V. G" Jaargang. Donderdag 2 April 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Por 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem iranco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Pezo Courant verschijnt dagelijkB, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur morgens by dó Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.50. Elko regel meer - O.lOi Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht van gegageerde O.-I. militairen op het Koninklijk Besluit van 3 November 1902 (Staats blad 192), waarbij bepaald ia le. dat aan gegageerden ge ene attestatie da vita wordt afgegeven dan na vertoon der gagementsacte, of der door het Departement van Koloniën in de plaats van eene dusdanige acte afgegeven verklaring 2e. dat aan gegageerden, die uit het buiten land in Nederland terugkeeren, door het bestuur der gemeente, waar zij zich vestigen, geene attestatie de vita wordt afgegeven over het kwartaal, waarin zij terugkeeren, dan na beko- men machtiging van den Minister van Koloniën. En brengt voorts ter kennis, dat de attesta tion de vita voor koloniaal gagement op Woens dag 15 April a. s. tusseheu 9 en 10J uur des voormiddags ten Raadhuize, kamer no. 6, wor den afgegeven. Amersfoort, 1 April 1908. De Burgemeester ran Amersfoort-, WUIJTIERS. Politiek Overzicht. l>e C-oiigostaat. H. (Slot). De economische ontwikkeling van eon aan grondstoffen rijk land, zooals de Congostaat is, hangt van zijne verkeerswegen af. De Gongoslaat nu is van natuurlijke verkeers wegen zoo ruim voorzien als geen andere Afrikaanse lie kolonie, want in het vlakke hoofdbestanddeel van het bekken zijn de hoofdstroom en zicL overvloedig vertakken de zijstroomen bevaarbaar. Zoo is de ge- heele middenloop van Stanley-Pool tot de Stanley-water vallen, d. w. z. over een af stand van 1700 K.M., voor groote rivier- atooiners bevaarbaar. Maar <iit prachtige net van verkeersaderen, waarvan tegen woordig 16,000 K.M. ontsloten zijn, mist eene natuurlijke verbinding met ue zee, om dat de Congo op zijn weg daarheen den •westelijken rand van de hoogvlakte moet doorbreken en dus beneden de Stanley- Pool oen reeks van watervallen en,stroom versnellingen vormt. Het eerste dus wat moest worden ondernomen, was het bouwen van een spoorweg om deze watervallen te ontgaan. Hij werd in de jaren 1890189S uitgevoerd en kostte 75 millioen francs. De spoorweg verbindt Matadi met Leopoldville en is 339 K.M. lang. De hoogte kosten van nagenoeg 190,000 frans per K.M., zijn to verklaren uit de terreinbezwaren en uit het gemis van ervaring, dat toen be stond in uen aanleg van spoorwegen in het Afnkaansche t-rojengebied. Tegenwoordig bouwt men veel goeciuooper, dank zij juist het leergeld, dao ae Congoetaat hier heeft moeten betalen. De voor een deel eveneens bevaarbare Boven-Congo wordt door de Stanley-valleu en de versnellingen beneden de Porto d'Enfer van het net van» water wegen afgesneden. Van die beletselen zijn de Stanley-vallea nu ook reeds uitgescha keld doov de 127 K.M. lange spoorlijn Ponthierville-Stanleyvilie, en met den aan leg van den tweeden, 385 langen spoorweg om de Porte d Enfer te ontgaan, is men thans bezig. Deze beide spoorwegen zijn van gewicht, omdat zij den toegang openen tot do Boven-Lua lab a en daarmee tot het erts en koperrijke Katanga in het Congo-bron gebied tn de ontginning van de daar ge logen mijnen mogelijk zullen ma-ken. Overi gens is er sprake van een plan, dat Katanga door een spoorweg rechtstreeks met Matadi wil verbinden, den zoogenaamaen Kassai- spoorweg, en daar verder van de l'ortu- geesche kustplaats Lobito nu een spoorweg naar Katanga v ordt gelegd en ook de Kaap-Gairo-spoorweg in de toekomst Ka- tanga zal aandoen, zal dit koperlaud met tertijd het gewichtigste knooppunt van spoorwegen in de zuidelijke helft van Afrika vormen Het arntal staats-stoombooten op den Congo en zijn-- zijrivieren bedroeg in het laatst van 1907 50; zij zijn tot o00 ton groot. Daarbij kernen nog de talrijke stoom- booten van de exploitatie-maatschappijen en zendingsgenootschappen Deze flottill© eii de daarmee samenhan gende spoorwegen bedienen een zeer druk verkeer. De rijkdommen van den Congo staat bestaan voornamelijk in caoutchouc cn ivoor, terwijl voor ontginning bruikbare mineralen alleen in de oudere randgeberg ten, zooals in Katanga, aanwezig of te ver wachten zijn. De laatste volledige opgaven over den handel van den Congostaat datce- ren van 1906. In dat jaar had de handel eene waarde van 79,6 millioen francs, waar van 58,3 millioen kwamen op den uitvoer on 21,3 millioen op den invoer, in 1899 waren deze cijfers respectievelijk 36,3 en 22.9 mi;Hoen francs. Onder de uitvoerpro- ducten staan caoutchouc en ivoor bovenaan, het eerste met 48.5 millioen, het tweede met millioen francs. Palmpitten, palmolie, wit oopal en goud (voor 851,000 frs.) vol gen. De caoutchouc zal zeker nog lang de xkeerscheudo stelling in de exportcijfers van feu Congostaat of de Congokolonie behou- "',7 u merkbaar, dat men met dezen ichat tot dusver roofbouw gedroven heeft en in het algemeen niet veel hoeft gedaan om voor do zware verliezen door nieuwen aan plant vergoeding te verschaffen. Dat er in de economische ontwikkeling van den Congostaat buitengewoon veel ia verricht, wordt ook erkend door de vele bedillers, wien dt behandeling van de in boorlingen volstrekt niet wil bevallen en die ten strengste veroordeelen, dat de staat de door de akte van Berlijn geëischte handels vrijheid niet eerbiedigt. Daarop zullen wij thans niet ingaan, maar wij nemen hier nog eenige mededeelingen op over de inboor lingen. De opgaven over de sterkte van de inge boren -bevolking steunen slechts op schat tingen, die geheel onzeker zijn en zeer uit een loopen, omdat men buiten de hoofdrivie ren wei mg van de bewoners weet. Stanley had 28 millioen zielen aangenomen, later is men tot 15, ja 7£ millioen teruggegaan, terwijl eer nieuwere berekening sluit met 19 millioen. De geheele bevolking behoort tot het Baoiturarae, dat eahter naast een heid van taal eene groote verscheidenheid in lichaamsbouw en verstandelijken aanleg, in karakter en in cultuurtoestand aanwijst. Naast vreedzaam gezinde stammen zijn wilde en krijgshaftige, naast streken, welker stammen ziüh in tallooze dorpsgemeenten versnipperen, ook organisatiën op hooge- ren trap van ontwikkeling. Daartoe behoo- reu de Niam-Niam-sultanaten, in het noordoosten, en de staten van het zuiden, waar het Lundarijk van Muata Jamwo vroeger een aanzienlijken omvang bezat, maar nu tengevolge van heb oppergezag der Belgen veel van zijne oude beteekenis en eigenaardige inrichting verloren heeft. De Niaan-Niams zijn kannibalen, en bun gebied gaat drvars door het noordwestelijke Congobekken naar de westkustMaar ook buiten deze streek heeft het kannibalisme daar eene verrassend groote uitbreiding, en van bijna allo aan den hoofdstroom en aan de groote zij-rivieren wonende stammen weet men thans, dat zij eene schrikwekken de voorliefde voor menscheuvleeeoh hebben. Van eenige stammen aan de Mougala wordt bericht, dat zij niet alleen alle krijgsgevan genen, maar ook de eigen slaven eten, en dat degene, die nog geen mens-ah gedood heeft, niet voor vol wordt aangezien. Daar bij blijken, juist deize menaehenetende stam men een betrekkelijk zeer ontwikkelde cul tuur te bezitten. Van een invloed der blan ken op de kannibalenbevo-lking, die deze in te-om houdt, is tot dusver niets te be- speurea geweest; er worden dikwijls vlak bij de stations de verschrikkelijkste toonee- len afgespeeld; de Con-goregeering en de maatschappijen waren er slechte op bedacht hoe meer hoe liever ivoor en caoutchouc te winneuoverigens werden de inboorlingen aan zich zelf overgelaten. Uit -het zuidelijke Congobekken heeft men minder vernomen van gevallen van kannibalisme. Het is natuurlijk, dat in menage eigen aardigheid van de bewoners de gesteldheid van het door talrijke rivieren doorsneden land uitkomt. Zoo is na-ast de vissoherij de kunst van hootbou-wen gewoonlijk zeer ont wikkeld. Stanley zag aan den Aruwimi- mond een schaar kano's, waaronder een, die door 80 roeiers voortbewogen en met 28 gewapenden bemand was. Groote kano- vloten bezitten ook de meer afgelegen wo nenden Bangala-stammen. In de dorpen aan dit deel van den Congo ligt nog veel oud ivoor opgeborgen, dat eorst langzamerhand aan den dag komt. De meenung bestaat dan ook, dat een zeer groot, zoo niet het grootste gedeelte van het uit Afrika ko mende ivoor niet het resultaat is van de tegenwoordige olitantenjachten, maar van zeer oude, sedert geslachten opgehoopte voorraden olifantstan den r komstig is. In de oerwouden van den Congostaat zijn de talrijkste resten in stand gebleven van de „pygmeeën", de Afrikaansohe dwergras sen, over wier uiterlijk men thans vrij goed is ingelicht maar over wier plaats in de bevolkingskaa-rt va-n Afrika- nog veel duister nis heeirscht. Men houdt de pygmeeën ge woonlijk voor het overblijfsel van eene door do tegenwoordige bewoners, overvleugelde oerbevolking, ofschoon het ook niet aan stemmen ontbroken hoeft, die in hen slechte lichamelijk ontaarde takken van de overige negerbevolking willen zien. Stuhlmann, Stanley, David en Cotton-Powell hebben over deze pygmeeën bijzonderheden vermeld. David wijst op het ontbreken van elke aan wijzing va-n degeneratie de lioliaamsbo-uw volkomen- geëvenredigd de lichaams lengte, die gemeten werd, wisselde af tu&- schen 128 en 142 cM. Armoedig zijn de hut ten, hetgeen hiermee samen hangt, dat de pygmeeën als jagers geen vaste verblijfplaats hebben. Hunne behendigheid als jagere is bewonderenswaardigzij zijn niet minder geschikt in het volgen van het spoor va-n het wild dan als schutters en in het stellen van vallen. De buit, a e zij va/n de jacht thuds brengen, wordt ingeruild tegen levens behoeften 'bij naburige stammen van nor malen lichaamsbouw, want de pygmeeën hou den zich evenmin met landbo-uw als met be drijf bezig. Er moet monogamie onder hen heerschen, en dat rij menscheneters zouden rijn wordt betwist. Duitschland* De LotfharingBöbe afgevaardigden Gre- goire, Labroise en de Wendol hebben met steun van de conservatieven,* nationaal-li- beralen en de vrijzinnigen bij den Rijksdag de volgende motie ingediend, die bij de vereenigingswet in behandeling zal komen De rijksdag verzoekt den rijkskanselier, om bij den Bondsraad en bij de Elzassisch-Lo tlbaringsche regeering te willen bewerken, Jat kraioh^Jiis de in artikel 7 lid 3 van de vereenigingswet voorziene bevoegdheid tot het toelaten, bij landswet, van uitzonderin gen bij den Elzassisch-Lotharingschen Lan- deeauasokuss (volksvertegenwoordiging) on verwijld een wetsontwerp worde ingediend, waarbij in Elzas-Lotharingen voor vereeni- ging-er en vergaderingen van allerlei aard het gebruik van de Fransche taal naast het Duitsch in het Fransche taalgebied wordt verzekerd. De Vossisc-he Zeitung bericht, dat de be handeling van bet beroep in cas&atie van het proces-MoltkeHarden bepaald is op 3 Mei a.a Het Reichsgericht aal over 53 punten van bezwaar tegen het gewezen von nis hebben te beslissen. Frankrijk. De president van de republiek heeft mach tiging gegeven tot de indiening van een wetsontwerp, dat strekt tot ratificatie van de overeenkomst over het gebruiken van witte fosfor us in de lucifersfabricatie, die den 26. September 1906 te Bern ondertee k-end ia Italië. Het hof van cassatie heeft het beroep van Nasi tegen het vonnis, waarbij hij ia ver oordeeld, verworpen. Oostenrijk. Weenen, I April. Minister-pre&ident Beek verklaarde in de begrootingsc om missie, dat de regeering beeig is aan een wetsont werp tot regeling van de diensttaal voor alle autoriteiten in Bohemen. De minister deed een beroep op de medewerking van alle par tijen. De zitting werd verdaagd, ten einde aan de partijen gelegenheid te geven tot be raadslaging. Rusland. De partij der oktobristen van de rijks- doenia heeft, ter voldoening aan een wensch van de regeering besloten de interpellatie, die rij had ingediend over den toestand in Finland, in te trekken. In Sebastopol moet, volgens een bericht uit Petersbu-rg, een nieuwe, deugdelijk voor- berei 'e opstand van de Zwa.rtezee-vloot ont dekt en verijdeld zijn, die in zijne bijzonder heden herinnert aan het oproer op de Kniaz PotemkinOok thans hadden de samenzweer ders beraamd de scheepsbevelhebbers over boord te werpen, de militaire machtbebben- den deels te dooden, deels gevangen te ne men en de stad te bombardeeren, om haar hierna met behulp van de eveneens in de samenzwering ingewijde landtroepen in het •bezit van de revolutionairen te brengen. Sebastopol en zijne omgeving vormt inder daad nog altijd een tooneel van intensieve werkzaamheid der revolutionairen onder de matrozen en soldaten. Benige maanden ge leden overviel een ba tail Ion van het regi ment Brest de kozakken en doodde eenige officieren, voor een paar dagen schoot een soldaat twee officieren dood op het exerci tieveld te Simferopol. De strengheid van den afdeelingscommandant admiraal Wipen, die zich uitdrukt in terechtstellingen in massa van matrozen, soldaten en burgers, heeft on der de troepen eene groote verbittering ver wekt. In den omtrek van Sebastopol werden onlangs rijkswapendépóts ©n eenige bomnien- fabrieken ontdekt. Dat allee zijn verschijn selen, die er op wijzen, dat de gisting in de Zwartezee-vloot gevaarlijke vormen dreigt aan te nemen. Turkije. De Turk8che commissie van deskundigen voor het uitwerken van de plannen van don Sandjakspoorweg is thans benoemd. Zij be staal, uit vier militaire en twee burgerlijke leden en zal in de maand April niet de werkzaamheden beginnen. Het hervormingswerk in Macedonië. Londen, 1 April. Reu ter's agent schap vernoemt, dat de Russische ambas sadeur aan Sir Edward Grey, den minister van buitenlandsche zaken, een nota ter hand hoeft gesteld, bevattende do Russische voor stellen omtrent Macedonië. Er zal ovei' deze zaak een gedachten wisseling plaats liebbon, die vermoedelijk ertoe zal leiden, dat Groot- Brittannië aan Rusland oen voorstel za.l doen tot het opstellen van een nieuw plan, waar in de beide voorstellen bewerkt zullen wor den. Belgrado, 1 April. In antwoord op eene vraag, verklaarde minister-president Pasics, dat ue Servische regeering hare volle aandacht wijdt aan het voorstel van Enge land omtrent Macedonië en met oplettend heid den loop der gebeurtenissen volgt. Griekenland. Athene, 1 April. De minister van buiten 1 andsohe zaken deelt mede, dat Griekenland een nota aan de Porte heeft gericht, vragende de vereeniging der GriekscHTurksche spoorwegen. De mo gendheden steunden dit verzoek, behalve En «eland, oandat dit de kwestie der hervor mingsmaatregelen in Macedonië primair acht aan die der spoorwegen. Ten aanzien van do verhooging met 3 der invoer rechten hoopt de Grieksche regeering de noodzakelijke toestemming te verkrijgen. Marokko. De berichtgever van den Matin te Casa blanca deelt mede, dat als gevolg van het onderzoek, dat de gezant Reguault on gene raal Lyautey, samen met generaal d'Amade en De Malpertuy, naar den tegen woord'igen toestand in Marokko hebben ingesteld, een rapport bij de Fransche regeering is inge diend, waarin wordt aangedrongen op blij vende bezetting van Se that en twee andere punten in de Chau ja-streek en bovendien van Mediouna, Ber Rachid, Fedallah en Bon ruü. a, niet alleen om het herstel der orde in die streken te bevorderen, maar tevens om te zorgen, dat de stammen, die zich uit wees voor de Fransabe kanonnen, hebben onderworpen, ook bij de onderwer ping zullen blijven. Vereenigde Staten. In het witte huis werd het verzoek om ontslag van Charlemagne Tower als ambas sadeur te Berlijn ontvangen en ingewilligd tegen 1 Juni. Op dien datum zal Hill het ambt aanvaarden. Vereenigde Staten en Venezuela. Op het postkantoor te La Guayre ziju voor eenige dagen drie postzakkeu geopend, die voor den Amerikaanschen kruiser Ta- cana bestemd waren. Dit heeft den Ame rikaanschen gezant aanleiding gegeven, de regiering van Venezuela om opheldering te vragen. Deze heeft hierop geantwoord, dat meii te doen had met eene eenvoudige ver gissing van het postkantoor, dat de Ameri kaan sche postzakken voor gewone poststuk ken had gehouden. Uit Caracas wordt bericht, dat de terug komst van den kruiser Taoana naar La Guayra daar groote beroering lieeft veroor zaakt. De. officieuss Constitutional bevat een artikel, waarin gezegd wordt, dat de Vereenigde Staten plan hebben de vlag der verovering in Zuid-Amerika te ontplooien. Volgens een bericht uit Washington wordt een congresbesluit voorbereid, dat de pre sident machtiging zal verleenen een straftol vai 3 pet. of een absoluut invoerverbod te gen Venezuela uit te vaardigen of andere gepaste maatregelen te nemen wegens het openen van de Amerikaansche postzakken. Ofschoon dit niet moet worden overschat, is toch de toestand wat meer gespannen. Den Amerikaanschen gezant te Caracas is een on bepaald verlof toegestaan. In welingelichte kringen wordt dit beschouwd als een eersto stap tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen. Het rapport over de geschillen met Ve nezuela. is den Senaat toegezonden. Het bevat de briefwisseling over het vijftal vor deringen, waaromtrent president Castro eene soheidereohterlijke behandeling heeft geweigerd. Daaraan is een zeer scherp ge steld memorandum van het staatsdeparte- ment toegevoegd, echter zonder advies van den president. Zuid-Afrika. Kaapstad, 1 April. Bij de verkie zingen voor het lagerhuis zijn o.a. gekozen: Sir James Gordon Sprigg (onafhankelijk), gewezen eerste minister, de oud-minister Creniur en ir. Smartt (progressist), de mi nister van landbouw Ma.lan (Zuid-Afrikaan sohe partij), de gewezen eerste minister Sohroiner (onafhankelijk). Te Paarl zijn drie cahdidaten van den Afrikaander bond geslagen door drie onaf- hankelijken. Tot dusver heeft de Zuid-Afri- kaansche partij vier plaatsen gewonnen. Allerlei. vMen is bozig, om Petersburg met Wladiwostok in verbinding te brengen door middel van telegrafie zonder draad. Op het hoogste punt van den Oeral, den Kasatoer, zal een tusschenstation komen vD© „Comtemporan Review" bevat een artikel van deu genie-kolonel Maude over oen uitgevonden electrisch kanon, dat aan de projectielen een aanvang&snelheid van 9000 meter per seconde zou geven. Een knal wordt bijna niet geproduceerd, evenmin als rook of reuk. Verder is de constructie uiterst eenvoudig, zoodat de fabricage bijna ge&n moeilijkheden oplevert. De schrijver in bovengenoemd blad be weert, dat men met het wonderding van Parijs n<-ai Londen zou kunnen schieten. Do Londensche Mali n" -correspondent heeft met deu uitvinder, Simpson, oen be jaard Schotech ingenieur, oen onderhoud gehad. Een beschrijving kon Simpson nog niet geven, daar de uitvinding nog door deskundigen wordt onderzocht. Dezen zijn echter 'n hoog© mate verrast eu twijfelen niot aan de bruikbaarheid van het bimpson- geschut. De Matin "-correspondent vertelt verder nog allerlei wonderen over de uit vinding. P a r ij s 1 April. De kotter St. Joseph van Ngazobil naar Dakar, wordt sedert 20 Maart vermist. Aan boord waren de bis schop Kunemann, twee passagiers en 5 ma trozen Onderzoekingen bleven vruchteloos. vEen beambte van de staa! spoorwe gen aan het grensstation Ohiasso, een zekers Giometto, heeft zich uit de voeten gemaakt met een bedrag van 456,000 lire, dat door de directie der staatsspoorwegen was ge zonden aan de directie der Golthard-lijn. OOST-IN DIE Atjch. Die Bataviaselie correspondent van hel Hbld. seinde gisteren het volgende: Tachtig kampongbewoners van Rantau Gedong attaqueerden de mob.ele colonne van het 3e bataljon. Onzer zijde sneuvelden zes inlanders, terwijl de kapitein De Koek van Leeuwen en twaalf inlanders werden gewond en vijf geweren verloren gingen. Van 's vijamds rijde vielen twee dooden. De redactie teekent hierbij aan Uit hetgeen wij aa.n het jongste Atjeh-ver- alag ontleenden, viel reeds waar te nemen, dat het in het Singkelsche niet pluis was. Terwijl in de maand December in Bene den Singkel rust en orde niet. verstoord wer den, was de toestand in Boven Singkel verre van bevredigend en maakte zich daar een bende aan plundering schuldig. Uitgezon den brigades kregen nergens aanraking, het geen moet worden toegeschreven aan vrees van de bevolking om berichten te brengen, lezen we in bedoeld verslag. Blijkbaar met het doel om in dien loe- stand verbetering te bremzen, werd aan een mob'ele colonne van het 3e bataljon opge dragen, die streek te bezoeken. Het komt ons voor, dat men zich weder door den schijn van goedgezindheid dor be volking heeft om den tuin laten leiden, en onze troepen zich hebben laten varrassen met de gewone betreurenswaardige gevolgen. Hier ziet men weer do moeielijkhcdcn ge ïllustreerd van het militair optreden tegen over eene zoo weinig betrouwbare bovo k ng als het Atjehsche volk. Eenerzijds moet de eisch gesteld worden, aan die bevolking zoo min mogelijk blijk te geven van wantrou wen, terwijl telkens blijkt, hoe weinig met die lieden vertrouwen kan. De gewonde oificier is de kapitein der in fanterie A. W. A. de Koek van Leeuwen vam het 3e bataljon. Dit bataljon is, ge ijk men weet, uit Europeanen en Amboinoezsii samengesteld, zoodat de gesneuvelde en gei wonde minderen tot den Amboincescker- landaard bekooren. De gisting op Sumatra. Blijkens een uit Nederlandsch-IndiS ontvangen telegram rijn, in verband met de belasting-invoering in het gouvernement Sumatra's Westkust, den 31eu Maart oj verzoek van het plaatselijk bestuur Veertig man naar Fort van der Cappellen, en vijftig man naar Solok (Padangsone Bovenlanden) gezonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In 'e vergadering van Woensdag waa aan de orde het wetsontwerp tot instelling eener consignatiekas, waarmede bedoeld wordt een rijksinstelling tot voorloopigo in be waar neming hoofdzakeLijlk van gelden, waarover nog strijd bestaat en die dus op het oogenblik nog niet kunnen worden uit gekeerd, bijvooroeeid gelden uit faillisse menten, proces&en, onbeheerde nalaten schappen, uit verkoop van gevonden of ach tergelaten voorwerpen of vrachtgoederen enz., in het kort dus voornamelijk gelden, waarover nog geding bestaat of de belang hebbende afwezig is. Door overneming- van een amendement van den heer Pa-tij n werd voor do geoon- signeerde gelden een verjaringstermijn van 60 jaren in het ontwerp opgenomen. 1)« eindstemming over het ontwerp zal late* worden gehouden Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot bekrachtiging van oen nadere overeen komst der staatespoorwegmaatscliappijbe treffende het personeel, vroeger in dienst bij de Rhijnspoor, waarbij tegelijkertijd in behandeling kwam de conclusie der com missie uit de Kamer op do adressen van d« hoofdoonducteurs, in dienst der Staatsspoor, omtrent de poeitie van het personeel der voormalige Rhijinspoor, dat geen afstand van rechten deed. De hoer Ferf en Ter Laan bopleiteK nog ruimere concession aan bedoeld perso neel. Minister Bevers, hoewel hiertegenover betoogonde, dat de schuld voor geleden schade aan het personeel zelf te wijten ia, verklaarde rich bereid nog eens met de cxploitatiemaatschappj in overleg 'e treden in het belang van dat personeel, dat geeft afstand vau rechten deed. Het ontwerp werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wets ontwerp tot toekenning van een renteloof voorschot uit 's Rijks schatkist van ander half millioen ten behoeve van de door <k Neder landsche Tramweg-maatschappij aan t< leggen on in sxplcdtatie t^hrengen Bpoop»

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1