KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. heeft eene kennisgeving aangeplakt, dat de scheepswerven aan de noord oostelijke kust, aan do Clyde en in Barrow de werklieden in de verschillende takken van bedrijf ge daan geven. Het besluit treedt in werking den 2. Mei80,000 personen worden er door getroffen. Portsmouth, 2 5 April. De kruiser „Gladiator" en do AmerikaansoUo mailboot ..Saint Paul" (van Southampton naar New-York bestemd), zijn tijdens een sneeuwstorm ter hoogte van de Needles (eiland Wight) tegen elkander aangevaren. Do Gladiator" kreeg zoo groote schade, dat zij nabij het dorp Yarmouth op str&id moest worden ge®ot, waar zij op zijde l'gt. Men vreest, dat 20 man zijn omgekomen. De mailboot kwam schade aan den boeg Tweede telegram. Waarschijnlijk zijn van de bemanning van do Gladia-.or minstens 35 verdronken. Twee officieren worden vermist. De aanvaring geschiedde in een siioeuwatorm, die het gezicht be nam. Vele mannen slaagden er in naar de bovenliggende zijde to kruipen. Toen oe kruiser het strand bereikte, konden zij zioli redden. Een twintigtal werden nog door kustwachters gered. Londen, 2 6 April. Uit Yarmouth (eiland Wight) wordt bericht, dat de Gla diator geheel wrak is. Een officieele mededeeling uit Ports mouth meldt, dat drie manschappon van de Gladiator zijn verdronken en dat e*n luitenant wordt vermist. Een later officieel bericht houdt in, dat vier manschappen van de Gladiator dood zijn on dat 20 a 30 worden vermist. Geen enkele van de matrozen werd door de St.- Paul opgevisoht. Acht manschappon zijm gewond Tweede telegram. Het is nu vast gesteld, dat 33 man van de bemanning van de Gladiator dood zijn. New-York, 25 April. Telegrammen uit Atlanta bericht, dat 250 personen, meest negers, gedood en 400 gerwond zijn in kringsbonnen, die gisteren in de staten Mis- sisippi, Louisiana en Alabama hebben ge woed. Verscheidene steden zijn bijna geheel verwoest. OOST-INDIK. Krijgsverrichtingen In Indië. Blijkens berioh't in de Staatscourant zijn bij de krijgsverrichtingen in Atjeli en on- dorbooragheden zwaar geiwondde ser geant M. H. J. Vertregt, licht gewond de kapitein dor infanterie A. W. A. de Koek van Leeuwen en do sergeants A. J. Lou wen cm A. Kalt; onbeduidend de sergeant A. G. H. Nurks; in üelobes en onderhoo- righeden verdronken in do Walanae nvier de 2e luitenant der infanterie A. Th. liuijer; op Bali bij do Onlusten in Kloeng- koeng, zwaar gewond en sedert overleden de le luitenant der infanterie N. R. Haremaker en de fuselier H. J. Snoek; niet levensge vaarlijk gewond de fuseliers B. Roest, licht gewond de fuseliers K. Hansgen, A. Rotama, J. Bezomer, A. A. van der Reijden, G. Bottoma, B. R. Coet^ra, A. J. Kuypers en J. J. Langner; in de Padangsche bovenlan den bij de onlusten op fort vatn de Ca pellen, gewond de sergeant N. V. B. Christiansen. De Staatscourant van Zondag 26 en Maandag 27 April bevat o. m. het volgende Kon. besluit: benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht L. K. Garf, arts. Het Koninklijke bezoek aan de hoofdetad. Zaterdagmorgen hebben H M. do Koningin en Z. K. H. de Prins een bezoek gebracht aan de Luthersche Diaconessen-in richting aan de Van Eeghemstraat, een particuliere ziekenverpleging (met een af doening voor stadspatiënteu). welke thans ongeveer 19 jaar bestaat, sinds de oprich ting belangrijk werd uitgebreid en o.a. in 1899 door de beide Vorstinnen beaooht werd. Tegen kwart over tien hield de Kon. stoet voor het gebouw stil. Aan don hoofd ingang werd het Kon. Echtpaar ontvangen door het bestuur met den voorzitter, dr. K. Scharten. Door de fraai versierde ves tibule schreed men naar de huiskamer, waar de voorzitter de Hoog© Bezoekers met een enkel woord het welkom toeriep en do overig© bestuursleden, benevens den predi kant-directeur, ds. Tb. E. Esaachsen en de besturende zuster diakonee L. Krüger aan If M. en Z. K. 11. voorstelde. Op do wandeling die nu aanving werd H. M. dooi de beet urende zuster ingelicht, terwijl do predikant-directeur Z. K. H. tot gids dien de. Na een rondgang door het z. g. moe derhuis, verblijf der zusters, werd de eerste verdieping van het ziekenhuis be zichtigd, waarna de stoet do kapel bereik te, waar door do op do galerij opgestelde schare verpleegsters een welkomstlied ge zongen wond Achtereen volgens werd nog een kijkje ge nomen in het nieuwe zusterhuis, dat pi. m. 4 jaar geleden gebouwd werd, op do tweede ©n dorde verdieping van het zieken huis, de laatste ingericht voor stads-patiën- ten, operatie-, verband- en kinderkamers en ten slotte in de leeszalen op de tweede ver dieping van het moederliuih. Om Haa(r wandeling door het gebouw sprak de Koningin do zieken met oen onkel woord toe, hun daarbij fraaie foto's van Het Loo aanbiedend. In het geheel werden aldus een 90-tal foto's als herinnering aan dit bezoek aangeboden. Zeer voldaan over het bezoek dat onge veer drie kwartier geduurd had, verliet het Kon. Echtpaar do inrichting, om na een rijtoer ten Paleiz© terug te keeren. Te half twee 's namiddags werd wederom uitgereden voor een bezoek aan do Rijks academie van Beeldende Kunsten aan de Stadhouderskade Aan den ingang van het gebouw werden do Koninklijke Bezoekers ontvangen door een deputatie uit de hoogleeraroti en door deao naar boven geleid. In de Raadzaal werden Zij opgewacht door do leden der commissie van toezicht, waarvan mr. J. A. Sillom voorzitter is. De heer Sillem stelde zij medeleden voor en vervolgens ook de hoogleeraren der Academie, in de eerste plaats den directeur, prof. Derkinderen en de hoogleer aren jhr. dr. J, Six. C. L. Dake, N. v. d. Waav, Bart van Hovo en P. Dupont. Mej. Maria van Hove, naar leertijd de oudste der leerlingen, bood Hare Majesteit een bouquet- aan. In zijn korts toespraak verzekerde de heer Sillem dat dit bezoek van Hare Ma jesteit aan de ecnige instelling van hooger kunstonderwijs, zooals dit bij de wet is ge regeld, bijzonder op prijs werd gesteld. Spr. hoopte, dat II. M. er zich van zou gelieven te overtuigen, dat, hoewel de inrichting nog steeds met te bej>erkte middelen wer ken moet, deze toch Wijk geeft van een op gewekt leven en zij op gunstige «resultaten wijzen kan. Vervolgens verduidelijkte spr. de strekking der tentoonstelling, welke door deze gelegenheid in het gebouw was saam gestel a Hierna gaf de heer Sillem het woord aan den hoogleeraar-directeur, die een kort overzicht gaf van het geheel© onderwijs aan de Academie. Na, dee© toespraken volgde de bezichti ging van de Academie. Eerst werd een bezoek gebracht aan twee verschillende schilderklassen. Het was nu eigenlijk vacantie, maar de leerlingen der Academie waren voor deze buitengewone en feestelijk© gelegenheid opgeroepen en in grooteu getalen hadden zij daaraan gevolg gegeven, zelfs velen die niet t© Amsterdam thuis hoorden. Aldus werd in deze z^len de praktijk van hét hoogere kunstonderwijs aan het Vorste lijke gezelschap voor oogen gebracht. Hierna, begaven de bezoekers zich naar de Groote Gehoorzaal, om vervolgens ook de daarnaast gelegen zaal te bezichtigen. Door de goede zorgen der hoogileeraren was in deze beide vertrekken een hoogst be langrijke tentoonstelling tot stand gebracht. Zij gaf een nagenoeg volledig overzicht van de geschiedenis der verschillende Acade mies, die als voorloopers der tegenwoordige instelling zijn te beschouwen. Hare Majesteit werden verschillende in- lichtingen en toelichtingen bij het tentoon gestelde gegeven en tevens werd Haar, oven als de Prins, een verhandeling aangeboden i in den vorm vaoi een kunstig uitgevoerd boekje, op oud-Hollandscli papier gedrukt bij de heeren Enschede Zoon, te Haar lem. en door de Amsterdamsche firma i Brandt Zoon gebonden. Het was boven dien versierd met etsjes, vervaardigd door leerlingen der graveerklasse van prof. Du- pont i Tegenover den titel staat het portret van Koning Willem I, den stichter der Kon. Academic, geëtst naar Hodges door H. Mever. De têfiBt van de hier bedoelde verbande- I ling zal verschijnen in de Mei-aflevering I van het tijdschrift de XXe Eeuw. Zij heeft de strekking om, met de tentoonstelling in de Academie blijvend te versterken. Om dit doel te bevorderen zal de tentoonstelling nog gedurende veertien dagen voor het pu bliek te bezichtigen zijn. Na het bezoek aan de Academie van I Beeldende kunsten werd een groote rijtoer gemaakt door de buitenwijk, achter de Nas- saukade gelegen, om vervolgens den jaar- lijkschen tocht te doen door de Willem straat en den Zandhoek, de bekende Oran jebuurten In de Willomstraat was weder op ©en tribune ©en kinderkoor opgesteld dat ecnige liederen zong, terwijl aan H. M. bloemen werden aangeboden. Ook in den Zandlhoek zongen kinderen liederen en werden opnieuw bloemen aangeboden. Van daar werd naar hot Paleis teruggereden. Aan het diner ten Hove zaten verschil lende civiele en militaire autoriteiten aan. II. M. de Koningin en de Prins der Ne derlanden vereerden Zaterdagavond met hun tegen woordigthedd de voorstellimg in den Stadsschouwburg, gegeven door de Kon Veroen. Het Noderlandsohe Tooneel, bij wolk© gelegenheid werden opgevoerd „op hoog bevel het le en 2e bedrijf van Klei ne Dora naar den roman van Ch. Dickens, bewerkt door Frans van Schöntihan. To kwart over acht namen de hoog© be zoekers de voor hen bestemde zetels in. De Koningin droeg een licht zijden toilet en was getooid met diadeem en rivière. De Prins was gekleed in admiraals-uniform. De schouwburg was niet zoo goed beeet als gewoonlijk en er werden weinig gala uniformen of fraaie toiletten opgemerkt. De hoog© bezoekers, bij wiens binnen komst het publiek ziöh van zijn© zetels ver hief, werden op de gebruikelijke wijize ont vangen en uitgeleid door schouwburg-com missarissen en de leden van den Raad van Behoor vaji het Noderlandsohe Tooneel. Tc kwart voor tien was de voorstelling geëindigd Gisteren voormiddag hebben H.vM. de Koningin on Z. K. fi. de Prins de gods dienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk, welke met eene talrijke menigte was gevuld, waaronder o.m. werden opgemerkt do commissaris der Koningin in do pro- vincio Noord-Holland, mr. G. van Tienho ven de burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen de marine commandant, schout bij-nacht Sweerte de Landas Wyborgjb, o.a. Het Kon Echtpaar begaf zich te voet van h©t Paleis naar de Kerk II. M. had, over oen bruin kleed een bonten mantel, en droeg een donkerkleu rige toque, met lichte strikken, een enkele veer en een aigrette opgemaakt. Z. K. H. was in admiraals-uniform. Voorganger was ds. J. J. van Noort, die tot tekst had gekozen Joh. 14 19: „Want ik leef en gij zult leven." Te voet bereikten II. M. en Z. K. H. weder het Paleis. Nadat het Kon. Echtpaar na de gods dienstoefening in do Nieuwe Kerk ton Pa leiz© was teruggekeerd, kwam weldra een gesloten hofriituig voor. H. M., van een hof dame vergezeld, stapt© in en bracht oen be zoek aan mevrouw Röoll, geboren baronesse Sloet van Marxvold aan do Keizersgracht 618. Hare Majesteit toefde ruim een uur bij mevr. Röoli. die, zooals men weet, vroeger een Haror hofdames is geweest. Gisterenmorgen bracht het Kon Echt paar het gewone bszoek aan Artis. Langs den weg bevond zich een bijzonder talrijke menigte, die H. M. de Koningin, ©n den Prins niet minder, hartelijk toejuichte. Aan den ingang van „Artis" werd het Echtpaar begroet door het genootechaps- bestuur, mr. C. H. van Tienhoven, voor zitter, en dr. C. Kerbert, directeur. Ver volgens werd H. M. voorgesteld aan do hee ren van het bestuur, jhr. mr. W. G. De- del, secretaris: J. C Sweys, penningm., B. L Gluiperts en W. F. Heukolom. Nadit de heeren aan de Kon. Bezoekers waren voorgesteld, begaf men zich onmid dellijk naar den tuin. liet weer hield zich uiterst gunstig en het bezoek is dan ook voortref fel ijk gesla agd De Hooge bezoekers gingen allereerst een kijkje nemen "bij de vcesen, het geschenk van de Koningin en den Prins. Vervolgens wer den de zebra's en de fasauterie bezichtigd. Langs het aquarium en het hertenpark kwam men in de serre, waar mr. Lorentz do we tenswaardigheden exposeerde der Nieuw-Gui- nea-expeditie welk© onder zijne leiding hoeft plaatö gehad. H. M. en Z. K. H. namen met bijzopder veel belangstelling in oogenschcuw de tent, de vreemde vogelsoorten en andere opmer kelijke voorwerpen, die door mr. Lorentz persoonlijk werden verklaard. De Zuid-Nieuw-Guinea-tentoonstellmg is in kooge mate belangwekkend. Omgeven door smaakvol gerangschikte tropische ge wassen ziet men daar al het merkwaardigs, dat mr. H. A. Lorentz, de moedige en kun dig© reiziger, op zijn tocht door dit eiland verzameld heeft. In 't midden staat de tent van „green rot-proof", welk© hem steed's herbergde, er in en omheen de verschillend© dingen door hem gebruikt. de uit elkaar neembare petroleumlamp, den draagmand, waarmede de in petroleumbussen verpakt© mondvoorraad werd vervoerd. Na de zeeleeuwen en nijlpaarden bezocht men de groote volière, waarin de kwakken men herinnert zich de geschiedenis van het Naardermeetr en de geacclimatiseerde papegaaien belangstellend werden bekeken. De wandelincr door den tuin was hiermede ongeveer ten einde. Langs do talrijke menig te "bij de muziektent waar opnieuw1 gejuich weerklonk en het Wilhelmus werd gespeeld, wërd de terugtocht naar de Koningszaal aan vaard. Evenals alle jaren was deze zaal ook thans weer herschapen in een lusthof Geruimen tijd vertoefden H. M. en Z. K. H. daar en onderhielden Zij zich met het Artis-bestuur. Daar werd ook de eer©-wijn rondgediend. Mej. Elisabeth Sweys bood H. M. toen een prachtige bouquet aan, di© minzaam aanvaard werd. H. M. en Z. K. H. namen vervolgens af scheid en bestegen onder juichkreten van do buiten wachtende menigte het a la DaumOnt bespannen Koninklijke rijtuig. Dadelijk na don middagrit kwam weer ©en gesloten hofrijtuig voor. Ditmaal voor Z. K. H. Prins Hendrik, die, van een adjudant vergezeld, een bezoek aflegde bij mevrouw Van LoonEgidius, dame du pal ais. Prins Hendrik toefde ruim een half uur ten huizo van mevr. Van Loon, Keizersgracht 672, en was te ruim vijf uur ten paledze terug. Te 7 uur des avoids begon gisteren het diner ten Hove, dat' als bijzondere gasten telde de heeren mr. Van Tienhoven, voor zitter van het „Artis;"-bestuur, en ds. Van Noort, di© des morgens in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefening had geleid. H. M. ae Koningin heeft den adju dant generaal-majoor E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken benoemd tot eersten adjudant en sous-chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin. De Portugoesche gezant graaf De SéÜr, krijgt een tijdelijke zending naar Rio de Janeiro. Voor Russisch gezant bij ons Hof is be stemd graaf de Pahleu, staatssecretaris te St. Petersburg. Do gezantschapsattaché mr. Schmo- lik is a.ls legatieeecretaris geplaatst bij het geoantscliap te Berlijn. De Tweede Kamer is thans ter open bare vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 28 dezer, des namiddags oan half twee. Prof. v. d. Sande Bakhuizen te Lei den is benoemd tot commandeur der Deen- sche Danebrogsordcdo oud-inspecteur van Ik t ijkwezen te 's Gravenhage, de hoer R P. Moors, tot commandeur der Frans Jozefs- Orde; jhr. dr. C. van Vredenburch, geiziant- schapsraad te Weenen, thans tijdelijk zaak gelastigde te Lissabon,, tot commandeur 2e kl. der orde van den Uzeren Kroon van Oostenrijkjhr. van Weede, honorair ge zantschapsattaché te Weenen, tot ridder der Frans Jczefisorde; jhr. F. Michiels van Verduijmcn, destijds honorair gezantscha.ps- attachó te 's Gravonhag© en jhr. van Haer- sma de With, honorair geza.ntschapsattaohé te Berlijn, beiden tot ridder 4e kl. der Kroonorde van Pruisen. De heer Michiels is werkzaam gesteld aan het dep. van bui- toulandsche zaken. Tot directeur der Twentsche Elec- trische Tram-Maatschappij is benoemd de heer P. Marius Nieuwen hu is te 'sGraiven- liage. Jubileum ds. Meerdink. Ds. Moerdink, predikant te Groningen, vam wiens gouden jubileum wij melding maak ten, werd Zaterdag op do receptie, die hij hield in de consistoriekamer der A-kerk, door tal van besturen van corporatiën en vereenigingen en vele particulieren geluk- gewenscht *D©u jubilaris werd onder hartelijke woor den een couvert aangeboden door den nestor van den kerkeraad, den heer P. Alings. Aan de 9om, die dit oouvert bevatte, zal later door den jubilaris een bestemming worden gegeven. Verder werd overhandigd het levensgroot portret van den jubilaris zelf, dat een plaats zal worden gegeven in do consistoriekamer der Martinikerk. Deze geschenken gingen vergezeld van een album met do namen der schenkers. Gisteronmorgen haddfen prof. dr. S. D. v. Veen van Utrecht ds. B&Mer en ds. Idonburg van Amsterdam ter eere van dit gouden jubilé op respectievelijk in de Mar tini-, A- cn Nieuwe Kerk te Groningen. De Burgemeester van Ginnekon, de hoer B. II. E. baron van der Borch, is op 60-jarigen leeftijd overleden. Holland-België 3—1. Men schrijft uit Rotterdam Gisteren had te Rotterdam op het Slparta- terrein de internationale voetbal-wedstrijd plaats vanwege den Nederlandsëhen Voetbal bond, tusschen Nederland en België, om het bezit, van den „Nieuwsblad-beker". Was de dag ongunstig aangevangen wat het weder betreft, daar storm-, hagel- en regenbuien elkander gestadig afwisselden, even voor de wedstrijd een aanvang zou ne men brak de zon door en maakte dat alles plaats voor een stijven bries, die dwars over het ve'd woei, zoodat hot. de spelers weinig hinderde. V rooi ijk zag hot terrein ©r uit; tallooze vlaggen op de twee groote tribu nes, benevens om het veld, boden een bij zonder feestelijken aanblik; bovendien zorg de de muziek dat de stemming er in bleef. Toen even half drie het aauvangsignaal klonk, hadden een 8000 toeschouwers zich ©en goede plaats verzekerd, waaronder wo tal van hooge autoriteiten opmerkten. Ook de waarnemend© biyrgemeester, de heer Hu- dig, toonde zijne belangstelling. Het verloop van den wedstrijd in alle on derdeel en te beschrijven achten wij niet doenlijk, te meer daar het allerminst een fraaie wedstrijd' is geweest. Allereerst memoreeren wij het optreden van den Eugelschen scheidsrechter, een op treden waaraan zelfs de meest ervaren scheidsrechter in Holland een lesje kan ne men. Ten tweede het over het algemeen, maar vooral in de middenlinie overwegend sterker zijn der Hol 1 andere. Hot waren de 3 spillen De Korver (bo venaan) Stempels en Bekker, die Holland de overwinning hebben gebracht, al volgt hier direct pp, dat alle elf zich gegeven bobben, zooa'ls men verwachte. De center-voor Akkersdijk, voor het eerst in een internationalen wedstrijd uitkomend, was in één woord voortreffelijk, hoewel na tuurlijk Snethlage en Thomce de sterren waren der voorhoede. De nederlaag der Belgen moet men dan zoeken in een zelf falen in de verdediging, terwijl hun uitvallen door de reedis genoem de middenlinie alle hocup op sucoes moesten doen verliezen. Bovendien speelden de Belgen, voorname lijk Pierrard, weder zeer unfair en kregen ze daarvoor herhaaldelijk een waarschuwing. In het begin spelen de Belgen met 10 man en eerst als het spel 18 minuten oud is, komt een reserve van hun in het veld. Tien minuten na het begin scoort Sneth lage uit een pracktvoorzet. van Jurgens en 18 minuten over 3 doet dezelfde speler dat nog eens uit een strafschop, ontstaan door dat een der Belgische achterepelers de zwe vende bal uit het dool sloeg. Negen minuten voor de rust gaat een Belg het veld uit en wordt dus wederom met 10 man verder gespeeld. Precies half vier werd rust geblazen. Na de hervatting te 3 uur 4£, wordt de spel-kwalitedt wel iets 'beter, maar het ge halte van een internationalen strijd heeft de ontmoeting ons slechts sporadisch laten zien. 4 uur 5 scoort Thomeo wederom uit een strafschop en slechts 20 seconden voor tijd maken de Belgen op een wijze, alsof hun dat punt cadeau gedaan werd, hun ©enigste tegenpunt. Met. 31 zegevierden de Hollanders. Onmiddellijf: na den afloop reikte de beer J. Warner, voorzitter van de N. V. B. den beker aan captain Heyting uit in- een fraaie toespraak, waarin de schenker vak den be ker, <Je heer C. Sijthoff, directeur van het Rotterdamsche Nieuwsblad, gehuldigd werd. Baron De Xaveleye, voorzitter van den Belgischen Voetbalbond, hield een fraaie Fransohe speech, waarin het spel der Hol landers bovenal geroemd werd. Rest ons nog een woord van hulde te brengen aan den heer A. J. Rronkkorst, commissaris der R. V. B. en V. Hendriks, secretaris van Sparta, voor de enorme werk zaamheden welke zij verricht hebben om den wedstrijd te doen slagen, zooals dat Hulde 1 Ontvlucht. De valsclie munter, dio te Heerlen was gevat, is door eeai gat in den muur zijner gevangenis ontvlucht. Vermoe delijk heeft hij de wijk genomen naar Duitschland. (-Avp.) Met 2 0.0 00 er van door. Se dert eenige dagen wordt te Fijnaart vermist de veekoopman v. B., die vain verschil lende boeren te Oudonbosch geld in bewaring had, tot een gezamenlijk bedrag van pl. ni. f 20.000, dat met hem spoorloos verdwenen is Men vermoedt dat hij do vlucht naar Bel- gië heeft genomem De misdaad te Arnhem. Mot het jongetje, dat te Arnhem het slachtof fer werd van een moordaanslag door zijn vader, gaat het- redelijk. Onder de electrise-he tram. Zaterdagmiddag 4 uur werd op het Beurs plein te Rotterdam de broeder-geestelijke J. Gevers, komende van het Westeinde to den Haag en werkzaam te Schiedam, bij het uitstappen uit een motorwagen van lijn 8 overreden door den bijlwagen, di© hem over het linkerbeen c" bet onderlijf' ging-' Ern stig verwond wérd'hij naar het ziekenhuis gebracht waar hij *s avonds is overleden. De vermiste Amsterdam sche notaris. Het lijk van den vermis ten notaris Richard uit Amsterdam is Vrij dagavond in de Rietlanden opgehaald. Verdronken. Zaterdagmiddag miste de werkman v. L., te Steenbergen, toen hij thuis kwam koffiedrinken, zijne vrouw. Hij vond haar in de achter zijne woning loopende sloot liggen. Toen zij werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds ge weken. De vrouw was bij het waterscheppen voorover gevallen. 'Geen stembusstrijd. Bij de [Vrijdag te Rotterdam gehouden herstem ming voor drie loden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor het logement en koffiehuishoudersbedrijf, kwamen in 0 8temibil jetten.'Zeggenul! R. N. Invoer hooi en stroo in Prui sen. In aansluiting van het bericht, voor komende in de Staatscourant van 23 dezer betreffende den invoer van hooi en stroo in Pruisen, brengt de minister van Buiten- landsche Zaken volledigheidshalve alsnog ter algemeen© kennis, dat behalve zendingen van hooi en stroo, welke reeds aan de grens of onderweg waren, toen het vorbod van in voer werd uitgevaardigd, ook later yerzoai- den hoeveelheden tot 2 Mei e. k. wonden toe gelaten, mits de belanghebbenden voor den invoer een uitdrukkelijk verzoek richten tot de Pruisische autoriteiten, en de verzendin gen per spoor vervoerd worden en bestemd ziju voor het verbruik in de groote steden. St.-Ot. 't Was te koud en't zat er niet an! De ontvangsten gedurende de Paaschdagen aan de loketten der Hol la ndscbe Spoor aan het Cent raai-station te Amsterdam bedroegen dit jaar circa- f 5000 minder dan in 1907. Nachtvorsten. Men vreest in de Neder-Betuwe ,dat abrikozen, perziken en EngeJsche kroozen door de vorst in den nacht van Vrijdag op Zaterdag veel geleden zullen hebben. Ook in Friesland hoeft het Vrijdagnacht erg gevroren. De slooten lagen met. een laagje ijs, ter dikte van een kwartje soms bedekt. Hier en daar stonden 's morgens bloemen op de glazen. Het is aan liet gras te zien, dat het geleden heeft, de kleur van vele weilanden is bruinachtig geworden. Gratieverzoek S. Bland van den Berg H. M. do Koningin heeft af wijzend beschikt op het verzoek om gratie voor S. Bland van den Berg. Deze moet nu nog ruim 3 jaar gevangenisstraf ondergaan. aIn do oud-katholieke kerken in Ne derland is gisteren een herderlijken brief voorgelezen van. de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem en Deventer, waarin werd bekend gemaakt dat de wijding van den heer Mathew, uit Engeland, tot bisschop, die onlangs werd uitgesteld, morgen, -Dinsdag, te Utrecht zal plaats hebben. In een zevental overwegingen werden uit eengezet de redenen, die er toe geleid heb 'ben deze wijding alsnog te doen plaats heb ben nadat men eerst daarop was terugge komen De wijding zal nu morgen plaats hebben door den aartsbisschop mgr. G. Gul, in de kerk van de*H. Gertrudes in den Hoek van St Marie aDe luitetvaut-kolonel plaatselijke commandant te Utrecht M. |J. de Jongh, heeft pensioen aangevraagd tegen 1 Juli a.s. rTot lid van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers (vacature-Bakker) is gekozen de heer H. van Lingenonderwijzer te Utrecht, met 1689 van de 3002 uitgebrachte Jtemmen. Op den heer Nagtzaam, te Haarlem, waren 1203 stemmen uitgebracht, terwijl 110 stemmen blanco of van onwaarde waren. Genootschap voor Landbouw- en Kruidkhnde. rZaterdag werd in Bellevue te Utrecht onder voorzitterschap vah den 'heer Knep- pelhout van Sterkenlburg de algemeen© ver gadering gehouden van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. Bij do opening van do vergadering werd medegedeeld, dat het in het voornemen van het hoofdbestuur ligt aan den Commissaris der Koningin in deze provincie het eere voorzitterschap van het Genootschap aan te bieden. Een deputatie van eenige bestuur- deren zal den Commissaris daartoe gaan uit- noodigen. De voorzitter zal van deze depu tatie geen deel kunnen uitmaken, daar hij voor onbepaajden tijd naar het buitenland vertrektaan prof. dr. A. Maijer te Wage- ningen zal bet lidmaatschap van verdienste worden aangeboden. (Applaus). Ter vorige vergadering was door een mis verstand medegedeeld, dat de heer van den Bosch, voor die samenkomst als spreker aan gekondigd, zonder kennisgeving niet was verschenen. Dit is bij nader onderzoek on juist geblekende heer van den Boech had wel degelijk telegraphisch bericht van ver hindering gezonden, maar zijn telegram was onder papieren zoek geraakt. Het bestuur stelde het op prijs hiervan alsnog mede deeling to doen. Aan het door den secretaris uitge brachte jaarverslag ontleenden wij het vol gende Het aantal afdeelingen vei meerderde met één en wel door de oprichting van de af deeling-De-Meernthans bestaan 14 afdee lingen met een ledental van 1460. Dte Ut-rechtsche afdeëling tolt 117 leden. Door het vertrek buiten de provincie heeft de beer C. J. Rab bedankt als commissaris van het Hoofdbestuur, terwijl ais zoodanig do heer G- van Veldhuizen, van de af deeding Do Meern, toetrad. Andere mutatiën in het be stuur kwamen niet voor. Op aanvraag van het Hoofdbestuur werd door de Provinciale Staten dezer provincie een silbsidie verleend van f 19000, met toekonnningi van: f 3,900 voor verbetering van het paardenras; f4000 voor verbetering van dë veeteelt, waaronder het paard niet is inbegrepen; f 1000 voor de zuivel-commissie in onze provincie en f 1000 voor diverse landbouwbelangen. De paardenkeuringen evenals de keuringen van stieren en van het vrouwelijk rundvee drole gen veel bij tot verbetering van den vee stapel ook stelden verschillende afdeelin gen prijzen voor varkensbeeren en rammen, bij de genoemde keuringen besohikbaar, ter wijl de af deeling Utrecht van het N. R. S. voor het vrouwelijk rundvee prijzen disponi bel stelden voor vaarspinken, ingeschreven in het kalverenboek van genoemde vereeni- ging. Door de oprichting van het Stichtscha Varkensstamboek is de verbetering van het varkensras in deze provincie krachtig tor hand genomen, gesteund door een subsidie der regeering. Gesteund door een rijkssubsi die heeft het Hoofdbestuur wederom 5 cur sussen in paarden en 5 in veekennis kunnen houdenóp voordracht van liot hoofdbe stuur werden in do provinciale regelings- commissie voor de veefokkerij in deze pro vincie benoemd de hoeren A. Doots te Loos-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2