Juarjfanii. Donderdag 23 April 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. 8«4. FOORTSCH DA6BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Pe-r 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per poet- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgovers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. [ntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. r L A N D W E E R. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1908. De Burgemeester van Amersfoort brengt, in gevolge 39 der Beschikking van het Departe ment van Oorlog van 6 Juni 1906, IIIeAfd. No. 396, ter openbare kennis, dat de navolgende reserve-onderofficieren, behoorende tot de Land weer, onder de wapenen worden, geroepen bij het le Regiment Vesting-Artillerie te Utrecht, op grond der beslissing van het Departement van Oorlog van 14 April 1908, lie Aid., No. 100, en voor de tijdvakken achter ieders naam vermeld SIJBELFREDERIK WILHELMUS JACOBUS roserve-sergeant-majoor-administrateur in het XVIIIe Laudweerdistrict, wonende te Amers foort, Van Persynstraat No. 1, op 3 Augustus a. s., voor den tijd van 31 dagen. TERPSTRA, KLAAS JELLE reserve-founer in het' XVHIe Landweerdistrict, wonende te Amersfoort, Beekstraat No. 27, op 3 Augustus a. s., voor den tijd van 41 dagen. JONKER ARJEN reserve-sergeant-majoor-administrateur in het XVIJLIe Land weei district, wonende te Amers foort, Westsingel No. 15, op 4 Mei a. s., voor den tijd van 27 dagen. De opgeroepen landweerpliohtigen zullen zorg dragen, dat zij zioh op de aangegeven data van opkomst aanmelden vóór 10 uur voormiddag in de kazerne aan de Kroezelaan te Utrecht, res pectievelijk bij de commandanten van de 6e, le en 6e compagnie. Amersfoort, 21 April 1908. De Burgemeester voornoemd, WÜ1JT1ERS. Politiek Overzicht Ituslaml.s Balkan-politiek. De Russische minister van buitenland- sche zaken, de heer Iswolski, heeft in de rijksdoema 'eene rede gehouden over de bui- tenlandsche politiek van Rusland iii het algemeen en over het Ralkan vraagstuk in het bijzonder. Hij heeft., tot rechtvaardi ging van zijn beleid, gereleveerd, dat de be doeling daarvan enkel is diensten te be wijzen aan do Ba"kanstateu_"Dat is Rus sische traditie; altijd is de Russische diplo matie in de weer geweest om ,,de belangen van die staten ter hand te nemen." Maar ditmaal verneemt men een variant op dit thema, die den indruk van eerlijkheid geeft. Minister Iswolski legt er nadruk op, dat Rusland tot herstel van zijne geschokte krachten in de eerste plaats aan vrede be hoefte heefthij verklaart, overtuigd te zijn, ,,dat de christenen van Macedonië zul len begrijpen, dat, al verleent Rusland eenerzij ds hun den grootsten moreelen steun, het aan den anderen kant niets kan onder nemen wat tot een gewapend conflict zou leiden, omdat Rusland in de eerste plaats behoefte heeft aan vrede om zijne in de laatste jaren geschokte krachten te herstel len. Bij de zaken in het nabijgelegen oosten moet een gezond egoïsme Rusland leiden dat is welbeschouwd ook voor de Balkan- staten en volken nuttiger, die iu Rusland hun natuurlijken vriend en verdediger moe ten zien en een krachtig en bloeiend Rus land behoeven." Met een optimisme, dat verklaarbaar is door de o-ntvaugst die zijne Macedonische hervormingsplannen bij de vreemde kabinet ten hebben gevonden, heeft minister Iswolski zich over die plannen uitgelaten. Tot verklaring waarom hij naar aanleiding van bet Engelse he voorstel met een tegen voorstel voor den dag is gekomen, heeft hij gezegd: „Bij het te berde brengen van een plan moeten wij overwegen of het kans heeft, door alle staten in zijn vollen om vang te worden aangenomen, omdat daar van de aanneming door Turkije afhangt. Het plan van Sir Edward Grey bevat echter punten, die evenmin kans leveren op een stemmige instemming van de mogendheden als op vrijwillige aanneming door den sul tan. Toen ik met de wijzigingen van de Engelsche voorstellen aankwam, moest ik zorgvuldig alles vermijden wat de sultan had kunnen beschouwen als eene krenking van .zijne souveremiteitsrechten. Maatrege len zooals de benoeming van een gouver neur-generaal staan in de oogen van den sultan gelijk met het begin van de poli tieke afscheiding van Macedonië van bet Turksche bezit. Met groote voldoening kan ik mededeelen, dat Oostenrijk-IIongarije, dat bet naast bij de zaak betrokken is, geen bezwaar maakt tegehet betrekken van alle staten bij de actieve deelneming aan de hervormingen en het Russische tegenontwerp in zijra vollen omvang heeft aangenomen. Ook Duitschland heeft zijne toestemming gegevenBijzondere tegemcetr koining heeft Rusland bij Frankrijk gevon den, waarmee bet zich in volle harmonie en hartelijke betrekkingen van bondgenootschap bevindt In zeer uitdrukkelijken vorm beeft Italië zich aangesloten. Het antwoord van Engeland doet verwachten, dat er tus schen het. Petcrsburgsche en liet Londensche kabinet definitieve overeenstemming zal worden verkregen. Engeland laat twee van do moeielijkste punten vallende benoe ming van een gouverneur-generaal en de vermindering van de Turksche troepen. Wat de overige punten betreft, duren de onder handelingen voort. „Wanneer men zegt, dat liet Europeesche concert in liet verleden steeds de oogmerken van Rusland's politiek in het oosten in den weg )3 getreden, dan is dat gedeeltelijk juist, maar het is verkeerd te gelooven, dat ''e geschiedenis zich altijd herhaalt. Het concert is vijandig geweest, toen het de ver denking koesterde, dat Rusland op het Bal- kan-sohieroiland egoïstische en territoriale oogmerken nastreeft. Wanneer er geon twij fel kan bestaan, dat Rusland de pacificatie van Macedonië, de handhaving van den sta tus quo en van het evenwicht op het Balkan- schioroiland nastreeft, dian is or op te reke nen, dat de hetzelfde dool nastrevende mo gendheden eensgezind met Rusland zullen handelen." Inderdaad is het optimisme van den Rus- sischen bewindsman niet zonder grond. De vraag is intusscben of hij niet te optimis tisch is gestemd. De Yossische Ztg. zegt daar van „Men beeft na vele incidenten weel een Europeeeoh concert over Macedonië ver kregen. Wel is waar op een nieuwen grond slag, waarmee geenszins alle betrokken mo gendheden van harte instemmen, en voor- loopig slechts op het papier. Of liet Rus sische hervormingsprogramma, dat door on derscheidene staten slechts om des lierven vredes wil werd aangenomen, geschikt zal zijn om alle mogendheden werkelijk bij do stang te houden, zoodra men zal beproeven het in de praktijk om te zetten, kan niet met stelligheid voorspeld worden. Dat hangt af van de middelen, waarvan men zich daar bij zal bedienen, en juist op dit wijde en nog tamelijk onbekende veld zal nog menige steen des aanstoots met moeite uit den weg te ruimen zijn. De dloode letters van een programma krijgen gemakkelijk een heel an der aanzien, wanneer men zioh er op toe legt ze leven in te blazen. „Maar zelfs wanneer dit levend maken zonder verdere geschillen in zijn weik gaat, wat to betwijfelen is, wie zal ons dan heden met stellige zekerheid zeggen, dat daarmee ook voor Macedonië iets van beteokenis zal zijn bereikt? De tot dusver opgedane onder vinding is er niet naar, dat men vertrou wen kan koesteren in de diplomatieke dok te rskunatstukken Wij hebben gezien, dat het derde artikel van het program van Mürz- steg, waarvan Rusland en Oosteurijk-Hon- garije zulke groote verwachtingen hadden gekoesterd, een noodlottige misgreep bleek en daarom moest worden prijsgegeven. Wij zagen verder, dat oorspronkelijk de ontwa pening van de Macedonische bevolking als een gewichtig geneesmiddel werd aangepre zen en dat men thans, in tegenstelling daar mee, juist tot de bewapening van de bevol king wil oveigaan. Wij waren getuigen van het hardnekkig tegenstribbelen der mogend heden om de hervonnings-ambtenaren in Turkschen dienst %n bezoldiging te laten overgaan, en bespeurden met verbazing, dat weinige weken later eene volledige oinkee- riug in deze zaak is voorgekomen, en men den sultan nu op een presenteerblaadje aan biedt, wat men hem nog kort geleden beeft onthouden. Wij vernamen uit den mond van Sir Edward Grey, dat. hij onder zekere omstandigheden de toestemming wil intrek ken tot de verhooging van de Turksche in voerrechten met 3 pet., die den financieelen grondslag van het hervormingswerk levert. Kortom, er heersebt zulk eene onbestendig heid aan de groene tafels, dat men daarbij slechts kan denken aan den grijsaard, die zioh niet weet te helpen." Duitechland. Een nieuw Harden-proces, dat in nauw verband staat met bot vorige, is te Mini- eken gevoerd. Ditmaal was Harden de kla ger, die den verantwoordelijken redacteur van de Neue Freie Yolkszeitung te München Anton Stadele een proces heeft aangedaan wegens een artikel, waarin de onder eede af gelegde verklaringen van vorst Eulenburg iu de processen Biilow-Brand en Moltke- II arden besproken werden daaraan werd toegevoegd, dat het gerucht liep, dat Har den van vorst Eulenburg een millioon mark had gekregen, opdat hij verder zou zwijgen en niets meer aan het licht brengen. Het is steeds de vraag of vorst Eulenburg homo- sexueele neigingen heeft, waarom alles draait. Vorst Bulenburg, die in het voor liet schepenen gerecht gevoerde Moltken- Harden-proces niet verschenen was, heeft iu het Biilow-Brand-proces verklaard, dat hij zich nooit tegen art. 175 Strafwetboek ver grepen liad, en heeft dit nader bevestigd in het strafproces., dat daarop door het O. M. tegen Harden werd gevoerd. Harden heeft de verklaring van vorst Biilow niet door tegenbewijs trachten to ontzenuwen, en op grond daarvan heeft Stadele in zijn art'- kel den indruk weergegeven, dat Harden of geen bewijsmateriaal tegen den vorst had öf zich had laten stoppen. Vandaar dit nieuwe proces, waarin Har den met eenige getuigen kwam, die verklaar den, dat vorst Eulenburg wel tegennatuur lijke ontucht met hen bedreven had, terwijl Harden's verdediger de verklaring aflegde, dat hij reeds in de Berlijnsche processen deze getuige<n had willen dagvaarden, maar dat dit hem geweigerd was. De rechtbank kwam daardoor tot de overtuiging, dat Harden er in gedaagd was het bewijs le leveren, dat bij belastend materiaal legen vorst Eulen burg in handen hoeft gehad, en dat de ver denking is uitgesloten, dat hij van iemand geld aangenomen heeft on daarna gezwegen hoeft. De redacteur van de Neue Freie Volkszeitung had zich aan beleediging schul dig gemaakt, door dit als gerucht te vermel den, en werd veroordeeld tot 100 mark boete. Btlffli. Brussel, 22 April. In het voortge zette debat over de naasting van den Oougo verzette de regeering zich tegen het in be handeling nemen van het voorstel der socia listen tot het houden van een referendum. Engeland. j Londen, 2 2 A pr i 1. Sir Henry Camp bell Baoinerman is overleden, j (Het doodsbericht van den gewezen eersten minister komt niet onverwacht. Slechts een paar weken liggen tusschen zijn aftreden als hoofd van het kabinet en zijn dood). Denemarken. Kopenhagen, 2 3 April. In de rid derzaal van het paleis van Christiaan VII j had gisteren een gala-maaltijd plaats, waarbij i Koning Frederik en Koning Eduard van En- geland hartelijke dronken uitbrachten op de wederzijdsche goede betrekkingen tusschen do beide landen. Marokko. Volgens een bericht uit Tanger zijn al daar drie gezantschappen van Moelay Ha- fid aangekomen, bestemd voor Berlijn, Lon den, Parijs en Madrid. De afgezanten brach ten bezoeken aan de consuls der verschil lende mogendheden én overhandigden aan dezen brieven van Moelay Hafid ter hand. Men zegt, dat deze brieven het verzoek in houden, om gedurende twee maanden tus schen hom en Abd-e!-Azis neutraal te blij ven; in dien tijd zal hij er voor zorgen, dat de zaak tot een beslissing zal komen. Ver der moeten de brieven de verzekering be vatten, dat Moelay Hafid de gesloten ver dragen zal eerbiedigen. De gezantschappen zullen per eerste gelegenheid naar Gibral tar vertrekken en vandaar weder afzonder lijk haire reis vervolgen. De sints geruimen tijd voorbereide opera- tiën van de Franschen in de richting van de oase Tafiict zijn begonnen met een verlies voor de Franschen tengevolge van den nach telijken aanval, waaraan zij hebben blootge staan, dat intusschen spoedig daarop weer is uitgewischt. Officieel worden de verliezen van de Franschen in het nachtelijke gevecht van El Meuebba opgegeven als 30 dooden en 98 gewonden. De nadere berichten over dit gevecht laten er geen twijfel over bestaan, dat de bevelvoerende officier, kolonel Pier- ron, in zijn kamp, dat slecht bewaakt schijnt te zijn, werd overrompeld. Het eerste ge deelte van het gevecht werd gevoerd tusschen de tenten van de soldaten. De af deeling leed hare zwaarste verliezen in het tijdsbestek, dat verliep voordat de soldaten de wapens hadden kunnen aangorden en de in het kamp gedrongen vijanden naar buiten konden drij ven. Tot de dooden en gewonden beeft het vreemden legioen het grootste contingent ge leverd. Havas geeft het volgende verhaal van het gevecht De oolonne-Pierron800 man sterk, kam peerde ten noorden van Talzaza. Kleine pes ten, samengesteld uit 10 spahis en 30 zoua- ven, waren op 1500 Meter afstand van het kamp uitgezet. Het waa 3 uur 's nachts. De nacht, was helder, maar er waaide een hevige wind. De gehoele harka, bestaande uit 2000 voetgangeis en 300 ruiters, deed een nach telijken marsch om op een geweerschot af stand van de voorposten te blijven staan. Eenige Marokkanen, geheel naakt om geen gerucht te maken, met kapmessen gewapend, slopen naderbij, overvielen de schildwachts en staken hen overhoop; de 10 spahis wer den gedood en van de 30 zouaven werden 25 ernstig gewand, maar zij konden, al vuren de en zich met de bajonet verdedigende, het kamp bereikenDie hevige wind belette, dat men hen hoorde. Inmiddels maakte de rest van de harka eene omtrekkende beweging en deed een woe denden aanval op bet kamp. Er was een oogenblik van wanorde, dat spoedig voorbij was, waarin eenige officieren gewond wer den. Het was toen een verschrikkelijk ge vecht van man tegen man. Het legioen en de scherpschutters deden de bajonet op het geweer en de spahis trokken de sabels om het kamp van vijanden te zuiveren. De lijken van de Marokkanen bedekten den grond, tusschen die van onze soldaten gemengd. Nadat de vijand buiten het kamp was gedre ven, maakte de kavallerio eene woedende jacht op hen over nagenoeg tien K.M. af stand; daaibij werden nog meer dan 500 gedood en het dubbelo aantal gewond. Generaal d'Amade heeft zijn ballon captif naar Versailles terug gezonden. Deze hooft nooit tot iets anders gediend dan om den Marokkanen de Fransche stellingen te ver raden. Reuters agentschap te Londen bericht, dat de Britsohe regeering aan de Engelsche onderdanen te Mogador heeft laten mede- deolen, dat zij in het vervolg geen bescher ming moer kan toezeggen tegen de gevaren,1 voortvloeiend uit het verblijf in Marokko. V*r*»nigd® Uit Washington wordt bericht, dat de voorzitter der oom missie van den senaat van bui ten 1 an dsche zaken, na verschillende be sprekingen met president Roosevelt en staatssecretaris Root, een door den presi dent goedgekeurd besluit beeft opgesteld, waarin do president gemachtigd wordt te gen Venezuela zoodanig op te treden als de handhaving der waardigheid van de Veree- uigde Staten en de zorg van de Amerikaan- sche belangen zullen vorderenMen rekent er op, dat liet congres dit besluit zal aan nemen. Dan zal de regering eerst nogmaals eene scheidsrechterlijke afdoening verlan gen, doch daarna, als het noodig mocht zijn, tot strengere maatregelen overgaan. Te Washin rton is een arbitrage-verdrag met Spanje onderteekend. Het is opgesteld in denzelfde geest als de met andere Eu ropeesche staten reeds gesloten verdragen. Eventueele geschillen zullen aan bet oordeel van het Haagsolic gerechtshof onderworpen worden Zuid-Afrika. Kaapstad, 22 April. De gouverneur der Kaapkolonie opende heden liet parlement met eene rede waarin hij zeide dat de depres sie onlangs veroorzaakt door de diamantcrl- sis een zeer betreurenswaardige vermindering van 's lands inkomsten beeft tengevolge ge had, doch dat de uitzichten niettemin bevre digend zijn. Allerlei. vGisteren nacht zijn op den spoorweg tussche Cliratnes en Le Mans de draden der signalen doorgevijld. Gelukkig werd bet in tijds bemerkt, want op die lijn Loopen vele treinen en eene ramp had niet uit kun nen blijven. -Bij Trondhjem is den beer Huitfeldt, Noorach militair attaché te Berlijn, een on- ge'uk overkomen. Op een tocht op sneeuw - schaatsen, viel hij van een steilte, waarbij zijn sneeuwstok bom in het onderlijf drong. De wor,d werd zeer bedenkelijk geacht. vVolgens de laatste berichten zijn bij de spoorwegramp van Braybrook 42 personen gedood en 88 gewond. Drie wagens zijn in elkander geschoven. Daar er brand in de puinen uitbrak, kregen verscheidene perso nen brandwonden. De twee treinen reden achter elkander. De aanrijdende trein bekwam bijna geen schade. Volgens den machinist van dezen trein werk te zijn rem niet. vEén onderzoek, ingesteld na den reu zen brand te Chelsea (een voorstad van Bos ton) heeft aan het. licht gebracht, dat de brand met moedwil was gesticht. Veertien lijken zij.n uit het puin te voorschijn ge brachtmaar nog 80 personen worden ver mist. vEen der beroemdste middéleeuwsche kasteelen van Duitschland, dat van Gutten- berg, is afgebrand. Het kasteel bevatte een rijke en beroemde verzameling van wandta pijten, schilderijen, boeken en jachttrofeeën. Het was verleden jaiair nog héelemaal her steld. vEen entrepot van den Grand-Trunk- spoorweg te Toronto is door brand vernield. De schade wordt op 50.000 do-bars geschat. Dtoor het plotseling wassen der Oka zijn 650 huizen van Orel döor het water om ringd De bewoners hebben uit schrik hunne woningen verlaten. Daar de kelders der ma gazijnen onder water staan, is er gebrek aan voorraad. OOST-IND1E. Bali. Het. Hbld. ontving van zijn correspon dent te Batavia, het volgende bericht: „Morgen vertrekt de voor Kloeugkoeng bestemde expeditionnaire macht, samenge steld uit het 20 bataljon infanterie, 1 secf-ie genie van Tjimahi, 2 sectiën snelvuurgeschut van 3,7 c.M., en 2 sectiën berg-artillerie van Soerabaja." Do Staatscourant van Donderdag 23 April bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot notaris te Boxtel J. H. J. Niemann, candidaat aldaar tot notaris to Vlissingén J. C. Vothacke, candidaat te Breda-. benoemd tot lid van het college van cura toren der Rijks-Universiteit te Utrecht mr A. F. baron van Lynden, burgemeester van ytrecht. benoemd tot ridder in de orde van don Ned. Leeuw H. Spakler, consul-generaal der Nederlanden te Singapore. benoemd in den Raad van Lidië tot vice- president D. F. W. van Rees, .id, tot ledeu mr. J. G. Pott, directeur van enderwijs enz. in Indië en R. H. Eblbiuk, resident van Soeraibaya benoemd bij de genie tot le luitenant de '2e luitenant M. Wins, gedetacheerd bij het Indische leger, thans a la suite lij de Kolo niale reserve benoemd bij het regiment genietroepen tot le luitenant de 2e luitenants D. van den Berg en W. van der Hout, beiden van het korps benoemd bij bet reserve-oersoneel der landmacht bij de infanterie-landweer tot reserve-luitenant-kolonel in zijn tegenwoordig district de reserve-majoor E. Luden, com mandant in het 22e landweer-district; benoemd tot regeerings-gedohgeorden op het in Mei 1908 te Brussel te houden Con gres international pour 1'étude des regions polaires do gepensioneerde zeekapitein L. A. H. Lamie te Arnhem en dr. J. P. van der Stek, tijdelijk directeur van het Meteorolo gische Instituut te De Bilt; tot plaatsver vangers dr. E. van Everdingeu, hoofddirec teur van voormeld instituut en de kapitein- luitertant ter zee titulair J. M. Phaff, sous chef der afdeéling hydrografie bij het ma rine-departement to Den Haag. benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse L. K. Garf, arts. met ingang van 16 April 1908 is bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie be vorderd: a. tot oommies H. G. van Locke ren, thans adjunct-commies; b. tot adjunct- commies G. Franssen, thans eerste klerk. benoemd tot gedelegeerde der Nederlnndsche Regeering bij de op 28 April 1908 te Brussel te houden conferentie tot herziening der bepalin gen van de Algemeene Akte van Brussel, die den invoer van wapenen on munitie in bepaalde gedeelten van Afrika betreffen, de heer jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, Harer Majes teit? buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Belgische Hof, en tot toege voegd gedelegeerde de heer L. P. de Stoppe laar, gepens. luitenant ter zee le klasse, direc teur der Nederlandsche Grondbriefbank te Am. sterdam op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Tiel, aan mr. A. l'ynacker Hordijk, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewa ring te Tiel, J. G. H. R. Bönhoff, burgemeester aldaar verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der nationale orde van burgerlijke verdiensten, hem door Z. K. H. den. Vorst van Bulgarije geschonken, aan W. H. Olivier, commissaris van politie te 's-Graveu- hage; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreohter-plaatsvervanger in het kanton Assen, aan mr. A. H. Büchler, onder dankbe tuiging voor de'als zoodanig bewezen diensten; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van den voogdijraad te Tiel, aan mr. J. H. G. Bekker toegekend de eerepenning voor verdiensten jegens 's Rijks Musea, in goud, aan dr. H. W van der Woele, conservator te Leiden, tor zake van de door hem gedane schenking van eeno verzameling insecten aan 's Rijks museum van natuurlijke historie aldaar benoemd, met intrekking van het Kou. be sluit van 3 Maart 1906, voor het tydvok van heden tot en met 13 Aug. 190S, tot buitenge woon hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hoogesohool te Delft, P. Th. L. Grinwis Plaat, Oost-Indisch hoofdambtenaar mot verlof, laatstelijk ingenri-ur der le klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken in Nod .-Indië, sedert bevorderd tot hoofdingenieur der 2e klasse; verlof verleend tot het aannemen der onder- sohcidingsteekenen, achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen dr. J. Bergsma, te Groningen, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Groningen, do versierselen van Officier d'Académie, hem door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoo- ne Kunsten der Fransche Republiek geschon ken S. Hirschmann, te 's Gravenhage, kunstschil- deres, de gouden medaille der orde van Sint Anna van Rusland, haar door Z. M. dea Keizer aller Russen geschonken als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen ©erepenning voor menscthlievend hulpbetoon en een loffolijk getuigschrift toege kend aan: 1. W. A. Morehouse, gezagvoerder, en 2. E. van Daires, tweede-stuurman, beiden van het Britsohe stoomschip „Ottoman" wegens de door hen in gemeenschap mot levensgevaar verrichte redding van de opvarenden van het Nederlamlsohe sohoenersohip „Anina" op 19 October 1907 bekraohtigd de aanstelling van dr. N. Schoorl bij besluit van den raad dor gemeente Amster dam van 1 April 1908 tot buitengewoon hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit to Amsterdam. Het Koninklijke bozoek aan de hoof dsta dl Gisterenmorgen verleende H. M. de Koningin audiëntie aan burgerlijke autoriteiten. Op deze audiëntie, welke in dien namiddag werd voortgezet, verschenen tal van vertegenwoordigers van vorecnigingen en genootschappen. (Wij vin den uit Utrecht genoemd den Senaat van het U. S. C. en de Ver. Koninginnedag). Do heer S. P. van Eeghen, voorzitter van de deputatie uit de Kamer van Koophandel, sprak tot de Vorstin een kart woord, waarin hij den toestand van handel en nijverheid

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1