljon 10e reg. infanterie: „De afd. Hoorn der N. C. O. O. V., op gericht met het dJoel de verspreiding der Christ, beginselen iin .het lieger en op de vloot plaatselijk te bevorderen, besloot in haar vergadering van 6 Maart jl. U Hboged. geetr. beleefd te verzoeken op de soldaten- kamert vóór en na het eten 'n oogenblik „stilte" te willen te dben gelasten, opdat in aanmerking genomen hun nog jeugdigen loeftijd eenerzijds worde tegemoet geko men aan de vrees, die vele jongelingen van Christel ijlken huize weerhoudt aan tafel te biddien, en opdat- het anderzijds moge lei den tot meerderen eerbied voor anderer godsdienstige overtuiging bij hen, die hier in te kort sdkieten. „Hopende, dat U Hooged. gestr. over dit verzoek goedgunstig zult willen beschikken, blijft de afdceling met de meeste hoogach ting. De majoor antwoordde „Ik heb de eer aan het bestuur uwer ver eeniging mede te deelen, dat het door u gedaan verzoek door mij is ingewilligd." Door den bataljonscommandant, majoor Huiskeii, werd in de dlagelijksche orders het volgende gelast „Teneinde tegemoet te komen aan een aan mij gericht verzoek van de N. C. O. O V te Hoorn wordt dJoor mij bepaald onder eerbiediging overigens van ieders godsdienstige overtuiging bij de maaltij den der ongehuwde korporaals en minderen voor den aanvang en na den afloop van het eten een oogenblik stilte zal worden in acht genomen, opdat een ieder, die dat wenscht, in de gelegenheid zij aan tafel te bidden." Omtrent het gevolg van dezen maatregel deelt- het maandblad o. m. mede: Deze maatregel werkte zeer goed en wan neer men bij het eten kwam kijken, zag men zoowel protestant als katholiek bidden. Deze maatregel heeft den geheelen zomer door goed gewerkt, niet alleen in den re- crutentijd, doch ook gedurende het tijdvak, dat de verschillende lichtingen onder de wa penen kwamen voor herhalingsoefeningen." Mr. P. L. F. B 1 usseé. Het was gis teren een merkwaardige dag voor mr. P. L. F. Blussée, oud-lid van Gedeputeerden van Zuid-Holland. Hij vierde zijn negentig- sten verjaardag. Niet lang na 1840 vestigde mr. Blussé zich als advocaat te 's Gravenhage, waarvan hij sedert onafgebroken ingezetene bleef Als jeugdig rechtsgeleerde werd hij compagnon van Dirk Donker Curtius, het bekende lid van de Staatscommissie voor de Grondwets herziening van 1848, daarna minister van Justitie. Nog in bijzonderheden weet de heer Blussé van de vergaderingen dier commis sie, welko boven het kantoor van Donker Curtius (wij. meenen in het Voorhout) plaats harden, to verhalen; na afloop kwam dan Donker beneden en had met zijn jongen compagnon heel wat te praten. Een schat van staatkundige en persoonlijke herinnerin gen heeft mr. Blussé aan dien tijd en de vol gende belangrijk© tientallen jaren nauwge zet bewaardverbazend is nog steeds zijn geheugen betreffende do vele groote en kleine gebeurtenissen onzer politieke en pa riemen taire geschiedenis sinds 1848. Zij die het voorrecht hebben de bekende Vrijdag-winter-avonden bij te wonen, wan neer het gastvrije huis aan de Koniiigskade voor de vele vrienden van den eerbiedwaar dige» grijsaard openstaat, genieten nog steeds van zijn levendig en opgewekt discours over die lang vervlogen dagen. De Vrijdag avonden worden nu welhaast vijftig winters achtereen gehoudenGisteren werd er, voor het eerst in die halve eeuw meenen wij, een over geslagen de toeloop zou vermoede lijk te groot zijn. Ook in het openbare leven van deze dagen betoont mr. Blusse, al neemt hij er geen deel meer aan. nog steeds de levendigste be langstelling, en laat zich van de gebeurte nissen op staatkundig terrein door zijn vrien den, ouderen en jongeren, nog gaarne op do hoogte houden. Hoewel hij slechts zeer kor ten tijd het lidmaatschap det Tweede Kamer bekleedde, leefde hij vele jaren het leven der liberale partij, waaraan hij innig ver knocht bleef, mede en oefende daarbinnen een niet onaanzienlijken invloed. Zijn hoofdwerkzaainheid lag op het ge bied van het provinciale bestuur, met uame den waterstaat, welks belangen hij als lid van Gedeputeerden van Zuid-Holland langen tijd krachtig bevorderde. Bij zijn aftreden in 1901 werd hij tot Staatsraad in buiten ge wonen dienst benoemd. N. C. Sigarenfabrikanten. Door het verbondsbestuur van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland zal aan den minister van land bouw, handel en nijverheid een adres gericht worden, om aan te dringen op bepaling van een lager gevarenpercentage voor arbeiders en arbeidsters in sigarenfabrieken, die im mers slechts voor een zeer klein gedeelte ma chines bedienen. Voort© zijn door het bondsbestuur bepalin gen vastgesteld ter voorkoming van proces sen over het deponeeren en gebruik van mer ken tusschen fabrikanten, leden van bij het verbond aangesloten vereenigingen. 2 5-jarig bestaan A. N. W. B. In aansluiting met vorige mededeelingen kan thans bericht worden, dat in het huilde - blijik-comité 25-jarig bestaan A. N. W. B. alsnog zitting hebben genomen de heeren Herm. J. van Koolbergen, dr. G. van Schouwen en B. J. F. Varenhorst, respec tieve! ijk vertegenwoordigers der Vereeni gingen „BondSbeLang" in de provinciën Noord-Holland, Friesland en Zuid-Holland, van wie de tiwee eerstgenoemde heeren reeds deel uitmaaikten van het comité, zoomede de heer S. Vas Dias, directeur van bet Cor- reslpondentriebureau voor dagbladen te 's Gravenhage. Eh- is tlhians volledige samenwerking mo gelijk tussohen allien, die met de comité- leden van meenipg zijn, dat de herdenking van het groote werk in de laatste 25 jaren op het gebied van het toerisme door deze machtige vereeniging in Nederland verricht, een blijvend barakter moet hebbenHet comité Huldeblijk 25-jarig bestaan A. N. W. B." bestaat thans uit die heeren W. J. Lugard, voorzitter; C. Gebeldr. G. van Schouwen, B J. F. Varenlborst, S. Vas Dias, Herm J van Koolbergen, penning meester, Amsterdam, en P. G. L. Hendrix. secretaris, Amsterdam. De Nieuwe Zijds-kapel. Gis terenavond vergaderde in het öonsistoriege- bouw der Nieuiwe Kerk te Amsterdam de ongeveer voltallige kerkeraad der Ned. herv. gemeente (aanwerig waren plm. 140 leden) ter behandeling van de kwestie der Nieuwe Zijds Kapel. Door de kerkelijk© commissie, belast met het beheer der gehou wen van de Ned. herv. gemeente, was het voorste? gedaan het besluit tot slooping van de kapel voor den tijd van drie maanden op te schorten, ten einde belanghebbenden bij het behoud van het oude bouwkunstig monument in de gelegenheid te stellen voor stellen te doen; echter met dien verstande, dat in geen geval de mogelijkheid wordt geopend om de kapel aan een ander kerkge nootschap te verkoopen en in de tweede plaats dat eweutueele onderhandelingen sleöhts worden gevoerd op de basis dat de Ned herv. gemeente volkomen zal worden schadeloos gesteld voor te lijden financieel nadeel, alls gevolg van het opgeven der planner, met de kapél. Het resultaat der discussie was, dat de schorsing vai het sloopmgsbesluit met ruime meerderheid van stemmen werd goed gekeurd. Het ligt in de bedoeling, thans ©enige deskundigen, onder wie dr. P. J. H. Cuypers, uit te noodigen met den heer C. B. Posthumus Meyjes. die hiermede volko men instemt ©en vernieuwd onderzoek in te stellen naar den toestand van het kerk gebouw. Eene nieuwe telefoonin stallatie te Rotterdam. Men schrijft uit Rotterdam Heden werden wij door den directeur der telefooninrichting te Rotterdam in de ge legenheid gesteld de nieuwe Centraalbureau installatie te bezichtigen. Waar -''e de oude inrichting voldoende bekend mogen achten, behoeven we daarbij niet langer stil te staan. De voordeelen van het nieuwe systeem zul len van zelf voldoende in het oog springen. Genoeg zij het dat de oude inrichting geen verdere uitbreiding toeliet. Men stond dus voor het feit óf maatregelen te nemen dat deze kon uitgebreid worden óf invoering van een nieuw systeem. Ten slotte bleek dat laatste nog de voordeeligste weg en zoo heeft men thans een inrichting gekregen, waarbij het aantal abonné's, thans 5600 be dragende, tot 18,000 kan opgevoerd worden. Het nieuwe systeem bestaat uit verdee- lingstafels en multiplextafels, op welke het klep-systeem der oude inrichting door een lichtsysteem is vervangen. De werking geschiedt thans op de volgen de wijze: Het toestel dat de abonné aan huis heeft, mist de kruk of bel. Hij heeft eenvoudig de microtelefoon van de haak te nemen en onmiddellijk gaat op een der ver- deelingstafels een rood lichtje gloeien, de juffrouw aan die tafel brengt een verbinding tot stand, door het insteken van een stop, met een der multiplextafels. De juffrouw, die daar werkzaam is ziet ook een rood licht gloeien, vraagt het nommer wat gewen sc lit wordt en brengt tus schen de beide abonné's de verbinding tot stand, terwijl zij door een spreek- en weksleutel het gevraagde nommer opbeld. Inmiddels was ook het roode lampje van den gevraagde gaan gloeien. Zoolang deze niet aan zijn toestel verschijnt blijft zijn lampje gloeien, wat voor de juffrouw een teeken is dat zij nog eens moet bellen. Zoodra hij de microtelefoon van den haak neemt gaat ook dat lichtje uit en weet de juffrouw dus dat de verbinding is tot stand gekomen. Nu ziet de juffrouw op een der sprekende nommers een wit lichtje gloeien. Dat beteekent voor haar dat een der sprekers zijn microtelefoon even heeft neergelegd bijv. om iets na te zien, terwijl de ander blijft wachten. Zij laat dus de verbinding staan tot ten laatste de witte lichtjes der beide nummers gaan gloeien, hetwelk een bewijs is dat bedden hun microtelefoon hebben neergelegd en dus liet gesprek is aigeloopen. Tegelijkertijd gloeit dan ook de witte lamp op de verdee- Ungstafel ten teeken dat ook de juffrouw- van die tafel de verbinding weg kan nemen Wil de dienst, geregeld werken dan komt het er inzonderheid ook op aan dat de ver houding van het aantal telefonisten aan de verdeelings- en multiplextafels de juiste is. Het laat zich begrijpen dat vooral het overgangstijdperk van het oude op het nieu we systeem moeielijkheden te weeg brengt, doch daarin is op ingenieuse wijze voorzien, zoodat. de abonné's het niet bemerken of zij met een toestel van het oude of het nieuwe systeem worden aangesloten. Op het oogenblik wordt de telefooninrich ting bediend door 93 telefonisten en 18 leer lingen. Naast, de soinzaal is de splitsingzaal waar de kabels van buiten komen. Ieder van die kabels telt 112 dubbeldraden welke hier worden gesplitst en zoo naar de seinzaal ge leid. Alle kabels zijn van lood, zoodat de zijden draden daardoor volkoqnen tegen vocht zijn gevrijwaard. Dat bij de belangrijke uitbreiding welke het gebouw heeft ondergaan ook met alle verdere eischen van comfort en practisch nut is rekening gehouden, behoeft nauwelijks ge zegd te worden. rDe Staatsspoorwegmaatschappij heeft het volgende aan haar personeel bekend ge maakt In den kaatsten tijd is het meer da:i ge woonlijk voorgekomen,, dat reizigers iu eene hoogere klasse werden aangetroffen, dan die waarvoor hunne plaatsbewijzen geldig waren, terwijl de omstandigheden er op wezen, dat met opzet was gehandeld. In dén regel waren het reizigers, die, door op het laatste oogenblik in den trein te stappen, de trein- contröle vóór vertrek hadden weten te ver mijden. Het trein- en control ©person eel wordt mitsdien uitgenocdigd zijne bijzondere aan dacht hieraan te schenken en door samen werking (b.v. telegrafisch bericht aan het volgende station) te bewerken, dat derge lijke overtredingen worden geconstateerd en ter zake proces-verbaal wordt opgemaakt. De reddingsmiddelen aan den Hoek Het Vad. meldt hierover nog De proef met het langs staaltrossen loo pend wagentje op jlen Noonderdam is uit stekend geslaagd. Hoewel het wagentje nog al zwaar rolt, heeft men toch in circa 25 minuten twee reizen kunnen maken van den hulpsteiger naar den vuurtoren. Het is wel r iet zoo vlug ah men het zou willen, maar de afstand tussch-n den steiger en den vuurtoren is ruim 14) meter, zoodat het moeielijk en zwaar werk h het wagentje over zoo'n afstand te laten rollen. Men kan echter in tijd van nood toch in den aangegeven tijd 12 schipbreukelingen overbrengen. De toestand der zeevissche- rij. De N. R. Ot. deelt mede, dat het Col lege voor de zeevissctherijen gegevens ver zamelt omtrent den toestand van de zee- vi8sciherijen iu ons land. Het heeft den daarbij betrokken burgemeesters verzodht voor dat dool inlichtingen te verstrekken ten opzichte vande regeling der loonen, de huisvesting aan boord, de hygiëne en de voeding aan boord, de reddingsmiddelen, de bekwaamheid in het zwommen, de deser tie, de verdiensten des winters, de bijver diensten, den arbeid van vrouwen en kin deren, het gebruik van sterken drank bij het werk, do uitbeltaling van loonen in kroegen, de bedrijfsongelukkende voorzie ning in den toestand van nagelaten betrek kingen, de bestaande ondensteuningsfondi- sen, d<- behandeling van ziekteen en onge vallen aan boord en den arbeidsduur. Uit de Amsterdam sche haven. De scheeps- en bootwerkersver- eenigiug Recht en Plicht zond een uitvoerig antwoord op het door de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied voorge steld nieuwe collectieve arbeidscontract. Zij veroordeelt daarin o. m. de clausule volgens welke het werk van alle stakers ten spoe digste door andere leden van Recht en Plicht verricht moet worden, indien bij leden der Werkgeversvereenigings een staking mocht uitbreken, waaraan door leden van Recht en Plicht wordt deelgenomen, als strijdig met de oer der organisatie en doet de volgende tegenvoorstellen le. Recht en Plicht erkent de door de Vereeniging van Werkgevers uitgereikte werkboekjes 2e. De bestaande loonregeling, zooals ze zijn uitgevaardigd door de Vereeniging van Werkgevers enz. en welke op heden geldig zijn, worden gehandhaafd; 3e. Gedurende den duur der overeen komst is stakiug of uitsluiting onder welken vorm ook verboden. 4e Geen verandering van loon- of ar beidsvoorwaarden kunnen gedurende den duur der overeenkomst, tenzij in onderling overleg, worden aangebracht 5e. Alle geschillen, voortvloeiende uit enz. worden, wanneer beide besturen niet tot overeenstemming kunnen komen voor een scheidsgerecht gebracht (dit scheidsge recht doet binnen 14 dagen, nadat de quaes- tie is aanhangig gemaakt, uitspraak); 6e. Het bestuur van Recht, en Plicht stolt zich ten volle verantwoordelijk voor do

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2