KOLONIËN. BINNENLAND. De spoorwegramp bij Cwntlch. Een ooggetuige van de catastrophe vertelt het volgende: Rechts van het station loopen de lijnen op Brussel, terwijl die, welke links van het j gebouw liggen, zich naar Lier buigen. Ik was in den trein voor Lier gestapt; deze moeet wachten op de correspondentie, welke van Brussel meekwam. Voor mijn compartiment bevonden zich-nog een, achter mij nog twee of drie wagens, waarin veel werklieden zaten. Reeds was de trein van Brussel aangekomen, uit welke tal van bedevaarders in onzen trein moesten over stappen. Er was geen plaats genoeg nicer in de derde-klasrijtuigen, zoodat do station chef zijne toestemming gaf de overige in de tweede klaswagens te doen plaats nemen. Zoo wilde er ook een vrouw in ons com partiment plaats nemen Terwijl zij den voet op de trede zette, stak ik do hand uit om haar naar •binnen te helpen, toen een vreeselijk gekraak, een akelig gegil ecu verschrik kei ïjlke ramp was geschied. Alles bewoog rondom mijhet plafond, de wanden, alles leefde, en de vrouw zat mot het middenlijf geklemd tusschen den wand van het rijtuig en mijn been, dat ik tot steun had uitgestrekt 0111 haar te helpen. Alles wat één minuut geleden nog rondom mij schertste, was 1111 bloedend, vormeloos, verpletterd en dood. Van de vrouw hield ik alleen het doode bovenlijf in de armen. Het andere gedeelte was er van afgeklemd. Het rijtuig moest daarenboven omgeval len zijn, ik merkte dit aan den stand van banken en wanden. Ik zat met het been vast maar ik leefde, dat was mij veel waard. Nu kwam 'liet er maar op aan mijn voet uit de klem te wringen, want wie wist wat er gebeuren kon. Met den eenen voet sta:_pte ik eene, wonderbaar, nog heel gebleven ruit stuk, rukte met geweld den anderen uit de klem en verloor daarbij slechts den zool van mijn linkerschoen. Die schoen bewaar ik mijn leven lang. Hoe ik alleen dat compartiment heelhuids ben uitgekomen, is een waar wonder. E11 niet minder hoe ik, te midden van al die brokken, al dat bloed, al die gebroken lid maten niet stapelgek ben geworden. Ik moet u zeggen, dat ik in mijn ziel den hemel dankte en, gelukkig, omdat ik gered was, begon ik, 111 plaats van te vluchten, mee te helpen om nog gekwetsten te redden, waar deze te redden waren. Eenen vriend van mij, die ook meereisde en die door allee te veel ontroerd was om langer ter plaalse te blijven, heb ik naar Antwerpen teruggezonden om mijne huisge- nooten gerust te stellen. Eindelijk was ik te vermoed en spoedde ik mij ook naar huis. En hier ben ik en hier is mijn schoen, mijn bebloede man chet De trein van Lier werd circa 50 meters vooruit gedrongen door den aansnellenden trein en 4 rijtuigen werden geheel ineenge schoven en totaal vernield. Al wie er inzat werd gedood of zwaar ge wond. Het personeel van het station werd on middellijk geholpen door de troepen uit de kazerne en door ae reizigers van den ex press uit Antwerpen, die er ten hoogste met een schok of een buil waren afgekomen. Het nood geschreid, dat de reizigers aan hieven, ging alle verbeelding te boven. Alhoewei het station ver afgelegen is van l»et eigenlijke dorp en enkel in de nabijheid ligt. van het Krijgs-depot, werd het gekerm tot op verren a/stand gehoord en kwam men van alle kanten toegesneld. De locomotief van den express-trein, een zwaar gevaarte, werd slechts licht beecha- digd. Het eerste werk dat gedaan werd was de puinen op zij trékken en er de dooden en gewonden onder uithalendeze werden naast elkander neergelegd en in don be ginne lagen daar doocien en gewonden naast elkaar. Zoo ver het oog reikte lagen zij uitge strekt op kussensmatten, enz. Over de lijken lagen dekens uitgestrekt en het gelaat was bij elk lijk bedekt. Er werd getelegrafeerd naar Antwerpen en dadelijk werd er een hulptrein inge richt, die benevens een 100-tal werklieden en autoriteiten uit Antwerpen ook genees kundige hulp aanbracht. Toen deze hulp ter plaatse was ging het. werk beter en kon do verzorging der ge kwetsten beter geschieden. Inmiddels was het nieuws te Antwerpen bekend geworden en ontelbare nieuwsgieri gen begaven zich per rijwiel of auto naar Contisch. Het meest gewaardeerd was natuurlijk de hulp der goneesheeren De reddingswerken gingen ook vlot van de hand. Binnen een uur tijds waren, mot de hulp der 100 werklieden, rond half 11 alle lijken en gekwetsten van onder de puinen ge haald. Alleen lag nog het eerste rijtuig op de liaan en zag men daaronder nog drie lijken liggen. Het gaan en komen der door soldaten ge dragen dooden en gewonden, het zien van bloed allerwcge. die lijken naast elkaar ge legd, die rij van bij de 100 gewonden, maak ten van het geheel een schouwspel, dat wij wel nooit van ons leven zullen vergeten vD* nadere bijzonderheden, die de Bel gische bladen mededeel en, doen de ontzet ting nog vermeerderen, die de vrceeelijke ramp bij het kleine stationnetje, het derde op de lijn AntwerpenBrussel wekt. Do verhalen van ooggetuigen aan de reporters gedaan, geven meer een denkbeeld van den toestand, waarin de menschen 11a het on geluk verkeerden en die aan krankzinnig heid en waanzin grenst, dan dat zij ophel deringen geven of feiten kunnen meedeelen. Ook de redders schenen in de eerste oogen- blikken in een soort verbijstering te hande len de ..Independence Beige" bevat een verhaal van een jongen, die met zijn moe der en zusters in een compartiment zatde moeder werd zwaar gewond, ©u allen bekneld tusschen de stukkon van den wagon plotse ling komt een man, ziet te midden van de verwarring het beentje van een der kinde ren tusschen banken bekneld en roept, dat men het been maar moet afsnijden, om het. meisje te redden uit den warbcél. In doods angst weet de broer zich los te wringen en Biju zuster te beschermenLater bleek, dat het kind slechts een kleine schram had, en het leen volkomen gaaf was. I11 al de berichten wordt k>f toegezwaaid aan liet optreden van het garnizoen der ka zerne te Contieh, dat in zeer korten tijd met matrassen, brancards, verbandmiddelen ter plaatse war en flink en krachtig aanpakte. Na het eerste verband werden de gewon den geleidelijk naar Antwerpen en Brussel vervoerd in extra treinen. Een ooggetuige op het perron te Antwer pen schrijft Gedurig komen treinen met gekwetsten, en helaas. stervenden aan. In ieder com partiment ligt een gekwetste, met gescheur de kleederen, te kennen, te jammeren, te huilen van de pijn. IIvt meerendee! zijn werklieden het is moeielijk er cenige woorden uit te krijgeu. Eenigen, minder ernstig gekwetst, worden, door drie vier stationsbeambten onder steund, naar den ophaalbak gebracht, die hen naar het tot verbaudkamer ingericht lo kaal. beneden in het station brengen moet. Anderen liggen op de reeds met bloed door weekte kussens van tweede klasse rijtuigen. rt Is een afgrijselijk schouwspel. In heb geharrewar loopt, men gedurig draagbaren voorbij, met kennende gekwetsten, wie het bloed uit don mond sijpelt- De slachtoffers, die minder gekwetst zijn, worden in stoelen geplaatst. De verdwaas de oogen puilen hun uit het hoofd, en nu en dan slechts kan men ©enige woorden een angstkreet, een smartkreet, verstaan. Hier vraagt een bediende oen stervende om zijn naam Ab. ab... abonnement, ratelt hij, en 't- is uit zijn roisboekje, dat men vernemen moet wie hij is. Ben andere ligt stervend. Het dood zweet breekt hem uit. Hom werd het been gebroken, en het zieke lichaamsdeel werd slechts, metterhaast, met l>ehulp van een caoutcbouc-gasbuis diehtgeriemd Van alle kanten worden dekens, matras sen. lakens, windsels aangebracht. Tusschen de bebloede lippen van enkele zwaar ge kwetsten kon men wat versterkend vocht gieten Een werkman ligt daar als dood. Maar a.ls de geneesheer, met omzichtigheid, noch tans,, zijn gemarteld lichaam raakt, gaat er een smartkreet op. die een a-kel igen weergalm door het onderaardse he gebouw doet weer klinken. Er is gebrek aan rijtuigen, hoewel van alie gasthuizen en verb andhui ze 11 karretjes en draagbaren aangebracht worden. Terstond na het bekend worden van den ramp begaf de burgemeester van Antwerpen zich naar do plaats dos onheils s Middags kwam het parket met twee politiedokloren. die de lijken onderzochten en 11a consultatie een papier op de borst hechtten met den naam van het sUchtofcr, zoo men dien had kunnen ontdekken Een groot aantal politie-agenten is uit Antwerpen gerequireerd om te zorgen voor de handhaving der orde om en bij het station 's Middags kwam minister Liebaert op het terrein en tegen 6 uur Prins Albert. De sporen zijn vrijgemaakt, zoodat de ge regelde dienst hervat kan worden. Ongevee-- een vijftigtal creneesheeren uit de omliggende plaatsen verleenden hulp. De meeste gekwetsten hebben inwendige kwetsu ren ingedrukte borstkassen, in het li dhaam gedrukte beenen velen hebben ook vreeselijk© hoofdhvondc i. terwijl een vijf- of zestal dooden gevonden .zijn, eenvoudig onthoofd Het rechterlijk onderzoek naar de ooi-zaak wordt nog voortgezet. Waarschijnlijk is de wissel wachter, die als waanzinnig gevlucht is, volkomen onschuldig. Men was bezig de signaaltoestcHcii te vernieuwen zoodat de mogelijkheid bestaat, dat een nieuw toestel niet gewerkt heeft; de wissel was, zoover men heef», kunnen nagaan in orde en heeft behoorlijk gewerkt. vVolgens een bericht uit Brussel wer den bij liet station Oontich de seintcestellen veranderd, een werk dat slechts enkele uren moest duren. Onderwijl was een beambte belast met het verzetten der seinen en wis sels met do hand. Heeft die man zich ver gist Of wat is er anders voorgevallen De verkeerde stand moet pas zeer laat bemerkt zijnmen weet dat tusschen de aankomst der beide treinen een tijdsruimte was (vol gens de dienstregeling althans) van niet min der dan zes minuten, ruim tijd genoeg dus om den goeden stand van den wissel te con troleeren Volgens den Parijscheu Matin zou geble ken zijn, dat de wissel wachter 11a den trein voor Lier op het zijspoor te hebben geleid, verzuimde den wissel te verzetten, daar hij rekende op het meestal te laat komen van den exprestrein Deze was echter ditmaal precies op tijd. Een ingenieur van het station Antwerpen deelde aan oen verslaggever het volgende mede Het ongeluk is te wijten aan een eenvou dige, hoogst betreurenswaardige dwaling van den signaloerdcr van het blok te Contieh. Er worden op dit oogenblik wijzigingen toe gebracht aan de seinen op de lijn Antwer penBrussel. In het seinhuis van Contieh werkte men aan de aansluiting tusschen de nieuw geplaatste bloks en de seinen. Om dit werk te voltrekken, had men in het sein huis een hefboom weggenomen, zoodat het signaal met do hand getrokken werd, in plaats van, zooals gewoonlijk, met den hefboom. De gewone verbindingen tusschen het seintoestel en het spoor waren dus op het oogenblik voor de richting van Antwer pen verbroken. Daarin alleen is de oorzaak van het drama te zoeken. De fout is dus aan den sein wachter Die vergeten heeft dat er een hefboom was weggenomen, ja, en die de doorgangs verbinding niet heeft omgelegd, zooals hij in gewone tijden noodzakelijk had moeten doen. Zijn verantwoordelijkheid is verpletterend, maar wij hebben hem vruchteloos gezocht. Vorder legde de ingenieur uit, dat 11a 2D dezer de seinen electrisch zullen worden be diend evenals te Antwerpen. Hierbij is alles voorzien, elk gebrek dat aan de toestellen kan ontstaan, iets wat zeer zeldzaam is. Geen enkel ongeluk zou er kunnen uit ont staan, enkel vertraging in den dienst der treinen. Oj>dat een drama als.dat van gis teren kunne gebeuren, moeten er buitenge wone omstandigheden zijn. zooals ook thans het geval is geweest. E11 die eeu weinig dc fout van den on gelukkige» signaaleerder verniindereu. i - Ja, eeu weinig zeide de ingenieur. De wisselwachter Van Tuijn is thans ge vonden Den avond van den ramp, rond 9 u.„, is hij als een ziuueloozc zijn woning te Contieh. Duivelshoelc. binnengestormd, en viel er als een blok neer. Er was om zoo te '//ïstni geen woord uit den man te krijgen, en als een waanzinnige zag hij rond. Dc ramp schijut hem in het hoofd geslagen. Gansch den nacht bracht Van Tuyn in koortsen door. Den volgenden morgen onder vraagd, wist hij van de ramp, of beter over de oorzaak der ramp, niets te vertelllen wat er met den wissel gebeurd is, kan men van hem niet vernemen. .Ik weet niets, ik weet er niets van", is zijn eenig ant woord. Na de ramp is hij op den loop gegaan, zegt hij, maar hij weet niet hoe lang hij door veldeu en door bosschen geloopen heeft. Hij heeft maar altoos doorgerend, tot dat hij aan een kruisbeeld kwam, zich daarvoor op de knieën wierjj en bad. 'b Avonds keer de hij huiswaarts. In liet St. Elizabethsgasthuis te Antwer pen zijn twee gewonden overleden. Voor de rechtbank te Brussel zullen reeds Maandag verschillende acties behandeld worden, die in verband met de ramp zijn ingesteld. De ontzetting van Donderdag is nog ver ergerd door een zwaar onweer, dat boven Brussel en elders woedde. Menschen zijn doodgeslagen, huizen in brand gevlogen, en ontzaglijke schade richtte, in tuin on veld, de hagel aan. -Te Hobokon zijn ijsklompen van een „dubbele vuist" neergekomen, als men de boeren gel00ven mag, die de traditio- neele ..duiveneieren" blijkbaar niet indruk wekkend genoeg meer vinden. Brussel, 2 3 Mei- De Etoile beige be richt, dat uit de door liet- spoonvegbestuur verbeterde lijst blijkt, dat er bij de ramp van Contieh 36 dooden en 132 gewonden zijn, •OtT-IHDlC. Bevordering van den inlandechen landbouw. Er zijn ernstige plannen in overweging: tot. indieivstételTing van deskundige E'uro- peeech en inlandsch personeel, bestemd om, ohder leidiing en toezicht Van het- departe ment van Landbouw, in de verschillende gewesten van Java en Ma doer a plaatselijk wertczaaim te zijn in het (belang van den inlandschen landbouw. Javabode. Staten-Generaal. M i 1 i t a i r e Pensioenwetten. In de .Memni 10 van Antwoord op het Voor- loopig Vet slag op het wetsontwerp tot wijziging van de ..Pensioenwet voor de zeemacht 1902" en de ..Pensioenwet voor de landmacht 1902", wordt naar aanleiding van liet- gevoelen van verscheidene lede», dat. na het tot stand komen dezer wet, eene herziening dei*. bepalingen om trent de pensioenen van zee- en landmacht op een drietal punten alsnog dringend gewenscht zal blijven, o. a. het volgende opgemerkt: lo. De bepaling in art. 7 der militaire pen sioenwetten is een uitvloeisel van hot juiste be ginsel, dat een persoon, die onafgebroken in 's lands dienst blijft, niet voor pension neer in g in aanmerking kan komen. Ken militair, die recht op pensioen kan doen gelden, maar in militai ren dienst blijft, staat in dit opzicht gelijk met den militair, die onder dezelfde omstandigheid in een anderen Rijksdienst overgaat. Eerst wan neer het- einde van de loopbaan geacht moet worden daar te zijn, kan er sprake wezen van het toekennen van pensioeu, voor alle diensten te zamen. Om de ongelijke behandeling, welke van dit beginsel het gevolg kan zijn, te ontgaan, zal aldus de M ,v. A., wanneer 'het in 's lands belang wenschelijk is, dat een militair, die 111 «Ie termen valt voor pensioenin een burger lijke betrekking wordt geplaatst, overgang van dienst uit een billijkheidsoogpunt vermeden moeten worden, ingeval daarvan voor den be trokkene nadeel is te voorzien, en zal alsdan ontslag uit den militairen dienst onder toeken ning van pensioen aan de opdracht der betrek king moeten voorafgaan. Ten opzichte van het tweede punt kunnen de Ministers van Marine en van Oorlog niet toe geven, dat de practijk meer en meer aan het licht brengt, dat de toepassing der bejvnling van art. 2, sub 2o., der beide pensioenwetten tot groote onbillijkheden voert. Wat het derde punt, de non-activiteit der officiereu in verband met hunne pensioens-aan- spraken .betreft, zijn de genoemde Ministers het vrijwel eens met de te dezer zake geuite mee ning. dat leger- en vloot best uren er op bedacht moeten zijn, dat het op non-activiteit stellen een maatregel moet wezen, die op dienstbelan gen steunt, en niet een, die zijn motief (alleen) vindt in het particulier belang van den officier. .Bij het nemen van eene beslissing door den Minister, omtrent de pensionneering van een wegens tijdelijke ongeschiktheid op non-activi teit gestelden officier, dient naar het gevoelen des Ministers van Marine en Oorlog, evenzeer vermeden te worden het bespoedigen van een ontslag, enkel om den betrokkene het geval van een hooger pensioen te onthouden, als vertra ging van een ontslag, enkel om het hoogere pensioen te kunnen toekennen. In do Memorie wordt verder nog gezegd, dat het, bij den nog steeds belangrijk stijgenden last der militaire pensioenen, niet zonder bedenking zou zijn, om thans reeds eene verhooging van pensioensbedragen in overweging te nemen. Fiscale maatregelen op Bali. In verban-d met dc onlusten, in het, aan de zuidkust van het eiland Bali gelegén landschap Kloengkoeng uitgebroken, herin neren wij, er zoo veel noodig, aan, dat reeds in het jaar 1900 het denkbeeld tot inlijving van Bali bij het tol gebied aan de orde is geweest Met ingang van den len dezer is men overgegaan tot invoering van de in- en uit voerrechten aldaar, zoomede van de accijn zen op petroleum en lucifers en tevens van de opiuimregie. Als schadeloosstelling voor de, uit dien hoofde door de zelfbesturen gederfde in- kb-méten, zal voortaan jaarlijks worden uit gekeerd aan Kloengkoeng f 18,422, aan Bangli f 10,992, aan Karangasem f 57,622 en aan Gianjar f 37,511. Alls gevolg van deeze maatregelen zijn de havens van Temoekoes, 9angsi't en Loloa/n voor den algemeenen handel gesloten, ter wijl kantoren der in- en uitvoerrechten zijn gevestigd te Palbean (Boeleleng), Loloan, Benoa, Pasir (Bij&s), Poetih en Toja Paket. Wat de opiuin-regie-regeling betreft, daarbij, is* als overgangsbepaling voorge schreven, dat gedurende het leven van den tegen-woordigen stedehouder van Kaxanga- sem. Goeéti G'de Djilantik, van den tegen woordige» bestuurder van Bangli, Dewa G'de Tangkoban, en van den tegenwoOrdi- gen vorst van Kloengkoeng, Dewta Agoeng Poet ra, behalve bereid, ook rivw opium door de regie mag worden geleverd! tot een, dbOT den resident van Bali en Lombok vast te stellen maandeTijiksdke hoeveelheid, tenein de die vorsten in de gelegenheid te stellen daaruit naar eigen wijze voor zich en de medebewoners vlan hun poori's bereid opium te maken. Oék zijn tijdens het leven dier vorrten de verbodsbepalingen op het in be zit hebben of vervoeren Vaii opium dan wel overblijfselen van opium, mits daarin' de 'kenmerken van de Tegie-opium aanwezig zijn. op hen en de verdere poeri-bewoners niet vati toepassing. Javabode. Een drama aan boord. Aan het Bat. N'bldwordt dd. 21 April uit .Soeraibajia gemeld Een vreeselijk drama, heeft zich Maandag avond afgespeeld aan boord van het atoom schip „Vlan den Bosch" dat op weg was naar Batavia. De 1© machinist J. F. M. Bouwmeester etf dc 3© machinist F. A. van Schuylenburg zijn door een iulandschen stoker met een piso blati aangevallen en gewond. Volgens verklaring van den aaurander wer'd deze door den machinist Bouwmeester tot drie maal too geslagen, omdat hij te laat aan boord was gekomen. Ten laatste werd hij dol van woede en vloog Bouwmeester aan, die doodelijlk gewond werd. De 3e machinist Sehuijlenburg, die Bouwmeester te huTp kwam, 'kreeg eveneens ernstige wonden. Teneinde de zwaar venwon den in het leven te behouden, werd onmiddellijk nlaar Soe- rabaja teruggestoonvd. De lieer Bouwmees ter overleed echter reeds hedenmorgen om zes uur. De toestand van den Iheer Schuij- len'burg is zorgwekkendhij heeft ©en Steekwond in dèn onderbuik. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 23 Mei 1908, bevat 0. m. de volgende Kon. 'bes' uiten j benoemd tot burgemeester van Schelling- wonde D. Laan op verzoek eervol ontslagen H. Boeree te Kampen, als opzichter bij de Rijkswater staat le klasse, benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof te Arnhem jhr mr. W. v. d. Does de Wil* lebois, thans advocaat-generaa1 bij den Hoo- gen Raad; ij het Dep. van Justitie tot 2e klerk G. Bsrnhcorn te Leiden en J. Boet Ier te Groningen ter betere wijze van behandeling van de comptabiliteit bij het Departement van Justitie, heeft de minister wijziging gebracht in de samenstelling van de 4e afdeeling bevorderd bij genoemd Departement tot administrateur mr. C. Locsjes, thans re ferendaris tot referendaris mr. W. Collard en mr. A. J. van Roijen, beiden hoofdcommies tot hoofdcommies de oommies P. Groot; tot commies de adjunct-commies G. Blan- kenbeig tot adjunct commies C. J. v. d. Tand, thaiio le klerk benoemd tot plaatsvervangend districts- veeartu te Utrecht W. H. van Haselen te Amersfoort, en M. de Ridder te Leerdam. benoemd tot kantourcchter-plaatsvervanger in het kanton Maastricht, met ingang van 1 Juni a 8., mr. dr. K. H. M. van Oppen, mr. R. von Oeldern en mr. L. E. C. Haex, allen advocaat on procureur aldaar benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den rand van beroep (ongevallenverzekering) te 's-Oravenhage, mr. C. W. Vollgraff, advocaat en procureur aldaar. Het Koninklijke Echtpaar zal het laatst van Juli en begin van Augustus bui tenslands doorbrengen, te Dobbin en ver moedelijk ook te Dresden. De Koningin-Moeder op reie. Reuter bericht uit Kopenhagen, dat II.x M. de Koningin-Moeder der Nederlan den gisteren in den voormiddag een rijtoer deed door de stad. Om 2 uur bracht H. M. net gevolg een bezoek aan het residentie- I paleis, om 4 uur reed H. M. met de Ko- ningin van Denemarken, de prinsessen Thyra. en Dagmar en de prinsen Gustaaf en Hans naar het Rosenborgmuseum. Om half zeven des avonds zette H. M. via Malmö de reis voort naar Stockholm Den commandant der cavalerie en den j commandant der genio is bij Kon. besluit de titel verleend, resp. van inspecteur der cavalerie en inspecteur der genie. Bij beschikking van-den minister van justitie is de commies bij het departement- van justitie. P. Groot, in verband met zijne bevordering tot hoofdcommies, met ingang van 1 Augustus a.s eervol ontheven van het bestuur van den huishoudelijke» dienst bij gemeld departement. Bij beschikkiug van den minister van justitie zijn bij het departeemnt van justitie benoemd tot tweede klerk G. P J- Ba.rn- hoorn te Leiden en J. E. Oebler, te Gro ningen tot concierge, met ingang van 1 Augustus 1908, II. van Staal, thans vaste knecht bij dat departementtot bode, met ingang van 1 Juli 1908, J. J. van der Laan, thans portier bij gemeld departe ment; tot vaste-knecht, met ingang van 1 Juli 1908. K. W. A. Langbei», gepensi- onneerd waohtmeeeter van liet. 3de regiment huzaren, te 's Gravenhage. Museum van Kunstnij ver. heid te Haarlem. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is thans ten toongesteld eene buitengewoon belangrijke verzameling Japanschc en Ohineescke kunstvoorwerpen, die in de rotonde zijn ge- oxposeerd en door de heeren Geissler en Kloemann, uit Hamburg, in bruikleen ai- gestaan. De verzameling omvat keramische voorwerpen en bronzen als ook geweven stoffen en gedeelten der oud-Japansdie kleederdrachten. De liefhebbers en verza melaars van oud-Japansche kunst zullen zeker door het bezichtingen dezer voorwer pen eenige aangename en leerrijke uren in li et M useuin doo rb rengen Een vondst. Bij het herstellen van 'het damesg'.-stcelte in de Martinike.-l te Groningen vonden de timedlieden ee: steen met het opschrift S. P. De Heer Gerdhard Sw&rtte Burgemeester in Groningen In den Heere Gerust Den 24 Marti 1665. Onder toezicht werd deze steen verwij derd en kwam een kist voor den dag mei een geheel geraamte. Oogkleppen. De heer W. A. Ortt schrijft in „Am drocles" Dc toepassing van oogkleppen als een 011 derd cel van het ]>aardentuig is een misbruik dat zijn ontstaan aan de beste bedoelingei te danken heeft. Immers zij dienen om het terrein, zij waarts van de wegen voor het oog der paar den te bedekken en zoodoende hunne schrik achtigheid le verminderen, in de onderstel ling, dat liet paard alleen schrikt als hei iets ziet of verineent te zien, dat zijne vree gaande maakt Wordt nu het gezichtsveld beperkt tol den weg vooruil en wordt het uitzicht oj het 'an'dschap zijwaarts weggenomen, dar b'ijft er voor het paard zooveel te minde reden over om een zijsprong te ma-ken. Vandaar dat de oogkleppen dan ook over het algemeen alleen gébruikt worden bij paarden die dc wegen volgien, d'us tuig- paarden. Paarden, die zich over de heide of ovet ander afwisselend terrein begeven voor namelijk rijipaarden dus ziet men uooii met oogkleppen. Na het vorenstaande zal men zeggen „wat heeft men daar nu uit het oogpunt van dierenbescherming tegen in te brengen l Hiertoe is alweer een nadere beschouwing van den bouw van het paard noodig. Waar bij den mensch .de oogen voor ii het hoofd staan, zijn die bij, het paard meer tor zijde van het hoofd geplaatst. Zij puilen ©enigszins uit, aoodat het paard in het oog de lichtstralen opvangt van zij waarts, ja zelfs vlan achterwaarts gelegen voorwerpen Is het hoofd van het paard recht naai voren gekoerd, dan ziet het al is liet niet duide.ijk bewegingen die zich achter hein voordoen, zooa-ls het wijzen met de zweep Indien we nu zoowel mensoli als paati voorzien denken van oogkleppen en dan een vergelijking maken welk deel van het ge zichtsveld daardoor wordt bedekt, dan zien wij hierin een belangrijk verschil en dan zal het eeu ieder duidelijk zijn dat het licht dat hel. paard in het oog opneemt van de nem omringende voorwerpen, in veel grootere mate door de oogkleppen wordt onderschept dan zulks bij, den mensch het geval zou zijn. De oogkleppen mioeten dus voor het .paart een ge. waan wording veroorzaken evenals bi den mensoli;, wanneer daarbij, de oogklep pen niet reoht naar voren gekeerd waren, doch zoover naar elkaar gedraaid, dat zij midden voor het oog kwamen te staan. Niet alleen is die gewaarwording niet aangenaam, doqh men ziet er veel mindei goed door. Nu zijn er omstandigheden, waarin d< mensch moet kunnen rekenen op de goed» oogen van het paard. In geval van duister nis, mist, slechte terreinen enz. ziet he paard beter dan de mensch. Oogkleppei ■bc'etten nu het gezichtsvermogen en wi< weet hoeveel ongelukken er aan deze tuig- dee'en te danken zijh Daarbij komt, diat hot wind- en stof van gers zijn, waartij zoowél wind als stof als door een trechter in de oogen gedreven wordt. En wat de schrikacht.igjheid betreft, men leert die het. paard eerder af door gloede behandeling en africhting dan doo het gébruik van oogkleppen. Het goed1 rijden is een van de beste mid delen tegen schrikaohtigheid. Een paard da door goede africhting en door een zacht» hand met vertrouwen de teugels strekt, zoo als men noemt „aan den teugel gaat", kal niet schrikken dan door eerst zich aan d teugel werking te onttrekken. De zachte hand kan veel doen om zulks h voorkomen en daartij dus ook het schrikker in zijn oorspmng te stuiten. Daartdj komt, dat een paard met oog kleppen, '!t welk sahrikt en een zijsprong maakt, niet 'kan .zien welke gevaren hem be dreigen aan de .zijlde, waarheen het uitwijkt aoo'da.t de waadde van oogkleppen ter voor looming van ongelukken mijl zeer twijfeladli tig toeschijnt A'les bij. elkaar- genomen verdienen d oogkleppen te worden afgeschaft omdat 1. zij het gezichtsvermogen beperken ei dus ongelukken kunnen veroorzaken 2. omdat zij nergens toe dienen; 3. omdat zij stof vangers zij'n en aanleidini .kunnen gevon tot oogontstekingen 4. cmdal zij de besturing door het wijzei m.et de zweep beletten en dus aanleiding geven tot slaan. De R. K. Studentenvereeniging ,,St- Augustinus" te Ledden viert Dinsdag 25 Mei --i.s. haar 3de lustrum. De feestelijkheden worden geopend mei een p'echtige H Mis in de kerk va.11 O. L Vrou.v Hemelvaart. Des middags wordt aai de vereeniging door een dames-comité oei j vaande. aangebodendaarna zal van 4 to 5 uur liet bestuur receptie houden in lie hotel du Lion d'or, Breestraat. 24. 's Avonds te 8 uur feestvergadering in dei

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2