Jï°. 376. Tweede blad. 6"" Jaargang;. Zaterdag 28 Maart 1908. BINNENLAND. FEUILLETON. DE SVENSSONS. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amersfoortf 1-25. Idem franoo per poBt- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met nitzondoring van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, raeded eelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—B regel»f O.TB, Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het horhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag tnawzonden. Kameroverzicht Eerste Kamer. De Eerft© Kamer kwam Vrijdag te 2 uur bijeen. De V o o r z. herdacht allereerst het droe vig overKidlen van den heer Van Zinnicq Bengmanu, in wien die Kamer een zeer ge waardeerd medelid verutst. Bijna 16 jaar maakte hij deel uit van deze Kamer en ge durende dat tijdperk heeft bij gewichtige werkzaamheden verricht. Zich door zijn be trekking op juridisch gebied bewegend, trok ken zijn adviezen door nun helderen vorm en de klare wijze waarop zij werden gefor muleerd steeds de aandacht zijn©» medeleden. Hij genoot algemeen© boogacbting en ver trouwen. Verder waren ingekomen de ontslagbrief van minister Bevers als lid der Kamer en de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden do heeren J. J. G. baron van Voorst tot Vooi-st (gekozen voor Zuid-Holland) en C M. F. Haft'mans (gekoaen voor Lim burg) tot wier toelating werd geconcludeerd, waarop deze heeren werden beëedigd en zitting namen. Na nog enkele huishoudelijke bezigheden werd drt Kamer verdaagd, vermoedelijk tot Maandag. Heden sectie-onderzoek. Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag was aan de orde het wetsontwerp toj bo^d keuring van hot wetsontwerp tot goedkeuring van het den 16. Mei 1907 met de Ve^raiigde Staten gesloten handelsverdrag en dat tot wijziging van het invoerrecht op vleesch. De lieer Van By landt oordeelde hot tractaat niet ui 's lands belang Spreker meenoe, dat wij in de handhaving van onze handelspolitiek te conservatief ziin. Tegen over aan ons gevraagde ooncessiën moesten wij een equivalent bedingendaarvan os echter bij dit tractaat geen sprake. De heer Nolens opperde eveneens be denkingen. Te veel was zijns inziens gelet op speciale belangen, en te weinig op net- alge- meeno belang. En voorts loi're hij den in voer van Amerikaansch vleesch r iet in het belang van de volksgezondheid. De lieer Van Citters betoogde even eens, dat wij met dit tractaat alles en nog wat geven aan Amerika, en wij van dit land toch nog minder krijgen dan andere landen, die aan Amerika minder geven dan wij. Dit gedoogt spreker, dat de Kamer het tractaat niet zad aannemen. De heer Plate bestreed de geopperde be denkingen. Spreker had geen bezwaar tegen de voorgestelde geringe verlaging van rech ten op vleesch uit Amerika. Hij zag in .e oppositie ©ene po-ging om tarief verhoog ;ng te Krijgen, maar hij hoopte dat de regeering zich zal plaatsen op hetzelfde standpunt als door haar ingekomen is ten aanzien van de euiker-surbaxe. Spreker stelde in het licht, dat differen- tieeie rechten leiden tot het meest immoreeie dat zich denken laat. Do heer* R e ij n e sloot zich bij dit be toog aan, en wees den tegenstanders van het tractaat erop dat tegen over een nvoer van 3,246,000 kilogTam vleesch staat ear uitvoer naar Amerika van 24,289,000 Kg. En waar wij bij dat tractaat verlaging krij gen op wijnsteenzuur, wijn en gedistilleerd, zoide Spreker dat groote likeurstokers hem hebben verklaard dat zij de zaken op Ame rika slechts gaande kunnen houden wan neer dit ractaat wordt aangenomen. Niet uit het oog mag verloren worden, dat Neder land per jaar 72,000 kisten fijme likeuren naar Amerika uitvoert. De Minister van Buitenland- sche Zaken (de heer De Marees van Swinderen) zeide dat dit tractaat geen mo del was van toekomstige handelspolitiek. De Minister vestigde er de aandacht op dat Amerika 90u00 dollars opoffert (de concessie verleend aan onze likeuren) tegen over ons land 4000 dollars. Bovendien heb ben wij evengoed als Amerika het recht als Amerika descrimineert, het tractaat met 3 maanden op te zeggen. De vleeschin- spectie de minister spreekt hier uit ondervinding als geaant opgedaan geschiedt in Amerika gestreng, vooral na het gebeulde in Chicago. De voordeelen van Let tractaat zijm zoo groot, dat de minister uit vol' i overtuiging het tractaat kan aan bevelen. Het wetsontwerp werd in stemming ge bracht en aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. Tegen de he enen v. Nispen (Nijmegen), Kooien, Duijnstee, Van Nispen (Rheden), v. d. Heuvel, Arts, Beckers, Van Wijnber gen, Van Vliet, Citters, Do Waal Malefijt, Van Ascb van Wijck en Bolsius. Het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op vleesdh werd hierna, z. h. s. aangenomen. Aangenomen werd hierna het wetsont werp tot goedkeuring van het op 6 Juli te Genève gesloten tractaat voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken, zidh bevindende bij de legers te velde. Eveneens werd goedgekeurd het wetsont werp tot verhooging van het Hoofdstuk Jus titie (meerdere kosten voor de uitvoering der Kinderwetten), dat z. h. s. wordt aan genomen. Vragendag. De heer Roodhuyzen richtte tot den minister van Binnenlandsche Zaken de vraag of de minister voornemens is de in dieuing van een wetsvoorstel te bevorde ren, waardoor het financieele nadeel, dat vele onderwijzers aan de Rijksnormaalscho len hebben geleden tengevolge van de op heffing van de inrichting, waaraan zij werkzaam waren, zal worden verminderd? ia et antwoord van den Minister, den heer Heemskerk, luidde als volgt: Op dit oogenblik is naar aanleiding van een verzoek om pensioen bij den Raad van State, afdeeling voor de Gesohillen van Be stuur, de overweging aanhangig van de vraag of de betrekking van onderwijzer aan Rijksnormaallessen voor hen, die deze be trekking bekleeden, sedert het in werking treden van het reglement voor die inrich tingen, vastgesteld bij koninklijk besluit van 13 Mei 1881, no. 1, eene betrekking is van burgerlijk ambtenaar volgens artike' 2 der Burgerlijke Pensioenwet, welke aan spraak geeft op pensioen. Wordt bij de be slissing op dit verzoek om pensioen die vraag bevestigend beantwoord, dan ligt daarin opgesloten, dat de onderwijzers der RijiKsnormaallessen eventueel ook aanspraak kunnen doen gelden op wachtgeld als bur gerlijk ambtenaar. In afwachting van de te nemen beslissing in de aanhangige pensioenquaestie moet ik mij onthouden van het geven -an een ant woord in bevestigenden of ontkennenden zin op de vraag van den heer ltoolhuyzen. De heer De Stuers vroeg wat der re geering bekend is omtrent de anti-belas- tiugbeweging en de maatregelen daartegen op Sumatra's Westkust en de Padangsche Bovenlanden. De waarn. i.inister van Kolo niën (de heer Heemskerk) antwoordde, dat na hetgeen hieromtrent reeds gepubli ceerd is, de regeering geen berichten meer heeft ontvangen. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 11 uur. Besloten is 2 en 3 April, telkens 's mor gens om 11 uur, eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken Donderdag a.s. interpellatie-Helsdingen over het optreden van den w.n. burgemees- ster van Krommenie bij de werkstaking al daar. Berichien. Een resolutie van het ministerie van Financiën beantwoordt de vraag, ef schrijf machines behooren te warden begrepen on der de stoffeering", die in aanmerking komt voor den derden grondslag der per- soneele belasting, aldu3: Schrijfmachines kunnen niet worden aangemerkt als te be hooren tot de sboffoering van het vertrek, daar zij niet geacht kunnen worden te die nen tot „gebruik en versiering" van dat vertrek. Bij koninklijk besluit van 27 Maart 1908 no. 8, is aan den commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen machtir ging verleend tot het bijeenroepen van de Staten van dat gewest in buitengewone zit ting, in de maend April 1908, ten einde alsdan aan de orde te stellen e vervulling der vacature, ontstaan door he'. met ingang van 1 April 1908 eervol verleende ontslag aan den hoofdingenieur van den provincia len waterstaat in de provincie Groningen. Gasteren hadden in twee districten te 's Gravenhage de gemeenteraadsverkiezin gen plaati De uitslagen zijn als volgt: Kiesdistrict I. Vacature mr. Kolkman (af treding 1909). Uitgebracht 4133 geldige stemmen Volstrekte meerderheid 2067 st J. Bleeker, (aoc.-dem.) verkreeg 968, E. Deen, (vrijz.-dem.) 1627 en F. N. V. Quant, (r.-k.) 152C stemmen. Herstemming tus- schon de heeren Deen en Quant. Vavatvre-mr. Gils (aftreding 1911). Uit gebracht 4104 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2053 stemmen. A. J. Oostdam, (r.-k.) verkreeg 1488, M. W. F. Treub. (vrijE.-dcm 1756 en L. L. H. de Visser, soc.-dem.) 860 stemmen. Herstemming tus- schen mi. Trcoib en den hoer Oostdam. Kiesdistrict III. Vacature-mr. Bevers, (aftreding 1909). Uitgebracht 4273 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2137. Dr. C. Lely (lib.) verkreeg 2765, J. J. de Poor ter (r.-k 1249 en K. van Trigt (soc.-dem.) 259 stemmen. Gekozen is clus dr. Lely. De bekende violist, oud-kapelmeester van het muziekkorps der schutterij te Am sterdam, de heei' M. Wolters, die sedert eenigen tijd deel uitmaakt van het bekende Queen's Hall Orchestra te Londen, is voor de a.s. Promenade-conoerten van Queen's Hall, die van 15 Apgustus tot 1 November worden gegeven door den dirigent, den heer Henry Wood, aangewezen als eerste con certmeester en plaatsvervangend dirigent. Do Neder 1. Tooneelvereeni- ging naar Berlijn. Uit vertrouwbare bron komt het bericht, dat er veel kans is, dat de Nederlandsche Tooneel-verimiging einde April enkele voorstellingen zal geven te Berlijn in het nieuwe, mooie en stemmige Hebbel-theater. Heb gezelschap van het Hebbel-theater zal dan wederkeerig te Amsterdam verschij nen en daar een der beste werken van Shaw vertoonen. N. v. d. D. Den tentoonstelling van aquarellen schetsen en leekon in gen door Karei Hanau gehouden van 20 tot en met 25 Maart in de Korenbeurs te Delft is bezocht door 841 personen. Acht aquarellen werden verkocht. Een Engelschman, die Breit ner zocht. Men verneemt, dat Donder dag morgen te Dordrecht per trein 10.51 uit Rotterdam arriveerde een Engelschman, die, zooals meer gebeurt, geen Hollandsch sprak. Hij scheen de stad te kennen, althans hij nam plaats in de tram tot aan de Beurs en begaf zich alstoen regelrecht naar de Open bare Leeszaal. Daar aangekomen liep hij de trappen op en stormde de zaal binnen, een en al verbazing uitroepende: ,,I want to see the Dam exhibition." Niemand begreep den man en alweer riep hij Dam-exhibition, Dam Dam. Onvemchteraake keerde hij terug en ging een in de nabijheid zijnd café binnen, alwaar hij een biefstuk met aardappelen be stelde. Hier begon hij wederom bij Ja, of the waiter, te inform beren naar de Dam- exhifcótion en sprak altijd maar weer Dam, Dam. 4 Onze Jan, die een beetje Engelsoh sprak, begreep er echter niets van, tot eindelijk ae Engelschman pictures sahulderijen noemde; onze Jan ging toen een licht op. Hij zeide: You will see pictures? en de Engelschman antwoordde: Yee, yea, Dam, Dam. Na overleg met patroon en informatiën kwam Jan terug en zei Picture exhibition Breitner in Museum Dordrecht. No more Leeszaal, but new Mu seum. Yea, zegt de Engelschman, informeerde den weg, betaalde en ging naar Dordrechts Museum, waar hij vond wat hij zocht, n.l. de tijdelijke tentoonstelling van een veertig tal schilderijen, aquarellen en schetsen van onzen bekenden schilder Breiner, dien hij klaarblijkelijk niet als Breitner, maar a.ls den Damsohilder kende, door de verschillen de doeken, die deze van den Dam te Amster dam heeft gemaakt en waarvan thans vier stuks op ons Museum te zien zijn. Na bezoek weder heengaande, mompelde hij al maar door; splendid en gaf den con cierge een half pond of zes gulden, voor het bewaren van zijn parapluie. Hij was nog bijna over den Newfoundlander van ScheL for gestruikeld. d Qt Een oude munt gevonden. Bij een vc timmer ing aan eene boerenbehuizin- ge op Fiansum onder Rauwerd, is door een de.- huisgenooten gevonden een zeldzaam Frankisch muntstukje, blijkens het opechrift uit dea tijd der Merovingisohe koningen dsr 7e of 8e eeuw. Het omschrift komt tot in! bijzonderheden overeen met een dergelijk muntje, door win. den heer Dirks beschre ven in dj „Vrije Fries" (4e deel, 4e stuk.) Aan dc eene zijde staat: DRESTAT FIT, (te Dorestad geslagen?) (Dorestad de oudé naam voor Wijk bij Duurstede)aan de an dere zijde staat: MA PELT NV S M. (Made- linus Muntmeester). Het rr.untje is nog volkomen gaaf en heefl de grootte van een halve centstuk. Eigen aardig ii het, dat men op dergelijke stuk ken alleen den naam van den muntmeester, maar niet dien der toen rogeerendo vorsten vindt Een R.-K. Bevolkingsregis ter. Men schrijft uit Amsterdam aan Het Vad.: Het R.-K. bevolkingsregister, waartoe mgr. Lans now het initiatief nam, is in werking getreden. Het is gevestigd Spui 22, alwaar flinka loketkasten het oordeelkundig kaartensysteen» en de gezim-registers bergen. Het doel van het katholieke bevolkings register is een overzicht te hebben van de te Amsterdam gevestigde katholieken, beneven* de gelegenheid om bijzonderheden omtrenfc geheel of gedeeltelijk katholieke gezinnen te verzamelen. Daardoor kan iedere parochie steeds een overzicht van haar lidmaten heb ben. Het bureau is in grondslag geheel in gericht overeenkomstig het kaartstelsel de» openbare bevolkingsregisters. Alleen zijn d® gegevens, betrekking hebbend© op de gods dienstige gezindten, meer uitgewerkt. Zo© worden vermeld de data van doop, eerst® H. comunie, vormsel en huwelijk. Het kaarten systeem, dat 40 i 50,000 kaar ten zal bevatten, is alpliabetisch-lexicogra fisch gerangschikt. Zoo spoedig nu op hei gemeentelijk bevolkingsregister opgaven ge daan worden, welke een «katholiek betreffen, dan worden deze ock verstrekt aan het R.-K. bevolkingsregister. Bovendien verstrekken de pastoors der parochies al hun opgaven be treffende doop, enz. Ontvangt dus het R.-K. bevolkingsregister van het gemeentelijke een opgave van geboorte, en blijft het «Loopbe richt der parochie (fit, dan weet men, dai het kind niet gedoopt is. Behalve het kaartsysteem is er ook een systeem gezinsboekjes, die in duplo worden opgemaakt, en waarvan een stel berust bij de parochies, en het andere bij het bevol kingsregister. Om de maand worden zij ter bijvulling omgewisseld. Op dezo boekjes ii ook de gezindte aangeteekend van uiet-katho- lieke gezinsleden. De oprichtingskosten zijn bestreden uit een gift van iemand, die onbekend wenscht te blijven. Voorzitter is mgr. M. ,1. A. Jansen, deken van Amsterdam Verdere bestuurders zijn de heeren nr. L. J. W. Smit, secreta ris Th. Evcrard, penningmeester; L. Bin- nicke en de heeren Stolp en Van Zanten, pastoorschef van het bevolkingsregister ia de heer B. Th. Wolf. School- en Kerknieuws. Donderdag ving de nieuw toegetreden pri vaat-docent in de hygiëne aan do rijks-universi teit te Leiden, dr. F, Basenau, zijn lessen aaa met eene openbare les over: Kindersterfte, alco holisme en tuberculose. Het provinciale kerkbestuur van Gronin gen heeft aan den heer P. Zuidema, predikant bij de Ned. Herv. gdmeente te Helium, op zij* verzoek na bijna 50-jarigen dienst «en eervol emeritaat verleend, in te gaan 14 Juni a. s. Naar het Ztceedsch DOOK PU. IV IJ s M A „Neem u 't mij niet kwalijk, juffrouw, maar ik moet de rozen gaan halen die in de karaf met water voor den domme moe ten staan. A'* u nog langer hier wil blij ven, dan zal u zeker wel er op willen let ten dat de geiten niet op het groen afko men Als de deur openstaat, kan men op het hek niet. vertrouwen, weet u." Thilda vertrok. Langzaam wandelde zij een eind den weg op naar Sundeby. Was het wel mogelijk dat zij dien in 't vervolg haar weg naar huis zou noemen? Toen zij in de stad terugkwam waren reeds enkele rijtuigen in de stallen bij de kerk uitgespannen. Het klokje in den to ren liet „het eerste gelui" kooren. Een boer aooht in het hooi op zijn wagen, ter wijl hij een buurman toeriep: >.Z-eg, pak een borreltje, oude jongen, kleine hartversterking mogen wij wel heboen, nu de dienst zoo laat begint 1" Het was geducht druk in de groote zaal van Gastis. De Skralbyers gebruikten daar vroegmaal en daar de sterke drank bij een dergelijk feest niet verboden was, ge noot menogeen dubbel. Patroon Svenseon wa* wel wat erg vroolijk hij stampte op deu gronde nam nog een glaasje en riep: „Daar gaat-icinéénsHopsa, falderalla!" Dominé Strandin nam zijn ansjovis-bo terham ;in de linkerhand over, legde met een zeer ernstig gelaat de rechter op den schouder var Justus en vermaande: „Pardon mijnheer Svenseon, maar dit is een kerkelijk feest." „Dat is waar ookl" zedde Svenseon en hield op. Het ontbijt liep af. Er werd voor den tweeden keeir geluid en toen voor 't laatst. Nu vooruit naar de kerk, die spoedig prop-vol was. De stemming der gemeente was feestelijk. Maar de barones werd ver legen toen de toespraak minder over den tekst van dezen dag handelde dan over „Het Bad to Betlhesda". En toen aan het einde zijner rede, nadat hij het schilder sbuik plechtig aan de gemeente had overge dragen, dominé Strandin, zich bepaald tot de heeren van Sundeby wendde en de twee baronnen opstonden en met neergeslagen oogon „den dank van allen, door zijn mond" ontvingen, zaten de barones en Thilda met hoogroode kleuren blijkbaar te bidden; in stilte, maar goed gemeend. Een extra psalm werd op ibet orgel ge geven het duibbel-kwartet van Skrallby zong een lied en in de kerkekamer had de eahooi/meester de tafel welwillend ter be- sohikking gekregen, opdat het „verslag over het feest" nog met de avondpostkar weg kon komen. De bevorderaar der a! gom eene bescha ving van dt, volksklasse schreef dan ook ijverig aan „Nalköpdng'® Allehande" over „de too eiger aardige vereeniging van hooge geboorte en talent" - cfrer „bet indruk wekkend onderwerp, waarvan de geniale uitvoering aar Skrallby een van de dege- lijkste kunstwerken geschonken had, zooals maar weinige Elkandinavisohe godshuizen er een konden toonen;" over „de schoone ver tolking van dat onderwerp die geen oog zonder tranen liet; geen hart dat niet in- nrig werd ontroerd" enz. enz. enz. In eene opgewekte, dankbare stemming wandelde Thorsben na afloop der pleahtige godsdienstoefening, naast zijn vader, het kerkpad op, huiswaarts. Hij was op dezen dag volkomen gelukkig. Het schilder* uk in de oude kerk was van hem; op hem wa ren alle nieuwsgierige oogen geriaht; van het lieve Store Sundeby wapperden de vlaggen ter eere van zijn feest; en van hem was ook dat lieve, mooie kopje onder den lichten zomerhoed, dat daar juist uit de deur van het kerkgebouw verscheen omstraald door de gulden glans der Augus tuszon. Ouder het heengaan der Gemeente werd op het orgel de Finn'sche soldatenmarsch gespééld. De oude baron genoot van de ge dachte dat, zoolang als de stad- Skralby en haar tempel bestond, er ook een herinne ring zou blijven aan een telg uit het oude geslacht der Harmdngskölds af Bkestad. Mevrouw Lovisa's art klopte warm. Zij kon het niet helpen, dat zij, bij het uit gaan der kerk Langs mevrouw Rollen ko mende, met een zegevierend glimlachje moest denken: „Als je 'teons wist! O, als je 'fc eens wist I" Op den keikheuvel stonden een aantal mannen uit het kerspel en arbeiders uit de stad, die niet in het kader behoorden, dat aan een der feestmaaltijden deel zoude nemen, opgesteld, in oen dubbele rijen toen de heeren van Sundeby naderden, ging er een luid „hoezee door die gelederen en mutsen en petten werden als op com mando alle tegelijk afgenomen. Die men- schen beseften het dat zij hunne dankbaar heid ook moesten betuigen, al kondeu zij dit niet doen, met het glas in de hand. Im mers ook voor hen was het schilderstuk in hunne kerk een kostbaar geschenk. Som migen zouden gaarne een paar vriendelijke woorden hebben willeu zeggen, maar zij waren te bedeesd om dit uit te spreken. Een oud moedertje van over de negentig, trad naar voren, strekte hare bevende hand naar Thorateu uit eu toen hij de zijne er in legde, zag zij hem met hare doffe oogen goedig aan eu zeide zacht, maar tooh dui delijk verstaanbaar: „God zegene den jon gen baron." De oude landau van Sundeby voor vier personen stond buiten het kerkplein te wachten, en daarachter eon char-a-bancs voor de jongelui. Bij de landau stond tante Malvina met de oudeven; bij de char-a- 'bancs wachtten de jonge dames Storm- Thirrn mot Thorsten en den jongen neef Jagerlans. Zij lieten de Skralbyers do re vue passeeren, eu maakten zich gereed om in te stappen. Het was toch erg, zooals dat meisje van de Svenssons zich vooruitdrong, en zoo familiaar als hare moeder deed Daar behoefde men toch geen afscheid van te nemen? Maar nu stak de barones hare hand naar Thilda uit, trok haar naar zich toe en zeide „Jij kunt beet met ona gelijk gaan, kind lief stap maar bij de jongelui in het twee de rijtuig. Dat mag zij wel, met waar, lieve Lovisa? Dan, tot straks, welkom op Sundeby Wat was dat? Lieve Lovisa! En dat op het kerkplein, tussóheu al die mensoheu f Taai te Mali vi na voelde hoe zij ©en kleur kreeg; de freuletjes Storm-Thurn schrik ten eu de koetsier van Sundeby klapt® vroolijk met de zweep. Vooraan, onder de gapende menigte stond de vrouw van den fabrikant, stijf van verbazing. „Wel, heb ik ooit in mijn leven! Rollen, heb je 't gehoord i" XVI. „Een heildronk voor onzo kinderen!" De overoude wijze van het land te be werken was hier en daar ook dit jaar reedt weder zichtbaar. De tenhalve afgemaaid® akkers vertoonden kale stoppels en waar het koren nog stond, waren do halmen dun eai kort. Overigens was het groen nog prach tig en frischde ranken van den willcllon win gerd bedekten met barmhartige hand de go- breken van het oud© hoerenhuis, daan>ij brouw geholpen door de oude hoornen, di® met hunne breede kxoouen veel schaduw stel den wat minder geschikt was voor het volk daglicht. Worct ver vel gé.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1