Jaargang, BUITENLAND. KOLONIËN. BINNEN LANb. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. S\ 383, AMERSFOO ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zendon. Uitgevers: VALKHOF F C°. Utrechtschestraat I. intercomm. Teleplioonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels f 0.50» Elke regel moet O. ÏO. DieuslRHiUnediiigon cn aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Grooto lettor^ naar plaatsruimte. Voor handel en bodryl' bestaan zoor voordeelige bepalingen tot hot herhaald advcrteoren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Homerule voor Ierland. De tij-den veranderen en de menschen met hen. £en kwart- eeuw geleden was het homerule-vraagstuk voor Ierland in het Britsche parlement de strijdvraag bij uit nemendheid de politieke t-oestand werd er door beheerscht. Thans is de belangstelling voor dit vraagstuk vrijwel tot liet nulpunt gedaald. Het academische debat, dat deze week in het lageihuis is gevoerd, levert daarvoor het bewijs. Als woordvoerde van de Iersche nationa listen heeft John Redmond een debat ovei deze zaak uitgelokt door zijn voorstel, dat strekte om het huis de volgende uitspraak tc laten doen: „dat het tegenwoordige stelsel van bestuur in Ierland in tegenspraak is met den wil van het Iersche volk, en het geen stem geeft in de behartiging van zijne eigen zakendat dit stelsel bijgevolg niet doelmatig eu buitengewoon kostbaar i3; dat liet niet- het vertrouwen geniet van eenig deel der bevolking; dat het algemeen onte vredenheid en onrust veroorzaakt en niet m staat is den stoffelijken vooruitgang van het volk te bevorderen; dat de hervorming van het Iersche bestuur eene zaak is, die een levensbelang voor Ierland is en het wel- cijn van het volk van Groot-Brittannië zeer tal bevorceren, i dat naar de meeuing van bet huis de oplossing vau dit vraagstuk ■t)echts kan worden verkregen, door aan het Iersche volk de wetgevende en uitvoerende macht geven over alle zuiver Iersche zaken" Dit voorstel is aangenomen, nadat op ver langen va,n de regeering aan het slot waren roegevoegd de woorden: „onderworpen aan bet opperste gezag van het rijks parlement". Het besluit is genomen met de groooe meer derheid van 313 tegen 157 stemmen. Maar wanneer mon vraagt wat het praktische resultaat zal zija van dit besluit, dan vindt .oen daarop het antwoord in de verklaring, dio de heer Asquith, de kanselier der schat kist, namens oe regeering aflegde, dat hij het lagerhuis niet gerechtigd achtte zich met deze taak bezig te houden, als niet de zaak een der hoofdpunten geweest was, on derworpen aan de kiezers, hetgeen klaar blijkelijk niet het geval geweest was bij de aigemeene verkiezing van 1906. ,,Het zou eene grove en onverschoonbare schending zijn dit te deen gedurende den levenstijd van het tegenwoordige parlement. Al wat kon worden gedaan, bestaanbaar met de be loften en verzekeringen? die waren gegeven, had men getracht in het vorige jaar te doen met het wetsontwerp op den Ierschen raad, dat was ingediend Het is bekend, dat die poging is mislukt. Bijgevolg is er, zoolang dit parlement in het leven blijft, niets meer te verwachten voor homerule. Zijn voor later da vooruitzichten beter? Het is mce-elijk in de toekomst te lezen, piaar veel hoop is er toch niet te putten uit de woerden van den minister van Ierland Birrell, die z'ch daarover aldus uitliet: ,,Ik ben overtuigd,.dat de liberale partij een krachtige voorstander van homerule zal blijven. Maar wanneer het Iersche volk wenscht, zooals ik denk dat het geval is, dat dit vraagstuk bij de volgende verkiezing vooraan zal staan bij het Kngelsche volk, zoodat een votum kan worrden verkregen, dat het mogelijk en waarschijnlijk maakt, dat eenig effect kan worden verschaft aan hunne wen&ohen door maatregelen van wet- gevenden aard, dan moet het volkomen dui delijk maken wat zijne voorstellen zijn, wat bet oppert en wat het zal aannemen, en moet het openhartig zich de bezwaren voor oogen houden". Met andere woorden: Van het Iersche volk wordt verwacht, dat het eene oplossing zal aangeven, die in Ierland uit voerbaar en voor Engeland aannemelijk is. De leidende rol, die Gladstone indertijd op zich heeft genomen eu wa-ar.n hij is ie kort geschoten, hebben de tegenwoordige leiders van de liberale partij tot dusver laten lig gen, en zij schijnen niet zeer gezind die weder op te vatten. De heer Redmond heeft de toelichting van zijn voorstel besloten met- eene peroratie, die niet zonder welsprekendheid was; hij zeide: „Wat gij gedaan hebt voor de Franschen in Quebec en voor de Hollanders in Transvaal, dat moet gij thans doen voor de Ieren in Ierland. Met andere woordengij moet het vx-lk vertrouwen, en wanneer gij dat doet, dan geloof ik bij mijn ziel eu geweten, dat gii voor gued bet zwartste hoofdstuk in de geschiedenis van uw land zult hebben ge sloten." Dit slotwoord verschafte hem een oratiscli succes. Of hij echter zijne woorden spoedig in daden omgezet zal zien, is eene andere vraag. Duitschland. De datum van de komst van den Duit- sohen Keizer en zijno familie op Corfu is nogmaals verschoven, met het oog op den Grieksohen nationalen feestdag van 7 April. Eat is eene attentie naar twee kanten. Den Koning van Griekenland zou 't onmogelijk geweest zijn op 7 April den Keizer bij zijne aankomst te begroeten. En voor den sultan van Turkije zou 't niet aangenaam geweest zijn, als de Keizer luister bad bijgezet aan bet feest der Griekse he bevrijding van het Turksohe gezag. Berlijn, 2 April. Een onder leiding van de rijksbank en van de Soehandlung ge vormd consortium heeft 200 millioen Duit- sohe rij'ksleening en 400 millioen Pruisische consols overgenomen. Dit zijn beiden 4 pct.'s leeningen, die tot 1 April 1918 niet opzegbaar zijn. De leeningen wordeu tegen den koers van 99J pot. ter inschrijving aan-! geboden. Voor inschrijvingen met verplich ting om ze tot 20 October 1908 niet te ver handelen, is de prijs van inschrijving 99.30 pet-. Hetzelfde consortium heeft van het be stuur der Pruisische financiëu overgeno men 200 millioen 4 pete. schatkistbiljetten, aflosbaar 1 April 191., die niet voor open bare inschrijving bestemd zijn. Duitschland en Engeland. Vorst Biilow heeft in de vorige week in den rijksdag verklaard, dat hij de tusscheu den Duitsohen Keizer en lord Tweedmouth, den eersten lord van de Engelsohe admira liteit, gewisselde brieven niet kon overleg gen, omdat hij het geheim van deze brief wisseling, die van vertrouwelijiken aard was, moest eerbiedigen. Met begrijpelijke belang stelling werd daarom kennis genomen van een tweetal brieven, die in het Aprilnum mer van het maandblad Marz waren opge nomen en die heetten te zija afgedrukt naar een trouwe oopie van oorspronkelijke brieven waaraan niets ontbrak dian de zorgvuldig uit gesneden handteekeninigen. De belangstel lende lezers hadden echter vergeten te kij ken naar den datum, dien dit nummer van het genoemde maandschrift droeg; het is namelijk gebleken, dat men hier met een Aprilgrap te doen heeft. Londen 2 Ap:l. Minister Lloyd George diende een wetsontwerp in, waarbij een nieuw lichaam voor het bestuur van tie haven van Londen wordt ingesteld. Dit lichaam, dat 25 leden zal tellen, zal de on dernemingen -van de bestaande dokmaat schappijen, na gesloten overeenkomst, over nemen en zal de bevoegdheid hebben te vooraren in al wat voor de dokken verder vereischt werdt, alle noodige verbeteringen in te voeren en een recht te heffen van de goederen. De minister hoopte echter, dat dit recht niet hoog zou zijn. Behalve de gelden, die de regeer'ng zal uitgeven voor de naasting der bestaande maatschappijen, zal de commissie nog de be voegdheid hebben andere gelden uit te ge ven ter bestrijding van de kosten voor de verbetering der haven. De minister stelde do noodzakelijkheid in het licht van verbe teringen, wanneer Londen met succes met andere havens wilde mededingen. Het ontwerp werd in eerste lezing aan genomen. De minister voor Ierland Birrell heeft een wetsontwerp ingediend bij het parle ment, dat strekt tot oprichting vau twee nieuwe universiteiten in Ierland. De eene zal worden opgericht in Belfasthet tegen woordige Queen's Col.ego' aldaar zal daarin opgaan. De tweede universiteit zal ont staan uit de samensmelting van de nu in C<prk en in Galway bestaande inrichtingen voor hooger onderwijs en in Dublin opge richt worden. Het Trinity College te Du blin blijft onveranderd bestaan. Aan de nieuwe universiteiten zullen de professoren en studenten geen geloofsoed behoeven af te leggen. Staatsgelden zullen niet besteed wordeu voor theologisch onderwi's; rector van de nieuwe universiteit to Duiblin zal eahter een roomseh-katholieke leek zijn. Uit de schatkist wordt een bedrag van 80,000 p. st. besteand om over de beide uni versiteiten te verdeelen. Ojk voor de noo dige gebouwen zullen aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld worden. Het zeldzame schouwspel doet zich hier voor, dat dit wetsontwerp aigemeene in stemming vindt. De conservatief Balfour en de nationalist Redmond betuigden bij de eerste lezing hunne instemming met dezen maatregel, die door de dagbladpere van alle partijen als oplossing van eene oude strijdvraag met sympathie wordt begroet. PortugaL „Koning Manuel wandelde rijdag j.l. met een kapitein van de garde in het park van het paleis en bemerkte toen, dat een schildwacht zeer onbeholpen salueerde. Dit trok zijn aandacht, hij liet den wachtheb- bendeu officier roepen en bij onderzoek bleek toen dat de schildwacht geeu soldaat was. De man bleek te behooren tot de Ver- eeniging van het Zwarte Kruis, waarvan ook de koningsmoordenaars Buica en Costa lid waren geweest. De wacht is daarna- betrokken door sol daten, van wier trouw men volkomen ver zekerd was". Rusland. Do Finsche Senaat heeft besloten af te treden wegens de door den Landdag aan genomen houding ten opzichte van zijne po litiek tegenover Rusland. Oost-Azië. Bij het Japansche parlement is een wets ontwerp ingediend tot goedkeuring van do statuten van de Tojo Takuschoku Kaischa (Oost-Aziatische kolonisatiemaatschappij) Deze statuten bepalen de uitzending van 40,000 Japansche landverhuizers per jaar naar Korea. Daaruit zal een soort militie gevormd worden, die moeit dienen om gaan deweg de permanente Japansche bezetting te vervangen. Vereenigde Staten. Indianapolis, 2 April. De repu- blikeinsche conventie in den staat Iudiama verklaarde zich voor de oandidatuur van vice-president Fairbanks voor het- president schap der Veréenigde Staten. Washington, 2 April. De Senaat heeft de benoeming van Hill tot ambassadeur tc Berlijn en van Beaupré tot gezant te 's Gravenhage bekrachtigd. Washington, 2 April. De Senaat heeft de aigemeene arbitrage-overeenkomst, door de Haagsche conferentie samengesteld, en de arbitrage-verdragen tusschen de Ver eenigde Staten en Italië on Mexico bekrach tigd. Zuid-Afrika. Kaapstad, 2 April. Tot d'usverre heeft de ministerieele partij 8 aetels gewon nen. Minister Sauer is te Aliwal-Noord ge kozen, jbot vervanging van een progressist. Tweede telegram. De ministeriee ion hebben thans 10 zetels gewonnen. Allerlei. Antwerpen, 2 April. De diamant werkers hebben met 1855 tegen 313 stem men besloten, te rekenen van Maandag hot werk voor vier weken neer te loggen. Daarna zullen zij verhooging van het imm- muin-salaris met 20 pet. vragen. Rome, 2 April. Heden namiddag had de begrafenis plaats van den metselaar Premucio, die ten gevolge van een ongeval bij den arbeid om het leven was gekomen. Een aantal socialistische vereenigingen woon den de uitvaart hij. De stoet wilde het plein Venezia oversteken in strijd met de bevelen der politie en trachtte met geweld zioh een doortocht te hanen. De lijkkoets reed tegen de troepen, die haar trachtten tegen te hou den, in. Er werd met steenen geworpen naar de agenteneen commissaris eu verschei dene agenten werden gewond. Toen werd eensklaps ©e schot gehoord, volgens den commissaris gelost door een der betoogers. De openbare macht, die zich bedreigd acht te, loste daa: -p eenig© schotenvan de be toogers werden twee gedood en 12 gekwetst; dezen werden naar het hospitaal gebracht. T weede telegram. De betoogers van heden beihooren tot de weerstandsverbonden der metselaars, aardwerkers en slagers en tot socialistische en anarchistische vereenigin gen. Zij kwamen openlijk in opstand tegen de gewapende macht, maakten zich mees ter van twee groote karren met bakstee- nen geladen, vielen op hevige wijze eu 1 ird- nekkig de agenten aan en wierpen naar hen met steenen. Er is nog een werkman over leden, diie secretaris was der vakvereeniging van metselaarshet aantal dooden is dus 3. Elf agenten en karabiniers werden gewond. De twoe andere dooden zijn anarchistische metselaars. De orde is hersteld. Het gebeurde verwekte beroering in de Kamer. De republikeinscke afgevaardigden gaven blijk van vijandige gezindheid jegens Giolitti. Voor morgen zijn er verscheidene interpellation aangekondigd. Londen, 3 April. De kruiser Ber wick heeft bij nachtelijke manoeuvres in het Kanaal den torped' j -ger Tiger aange varen. Men vreest, dat verscheidene mon- schcnlevens verloren zijn gegaan. Londen, 3 April. De Tiger was waarschijnlijk bemand met 40 koppen, van wie 20 gemeld worden te zijn ?©red. OOST-1ND1E. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seinde gisteren: In verband met de moeilijkheden bij het invoeren der nieuwe belasting in do Pa- dangsche boven- en beneaenlandcn. daa: de bevolking weigert -nlichtingen tc geven voor den aanslag in de belasting, zijn een oom- j pag ;e naar Oud-Ag?m, 50 man naar Si- maboer en 50 maréchaussees naar Solok ge- zouden. De Bataviasche correspondent van het Hbld. seinde heit volgende. De moeilijkheden bij de invoering der be lastingen in de Padangsche Boven- en Bo- nedenlarden houden aan. Driehonderd man zijn tor versterking der troepenmacht van Java naar Padaug ver trokken Kameroverzicht. Tweede Kamer. De he&ar Holadingen id ader- dag zijne interpellatie over het u van den waarnemen den burgeiii6estei >.cr te Krommenie, ter zake van de gebeurtenissen in verband met eene werkstaking aldaar. De interpellant besprak allereerst de aan leiding tot de werkstaking, daarbij betoo* gende, dat de heer Verwer van zijne eco nomische positie als werkgever misbruik heeft gemaakt door een zijner werklieden, Binnendijk, te ontslaan, omdat deze zijne benoeming tot raadslid te Wormerveer had aangenomen. De daardoor in Verwar's me taaldrukkerij uitgebroken werkstaking had ten gevolge eene uitsluiting, omvattcude 65 personen. Uitvoerig ging spreker verder het gebeur de na. Hij wees op het streng optreden der politie. Volgens spreker was er dan ook geen reden voor Verwer, toen hij 7 Maart als waarnemend burgemeester optrad, on* nog strenger tegenover de werkstakers t© doen optreden. Het getuigt trouwens niet van kiescbheid van Verwer om, niettegen staande hij strijdt met zijne arbeiders voer de, toch op te treden als waarnemend bur gemeester. Maar deze functie gebruikte hij bovendien om nog strenger politie-maatrege- len te doen nemen. De stakenden werd het nog veel lastiger gemaakt; bij het minst» werd tegen hen geverbaliseerd. Uit zijn ge- 2 DOOR THERESE HOVEN. Ze scheen volkomen op haar gemak; dat vond hij prettig, hij hield niet van die quasi-schuchtere, meisjes-aanstellerijtjes. Miss Roodford had iets kameraadschap pelijks. Het speet hem, dat de tijd, voor het ont bijt bestemd, sterk aan 't inkrimpen was eu dat de trein weldra vertrekken zou. Ook kon hij zijn ridderdiensten niet ver der uitstrekken dan haar bij 't instijgen behulpzaam te zijn. Hij moest weer terug naar zijn schip. Even zou hij zien of haar koffer en haar fiets, welke laatsto in een keurig foudraal van mandewerk besloten w-as, in den goederenwagen waren. Toen bracht hij haar een mandje vruchten en dat was alles. Terwijl hij den trein uit 't gezicht ver loor, kwam hij op eens tot de conclusie, dat Annette het misschien wel interessant zou vinden de vloot-revue bij te wonen. Nadir" zou wel niet in de linie hggen, daar ze bestemd was om bij Lage- Zwaluwe te blijven en de saluut-scboten te geven, maar in ieder geval zou 't wel aar- zijn aan boord en daar de „Zeehond", die de Koninginnen zou afhalen, vlak langs zou gaan, zouden ze de heldin van den dag ten minste goed 'kunnen zien. Hij ging nogmaals de koffiekamer van het station binnen, kocht een briefkaart en schreef de uitnoodiging, met als P. S. ,,0! ja, je zult je logeetje zeker niet thuis kunne.laten, breng haar dus maar mee." Annette's frisscihe wangen werden een tintje donkerder gebint en haar blauwe oogen knipten guitig, terwijl ze halfluid zei: „Ik denk wel haast, dat de aangebo den gastvrijheid het logeetje geldt on dat zusjelief 't P. S., de aanvulling, is. Wat is die Marion toch een nest, om zich, tusschen 't aankomen van de boot en 't weggaan van den trein, zoo in 't gemoed van een ver stalet vrijgezel in te dringen." Het waren drukke dagen, de familie Ver meer had overal kaarten voor; na den in tocht der pas gekroonde Koningin, moest men naar de kerk om de inzegening nog eens pro forma over te zien ^.oen. Dan de illuminatie, de aubade aohter 't Paleis, 't bloemen feest, de soiree in den Die rentuin j>apa Vermeer was onvermoeibaar. Hij. zelf gaf er niets om, maar hij deed 't voor de meisjes en Annette beweerde, dat zij 't enkel-deed voor Marion. En aoo draai de ten slotte alles om 't logeetje. „We gaan naar Jan zen schip ook", kon digde papa aan, met een air, a!s ware Jan minstens commandant, in plaats van jong ste officier. Mama vroeg of Marion er eigenlijk wel iets aan hebben zou, want er zou den boe len dag natuurlijk Hollandsch gesproken wordener zouden zeljer nog al voel gas ten zijn en... de meesten zouden er voor bedanken om Engelsoh te spreken. „Je weet, hoe 't is, vent. Wij Hollanders, hebben den roep wel, dat we onze drie vreemde talen, vlot spreken, maar in de werkelijkheid ontbreekt er veel aan." „Kom, vrouwtje, nu overdrijf je uit zedigheid, 't gaat be9t Miss verstaat ons wel, is 'tniet, Miss?" „Jali! maneer!" antwoordde Marion, welk antwoord den ouden heer altijd best voldeed. Hij vond 't wat aardig zoo'n mooi, jong deerntje in huis te 'nebben en \- as niet wei- nig gevleid, als de heeren hem 's middags op de soos vroegen, wie dat aardige bak- kesjo was. Annette mocht er ook zijn en 't was vat rioirierig twee zulke knappe meisjes te chi.peronneeren. Annette vond 't heerlijk, dat liaar vrien din zoo in den smaak viel en hoopte maar dat de goode indruk wederzijdsch was. Miss Rioodford liet er zioli niet over uit, doch bepaalde er rich toe alles jolly eu rip ping te vinden euhaar indrukken door kodak en schetsboek te vereeuwigen. Toen het plan om naar de vlco.-revue te gaan, tor sprake werd gebracht, toonde ze er veell lust in; Annette vond 't eigenlijk wel wat vervelend, dat haar papa meeging. Ze had tin-leuk gevonden met zijn beid jes te gaan, maar pa.pa dacht er niet aan de twee meisjes, op zuik een dag, zonder geleide op reis te laten gaan en dan ook aan 'boord, bij zooveel jongelui... dat gaf geen pas. Ze zouden maar een beetje bijtijds ver trekken, dan konden ze een goede plaats in den trein krijgen. Maar, dat viel niet mee, het perron van het station in Den Haag was stampvol. Men kon er zich bijna niet bewegen. Marion verbaasde zich maar steeds over de Hollanders; dat heb land cr niet uitzag, aooals rij net ridh liad voorgesteld, had ze terstond gemerkt, maar dat- do bewoners, die zij rich zoo phlegmatick on kalm had gedacht, zulke opgewonden preübollen wa ren, vond ze onbegrijpelijk. Van 't oogenbliik af, dat ze in de Resi dentie was aangekomen, had zo niets ge daan dan van het eene pretje naar 't andere hollen en overal was 't even geanimeerd en druk geweest. Annette trachtte haar te vergeefs aan 't verstand te brengen, dat deoo uitgaau-ma- nien en dat heen en weer rennen naar fees ten, abnormaal wias; 't wilde er niet bij Ihaar in, ze vind de Hoilandsdhe natie het toppunt van bewegelijkheid en het leven één najagen van pleizieitjes. 't Was een heol dling om behoorlijk weg 'te komen, er werd gedrongen en geduwd, do conducteurs waren machteloos. En er ontstond een wanhopige k. assen-ver war ring, gelijk papa Vermeer opmerkte, zoo dra hij er gelegenheid voor had; dat was een-at toen de trein zich in beweging had gezet; tot 't allerlaatste nippertje waren er nog menschen ingestapt. Het weer deed rich niet gunstig aanzien, het mistte zoo erg, dat er in Rotterdam van de schepen niets te bespeuren was en de Maas zich aan die voorbijstoomendeu ver toonde al6 een nat bleekveld, bedekt met dauw. De reizigers betreurden het eenparig en papa Vermeer begon tegenover zijn logeet je, hoog op te geven van 'tgeen ze missen zou. Hoe dikker de damp en hoo minder de kans werd om iets te zullen zien, des te schooner hij haar het schouwspel voor stelde. Marion, die wel aan Annette's benauw de blikken merkte, dat d© <^ide heer eea beetje aan 't Gascon neeren was, begon even eens uit te pakken en vertelde van de re vue, welke ter eere van 't jubileum van Ko ningin Victoria was gehouden Een mijl lang een vierdubbele haag var oorlogschepen. De nog steeds in intensiteit toenemende mist veroorloofde den heer Ver in oor een aehbdubbe'le haag van Holland* scho schepen te ormen. Langzamerhand echter klaarden de neve len op, de menschen massa aan de verschil* lende stations werd dichter en het was een ware verluchting, toen de trein eindelijk te Lage Zwaluw© kwam. Daar zou oen politie-bootje klaar liggen, om de familie naar de „Nadir" te bren- gen. Vlak voor de greote Moerdijkibrug lager twee sohepen, do „Nadir" en de „Onix". Marion vroeg of dat tweetal nu de veviu moet voorstellen, doch na genomen inlich tingen, was haar gastheer zoo gelukkig haar te kunnen meed celen, dat de vloot heei ver op den Moerdijk lag, zoo ver, dat men e» van de „Nadir" ai niets van zou kunnen zien. De eer van Holland was gered 1 De overtocht duurde niet lang;' luit© nant Vermeer had juist de wacht e» stond boven aan de trap om de gasten te verwel komen. Behalve rijn vader met zuster e* logee, waren er nog een twintigtal g©no<H digden met 't politie-bootje aangekomen. Word* vervolgd*

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1