Od* Jaargang. Donderdag 19 Maart 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. DE SYENSSONS. *f\ 364. AIHERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per t maanden toot Amersfoortf l.SS. Idem franco per post- 1.75. Ahonderljjke nummers0.05. Deae Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, meded eelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF ft C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Yan 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met 1 April a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die gedurende de maand Maart nog zullen ver schijnen kosteloos toege zonden. Polltiak OvarzichL De strijd in Kroatië. Feller dia.» ooit is de strijd, dien de re geering var, Hongarije voert met de bevol king1 van Kroatië. De landdag van Kroatië, uit nieuwe verkiezingen voortgekomen, <s naar huis gezonden dén dag nadat hij was bijeengeroepen, nog voor dat hij zich had kunnen court itueeren. Men heeft daarmee kunnen voorkomen, dat de nieuwe landdag overging tot de verkiezing van de veertig leden, die Kroatië moeten vertegenwoordi gen in het huis van afgevaardigden van den Hbngaarsohen rijksdag. Voorïoopig duurt dus het mandaat nog voort van de door den vorigon landdag gekozen leden. Dat zijn de leden, wier oibetrucitie-takliek in den rijksdag in Let vorige jaar de Hongaarsoh© rqgeeving tot wanhoop bracht. Nu schijnt de regeering met hen tooh altijd nog liever te maken te hébben dan met de mannen, die de nieuwe landdag in hunne plaats zou hebben gekozen Dat is een feit, dat ken schetsend is voor de hitte, waartoe de strijd gestegen is. De vereenïging van Kroatië met Honga rije dateert reeds van de 12e eeuw. Gedu rende acht ecuwen hebben de Kroaten, ter- wijll zij den drager van-de kroon van St. Ste- fanrus als hun heersoher erkenden, eene ze kere mate van zelfbestuur genoten, al was die slecht omschreven. Het einde van de 18e eeuw kenmerkte zich door eene alge- meene herleving van het nationale gevoel, en in Kroatië werd dit in de hand gewerkt door Napoleon's --<-»» o«i staat Illyrie, dae zich uitstrekte van Laibach tot Ragusa. Die staat ging na eenige jaren weer te niet, maar de herinnering daaraan schenkt nog steeds leven aan den droom der vereeniging van Kroatië met Bosnië en Dal- matiö, onder verbreking van alle handle n met Budapest. In het awoflutiejaar 1848 werd het nationale gevóél in Kroatië zeer aangewakkerd door die pogingen van den Hongaarsöhen rijksdag, onder leiding van Lode wijk Koesuth, om de Magyaarscihe taal qp te leggen aan Kroatië. De voorliefde van de Magyaren voor hunne taal is onge twijfeld een krachtige prikkel geweest voor het niet-Mag)'aarsche deel der bevolking van Hongarije, om in 1848 de Oostenrijksche zijde te kiezende Kroaten onder Jellacic gaven daarii. het voorbeeld. Miaar het Oos tenrijksche bestuur in de jaren, die op 1848 volgden, miste dien takt om de rassen, die het in dien kritieken tijd hadden bijgestaan, duurzaam aan zich te verbinden. Het compromis, dat in 1867 tot stand kwam tussohen Oostenrijk en Hongarije, werd in 1868 gevolgd door een compromis tusschen Hongarije en Kroatië. De Honga ren deden gi oote conoeasiëu aan de 'Kroa ten, om daardoor de handen vrij te krijgen tegenover de andere Tassen in eigenlijk Hon garije. Krachlens het verdrag, dat tot stand kwam tussohen den rijksdag te Budapest en I Noor hti Etcttdtch U PU. H IJ I IK i N. den landdag te Agram, geniet Kroatië volle dig zelfbestuur onder zijn ban us of gouver neur, die benoemd wordt door den Koning op voordracht van den Hbngaarschen mi nister-president. Het wordt in den rijksdag te Budapest vertegenwoordigd door veertig gedelegeerden van den Kroatisohen landdag, die alleen zitting hébben voor de aangelegen heden, die op het gehoele rijk betrekking hebbenzii hébben liet recht in hunne eigen taal het woord te voeren. De bonus, gesteund door drie afdeelingschefs, voert met den landdag het bestuur in Kroatië zelf. Sints dit compromis gesloten werd, zijn de betrekkingen meermalen gespannen ge weest. Maar de staatsmachine is toch aan liet werk kunijpn blijven, totdat in 1905 de liberale partij in Hongarije viel en daar mede tevens in Kroatië aftrad de banus graaf Khuen-Hedervary, die gedurende twintig jaren het bewind had gevoerd. Het was hem gelukt in a! die jaren voeling te onderhouden met de liberale partij in Hon garije, en in den landdag van Kroatië de meerderheid aan zijne zijde te houden. Deze nationale partij, zooals zij werden genoemd, heeft echter het lot gedeeld van de liberale partij in Hongarije; zij is evenals deze ver dwenen en sedert heerscht er een chaos in Kroatië. De .verantwoordelijkheid voor dezen toe stand drukt op den Hongaarschen minister van handel Frans Kossuth en den g^we minister Polonyi, die als leiders van de on afhankelijkheidspartij eene overeenkomst aangingen met de oppositie in den Kroati- schen landdag. Deze overeenkomst is bekend als de resolutie van Fiume; de juist© inhoud is niet volledig bekend geworden, maar het doel, waarmee zij gesloten werd, is maar al te goed bereikt; het ge&ag, dat bestond in Kroatië, is omvergeworpen, maar een nieuw gezag is er niet voor in de plaats gekomen. Het jaar 1906 en het eerste ge deelte van 1907 is voorbijgegaan met een onvruchtbaren strijd in den landdag van Kroatië tusschen de resolutionisten of, zoo- a's hun officieele naam luidt, de Servisch Kroatische coalitie, en de Starcevic-partij, TSgi"1 ter ieiT- ontwerp, dat de Hongaarsche regeering bij den rijksdag indiende tot regeling van de positie der spoorwegambtenaren, oorzaak, dat alle partijen in den Kroatischen land dag zich aaneensloten om gezamenhjk front te maken tegen Hongarije. Het was de taalkwestie, die alle Kroaten tegen Hongarije in het harnas joeg. De be paling, die het Magyaarsch maakte tot de diensttaal op alle staatsspoorwegen, dus ook op die in Kroatië, bracht alle partijen in Kroatië op hunne achterste beenen. Zij zagen daarin namelijk een inbreuk op het Hongaarsch-Kroalische compromis van 1868, dat in art. 9 de spoorwegen verklaart tot voorwerpen van gemeenschappelijk bestuur, terwijl art. 57 het Kroatisch erkent als de officieele taal voor alle organen van het gemeenschappelijke bestuur binnen het Kroatische gebied. De strijd tegen dit wetsontwerp nam al spoedig een hatelijke» vorm aan. De 40 Kroatische afgevaardigden namen hun toe vlucht tot obstructie. Hiertegen paste de regeering het middel toe der indiening van een gewijzigd wetsontwerp, bestaande uit één enkel artikel, dat den minister, van haudci machtiging verleent tot het ten uitvoer leg gen van alle bepalingen van het oorspronke lijk© wetsontwerp, in afwachting van hunne Dlolkter Lars sprong van zijn rijtuig m héb voorbijgaan ojp zijne bochiten naar dé ziekenhij; ging wijdbeens vioor den ezéï staan mét de handen op den rug en liet zijn zilveren snuifdoos in de vingers rond draaien. ,,Wat dunkt u erVan, oom?" vroeg Thor- fiten hem bedeesd. ,,Niet kwaad, mijn jongen, niet kwaad! Juist zulk een snaalk heb ik vroeger eens onder banden gehad, ginds te Ljung. Hij stierf ondanks aile moeite; maar, zie-je, lhder hebben wij ook geen bad Bethesda voegde bij erbij, den jongen kunstschli 1 der ■op den schouder kloppendeen toen wees hij op een plëk van -de schilderij. „Vloorzdchtig, oom! Die engel geeft af!' •riep Thilda, die er bij stond. „Doét 'hij dat? Ja, die engélen zijn vreemde wezens. Ik wil hopen dat de engel niet van jou weg vliegt, Thorsten," zeide dokter Lars, met een vriendelijlken blik uit zijne leelijke oogen, op Svenssons Thd Ida. Dé tmensahe-» van Skrailby begonnen wer- kelijjk eon .bedevaart naar den tuin van Slundeby om bet mooie stuk te zien. Som mige deftige kennassen stapten brutaal' bet bekrachtiging door de wet. De Kroaten waren dus geslagen, maar de prijs van de overwinning was, dat geheel Kroatië zich aansloot bij de oppositie. Een Hongaar sche ambtenaar werd tot banus benoemd, maar geen enkele partij in den land dag werd bereigevonden hem 1c steu nen. Zijn opvolger, baron Paul Raueh, kreeg machtiging tot ontbinding van den landdag. Geheele regimenten troepen wer den naar het land gezonden in do dagen van den verkiezingsstrijd, maar op ééne uit zondering na werden alle anti-Hougaarsche candidate» gekozen. De regeering heeft den nieuwen landdag reeds den dag, nadat hij was bijeengeroepen, weer naar huis gezon den. Zij heeft daarmee zelf erkend, dat het haar niet mogelijk is met dezen landdag samen ie werken. Een parlementair bestuur in Kroatië is niet mogelijk, als de Hon gaarsche regeering niet toegeeft. Dat zal zij echter niet licht doen, en in dat geval zal de stemming in Kroatië van kwaad tot erger vervallen. En «e gisting, die daardoor ont staat, zal zich ook mededeelen aan de niet- Magyaarsche rassen in Hongarije en kan zelfs overslaan naar Bosnië. Deze strijd kan dus no,g ver reikende gevolgen hebben. Duitaohlan(L De Frankf. Ztg. Wicht uit Berlijn, dat het nader overleg over de vereenigingswet er to© geleid heeft, dat cte regec-ing bc-reid is tot het doen van conceasiën betreffende art. 7, die dit artikel aannemelijV maken voor de burgerlijke linkerzijde. De regeering wil toestaan, dat voor alle kiezersvergaderingen, van den dag af waarop de verkiezingen zijn uitgeschreven, het gebruik van vreemde talen zonder eenige beperking zal zijn toegelaten. Verder zal in alle streken, „aar de bevol king, die een vreemde taal als moedertaal spreekt, 60 pet. bedraagt, het gebruik van de vreemde taal in vergaderingen geoorloofd zijn gedurende de eerste twintig jaren, mits daarvan drie dagen te voren xnngifte wordt gedaan. In alle andere landstreken zal de regeling van de taalkwestie aan den lands- jveiaever overgelaten Jblnvendie. verder* al- bi jzondeie gevallen door de olaatse'ijke poli tie kan toelaten. Op dezen grondslag zal in den rijksdag waarschijnlijk eene meerderheid voor het wetsontwerp verkregen worden België. Brussel, 18 Maart. In de koloniale commissie 'verklaarde Vandevelde (socialist) zich tegen dit verdrag, maar voor de naas ting; hij voegde daaraan toe, dat hij niet de eenige is van zijne partij die er zoo over denkt Wanneer België koloniën wil verwer ven, dan is bet hoog tijd om te handelen, want de Congo is het eenig gedeelte van de wereld, dat neg te bezetten is. Wil men de internationalisatie, dan moét men die willen voor geheel Afrika. Spreker be twistte, dat bet voor België gevaar zou, opleveren koloniën te Witten op denzelfden voet als Portugal en Nederland. Nadat de rapporteurs benoemd waren, werd het additioneele tractaat van 5 Maart aangenomen met 12 tegen 3 stemmen; twee leden onthielden zich bij deze stemming. De stemming aan het einde van de eerste leauig is voor de leden niet bindend. Officieus wordt er getracht stemming te maken voor eene spoedige afdoening van de parlementaire werkzaamheden. Men stelt in tuinhek in en lieten de roestige söharnie- j ren krassen. De mindere mensdhen bleven j over den haag geleund staan en tuurden naar ibinnen. Wennerhom Qcwam ,,even aanloopen op een 1 a ndmeterstio dht en op een mooien voormddjeitag verscheen mijnbeer Stanger in eigen persoon. Hij bleef in zijne langheid groot en breed achter den schilde'- staan en plukte aan zijne grijze bakkebaarden Nadat bij misschien een kwartier zwijgend het werk van Thorsten had gadegeslagen, vroeg deze eerbiedig: ,,Het is natuurlijk dl echts liefhébbers- weik. Maar stelt u anders belang in de kunét, mijlnheer Stanger?" Zich langzaam overeind richtende zeide 'hij langzaam en plechtig: „Ik ben door mijne drukke betrekking weinig in de ge legenheid geweest veel van kunst te zien maar ik houd dit schilderij yoor een echt kunstwerk, ibarön Thorsten. Beleefd had Thorsten de Svenssons door Thilda loten wagen of zij zijn schilderij niet eens wilden komen zien. Dit wilden zij gaarne en hij ontving ze vriendélijker dan iemand 'anders. Mevrouiw Loivisa zétte hare (handen in die zijden en vroeg: „Zou het niét netter geweest zijn dcai man te schilderen nadat hij gebaad had en hersteld was?" „Missbien wel," antwoordde Thorsten buigend. Viader Justus, die meende dat het niét fijn stond aanmerkingen te maken, schoof zijne betere hel'ft zacht op zijde, plaatste 2Üoh voor den ezel, nam zijn slappen grij zen hoed af en zeide bewonderend „Een fraai stuk, baron; een echt fraai stuik. lik wensch er u geluk mee; want zaïlk een ödhiideirijl wordt voox met minden dan voor honderd kronen verkocht. De -ïruoedt trouwe gast op het atelier ia de open lucht was de barones. Zij ver heugde wOh zoo hartelijk over zijn werk lust3; zij geloofde dat hij in dit leven scha- vergoeding zocht voor zijne téléurgestelde verwachtingen; dat deze .belangstelling in de kunst, hem afleiding geven kon van zijne vroegere onduidelijke droombeelden der toekomst. Zij vroeg hem op zekeren dag nog eens: „Is mijn jongen nu tevreden? Bév-ailt het je niu thuis??" „Ja, moeder.'1' ..Verlang je nu niet méér... zoo als viloé- gér..." „Ik houd het er voor dat ieder (mensdh iwel iets verlangt, ieder op zijne manier. Miaar ik vraag: n ets." Zijn bllik was vriendelijk en zacht-; maar zijn toon klonk zeer ernstig. Die vervolgde, haar, aoédat zij die 'klank niet kén kwijt worden. Wel iveertien dagen lang verdocht zij Thiilld'a «geen enikcüc maal op Sundéby te komen. Eens liet ziji haar gewoon naar huis gaan, nadat zij eventjes met Thorsten in den tuin had gepraat. Dien volgenden dog reed de barones echter naar Skralby. Zij drénk drie kopjes kbffie bij mevrouw Lovisa en liet. zich be praten om te blijven eten dit was nog nooit, gébeurd. Aan tafel dankte Svensson voor de eer en sprak den wensoh uit dat dit Wél de eerste maar niet dé taatflte maal wezen mochtenz. ,,Dat hoop ilk ook, mijn beste mijnheer Svenéson. Vriendelijk d'ank voor uiwe goed heid", zeilde de barones; maar zij was toch onrustig en zat op haar stoel to schuiven. uitzicht, dat de commissie van zeventienen Woensdag het naastingsverdrag zal afdoen en terstond daarna zal overgaan tot de be handeling van het wetsontwerp op het ko loniale bestuur. Als de Paaschvacantie wordt bekort, dan stelt men 't als niet on mogelijk voor, dat de Kamer in eene week of vier het koloniale vraagstuk tot oplos sing zal brenger. De onafhankelijke pers protesteert er tegen, dat deze gewichtige wetsontwerpen met den stormpas zullen wor den aangenomen. In antwoord op eene vraag van een lid der commissie, heeft de regeering verklaard, dat de door de wet voorgeschreven aanwen ding van de aan den Koning uit te keeren jaarlijksche termijnen door contraseign van een minister zal worden geconstateerd. Engeland. Uit Londen wordt aan de Matin bericht, dat de toestand van den eersten minister Sir Henry Campbell Bannerman met den dag bedenkelijker wordt en dat het ergste te vreezen is. Zwitserland. In Bern is thans eene Fransch-Zwitser- sche conferentie bijeen, die ten doel heeft overeenstemming te krijgen over de toe gangswegen naar den Slimplon. Noorwegen. Christiania, 18 Maart. De Ko ning heeft tot ministers benoemdGunnar Knudsen, consul-generaal Christophersen, schooldirecteur Kart Seip, telegraaf direc teur Heftyi ingenieur Ihlen, rechter Cast- berg, Abrahamsen en den landeigenaar Toosnaes. Van de nieuwe ministers behoo- ren de leden van het Stort/hing Knudsen, Ihlen, Castberg en Abrahamsen tot de ra dicale partij. De verdeeldng der departementen heeft nog niet plaats gehad. Spanje, Madrid, 18 Maart. Het is onjuist, dat in het koninklijke paleis een brief van den Paus ontvangen js, gerich'-, aan den Ko ning over zijn jongste reis naar Barcelona, nister Arvaraae mxerpeuwi ue uwreu m u« Kamer de regeering over de financieele poli tiek. Hij kritiseerde sterk de onbeperkte uitgifte van papieren geld door de bank van Spanje, zonder dat er voldoende dekking aanwezig is. Hij was van mooning, d'at het onvermijdelijk is deze handelingen te beper ken, die geschieden uitsduitend ten behoeve van de bank. De minister antwoordde, dat de ongun stige toestand van de bank van Spanje ver oorzaakt werd door de wetten, die van voor 1902 dagteekenen en door de koloniale oor logen. Hij erkende, dat destijds de bank leeningen heeft gesloten voor meer dan 100 millioen peseta's, die zelfs niet op haar ba lans voorkomen, maar op den huidigen dag J>escliikt de bank over een reserve van een milliard peseta's, goud en zilver, om 1500 millioen papieren geld te dekken. De minister erkende verder, dat het noodig is de bankportefeuille te ontlasten, vooral wat betreft de binnenlandsche schuld. Hij zeide te gelooven, dat het onmogelijk is den om loop van papieren geld tot 300 a 400 millioen terug te brengen, zooals de interpellant vraagt De laatste bomaanslag in Barcelona, waardoor op het marktplein San Jose eene Toen zij naar (buis .reed nann zij Thilda medé en hield haar verséhéildene dagen op Sun déby. Toen zij baar eindelijk Ti'eten gaan, zeide mevrtruw Sigrid „.Doe vooral onze hartelijke groeten aan je ouders." „Ja, doe dat liefje," voegde baron Lud vig eilbij, zijn gelaat- in de vriendelijkste plooi dwingende Zoo hadden zij nog nooit gedaan. Hoog stens was het geweest-: „De groeten thuis, Thilda!" Op zekeren dag kwam domino Strandin toclh oolk eens naar bét Bethesda-bad zien. Het. Wai tot in Joini geduurd voordat hij kwam, maar (hij stelide. oeriijk gezegd, weinig béïang in de (kunst. „Een mooi stuk' Een fraai schilderij en een mooi biibelsch taferedl. Vriendelijk dank En daarmede vertrok do zielenherder. Maar den volgenden dag kwam hij terug, stapte rechtstreeks naar den ezelhaalde zijn zakdoek uit don zak een schoone witte en mat daarmee hét schilderstuk- „Het bad van Bethesda" -was bijna drie zakdoeken groot. Zou Ihét baron Ludvig Voegen als domme Strandiin eens met hem (kwam spréken? „Jawel." De lieéren raadpleegden bijna een uur lang tezaimcnlieten Thorsten bin nen roepen en na nég een lang gesprek tra den alle drie de heeren in hot. salon van de barones. Baron Ludvig zette een ernstig I gezicht; Thorsten straalde van genoegen en i de zieléh'erder boog neg dieper dan anders. ,Ziou mevrouw welwillend hare meening te 'kennen kunnen geven omit renlt een mis schien al te vrijpostig voorstel ten opzichte van de schilderij „Het bad Bethesda Het vrouw doodelijk gewond ia en verscheidene anderen gekwetst werden, heeft de algemee- ne verontwaardiging over de toeneming vau de terroristische misdrijven nog doen toene men. De pers stelt de regeering voor deze gevallen onverantwoordelijk, die ondanks alle buitengewone maatregelen tegen de burgerlijke vrijheden, onbekwaam is om voor de veiligheid te zorgen. Portugal* Volgens een beriaht uit Spaansohe bron zou er te Lissabon een samenspanning ont dekt zijn, die de instelling van een milita're dictatuur beoogde. Het plan was, da,t zich morgen verscheidene regimenten voor den pretendent Miguel Braganza zouden verkla ren Deze ontkent echter, er iets mee te ma ken te hebben. Een aantal saaneuzweerdérs zouden in hechtenis zijn genomen. Oostenrijk-HongaiUfe We enen, 18 M art. Di gezondheid van den Keizer blijft gunstig Dfe verkoud heid vermindert; de hoest, 'ic haar verge zelt, heeft- de luchtpijp een weinig aange tast, maar de hoest is licht en met tusschen- poozen. Alles geeft aanleiding mi te meenen, dat de ongesteldheid van den Keizer weldra geëindigd' zal zijn. De landdag van Kroatië is verdaagd1, zon der dat hij züch heeft kunnen constitueeren of zijne afgevaardigden voor den Hongaar schen rijksdag heeft kunnen kiezen. De Neue Freie Presse bericht, dat dit te voor zien was. Het was sedert den dag der ver kiezingen, waarin de regeering geen enkele van hare aanhangers de meerderheid had kunnen verschaffen, duidelijk, dat er met dezen landdag geen samenwerking mogelijk was. Daar echter baron Paul Rauch niette min door de Hongaarsche regeering ge handhaafd werd, moest de verdaging of we der-ontbinding van den landdag bij voor baat- als onvermijdelijk beschouwd worden. Bat werd overgegaan tot de verdaging en Ji'iet tot. de ontbinding, vindt zijn grond hierm, dat het uitschrijven van nieuwe ver- kiezingen geen ander resultaat zou opleve- ten om te zien of er verandering komt xn de stemming. De verdaging is zoo spoedig geschied omdat men zooveel mogelijk wensehte te beletten, dat de landdag zich constitueerde en nieuwe gemachtigden zomd naar den Hong.aarséhen rijksdag. Voorloo- pig zullen daarom de door den vorigen landdag gezonden afgevaardigden hunne plaatsen in het Hongaarsche parlement be houden, hetgeen van het standpunt van de Hongaarsche regeering in zóóver een voor deel is, omdat de 40 plaatsen, die de Kroar tische landdag in den rijksdag kan bezetten, slechts ten deele bezet zijn er zijn op dit oogenblik slechts 26 Kroatische afgevaardig den leden van "den rijksdag. Rutland. Peters burg, 19 Maart. De volgen de legerorder van den Czaar aan leger en vloot is uitgevaardigd: De heldhaftige verdediging van Port Arthur, die de gausche wereld met bewon dering \ervulde door de standvastigheid en de dapperheid van de bezetting, is plotse ling door de schandelijke overgave van de vesting afgebroken De opperste krijgsraad, die de aan deze ovengavo schuldige personen bestrafte, heeft tegelijk de volle verheven waarheid over de onvergetelijke heldendaden is mij1 gelluikt den rijlklbogaafden jongen kun stenaar voor mijn plan te winnen en ook zijn hooggeadhton vader." „Welzoo? Wat kan dat wezen? Wil u plaats nemen, dominé?" „Ja, mevrouw, Skralby is altijd een arm kerspel en met. uitzondering van een zilveren Avondmaalsbekerdien een Harmingsköld af Ekestad bij zijn bezoek in 1820 geschonken heaft, beent onze tompél niet- aan wereldsdhe kleinoodiën. Toen ik nu dat groote schilderij zag het is niet. al'leeu groot maar ook zeer m,0Oi „rot het bijbelsch onderwerp, dat <le jonge baton onlder handen heeft, vlogen mijne gödiachtcn naar den nvuiur in het koor, achter het aldaaru weet wél mevrouw, dal- stuik muur tusschen de beïcl© ramen in. Geen» andere kerk in het Sticht heeft twee ramen zoo juist in 't midden achter liet altaar. Zij werden er geplaatst om de armoede der Ge meente niet zoo in 'het oog te doen loopen want men had de middelen niet tot aan scha f fin g van een degelijk altaarstuk, dat daar had bohooren te zijn, of althans een fraaie muurschildering." „Goed bedacht!" „Ja; en toen dacht ik; de jonge barou Harmingsköld is niét iemand' die schildert voor geld.liet is voor hem geeai werken om den broode..." „Neen, dat nu juist niet..." maar hij wordt gedreven door den hei ligen gloed der kunst/door'het verlangen om iets te scheppen dat edel en fraai is, dacht ik." „En daarin hebt u gélijk, domine.' zeide de baronos vriendelijk aanmoedigend, zoodat de geestelijke dapper vervolgde: Wardt vtrvJfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1