BINNENLAND. Land zou troffen, wanneer men zou weige ren gold toe te staan voor de vloot. Hij wil de geen conflict, met de commissie voor de landsverdediging in het leven roepen, die vrij was in hare beslissing, maar hij moeflt herhalen, dat een weigering achteruitgang zou beteekenen. Volken, getroffen door har de slagen, hebben hunne levenskracht slechts dan bewezen, wanneer zij krachtig streefden naar wedergeboorte. Hij eindigde zijne rede met de woorden van Peter den Groote: Verzuimde tijd is, evenzeer als de dood, onherroepelijk. Petersburg, 17 Maart. Do Oaar heeft beschikt op het hem door den minister van oorlog voorgelegde verzoek schrift van don krijgsraad en de over gene raal Stossel wegens de overgave van Port- Arthur uitgesproken doodstraf veranderd in vestingstraf voor den tijd vam 10 jaren met. verwijdering uit den dienst on verlies van rang. Balkanlandeti. Do Frankf. Ztg. heeft uit Sofia berioht ontvangen, dat het Engelsche voorstel om trent de hervormingspolitiek in Macedonië do volgende punten bevatDe mogendheden hechten hunne goedkeuring aan de benoe ming van een voor oon bepaalden tijd aan- gestolden gouverneur-generaal, die buiten hunne toestemming niet kan worden ontsla- 0KJ. De gendarmerie wordt uitgebreid onder bevel van Europeeeche officieren. Op haar alleen rust dc taak een einde te maken aan het opt rode i der benden. I> civiele agenten gaan over in Turkschen uionst en worden adviseurs van den gouver- neur-geueraa". De Turksche logersterkte wordt vermin derd. Onder deze voorwaarden waarborgen de groote mogendheden den Sultan de on schendbaarheid vau het Macedonische ge bied De Frankf. Ztg. bericht uit Konstanti nopel, dat men daar niet gelooft, dat er diplomatieke moeielijkhedeu zullen ontstaan over do vraag der benoeming van een op volger van den overleden generaal Degior- gis als bevelhebber van de Macedonische gendarmerie. De keuze zal, naar alle waar schijnlijkheid, weer op een Italiaanse! mili tair vallen. Dc conoessic, die Griekenland wil vragen aan de Porte, zal dienen voor een kust- apoorweg, die, van Larissa uitgaande, naar Saloniki zal gaan. Een Fransch syndicaat zal deze concessie-aanvrage steunen. Marokko. Volgens eene mededeeliug van de Kölu. Ztg. uit Berlijn wordt in de toongevende Fransche en Spaansche kringen aangeno men, dat het ditmaal Moeley Ilafid ernst is met zijne vrodcsbedoclingen en dat hij door de omstandigheden gedwongen is, zioh aan zijn broeder te onderwerpen. Het heet zelfs, dat Moeley Uafid zich geneigd toont Frankrijk's bemiddeling aan te nemen om don vrede met zijn broeder te bewerken. Volgons eene ofiicieuse modedeeling uit Parijs heef:. generaal d'Amadc aan de Chaujastammeii medegedeeld, dat hij hunne onder worping zal aannemen, wanneer tij zich vöbrinden 1luunne wapenen in te leveren 2. een schatting te betalen 3. gijzelaars naar Casablanca te zenden on 4. zich rustig te houdeu. De genera» 1 schijnt geen rechit vertrouwen te stellen in de voorstellen van Moeley- 1Ia lid omtrent wapenstilstand of vredehij heeft den tegensultan laten mededoelen, dat de onderhandelingen niet kunnen beginnen, voordat deze zijne kaids naar het Fransclie legerkamp lueffc gezonden, voorzien van vol machten om alle voorwaarden der Franschen aan te nemen. Haïti. Port au Prince, 17 Maart. De Britse he kruiser „Indefatigable"' kwam gisteren hier aan en het Duitsdhe oorlog - sahip „Bremen" hedenmorgen. Het leven dor vreemdelingen wordt niet in gevaar geacht De toestand is vandaag rustig- I>e „Indefatigable' kondigde hare aan komst aan door drie kanonschoten, welker knaller een licht© paniek veroorzaakten, welke ovenwe' spoedig bedaarde toen do oorzaak der kanonschoten bekend werd Washington, 17 Maart. De toe stand op Haiti wordt door do ambtenaren van het departement van buitenLaudsche zaken als hachelijker beschouwd, dan hij ooit'sinds do revolutie is geweest. De regee ring van. Haiti weigert thans aan de perso nen, die bij dc buitenlandsclio legatiën eon schuilplaats hobben gezocht, vergunning om het land te verlaten Dc Amerikaansche kruiser Desmoincs en de kanonneerboot Eaglc hebben bevel ontvangen onmiddellijk naar Port au Prince te vertrekken ter be scherming der Amerikaansche belangen. Engeland, Frankrijk, Duitschland en do Vereenigdo Staten hebben allen oorlogssche pen gezonden naar Haiti, die tiaar ter be schikking zullen worden geeteld van hunne diplomatieke vertegenwoordigers om, als de nood dat vordert, bescherming to verieenen aan de bedreigde vreemdelingen. Sedert half Februari was de toestand zeer gespan nen. en in het begin van Maart werden reeds ernstige gebeurtenissen vorwaoht. Dc stad Gonaives zou aan plundering en brand zijn prijs gegeven zonder de tegenwoordig heid van geest van de vreemde consuls. Thans heerscht er in Haiti een waar schrik bewind. Zondagmorgen zijn in Port au Prince oen twaalftal personen uit huu bed gehaald en zonder vorm van proces dood geschoten eenigo anderen hebben dit zelf de lot te wachten, met dit onderscheid al leen, dat zij voor een krijgsraad zullen terecht staan. Een aantal personen, inboorlingen en vreemdelingen, hebben een toevlucht ge zocht in de gezant scha psgebouwen en de consulaten. Do minister Borno heeft echter den Franschen gezant laten weten, dat er een verschrikkelijk complot in de consulaten uitgebroed, ontdekt ishij heeft verklaard, dat het onmogelijk was do onderhandelin gen, om deze vluchtelingen toe te staan het land te verlaten, voort te zetten en heeft hunne uitlevering verlangd. Men vreest ook moordtoeneclen tegen de blanken. Dit alles te zamen verklaart het zenden van do oor logsschepen. AllarleL - vIn Engeland, Frankrijk en Canada circuleereu inteekenLijsten voor een sohitte- rend feest, ter viering van het driehonderd jarig bestaan vail Quebec. Men is van plan bij die gelegenheid tevens het slagveld bij Quebec in een internationaal park te ver anderen. vTe Parijs is een congres geopend, dat handelen zal over de aanpassing van de stra ten aan het moderne verkeer. In berichten is zelfs sprake van ..uitrusting" van de stra ten. Verschillende feesten zullen met het congres gepaard gaan. vSedert acht maanden ligt het onder- yrondsche werk voor den aanleg van een nieuwe tunnc-llijn ouder de Place de la Con corde te Parijs, wegens een geschil tusschen de aannemers en de grondwerkers, stil. De werklieden krijgen een bijslag voor werk on der den grond, maar verlangen nu nog meer, wanneer zij onder den grond in het water weiken. Toen het geschil uitbrak, werd het werk, zooals het daar lag, in den steek gelaten. De galerij, waaraan men bezig was, werd niet eens met houten stutten geschoord. En nu is.ten lai.geuleste de toestand zoo gevaar lijk geworden, dat een ingenieur, die een onderzoek naar de verzakking instelde, ver klaarde. dal er geen minuut mocht ge draald worden. Op sommige plaatsen liepen voetgange s en rijtuigen dringend gevaar, om door degrond te zakken en begraven ie worden. De obelisk kon elk o ogenblik .uimelen. De grondwerkers vertikten het, om een v'nger uit te steken, als zij hun zin niet kregen, en zoo zijn er gisteren een zwerm stadswerkers onder het bedreigde plein aan het werk gezet vA's reden tot haar echtscheiding geeft mrs. Thaw op, dat bij het eerste pro ces tegen haar man uit de getuigen verkla ring van den zwager van Stanford White, James Clinton, dingen gebleken zijn, die Thaw in een zeer sleoht daglicht stolden. Dan had hij zijn echtgenoot© a'lllerlei weer zinwekkende zaïken laten onthullen, om zichzelf te redden. Zij had hem gehoor zaamd, maar zal hem dit nooit vergeven. Thaw's moeder staat aan haar zijde en verklaarde dat zij Tharw niet- eerder uit het krankzinnigengesticht zal laten komen, voordat zijn huwelijk nietig verklaard is en zijn echtgenoot veilig buiten zijn bereik is gebracht. Harry Thaw zelf meent binnen een week liet gestioht te kunnen verlaten. Men weet dat een andor bericht meldt, dat hij voorgoed krankzinnig is geworden. vHet is verleden week in Noorwegen voor dezen tijd van het jaar buitengewoon koud geweest. In den nacht van Vrijdag tot. Zaterdag vroor het te Kristiania 24 gra den Fahrenheit, maar in de buurt was het koud er, in Lilleström zelfs 45 gr. F. IIoo- gerop in het land was het nog ergerte Otta vrov»r het 4/ gr. F., Tönset 62 Röros 69 en Uanesad 70 gr. F. Staten-Generaal. Schriftelijk beantwoorde vragen. De heer Plate heeft de volgende vraag gedaan Welke redenen hebben aanleiding gegeven tot de mededeeling door de Nederlandsche Handel Maatschappij, dat vermoedelijk dit jaar ruim 26000 pikols tin minder vcor ver koop beschikbaar zullen zijn, 'lan waarop bij. de begrooting gerekend is? De Minister v n IC o oniën ad interim, de hoer He-mskerk, heeft ge antwoord Ter beantwoording van d" mij bij uw schrijven van den lOden dezer i*o. 149 mede gedeelde vraag van het lid der Tweede Ka mer, den heer Plate, heb ik de eer, U Hoog edelgestrenge liet volgende mede te deelen De door de Nederlandsche Handelmaat schappij op de beurs te Amsterdam van 4 Maart gedane mededeeling berustte op een 2 detzer door den gouverneur-generaal aan het departement van koloniën verzonden telegram1 uidende „Voor verkoop Nederland vermoedelijk ruim zes en twintig duizend pikols Banka- tin minder beschikbaar dan raming begroo ting 1908." Het vermoeden van den land voogd kan slechte gebaseerd zijn op een na dere lagere raming van de productie van Banka-tin, dat, zooals bekend is. uitsluitend in Nederland verkocht wordt. Bij een minoraal als tin kan de productie zelfs midden in het exploitatiejaar onmoge lijk zuiver geraamd worden. Tal van om standigheden. zooals het mee- of tegenvallen van het terrein, de gezondheidstoestand van de mijnwerkers, de weersgesteldheid, de meerdere of mindere aanwas van arbeids krachten enz. oefenen op die productie een belangrijken invloed uit. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 18 Maart bevat-o. m. de volgecde Kon. 'be sluiten j op verzoek eervol ontslagen nr. M. Büch- ner, kantonrechter te Alkmaa., met dank betuiging voor do bewezen diensten Jbenoemd tot notaris te Mijdrecht J. F. W J. van der Heijden, candidaat aldaar tot concierge-boek binder bij bet Rijksar- chiec in Zeeland J. Janssen te Middelburg; benoemd tot leden van deu Kolonialen Raad van Curasao Mordy S. L. Maduro, A. W. Statius Muller en E. 8. Lansberg in activiteit gesteld te Utrecht de luite nants *©r zee lc klasse O. H van Persijn en D. E Keus verlof verleend tot het aannomon der hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Prnissen, geschonken versierselen van ridder 4e klasse der orde van den lloodon Adelaar, aan mr. H. J. van Lulofs Umbgrove, officier van justitie by de arrend.-rechtbank te Roermond; vergunning verleend tot het aannemen van de medaille, verbonden aan de Koninklijke Kroonorde van Pruissen, hun geschonken door Z. M. den Duitschen Keizer, aan den binnen loods ter standplaats lJmuiden J. Kuiper en den zeeloods van het 3de district W. Poll. H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins bobben giüstervc or middag, na eadli in een victoria daarheen hëbben begeven, ir» het Bosch in een arreslede een tocht gemaakt. 1Op 20 Maart a. r. en 3 April d. a. v. zullen musicale soirees ten Hove worden ge geven De Koningin-Moeder heeft f 30 ge- schonken voor de verloting van kunstvoor- werpen, vervaardigd van tramkaartjes, ten bate van de 's Graveiihaagsche vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. De minister van Buitenlandsclio za ïken vertrok gisterenochtend naar Cherbourg om tot daar zijn familie te vergezellen, die naar Amerika scheep gaat. Donderdag of Vrijdag keert de minister terug. De gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Biuitenlandsahe Za ken zullen resp. op Donderdag 19 en Vrij dag 20 Maart a.s. niet plaats hébben. Gisteren is het examen aangevangen voor den rang van gezantschapssecretaris 2e klasse en gezanisohapsattaché, waarvoor zich resp. 5 en 1 cand. hebben aangemeld Heden en morgen heeft het schriftelijk, a.s Don derdag, Vrijdag en Zaterdag het inondciing examen plaats. Gemeontefinanciën. Naar men (verneemt is door den «minister van Binnen- landsche Zaken het ontwerp van wet dei- Sta atscommissie voor de Gemeentefinanciën, strekkende tot verruiming van liet gemeen telijk belastinggebied, niet alleen reeds in handen vau Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën gesteld, maar heeft het officieel ook reeds door hunne bemidde ling verschillende gemeentebesturen bereikt, op wier advies mede door den Minister wordt prijs gesteld. De tijd voor advies aan laatstgenoemden toegestaan, is zoo beperkt dat blijkbaar de bedoeling bestaat, als de rapporten daartoe althans aanleiding ge ven, het ontwerp al dan niet gewijzigd bij de wetgevende vergadering in te dienen. Het zijn dus ten slotte de voornaamste gemeen tebesturen zolf, die op het al dan niet wet worden van het ontwerp een belangrijken invloed zullen kunnen oefenen. Alleen liigt het door deze werkwijze voor de hand, dat de te verwachten adviezen in hoogo mate beinvloed zullen worden door de vraag, of de adviscerende gemeentebesturen zichzelf al dan niet geholpen zullen achten door oen maatregel, die hen alleen in staat stelt om, zij het ook naar andere grondslagen, nieuwe belastingen te heffen. Ilbld. De kapitein-luitenant ter zee J. A. A. C ridder van Rappardooanmiau'daint van Hr. Ms. schoener Zeehond", wordt met 1 April a.s. op non-activiteit gesteld. De officieren-machinist der 2de klasse W. K. L. A. van Bommel en B. Verhey worden met 21 dezer geplaatst respectieve lijk aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schip „Friesland" en Hr. Ms. artdlilerie- inst ruoti esohiv Bel lona Den lsten April a.s. wordt de luitenant ter zee der lsle klasse L. F. H. Tüokermann belast met het bevel oiver Hr. Ms. schoener „Dolfijn", op weQIken bodem voorts worden geplaatst de luitenants ter zee der 2de klasse J. J. M. Baart, J. van Hengel en B Brutel de la Rivière en de officier van gezondheid dor 2de klasse J. W. C. Boven kerk. De luitenant ter zee der 1ste klasse A. van der Slui®, de luitenant ter zee der 2de klasse F. J Ileeris en de officier van ad ministratie der 2de klasse E. G. P. van Sijpveld worden met voornoemden datum gepkiatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip to Willemsoord, terwijl de luitenant ter zee der 2de klasse A. van Hengel, die nende aan boord van Ht. Ms. schoener „Zeehond", op non-actiiviterit wordt ge steld. De luitenar t ter zee der 1ste klasse A. C. de Jonoheeiv wordt met 1 April a.s., de officier-machinist der 2de klasse T. de Jonge met 11' April a.s. geplaatst in de directie der marine te Willemsoord. r - Ten einde bij de verschillende wapens en diei stmakken gelijikheid van voorrechten te verzekeren aan officieren, die, na kortere of langere afwezigheid wegens ziekte, een langdurig verlof tot herstel van gezondlieid ï^ehoeven, is door den minister van oorlog als regel gesteld, dat de betrokken officier ric een en ander te zamen, niet langer dan ree maand n aan den dienst onttrokken mag rijn Bij het afloopen van dien uitersten ter mijn zijn dienst niet kunnende hervatten, behoort de officier te worden onderworpen aan een geneeskundig onderzoek, opdat kun ne worden beoordeeld, of hij al dan niet op non-activiteit zal worden gesteld. Het blijvende ge 1 eelt e. Vol gens het Centrum is bij eventueele aanne ming door de Staten-Generaal van liet be trekkelijke wetsontwerp, het vereiechte aan tal der 2200 man vermoedelijk reo's nu ver zekerd door vrijwillige aanmelding tegen de voorgestelde premie. -Bestemd voor ssistent bij het proef station van rijst enz., dr. Th. Valeton en tot afdeelingsohei-leider van et veeartsenij- kundig laboratorium '.e Buitenzorg dr. L. de Blieck. Bouwmeester naar Brugge. „Lucifer" meldt, dat Louis Bouwmeester 22 Maart te Brugge optreedt als Shyl'ock. Louis Bouwmeester on Het Ned. Toon eel. Aan H. M. de Ko ningin is ee.\ adres gericht door vertegen woordigers der besturen van de Genoot schappen „Dc Vereeniging van ïaitterkun- digen" en „St Lucas", beide gevestigd te Amsterdam en van het Genootschap „Pul- chri Studio", gevestigd te 's Gr ave tillage, waarin gezegd wordt dat er tusschen den Raad van Beheer der Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsöh Tooneél" eenerzijlds en tussohen den heer Louij Bouwmeester, tooneelspeler, anderzijds eene verhouding is ontstaan, waardoor lie1* beiden bezwaarlijk schijnt in het belang der tooneelspeellkunst samen te- werken dat immers onderhandelingen tussohen dien Raad van Beheer en den heer Bouw meester gevoerd, niet tot res -ltaat hadden den terugkeei van den heer Bouwmeester bij „Het Nederlandsch Tooneel"; dat zij het ten zeerste zouden betreuren, indien er alsnog geen middel gevonden werd om den terugkeer van den hoogbe gaafden kunstenaar mogelijk te maken dat zij derhalve Uwer Majesteit eerbiedig verzoeken in deze zaak Haren voelvermo gen den invloed te doen gelden ten behoeve van den groeten kunstenaar, opdat hem weder de plaats worde gegeven, die hem uit hoofde zijner groote gaven toekomt, en zulks met alleen in het belang van den kunstenaar zelf. maar ook in het belang, van de toor.eelspeelkuiist in "t algemeen, die ernstig schade zou lijden, indien de tegenwoordige toestand werd bestendigd. Hot adres is geteckcnd door de heeren K. J. L. Alberdingk Thijm, voorzitter van de VereenigiLg van Letterkundigen Frans Bastiaanse, tweede-secretaris dezer vereeni ging C. Breitenetein, voorzitter Vereeni ging „St. Lucas"; C. M. Garms, secretaris van „St. Lucas"; Wi'lily Martens, voorzit ter Schilderkundig Genootschap „Pulchri Studip" Frits Jansen, secretaris van „Pulchri Studio". Men meldt uit 's Gravenhage: Onder zeer talrijke blijken van waardee ring en deelneming werd gisteren in tegen woordigheid van vele vrienden en belang stellenden, onder wie vertegenwoordigers van onderscheidene instellingen, maatschap pijen en vereenigingon op muzikaal gebied, op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld hel stoffelijk overschot van den heer E. K. G Rose, den bekende kunstbeschermer en mede oprichter van het Residentie-orkest. Met het oog op de ongunstige weersge steldheid kon geen uitvoering gegeven wor den aan het voornemen vau genoemd or kest om ter begraafplaats door het uitvoe ren van treurmuziek uiting te geven van droefenis over liet heengaan vau den be treurden doode Nadat de met oen schat van bloemen overdekte kist in den grafkelder was bijge zet, huldigde de heer mr. J. A. H. barou van Zuylen van Nyevelt, namens het comité van de Vereeniging voor het Residentie orkest, in van groote erkentelijkheid eu dankbaarheid getuigende bewoordingen de nagedachtenis van den ontslapene, die van af. de oprichting, nu een zestal jaren gele den, een groote steun en vraagbaak voor het orkest is geweest. Nimmer werd tever geefs een beroep gedaan op zijn welwillend heid en mildheid, eigenschappen, welke slechts geëvenaard werden door zijn beschei denheid. Spreker verzekerde dan ook dat het heengaan van dc stille, maar groote 'kracht, voor het orkest een groote, ja een schier onherstelbaar verlies is. Prof. Hubrecht uit Utrecht namens dc familie dank zeggende voor de betoonde deel neming, wijdde ook nog een kort woord van hulde aan de nagedachtenis van den ont slapene, wiens verdiensten naar hij meende het best waren weer te geven in deze vier woordenwerkzaamheid, nauwgezetheid, mildheid, bescheidenheid. Nationale Organisatie van Accountants. Zaterdagavond 7 dezer bad in een der zalen van het Hotel „Coo- maus", te Rotterdam, de jaarlijksche alge- meene vergadering plaats on lor voorzitter schap van den heer J-. Smits te Haarlem. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren bracht de secretaris, de heer L. van Eijlisbergen, ver slag uit over het afgeloopen jaar Uit het verslag der commiss'e belast niet het nazien der rekening over .'907 bleek, dat deze in orde was bevonden on op voorstel dier commissie werd de penningmeester, de heer W. A. Drijver, onder cenkbetuiging gedechargeerd. De aftredënde bestuursleden de lieeren P. Fontein, A. P. de Graaf en G. Smits, werden herkozen. Als lid der commissie van ballotage werd herbenoemd d« heer L J. L Rutten te 's Gravenhage Als plaats voor de volgende jaarlijksche algemeene vergadering werd Rotterdam aan gewezen Na behandeling vul eenige huishoudelijke zaken sloot de voorzitter de vergadering. Congres voor Kinderbescherming. Op liet Nationale Congres voor Kin derbescherming, uitgaande van den Natio- nalen Vrouwenraad van Nederland, Woens dag 22 en Donderdag 23 April te 's Graven hage (Gebouw van Pulchri Studio) te hou den, zullen de volgende onderwerpen wor den behandeld Invloed van alcohol-gebruik van ouders en voor-ouders op het kind vóór de geboorte. De erfelijkheid van karakter-eigenschap pen Sprekerde heer JKlootsema, direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar. Invloed van hygiënische misstanden (wo ning, voeding, kleeding). Spreker de heer G. Oosterbaan, arts, inspecteur der Volks gezondheid te Zwolle. Kraam verzorging. Spreker dr. Th. v. d. Velde, arts, Haarlem. Moederschaps-verzekcrmg. Spreekster dr. Henriette Schagen van Soelen, arts, 's Gra venhage. Moederschoot. Spreker dr. R. C. Kers bergen, arts, Haarlem. Kunstmatige en natuurlijke voeding in verband met kindersterfte. Spreker dr K. W. Rom bouts, arts, 's Gravenhage Hygiëne. Infectie in klein kinderbewaarplaatsen. •Spr. dr. C. C. v. d. Heide, arts, Arnhem. Paedagogiek en Moederliefde. Onopzette lijk verkeerde opvoeding. Spreker de heer Lem, hoofd eener school te Amsterdam. Kinderstudie. Spreker de heer A. J. Schrcuder, directeur van het Med Paed Inst. Klein Warnshorn, Arnhem. Spel der kinderen, (karaktervorming). Spreekster mejuffrouw C. Gunning, Amster dam. Door de onderwerpen, waarachter geen namen zijn genoemd, zullen sprekers of spieeksters nader worden aangewezen. Voor het nationale muziekconcours, dat door het fanfarecorps „Crescendo" te Baarn is uitgeschreven op 29 en 30 Juli e.k., bobben zich niet minder da.u een 50-tal ver- eenigeu opgegeven en wel 21 harmoniegezel schappen en 29 fanfarecorpsen. Het Zeeuwsche krankzinni- g ngesticht. Nader verneemt'men, dat tot geneesheer-directeur van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom is benoemd de eer J. van der Brug, arts te Zaamslag. Dr v. d. Brug promoveerde in 1897 te Jena op een proefschrift over de verande ringen der kleine bloed'lichamen in de her senen bij apoplexie. Studie der vallende ziekte. Binnenkort za' te 's Gravenhage een inter nationaal driemaandelijksch tijdschrift ver schijnen onder den titel „Epilepsia' en ge wijd aan de studie der vallen 'e ziekte en aanverwante zenuwziekten uit pathologisch, therapeutisch sociaal en juridisch oogpunt. Vele geleerden uit verschillende landen li ebben hunne medewerking toegezegd Secretaris ""er redactie zal zijn dr. L. J. J. Muskens, privaat-docent aan de Amster- clamsche univers'teit, geneesheer-specialist aan het Gasthuis der Ned. Vereeniging tot bestrijding der vallende ziekte te Amster dam Jeugdige landverhuizers. Eenige maanden geleden benoemde het hoofdbestuur van het Nederl. Jongelingsver- i*>n uit zijn midden een commissie ter be hartiging van de belangen onzer jeugdige landverhuizers 3 commissie, bestaande uit de heeren W. JLiotard, J. Pli. Marmélstein, J. Hoogwerf er. J. H. Timmer, zicht allereerst contact met de Young Men Christian Association, in Amerika. Deze beloofde het pogen der Neder'commissie krachtig te zullen steu nen. Naar het N v. d. D. verneemt, zal er «lezer dagen een vergadering worden gehou den, waar' men hoopt deze zaak vaster vorm i/ geven. -- Huiszoekingen 'bij ant i-im i 1 i- t a risten. Naai- het „Volksdagfbl." mee deeltis Vrijdagmiddag op last der justitie bij den secretaris en den penningmeester der afdeeling Amsterdam van de Antd- Militarisbisdhe Vereeniging 'huiszoeking gie- daan. De rechter commissaris, mr. C. Wouden berg Hamstra, vervoegde zich, veigeraeld van een aanta' rechercheurs, bij genoemde leden der Auti-Milit. Ver. aan huis, door zochten de geheele woning en namen een aantal oude brochures, boekon der vereeni ging, eenige exemplaren van den nieuwen StotMatenalmanak en voorts eenige papieren in beslag. Het Wad spreekt de volgende veronder stelling uit: In begin October van 'het vorige jaar gaf de af deeling een manifest uit, gericht tot de lotelingen uit welks inihoud de justitie een aansporing tot dienstweigering meende te moeten bespeuren. Althans uit de pogin gen, die zij sedert geruimen tijd in het werk stelde, om tt weten te komen wie de schrij vers van dat manifest waren, mag veilig worden afgeleid, dat zij naar personen zocht Waarschijnlijk dn de veronderstelling, dat een huiszoeking het gewensdhte licht in deze zou ontsteken nam de justitie haar toevhioht tot dit uiterste middel. De aanranding te Zenderen. Zekere Hs. ter Haar, uit Bentelo (Ambt Delden) meldde zich Zaterdag ten parkette van den officier van justitie te Almelo als degene die Donderdag te Zenderen op Pa ter P. en de dezen vergezellende seminaris ten revolverschoten loste. Ter Haar maakt den indruk, dat hij niet in het volle bezit zijner geestvermogens is. Hij moet vertelaard hebben, dat alleen de lust iemand te doo- deu, onverschillig wien, hem tot het plegen van den aanslag leidde. Nader wordt nog uit Ambt Del den ge meld Nadat de dader van den moordaanslag op pater P. te Zenderen zich zelf bij de recht bank had aangegeven, heeft do burgemees ter met den veldwachter Boerman ten zijnen huize een onderzoek ingesteld, met het re sultaat, dat de revolver, waarop nog de 6 hulzen in een schuur der woning werd ge vonden Hij is genaamd Hendrikus ter Haar, 28 jaar oud en wonende in de buurtschap Ben telo Zw. Ct. Van twee tabaksdjieven en een flink politieagent. Men meldt nit Leiden: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Leiden de politieagent Van dei- Veen, die op de Heerengracht surveilleerde, uoor burgers gewaarschuwd, dat er vermoe delijk was ingebroken bij de wed. Vister, tabakhandel en kerverij aan de West-Haven stra at De agent spoedde zich ter plaatse en kwam tot de ontdekking, dlat dit inder daad het gevai was. Uit een loods was een partij onjbewtrikte tabak verdwenen. De dief of dieven waren wat nonchalant met het gestolene te werk gegaan, zoo 't scheen want bur tea langs de straat lagen overal de breede gee bladen. Onze agent volgde als Klein Duimpje weleer de steentjes de geval len tabak en kwam zoo langs den Maresingel en de Binnenlaaneen zijlaan van de Os en Paardenlaauwaar hij huis aan huis het oor te luisteren leglde. Aan nos. 1, 2, 3 en vervol gens lag alles in ddope rust, doch in het per ceel no. 9 zag hij licht en hooide stemmen fluisteren. Vastberaden opende hij de deur stapte binnen en vond er twee mannen be zig met twee zakken tabak uit te pakken. De mannen waren eerst onthutst, doch hor- stelden zich spoedig en deelden mede, dat zij twee zakken hadden gekocht. Toen de agent dit niet wilde gelooven en de zakken .11 beslag nemen, lieten de mannen dit niet. toe en er ontstond een worsteling, waarbij de kloeke agent meester van liet terrein bleef. Even wist hij zich naar buiten te begeven, on. een burger te verzoeken assistentie te vrager in het. naaste politiehuisje. Weldra kwam er nu hulp opdagen en toen vielen

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2