]f°. 329 Tweede blad. O" Jaargang. Zaterdag 16 Mei 1908. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per postl.ÖO. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Couram verschijn dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen snz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eeno circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. VAN KRACHT GEWORDEN KIEZERSLIJST. Do Burgemeester der gemeente Amersfoort, Brengt ter openbare kennis, dat de op den 23steii Maart j.l. door het Gemeentebestuur vastgestelde kiezerslijst, zooals die door zijne beslissingen van den 30. April j.l. gewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het volgende jaar van* kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te brengen en de aanteekeningen omtrent schorsing daarin te maken overeen komstig de bepalingen der wet. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nederge- legd en in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, den 15. Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bij den „Vragemdag" richtte Vrijdag de heer Van Deventer tot den minister van Koloniën aid interim de volgende vra gen 1. Aan welke redenen is het toe te schrij ven, dat omtrent de bevindingen van den gouverneur-generaal van Neder l.-Indië bij diens in December 1907 in Atjeh en onder- hoorigiheden ingesteld onderzoek tot dusver geenerled mededeeling de Kamer heeft be reikt? 2. Bestaat er verband tussdhen de uit komsten van dat onderzoek en de aan den generaal-majoor G. C. E. van Daalen ver leende ontheffing van zijn functie van civiel en militair gouverneur van Atjeh en on- derhoorig heden Minister Heemskerk antwoordde Het antwoord op de eerste vraag luidt: Omtrent de bevindingen van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië bij zijn in December 1907 in Atjeh en onder- hoorigheden ingesteld ondersoek heeft der Kamer tot dusver geenerlei mededeeling be reikt, aangezien het verslag van den Land voogd (het departement van Koloniën eerst den 4en dezer maand heeft bereikt. Het nog niet geheel volledige dossier is thans bij het departement in behandeling. 'Het antwoord op de tweede vraag luidt: Tussehen de uitkometen van het onderzoek en de aan den generaal-majoor G. C. E. van Daalen verleende ontheffing van zijne functie van civiel en militair gezaghebber van Atjeh en on detfhoo rugheden bestaat dit verband, dat het onderzoek den gouver neur-generaal tot de overtuiging heeft ge bracht, dat de uitoefening van het civiel bestuur door den generaal-majoor Van Daalen niet aan zijne inzichten beant woordde. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Dinsdag 11 uur openbare vergadering. Berichtan. Ontslag of vermindering van bezoldiging van gemeente ambtenaren bij grenswijziging gemeenten. Het Centraal Bureau voor Perszaken van den Ned. Bond van gemeen te-ambtenaren verzoekt ons opname van het volgende In het verslag der Tweede Kamer over het- wetsontwerp tot wijziging van de gren zen der gemeenten Made en Drimmelen, Dussen enz., is een zaak ter sprake gebracht die ten zeerste raaikt de belangen der ge meente -ambtenaren in het algemeenMet het i og toch op mogelijke plannen der Re geering ten opzichte van andere gemeenten, werd er bij het afdeelingsonderzoek met klem cp aangedrongen, dat er dan steeds zorgvuldig voor worde gewaakt, dat in dienst zajnde gemeen te-ambtena ren door de grens wijziging geeu nadeel in hun positie on dervinden. In dat opzicht bestaan er vol gens het verslag voorbeelden, zoowel van onts'ag als van achteruitzetting in bezol diging. die wel tot waarschuwing dringen. Het ia begrijpelijk vooral ook wegens het entbreken van eene regeling van Rijks- pensioen en wachtgeld voor gemeente-amb tenaren dat dfe verdere behandeling van dit punt door vele betrokken gemeente ambtenaren, waaronder er natuurlijk zijn voor wie de gelegenheid is vooibij gegaan om elders een behoorlijk onderkomen te vinden, met groot© belangstelling wordt te gemoet gezien. De bespreking in de Tweede Kamer vindt waarschijnlijk haar oorzaak in het bekend geworden voornemen van Gedeputeerde Sta ten eoner provincie, om na het tot stand- komen van eene in voorbereiding zijnde grenswijziging te overwegen in hoever de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ortvangers van daarbij betrokken ge meenten dienen te worden verminderd. Ook in dat opzicht doet het nog steeds niet geregeld zijn van de rechtspositie der brugeriijke ambtenaren zich op harde wijze gevoelen F r i e s o h e en Hollandsche ch ristel ij k-hósftorischon. ,,De Ba nier'', het orgaan der Frieech christelijk- historisch© partijdeelt mede, dat de aan vankelijke beginselverklaring, als grondslag van fusie of samensmelting der Friesche- met de Hollandsche crist.-hist. partij opge maakt, bij de aangesloten kiesvereenigdngen een gunstig onthaal heeft gevonden, en be houdens geringe opmerkingen is goedge keurd. Op de vergadering, jl. Vrijdag door de Friese he partij gehouden, ie een concept program van beginselen op dien grondslag, van elders ingekomen, met goedkeurend advies, ter tafel .gebracht. Unaniem is ge constateerd, zonder nadere op- of aanmer kingen, dat hiermede wat de Friesche partij aangaat, in beginsel, de overeenstem ming was verkregen. Het moderamen van het Prov. Comité, bestaande uit de heeren v. E. v. Heslinga, Ankerman en Kroeso, is afgevaardigd naar een eventueel in Holland te beleggen vergadering ter m. i-ere bevesti ging, terwijl de andere leden, alsmede de bestuursleden der aangesloten kiesvereeni- gingen tot het bijwonen van die vergade ring, op nader te bepalen tijd, worden uit- genoodigd. Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht. Op het Internationaal Congres voor Vrouwenkies recht, d'at op iiitnoodiging van de Neder - landsche Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht van 1520 Juni te Amsterdam zal wordeu gehouden, zal Duitsohland zijn vertegen woordigd door-dr. Anita Augepurg, Adel- heid von Welcveok, Frieda Kadöl, Minna Cauer, Lida Gustavo, Hevmann, Martha Ziety, Martha Böltner, Benetta Brandt- Wijt, dr. Altmann-Gottheimer, Elsa- Hiel- scher en Landt-agsaibgeordneter Voss. Hollandsche Electrise he S p o o r w e g-M oatschappij. Op de gisteren gehouden olgemeene vergadering van aandeelhouders, werden het door de directie uitgebrachte verslag en de balans over het jaar 1907 goedgekeurd. Ter vervanging van den heer R. van Has selt, die bedankt had, werd tot directeur benoemd de heer J. J. 's Jacob, lid van den Raad van Administratie der H. IJ, S. M. te Amsterdam. De heer mr. Joh. Enschedé, die aan de beurt van aftreding was, werd als commis saris herkozen, terwijl in de door het over lijden van den heer N. D. Kemink ontstane vacature, tot commissaris werd benoemd de heer F. H. van Wiohen. Eindelijk werd be sloten den Raad van Commissarissen aan te vullen met twee leden, waartoe benoemd werden de heeren N. H. Nierstrasz en R. van Hasselt. De Nederlandsche Bond van ge munte- ambtenaren heeft onlangs besloten de algemeen© vergaderingen om den ande ren keer des Zondags te houden. Daartegen is eene beweging ontstaan en zes leden heb ben thans, na. honderden bewijzen van in stemming te hebben ontvangen, het voor stel gedaan de vergaderingen niet op Zon dag te houden. Voorgesteld wordt tevens de voorstellers in de gedegenheid te stellen hun voorstel toe te lichten op een niet op Zondag te houden vergadering, en eerst na die toelichting een besluit te nemen. De twee-en-twintigste jaarlijksche al- gemeene vergadering van de Vereeniging ter 'bevordering van de Neder 1 audsohe Vissoherij zaïl gehouden wordieu te Vlaardingen op Don derdag den 4den Juni a. s., des voormid dags te 1(M uur precies, in de zaal „Harmo nie" aan den Scliiedamschen weg. Behalve de huishoudelijke aangelegenhe den zal de heer Jan Schippers, lid van het hoofdbestuur, een referaat houden ever het arbeidscontract voor zeevisschers. De heer A. E. Arkenbout Schokker, inspecteur van de scheepvaart, zal een voordracht houden over ,R.ijikstoezicht, op Visschersvaartuigen" Behandeld zal voorts worden het aan de regeering gedane verzoek in zake het aan wezig zijn gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus aan het vice-cousulaat te Ler wick van een ambtenaar, die de Nederlamd- sche baal machFig is (bij voorkeur een Neder lander) en de op dit verzoek gevallen be slissing. Eindelijk zal wordeu behaudeld een voor stel van de a.fdieeling Soheveninigen, luiden de ..Het hoofdbestuur zoeke te verkrijgen, dat bij het verzenden van versche, gedroogde en gerookte visch aüs ijlgoed, door de betrok ken spoorwegmaatschappijen in Nederland het tarief va,n vrachtgoed berekend worde." A'lg. Ned. Gymnasiasten- bond. Een oproeping is verzonden tot het vormen van een Algemeenen Nederland - schen Gymnasiasten/bondAan die oproe ping is het volgende ontleend Bij de 25e algemeene vergadering van den Bond van Leerlingen der Belgische Athe nea, die van 23 tot 26 April te Gent werd gehouden, en waaraan tal van gymnasiasten uit Nederland deelnamen, werd zoowel van Nedev andsche als van Belgische zijde do wenech uitgesproken om ook in ons land een algemeenen bond van gymnasiasten op te richtenIn een vergadering, dientenge volge op Zondag 3 Mei in Den Haag door gymnasiasten uit verschillende steden gehou den, werd tot oprichting van zulk een ver eeniging besloten en een voorloopige rege- lings-commissie samengesteld, waarvan het bestuur van den Bond van Haagsche Gym nasiasten tot dagelijkoah bestuur werd be noemd In de eerste plaats zou het doel van zulk een pan-gymnasialen bond zijn, de gymna siasten uit de verschillende steden nader tot elkaa: te brengen, zoodat zij, later student geworden, niet meer als vreemden tegen over elkaar staan. Evenals in België zo.u ook hier bijv. jaarlijks een bijeenkomst van alle leden kunnen gehoudleu worden, die dan een:ge dagen zou kunnen duren en waar door van zelf een zekere verbroedering zou ontstaan. Dit doel zou ook bereikt worden door het maken van gemeenschappelijke uit stapjes, voetreisjes, het opriohten van een zomerkamp, enz. Ten tweede zou door zulk een onderlinge aaneensluiting het letterkundig leven onder gymnasiasten steik kunnen worden bevor derd, voora.1 in kleinere plaateen. Daartoe zou oen oourant kunnen worden uitgegeven. Men zou voorts later overeenkomsten kun nen sluiten met bijv. tooneelgezelschappen, om oen bepaald stuik voor geringeren prijs te kur.nen bijwonen, kortom alle voordeden genieten, d'ie een krachtige samenwerking verleent Men wordt verzocht zich te wenden tot den secretaris van het voorloopig dagelijiksch bestuur W F. Wéry, Columbusetraat 235, Den Ilaag. De oproeping is get eekend door: J. H. Aleva, LeidenE. H. von B&umhauer, penning., Disciplina Vitae Scipio, Am sterdam G v. d. Bergh, voorz. Rott. Gymn. Bond, Rotterdam; H. C; Hiarte- velt, Leiden; A. Kits van Heijningen, pen- ningm. Leidsche Gymn. Ver. Leiden; G. v. d. Leeuw, voorz. Bond van Haagsche Gymn. Den Haag; J. A. de Vooy, Leiden; J. C. Sohuller tot Peursum, voorz. D. V. S. Amsterdam; G. Snoeok Hienlbeanans, on- dervoorz. B. v. H. G. Den HaagW. F. Wéry, le seer. B. v. H. G. Den Haag; H. B. Wildt Meyboom, penningni. B. v. H. G., Den Haag; P. v. Wulfften Palthe, Rijswijk (Den Haag). Nederlandsche Blinde n- bond. De „Nederlandsche Blindenbond" heeft zijn dertiende algemeene vergadering gehouden in bet Brongöbouvw-te Haarlem, onder leiding van den waarnemenden voor zitter, den heer W. van Thienen, uit Delft. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. J. Oort, te Haarlem, bleek, dat de Bond tot 31 December 384 gewone, 188 bui tengewone leden, 17 candidateu en 24 eere leden telt. Aan verschillende leden werd onderstand verstrekt, maar velen moesten teleurgesteld worden. En ondanks die beperking werd tocb kapitaal verloren. Daarom moeten maatre gelen genomen worden om de kas voor alga heelen ondergang te behoeden. Aan 83 leden werd ziekengeld verstrekt en in Januari aan 128 leden f 2500 aan onderstand. Melding wordt gemaakt van de oprichting van een Frieschen Vriendenkring van Bonds leden. Van de vereeniging „Nationale Blinden zorg werd f 750 ontvangen. Besprekingen over den gang van zaken van den Bond in den Boudsraad noopten den beer Schild zijn entslag te nemen als algemeene voorzitter. Volgens het verslag van den penningmees ter, den heer V. E. van Thienen, bedroe gen de ontvangsten f 2613,43$; de uitgaven f 4062,594, zoodat het nadeelig slot f 1549.16 is. Dut- saldo wordt echter gedekt door vroegere baten en den verkoop van eeuige papieren. Van de baten, groot f 2576.30, is eehter reeds in Januari 1.1. weer f 2400 aan onderstand uitgegeven. Het bomlskapitaal bedraagt thans f 8750. Het bestuur stelt voor de algemeene ver gaderingen voortaan om beurten te houden te Amsterdam, Rotterdom of Den Haag, en in de maand Juli. Het was tegen een voor stel van den heer Sealtiel tot het opricht 'u van wettige afdeelingen". In de plaats van den heer N. M. Schild werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen de heer L. te Wechel, te Rotterdam, lid van den Bondsraad, en in diens plaats tot lid ie heer Middelbeek. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Amsterdam te houden. Aanwezig waren oenigo honderden blin den, uit verschillende deelen des lands over gekomen De verbinding van 's Gra- venhage en het West-land. Te Loosduinen is ten raadihuiroe een vergade ring gehouden van de colleges van B. en W. der gemeenten Loosduinen, Monster, Wateringen, Naaldwijk en 's Grave&ande, onder leddting van den burgemeester van Loosduinen, ter bespreking van de béidende plannen tot vaartverbetering tussehen 'a Gravenhage en het Wcstilaind. Men bleek eenstemmig van oordeel, dat de kosten va"n dien aard zijn, dat de gemeenten de gepro jecteerde vaart verbetering niet tot stand zouden kunnen brengen. Eenstemmig -werd besloten den raden der gemeenten voor t© «tellen, zich met een gelijkluidend adTes tot de Staten van Zuid-Heiland te wenden met- verzoek de zaak van weg© de provincie tot stand te brengen. 'Een mui zen stad. Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gobracht, n.l. een muizenwereld. Deze muizenstad, door de vervaardigers „Langstaart" gedoopt, is zóó merkwan.* iig, dat het wel de moeite waard is er een en ander van te vertellen. In deze stad in 't klein (eene oppervlakte hebbende van 9 meter in 't- vierkant), wor den alle soorten van bedrijf uitgeoefend doormuizen. 't Klinkt ongelooflijk dooh 't is zoo Alsof alles uit- ten groot© Neurenberger speeldoos is opgeoct, staat daar de stad, be staande uit verschil lende gebouwen, sohoo", postkantoor, stadhuis, kerk, station, win kels, te veel om op te noemen. Al die ge bouwen zijn voorzien van poppetjes, die hun verschillende werkzaamheden uitoefenon, in beweging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toedoen van een muis; een flinke groote molen, „de Rat" genaamd, draait, in beweging gobracht door een muisje, dat nauwelijk oen half ons weegt. Een traim rijdt door de stad en bootjos varen in de gracht, alk-? 't werk der muizen. In de bakkerij ,,Het Knaagdier" schuift de bakker hel brood in den oven. In de kui perij is alles ook in voll© werking en dat alles door een nietig muisje. Hoe dat moge lijk is? Achter of naast elk der gebouweu bevindt zich n.l. een hok, ,,het huis van Meneer Muis", met een rad, waarin een ge dresseerde muis geplaatst wordt, die dit rad ronddraait. Door een staafje staat dit ad in verbinding met de poppen, zoodat gelijkt-, alsof dezen hun werk zelf verrichten. De vernuftige vervaardigers hebben -»:i ger dan een jaar met taai geduld en energie aan dit kunstwerk gearbeid. Dit kunstwerk zal binnenkort tentoonge steld worden. (Tijd). Het sluitingsuur voor kof fiehuizen te Amsterdam. Te Am sterdam is het sluitingsuur der koffiehuizen 2 uur des nachts. De kellners wenschen dit uur vervroegd te hebben en vergaderden in den nacht van Maandag op Dinsdag ter be spreking van deze zaak. Ook werden andere ongewenschte toestanden in het koffiehuis- bedrijf behandeld, o.a. de Ongevallen-ver zekering, die groot© moeilijlkllieid oplevert, ornaat de premiebetaling door de patroons zou moeten berusten op den grondslag van het zter wisselvallige salaris Tot half vijf des ochtends waren de kell ners bijeen. Het resultaat van hun bespre kingen was de aanneming der volgende moties ,De openbar© vergadering enz., „spreekt den wensch uit, dat het alge meen sluitingsuur voor café's enz. zal zijn 1 uur; „doet dit met te meer aandrang, daar verre de meerderheid dei* patroons in ons bedrijf zich vóór 1 uursaluiting uitsprak en de Hotelhoudersbond en de Kamer van Arboid adhaesie met ons streven hebben uitgesproken .De openbare vergadering, enz. „dringt er bij de regeering op aan bij eventueele daarstelling van wetten betref fende de arbeiders of den arbeid, ook het logement-enz.-bed rijf of geëmployeerden in dit bedrijf op te nemen, zooals Ongevallen wet, Ziekteverzekering en een wettelijke bepaling voor het- regeien van den arbeids duur." Clandestiene drankver koop. In de onlangs verschenen rapporten onzer drankweitsinspectie wordt medege deeld, dat het aantal verleende verloven in schier alle gemeenten van Limburg en Noord-Brabant schrikwekkend groot is. Voor de politie schijnt het ondoenlijk het bedrijf der verlofhouders te controleoren. fn vele gemeenten zien de dienaren der poli tie er niet naar om. Niet alleen de vergunninghouders klagen steen en been over de oneerlijke conourren tie, die verlofhouders hun aandoen door clandestien sterken drank te verkoopen in het klein, ook burgemeesters en politiedie naren erkennen volmondig we] te weten dat de clandestiene verkoop in de bierhuizen brutaal wordt gedreven. Zij voegen er echter bij, dat het hoogst moeilijk is overtredingen te contro'.o&rendie volgens de wet straf baar gesteld zijn. In vele gemeenten is het aantal verlofinrichtingen dan ook 8 tot 10 maal zoo groot als het wettelijk maximum vergunningen. L. K. Een strenge p o 1 i t i e-b e p a- ling. Sedert kort is de nieuwe politiever ordening dér gemeente Eindhoven in wer king getreden. Tot een der atrengpte bepalingen behoort het verbod vam samenscholingen van meer dan 3 personen op de hoeken van straten of trottoirs. Aan deze bepaling wordt streng de hand gehouden en geeft voortdurend aanleiding tot wrijving tussehen politie en publiek. De mensohen worden echter eerst gewaar schuwd; en bij niet verwijdering wordt pri ces-verbaal opgemaakt. Tevens is bij het nieuwe reglement de verplichting opgeheven, dat de Israëlietische bevolking op Zaterdag en feestdagen toch' verplicht waa voor ronigiug harer trottoirU zorg te dragen, en zulks vastgesteld op eeui ge uren vóór het intreden van Sabbath of feestdagen. School- en Kerknieuwe. Door den Minister van Koloniën zijn dr. C. Snouck Hurgronje en mr. J. E. Heeres, boog- leeraren aan de Rijksuniversiteit to Leiden, be noemd respectievelijk tot lid en voorzitter, en tot lid en secretaris der commissie tot het af nemen in 1908 van het examen voor den Ned.- Indischen administratieven dienst, bedoeld bij het Koninklijk besluit van *26 April 1902 (N. Stbl. No. 49, Ind. Stbl. No. 223), en dr. A. C. Vreede, dr. A. W. Nieuwenhuis, Ch A. van Ophuysen, mr. J. H. Carpentier Alting, en mr. Ph. Kleintjes, de vier eerstgenoemden hoog leeraren, de laatstgenoemde lector aan de Rijks universiteit te Leiden, tot lid dier commissie, (St.-Ct.) Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1908 wordt opgedragen bet afnemen van bet examen bedoeld in art. 12 der Hooger Onder wijswet, dr. C. J. Eggink, inspecteur der gym nasia tot leden der commissie dr. V*. H. van de Sande Bakhuyzen, oud- rector' van het gymnasium te Ctrecht; dr. A. H. Garrer, rector van het gymnasium te Haarlem dr. P. V. Sormani, rector van het gymnasium te N ijmegen dr. A. van IJsendijk, rector van het gymna sium te Gouda M. A. van Everdingen, rector van het gym nasium van het college St. Willebrord te Am. sterdam dr. N. J. Beversen, conrector van het gym nasium te Zwolle; dr. Th. P. H. van Aalst, rector van het gym nasium te 's-Gravenhage; J. Martin Muller, leeraar aan het gerefor meerd gymnasium te Amsterdam P. A. van Deinse, leeraar aan het gymnasium te Arnhem dr. P. W. Merkes, leeraar aan het gerefor meerd gymnasium te Amsterdam dr. W. van Loghem, leeraar aan het gymna sium te 's-Gravenhage; dr. H. W. C .E. Biickmann, loeraar aan het gymnasium te Amsterdam dr. D. P. A. Verrijp, leeraar aan het gym nasium te Arnhem. (St.-Ct.) Ned. Herv. Kerk. De voorjaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie werd Dinsdag, 12 Mei j.l., des voormiddags te 11 uur in het gebouw der Synode geopend door den president, den heer A. Loeff, met gebed, waarop door dezen een woord van welkom gericht werd tot de leden der vergadering, ook tot den heer dr. G. A. Hulsebos, die als secundus plaats had. genomen ter vervanging van den heer mr. Tak, daar deze schriftelijk mededeeling had ingezonden, dat hij door gebrek aan tyd zioh tot zijn leed wezen genoodzaakt had gezien, voor het lid maatschap der Synodale Commissie te bedan ken. De vergadering is samengesteld uit de heeren A. Loeff, predikant te Dordrecht, president; H. A. Leenmans Jr., predikant te Harlingen, vice- president; J. Knottenbelt, secretaris en advi- seerend lid; C. F. Gronemeijer, predikant te Amsterdam; E. J. Griffjjn, ouderling to Arn hem; L. W. Bakhuizen van den Brink, predi kant te Ctrecht; N. G. Nieuwenhuisen, ouder ling te Voorburg; H. G. Tonabeek, predikant te Roswinkel; dr. G. A. Hulsebos, ouderling to 's-Gravenhage. Na aanvulling van de agenda bracht de secre taris verslag uit van de afgedane spoedzaken, betgeen met dankzegging voor kennisgeving werd aangenomen. Daarop werden de volgende commissiën be noemd voor het beoordeelen van staten van kosten: de heeren Gronemeijer en Griffjjn; voor het beoordeelen van uitspraken in hooger be roep de heeren Leenmans en Bakhuizen van den Brinkvoor het onderzoek betreffendo do bureaukosten der classicale Scriba'sdo heeron. Tonsbeek en Nieuwenhuisen; voor het beoor deelen van het Plaatselijk Reglement ©ener Ge meente, de heeren Bakhuizen van den Brink en Tonsbeek. (Kerk. Ct.) Op het Noordelijke Evangelische Zendings- feest, dat op 22 Juli te Winschoten zal gehou den worden, zullen als sprekers optreden: Prof. dr. S. D. van Veen, te Utrecht, le openings rede; ds. J. Breukelaar, te Utrecht, 2e ope ningsrede; ds. A. J. Rosemeyer, van Sluis; ds. G. Geerds, van Appingedamdr. N. Adriani,- zendeling; ds. F. J. Krop, van Zwolle; ds. H. J. Heida, van Halfweg; ds. J. Miedema, van Groningen; ds. J. W. Groot Enserink, van Leeuwarden; ds. H. H. Schoenmakers, van Workumds. E. Syberda, van Tjamsweer, en prof. dr. A. G. Honig, van Kampen, do Slot rede. Op het 10 Juli in liet Liesbosch bij Breda te houden Zuider Zendingsfeest, zullen als spre kers optreden de volgende heeren predikanten A. J. A. Vermeer, te 's-Gravenhage, openings rede; F. Breen, te Oostkapelle; N. Adriani van Posso; P. Krullo, ©mor. pred. to Hoinkenszand en a. s. zendeling-leeraar op de Sangir- en Talaudeilanden M. Mooy, te Var.scveld J. Schrijver, ie Neerbosch; A. van Veldhuizen, te Rotterdam; J. W Pont, to Amsterdam; J. li. Netelenbos, te Oostkapelle.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1