BINNENLAND. ruiters en ceu gelijk aantal infanteristen, dood een aanvalonze artillerie hield editor de aanvallers in bedwaug. zoodat de infanterie aanvallend kon oprukken tot aan de tonton.jn de douars. l3e Marokka nen hielden het gevedht vol tot in de douars en lcdon groote verhezen, meeren- deels door de bajonetten. Tenten en kudden vee vielen in onze handenhet leven van grijsaards, vrouwen en kinderen werd gespaard, maar al'leen 0111 te toon en dat verziet zal worden gestraft, werd een gedeelte der tenten verbrand. Do verliezen der Fransdhen waren zeer gering. Uit Tanger wordt aan de Vossisehe Ztg. Inricht, dat de sjerif van Wac&n, Moeley A li. soldaten aanwerft onder de Kabylen in den omtrek van Fez. Zijne mehalla onder do poorten van Fez noemt dagelijks in sterkte toe. Zij zal, als zij sterk genoog is, in het belang van Moeley Hafid naar Alcassar trek ken. Kittani en de pacha Ben Aissa van Mtkines zijn naar Zemmoer opgebroken om het gedeelte van den Zemmoenstam, dat Ab- doel Aziz nog erkent, voor Moeley liatfid te winnen. Uit Rabat wordt bericht, dat tengevolge van het ruwe optreden van generaal d'Ama- dc dc aanhang van Abdoel Aziz 3teeds meer afneemt. Uit Fez is de eerste groote kara vaan met een geldtransport aangekomen. China an Japan. Gisteren werd berichtdat eene op- loesiug gebonden is voor het geschil tuMcthen China en Japan wegens de inbeslagneming van de met wapenen voor de opstandelingen in Zuid-Ohina geladen stoomboot Tatsoemaroe. De on derhandelingen zijn wel nog niet ten ein de gebracht, maar het kritieke stadium kan als overwonnen beschouwd worden. Nader wordt ovor deze oplossing bericht, dat het Uliinceeche ministerie van buitenlandsche zaken zijne toestemming hoeft verleend tot het ontwerp van een verdrag, waarbij China do voorstellen van Japan aanneemt om 21,400 yen aan Japan te betalen en de wa penen te behouden, die de lading van de Tatsoemaroe uitmaakten, alsmede 10,000 aels liggeld Men verwacht de vrijlating van de Tatsoemaroe op den 16. Maart. Japan stemt er in toe, scherpe maatregelen af te kondigen en ten uitvoer te leggen tot voor koming van den wapen- en munitiehand cl van Japan naar China, maar weigert het gebied van Macao in de regeling te betrek ken. China zal nu spoedig met Portugal onderhandelingen beginnen over de contra bande in Macao. Vereenigde Staten. Do regeering vaai de Vereeuigde Staten hoeft besloten, dat de oorlogsvloot, die na hare reis aan kaap Hoorn sedert verleden Woensdag zich bevindt in do Magdalena- baai, de uitnoodiging van don Australi- schon Statenbond zal aannemen om daar op do terugreis een bezoek te brengen. Met liet oog daarop zal het verblijf van de vloot aan de Pacific-kust ©enigszins bekort wor den. Officieel wordt bericht, dat zij den 6. Juli tic reis huiswaarts zal beginnen. Do ocnige verandering in de reisroute zal zijn, dat Australië za.l worden aangedaan, het geen zaJ geschieden voordat de vloot de Phi- lippijncn aandoet. Daarna zal via het Suez- kanaal en dc Middel landsche zee dc terug reis plaats hebben. Admiraal Evans meldde, tot groote vol doening van het departement van marine, dat de schepen bij hunne aankomst in de Magdalenabaai zich zelfs in beteren toestand bevinden dan toen zij Hampton Road ver liet, en voor eiken dienst terstond gereed is. Haïti. New-York. De New-York Herald ver neemt uit Port Port an Prince, d.d. 15 Maart, dat daar groote opwinding is veroor zaakt- door de executie zonder vorm van proces van een aantal personen, die door sa menzweerders tegen het gouvernement wa ren opgezet Een aantal personen zochten hun toevlucht op do Fransche en Duitsche legaties. Dc Haïtieoho regeering verzoekt hunne uitlevering. De Duitsche gezant heeft verzocht om ecu oorlogsschip Washington, 16 Maart. Volgens de hier t©v stede verschijnende bladen heeft cle kanonneerboot Eagle bevel gekregen van Guatanama naar Haïti te vertrekken, ter bescherming van dc Amerïkaansche bel an- gen. Zuid-Afrika. Kimberley, 16 Maart. Wegens den slechten stand van de diamantnijverheid zal cle Dutoitépauuiijn. op 24 April gesloten worden. Allerlei. Londen, 16 Maar.t De Times deelt heden mede de rechterlijke beslissing, strek kende tot goedkeuring van de oprichting van eene maatschappij tot overneming van de Times. Do heer Walter zal voorzitter wor den van den laad van bestuur, de heer Moberlv Bell beboerend directeur. De direc tie zal verder slechts bestaan uit drie andere leden van den tegen woo rdigen stafer zul len geen aandeelen te koop worden aange boden en cr zal geenerlei wijziging worden gebracht in do staatkundige leiding van het blad, dio door denzelfden staf op denzelfden voot zal worden voortgezet. v— In een tijd van 48 uur, van Woens- lag tot Vrijdag, hebben in België niet min- icr dan zes moorden plaats gehad. Te Brug- »c werd een 68-jarige rentenier met door gesneden hals in zijn kamer gevonden. To \uderghem vermoordde een buurman den innenhandolaar Depraitere, aan wien hij *eld schuldig was. Vijf landloopers overvie- en te Wet teren een jongen man en doodden tem met meesteken. Te Velsiqu vond men •en onbekende vermoord op straat. Een vorkman word te Lokoren overvallen en in le rivier Durme geworpen In dronkenschap iloog do mijnwerker Guiot te Sombreff zijn 18-jarige dochter de li rsenen in. vTe Kristiania heerscht t.r sedert kort •ene cpidomio van keelziekte, die men door «•smette melk veroorzaakt acht. In een lotel, vlak bij de stad, zijn rijftig gasteu .iek geworden Bij sommigen is de aandoe- ïing licht, bij anderen duurt ze een week on ;aat met hovige koorts gepaard. De Staatscourant vau Dinsdag 17 Maart bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot regent over de strafgevange nis te Appingcdam F. Jansen, lid van Gede puteerde Staten aldaar tot buitengewoon hoogleeraai in de ge neeskunde (patliolog:e) aan cl.» Rijksuniver- j siteit te Leiden dr D. A de J«'ng, directeur van het slachthuis aldaar tot onderwijzer bij 's Rijks kweedschool te Maastricht A. Kooijman te Den Ilaag; op verzoek eervol ontslagen W. van Ra venhorst, .leer»-ar aan de R H. B. S. te Winters wijk. op hot daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreohter-plaats- vervanger in het kanton Goor, aan 1'. E. i'ruis- sen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten Prins Hendrik aan den Hoek. Om 10.25 gisteren morgen kwam Z. K. H. per automobiel aan den Hoek van Holland aan in geaelscliap van den burge meester van 's Gra.venza.nde en vier leden van de Staatscommissie, ten einde de (Ko penhagen", het nieuwe turbineschip van de Great Eastern Railway, te bezichtigen en als voorzitter van de Staatscommissie van het redd ingw «zen de offieieele proefneming van den reddingsteiger op den Noorderdam bij te wonen. Mol dfen trein van 10.09 kwamen de ande- s leder, van de Staatscommissie en dc directeuren van de Ziuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke- Lngen. Met de stoomreddingsboot President Van Heel ertrok het hooge gezelschap naar see. Bij den reddingsteiger aangekomen, be gaven Z. K. H., de heer Van Oordlt, in genieur van den Waterstaat en de directeu ren van de Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, zich in het langs staal trossen loo pend wagentje. Het wagentje, dat door 4 man -gedraaid werd, bereikte in 7 minuten den vuurtoren, waar de heeren Stuivinga, oj«zichter van den Waterstaat, en Boot. op zichter der lichten, Z. K. H. opwachtten Bij den tweeden tocht gingen de heeren Jolles, hoofdingenieur van den Waterstaat., de adjudant van den Prins en 2 der leden van de Staatscommissie mee. Na de in alle deel en geslaagde proefneming werd het ge zelschap met de stoomreddingsboot naar de daar aanwezige „Galand", het rijks vaar tuig, gebracht, die opstoomde naar het wrak van de „Lindesfarne", waar de bekende Sperling aan het werk was. Daarna bracht de ..Galand" den Prins met zijn gevolg uaar de „Kopenhagen". Aan boord van de „Kopenhagen" werd Zijne Hoogheid opgewacht door den heer Busk, directeur van de Groat Eastern Rai'r Cy. en werd hem in het salon een lunch aangeboden. Na het lunoh werd het schip 'oor hst gezelschap bezichtigd en vertrok de „P. Galand" weer naar zee, daar de Prins nog even bij het schieten met dynamiet van het wrak der Lindesfarne" tegenwoordig wi'de zijn. Om 4.10 keerde het gezelschap terug en werd door den hoofdingenieur van de Waterstaat naar het directiegebouw van den Waterstaat, geleid om eenige kaarten to bezichtigen; om 4.30 vertrokken de auori- teiteu veer naar Den Haag. Aan een beschrijving in de N. R. Ct. van de reddingsmiddelen, gelijk die thans zijn ingericht, ont-leenen wij het volgende Prins Hendrik en -do leden der Staats commissie, wier eere-voorzitter hij is, maak ten de geheelc beliandeling van de nieuwe i installatie moe. Zij sprongen van dc red dingboot op do stalen ladder van den aan legsteiger en klommen zoo naar een daar achter gelegen platform, dat rust op een paalwerk, door gordingen en schoren ver bonden, zeven meter boven laag waterdat is ongeveer drie meter boven den hoogs ten vloed uit. Op dezen vloer bevindt zich een zware ijzerconstructio, die er uitziet als eeu ijze ren kooi. Hierin is de beweeginridhting aan gebracht voor den kabel wagen. Voorts dient zij als draagpunt voor den verbindingskabel en tevens is de verankeringskabel naar de pier er aan bevestigd. Er zijn drie menschen van bet ontscheepte reddingpersoneel noodig om het draai werk te bewegen, dat het kabel wagentje overhaalt. Prins Hendrik was de eerste, die met de drio andere heeren in dit wagentje als een lift bak zich langs den kabel door de lucht heen liet voeren naar het platform van den lichtopstand. Vijf aan vijf volgden de com missieleden. En zoo kwamen allen op den i vuurtoren. Van daar af toch zal moeten i worden gemanoeuvreerd om dc schipbreu- kelingen van het wrak af aan boord van <1© reddingboot te brengen. Dit zal gebeuren, zooals nu is gehandeld. Op dezelfde wijze begeven de redders zich in tijd van nood naar dezen omloop, die daarvoor nieuw gebouwd is om den ijzeren lichttoren. Het is een breed© galerij, twaalf meter boven laag water uit. Het. wordlt de operatiebasis met behoorlijke ruimte van beweging. In dezen opstand worden geweer en mortier geborgen, waarmee 150 en 200 meter ver lijnen kunnen worden geschoten om verbinding te maken met het wrak op den kop van de pier. Van den ijzeren vuurto ren af verloopt de steendam met een lichte glooiing in do bedding der zee over eon af stand va.n ongeveer 50 meter. Maar wanneer een hooge zee een schip op de pier gooit, wordt dat altijd een heel eind landwaarts over de stcencn voortgeschoven. Zoo naderde het voorschip van de „Berlin" den lichtopetand tot tien meter. Ware deze inrichting toon gereed geweest, dan had de redding dus waarschijnlijk doelmatiger kun nen geschieden. De schiettoestellen uit den lichttoren, die tot nu toe bij hooge zeeen onbereikbaar was, behoeven dus slechts een geringeii afstand te bestrijken. Wordt de overgeschoten dunne lijn op het wrak ge grepen. dan wordt daaraan eindelijk een zware staalkabel overgebracht en hierlangs worden de schipbreukelingen met liet wip pertoestel, dat is een broek of een korf, die ov©r een katrol loopt, stuk voor stuk opge trokken naar den omlbop van den opstand. Hier zijn zij veilig. En naar schatting kun nen daar nu wol ecu veertig personen wor den geborgen. Tien meter binnenwaarts van den ijzeren lichttoren op het nooidcrhoofd stond een houten lichtopstand als reserve. Die is voor liet. reddingswerk gebruikt. Door een zware 1 ijzerconstructie is hij verhoogd tot veertien I nieter en op tien meter hoogte is wederom een platform gebouwd. Dat is het. station I voor den kabelwagen. En om nu verbinding te maken van den ijzeren lichttoren met dit platform dient een kettingbrug je. Het is een gelukkige oplossing geweest. Want oen vaste communicatie was uitgesloten, omdat daarlangs de stooten van de branding op de houten stellage zich naar den vuurtoren zouden kunnen overplanten, wat de blusch- kans va» het licht zou vergrooten. Er zijn nu enkel vier dunne staaldraadjes gespan nen, die geen bezwaar opleveren en "in tijd van nood kan één man dit brugje spannen, dat anders opgehaald blijft. Thans wandel de Prins Hendrik hier hoog over heen, om uit den glazen lichtkoepel de verdere han delingen gade te slaan. De schipbreukelingen zullen dus hierlangs het station van den kabelwagen bereiken. Die hangt, als de kooi van een lift op twee schijven aan den zwaren kabel, waarmee 130 meter verder het plafcTm van den aanleg steiger is verbonden. Aan een staaldraad zonder eind wordt dit wagentje door het windwerk heen en terug bewogen. Van den lichttoren naar den aanlegsteiger daalt deze verbindingskabel 4 meter," wat de beweging bovordert. Tot nu toe rekte de kabel nog, maar die cenigszins vertragende invloed zal wel spoedig zijn uitgewerkt. De wagen biedt ruimte voor 6 niet e zware personen De reis naar boven duurt 3, die terug 6 minuten. Voor het heen en weer bewegen is dus ongeveer een kwartier noodig. In dien tijd kunnen telkens 6 schipbreukelingen wor den overgebracht. En dit tempo is niefc te lang, want het wippertoestel eiscbt zeker 5 minuten per persoon. Als de menschen nu van den aanlegger op do reddingsboot zijn, brengt deze hen natuur lijk naar den val. IV i'U-.-er. in? van dit veelbelovende werk, naar de denkbeelden van de particuliere commissie, die direct na de ramp van Je „Berlin" spontaan werd gevormd, heeft voor al door het weer vertraging ondervonden. In den winter »s het getij daar meest ongun stig, en als het ook maar even stormde, kon er niet worden geheid. Zoo is het voorge komen dat er gedurende den arbeid ee ïige zware palen door de zee zijn weggeslagen Toen de Staatscommissie voor het reddings wezen geredelijk haar goedkeuring aan liet plan had gegeven, werd die verwezenlijking opgedragen aan Waterstaat. De ingenieur Van Oordt, van het 6e arrondissement-, waaronder de Nieuwe "Waterweg behoort, te vens secretaris der commissie, was dus mcl de uitvoering belast. Zij geschiedde ondci leiding van den opzichter bij 's Rijks water staat, den heer Th. V. Stuivinga hier ;.er plaatse, die, naar wij vernamen, teven» hoofdzakelijk de constructies heeft on two - pen. Deze nieuwe installatie aan het noorder - hoofd zal niet alleen bil een scl ipbreuk goe de diensten kunnen bewijzen, maar boven dien de gelegenheid geven om vrijwel te allen tijde den vuurtoren te 'bereiken, wanneer'er weer eens een defect mocht ontstaan aan het kustlicht. Na deze offieieele proefneming, onder lei ding van den Prins der Nederlanden, kan de installatie als voltooid worden beschouw" Er is een lievelingswonsch van Prins Hen- dril: mee verwezenlijkt. Voortdurend liet Zijne Hoogheid zich op de hoogte houd» n van dit werk, en zooals men weet, kwam hij reede eenige weken geleden de pier afloop-n om te zien hoe het met den arbeid ston.l Men meldt- -uit 's Gravenhage Voor het bezoek van Z. K. 0. Prins Hen drik a. s. Doriêerdag -e Vlissingen en Mid delburg is het volgende vastgesteld: Z. K. H., die vergezeld wordt door zijn adjudant, luit. t. z. le kl. "baron van As beek, komt ten 11.44 spoortijd te V'issingen aan, ten einde het van stapel loopen te bewerk stelligen van de mailboot „Tabanan" van de Rl/fterdamsche Lloyd. Daarna zal in tegenwoordigheid van Z. K. H de kiel'egging plaats hebben van een grooteren mailstoomer bestemd voor de vaart op Zuid-Amerika van -b Kon. Ned. Lloyd en van het stoomschip Billiton van de stoomvaartmaatschappij Nederland. Z. K. H. zal in het Badhotel aan een déjeuner deelnemen, na afloop daarvan met den commissaris der Koningin in Zeeland rijden van Vlissingen naar Middelburg en ten huize van commissaris Dijckmoester het middagmaal gebruik n. De Prins keert 's avonds ten 7 u. 4. m. uit Middelburg naar de re, identic terug. De audiënties van de ministers van oorlog en marine zullen op Donderdag 19 en Vrijdag 20 Maart eerstkomende niet plaats hebben. In de gisteren avond gehouden open bare vergadering van de liberale kiesver- eeniging Vooruitgang in district Rotter dam III werd candidaat gesteld -voor de Prov. Staten (vacature mr, Kolkman) de heer mr. C. P. Zaayer, voorzitter van het hoofdbestuur der Hollandsche Mij. van Landbouw. In de vergadering van de vrijzinnig-de mocratische kiesverteniging was het bericht ingekomen, dat de voorloopige candidaten mr. D. Fock en mr. S. J. L. van Aalten bedankt hadden, waarop ook daar mr. Zaayer candidaat gesteld werd voor district Rotterdam IXI. Bij Kon. besluit zijn o.a. de onder staande maatregelen genomen, oipdat in tij den van oorlog of oorlogsgevaar een vol doend talrijk .geoefend personeel voor den militairen telegraaf- en telefoondienst be schikbaar zij. De militieplichtigen, die in oenen werk kring zijn geplaatst, welke, naar het oor deel van den minister van oorlog, tot eene voldoende geoefendheid als telegrafist, as sistent, telephonist of optisch-seiner kan lei den, worden tot een jaarlijks door voor noemden minister te bepalen aantal, bij hun ne inlijving toegewezen aan het regiment ge nietroepen. Voor opleiding tot milicien-telegrafist- en -assistent komen in aanmerking alleen ter volledige oefening ingelijfden, voor oplei ding tot milicien-telephonist en optisch-sei- ner alleen tot korte oefening ingelijfden. Zij, die voor opleiding tot milicien-tele grafist, -assistent of -telephonist, in aanmer king wenschem te komen, gaan eene vrijwil lige verbintenis aan. Gedurende liunne eerste oefening hebben zij, die bestemd zijn ter opleiding tot mili cien-telegrafist of -assistent, aanspraak op 20 dagen, en zij, die bestemd zijn ter op leiding tot milicien-telephonist op 16 dagen verlof. Tijdig vóór den aanvang van de opleiding tot milicien-telegrafist leggen zij, die voor aanwijzing tot die opleiding in aanmerking komen, proeven van bedrevenheid af in het. telegrapheeren, ten einde bij gunstigen uit slag door den commandeerenden officier van het regiment genietroepen tot evenbedoelde opleiding te worden toegelaten. De opleiding tot milicien-telegrafist duurt vier maanden. Do miliciens-telegrafisten, die zich zulks door goed gedrag hebben waardig gemaakt, worden met cRn dag hunner aanstelling in het genot .gesteld van verlof, dat, tenzij bijzondere omstandigheden de intrekking daarvan noodzakelijk maken, in groot ver lof overgaat cp den dag, waarop hun eerste oefening zal zijn geëindigd. De miliciens-telegrafist en nemen deel aan twee herhalingsoefeningen. De opleiding tot milicien-assistent duurt vijf-en-een-halve maand. D:c minister van oorlog heeft bepaald dat militairen, die aa,n de beoefening van liet. voetbalspel of aan andere gymnastische oefeningen bij de korpsen deelnemen, niet. behoeven te worden onderworpen aan in houding op de soldij wegens buitengewone slijting van kleeding of schoeisel, indien die slijting, naar het oordeel van de betrokken compagniescommandanten, door het deolne men aan de genoemde oefeningen veroo.- zaakt is. De minister van oorlog heeft goedige vonden, zijne bijzondere tevredenheid te be tuigen aan den maréchaussee te paard J. B A. Huiskamp, der 4e divisie Kon. mare chussée, wegens zijn flink optreden op 13 Januari 1908, te Leeuwarden, toen hij door een op hol zijnd paard te grijpen en tot stil stand te brengen een dreigend gevaar in ©en druk stadsgedeelte wist af te wenden. Het. blijvende gedeelte. Naar Het Volksdagblad verneemt, zal door den Bond van miliciens, oud-miliciens, reservis ten en landweermannen, een actie op touw worden gezet togen do plannen van den mi nister van oorlog, generaal Sabron, betref fende het blijvend gedeelte. Bezoek uit Zuid-A frika. Don- deidag, Vrijdag en gisteren is de provincie Friesland 'bezocht door do heeren A. C. Lijell, van Bloemfontein, secretaris der Zuid-Af ri- kaansche coöperatieve Unie en lid van het Parlement der Oranje-Rivierkolonie (of Oranje-Vrijstaat, zooals hij zelf zijn land nog steeds noemt) en J. R. Bulitmann van Er^ melo (Transvaal). De heeren waren vergezeld van den heer Hoekstra, directeur van de Zuid-Afrikaansohe Handelsvereeniging te Amsterdam. Het doel van dit bezoek was kennismaking met enkele vormen van coöperatie in Fries land. Zij. wierden alhier geïntroduceerd door den lieer Redbsma-, secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken en bezochten o. a. de eoöperatiev zuivelfabriek te Leeuwarden ,de boerderijen van de hee ren W. Bruinsma te Wirdum, D. de Jong te Idaard en A. H. Schaap te Roordahuizum en de ooöp. zuivel-, olie- en veevoederfabriek te Uitwellingerga. Bovendien stelden zij zich uitvoerig op de hoogte vau de wettelijke in richting van de coöperatieve vereenigingen en van de organisatie op het gebied van den zuivel. De heeren, die hier uit Denemarken aan kwamen, vertrekken in het begin van de volgende week naar Engeland. Vervolgens wordt nog een kort bezoek aan Holland gebracht en dan gaat het beg-n April weer „huis toe". (Leeuw. Ct.) Mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann. f In den ouderdom van 60 jaar is te 's Her togenbosch overleden de heer mr. E. II. J. M. van Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer. De overledene studeerde aan de hooge- school te Leiden. Na zijn promotie was hij archivaris der provincie Noord-Brabant, daarna rechter-plaatsvervanger en sinds 1898 Rijksadvocaat en deken der orde van advo caten te Den Bosch. In 1892 benoemden de Staten van Noord-Brabant mr. Bergmann tot lid der Eerste Kamer. De teraardebestelling zaJ aldaar Woensdag plaats vinden. Te Bennekom overleed in den ouder dom van ruim 75 jaar dr. L. Oh. Levoir. Dr. Levoir studeerde aan de Hoogeschool te Leiden, alwaar hij in 1856 promoveerde cum laaide op proefschrift tot doctor in de philosophio. Van 18561859 assisteerde hij prof Rijke te Leidenin 1859 benoemd tot doktor in de ohemio te Groningen, bleef 'hij daar tot 1866; van 1866 tot 1891 gaf hij zijn lessen alls doktor in de chemie aan de Polytechnische HoogesdhotoH te Delftwegens gezondheidsredenen was hij toen verplicht zijn ontslag te nemen. Bekend is van hem het ventilatiestelsel Levoir van Bemmelen", 't welk in ver schillende groote gehouwen zoowel in ons land als in Engeland in toepassing wordt gebracht. Neder landsch Gymnastiek- Verbond. Gisteren hield het N. G. V te Amsterdam, ter herdenking van zijn 40- jarig bestaan ocne offieieele receptie in „Maisou Boer", die zeer druk werd bezocht. De zaal was toepasselijk versierd. Langs de wanden prijkten de banieren dor Amster- darasch vereeniging. Het Bondsbestuur zetelde te midden van groen en bloemen, gezonden door den heer M. Dentz, oud-hoofdbestuurder, thans te Genève, van de turn vereenigingen Krach', en Vlugheid", „Olympia", Amstels G. V en het Gewest Noord-Holland. Persoonlijk kwamen hunne gelukwenschen aanbieden de Amst. Bond v Licli. Opvoe ding, de vereeniging van Gynui. Onderw. in Ned., dr. H. P Mever. oud-voorzitter ecre- lid van het N. G V., de vereeniging Vo'ks- ouderwijs", het hoofdbestuur der Maat schappij tot N. v 't A„ de 'sGrav. Gymn. Onderw. Vereen luitenant-generaal Eland, «>ud-minister, eerclid van het N. G. V., de Ned. Zwembond, het hoofdbestuur van het Ncd. Onderw. Genootschap, de heer N. •L.Cupérus, voorzitter van het bureel van Europeesche Turnbonden, voorzitter van den Belgischen Turnbond, eerelid van het X. G. V., de afdeeling Amst. der vereeni ging Volksweerbaarheid, de burgemeester van Amsterdam, eere-voorzitter van het eere-comité voor de feesten in 1908, de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O .te Amsterdam, prof. mr. D. Josephus Jitta, oud-voorzitter, eerelid van het N. G. V., het hoofdbestuur van de Vereeniging Volksweerbaarheid, mr. II. Verkouteren, :1e vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland, de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amster dam, de heer C. A A. Dudok de Wit, de heer Stokvis, oud-voorzitter van het N. G. V., majoor Sommer, comm. van de Land weer, C. N. Cazaus v. Staphorst en tal van vertegenwoordigers van tumyereenigingen. Eene ontelbare massa telegrammen en brieven was ingekomen, o. a. van de Deut- scher Turnerschaft" een zeer sympathieke gelukwensch, van den Duitscheu en den Franschen Turnbond, van dr. Gunning, districts-schoolopziener, van den comman dant van het corps Mariniers, Kol. Cambier, van het Kamerlid P. Nolting, het lid van het eere-comité Jan van Zutfen, van den oud-turnmakker T. G. Croesen, van den sckols in Boliemen van Reesema en kolonel Verliey, van den wethouder van het On derwijs te Amsterdam, C. W. de Sauvagtf Nolting, de afd. Amsterdam van het N. 0. G. en van de afd. Amst. van den Bon,d van Ned. Onderw Hartelijke toespraken werden gewisseld tusschen het bondsbestuur en de Anister- damsche G. V„ T. V. „Olympia" en het Gewest Noord-Holland van het N. G. V. Laatste in de rij van sprekers was de heer Kl. de Vries Szn., voorz. der Reg. Comm. v. h. Bondsfcest, die hoopt- dat deze rustige dag zou worden gevolgd door dagen van ware propaganda op Pinksteren a.s. Zijne welsprekende redo werd daverend ontvangen en met den gebruikelijken Bondsklap be groet. De 1 0 0,0 0 0. Bij de trekking der laatste Staatsloterij was de f 100,000 ge vallen op een noramer, dat zoeik was. Dat nommer is thans terechtBij het binnenko men van het stoomsdhip „Solo" van de Rotterdamsdhe Lloyd kwam uit dat het nommer het eigendom wias va.n adht stokers varende op dat sdliap. De vorige loterij hadden ze 1/10 en daar op f 85 getrokken. Ze besloten toen alles of niets en kochten een heel lot voor f 70, waarop thans de prijs is gevallen. De moord op Van dor Kwast. De Hooge Raad verklaarde gister niet-ont- vankelijk de revisie-aanvraag van N. J. Heyer en G. Vleesenbeek, stukadoors te 's Gravenhage, door het gerechtshof aldaar op 7 November 1907 veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op Van der Kwast in de Van Ostadestraat aldaar. De zaak Waltker s-R iokter. De Hooge Raad deed gisteren uitspraialk in de eeaizelvigbeids-quaestie Walthers-Riohter, Het gold hier de beslissing omtrent de een zelvigheid van een achterhaalde, krachtens art. 269 strafvordering. Op 12 Juli 1907 was te Castricum iemand aangehouden, op gevende te zijn Rudolf Gornelly Walthers, monteur, terwijl hij bekend was als te zijn de uit de gevangenis ontvluchte II. J. W. C. Riohte.-, schrijnwerker, ge/boren te Hal'le a. d. Saaie Hot. arrest van het Hof te Amsterdam,, waarbij beslist was dat de bedOelJde persoon eenzelvig was met den persoon, die op 13- September 1907 werd veroordeeld wegens, diefstal en op 29 November 1904 was ont vlucht, werd door den Hoogeai Raad gp- handhaaf1aangezien geen cassataemididelen waren voorgesteld en er ook geene waren gevonden, welke tot ambtshalve vernietiging konden leiden. De zaak der Arnhemsolie- bank. Naar men verneemt zal de straf zaak tegen mr. G. \V. C. Fliester en mr. K. M. G. de Meijier, geweaen directeuren der Arnheinscflie B'ankvereenigmg Hiester &Oo. Dinsdag '.'4 Maart, 's morgeus 10 uur, voor de Aa-nhemsche rechtbank in openbare be handeling komen. Aan bekl. is ten laste gelegd 1. dat zaj omstreeks April 1907 te Arn hem in hunne hoedanigheid van beheerende- vennooten of directeuren der Amlhemsoke- Bankvereeniging Plieeter en Go. met hunne- mede-ddreoteur C. C. Lincker te zamen en irn vereeniging opzettelijk valscdielijk en in strijd, met de waarheid in onderscheiden koopmansboeken over 1906 en 1907 hunner commanditaire vennootschap verschillende posten hebben doen boeken en opnemen, hebben doen weglaten en niet dJoen boelken. 2. dat zij op verschillende tijdstippen tus schen 1902 eu 26 Augustus 1907 te Arn hem üf elders in Nederland in hunne hoe danigheid van beheerende vennooten of di- lectouren der Aruhernsohe Bankvereeniging Plieeter en Go. met hunnen mede-direoteur C. C. Lincker te zamen en in vereeniging. telkens o-pzettelijk zich wederreohterlijk toe geëigend hebben aan anderen dlaai aan hun teklaagden toebekioarende effecten, die zij in hunne voormelde hoedanigheid, hetzij ter bewaring, ter afstempeling, ter verwisseling of in zoogenaamd vrij depót, in elk geval anders da.n door misdrijf onder zich hadden1,, zulks door over die effecten ten eigen bate- of Ru bate hunner vennootschap als heer en meester te beschikken. In deze strafzaak zijn 36 getuigen gedag vaard. Nog van het carnaval. Men- seint uit Prinsenhage aan de 's-Hb. Ct. De 20-jarige Yan Nijnatten, die met vas tenavond door den landbouwer F. met een boksbeugel verwond werd, is aan de gevol gen overleden. Een knoeier. Men 9ohrijft aan de Pr. Gr. Ct.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2