811. Woensdag 29 April 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. 6" Jnargnitj;. ABONNEMENTSPRIJS: 3 maanden roer Amersfoortf l.OO. idem franco per post- 1.50. londerlijke nummers- 0.05. ie Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fee9t- lw<- [vertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'i morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent* by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. urge mees ter en Wethouders der gemeente ersfoort Wilgen tor algenieene kennis, dat de gewone rlijksrfie collecte ten behoeve van het n<U ter aanmoediging en ondersteuning van b gewapenden dienst in de Nederlanden gs de huizen der ingezetenen izal plaats lieh- op Maandag 11 Mei a. s., des voormiddags «re. Zij wenschen deze ten dringendste in de be- igstelling dei ingezetenen van allen rang en nd n te bevelen. Men vergete niet, dat al moge ook het getnl r overgeblevenen uit de veldtochten van 1830 1831 jaarlijks verminderen, daarentegen ten- volge der Expedition in onze Oost-Indische «zittingen het getal van hen, die op onder, leidene wijze aanspraak hebben op ondersteu- ïg, steeds weder toeneemt en vermoedelijk I blijven toenemen. Bij het op zich zelf verblijdend verschijnsel, de laatste jaren alom in den lande waarge- men, eener toenemende belangstelling in es wat de verdediging des Vaderlands be eft, vertrouwen Burgemeester en Wethouders, lt de opbrengst dezer Collecte zal bewijzen, tt men ook meer dan tot dusverre belang stelt het lot van den verminkten en liulpbelioe- en'den oud-soldaat! Moge toch hun, die hun wen veil hebben voor het Vaderland, de over- uiging worden geschonken, dat het Vaderland liet ondankbaar is, en alzoo de in le zamelen riften er toe bijdragen, om aan meerdere Oud- itrijders, die daarop aanspraak hebben, eene egeraoetkoming te verstrekken ter verlichting Ier zorgen van den ouden dag. Amersfoort, den 27. April 1908. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J.G.STEXFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Kabinet en parlement in Engeland. De korte tijd van respijt, dien de be moeiingen van den nieuwen eersten minister tot reconstructie van bet kabinet en de Paaschvacantie aan het Rritsche parlement hebben verschaft, is nu voorbijgisteren is de arbeid hervat. liet is verklaarbaar, dat de uitslag der verkiezingen, die in de vorige week in enkele districten hebben plaats gehad, een schaduw werpt op de eerste ontmoeting tussehen het kabinet-Asquith en de volksvertegenwoordi ging. Van de beide bewindslieden, die ten ge volge van hunne opklimming tot kabinet-mi nister, zich aan eene nieuwe verkiezing moes ten onderwerpenis in Dewsbury de nieuwe minister van onderwijs Runciman herkozen, maar met geringer stemmencijfer dan de vorige ma 'd. In Noordwest-Manchester daarentegen jis de minister van handel Win ston Church"! met 400 stemmen in de min derheid gebleven tegenover den uniouis- tischen tegen Candida at. Bij de algenieene verkiezingen, nu ruim -twee jaren geleden, werd het als een belangrijk succes voor de liberalen aangemerkt, dat zij dien zetel op de conservatieven hadden veroverd. Nu heb ben zij hem weder verloren, en deze neder laag is des te gevoeliger, omdat zij niet al leen de regeering getroffen heeft in een van hare talentvolste leden, maar cok omdat zij het gausche roge-eriiigsbelcid treft ©n h-. t bewijs levert, dat het getij, dat vcor enkelc- jaren de liberalen in de 'hoogte heeft ge bracht, nu aan 't verloopen is. Van beide zijden is de strijd met groote warmte gevoerd. Voor de tegenpartij had het eene groote aantrekkelijkheid een minis ter ten val te brengen, nog wel een die zijne loopbaan als conservatief was begon nen, en m Manchester, een bolwerk van den vrijhandel, waar twee jaren geleden haar leider Balfour was gevallen, eene plaats te veroveren. De regeeringspartij heeft harer zijds alle zeilen bijgezet de kanselier der schatkist Lloyd George, de tweede man in het nieuwe kabinet, kwam zijn ambtgenoot te hulp en trad in een aantal kiezersverga deringen als spreker op. Als redenaar had hij voel suces, maar de nederlaag heeft hij niet kunnen verhoeden. Die wordt gevoeld als een zware slag de heer Churchill heeft dat zonder oanwegen erkend. In den avond van den vcor hem zoo ongelukkigeri verkie zingsdag heeft hij gezegd ,,IIet zou nutte loos zijn te willen verbergen, dat wij een zware n 9lag hebben gekregen, een zoo zwa- rei» slag, dat zijne gevolgen ernstig zullen zijn. Het is een zware slag voor allen, die de sociale hervorming voorstaan, een zware slag voor allen, die belang hebben bij of wier beginselen betrokken zijn in de hand having van den vrijhandel". De omstandigheden waren dat moet worden erkend den liberalen in dezen strijd niet gunstig De Licensing Bill, het ontwerp van de nieuwe drankwet die de regeering bij het parlement aanhangig heeft gemaakt, deed in Manchester evenzeer als in Dewsbury en kort te voren in Peckham, als wapen tot bestrijding van de liberalen dienst. De kapitaalkrachtige brouwers, die een groot, in penden sterling te berekenen belang bij de nederlaag van de regeering hebben, hadden er natuurlijk wel wat voor over cm aan den candidaat der regeering de nederlaag te bsreiden. Allen, die bij den drankhandel betrokken zijn. liepen daar voor het vuur uit de sloffen. Van socialis tische zijde was een afzonderlijke candi daat gesteld, die wel slechts een paar hon derd stemmen verwierf, maar toch den regee- rin.gtsca.nu id aat afbreuk deed. Grooter nog schijnt het getal geweest te zijn van de werklieden, die op den conservatieven can didaat zim overgegaan, liet aanhangige ontwerp van de onderwijswet bewoog den roomsch-katholieken bisschop van Salford, de katholieke kiezers openlijk aan te raden op den unionistischen candidaat te stem men. Daardoor werd de raad, dien de Ier- sehe leiders aan hunne meerendèels room- sche landgenoot^ a ga.ven om den minister te kiezen, krachteloos gemaakt. Al deze om standigheden te zaïnen hebben er toe bij gedragen, di^t deze zware slag aan de libe ralen is toegebracht. Voor Churchill persoonlijk zal de slag spoedig worden uitgewisebt. Er is hem reeds eene candidatuur aangeboden in het Schot- sche district Dundee, dat vacant is geko men doordat zijn vertegenwoordiger een zetel in het hoogerhuis heeft gekregen. Maar het kan niet dienen tot verhooging van het gezag van een lid der rogeering, wan neer voor hem een zetel moet worden ge zocht om hem de mogelijkheid te openen in het lagerhuis op te treden. Het ergste is échter voor de regeering en voor de rogee- ringspartij, dat. de herhaalde nederlagen, die zij in den laatsten tijd geleden heeft, afbreuk deen aan haar aanzien in het land en haar verlam ut eii in hare actie tegen het hoogerhuis, dat daardoor gesterkt wordt in zijne neiging om haar te dwarsboomen. Öe uit de liberale partij voortgekomen re geering heeft, sedert zij is opgetreden na gedurende tien jaren in de minderheid te zijn geweest, door eene geheele reeks^wets- ontwerpen haren goeden wil doen kennen om in hervormenden zin wevkzaam te zijn. Tot dusver heeft zij nog niet veel succes van hare pogingen gezien, en het is de vraag of 't haar nu beter zal gelukken, ofschoon het kabinet door de reconstructie, die het heeft ondergaan, in gehalte gewonnen heeft. Voratenonlmoeting. De correspondent van de Morning Leader te Rome wil uit gezaghebbende bron verno men hebben, dat men verwacht, dat Koning Eduard van Engeland op zijne Middelland- sche zeereis van d't jaar Sicilië zal bezoeken en met Koning Victor Emanuel eene ont moeting zal hebben. De datum is nog niet vastgesteld. Duitachland. In den Reichsapzeiger is de rijlksvereeni- gingswet afgekondigd. De Keizer heeft in het Achilleion op Corfu zijne handteekening ouder de wet gezet. Den loen Mei treedt de wet in werkingde voorschriften tot uit voering van de wet zullen dus niet lang op zich laten wachten Koning Otto van Beieren is eergisteren 60 jaar geworden. De toestand van den on- gelukkigen krankzinnige, die sedert dertig jaren op het slot Pürstenried verblijf houdt, is on veranderd. De strijd in de Duitsche vlootvereeniging is, ondanks het eene vredelievende strekking ademende besluit van het hoofdbestuur van 12 April nog niet bijgelegd en zal waar schijnlijk ook door het voorgenomen verzoe- ningsfeeat te Danzig, waar de aanstaande al gemeen© vergadering zal plaats hebben, niet ten einde gebracht worden. Dit blijkt uit een schrijven van den voorzitter van het dagelijksch 'bestuur, generaal Keine, aan de Deutsche Zeitungde generaal wil den strijd verder voeren en denkt er niet aan zich terug te trekken. Of hij in de vlootvereeniging de oppositie wil vertegenwoordigen of een nieu wen bond wil stichten, blijkt niet uit zijne verklaringen. Frankrijk- Het plotselinge besluit van minister-pre sident Cleanenceau om zich naar Londen te begeven, ten einde de begrafenis van Sir Henry Campbell Bannerman bij te wonen, heeft nog al verrassing verwekt. Glemenceau verzekerde zelf, dat zijne reis geen politiek deel had en enkel een bewijs was van zijne vereering en vriendschap voor den overle dene. Men heeft echter eenige moeite om dit te gelooveu, en wijst er op, dat hij vóór zijn vertrek een langdurig onderhoud heeft gehad met zijn ambtgenoot voor buiten- Iandsche zaken Piohon en in Londen gege ten heeft met den eersten minister Asquith en den minister van bui tenia ndsche zaken Grey. Hij blijit ook langer in Londen dan voor cte begrafenis noodig was. Engeland. De Fall Mall Gazette zinspeelt er op, dat behalve de Noordzee- en Oosbzee-overeen- komsteu, nog eene derde overeenkomst ge sloten is, die beiden in belang overtreft. Dit is eene gemeenschappelijke verklaring van Engeland, Frankrijk en Ziweden, dat het verdrag van 1856 nog van kracht en voor de staten, die het hebben onderteekend, verbindend is. Deze verklaring is uitgelokt door de weigering van Rusland, om af te zien van het recht tot versterking van de Alan leeflanden. Bij eene verkiezing tot vervulling van den vacanten zetel in het lagerhuis voor Kincardineshire, werd de liberaal Murray gekozen. De meerderheid is echter sedert 1906 van 2353 tot 1698 teruggegaan, of schoon de opkomst van de kiezers bij deze stemming grooter was dan voor twee jaren. Harwich, 28 April. Tijdens de nachtelijke manoeuvres werd de torpedo jager Gala geramd, en in tweeën gesneden door het adviesjacht Attentive. Een man kwam er bij om. De halve tor pedojager werd naar Sheer ness gesleept. Spanje, De Gaceta, de Spaansohe Staatscourant, deelt eenige bijzonderheden mede over den bouw van een nieuw eskader. Er zijn 129 millioeu peseta's uitgetrokken voor den bouw van drie pantserschepen van 15.000 ton en 51 g ma-llioen voor werven, werk plaatsen, een groot dok, electrische inrich tingen, aanschaffing van baggermolens, van drie torpedojagers, 24 torpedobooten en 4 kanonneerbooten Turkije. Met de uitvoering van het besluit tot op richting van vijf ItaÜaansche postkantoren in het Turksche gebied wordt groote haast gemaakt. De lokalen, waar deze kantoren zullen worden gevestigd, waren reeds voor eenigen tijd gehuurd en, de benoodigdheden voor de inrichting van de kantoren zijn reeda naar de plaatsen van bestemming. De perso nen, die aan het hoofd van le kantoren zul len staan, zijn naar hunne standplaatsen onderweg. Midden-Amerika. New York, 28 April. Telegrammen uit Mexico melden, dat de artillerie last ontving terug te keeren. Het wordt ont kend, dat regimenten naar de grens van Guatemala zouden worden gezonden, en tevens wordt ontkend, dat Mexico deel zou nemen aan de interventie in Guatemala, hoewel bekend is, dat Cabrera's optreden en de verwarde toestand in Guatemala groote ongerustheid in de stad Mexico verwekken. O OST-INDIE. Bali. Blijkens een uit Noderlandsch-Indië ontvangen telegram zijn de versterkingen voor de troepenmacht op Bali den 27. dezer ongestoord te Koesambe (Kloenkoeng) ont scheept. Da gisting op Sumatra. Biijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram nopens den staat van zaken op Sumatra's Westkust in verband met de belastinginvoering in dat gewest, hebben twintig familiehoofden van Pa- da ngloear vergiffenis gevraagd onder aan bod van betaling der belasting en zijn een- en-twintig hoofden gearresteerd. Te Paja- komboeb is het rustig. De Chineesohe beycot tegen Japan. Het Handelsblad ontving van haar Bata- viasohen correspondent het volgend tele gram „Vergadering afgevaardigden Chineesche handelaren Java contracteerde boycot Ja pan". De redactie teekent hierbij aan Uit het vorenstaande blijkt, dat de Chi neesche handelaren op Java zich hebben aangesloten bij de beweging, die van Kan ton uitging, wegens den voor de Ohineezen weinig bevredigenden uitslag der „Tatsoe- Maroe' '-zaak. Die beweging breidde zich te voren reeds uit tot Manilla en Australië, zoodat b onlangs één der Japanse he mailbooten, die den dienst verrichten tussehen Japan, Chi na en Australië, geen enkel stukje lading van de Chineesohe handelaren te Sydney meekreeg. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag 2 uur is besloten na afdoening der Viseoherijwet en andere reeds aan do orde geetelde zaken te behandelenhet wetsont werp tot onteigening voor haveninrichtingen te Rotterdam, eenige oonclusiën op versla gen, de rfotie-Bos omtrent staatsexploitatie van spoorwegenbespreking der 'belangen van Rijkswerkliedenverbetering van stroo men en vaarten en het wetsontwerp betref fende openbare inzamelingen. Heden 11 uur was er sectie-onderzoek. De vergadering is tot nadere bijeenroe ping gescheiden. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 2~9 April bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot inspecteur der rijksbelastin gen te Assen J. Rochel], inspecteur te Hel mond; te Helmond J. de Wilde, inspect©.;» te Zierikzeetot ontvanger der rijasbelas- tingen te Gorinchem C. J. G- A. van Gen deren Stort^ipspecteur te Tilburg met in trekking zijner benoeming te Assen; tot adjunct-ingenie»ur bij den Raad var. Toezicht op de Spoorwegdiensten N. Th. Verweij, civiel-ingenieur te Utrecht; benoemd in de Öramje<-Nassau-Orde tot officier jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester te Zaandam; mr. II. J. 0. van Tienen, oud burgemeester van Zaandam tot ridder P. Latenstein en J. Windhou- wer Pzn., beiden wethouders, J. H. Eil- mann, raadslid, J. C- van Wessem, voorzit ter der Kamer van Koophandel en J. van der Koogb, voorzitter der versieringscom- missie, H. Blans, A H. Verkade, J. A Dekker, industrieelen, allen te Zaandam; toegekend de zilveren eere-medaille aan J. Brand, gemeentebode, C. Bakker, sluis- knecht, A. Horrewiine, W. van Elderen en P. Mittelberg, werkzaam in nijverheidson dernemingen, allen te Zaandam eervol ontslagen de luitenant-kolonel op non-activiteit F. E. H. Liebert, van de in fanterie op non-activiteit gesteld de luitenant- kolonel A. van Doorninck, van het 4e regi ment veld-artillerie benoemd tot gedelegeerde bij het visscke- rijcongres te Washington dr P. P. C. Hoek, vissoherij-adviseur toegekend de gouden eere-medaille van Orauje-Nassau-orde aan H. Bank, piano- IC DOOR THERESE HOVEN. Jan keek voor zich als ,een schooljongen, die een berisping heeft ontvangen. Waarom was ze toch zoo wreed, die mooie Marion? Een oogenblik later vergaf hij haar weer. Ze vroeg hem toen heel ge woon, heel onbevangen naar 't adres van tante Neetsje. „Tante Naatje's adres, mijn lieve juf frouw Roodford, wat wilt u daarmee doen?" „Ik wou haar iets, voor haar Kerstmis sturenkijk En te raidden van lekkernijen van aller lei aard, die op een hoek der tafel, in bonte verwarring lagen, naaide ze een jongen kal koen te voorschijn, die in zijn geplukten en schoongema'akten staat, zeer veel aanleg toonde om in een lekker gebraad herscha pen te worden en die zeker, voor de aan runderlappen en gehakt gewende, oude juf fer, een godenspijs zou wezen Annette glansde van genoegen „Meen-je 't Marion, hoe vreeselijk lief van je, meen je 'techt »»Ja, zeker, waarom niet? Wij, Engel- schon, geven 't'heele jaar door, lang zoo- voel niet als jelui tin Holland doen. Met verjaardagen en, als we elkander bezoeken, denken we niet aan cadeaux, maar met Kerstmis maken wij de koorden van onze beurs los en den oedenken we eens flink, wie we een pleiziertje kunnen doen, met 't een of ander. En. weet-je, Annette, ik heb. zooveel aan die arme, oude dame in 't Hof je gedacht en ik geloof wel, dat ze het aar dig zou vinden, als ik haar wat stuurde, 'tis geen groote, ze is ook maar alleen... „Geen groote, beste kind, het heele hofje smult er nog van mee, denk i'k. 't Is snoe zig van je, hoor." En Annette gaf haar vriendin een klap zoen en keek spottend naar haar broer, die baar voorbeeld wel gaarne had gevolgd, maar niet durfde. Er was dien ochtend heel wat ingepakt en verzonden, want de gcedgeefschheid der Roodfords scheen vrij elastiek, maar voor Jan concentreerde zich alles tót die eene daad. dat zij, 't kind der weelde, omringd door overvloed, zich een oogenblik had kunnen verplaatsen in den toestand der arme, misdeelde, oude clame en een bloem pje op haar somber pad had willen planten. Kn daaraan bleef hij den gebeelen dag denken en daarom luisterde hij nauwelijks naar tante Julia's loftuiting op haar doch ters en gaf hij slechts zeer sporadisch en dan nog verstrooide antwoorden, hetgeen zij echter geen kwaad toekeu vond. Het waren drukke dagen en de luitenant zag geen kans Marion alleen te spreken. Den avond voor Kerstmis had de gebrui kelijke servants-part ij plaats. Sedert, meneer en mevrouw Roodford getrouwd waren, ga ven ze. eens in het jaar, een gezellig avond je aan hun onderhoorigen met hun familie en kennissen Naarmate de kinderen grooter werden, hadden ze er deel aan genomen en, in de laatste jaren, hadden zij het geheele feest georganiseerd. Ze speelden kleine tooneelstukjes, gaven tableaux vivants, musiceerden en spaarden 'moeite noch tijd óm het zoo prettig moge lijk te maken. Jan en Annette, Muriël en Florry wer den ook verzocht mee te helpen, doch waar de eersten gaarne bereid waren hun gaven voor 'tverlangde doel ten beste te geven, trokken de nichtjes zich, met beleedigde preutschheid, terug. „Dat zouden ze zeker niet doen, zich zoo aan te stellen en dat voor meiden en knechts. „Waarom heb-je 't ze ook gevraagd?" bromde een der jongeren. „Die twee nuffen hebben nooit iets voor een ander over." Annette was verbaasd over de vinding rijkheid harer nieuwe vriendenze deden wonderen met besoheiden middelen en sloof den zich wel uit om iets moois en aardigs tot stand ie brengen. Het was werkelijk een .prettig feestje; het programma was afwisselend' en bestond uit tooneelstukjes uit de weiken van Dickens en George Eliot, die bij 't gehoor blijkbaar be kend waren. Toen zij er een van Marion's zusters op attent maakte en haar verwondering er over te kennen gaf, zei deze: „O! we zorgen al tijd, dat ze in de keuken goede lectuur heb ben. In de ochtendkamer is een kast met ro mans, waaruit ze altijd mogen nemen, wat ze willen." Alles liep zoo ordelijk mogelijk afof schoon de toeschouwers feitelijk behoorden tot de „go 's", wat wij ,,'t schellinkje" noe men of den engelenbak, was er niemand' bij, die er aan scheen te denken, ook maar één onvertogen woord te zeggen of ook maar één gebaar te maken, dat niet in Je drawing- rconi thuis hoorde. Behalve de huisbedienden met hun respec tieve verloofdénwaren er- de tuinman met zijn vrouw, de tuinknecht met zijn moeder, benevens nog enkele genoodtgden, die vroe ger bij de familie in betrekking waren ge weest. Het geheel had iets aartsvaderlijks, dat aangenam aandeed en toch niets gewilds of opgeschroefds had. Tussehen de verschillende voordrachten, presenteerden de jonge dames limonade en, na afloop, was er een groot souper in de „.housekeeper's room." De familie Roodford vereenigde zich met haar gasten, eveneens aan den avonddisoh, daar hun liate diner er bij ingeschoten was. Eir waren enkel koude spijzen en men be diende elkander. Het huis prijkte reeds met 'e gebruike lijke versiering van maretakken en hulst De eetkamer, een lage 'kamer, mee. eiken hout beschoten en een groote, ouderwetsche schouw, zag er geheimzinnig uit als een be- tooverd oordlangs de muren waren kas ten met boeken aangebracht, evenals in de ochtendkajner of library, die er aan grens de. Tussehen de geopende schuifdeuren hing een maretak, de beroemde mistle-toe, ■waaronder een jongmensch zich de vrijheid mocht veroorloven, een kusje van blozende meisjeswangen te plukken, zoo zij zich tege lijk op den drempel bevonden. Sweet MuTy en cunning little Floesy draaiden er onder heen en weer edoch, de kussersbazen lieten ze drentelen en waoh- ten een gunstiger gelegenheid af. Annette had opgelet, dat geen der on dergeschikten neiging had getoond van het voorrecht der maretakken gebruik te ma ken. Ofschoon do meesters een zekere gelijk heid hadden toegestaan, hadden de bedien den de grens van eerbied en onderdanig heid niet overschreden. Na 't souper verzamelde men zich in de 'drawingroom, waar de cadeaux voor de huisgenooten en logés wareu uitgestald, an dere gasten waren er niet, en 't feestje droeg een intiem karakter, evenals 't Kerst diner, dat den volgenden dag zou plaats hebben Ook luitenant Vermeer werd bedacht, mevrouw Roodford had een boek voor hem neergelegd, een der zoons een pakje ciga- retten, een der meisjes een aschbakje. maar dat alles was niets. Met een zucht van verhingen ging hij naar 't voor hem bestemde plaatsje toe; de kaartjes wezen de namen der gevers aan, Marion's naam1 ontbrak. Hij zelf had haar, in overleg met An nette, een gouden broche in den vorm eener Zoeuwscho knoop gegeven, benevens eenige oud-Hollandsche bibelots van zilver. Na eenige tegenwerpingen had hij don raad zijner zuster gevolgd en haar toegestaan haar kaartje bij 't zijne te leggen: „zoo liep 't minder in 't oog," meende zij. Wordt vtrvlfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1