KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. verklaart er in too te stemmen, dat hei man daat der afgevaardigden .belast met do her vormingen in Macedonië, met 7 jaar wordt verlengd De nadere mededelingen, die do Porto uit Londen heeft ontvangen over het dbor Engeland aan de groote mogendheden ge dane voorstel tot benoeming van een gou- Iverneur-genewuail voor Macedonië, koudon in, dat or goon termijn is bepaald voor den duur van liet mandaat. De gouverneur- generaal za'. onafhankelijk van Konstan- tinopel, ondeT de garantie van de groote mogendheden staan en uat het- Macedonische budget bezoldigd worden. Zoowel de troe pen als de burgerlijke ambtenaren van Ma cedonië zullen onder zijne bevelen' staan. Wanneer de Sultan het- voorstel der benoe ming van een gouverneur-generaal aan neemt, dan zullen de groote mogendheden hem de onsohendfoaatfliciikl van zijn Euro- poeeoh gebied waarborgen. In Weenc beschouwt men het Engel - scho voorstel niet als onveranderlijk. Het is niet gedaan in den vorm van oen oiecth, maar ie slecht.' aan de mogendheden ge daan niet do bedoeling tegenvoorstellen uit- te lokken. Het zou de taak van het concert zijn hier cene gemeenschappelijke midden lijn te vinden. Daar Engeland bij monde van Sii Ed>ward Grey zelf heeft verklaard in hei- concert te willen blijven, zou het aidh niet vertastten tegen zulk een traditdo- neolen verzoenenden arbeid van het oon- ceit. Een iradé van den Sultan gelast verder troepenversterkingen in het gebied van het 2e en 3o (het Adrianopelscho en het Mace donische) legerkorps. Dit wordt in verband gdbracht met het Engelsohe voorstel. Konstantinopel, 14 Maart. Eene bende Bulgaren en Walaohen heeft liet oe cumenische klooster Kalipeta in het vilajet Saloniki aangevallen. De prior, verscheidene monniken ui zeven werklieden werden ver moord. Marokko. Generaal d'Amatde seint, dat de Fran- scho colonnes in Settat kampeerenDe ge slagen mehalla s treldken, zach naar het- zui den terug. Generaal d'Amade bevestigt verder, dat Moedey Haftd boodschapper 5 naar hem gezonden heeft met het verzoek, om vi ede. Dc pacificatie van hot geheele Chaujagobied maakt snelle vorderingen. Japan. Tokio, 16 Maart. Het Tateoema- roo-incidcnt is geregeld. China heeft alle eisehen van Japan ingewilligdhet koopt alle wapenen en munitie, die aan boord van de Tatooemaroe waren, en stemt er in toe, dat de Japansche vlag weer geheschen wordt op het schip. Chinecsehe oorlogsschepen zul len saluutschoten lossen bij het hijschen van de Japansche vlag. Allerlei. v— De Rijkedag heeft- het crochet tot be vordering van de luchtecheepvaartprceven van graaf Zeppelin met algemeen© stemmen goedgekeurd I3e natianaaf-liberalen, dc conservatieven eu .liet centrum lieten door nun wuoiuwci- ders van hun instemming met hot wetsont werp blijken. En de sociaal-democraat Sin ger verklaarde: Ook wij zeggen graaf Zep pelin dank voor zijn beschavingswerk en do daarvoor gebiachtc offers. Al dient het voorloopig nog maar voor militaire doelein den, het is t-ooh oen beschavingswerk voor heel de wereld. vHoury Farman is Vrijdag al met zijn nieuwe vliegtoestel voor den dag geko men op het ma noeuvreterrein van Issy. Hij wou er enkel maar wat me© over den grond rijden, cm de soliditeit van sommige ma chinedeel* op dc proef te stellen. Maar let toestel, dat uit dc verte iets lijkt op een v'iegende visok, is tot driemaal toe omhoog gegaanEens hooft Farman er ongeveer honderd meter mee gevlogen. De motor van 50 paardekraclit werkte praohtigde luchtschroof deed 1080 omwentelingen in d© minuut. Vandaag zou Farman de proefne mingen voortzetten. Konstantinopel, 14 Maart. 370 huizen in dc voorstad Haskierry, de wijk der Joden en de Spanjaarden, zijn door brand vernield. Ongeveer 3000 personen zijn zonder onderdak. OOBT-INDIE. Persdelict In Ned.-lndië. Naar aanleiding van het telegram aam ,,Dc Avondpoet", volgons hetwelk de ^heer Wij brand 8, hoofdredacteur van het ,,N. v. d. D. v. N -1." vervolgd wordt wegens over neming der „Wekker"-artikelen, schrijft de „N. O."': Ons komt dit bericht, zooals het daar ligt, vrij onwaarschijnlijk voor en w'.j zijn geneigd aan eeii sein fout te denken. Immers de meeste, zoo niet alle Indische bladen - het Soerab. Hbl. kwam er, door bijzondere omstandigheden, hei. eerst mede voor den dag hebben reeds maanden ge leden de „Wekker"-artikelen »n exteuso in hun kolommen overgenomen. Hun is daar niets om gesohied. II oo vreemd men het- ook na hetgeen wij in ons hoofdartikel in het Avondblad van 11 dezer schreven moge vinden, zou het ous echter niet verbazen, indien het was wegens overneming der Dekker-artikelen, do bekende scheldstukke.i vit D-.s Freie Wort, dat do heer Wvbrands vervolg 1 werd. De lasterlijke en hoonende taal, daarin uitgekraamd, geeft ruimschoots gelegenheid tot ingrijpen van het- oponbaar ministerie. En al zouden ciio artikelen, indien zij dade lijk in een Ind;sch blad waren opgenomen, hoogstwaa-jchijnlijk onopgemerkt gebleven zijn tusschen do vele voortbrengselen van gelijken aard. welke do pers van daarginds oplevertzoo is de aandacht er door de bui- tenlandsche reis, die zij hebben gemaakt, in het bijzonder op gevestigd. In elk geval, 't zij dan wegen Dekker of Wekker, kooit zulk een persvervolging ons hoogst onverstandig voor. De Avondpost schrijft in haar laatste nummer Heden ontvingen wij van den secretaris-ge neraal van het Dep. van Koloniën het vol gend antwoord op het gisteren door ons aan den minister gedaan verzoek om inlichtingen omtrent het ..Wekker" (IV persdel iet „In antwoord op Uw schrijven d.d. giste ren heb ik de eer U namens den minister van Koloniën ad interim mede te deelen, dat van de door U ledooi de aangelegenheid bij het Departement van Koloniën niets is verno men." (Ij Een verwisseling van „Wekker" en „Dekker" is uitgesloten. Dit in antwoord op bet commentaar, door de N. Ct. gegeven. (•Red. Avpost.) Men seint uit Batavia aan liet Vad. Dc Javabod- bepleit de verbanning van de hoofdredacteuren van het Bataviaasch l.ieuwsbld en het Nieuws van den Dag van Ned.-lndië. De Staatscourant van Zondag 15 en Maandag 16 Maart bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Ternaart mr. M .J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, te Leeuwarden tot concierge-amanucnsis bij de Rijksland- bouwwinterschool te Zutphen C. Mouton, aldaar; tot officier in de Oranje Nassauorde de directeur van het proefstation voor Java- suiker-industrie te Pekalougan H. C. Prin sen Geerligs; tot adjunct-ingenieur bij d»n loodswezen- dienst B. A. Verhey, civiel-ingenieur. met ingang van 1 April 1908 definitief benoemd de surnumerair der directe belas tingen, invoerr. en ace F. A. La Rose, uit dc directie te Rotterdam, als zoodanig bij Kon. besluit van 31 Juli 1907, no. 75, tijde lijk benoemd tot commies ter directie der zelfde mid el en te Maastricht. H. M. de Koningin had Zaterdag ten diner gtenoodigd jhr. P. O. H. Gevtaerts van Simonshaven en mevrouw E. R. baron van Weideren Rengers en mevrouw; J. .W- J. baron Taets van Amerongen en mevrouw, uit Monster; jhr. mr. Schuurbeque. Boeije, president van de arrondissemer t's-rechtbank te 's Gravenhage; baron Sweer la de Landas Wyborgh, kamerheer i. b. d. tc Rotterdam. Heden aivond is er thé dansant ten Hove. H. M. de Koningin-Moeder heeft den heer G. P. Ittmann te 's Gravenhage, die zich bereid heeft verklaard giften in ont vangst te nemen voor het zendingswerk on der de zeelieden te Rotterdam, de som van honderd gulden doen toekomen ten behoeve van het fonds voor den bouw eener nieuwe Bethel-stichting aldaar, uitgaande van de Rotterdamsche branch der British and Fo reign Sailors Society. De vereeniging van oud-leden der Christ. Jongèlingsvereeniging „Hebt de Waarheid en den Vrede lief", te Zaandam, ontving van H. M. de Koningin-Moederr een gift van f 75, met bestemming voor het eigen gebouw van die vereeniging. Prins Hendrik te Vlissiu- ge n. Men verneemt dat Prins Hendrik Don derdag a.s., des middags 12 uur, met den gewonen Hollandschen sneltrein te Vlissin- gen zal arriveeren. Zooals bekend, heeft de komst van Z. K. H ten doel het te waterlaten van het stoomschip „Tabanan", op do werf „De Schelde" in aanbouw voor de Rott. Lloyd. Na het te water laten van dit schip en het bijwonen van het kiel leggen voor een nieuw schip voor de Kon. Holl. Lloyd, zal Z. K. H. deelnemen aan een lunch op het Grand Hotel des Bains, aangeboden door de Maat schappij „De Schelde". Aan dezen lunch zullen verschillende genoodigden aanzitten. De Minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. De Ma-rees van Swindcren, zal ge deeltelijk dese week afwezig zijn, omdat hij zijn gezin, dat eenigen tijd naar Washington, zijn vroegere diplomatieke stai 'plaats, te rugkeert, tot de Franscke haven, vanwaar het vertrekt, wensckte te vergezellen. Naar het „Vad." verneemt, zal in de plaats van baron Van Lynden, benoemd t-ot burgemeester van Utrecht, tot secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken benoemd worden mr. J. B. Kan, thans administrateur, hoofd der afd. Algemeen© Zaken en Comptabiliteit. Van de afdeeling Algemeene Zaken en Comptabiliteit van het departement zou als dan A. Z. worden afgenomen n een nieuwe afdeeling geformeerd wordenAlgemeene Zaken, Kabinet, Secretarie, Expeditie, Ze gel, Leges en Registratie, waarvan als hoofd zou optreden de heer Aug. i'elinfante Jr., thans hoofd der afd. ecretarie en Expeditie, welke titularis bevorderd zou worden tot administrateur De referendaris Scheltus, tot dusverre chef yan het Kabinet en der afd. Zegel en Leges, zou belast worden met de leiding der afdee ling Comptabiliteit. Ook de afdeeling Bin- nenlandsch Bestuur zou aan ©en reorganisa tie onderworpen worden. Ontslagaanvrage als ge meenteraadslid. Men meldt niilt Rot terdam Do heer F. J. van Rijswijk, die in Juni tot lid van den Rotterdamsohen gemeente raad werd gekozen, doch geen enkele zitting bijwoonde, omdat tegen hem een rechtsge ding was aanhangig gemaakt, dat leidde tot zijne veroordeeling door het Haagsohe ge rechtshof tot 14 dagen gevangenisstraf, heeft thans medegedeeld, dat hij zich om gezond heidsredenen genoopt gevoeld ontslag te ne men als lid van den raad. De anti-rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" (district I). zo© ook de Chr. Hist, vereeniging hebben besloten de door de R.-K. kiesvereeniging gestelde candida- ten over te nemen voor den Haagechen ge meenteraad. Werkzaam gesteld bij het departement van Marine de kapitein-luitenant W Umb- grovo; in activiteit gesteld te 's Gravenhage de luitenants 2e klasse A. Bocko, en A. ten Broeke Hoekstra, geplaatst bij het depar tement. van marine de luitenant ter zee le klasse L. van der Wal. Installatie jhr Fe i tik. In eene plechtige openbare zitting van den Hoo- gen Raad werd Zaterdagmiddag 3 uur de raadsheer in dat college, jhr. mr. P. R. Feith, geïnstalleerd als vice-president, in de plaats van wijlen mr. A. A. de Pinto. Behalve door een aantal leden van de ba lie en de rechterlijke macht en eenige da mes werd deze plechtigheid o.m. bijgewoond door den minister van justitie, mr. Nelissen, oud-raadsheer in den Hoogen Raad en den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Patijn, oud-advicaat-ge- neraal bij ons hoogste raadscollege, welke beide heeren op het podium plaats namen achter de zetels voor de leden van den Hoo gen Raad. De Parijscbe correspondent van de N. Ct. ontving van hot ministerie van land bouw de mededeeling, dat de president der Republiek liet besluit heeft geteekend, waar bij dc heer S. C. Korteweg, oud-secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. In de Zaterdag door hot Kon. Insti tuut van Ingenieurs te s Gravenhage ge houden vergadering: werd dloor den Voorz. den Iheer J. CLuysenaer, medegedeeld dat '<t Instituut vertegenwoordigd "al wordenop het Xlde Internationale Schecj- vaartcongTes te St. Petersburg door het lid H. Workman, en op het le Internationale Congres voor koelindustric te Parijs door het lid J. F. H. Koopman, en dat door den Senaat der Tech nische Hoogeschool tot lid van ne Commissie van Toezicht op het weekb'ad „Be Inge nieur" is benoemd prof. J. C. Dijxhoorn, die tevens namens het Instituut zitting heeft ge nomen in de commissie ter voorbereiding der Vereeniging voor de lucntsclieepvaart. Ned. Jongelingsverbond. Daar het Nederl. Jongelingsverbond, be schermheer Z, K. H. Prins- Hendrik der Nederlanden, zijai 55e alg. vergadering op Hemelvaartsdag 28 Mei te Deventer wensoht te houdien, heeft zich daar ter plaatse op initiatief der plaatselijke afd. een eere comité gevormd, bestaande uit de volgende leeren baron Van Heemstra, burgemees ter; A. J. de Jong van Schouwenburg; J. Lawant, evangelist; ds. L. M. A. Soheps, pred. bij de Geref.' Kerk (A.); H. Sluy ter AEeii. ds. D. Klein Wassink, pred. bij de Herv gemeente en ds. C. R. van I.élyveld, pred. bij de Iierv. gemeente te DiepenveenDe algem. vergadering zal des morgens in de Buiten-Sociëteit plaats heb ben en de dag wordt besloten met een avond dienst in de Groote Kerk. Het aantal be zookers uit alle oorden des lands wordt op een 2000 geschat. De locale afd. zal een feestgids uitgeven. (Ned.) Nor. M ij. t. b e v. d P li a r m a- c i e. De 57e algemeene vergadering der Ne- derlandsche Maatschappij te.- bevordering der Pliarmacie zal gehouden worden te Alk maar en .aandam den 14 en 15 Juli. De Schotsche Zendings kerk. De kerk op den Amstel hoek Hal vemaansteeg te Amsterdam is onlangs ln veiling opgehouden, doöh daarna uit de hand verkocht. De nieuwe eigenaar heeft groote plannen met dit gebouw, dat vroe ger een schouwburg was, maar nu niet meer als zoodanig zou kunnen dienen, ge geven o.a. de eisehen welke de brandweer stelt. Doch wol zal het een openbare plaats van vermaak worden. Wat de nieuwe eigenaar er ons van vertelde is nog niet geheel voor openbaarmaking geschikt. We bepalen ons er toe te vermelden dat in- en uitwendig het gebouw wordt gerestaureerd; dat de hoofdingang komt aan de Halvemaansteeg; dat de gevel aan den Amstel geheel nieuw wordt; dat het er van binnen erg feeëriek zal gaan uitzien (4000 eleotrische lampjes worden aangebracht); dat er geen toon eel, docih een podium komt; dat er... Hier moe ten wij het bij laten. Te zijner tijd vertel len we meer zegt het Hbld. Tuberculos e-M u s e u m. Naar wij vernemen heeft de Commissie der Zuid-Hol - Landsche Vereeniging „Het Groene Kruis", 'belast met het in studie nemen van de vraag hoe ten platten Lande de maatschappe lijke bestrijding der tuberculose ter hand dient genomen te worden, in haar rapport- de wenschelijkheid uitgesproken, dat de Groene-Kruis afdeélingen in de kleinere ge meenten tevens worden plaatselijke vereeni- gingen tot bestrijding der tuberuoLose, ana loog aan die, welke in de grootere steden steeds met succes werkzaam zijn. Ten einde nu ten plattelande de geesten wakkei- te maken voor de gioede zaak, heeft deze commissie, waarvan de heer C. Dek ker, arts te Bodegraven, voorzitter, en dr. J Fh. Elias, te Rotterdam, secretaris is, hot plan ipgevat, om, naar het voorbeeld va.n hetgeen in het buitenland gedaan wordt, een verplaatsbaar Tuiberoulose-Museum in te richten, d. w. z. een museum, waarin om trent aard en wezen en de bestrijding dier volksziekte al het wetenswaardige en nut tige ad oculos kan gedemonstreerd worden. De commissie rekent hierbij op den steun on de voorlichting van allen, die krachtens hun betrekking kunnen medewerken de ver- weaemLijikin van dlit voornemen te doen sla gen. (Hbld.) De aanranding te Zenderen. Bon zekere H. ter oud 27 jaar, te Ben- telo, gemeente Ambt-Delden, heeft zich Za terdag morgen bij den officier van justitie to Almelo aangemeld, als zijnde de dader van den Donderdag te Zenderen ge pleegden aanslag. Vermoedelijk is hij niet- toereken baar. Inbrekers gearresteerd. Vrij dagnacht werden door tiwee agenten in de Willemstraat te Rotterdam aangehouden twee inbrekers, C. B., 18 jaar, en J. M. K-, 22 jaar. die bezig waren tc trachten zich toegang te versohaffen tot de fabriek van suikerwerken der firma Lemm en Co. Door het aanslaan van den waakhond verwijder den zij zadli, doch vielen toen in handen der politie. In hun bc&it werden gevouden val- sehe sleutels en broekwerktuigon. Tevens bleek dat zij dezelfde personen varen die in den voornacht de vlucht had den genomen op de komst der politie uit het verlaten Circus Carré met achterlating van een jas, warin gewikkeld een 60 K.G. ïooden pijpen in dat circus afgesneden. ln dezelfde jas werd een brief gevonden, aan den inbioker C. B. geadresseerd, waar uit bleek, 'at men lüer met dezelfde perso nen te doen had. Een looddief betrapt. M en meldt ons uit 's Gravenhage Nadat li:j op de Gemeemtewerf Zaterdag om vijf uur zijn weekloon had ontvangen, heeft een werkman in dienst der gemeente zich aangemeld aan een openbare school aan de Hoefkade met de boodschap, dat hij nog werkzaamheden had te verrichten aan het dak. Dit bleek echter een voorwendsel, want terwijl de man eenige oogenblikken op het dak vertoefde, werd hij op heeterdaad be trapt op diefstal van lood. Hij werd door t»vee rechercheurs ingerekend en naar het politiebureau overgebracht. De man moet. moer dan twintig jaren dienst bij ds gemeemtewerf liebben. De diefstal van 5 6,0 0 0 francs. Zeelandia meldt) dat de Belgische Staats spoor aan de firma Van Waesbergihe te Hulst heeft uitbetaald, liet bedrag van 56,609 francs, dat op 22 Februari j.l. uit een postzak werd gestolen. Diefstal in het Rijksmuseum. Vrijdagmiddag tegen den. sluitingstijd van het Rijksmuseum te J msterdam, bemerkte een suppoost in het Nederland sch Museum van geschiedenis en kunst, dat twee koperen lusters, die hij een minuut of tien te voren nog op een ouderwetsohe piano had gezien, verdwenen waren. Onmiddellijk maakte hij alarm en werden dc deuren ge-' oten, waarop de in het Rijksmuseum aanwezige bezoekers gefouilleerd werden. De verdwenen voorwer pen, die een geringe waarde vei tegen woor- digen, werden niet gevouden. Vermoedelijk was de dief dus reeds vertrokken. Mogelijk is het ook, dat de voorwerpen, onmiddellijk nadat alarm werd gemaakt, doo) den dader ergens in het Museum werden verstopt. Hoe dit zij, de voorwerpen zijn op 't 'oogenblik nog zoek. (Hbld.) Doodelijke val Zaterdagochtend is in de Boompjes te Rotterdam een lood gietersknecht. werkzaam op het dak van het Oost-Indische huis, daaraf gevallen en dood opgenomen. - Verpletterd. Vrij;dagmorgen is op de werf De Schelde te Vlissingen een werkman door het breken van- een hulp kraan verpletterd. Verdronken. Te Nuland is in een ondiepe sloot verdronken gevonden de ruim 80-jarige landbouwer J. v. Z„ uit Geffen, die in den voormiddag bij den sla ger G. aldaar een varken had afgeleverd. Toen men het ongeluk ontdekte, stond het paard nog met de leeg© kar op de plaats, waar zijn bejaarde doch nog krasse mees ter den dood had gevonden. 's Hert. Ct. De bureaux en drukkerij van „de Telegraaf" afgebrand. Op de redactiebureaux van de Telegraaf in de St. Nicol aasstraat te Amsterdam waar fccvone aijn govootigd de zetterij en-d-e druk kerij van de „Telegraaf" en bare volkseditie „de Courant", heeft Zondagmiddag een zware orand gewoed, waarbij zetterij en redactie bureaux nagenoeg geheel zijn uitge brand, terwijl de drukkerij groote water schade heeft bekomen. De brand ontstond ongeveer 12 uur op de zetterij. Toen een werkvrouw terpentijn, om de vloeren te boenen, wilde smelten op een petroleumtoestel, sloeg plotseling de vlam in do terpentijn, zich mededeelende aan de kleeren van de werkvrouw. Deze liet in haar schrik de pot met terpentijn omval len, keek in hare verbouwereerdheid daar naar niet om, en rende luid voor haarzelf om hulp roepend de trappen af. Toegescho ten burcn mocht het gelukken hare bran dende kleeren te dooven. De vrouw had ech ter reeds ernstige brandwonden bekomen en moest per brancard naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Inmiddels had het- vuur op de zetterij snel om zich heen gegrepen. De houten zetbok- ken, het papier, de zetkasten nz. waren voor de vlammen een gretig voedsel. Het duurde dan ook niet lang of het dak stond in lichte laaie. De brandweer tastte spoedig de brand, die ook voor de omgeving een dreigend aanzien had, met kracht aan met drie Vechtkranen en een stoomspuit. Aanvank elijk had men vooral met het perceel, gelegen tegenover de ,,Telegraaf"-bureaux wel suc ces. Ten minste daar bleef het vuur beperkt tot het dak der woning. Een droevig onge val geschiedde nog daarbij. Een vrouw, be-- woonster der bovenverdieping, niet verdacht op een overslaan der vlammen, had ernstige brandwonden bekomen aan het hoofd en beide armen. Zij werd door een brandweer man naar beneden gebracht, naar den naast- bijzijndeu politiepost geleid en vandaar ver voerd naar het Binnengasthuis, waar zij verbonden werd. Wel breidden de vlammen zich na het optreden der brandweer niet meer uit, doch van een blusschen was voor eerst geen sprake De vlam was door het plafond heen gekro pen naar de redactie-bureaux. Gansche dee len van bet dak vielen omlaag, terwijl de zol dering der tweede verdieping ook weldra in stukken en brokken naar omlaag kwam. Groote verwoesting werd op de onlangs nog gerestaureerde redactiebureaux aange richt, waar alles tot een chaos werd ver vormd en tal van kostbare archiefstukken verloren gingen, benevens de bibliotheek. Alleen het bureau der Hoofdredactie bleef eenigszins gespaard De drukkerij kwam blank te staan van het water. Om half drie was de brandweer het vuur meester. Alles was verzekerd op beurspolis. „Telegraaf" en „Courant" zullen voor loopig worden uitgegeven in het gebouw Felix Meritis" op de Keizersgracht, waar het dagblad de „Echo" verschijnt. Ook de redactiebureaux zijn daar gevestigd. De „Courant", waaraan wij de boven staande bijzonderheden ontleenen, verscheen heden morgen op den gewonen tijd, gedrukt met de letter van de „Echo". School- en Kerknieuws. De Dr. JP Heije-stichting. Do heer J. E. van Ren esse, te Arnhem, heeft aan vele in deze zaak belangstellende personen boriokt, dat de collecte op de scholen op 1 Maart ,lü.)7 heeft opgebracht de som van f 4223.36^, en dat er nu tot stand is gekomen de vereeni ging tot het verzorgen, opvoeden en onderwij zen van zwakzinnige kinderen, welke vereeni ging ten doel heeft, zulke kinderen zoodanig voor te bereiden en zoowel geestelyk als licha melijk te ontwikkelen, dut zij na het verstrijken van hun leeitijiT in staat zijn, in hun levens onderhoud te voorzien. Daar het in den aan vang onmogelijk zal zijn om voor de verschillende richtingen afzonderlijke opvoedingshuizen te stichten, zal allereerst getracht worden, één op voedingshuis op te richten, toegankelijk voor alle gezindten, waarin zorg gedragen wordt voor de christelijke opvoeding der kinderen. In de school zal onderwijs gegeven worden in lezen, schrijvenrekenen, stellen, zingen, handtoeke- nen, handwerken voor meisjes, handenarbeid en gymnastiek. Buiten de voor deze vakken bestemde schooluren zal les worden gegeven in bijbelsche geschiedenis, tenzij ouders of voog den schriftelijk verklaren, dit voor hun kinde ren niet te wenschen. Zooveel mogelijk zal de vereeniging ook na het verlaten der inrichting de verpleegden steunen. De vereeniging bestaat uit leden en beschermers; do contributie be draagt jaarlijks voor de leden minstens f 2, voor de beschermers f 1. Franse he kloosterlingen. Door Mej. T., onderwijzeres te Baarlo in de gemeente Maasbree (prov. Limburg) is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsohe Onderwij zers-genootschap een klacht ingediend over het feit, dat haar het onderwijs in de handwerken is ontnomen en gegeven aan de Fransohe Eer- wuarde Zusters ürsulinen. Het Schoolblad meldt hieromtrent het volgendeVoor eenige jaren vestigden zich te Baarlo een zestal Fransche kloosterlingen, die, hoewel geen woord Neder- landsch verstaande, spoedig overgingen tot de oprichting van een bewaarschool. In verband met dit feit verzochten zij voor eenigen tijd een subsidie aan den gemeenteraad, Die vond het evenwel wat kras om tweehonderd gulden to be talen voor het bewaren van een handjevol kleine kinderen; doch een der vroede vaderen kreeg een idee. Aan de school te Baarlo is een onder wijzeres met nuttige handwerken, die al langer dan zes jaar tot tevredenheid van ouders en schooltoezicht onderwijs geeft in dat vak buiten dc schooluren en daarvoor eene toelage heeft van f 30. De raad kon best besluiten de zusters met het geven van onderwijs in de handwerken te heiasten, waardoor die toelage zou komen tc vervallen. Zoo geschiedde het. De onderwij zeres met. het- bewijs van bevoegdheid en f 30 toelage zal liet veld moeten ruimen voor de zus ters, die geen enkel bewijs van bevoegdheid be zitten om in Nederland onderwijs te geven en die nu ieder jaar f 200 zullen genieten. Ont slaan kan men de onderwijzeres niet; zij kreeg eenvoudig de mededeeling, dat het onderwijs in de handwerken in liet vervolg zóu worden op gedragen aan de Fransohe zustere Ürsulinen. aDe Christel ijk-H.istorisc(he (vrij-anti revolutionaire) kiesvereeniging- „Gezag en Vrijheid' te Utrecht, heeft in hare Zaterdag aiVonid gehouden vetigiaderingi met aJlgia- ineene stemmen besloten voor de a.s. ver kiezing va-n twee leden der Provincia-le Sta ten in Utrecht IT (vacatures-Van Beunin- gen en Reiger; den caudkLaat der anti-revo lutionairen, den heer mr. M. W. L. S. Bilderdijlk, te steunen. Bestrijding «Ier tuchteloosheid. Op voorstel der groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond had Zaterdag te Utrecht een vergadering plaats om te komen tot de oprichting van een „Tuchtbond". De op richting geschiedde als gevolg van een on derzoek, hetwelk door het Alg. Ned. Ver bond werd ingesteld in samenwerking met andere vereenigingen, naar aanleiding van de allerwegen door de pers openbaargemaak te klachten over beleediging van voorbij gangers, verzet tegen de openbare macht, vernieling van onbeheerde eigendommen, schending van plantsoenen, onheusche be jegening van vreemdelingen. De opgedane ervaringen zijn te boek' gesteld in een bro chure, welke Zaterdag als basis voor de be sprekingen diende Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de groèp Nederland van het A. N. V. stelde in het licht dat we vertrouwen moe ten hebben in elkaar, doch bovenal in ons volk. Ous volk is in zijn kern gezond en' gaaf. Was dit niet het geval, de strijd zou vooruit reeds hopeloos zijn, meende spr. Dat deel der tuchteloosheid, hetwelk we moeten bestrijden, namelijk die welke op onzen bodem is gekweekt en samenhangt met onzen volksaard, is te beschouwen als de keerzijde van sommige deugden van ons volk. Wat de samenwerking der verschi'len- de vereenigingen betreft, stelde spr. op den voorgrond, dat iedere vereeniging haar vol komen vrijheid behoudt om zich bij, de een of andere beweging aan te sluiten. Hij stel de zich voor, de oprichting van een oentraal- bureau met een aan te stollen beambte, om de werkzaamheden te leiden. Dit middel punt zou voorloopig het kantoor van het Verbond kunnen zijn. De eerste spreker was daarna jhr. Graaf land, ooid-overste van het korps marechaus see in Ned.-lndië. Deze meende in tegenstel ling met den voorzitter, dat ons volk juist een voorbeeld van tucht iswat ons volk echter ontbreekt, is gezag en handhaving daarvan. De heer Meurs, van de Haagsche afd. van het A. N. V., noemde als oorzaak der tuch teloosheid de weinige beoefening van partij- spelen (lichaamsoefening) en het gemis van een vrijen Zaterdagmiddag daarvoor. De lieer Kat (Amsterdamsche Buurtver- eenigingeu) noemde een goede buurtvereeni- ging een goed middel tegen de tuchteloos heid. De heer Edo Bergsma, van den A. N. Wielrijdersbond, noemde als oorzaak der tuchteloosheid het gemis aan gezag op straat voor lagere politiebeambten. Hij wild© een centraal-kantoor voor propaganda en opvoe ding, waarbij de verschillende vereenigin gen zich moeten aansluiten. De heer Simons van Ons Huis te Amster dam, stelde deelneming voor alle klassen der bevolking op den voorgrond. Tot zijn spijt mist hij vertegenwoorigers van vereeni gingen '-die uit het volk zijn voortgekomen. De voorzitter merkte op, dat bedoelde vereenigingen zijn uitgenoodigd, doch geen vertegenwoordigers hebben gezonden. De heer Jacobsen, uit Amsterdam, merk te cp dat de hier vertegenwoordigde ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2