Prins Hendrik en het Red dingwezen. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Hendrik, met de Neder- la&dsdbq afgevaardigden, het eerste inter nationale congres voor Reddingewezen, dat van JO tot 14 Juni a.a. te Frankfort ge houden wordt, bijwonen. Zooals we de vorige week mededeelden, verleende Z. K. H. aan het nationale co mité ter bevordering van deelname aan dat congres Vrijdag 1.1. een bijzondere audiën tie. (Tel.) Het gevolg bij het Kou. bezoek aan Zaandam bestaat uit mevrouw Van Loon, dame du palais, de hofdames baronesse van Burmauia Rengers en jonk vrouwe van Haersnia de With, den grootmeester, den opperstalmeester, Hr. Ms. adjudant luite nant-kolonel graaf Scliimmelpenninok, jhr. van Geer, kamerheer en particulier secre taris, luitenant jhr. de Beaufort, ordon nans-officier. Als adjudant van Z. K. H den Prins gaat mede luitenant ter zee le kl. baron van Asbeck. De gewone audiënties van de minis ters van buitenlandse he zaken en marine zullen Vrijdag 1 Mei niet- plaats hebben. De minister van Marine, vice-admi- raal Wentlholt, begaf zich gisteren met zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Mer- kus, naar Leiden, tot het bezoeken van de kweekschool voor zeevaart aldaar en de in richting tot verificatie van 's Rijks zee-in- srtrumenten. Op 27 April 1908 heeft te 's Graven- ihage de onderteekening plaats gehad eener consulaire conventie tusschen Nederland en Japan voor do Noderlandsche overzeese he 'bezittingen en koloniën. De heer de Samipaio, secretaris van het Portugeesche gezantschap to 's Graven hage, is voorloopig belast met het beheer der legatie tijdeus afwezigheid van den ge zant graaf de Sélir., Door Hare Majesteit de Koningin is op verzoek do benoeming van den heer J. W. Waghto tot rentmeester van het kroon domein in het rentambt Culemborg inge trokken en als zoodanig benoemd de heer jhr. J. A. de Jonge van Zwijnabengen, thans rentmeester van het kroondomein in het rentambt Goes. De minister van Waterstaat heeft na der aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het geheele complex van de ontworpen Waalhaven te Rotterdam een oppervlakte beslaat van 656 hectaren. Hiervan wordt 310 hectaren tot bassin vergraven. Naar aanleiding van de opmerking van sommige leden, datmeer zal worden ont eigend dan voor den aanleg van de haven met kaden benoodigd is, wijst de minister er op, dat de exploitatie van een haven zich niet denken laat zonder dat, behalve do eigonlijko wateroppervlakte, uitgestrekte terreinen beschikbaar zijn, als kaden voor de overlading van een zee- of rivierschip in spoorwegwagous, terreinen voor opslag van alle soorten van goederen, zoowel massa-artikelen als stukgoederen en einde lijk gronden voor verdere met de scheep vaart samenhangende handels- en indus- trieele ondernemingen. Wat het gevaar oetreft, dat de petroleum- inrichtiugen, die aan de Maaszijde van het Waalhavencomplex zijn gelegen, voor de in die haven liggende schepen zou kunnen op leveren, deelt de minister mede, dat alle reservoirs binnen omwallingen geplaatst zijn, die het eventueel wegvloeien van brandende petroleum zullen beletten. Wan neer deze voorzorg in acht wordt genomen, is een pctro'eumbrand van minder ernstige 'beteekenis dan een vaneik ander stapelarti kel, omdat daarbij geen vonkenverspreiding plaats 'heeft en zelfs op ongeveer 50 M. af stand geen huizen daardoor worden aan gestoken. zooals bij verschillende plaats ge had hebbende branden o. a. te Antwerpen en Hamburg gebleken is. Mr. W. K. F. P. graaf van By 1 and t. De heer mr. W. K F. P. graaf van By landt, die gedurende 25 jaren het district Apeldoorn in de Tweede Kamer ver tegenwoordigde, heeft besloten het volgend jaar, bij de periodieke verkiezingen, geen candidatuur meer te aanvaarden. Voor de openbare zede lijkheid, In een gisterenavond te 'sGravenhago door een aantal corporaties belegde meeting, naar aanleiding van de op handen zijnde wijziging van de politie verordening betreffende de openbare zede lijkheid, op welk© meeting als sprekers op traden ds. H. J. C. Pierson, A. J. Oost- dam, redacteur der Residentiebode en jonkvr. H. Hartsen, werd een motie aan- r omen, waarin den Raad wordt verzocht aangekondigde verordening, na indiening in spoedig© en gunstige behandeling te ne men on afdoende maatregelen te beramen, om de publieke eerbaarheid op straat en aan de straatzijde van huizen, winkels enz. te handhaven. Uit den gemeenteraad van Wijchen. In de jonaste vergadering van den gemeenteraad van vVijchen was aan de orde het ad ree van den Handeldrijvenden Middenstand betreffende de invoering van den Midden-Europeeechen tijd. Naar aanleiding hiervan ontspon zich het volgende debat: De heer Burgers: Moeten w© ons daar aan onderwerpen of motten we het adres steunen? Ik zou het maar laten zooals het is: nou is 12 uur hier gelijk met 11 uur "boven in Europa. Als we ons daarnaar in richten, dan zullen we te vroeg thuiskomen oan te eten. In Amerika is het dan 6 uur als we ons daar iets van aantrekken dan zouden we weer te laat thuis kommen. Ik zou het zoo maar laten, dan kan ik het best zien aan de zou wanneer Moeder de pot klaar heeft 's middagB. (Gelach). Do hoer Jacobs: Jo kunt wel een bootje ter gaan eten, dat is nou niet zoo erg. Do heer Burgers: Ik kan niet gaan eten, voor dat de vrouw opschept, die maakt den middag, daar ben ik geen baas in. (Gelach). Do voorzitterZijn er ook enkele leden voor om deu M. E. tijd in te voeren? Wordt bij acclamatie besloten, zich maar aan de oude tijdsregeling te houden. (M. en Waalbode). De officier van gezondheid le kl. A. W. v. d. Volde, behoorende tot de rol van het wachtschip Amsterdam, wordt 1 Mei op non-activiteit gesteld De luitenant ter zee 2e klasse K. W. Thomas, vau uit Ooet-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non ^activiteit ge steld. Verstrekkingen door het departement van oorlog. Geduren de het jaar 1907 zijn door het departement van oorlog aan 's rijks koloniën, aan ge meente- en andere besturen en aan bijzon dere personen cf bijzondere inrichtingen, verstrekkingen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van f 184,964.36, terwijl de daarvoor ontvangen sommen in 's rijks schatkist zijn gestort. Een wetsontwerp is ingediend om de be schikking over genoemd bedrag tc verkrijgen. Ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot. ingenieur bij den dienst daar te lande O A. de Jongli. Niet onbehoorlijk. Onder dit opschrift schrijft de heer J. E. W. Duys in De Te! ,,In uw blad van 23 April j.l. i komt, onder het opschrift „Congres der S. 1 D. A. P.", een berichtje voor, waarin o.m. wordt medegedeeld, als aou de ondergetee- kende op de uitnoodiging, tot hem gericht, tot- deelname aan het déjeuner, dat de ge meente Zaandam aan H. M. de Koningin aanbiedt, geantwoord hebben„dat hij daarvoor moest bedanken, maar dat hij het zeer op prijs zou stellen, indien zijn portie van liet diner hem werd thuisbezorgd," „Het zij mij vergund den lezers van uw blad mede te deelen, dat door mij een der gelijke onbehoorlijkheid niet is bedreven. Ik heb in den gebruikelijken vorm bedankt, zonder ©enigen verderen commentaar. Wat overigens in een of ander particulier ge sprek, bij wijize van een grap is gezegd, doet hier niets ter zake, maar ik stel or prijs op te verklaren, dat een dergelijk, van weinig opgevoedheid getuigend bedan ken voor een uitnoodiging niet door mij heeft plaats gehad." Zondag mocht ds. J. A. Hel wig, predikant der Evang. Luth. gemeente te Amsterdam, zijne 40-jarige ambtsbediening herdenken. Ds. Heiwig stond achtereenvol gens in de gemeentenEnkhuizen, Leeu warden, 's Gravenhage en deed 26 Mei 1889 te Amsterdam zijne intrede. Voor een zeer groote schare trad de jubi laris—gisterenmorgen in de Oude Kerk op, en sprak naar aanleiding van 2 Corinthe 5 vers 18 laatste gedeelte eene zeer toepasee- 'ijke rede uit. Aan het einde zong de ge in eeiue de» leeraar een daartoe vervaar digde zegenbede toe. Des namiddags bestond er in de kerke- raadskamer der Oude kerk, van des namid dags 2 to>t 4 uur, gelegenheid den leeraar te complimenteeren, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Daarbij ontving de leeraar vele stoffe lijke blijken van genegenheid en vele be wijzen van vriendschap ook van elders Vereeniging voor tentoon- stellingsbelangen. Men meldt het volgende Tegen 1910 is te Brussel een groote inter nationale tentoonstelling ontworpen, onder bescherming van de regeering. Het- bestuur der Ned. vereeniging voor Tentoonstel lingsbelangen is thans werkzaam ter voorbereiding van Nederlands deelne ming daaraan, in afwachting van de be slissing van onze regeering, die naar bijna zeker is te zeggen een officieel© commissie zal benoemen, in samenwerking met gencemde vereeniging. Reeds zijn thans commissies in wording, gedeeltelijk zelfs al werkzaam, om exposan ten op te wekken tot. inzenden en die inzen dingen te organiseeren. Zoo hebben ziah de hoeren Joe. Cuypers en Kromhout bereid verklaard, voor de kunstnijverheid op te treden, de heer Krelag© voor den tuinbouw, de heer Willy Martens voor de kunstafdee- ling, mr. Bik, te 's Gravenhage, voor de afd. Openbare Gezondheid, enz., de heer Van Bennekom voor Handel en Koloniën, enz. Binnenkort zal het bestuur der ver eeniging met deze vo-orloopige organisatie gereed komen, en weldra verwacht men dan de officieele benoemingen, zoodat ditmaal een behoorlijk© tijd van voorbereiding zal bestaan, om goed voor den dag te komen. De heer Soholten, Groningen, lid dei- Eerste Kamer, is, naar men weet., voorzit ter der Ned. Vereeniging. Oranje Nassau's Oord. In het jaarverslag van het sanatorium Oranje Nassau's Oord over 1907 vestigt de genees heer-directeur dr. A. Schuld, die van dit verslagjaar 5 maanden in functie was, de aandacht op het feit, d:at men nog steeds geen onderscheid blijkt te zien tuisschen een sanatorium en een ziekenhuis voor lijders aan tuberculose, zoodat zich vaak patiënten in een veel te ver gevorderd stadium aan melden en waarschuwt hij tegen het „ku ren op eigen houtje", dat bovendien be smettingsgevaar oplevert voor gezonden, die later van hetzelfde buitenverblijf gebruik maken. In het sanatorium werden in 1907 ver pleegd 268 patiënten (met 24,272 verpleeg- dagen). De cijfers bedroegen rea,p. in 1906 308 en 34,173, 1905 322 en 34,844. 1904: 325 en 34891. 1903 279 en 30,544, 1901/2: 157 en 19,303. Het lager cijfer voor 1907 komt door meerder vertrék en geringe op name in April, Mei en Juni 1907. Op 1 Januari waren aanwezig 87 patiën ten (44 miann. en 43 vr.), in diit jaar wer den opgenomen 181 patiënten (85 m. en 96 vr.). Zijn er vertrokken 185 (88 m. en 97 vr.) on overleden 4 mann. patiënten, zoo dat dc bevolking op 31 Dec. 1907 bedroog 79 patiënten (37 mann. en 42 vr.). Dezo waren uit alle oorden des lands afkomstig, behoorden tot allerlei beroepen en geloofs belijdenissen. Ruim 17 pet. beneden 20 ja ren, 48 pet van 2130, 26 pet van 3140, 8 pet. van 4150 en 2 pet. 50 en daarboven. Van de in 1907 opgenomen patiënten waren er 45 erfelijk belast en wel in dier voege, dat van-22 .patiënten de vader, van 21 patiënten de moeder en van 2 patiënten beide ouders aan tuberculose overleden wa ren. De gemiddelde d/uur van het verblijf in het sanatorium is, blijjkens het aanta-l ver- pleegdagen van de vertrokken patiënten, dit jaar geweest 157 dagen. In 1902 bedroeg dit 116 degen, in 1903 149 dagen, in 1904 151 dagen, in 19Ö5 147 dagen, in 1906 152 dagen. Dan klaagt het verslag, dat de meeste patiënten, meestal tengevolge van financieele omstandigheden, te kiort blijjven. Van de I8ö patiënten, die in 1907 ver trokken izijn, was het resultaat van de be handeling ah volgt91 patiënten, dat is pl. m. 4'S pet. waren veel verbeterd'; 53 pa tiënten, dat is pl. 28 pet., iwiaren iets ver beterd; 36 patiënten, dlat is pl. m. 19 pet. waren niets verbeterd 5 patiënten-, dat ie pl. m. 3 pet. waren achteruitgegaan. Zooals te verwachten is, is het succes bijt de patiënten, waar de minste afwijkingen zijn het grootst en ook is daar weder de conclusie uit te trekken, van hoe groot be lang het is. dat de sanatoriumbehandeling reeds bij het begin Van de ziekte worde aan- gewend. Dit jaar zijn de beterende patiënten lang- zamerhand aan lichten arbeid gezet, om af leiding te geven en den terugkeer in do maatschappij geleidelijk te maken. Het- re sultaat heeft- aan de verwachting beant woord. Blijkens het financieel overzicht ontving de 3tichting in 1907,3488.57 aan giften en legaten. De exploitatie van het sanato rium gaf voor de stichting in 1907 een ver lies van f 11,995.45^. Het Emmafonlds heeft wederom voor 50 patiënten per hoofd en per dag f 0.80 be schikbaar kunnen stellen. Het stamkapitaal is tot f 261,800 gestegen. Aan giften in eens en Legaten werd ontvangen f 1272,,39, aan jaarlijksche giften en contributiën f 3619,02. Voor 1908 'kan 14,640 werden Het bouwfonds voor een kapel steeg toi f 1305.39. Er is f 6000 noodig. Rijkstelephonisten. De Ne- derlandsche Bond vam Rijkstelephonisten wendde zich met een adres tot den minister van waterstaat, waarin wordt gezegd lo. Dat hare salarisregeling voortdurend! onvoldoende "blijkt. 2o. Dlat hare bezigheden van dien aatfdJ zijn, dat -en ruimere bezoldiging alleszins gebillijkt is. 3o. Dat in de laatste jaren verreweg het grootste deel der telephonisten in de groote steden is geplaatst, waar als regel de levens standaard zooveel hooger is dan in de overige deelen des lands. 4o. Dat dé bekendwording van de salaris- regeling der ongeëxamineerde hulp-telegra- phisten, die niet noemenswaard afwijkt van die der telephonisten, onder deze laatsten de meening heeft doen ontstaan, dat zij zijtn verongelijkt. Verzocht wordt de salarisregeling te wil len hei-zien in dier voege, dlat na 3 jaar ©en salaris wordt toegekend van f 700, na 6 jaar f 800, na 9 jaiar f 900, na 12 jaar f 950, na 15 jaar f 1000, na 18 jaar f 1100, na 22 jaar f 1200. Spoor- eii tramwegperso neel. Zondag werd te Tilburg de 5e jaar lijksche bijeenkoau&ti van het. Ned. R. K. Secretariaat va.n Spoor- en tra.mwegperso neel gehouden. D"e opkomst der leden uiifc allle deelen des lands was zeer groot-. Onge veer 2000 loden waren opgekomen. Toen allen zoo goed en kwaad het ging in het groote gebouw van den Gildebond, dat toch nog te klein bleek, verzameld waren, werd de bijeenkomst door den bondsvoor zitter geopend, die wees op den vooruitgang van het secretariaat en op het werken dei- organisatie. Het Kamerlid Arts 'hield daarna een opwekkende welkomstrede, waarinspr. me moreerde de totstandkoming van St. Ra phael in de dagen der misdadige woelin gen, herinnerde aan de flinke houding der Christelijke vakorganisaties en vooral der Chr. spoorwegarbeiderswees op de ver beteringen in den toestand der spoorwegar beiders, waarna de organisatie met alle recht mocht strevenhen van harte weflkom in Tilburg heette en dé beste wenschen voor het succes der organisatie uitsprak. De secretaris-penningmeester, dé commis sie van verificatie en de redacteur van het „Rechte Spoor" brachten hunne verslagen uit, waarna de voorzitter den inmiddels ter vergadering gek/oimen deken van Tilburg welkom heette. De weleerw. heer Poeilil trar nu naar ve ren om in een geestdr i fbwekkendë rede op te wekken tot het .geloof en vertrouwen in het katholieke beginseiL, om te schetsen de verhouding tot het socialisme, om te sterken den katholieken organisatiegeest. Na deze begeesterende eu gloedvolle re devoering volgjde een aanbeveling in gemoe delijke taal een uiteenzetting van heit werk der retraites door pater Cramer. Des avonds bood de afdeeliug Tilburg een feestconcert aan, gegeven door de har monie „St.-Jan." Msb. Het Hoogelaud. Den 21en April j.l. had te Arnhem de algemeene vergade ring plaats der leden van de bekende stich tingen „het Hoogeland" en de „Ganzen- emmer". De voorzitter, ds. Van Iloogenhuijze, opende de vergadering met het lezen van ecu gedeelte van Markus 16 en een in'ei- dend woord, waarin Z.Eerw. er op wees, dat het doel van de vereeniging niet alleen is de ongelukkige tobbe rs en zwervers onder dak te brengen, maar hen ook bekend te maken met het Evangelie. Hierna ging hij voor in gebed. Door den waarnemenden secretaris, den heer F. Labouchère, werden de notulen ge lezen, die werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer M. San ders, verslag uit omtrent den financieelen toestand der vereeniging. Uit dit verslag bleek, dat niettegenstaan de den aanzieulijken verbouw van het ..Hoogeland", waarvoor ruim f 6000 was besteed, toch nog een klein voordeelig saldo van ruim f 85 kon worden geboekt. Uit het verslag van den directeur, len heer Wilbrink Wzn., bleek dat het jaar 1907 zeer gunstig was geweest. Verpleegd werden 181 personen, terwijl er 124 de in richting verlieten. Verschillende personen werden geplaatst of verkregen arbeid. Enkelen kwamen terug cu vroegen opnieuw om opname. Ook in dit op/icht was 1907 gunstig. De inkomsten uit de exploitatie bedroeden bijna f 10.000, terwijl de uitgaven, waar onder een aanzienlijk bedrag voor uitbrei ding en onderhoud van den inventaris, als mede voor aankoop van meststoffen, noodig vcor aanleg van weiland, waren ruim f 22.000. De reizende agent, dc héér Van der Mey, gaf vervolgens een kort overzicht van zijn arbeid, alsmede van dc ervaringen door hem opgedaan, terwijl hij voorts een en ander mededeelde over zijn arbeid als godsdienst onderwijzer onder de verpleegden. De voorzitter bracht, aan allen dank, ter wijl de commissie, belast met bet nazien der rekening (de kceren jhr. K. W. Feith te Beekbergen en I. W. van Munster te '\rn- hem) schriftelijk mededeelden, dat de admi nistratie. zoowel van den penningmeester als van den direéteur iu de beste orde waren bevonden dat zij de boeken en bescheiden met overgelegde staten hadden verge1 cl en en zij aan de vergadering voorstelden, de rekening, en verantwoording goed te beu len. Aldus werd besloten onder dankbetui ging aan de commissie. Hot lid ds. Van Schelven uit Wageningen merkte op en gaf in overweging een prijs vraag uit te schrijven omtrent, de verplegiag van bedelaars en landloopers, terwijl door dr. jhr. De Geer aangedrongen werd op naamsverandering der Vereeniging. j Lang en breed werd hierover gediscus sieerd en besloten, dat daaromtrent voor stellen met toelichting bij het bestuur Lor den worden ingezonden, dat alsdan, zoo noo dig, een buitengewone algemeene vergade ring zou bijeenroepen. Niets meer aan de orde- zijnde, werd de vergadering gesloten met dankzegging door dr. jhr. De Geer. Het optreden der Nederla-ndsche Too- neelverecniging te Berlijn is de eerste avond al een succes geweest. Gegeven werd ,,Op Hoop van Zegen" De Nat. Zeitung schrijft: „De gasten konden zich verheugen in een „stattlichen Erfolg" dezen dankten zij niet alleen aan de juiste 'keuze van 't stuk „Op Hoop van Zegen", dat wij ons nog goed herinnerden door de opvoering van het Deutsche thea- ter onder Brahrnmaar ook aan een buiten gewoon natuurlijk en artistiek samenspel, dat ons door den rijpen, innigen kunstzin aan ons eigen streven der laatste jaren her innerde." De „Borl. Lok. Anz." noemt het stuk van Heyermans „krachtig, eenvoudig, groot van opzet", het spel der spelers in drukwekkend, het succes zeer verdiend. De „Deutsche Warte" zegt o.a.„De hartstochtelijke „uerveuerschutternde" mo menten kwamen geheel tot hun recht. De voorstelling was er een van prachtig realis- me." De „Voss. Zeitung": „De artisten spe len bescheiden en met innige toewijding. De Frank f. Ztg."„De voorstelling was hoogst artistiek. Insceneering en sa menspel maakten 'n zeer gunstigen indruk. Velen der Hollandsche tooneelspelers na men dadelijk liet publiek voor zich in." Den tweeden avond werd opgevoerd „Het Zevende Gebod". Ook hierbij was het succes groot. De creaties van Mevr. De Boer Van Rijk en Mevr. v. d. Horst worden zeer geroemd. De Delftsche Lustrumfees ten. In het feestplan is door het besluit om het Mimenspel te doen doorgaan een wijziging noodzakelijk geworden. Het steekspel zal nu plaats vinden op Don derdag 2 Juli, een eventueel© herhaling op den volgenden dag. De twee Mimenspel-opvoeringen zullen worden gegeven op Woensdag 1 Juli 's mid dags en op Vrijdag 3 Juli 's avonds. Overi gens blijft het plan onveranderd. Het ontwerp voor het 'gebouw, waarin tij dens de feestweek het wapenfeest zal wor den géhoudeti, dat door Lorenzo de Medici aan Lucrezia Donati wordt aangeboden en dat op het fraaie Marktplein zal verrijzen, is van de hand van den heer A. van der Lee, lector in de bouwkunde aan de Tech nische Hoogesohool en oud-lid van het Delftsche Studentenkorps. Het ontwerp der decoratieve versiering is gemaakt door den heor P. J. van den Berg, leenaar aan de Kunstnijverheidschool te Haarlem De Hypolitusbuurt, in het raidden der stad, zal de eer genieten gedurende de feest week Lorenzo de Medici onder haar bewo ners te tellen. De heer J. de Bie Leuveling Tjeenk, die deze hoofdrol zal vervullen, neemt alsdan zijn intrek in den huize „Van der Heide" dat zoowel in- als uitwendig vorstelijk zal worden versierd. rAan den directeur-generaal der Staatsspoorweg-maatschappij is eene eervol le vermelding toegekend aan de na te noe men personen lo. B. Labordus, machinist tweede klas se te Ilarlingen, 2o. W. Ruitenhek, hoofd conducteur tweede klasse te Rotterdam- Maas, beiden wegens betoonde activiteit; 3o. H. J Hoetink, machinist tweede klasse te Arnhem, 4o. J. G. Varwijk, onderma- ohnist te Emmerik, 5o. H. J. Roddenhof, ploegbaas ploeg 4 der sectie Zwolle, 6o. A. Nicolaas, arbeider-rangeerder te Vries- Zuidlaren, allen wegens betoonde oplettend heid 7o. C. Meereboer, conducteur eerste klasse te Zutphcn, 8o. S. Duinmaijer, con ducteur eerste klasse te Den Haag, 9o. B. Akkerboom, conducteur tweede klasse te Zwolle, 10o. L. Schers, portier te Roer mond, llo. W. Visser, treinzadelmaker te Leeuwarden, allen wegens betoonde eerlijk heid. Bevaarbaar mak ing der M a a s. Zooals bekend is, werd enkele weken geleden, op initiatief van eenige ingezetenen te Eysden, aldaar de eerste Maas-verceniging opgericht, met het doei, de Limburgsche en andere langs de Maas gelegen gemeenten op te wekken ook dergelijke vereenig ingen te constitueeren en eene krachtige beweging in het leven te roepen voor de bevaarbaarma- king der Maas. Dit doel is boven verwachting bereikt. Volgens ingekomen berichten bij de Maaj. vereeniging te Eysden zijm reeds vereenig,in gen opgericht te Maastricht, Obbicht, Papen, hoven, Grevenbicht, Wessem, Linne. St. Geert ruid, Stevensweert, Swalmen, Asselt, Steyn, Bunde-Geulle, Itteren, Borgharen, Meerlo en Blitterswijk, terwijl kennisgeving ontvangen werd, dat te Venlo, Sittard, Beek, St. Pieter, Grathem, Helden-Panningen, Kessel, Wansum, Brcekhuizcnvorst en in de Belgische gemeente Maeseyck, de oprichting van dergelijke vereenigingen in voorberei ding is. Daarenboven kwamen nog van ver schillende gemeentebeetuven betuigingen van adhaesie bij het connate in. In de tweede helft van de maandi Mei, zal in een der Limburgsche steden eene alge meene vergadering worden belegd!, waarop minstens een 30-tal gemeenten vertegenwoor digd zullen zijn en waarin een definitief hoofdbestuur zal gekozen worden. Op d«z© vergadering zullen tevens uitgenoodigd wor den liet Belgische „Comité d'action pour la rectification de la Meuse', onder voorzitter- schap van den Belgischen minister van Staat F. Dupcnt, alsmede de Nederlandsch-Belgi- sche commissie, die, bij schrijven van haren alg meenen secretaris, mr. M. W. F. Treub, bewijzen van instemming heeft gegeven. De G o u ver n em en ts-k of f ie- oogst. Blijkens een telegram van den gou- ver-generaal van Nederlandsdh-Indië, van 25 April 1908, wordt de gouvernementskof- fieoogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 83,000 pikols. St.-Ct. Chineezen in Holland. Een talrijk Ohineesoh reisgezelschap zal in het begin van Augustus ons latnd bezoeken. Het vertrekt den 4en Juni van Hongkong naar Canada, reis verder over New-York naar Engeland, trekt dain door Frankrijk, België, Nederland, Duitscbland, Zwitserland en Ita lië en gaat den 21en October te Port-Saïd scheep,,naar China. Een Erugelsoh bureau or-, ganiseeert de reis. Vervlogen glorie. Omnibussen zijn geen geld meer waard, dit bleek te Lichtenvoorde bij de publieke veiling der drie nu in onbruik geraakte omnibussen, die bij elkaar slechts f 95 opbrachten Hondentrouw. Uit Steenwijk meldt men aan de N. R. Ct. Een ingezetene dezer gemeente kocht voor eenige weken te Emmen een tweejarigen jachthond en nam het dder per trein mee naar Steen wijk. Het beest scheen met zijn nieuwen baas en omgeving wel tevreden De vorige week ging de kooper, de heer B.. ■weer naar Emmen, zijn huisgenooten ver zoekende goed op den nieuwen hond te letten. Evenwel wat gebeurde? Toen den volgenden ochtend de beer B. in een der buurtschappen van E. zaken deed, zag hij eensklaps zijn viervoeter voor zich staan. Hij streelde het beest, maar dit spoedde zich dadelijk verder en zocht zijn ouden meester weer op. Het bleek dat het beest den vorigen avond te zes uur uit zijn nieuwe woning te Steenwijk was gevlucht en den volgenden morgen om tien uur te Emmen was aangekomen. Het had een afstand van circa 20 uur gaans afgelegd en dat langs, ©en hem geheel onbekenden weg. Vossenjacht? Te Aimbt Ommen op het landgoed Eerde wend eem nest met 7 jonge vossen uiitgegraveln. De oude vossen, die af en toe het vernielingswerk kwamen begluren, bleven wijselijk buiten schot. Te Kampen is door J. Noordman ©on zilverreiger gevangen met drie aigret- ten op den kop; om één der pooten was een ring, waarop te lezen stond„Naar- den". Men vermoedt, dat deze vogel uit het Naardermeer, met andere vogels uit „Ar- tis" daarheen gebracht is weggevlogen. Het dier was aan den hals verwond en is dade lijk gestorven Uit de diamantindustrie. Woensdag a.s. heeft een bonds vergal ering plaats voor leden van den A. N. D. B. en zuster-organisaties in het Paleis voor Volks vlijt. Naar uit goede bron wordt vernomen, zul len er voorstellen ter verlenging van het stopzettimgsibesluit besproken worden. Dit zou noodig zijn gebleken, omidat nog steeifr het. conflict met het Beersayndicaat niot be ëindigd ie. Naar de N. R. Ct. meldt, zullen de agenten van politie 4e klasse te Rotterdami voortaan niet meer ter 'beschikking vam par ticulieren gesteld worden om wak erediensten te verrichten. Een vergissing. Ten kantore van den heer B. Sanders, firma. B. Slanders en Co., een effecten- en geldwisselzaak te 's Grarvemhagevervoegden zich Zaterdag ochtend twee heeren, die Belgisch geld ver langden voor een Holland'sch bankbiljet van f 100. Eenigen tijd nadat de wisseling geschied 1 was en de heeren het kantoor hadden ver- laten, bemerkte de beer Sanders, dat de heeren, die 'hem volkomen onbekend waren, bij vergissing een bankbiljet van f 1000 in plaats van een van honderd gulden hadden achtergelaten. Dadelijk gaf hij hiervan de politie kennis, voor het geval ten politaébu- reele navraag werd gedaan. Eerst verscheidene uren later kwam een der personen, die het geld gewisseld had den de andere was reeds naar België vertrokken ten kantore van den heer Sanders medodeeling deen van de vergis- simg. f. De heer Sanders, die, zooals gezegd, geen der beide personen kende en zich niet pre cies meer kon herinneren hoe zij er uit zagen, verklaarde zach bereid de te veel gegeven f 900 uit te betalen, dooh slecht» in tegenwoordiglheid van den commissaris van politie, wien hij 's morgens medodee ling van het geval had gedaan. Hiermede werd genoegen genomen en eenige ©ogen blikken later werd het geld, ten overstaan van den commissaris en een inspecteur, aan den blijkbaar rechthebbende, dio te 's Gravenhage woonachtig bleek, terugbe- taald. 1 8'. bn cei ee ve de in b£ 91 JU 1 V Ai P VI b

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2