H°, 284. Eerste Blad. Gd* jaargang:. Zaterdag 4 April 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men Yóór 11 uur *s morgens bij de Uitgevers in to zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERT ENT! EN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot liet herhaald advorteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. l)e strijd in Itnsland. De Petersburgsche politie heeft verleden Dinsdag weer op groote schaal huiszoekin gen gehouden In alie deelen van de stad. Een paar honderd huizen werden doorzocht; 200 personen, waaronder vele studenten en vrou wen, zijn gevangen genomenbrieven, wapenen, materialen voor de vervaardiging van bommen weraen in beslag genomen. De politie zocht hierbij naar de ieuen van eene revolutionaire veieeniging, die zij den 28eu Maart op het sf.oor gekomen was. Bij ge ruchte verluidt, dat de politie ook eene nieuwe samenzwering tegen grootvorst Ni kol aas Nikola jewitsch heeft ontdekt. De aanslag zou gepleegd worden, wanneer de grootvorst zicü ten 29en naar het concours hippique in de Michaëls manége begaf. Tij dig gewaarschuwd, is de grootvorst dien dag niet uitgereden; er zijn op stiaat a>- restatiën verricht Dit is sedert den 16en Juni 1907, den dag der ontbinding van de tweede rijks doe ma, de vierde aanslag tegen grootvorst Niko- laas, die door Je politie verijdeld is kunnen worden. Het voorlaatste plan werd in het Jaatsb van Februari ontdekt, 'leen werden de terroristen met bommen in de hand voor het paleis van de., grootvorst in hechtenis genomenallen, die in handen vielen van de politie, waaronder drie vrouwen, werden enkele dagen later terecht gesteld. Groot vorst Nikolaas, die voor het hoofd van de reactionaire hofpartij doorgaat, werd reeds dadelijk na de ontbinding van de doemu* door de terroristen ter dood veroordeeld. Zoo gaat het steeds voort in Rusland De revolutionairen trachten door alle middelen het bestaanoe stelsel te bestokenvan hare zijde tracht ue regeering, onder voorwendsel van conipiot tegen de veiligheid van den staat, niet geweid alie politieke vereenig'u gen uit;cn te drijven, die haar iu baar werk zouden kunnen hinderen, zelfs al blijven zij stipt op wettelijk terrein. Het is j groote strijd, die sedert vier jaren woedl tussohen het volk en de regeering en die on- verzwakt blijft voortduren, al vertoont k'j zich nu en aan in anderen vorm. Sedert de ontbinding van de tweede doema schijnt men te hebben afgezien van openlijken op stand de tooneeien van oproer zi'u zeld zamer geworden; de werklieden vereen igin- gen ondernemen gt^n stakingen meerde straatbetoogingen zijn als -nutteloos ,pgs geven. Dat is intussohen geeu teeken, dal de bevolking tot rust is gekunien; de moede loosheid, die net volk bevangen heeft, na dat het zich in zijne verwachtingen zag te leurgesteld, is oorzaak van de tchijnbare kalmte, die sedert eenige maanden is waar te nemen. Maar de toestand laat niet toe zich. illusïën te maken; men kan die schijn bare kalmte niet aanmerken als eene aan wijzing van terugkeer tot een normalen toe stand. Bij eene politieke protestbeweging zijn drie graden te onderscheiden. Vooreerst de regelmatige actie, die zich uit in de parle mentaire oppositie en die de eenige is, welke in een besctiaafden staat kan worden toe- gelatea, omdat zij de volksneigingen ver zoent met den eerbied voor de web In de tweede plaats da beweging van revolutio nairen aard, die altijd gevaarlijk is. omdat zij het gevaar meebrengt eene bloedige ou derdrukkiug uit te lokken. Eindelijk het terrorisme, dat werkt met de bom en bet mes, de beweging die zich bedient van het ruwe geweld. De heerschende elementen in Rusland hebben de parlementaire opposi r.iet toegestaan zich te ontplooien. De ont binding, tot twee malen toe, van de rijks doema, heeft «an de natie de hoop ont nomen, om langs dien weg de hervormin gen, die zij verlangt, te verkrijgen. Dc volksbeweging is met groote hardheid ou cierdrukt; het bloed heeft in stroomen be vloeid; duizenden zijn als dwangarbeiders naar Siberië gezondende gevangenissen zijn propvol. De reactie heeft de overhand over de ge keel e linie. Alleen heb tfirorisme houdt den strijd vol, die van beide zijden zonder mededoogen en met de grootste ver bittering gestreden wordt. Op de jom ant woordt de galg; de samenzweringen, die aanslagen tegen het leven van hoogge plaatste personen of vertegenwoordigers vin het ge/ag ten doel hebben, vinden in de suinniiór'o executiën hun weerslag. Telkens roept het bloed, dat vergoten wordt, om vergelding. Zoo gaat het steeds voort, en li<^ einde is niet te overzien. Duitschland. De Keizer heeft staatssecretaris von Tirpitz, het hoofd van heb marine-depar tement, als blijk van zijne ingenomenheid met de aanneming van de marinebegroo- t-ing en de daaraan verbonden novelle der vlootwet, tot lid van '-et Pruisische heeren huis benoemd. Tot lid van den rijksdag in het district Emden-Norden is gekozen de vrijzinnige Fegto- met 12,687 stemmen, tegen 9012 op den anti-semiet Groeneveld. De gekozene vervult de plaata van den onlan overleden vorst von Inn-und Kuipp- hausen. België. De leden van de liberale liukerzijde in de Kamer en in den Senaat hebben in eene vergadering hunne positie bepaald tegenover de u aastiugskwestie van den Congostaat. Er werd een verklaring vastgesteld dat het Cou- govraagstuk buiten het liberale programma staat en dat dius ieder lid het recht heeft het standpunt in te nemen, dat plicht en geweten hem voorschrijven als beantwoor dende aan het hoogere landsbelang, maar dat men behoorlijk tijd moest verlangen voor rijpe overweging. Inzonderheid is men er voor beducht, dat aan den Senaat niet eene voldoende gelegenheid zal worden ge laten. om op waardige wijze over dit voor België zoo gewichtige vraagstuk te beraad slagen. De senator Goblet d'Alviella- heeft dit punt in de vergadering van den Senaat ter sprake gebracht en kreeg daarop een antwoord van minister-president Schollaert, dat nog ai vinnig was. De minister ant woordde, dat niemand er aan dacht de rech ten van den Senaat te besnoeien. Maar over het naastingsvraagstuk was nu reeds zóóveel licht opgegaan, dat men eigenlijk de voor- en tegenstanders slechts behoefde te tellen. Frankrijk. Par ij s, 3 April. 3000 aandeelhouders in de zaak-Rochette hebben in eene verga dering van heden avond eene motie van ver trouwen in Rochette aangenomen. Zij heb ben geprotesteerd tegen zijne gevangenne ming en tegen alle gerechtelijke maatrege len, die ten aanzien van zijne maatschappij genomen zijn, en hebben aangedrongen op zijne onmiddellijke invrijiheidssbelling. Ein delijk werd besloten afschrift van het geno men besluit te zenden aan de senatoren en afgevaardigden. Italië. Rome, 3 April. In antwoord op de vragen, die hem werden gedaan over de incidenten bij de gestoorde begrafenis, ver klaarde minister Giolibti, dab een gedeelte der arbeiders, in strijd met de bevelen der politie, ©en anderen weg wilde volgen dan was voorgeschreven en daarbij, met vlaggen voorop en gewapend met stokken, onder heb uiten van oproerige kregen, optrad tegen hef, openbare gezag. De gewapende macht deed vruchteloos de gebruikelijke sommatiën; er werd met steeaien geworpen naar de troepen en een aantal agenten werden gekwetst. Eerst wer den eenige revolverschoten in de lucht gelost; daarna werd er gevochten. De betoogers hadden 3 dooden ©n 15 gewonden, terwijl 17 agenten, 12 carabinieri en 2 soldaten wer den gekwetst. Een gerechtelijk onderzoek is geopend. De minister verklaarde verder, dat de sol daten achteraf stonden en niet zoo veel te lijden hadden gehad van de steen en als de agenten, die in directe aaraking waren met de menigte. Van de agenten en de carabinieri werden dan ook 29 gekwetst, terwijl slechts twee soldaten waren getrof fen. Nadat verschillende leden opmerkingen hadden gemaakt, werd het debat over deze zaak gesloten. In den loop van de debatten over de be grooting van marine verklaarde de minister omtrent den bouw vau nieuwe schepen, waarvoor in de begrooting oredieten waren gevraagd, dat de regeering daartoe wenscht over te gaan, ten einde de Italiaansche vloot op de sterkte te brengen, beneden welke zij niet mag blijven wegens de uitbreiding, die de vloten van andere mogendheden heb ben ondergaan. De minister verklaarde ver der, dab liij een blijvende uitbreiding van de oefeningen heeft bevolen, ten einde goed onderlegd personeel te krijgen. Spanje. In het bommen pro ces te Barcelona gaf de gouverneur Ossorio als getuige voor het gerechtshof uitvoerige inlichtingen omtrent de wijze waarop de hoofdbeklaagde Ruil, die als stille verklikker met 3 politie in betrekking stond, hem wist te bedriegen en geld af te persen. Ook de geheime politie agenten Tressols en Memento bezwaarden Ruil als bedrijver van de aanslagen. Tres sols verklaarde, dat achter Ruil hoogge plaatste personen hadden gestaan, die hij echter niet nader aanwees. Portugal. De Lissabonsche Secoio bevat een uit Lon den afkomstig bericht, dab het bezoek van Koning Manuel aan Londen officieel is vastgesteld in October van dit jaar. Vergezeld van zijne moeder donna Amelia, zou de Koning cht dagen vertoeven in het Buckingham-paleis, en in dien tijd zou zijne verloving met lady Alexandra Fife, de klein dochter van Koning Eduard, voltrokken worden. Oostenrijk. t Voor het eerst sedert den tijd dat hij de regeeriug aanvaardde, zal Keizer Franz Jozef van Oostenrijk, op raad van zijn ge- neesheeren, de openbare godsdienstoefenin gen gedurende de Stille Week niet bijwonen. De bezwaren, die de politieke toestand opleverde, schijnen overwonnen te zijn. De Czechische leden zijn bot het besluit geko men, dat zij zich willen tevreden stellen met dc door de regeering in de begrootings- commiesie over de wettelijke regeling van de taalkwestie afgelegde verklaringen. Dit is voornamelijk te danken aan de bemoeiin gen van den Ozechischen landsman-minister Praschek, die zijne landslieden voorhield, dat één vaai tweeën moest gebeurenin de oppositie gaan of het kabinet ondersteunen en Je begrooting goedkeuren, maar dab geen oppositie kon worden gevoerd tegen de ro- geering door middel van hunne vertegen woordigers in het kabinet. Als slachtoffer van dë krisis valt geen minister, maar de president van het Oberland esgericht te Praag Weesely, die met verlof is gezonden, waar van hij waarschijnlijk niet meer op zijn post zal terugkeeren. Het huid van afgevaardigden van den rijksraad is thans bijeen, om in een korte zit ting van anderhalve week ©enige dringende zaken af te doen. Dank zij de voor 't oogen blik heerschende vredesstemming, zijn de vijf wetsontwerpen, op welker afdoening de regeering prijs stelt, bovenaan op de agenda geplaatst. Deze wetsontwerpen zijn; bepa ling van het recruten-contingent voor 1908, oprichting van het ministerie van arbeid en bewilliging van bet daarvoor noodige cre- diet, verhooging van iet recruten-contingent van de landweer en bijdrage voor de verple ging van de reservisten. Rumenië. Bij de Rumeensohe Kamer is een wets ontwerp ingediend' betreffende de beperking van het recht om landgoederen te verpach ten. Het wetsontwerp bevat eene bepaling, die de verpachting van meer dan een land goed of van twee landgoederen omvattende bezitting aan één persoon of aan eene maat schappij (direct of door tussohenkomst) te gen betaling van een pachtgeld verbiedt, wanneer het verpachte gebied moer bedraagt dan 4000 H.A. Rusland. In de Kronstatski Wjeetnik, heb officieele opgaan van het Russische ministerie van ma rine, wordt de vraag behandeld of Rusland zich bij Duitschland of bij Engeland moet aansluiten. Het blad zegt daarvan: Rusland moet zich of bij Eingeland of bij Duitsch land, juister uitgedrukt bij de groepen van mogendheden, die zich om Duitschland of Engeland scharen, aansluiten. Welke keus Rusland nu te doen heeft, kan voor nie mand onduidelijk zijn, die zich de moge lijkheid voorstelt van een botsing tusschen Duitschland en Engeland, bij welke natuur lijk Rusland betrokken zou worden. Wan neer Rusland in een dergelijke botsing par tij mocht kiezen voor Duitschland, dan zou den, ofschoon de Engelsche vloot veel ster ker is dan de Duiteche, ten gevolge van de geogvaphische ligging van Rusland, nook de Oostzee-vloot, noch die van de Zwarte Zee gevaar loopen. Wel zou Rusland dan kaus hebben op moeielijkhedeu aan de kust van Oost-Azië, wanneer Japan niet in zijn op treden verhinderd zou worden door de Ver een igde Staten. Maar zelfs dit nadeel zou door den afloop van den oorlog wel worden vergoed. Wanneer Rusland zic-h eokter bij Enge land aansloot, dan zou de toesband geheel anders zijn. Dan zouden niet alleen de Oostzee- en do Zwartezee-vloten groot ge vaar loopen, maar zou Rusland bovendien rekening hebben te houden met den inval van vijandelijke legers over de gelieele linie PetersburgSebastopol. Het behoeft, vol gens het blad, geen betoog, dat zulk een inval niet zonder uitwerking zou blijven op de talrijke revolutionaire elementen in het rijk en op de houding van de verschillende nationaliteiten in Rusland. Uit het voorop- gestel ie volgt dus, dat voor Rusland uoo- dig is onverwijld een verbond met Duitsch land te sluiten. Dan heeft Rusland leans te slagen in al hetgeen dit rijk in den laatsten tijd heeft ondernomen en zal het in de naaste toekomst zijn plaats onder de groote mogendheden herwinnen. Een verbond met Engeland acht dus de schrijver niet alleen van zeer problematiek nut, maar zelfs ver derfelijk. Marokko. De door de Franschen geleden verliezen bij de laatste operatie tegen den Mdakastram worden opgegeven als 60 dooden en vele go- wonden. De correspondent van de Köln-, Ztg. te Tanger schrijft naar aanleiding daar van ,,Uit de noodzakelijkheid om 8000 man tegen de Mdiakia's te laten oprukken, blijkt do groote omvang, dien de operatiën tengevolge van do onder de stammen be staande gisting nemen, en d i misleiding waarin bet Fransche publick gehouden wordt, alsmede de verzwakking van de stel ling van sultan Abdel Aziz door Fransche schuld Terwijl overigens in de toongevende Fransche kringen het optimisme van de officie use voor het Fransche volk bestemde voorstellingen volstrekt niet wordt gedeeld! en veel. r wordt getracht den in 'fc rollen ge raakten wagen door toenadering tot Moeley Hafid te remmen, bestaat daarnaast eene strooraing om een pendant te leveren tot de Landing van de Galilóe en, door Moeley Hatid in den oorlog te betrekken, een fait accompli te krijgen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zijn." Haïti. Volgens te New-York ontvangen berichten uit Port-au-Prinoe blijft de toestand van on veiligheid op Haïti nog dezelfde. De regee ring beweert dat er onlangs weder een re volutie op touw was gezet die slechte door haar krachtdadig optreden werd verijdeld. In verband met deze bewering laat zij in alle stadswijken nasporing-en doen naar per sonen, dae medeplichtig waren aan de jong ste samenzwering. Te Port-au-Prince loopt het gerucht, dat de terechtstellingen in den naasten omtrek blijvt aanhouden. De regeering echter spreekt dit met beslistheid tegen, kort ie verwachten is. Zuld-Afrika. Kaapstad 3 April. Gekozen zijn tot dusver voor het lagerhuis 59 ministe- rieelen, 34 unionisten en twee onafhankelij- ken. Vau twaalf verkiezingen is de uitslag nog niet bekend. Australië. De eerste minister Dcakin heeft aan het Australische bondsparlement twee kabelte legrammen medegedeeld, die hij van het departement te Londen had ontvangen over 3 DOOR THERESE HOVEN. Weldra leverde het dek van H. M. oor- logseciiiip dan ook een alleraardigst kijkje opde diames in lichte toiletjes tooverden mooie kleursciiiakeeringen tusschen de stem mige donkerheid der uniformen. De com mandant liet zich aan de verschillende gas ten voorstellen en nauwelijks had men plaats genomen of de beroemde marinebow'l weru rondgediend met zandgebakjes, een specialiteit van den hofmeester der officie- ten. Mari-on, die op 't kantje af van een tee totaler was, vond 't vreaselijk om bowl te drinken, maar zij durfde niet te weigeren on het was wemkeiijk awfully niee. De omgeving was eigenaardig en schilder achtig het wemelde van kleine en groote ■vaartuigen, meest bemand met pretlieveu- den, <Jie naar de revue gingen. Het water wa« effen en de zon, die nu toch doorgebro ken was, deed allee dubbel mooi uitkomen. -Marion had natuurlijk haar kodak mee gebracht, maar ze wist niet waar te begin- nen I alles was ®oo interessant. Dat breede water, waar geen grenzen aan schenen te zijn, was aoo eclit-Hollandsch mogelijk. „.Ik wou, dat ik Den Haag niet had ge zien," zei zo pruilend tot Annette's broer... U hadt me dien ochtend dadelijk mee moe ten nemen, 't Is hier heerlijkIk ga nooit weg." Hij keök haar lachend aanvan een Hol- landsch meisje had hij zulk een gezegde onuitstaanbaar gevonden, maar bij baar 'klonk 't natuurlijk. Ze zag er bekoorlijk uit in een eenvoudig tailor-made pakje van wdt piqué met oen smal rose gazen vest en een groeten hoed van wi'bte tule met een paar rozen op zij. Hij praatte zich in, dat hij zich wel met haar moest bemoeien, daar de andere officieren het zeker verve lend zouden vinden om En.gels.ih te spre ken. Gelukkig was zijn wacht gauw afge- loopen en was hij vrij om zich aan... de dames te wijden. Na korten tijd ontstond er beweging aan den wal en kwam de „Zeehond', met de Koninginnen aan boord, voorbij. Do „Nadir" en de „Onix" moesten, om beurten de saluutschoten geven ën telkens dreunde het geheel© schip. De meeste dames vonden het griezelig on, bij elk schot, ging er een koor van gil letjes op, terwijl ze e!bander's handen ang stig grepen cn dicht bij elkander drongen. Marion Lachte, ze was niets bang en vond 'teen mooi geluid. Met de grootste belangstelling koek ze uit een dor vensters van de hut van den commandant, werwaarts de dames, als zijn de contrabande aan boord van een oorlogs schip, bij 't voorbijgaan van de „Zeehond" waren heeugeloodet. Toen het kleine, witte vaartuig uit 't ge zicht verdwenen was, werden de gasten uit- genoodigd zich naar de lougroom, de eetzaal 'der officieren, te begeven waar hun een ge ïmproviseerd déjeuner werd opgediend. Ten minste, zoo noemden de gastlioeren het met 'bescheidenheid; de dames verzeker den om Iet hardst, dat het déli was en be tuigden, ieder voor zich., gaarne haar keu kenmeid tegen den kok vau de longroom te willen ruilen. De toon was alleraardigst; Annette, die verscheiden der jongere officieren kende, toonde haar vriendin, dat flirten niet een speciaal Engelsche horigheid was. Ook de andere jonge diarnea lieten zich niet onbe tuigd en de eerste officier maakte er zich een aangenamen plicht uit, om het schoone element te danken voor haar aanwezigheid, waardoor de somberheid en ernst van hun heerenverbliji op zulk een pret ge en vrien delijke wijizo werd opgevrooi ijkt. Marion verstond er geen woord van, maar klonk toch mee. „Wat nu?" vroegen de officieren elkan der, toen ze op 't laatst, bij het. aanbieden der schotels, telkens nul op 't request had den bekomen en dus het bewijs kregen, dat dit nummer van het programma als afge speeld kon worden beschouwd. ,,'t Schip zien," fluisterde een der adel borsten le klasse, den officier van admini stratie in, „dat vinden de meesten wel aardig." Het voorstel werd met luide stemme kenbaar gemaakt en algemeen aangenomen. De uitvoering er van had buitengewoon veel succes; a Ilea werd even grappig en leuk gewonden, vooral het verblijf der ma trozen, ofschoon sommige dames een sid der-gebaart je niet konden weerhouden. „Moesten die menselien daar nu werke lijk wonen en slapen?" De eerste officier riep een jongmaatje en liet hem uitpakken, eerst een hangmat, toen een werkpakje, daarna zijn individueel keukengerei, dat hoogst primitief was en bestond uit een tinnen etenskommetje, een dito lepel en een mes, welke beide laatste artikelen aan zijn middel bevestigd waren. „Zijn mes is zijn factotum, niet waar, Keesje?" Waarop de aangesproken Keesje, die eigeulijk Harmen gedoopt was en die totaal g'een begrip had, van wat oen factotum was, heel plichtmatig en onderdanig, gelijk de discipline het vorderde: „Ja, meneer," antwoordde. - t „Een en ander heet „Komma!ie-want,' lichtte de eerste officier tce. „En nu naar de kanonnen. Wie van do dames durft 'hieraan trekken?" Hij wees op den ring, waarmee 'tkanon werd afgetrokken. „Met is niet geladen." „Annetje, durf-jij niet?" vrceg haar broer. „Liever niet." „En 'tis niet geladen „Dat zeg-je maar „Heusck, op mijn woord." Marion vroeg, wat er gaande wistoen de zaak haar uitgelegd was, verlri, irdo zij rich bereid het kanon af te schieten. Zij volgde de inst-ucties van luitenant Vermeer en... ja... het ging af en een kleine •knal deed zich hoor en. „Zie-je wel?" riep Annete booe. ,,'t Was maar een propje, een Ivcotje los kruit," vertelde een der officieren. Marion had grooten schik in 't geval cn zei, dat 't 'toch wel heel ver met Holland gei „men was, dat de Engelsche vrouwen ongestoord de kanonnen op 1 in eigen oor logsschepen koude i afvuren. „Ben stap naar den ideaal-toestand, den uuiwerseelen vrede," vond de luitenant. De andere dames keken ietwat outevre den, niet bepaald boos, niet juist be schaamd maar iets daar tusschen. Zo vonden, heb toch niet aardig, dat een Engelech meisje zonder aarzeling had gedaan, wat zij niet durfden. Wat hoefde aoo'n vreemde zich zoo op den voorgrond te plaatsen? Een der meisjes maakte er zelfs een- schampere opmerking over tegen luitenant V'wncor„Ik vind zoo iets toch in 'tge heel geen dameswerk, u wel?" „Ik denk niet, dat Miss Roodford er juist haar dagelijksche bezigheid van maakt, maar ik vind 't altijd aardig, als een jonge dame durft." Toch was er niets uitdagiuds of verme tels* in Marion's optreden, vond hij. 21e had integendeel iets kinderlijks over zich. Na de inspectie-reis zótte men zich weer neder aan dok, langzamerhand werd de na middagzon milder en veranderde de hitte in een aangename luwte. 1 Het water vias nog altijd spiegelglad. Eenigen der officieren betreurden het, dat ze de dames niet eens konden laten roeien, maar de vaart moest vrij blijven. De revue was zöker nu wol afgeloopen en de „Zeehond" zou wol haast terugkoeren.;, verschillende booten kwamen reeds terug en evenals 'a morgens weid. liet tooneel or door verlevendigd. De tinten waren nu nog mooier en er was zoo iets heerlijks kalms in den scheidenden dag. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1