Uit den omtrek. STADSNIEUWS. togeiïbosch naar Nijmegen overgeplaatst. (Men zie verder de officieele berichten). Gisteren herdacht de heer P. Her- kert, machinist 'bij de H. IJ. S. M., den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der Maatschappij1 trad. Van zijn collega's ont ving hij een fraaien stoel ten geschenke, terwijl de Maatschappij hem een zilveren horloge met inscriptie aanbood. Des avonds bracht de muzaekvereeniging „Harmonie" van de wagen werkplaats den jubilaris een serenade. Liefhebbers voor het concert van Vranken's Palestrinakoor, herinneren wij er aan, dat Dinsdagavond de in toeken ing ge sloten wordt. Woensdag zijn alléén kaarten tegen verhoogden prijs verkrijgbaar. Vergadering van de Kamei* van Koophandel. Behalve de heer Van Duinen, die met kennisgeving afwezig is, alle hoe ren tegenwoordig. De notulen der vergadering van 22 Febr. jl. worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn Onderscheidene periodieken, welke bij den secretaris worden gedeponeerd. De Voorzitter deelt mede, dat op het adres van de Kamers van Koophandel om< trent de D-treinen van den minister offi cieel geen 'bericht is gekomenofficieus kan de voorzitter zeggen, dat aan het ver zoek gevolg zal worden gegeven. Omtrent het adres tegen de verhooging 1 der spoorvrachteu is door de meeste Ka mers geen antwoord gezonden. De Kamer van 's Hertogenbosch heeft een afschrift van haar adres ingezonden. De [Voorzitter tstelt voor de conclusies van de andere groote Kamers af te wach ten. Wordt aldus besloten. Verder is ingekomen een verzoek van de Vereen, van den handel- en industrieelen middenstand, om baar verlangen, het in1 voeren van den Midden-Europeeschen tijid, te willen steunen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een missive van B. en W., waarin zij de Kamer mededeelen, dat afwijzend is be schikt op het adres van Handel en Nijver heid, aangaande verbetering marktwezen. De Voorzitter stelt voor dit voor kennis* geving aan te nemen. De heer Sinnige wenscht er 'bij uit te drukken, dat de Kamer het betreurt, dat het gemeentebestuur niet op, het advies van de Kamer is ingegaan. De boer Van Dam lis het hiermee niet C. P. J. EOmmisse, met eervol ontslag als burgemeester van Sluis en tot burgemeester van Rozenburg A. J. de Ridder, niet eer vol ontslag als burgemeester van Marken benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bencdendams en van den IJs- seldam A. de Wit, te Lopik, en tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams rar W. C baron van Boetzelaer, te Maartensdijk. H. M. de Koningin heeft gedurende haar verblijf in do residentie geconfereerd Woensdag met de ministers van fianciën en van oorlog, gisteren met den minister van marine. H. M. de Koningin gebruikte gister te s Gravenhage vóór terugkeer naar het Loo te 4J uur bij H. M. de Koningin-Moeder do thé. Van daar begaf H M. zich naar het sta tion. p-7- Men schrijft uit Apeldoorn Z. K. H de Prins reed Woensdagmorgen ter hertenjacht uit, met het dool de oudste en minderwaardige dieren er uit te schieten. Den Prins gelu'kte het een viertal exempla ren te schieten. Ofschoon men wel eens den geheelen dag jagen kan, zonder zoo'n exem plaar onder schot te krijgen. Na oan half 4 uur te paleize teruggekeerd te zijn, werd om 5 uur de bemachtigde buit opgehaald. Gedeputeerde Staten van Zeeland be noemden tot ingenieur bij den provincialen waterstaat, standplaats Neuzen, de heer J. J. van Leeuwen, civiel-ingenieur te Sae van Gent, tijdelijk werkzaam aan de kanaalwer- ken te Neuzen. - De burgemeester van Den Haag is voornemens tegen het laatst der volgende week eenigen tijd in Meran (Tyrol) te gaan doorbrengen. Een soc.-dem. wethouder. Na herstemming is als wethouder van Leeuwar- deradeel gekozen de beer F K. Dokinga te Lokkum, sociaal-democraat. Dit is de twee de sociaal-democratische wethouder in ons land. De nieuwbenoemde generaals-majoor J A. Roeloffs, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, C. P. de Veer, com mandant der 2e divisie, en J. II. A. Nier- strasz, commandant der 4e divb.ie, krijgen tot hoofdkwartier resp. Utrecht, Arnhem en Amersfoort. Do nieuwbenoemde generaal-majoor K. Hennes krijgt als inspecteur van den genees kundigen dienst 's Gravenhage tot stand plaats. De kolonels A. Hoogeboom, coin man nt van het 7e, W. F. K Bischoff van Heems- korek. commandant van het lie, J. H. Makkink. commandant van het 2e, en A. L. de Wolf, commandant van het 9e regi ment infanterie, krijgen resp. Amsterdam, Nijmegen, 's Hertogenbosch en Leeuwarden tot standplaats. De luitenant-kolonels A. J. P. A. de Vries en H. Spruyt, benoemd bij het 6e regiment infanterie, blijven te Breda in garnizoen. De bij het 11e regiment infanterie be noemde luitenant-kolonel J. C. fl. A. Quack komt te Nijmegen in garnizoen. De majoors J. P. Weitzel, benoemd bij het 2e, en J. C. L. Oberholzer. beuoemd bij het 8e regiment infanterie, komen resp. te 's Hertogenbosch en te Geertruidenberg in garnizoen. De kapiteins F. H. A.' A. Wagner, be noe.nd bij het 5e, en jhr. H. P. van der Mieden. benocnid bij liet 6e regiment infan terie,-komen resp. te Amersfoort en te Bred in 'nrniz'~en. N R. Ct. Van 27 Aprii tot 16 Mei a. s. zullen ir de voormalige pupillenschool te Nieuwer - sluis worden gehuisvest, telkens gedurende 6 dagen, drie seriën landweertroepen, ieder ter sterkte van ongeveer 450 man. Een detachement infanterie, ter sterkte van 75 onderofficieren en minderen, zal al daar, tot het verrichten van de noodige voor- loopige werkzaamheden, op 21 dezer aanko men. Bij bwchikking van den Minister van binnenlandscho zaken van 16 April 1908, no. 2158/2, afdeel in? Hooger en Middelbaar On derwijs, is. te rekenen van 4 April 1908, aan E. J. Bruins, lector aan de Technische Hoogeschcol te Delft, eervol ontslag verleend als assistent voor het hand- en oraamenttee- kencn, en is aan H. C. Volkers, lector aan die Iloogeschooi, eervol ontslag verleend als assistent vcor de theoretische en toegepaste natuurkunde. Bij beschikking van den Minister van binnenlandscho zaken van 16 April 1908, no. 2204, afdeeling Hooger en Middelbaar On derwijs, is aan N. C. Kist c. i-, inspecteur van hot ijk wezen, verleende toelating als pri vaat-docent, op zijn verzoek, ingetrokken. In den ouderdom van ruim 93 jaren is to Arnhem overleden den heer N. A. Boom. gepensioneerd majoor der artillerie, officier in de orde van de Eikenkroon. Toonkunst in Amstordam torug. Gisterenavond omstreeks half ne gen arriveerde te Amsterdam aan het Wees- por poortstation een extra.trein uit Parijs met do leden van Toonkunstkoor en van het Concertgebouw-orkest De belangstelling was zeer groot. De heer W. Mengelberg werd op de schouders over het perron ge dragen. Generaal Picquart aan Wil lem Mengelberg. De Fransche mins ter van oorlog, generaal Pioquart, heeft aan eten heer Willem Mengelberg het volgende schrijven gezonden „Ik stel er prijs op u mijn volle bewon dering to betuigen voor de grootscho uitvoe ring van gisteren. Gij hebt recht op den dank van alle ware vrienden der kunst. Bo vendien zult gij mij verplichten met aan uw mede workers over te brongen de betuiging van innige dankbaarheid van een warm be wonderaar van Baoh's werk." De Standaard doelt mede, dat het dagblad Do Nederlander, dat thans te Rot terdam wordt uitgegeven, in do eorste helft van Mei zal worden overgebracht naar 's Gravenhage. Vlootrevue. De Zaanlandsche Zeilvereeniging besloot gisterenavond, in vereeniging met de Zaansche afdeeliitg van „Schuttevaer", tot het houden van een vlootrevue ter gelegenheid van ret bezoek van H. M de Koningin aan Zaandam. Noordpool va&rdera. Op de reede te Vlissingen is geankerd het F ?che Noord poolexpeditie-vaartuig „Jacques Car- tier". met een equipage van tien man en evenveel officieren, waaronder een dokter. Het staat onder commando van Benard, hoofd van de Fransche Noordpoolexpeditie. Het schip is bewapend met twee mitrail leuses en is uitgerust voor twee jaar. Reddingsteiger aan den Hoek van Holland. Naar de N. R Ct. meldt, bobben in opdracht van den mi- nistor van Waterstaat de leden der commis sie, die bestond uit de heeren D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, C. Vreede, voorzitter van de Vereeni ging voor do Zeevaart, beiden te Rotterdam, en D. Cordia, oud-commissaris van 's Rijks loodswezen aan den Hoek van Holland (de heer J. H. Lubi was verhinderd) welke commissie op 4 Juli jl. bij den minister van Waterstaat op audiëntie was om een teeke ning ter verkrijging van een reddingsteiger aan den Hoek van Holland te overhandigen nder leiding van den ingenieur van den rijkswaterstaat, den heer Van Oordt., en den opzichter bij 's rijks waterstaat, den heer Stuivii-ga, den in gereedheid gekomen red dingsteiger te Hoek van Holland bezichtigd. Hierbij was ook tegenwoordig het lid der staatscommissie, de lieer G. H. Bouman. Vertrokken van den steiger der Holland- Amerikalijn, kwam men aan boord van de ,,P. Caland op 30 meter van den redding steiger voor anker. Met een roeiboot werd deze» steiger bereikt, waar men langs een ijzeren ladder het platform beklom, om ver volgens in twee groepen den tocht in de red- dingkooi naar den lichttoren te ondernemen. Dezen toren bereikte men in 7 minuten. Daar» a had de bezichtiging van den mist hoorn en het lichtapparaat plaats. De commissie was eenparig van gevoelen, dat reddingsteiger en kooi als een solide en vertrouwbare inrichting beschouwd mag worden en is overtuigd, dat, behalve bij scheepsrampen, deze inrichting goeden dienst kan bewijzen wanneer het licht of de mist hoorn onklaar raken en de lichtopstand door ruwe weersgesteldheid niet langs den dam te bereiken is. Aan boord van de ,,P. Caland" terugge keerd, werd de Waterweg uitgestoomd tot halfweg het vuurschip „Maaa". De Bloembollendag. Men schrijft ons uit Noordwijk Nog slechts enkele dagen en de bloembol lenstreek viert- haar hoogtij. Reeds tooien de velden zich met- het rood, wit en blauw der hyacinthen, afgewisseld door het eentonige geel der uitgestrekte nar cissen velden. Reeds hier en daar ontsluit zich een onke1 tulpje aankondigend, dat zij zoo aanstonds bereid is, om baar meer stijve zusters door hare schitterende kleurenpracht en losse vormen te vervangen. Reeds is de lucht vervuld met den heerlijken geur der hyacin then-bloemen. Allee kondigt ons aan, dat de dag weldra is aangebroken, waarop duizen den en nog eens duizenden stedelingen hunne stad gaan verlaten, om een dag door te bren gen bij dc blommetjes. Dat is wat de stede ling noemt de bollendag. Wij hebben ons zeiven meermalen afgevraagd welk genot er toch voor zoove'on wel in gelegen kan zijn om vaak hangend aan de stoomtram, die men we! eens vergelijkt met een trekschuit langs den straatweg, een overzicht te nemen van dc bloemenvelden, om 's avonds moe en hongerig, beladen met smakelooze slingers van gele narcissen en bouquetten, zonder eenigen smaak en vorm, van aaneen gebon den hyacint-hen, thuis te komen. Evenmin kunnen wij er als wandelaar eenig genot in vinden om op die drukke dagen langs de bloemenvelden te wandelen, nu eens de kans loopend om door dol rijdende wielrijders om ver te worden gereden of opgeschrikt te wor den dt-or de onwelluidende tenen, die de signaalhorens van de talrijke automobielen, die hen noodzaken om ijlings de vlucht te nemen op de bermen van den weg en gehuld te woiden in een stofwolk, terwijl de heer lijke geuren der hyacinthen vermengd wor den niet den stank der benzine. Voor zeer velen is dan ook de bollendag niets anders, dan een dag waarop zij uit gaan. omdat ook anderen uitgaan en meteen berooiJ hoofd en ledige beurs 's avonds huis waarts koeren. Maar wanneer men ons dan de vraag stelt: wij willen do bloemen zien en daarvan genieten, hoe moeten wij dat dan doen dan antwoorden wij ukies een rus- tigen dag in het midden der week, of kunt ge niet anders, gebruik dan een Zondag voor uw bollendag, maar begeef u niet in het 'ruk gewoel der menschen, maar kies eene rustige plaats van de bloembollenstreek uit en van zelve vraagt dan bet. rustig gelegen Noordwijk onze aandacht. Men moet het er kennen, dat de groote uitgestrektheid van de bloembollenvelden, daar niet zoo groot is als op andere plaatsen en ook, dat men daar mist die regelmatige doorvaart en door sneden kweekerijen, maar juist dat meer on regelmatige, dat meer afwisselende, bekoort het oog Rustig gelegen aan den voet der zeeduinen. vanwaar men een panorama ge niet, dat geen andere plaats u kan aanbie den, kan elke bloemenliefhebber zijn hart te goed doen aan het tapijt van bloemen, dat zich daar aan zijn voet vertoont. Men kan Noordwijk gemakkelijk bereiken vanaf het station Piet-Gijzenbrug, vanwaar een fraaie weg den wandelaar langs zeer mooi gelegen landhuizen in een klein uurtje naar Noordwijk brengt, of mocht die weg hom te lang zijn, welnu de stoomtram, staande in de onmiddellijke nabijheid van het station, brengt u vanaf leiden in 40 minuten naar het dool van uwen tocht. Daarom, bloemen liefhebbers en beminnaars van natuurschoon, brengt uwen bollendag eens te Noordwijk door, bij voorbaat verze keren wij u, dien tocht zult ge u niet be klagen. Nieuwe zebrasoorten in Art is. Met een pas aangekocht paar Chapman's zebra's laat Artis zijn bezoekers een prachtige diersoort te meer bewonde- reu en is tevens de zebra verzameling be langrijk vollediger geworden, nu naast de Berg- en de Grevy's zebra's een vertegen woordigend paar van een derde typische zebra-vorm is gekomen Een prachtigen aan blik geeft thans het Zebra-park, waar men niet minier dan zes dier vurige, wonder mooi geteekende dieren bij elkaar riet-, een zéér kostbaar onderdeel van de uitgebreide Artis-verzamcling en vertegenwoordigend de drie typische vormen waaronder de zebra's, de tijgerpaarden der Afrikaansche hooglanden, heden ten dage nog voorkomen. Merkwaardige zoogdieren in Artis. Men schrijft uit Amsterdam. In Zuid-Oost-Azië leven die merkwaardige, schaars voorkomende kleine zoogdieren, ver want aan en eene plaats innemende tusschen de beren en de viverren. Een dezer, de beer- niarter, is in Artis sinds jaren vertegen woordigd door oen prachtexemplaar, gehuis vest in de tijdelijk ten verblijf aan eenigo merkwaardige t-ropenbewoners strekkende „Ronde Kas", nevens de Roofdierengalerij Thans is de tweede, veel zeldzamer soort aan de verzameling levende dieren van Artis tcegevoegd en in een der aan de zuidzijde gelegen kooien van liet berenhuis, naast den veelvraat en de beide lynxen, ondergebracht. Daar kan men thans kennis maken met den zeldzaraen, voorheen noch slechts naar Lon den levend overgébrachten „Panda" (Ailu- rus fulgens F. Cuw.) of katbeer, eene zeer bijzondere en mooie diersoort uit de hoog gelegen bergbosfechen van den Zuid-Ooste lijken Himalaja. Wonderlijke maar mooie dieren zijn die jonge panda'shunne slanke lichamen'Schijnen wat plomp door het volle zachte pelshaar, warm goudoruin op de bo- vendeelen, zwart aan de buikzijde en op de pooten. Karakteristiek vooral zijn de breede, bijna driehoekige koppen, met bet- vreemde vo6sengelaat, door felle scbakeering van don ker kastanjebruin en wit ais gemaskerd, wel ke indruk nog versterkt- wordt door de wit omrande door zijdelingsche haarv'.okken ver- breede ooren. Volwassen dieren evenaren :n grootte een flinke kater, en zijn donkerder van tint en scherper van teekeuing dan de ii Artis aanwezige jonge exemplaren op he den nog zijn. De panda's zijn halfzoolgan- gers en door krachtige klauwen, behaarde zolen en een langen staart goed toegerust voor het boomleven. Gepaard of tot eene kleine familie vereenigd leven ze hun rustig leven van zich bijna uitsluitend plantaar dig voedende boomdieren. Van bun natuur leven is niets verder bekend. De jonge pan- aa's in Artis verloochenen hun rustige na tuur niet. Ze wandelen opmerkzaam door hun hok, spelen af e<n toe bedaard met elkaar, klauteren behendig in hun boom -rond, slapen overdag soms een uurtje als een bal sa/mengerold, en laten bij-wijlen een fiju vogelgohiidie hooren. t Is te hnpen dat ze lang een 'hoogst eigenaardige diersoort te meer onder de vele zeldzame soorten waarop Artie mag bogen, zullen blijven vertegen woordigen, en het in de toekomst nog eens tot voortplanting zullen brengen. De invoer van hooi en stroo i n Pruisen. Blijkens een Woensdagavond iaat ingekomen mede&eeling van het Duit- sche gezantschap te 's Gravenhage is de in voer van hooi en stroo uit Nederland in Pruisen tot nader order verboden. Intusschen blijkt de Pruisische minister van Landbouk bereid adressen van belang hebbenden tot verkrijging van vergunning vain bedoelde invoering in gunstig© overwe ging te zullen nemen waar het geldt zendin gen die reeds aan de grens of onderweg waren toen het verbod werd uitgevaardigd. Een inwilliging van dergelijke tot genoem den minister rechtstreeks te richten verzoe ken zal in elk geval slechts in overweging komen voor de zendingen bestemd voor ste den en niet voor die voor bet platteland. De minister van buitenlandsche zaken ves tigt de aandacht van belanghebbenden op het feit dat het zijns inziens de voorkeur verdient dat men de bedoelde aanvragen door de belanghebbenden in Pruisen, die de zending wachtende zijn, doe stellen en in dienen. Uit de diamantindustrie. Namens het bestuur van 9t. Eduardus, de R.-K. organisatie van diamantbewerkers te Amsterdam, is, naar het Hbld. verneemt, den burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, verzochtof hij als bemiddelaar zou willen optreden tusschen de partijen van werkge vers en werklieden in de diamantindustrie. De burgemeester moet het verzoek in over weging hebben genomen De penningmeester .van den A. N. D. B., de beer B. D. de Vries Dzn., heeft zijn ontslag genomen, omdat de bondsraad tegen zijn advies besloot toch de uitkeering te geven aan een 40-tal bondsleden, die te laat waren gekomen om hun uitkeering in ontvangst te nemen. De penningmeester meent, dat door dit besluit de goede ring der uitkeering en het juiste beheer der bondsfinanciën in gevaar worden gebracht. Zaak Meijerijache bank. De rechtbank te 's Hertogenbosch ver oordeelde gisteren Berkvens, oud-directeur der Meiersche bank wegens verduistering en crediteering, in strijd met de statuten, tot •/even maanden gevangenisstraf, onder af trek der preventieve hechtenis, zijnde circa 6J maand, met bevel tot zijne onmiddellijke i n vri jbeidstell ing Moord in de Zandstraat. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gis ter terecht J. M„ 18 jaar, beklaagd als in den nacht van 2 Februari in de Zandstraat, toen aldaar een vechtpart j plaats had, den 21-jrigen Maarten van Oorschot zoodanig met een mes in het linkerbeen te hebben gestoken, dat de beenslagader werd afge sneden. waardoor in- en uitwendige ver bloeding ontstond en Van Oorschot kort daarna is overleden. Het O. M. eischt vcroordeeling tot vier nar gevangenisstraf met last tot onmiddel lijke "gevangenneming De vergiftiging te Leimui- den. De Haagsche rechtbank deed gister uitspraak in de zaak van P. H., beklaagd van poging tot moord te Nieuwveen gepleegd op zijne moeder, zijne zuster en twee broer tjes. door middel van arsenicum De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot t'.n jaar gevangenisstraf. (De vordering van het O. M. was: onto© rekenbaarverklaring en plaatsing van bekl. in een krankzinnigengesticht voor een proef tijd van ten hoogste één jaar). Brandstichting. Als verdacht van op verschillende plaatsen te Amstelveen brand te hebben gesticht, is gearresteerd zekere K aldaar. De huzaren-wed ren. Men meldt uit Den Bosch aan het Vad. Met de veld artilleristen, die enkele dagen geleden twee van de beste paarden 's nachts uit den stal der artilleriekazerne haalden en daarmee een wedren gingen houden op den Pette- laarsclien weg, is het goed afgeloopen. Zoo als men weet is er een van de paarden, een beest van f 750 waarde, bij verongelukt. De zaak is niet voor den krijgsraad gekomen, doch behandeld door den batterij-comman dant. Beide artilleristen kregen elk sleoht3 4 dagen provoost. Merkwaardig was, dat de artilleristen in den nacht van het gebeurde den adjudant hielpen zoeken naar het ver miste paard. Zij waren reeds in de kazerne terug eer de adjudant het beest miste. Dat ook de vilders in Den Bosch actief zijn bleek hieruit, dat, toen de adjudant het verongelukte paard ging ophalen op den Pettelaar8cken weg, hem reeds een paarden vilder van achter op roed per rijwiel om het beest te koopen. Door den trein aan gereden. Op het station Arnhem is gisterenmorgen de rijksambtenaar D. door rangeeren de wagens aangereden, met het gevolg dat linkerbeen en rechtervoet werden afgereden. Na voorloopige geneeskundige behandeling is D. in het ziekenhuis aldaar opgenomen. a-- Mr. F D. graaf Schimmelpenninck, oOmmis8aris der Koningin in deze provincie, is verhinderd morgen audiëntie te verleenen. rHeden morgen te 9 uur is het stoffe lijk overschot van mr: Geertsema, oud-mi nister van biunenlandsche zaken en oud- commissaris der Koningin in Overijsel van uit het sterfhuis aan het Wilhelminapark te Utrecht naar Driebergen vervoerd, waar hot lieden middag wordlt begya.ven. De krans van H. M. de Koningin-Moeder lag op de kist; een viertal bloemstukken le1- familie werden ter zijde van den lijkwagea gehangen. Eén rijtuig met familie volgde het lijk op den droeven tocht naar Drieber gen, de overige familieleden deden de reis per trein Doorn. Door oaibekende oorzaak geraak te op den Dartbuizerberg de schuur in brand, die totaal door de vlammen vernield! werd. De belendende perceelen heeft men weten te behouden. V. P. N. Woensdagavond is na eene lezing, gehouden door den heer F. Volmer, te Soest, aldaar eene onderafdeeling opge richt van de vereeniging ter bevordering der pluim veehouder ii en tamme konijnen- tee't in Nederland ((V. P. N." II i 1 v e r s u an. Salon en winkel van den kapper Pierlot zijn, gisteien nacht geheel uit gebrand. De bewoner werd wakker1 door het springen van de spiegelruit en kon zich in tijds redden. Oorzaak onbekend, verzekering deklfc de schade. Bussum, Het pensionaat „Marienburg" aan de Brinklaan zal worden verbouwd (ver groot). Het werk is opgedragen aan den heer H. J. Weitjens. Blauwemazeien. Te Ede (Geld.) zijn wegens de daar heerschende blauwe ma zelen de scholen gesloten. Veel sterfgevallen komen voor; in één huisgezin zijn reeds 3 kinderen aan die besmettelijke ziekte over leden. pWoensdag kwam aan het station te Apeldoorn een Duitsche speurhond aan, zoo- als o. a. bij de politie te Berlijn gebruikt worden. Het dier was bestemd voor Z. K. H. den Prins, en moet zeer moei in zijn soort en uitstekend afgericht zijn. Apeldoorn. Het gerechtshof te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak van den stations-assistent te Apeldoorn, die de vorige week terecht stond wegens diefstal van een citybag met 5 a f 6000 aan effecten en een bedrag van f 35 aan bank papier Beklaagde werd met gedeeltelijke vernie tiging van bet vonnis der rechtbank te Zufc- phen veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf met aftrék der preventieve hechtenis. Ter eere van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, zal Dinsdag te 12 uur '8 middags door het garnizoen parade worden, gehouden op het exercitie-terrein ten W. van de infantene-kaaerne. De parade zal worden gecommandeerd door den kapitein der veld-artillerie A. C. M. Ridider Alewijn. De majoor Boissevain van het 5e regiment infanterie zal de troepen inspecteeren Bij verschillende korpsen en dienst vakken van het leger had heden een groote promotie plaats. Voor zoover het garnizoen Amersfoort betreft kunnen wij mededeelen, dat in de plaats van generaal-majoor Petter, die on der dankbetuiging voor de talrijke aan den lande bewezen diensten op zijn verzoek op pensioen is gesteld, tot generaal-majoor commandant der 4e divisie is benoemd de kolonel J. H. A. Nierstrase, commandant van het 7e reg. infanterie. Bij het 5e regiment infanterie zijn be noemd tot kapitein de le luit. F. H. A. A. Wagner, van de grenadiers, en tot le luite nant de 2e luitenants P. N. van uavel en L. ID. Keus. Onze oud-stadgenoot luit.-kolonel W. F. K. Bdschoff van Heemskerck is benoemd tot commandant van het 11e reg. infanterie te Nijmegen en de tot luit.-kolonel benoem de majoor J. C. H. A. Quaok is van 's Her eens. Bijl rondvraag wordt het voor kennisge ving aangenomen. j^en missive van het bestuur voor de in ternationale tentoonstelling, te houden door den Bond van Handel en Nijverheid!" van JuliSept. 1908 te 'sGravenhage. Als boven. Een schrijven van de Roermondsche Ver eeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid inzake de mijnexploitatie. De vereeniging wenscht dat de ontginningen door den Staat vlugger geschieden en mijn- concessies aan particulieren worden ver leend. •De heer Sinnige wil dit adres steunen, opdat de Staat meer voortgang maakt met de exploitatie. De Voorzitter en de heer Van Daim zeg gen niet voldoende op de hoogte hiervan te zijn om hun stem er over uit te brengen. Wordt besloten tot de volgende vergade ring aan te houden. Eveneens het schrijven van de Vereeni- ging ter behartiging van de scheepvaart in Nederland. De vereeniging zegt, dat het recht op de binnenscheepvaart onvoldoende is geregeld en dringt aan op veran deringen, dienaangaande. Missive van het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie, aangaande het perforee- ren der postzegels. Yoor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de Kamer te Haar-» lem, voorstellende wetswijziging inzake de Rijksverzekeringsbank. De Kamer wil de bank in 2 af deelingen splitsen, een belast met de risico's en het incaeseeren der gel den, de andere met heb onderzoek en het uitbetalen der gelden. Aangehouden. J Missive van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, waarin ze het niet noodig i oordeelt een vergadering van afgevaardig den bijeen te roepen 'om de afgevaardigden i naar het congres te Lissabon eenige punten van behandeling over den telegraafdienst mede te geven, aangezien daar uitsluitend zal worden besproken de interne dienst, voor zoover hij den internationalen telegraaf- j dienst betreft. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluiting. Gisteren avond 'hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" in het hotel „De Zwaan"' haar maandelijksche ledenvergade ring. De voorzitter opent de slechts matig be zochte vergadering te half negen. De notulen dér vorige vergadering d.d. 12 Maa t worden oor den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is de agenda. 'Besloten wordt punt II te 'behandelen vóór Punt II. Rekening en verantwoording van den penningmeester. De heer P. J. Frederiks brengt namens de commissie tot nazien dier r. en v. verslag uit en zegt dat de desbetreffende bescheiden nagezien zijn en accoord bevonden, waarom zij voorstelt den penningmeester te dechar- geeren. De commissie brengt den penningm. dank voor het nauwkeurig beheer, vooral waar dit in den laatsten tijd zóó omvangrijk is geworden. Wel is er een te kort in kas maar de werkzaamheden, door de vereeni ging verricht, hebben bewezen dat dit te kort er mag zijn. Vervolgens brengt de penningmeester ver slag uit. De ontvangsten bedroegen f 918.08^ 'e uitgaven f 992.25i, aldtis een tekort van f 74.17. Spr. licht toe, dat dit tekort in hoofdzaak moet gezocht worden in de onkos ten voor extra drukwerken 'betreffende het marktrapprt en het overnemen van het na- dee'ig saldo, ontstaan bij gelegenheid van het feest van het_vijf-jarig bestaan. Daar geen op- of aanmerkingen worden gemaakt, wordt de rekening goedgekeurd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2