B I N N EN LAN D. Uit den omtrek. De berechting van de Zeister moordzaak. den sjah door iussclienkomst van den Rus sische» zaakgelastigde in Teheran in kennis te stellen, dat hij heeft goedgevonden, dat d© termijn voor de vervulling van de ease hen van genera»! Snarski met 15 dagen is ver lengd T«rk|* Koustantinopel, 2 4 Mei. Aan Franse lie zajde wordt verklaard, dat van uur tot uur de definitieve regeling van de Hera- klea-kwestie is te verwachten. Marokko. Aan het Journal wordt uit Oran bericht, dat de generaals Bailloud en Lyautey beslo ten hebben tot nader order dc actie in het Tafileltgobiod te staken. Voorloopig worden Bou Denib en Rou Anian en waarschijnlijk ook te Mahereb sterk verschanste kampen ingericht, zoodat drie bronnen en de balang- rijkste palmbosschen bezet zijn. Men meent daardoor de vorming van nieuwe harka's te verhinderen, en de stammen te kunnen dwingen tot onderwerping. Tanger, 24 Mei. Berichten uit Meki- ncs van den 16en bevestigen, dat in den morgen van dien dag Moeley Hafid daar is aangekomen, en gewagen van vreugde-betoo gingen en feestvieringen te zijneT eere. Britech-lndii. Calcutta, 2 4 Mei. Twee helsche machines, geladen met pikrikaat, zijn he- don morgen gevonden aan het station How- rah in een leege spoorwegcoupé. Aller Ui. B e r n, 2 4 M e i. De sneeuwval in het grootste gedeelte van Zwitserland is een ware ramp voor den landbouw. lp de bosscheu is do schade onberekenbaar; de telegrafische en telefonische gemeenschap is verbroken; op een groot aantal punten ondervindt de treinenloop belangrijke vertraging. vVrijdagochtend is er te Parijs in de suikerraffinaderij van Say een ontploffing geweest, waarbij van de honderd werklie den er ongeveer 40 werden gewond, van wie 11 zeer bedenkelijk. Do arboidors, in de fabriek werkzaam, zagen plotseling een schel licht; dadelijk werden zij door ©en geweldigen schok op den grond geworpen. Van alle kanten hoorde men angst- en smartgehuil. De moeste gewonden hebben wonden aan han den en gezicht; eenigen zijn aan de bee- neu en armen gewond door de stukken me iaal of stoenen. Do tien of elf arbeiders, die het ernstigst gewond zijn, werden dade lijk naar het hospitaal vervoerd. Minister Viviani en de rechter van instructie André kwamen ter plaatse on prof. Lecornu, van de Polytechnische School, is met het on derzoek naar de oorzaak der ramp belast.. Die oorzaak is waarschijnlijk het in brand raken van suikerstof, tengevolge van een Tcortaluitmg of hoe dan ook. Ben geweldige vlammenzee verlichtte het gebouw. e Parijs, 23 Mei. De bladen bevatten eon telegram uit New-York, meldende dlat er brand is uitgebroken in de uitgevers zaak van Harper aldaar. Men vreest, dat er 150.000 handschriften verbrand zijn, met name die van werken va<n Mark Twain. vEven voor het sluitingsuur was Zater dagavond ecai bediende van een Parijsoh warenhuis in een afgelegen hoekje op een grooto baal stof in 9laap gevallen. Men heeft hem vergeten en ingesloten. Hij g^ voelde zich Zondag gevangene en toen honger kreeg, trok hij de aandacht der bui ten wereM door tusschen de modepoppen van een uitstal venster te dansen. De menig te, die het geval vermakelijk vond', werd zoo groot, dat de politie moest optreden. Inmiddels werd de eigenaar van de zaak getelefoneerd. Hij was echter uit de stad en en niet te bereiken. Een smid, die gehaald werd, kou het- kunstaio t niet openbreken. Borst om zes uur werd de man uit zijn eigenaardige gevangenis verloet. Hij moet gezegd hebben, nooit weer in de zaak een uiltje te zullen knappen. De Staatscourant van Zondag 24 en. Maandag 25 Mei 1908 bevat de volgende Kou. besluiten op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Ga6eelte J. Huges; eervol ontslagen de reserve-officier van gezondheid 2e klasse C. Voorthuys, die voor 5 jaren was benoemd gesteld ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indië om te worden 'be noemd tot onderwijzer 3e klasse bij bet Open baar Europeesch Lager Onderwijs: A. v. d. Wonde, A. v. d. Veen, H. W. M. Dussel- dorp, A. W. M. Stuker, S. Sckregardus, J. Mooy, J. J. Kluit en H. G. Straatman; bepaald dat de benoeming van den com mies der posterijen 2e klasse M. P. J. Snij ders lot directeur van het postkantoor te Ysaolmonde zal ingaan 1 Augustus 1908. W L A. van de Ven, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Honteuisse, is op nader te bepalen tijdstip ontkeven van de waarneming van zijn tegenwoordig beheer en wordt hij be last mot de waarneming van de controle der grondbelasting te 's Gra.venhage J. A. Maas Goesteranus, controleur der grondbelasting te Zwolle, is met ingang vau 1 Augustus 1908 t-ijdoiijk onthoven van zijn tegenwoordig behoor en tijdelijk geplaatst te Rotterdam, met bepaling dat hij wordt toegevoegd aan den hoofdambtenaar, aan wien hot beheer van de controle dei* grond belasting aldaar is opgedragen. Reuter bericht ons uit Stockholm, dat II. M. de Koningin-Moeder der Neder landen daar heden voormiddag is aange komen en door de koninklijke familie werd ontvangen. H. M. reisde verder naar Ul- liksdal om de Koningin-weduwe Sofie te bezoeken. H. M. de Koningin-Moeder heeft van mej. J. C van Deventer te "s Gravenhage. een schilderij gekocht ..Heide te Laren Prins Hendrik in Haarlem. Zaterdagmorgen, even half elf uur kwam de Pis aan en werd aan het station verwel kom! door den Commissaris der Koningin en den waam©menden burgemeeeter Dade lijk werd gereden naar de kweekorij der firm«, Van Tu.bergon, wiaax een prachtverza meling van meerendeels bloeiende knol- en bolgewassen werden bezichtigd. De Prins vonhet goed, dat een door de firma ge wonnen uiterst fraai© reusachtige tulp, Tu- lipe Greigi den bijnaam verkreeg van Varie- tas Princeps. Op den terugtocht van de kweekerij naar het paleis van den Commis saris der Koningin, waar de lunch gebruikt, zou worden, bracht de roei- en zeilvereeni- ging ,,Het Spaarue" in de nieuwe gracht den Prins eene aardige hulde, door haar i verschillende roei- en zeilvaartuigen hier j bijoen te brengen, wat een eigenaardige» aanblik opleverde. Na ajfloop der lunoh werd eene vergade- j ring van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen belegd, waarna, de Prins een bezoek bracht aan het gebouw der sociëteit j ,,Trou moet blijekeu waar de Prins eene 1 verzameling bocalen, benevens verschillen de oude geschriften en klaroenen der oude Retihorijikerskamer van de broeders Pelika- nisten bezichtigde. Het vertrek van dén Prins was op 8 u. 40 m. bepaald. Zendeling-arts d r. Sche li re r. De zendeling-arts der Geref. Kerken, j rustend directeur-geneesheer van het be kende Zendingshospitaal ,,Petronella" te Djocjacarta, dr. J. G. Scheurer, die wegens herstel van zijn gezondheid naar Nederland moest repatrieeren, maakt zijn vrijen tijd ten n-utte door de practische colleges te vol gen aan de medische faculteit te Gronin gen. Donderdag slaagde de heer Scheurer voor het eerste gedeelte van het arts-examen. Het ligt in de bedoeling van dr. Scheu rer om als zendeling-arts naar Indië terug te keeren. Assistenten der Posterijen. De algemeen© jaarvergadering van den Ne- derlandschen Bond van Adsistenteu der Pos terijen en Telegrafie, dit jaar te 's Graven hage te houden in het ,Hoi van Berlijn" op 28 Mei a. s. (Hemelvaartsdag), zal als voor naamste punt op de agenda te behandelen hebben de positie der adsistenten. Het Koninklijk besluit van Juli 1905 heeft hen heel wat teleurstelling gebracht, die in die nawerking, zich nog ernstiger laat gevoelen, hoofdzakelijk door de uniformeering vau het korps en de gelijkstelling met vroeger on der dit corps staande caegorieën. Sedert is de organisatie, die vóór dien tijd wel te wenschen overliet, hechter geworden, en zullen uit vele plaatsen afgevaardigden deelnemen. Weerbaarheid s-Y ereeni- gingen. Pinkstermaandag zal onder op- perleiding van een leger-officier een groote velddienstoefening bij Nijmegen door Weer- baarheidsvereenigingen gehouden worden; 't hoofddoel is om aan een propagandadag een nuttige oefening te verbinden. Door de regelingscommissie, waarvan de kapitein van 't Nijm. Vrijiwilligerskorps B. Enthoven voorzitter en jhr. A. v. Reigers berg Versluijs secretaris is, kan, zoo ge- wenscht, o. m. voor zeer billijk en goed middagmaal gezorgd worden. Mogen alle weerbaarheidsmannen van deze gelegenheid gebruik maken en toonen dat zij kradhtig willen medewerken tot ver hooging van 's lands weerkracht. Leger des Heils. Op Hemel vaartsdag zal door het Leger des Heils een gToote kampdag worden gehouden op het scboone landgoed Weldam, te Goor, daartoe welwillend afgestaan door den heer graaf Ben thick. De leiding van den dag is opgedragen aan den eersten stafofficier-majoor J. Feen- stra, terwijl vrouwelijke- en mannelijke offi cieren uit alle oorden zullen assisteeren. Een flink muziekkorps e*n twee geoefende zangkoren zullen het Heilsfeest opluisteren. De groote demonst ra tien hebben in den namiddag om 2.30 en 5 uur plaats. Men verwacht, dat een groote schar© volks dezen Heilsveldslag.zullen bijwonen. Een jonge held. De avondtrein van Groningen, die Donderdagavond 9 uur te Zwolle moest arriveeren, is pas Vrijdag nacht half drie gearriveerd'. Tusschen Beilen en Hooghalen sprong nl. de wielband vau de locomotief. De machinist, slingerde van den trein, de leerling-machinist braik een aantal rifcrben, maar wist den trein des on danks tot stilstand te brengen, waardoor groot onheil werd voorkomen. Ooggetuigen roemden den heldenmoed van dezen beambte. Beide beambten zijn ernstig gewond. Voor hen werd nog des nachts langs don trein gecollecteerd. Nader bericht men: De machinist Van Dijk brak zijn been. De trein was, indien de leerling machinist niet zoo flink was opgetreden, eenvoudig onbestuurd in het Oranjekanaal gereden. Proeven met de reddings boot te Scheveningen. In tegen woordigheid van de stadscommiesie, het hoofd- en plaatselijk bestuur der N.- en Z.-H. Redding-Maatschappij hadden aan het strand weer porefnemingen plaats met het lijukauon en do reddingsboot. Met het kanon worden achtereenvolgens 6 schoten gedaan, waarvan er 4 den afstand van ruim 300 meter behaalden. Te half twee rukte de reddingsboot uit en stak met de bemanning in zee. In korten tijd was door rle roeiers een groote afstand afgelegdzij bleken dan ook voor hun moeilijke taak de aangewezen personen te zijn. Ilierna werd de boot door de motor reddingsboot op sleeptouw genomen en aan de sleephelling weder op den wagen gelaten, waarmede de oefeningen een einde namen. Men was zeer tevreden over de behaalde resultaten. Zonder Lisaone! Al9 een bijzon derheid meldt men ons uit Zwolle, dat vijf arbeiders van dc Centrale Werkplaats al daar mot vrijbiljetten oen reis naar Spanje en Portugal gaan maken. Ze zijn de eersten cmder hot Nod spoorwegpersoneel, die dezo reis met vrijbiljetten gaan maken. Geen van allen kent iets anders -dan Hollandsch. On der meer zullen ze Madrid, Granada, Lissa bon enz. gaan bezoeken. Tanger stond ook op 't program, doch de. Mij. gaf hiervoor geen vrijkaarten, waarschijnlijk vanwege de troebelen in Marokko. *- - Slapte. Waar in andere jaren hon derden werklieden uit Siiedrecht en omstre ken in geheel Nederland en in vele plaatsen van het buitenland overvloed van werk von den, daar lieerscht er nu groote werkloos heid. Tal van mannen loopen leeg of komen terug, zoo we1 uit Rotterdam als uit Rcsario (Zuid Amerika), 't Is te wenschen, dat aan dien toestand spoedig een eind kome. Haagsche bosch een apachenbosch. Vrijdag in den laten avond is in het Haagsche bosch iemand door een vrouw van verdachte zeden aangevallen en beroofd. Op het hulpgeroep van den aan gevallene kwamen politieagenten toeloopen, die de vrouw arresteerden en overbrachten naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven. De Haagsche in brekersben- d e. Drie Rotterdammers zijn Vrijdagmorgen naar 's GTavcnhage overgebracht. Een zus- j ter van Marie Feijc is eveneens gevangen 1 genomen en men verwacht nog meer axres- taties. 't Komt thans aan het licht, d'at de inbrekers ook met ©enige personen in be- trekking stonden, die op "t oogenblik wegens misdrijven in de gevangenis zitteu. O.a. de beruchte Van der Nat, die te Rotterdam zijn straf uitzit. Deze moet medeplichtig zijn aan een twee tal inbraken te Rotterdam gepleegd, waar van één reeds dertien jaar geleden plaats had. Ook kwam men op het spoor van de inbraken in een lombardhuis in do Hel- mersstraat en in een huis in de Beeklaan, te 's Gtnavenhagj© ©enige jaren geileden ge pleegd. Thans is al het goed, gestolen bij den heer Hamme in dé Korte Poten, terecht. De bestolene zal zijn eigendom, dat een waarde heeft van f14,000, voor f2800 te- rugkoopen Vrijdagmorgen heeft genoemde heer de rut-geloofde premie van f1000 uitgekeerd aan de Haagsche rechercheurs Bas en Brou wers en hun collega uit Rotterdam, die daar de gestolen voorwerpen in beslag wist te nemen. Deze drie deden de .som dus. Omdat ook de andere leden der Haagsohe recherche op zulk een wakkere en onver moeide wijze in deze zaak optreden, schonk de heer Hamme hun op waarlijk vrijgevige wijtzc een bedrag van f250. Op welk een brutale manier de helers van deze geheel© zaak hebben geprofiteerd, kan men nagaan als men weet. dat een winke lier een gouden ring met brillant van ruim f200 waarde kocht voor... f3, omdat, naar hij den verkooper wijs maakte, de steen van glas was. Inbraak. Gepasseerdeu nacht is ingebroken bij den landbouwer H. G. Grif fioen in Gerverscop. De dief of dieven heb ben zich toegang verschaft tot het bakhuis, door uitbreking van een raam, waarin vier ruiten, waarvan twee waren gebroken. Ver mist wordt: een blikken bus met balletjes, een pot met suiker, een haarkam van de dienstbode, een kistje met ongeveer 8 siga ren, een rand van een petroleumstel, een kommetje met zout, een theedoek en een kannetje met raapolie. Terwijl zij een blik ken sigarenkist met rommel half hebben verbrand en achtergelaten. Proces-verbaal is hiervan opgemaakt. School- en Kerknieuws. Technische Hoogeschool. Nu dc Raad der gemeente Delft zich heeft veree- nigd met de voorwaarden van verkoop van grond aan hot Rijk, ton behoeve van nieuwe ge bouwen der Technische Hoogeschool, is daar mede het uitzicht geopend, dat het Rijk zijn zeer omvangrijke plannen zal uitvoeren, al zul len er nog enkele jaren verloopen alvorens deze zullen zijn voltooid. Op het terrein, dat in eigen dom aan het Rijk zal overgaan en dat ongeveer 1 H.A. groot is, zal aan de zijde van de provin ciale vaart eon nieuw academiegebouw voor de Technische Hoogeschool gesticht worden, dat zijn front naa rde vaartzijde zal hebbendaar achter komen collegezalen, kabinetten voor hoogleeraren enz.een zaal voor het curatorium de bibliotheek met leeszaal, een vertrek voor de administratie, benevens lokalen voor tentoon stellingen. Op de eerste verdieping komt aan de voorzijde de aula en daarachter weer col legezalen en de daarbij behoorende vertrekken. Dit complex van gebouwen zal aansluiten aan de thans reeds aan het Rijk behoorende gebou wen aan den Verversdijk. Eene electrische cen trale wordt ongeveer in het midden van het ge heel gebouwd. Op de Staatsbegrooting zullen voor deze plannen achtereenvolgens belangrijke bedragen worden uitgetrokken. Het thans in gebruik zijnde academiegebouw aan het Oude Delft krijgt in de toekomst eeno andere bestemming. ProT. Utrechtseli Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. rDe jaarlijksche algemeen© vergadering van dit Genootschap zal worden gehouden op Woensdag 3 Juni e. k., in het Gebouw voor Kunsten en Wetensclwppen, Maria- plaats te Utrecht. Evenals het vorige jaar zal deze vergade ïing te 1 uur aanvangen en alsdan door den voorzitter met eene redevoering worden ge opend, terwijl de leden worden verzocht zich tegen 12 uur aan het déjeuner te willen ver eenigen dat hun door het Genootschap in hetzelfde gebouw wordt aangeboden. Er zal eene pauze wordeu gehouden ge durende welke de commissies voor de stem opneming en voor het onderzoek der reke ning en verantwoording hare werkzaamheden zullen verrichten. Na de pauze zal de voorzitter verölag uitbrengen over den toestand van het ge nootschap en worden de namen der nieuw benoemde leden bekend gemaakt. Te zes uur precies zullen de leden zich bij Okhuijsen, Kromme Nieuwe Gracht 20, aan een maaltijd vereenigen, welke aan de buiten de gemeente wonende leden door het. genootschap wordt aangeboden. De sectie-vergaderingen zuMen den vori- gen dag, Dinsdag 2 Juni, des avonds te half acht uur precie6 aanvangen. De sectie voor de natuur- en geneeskundigo weten schappen vergadert in de collegezaal voor Zoölogie op de Hoogt, Janskerkhof, de beide andere sectiën in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Maviaplaats te Utrecht. Onderwerpen van bespreking Sectie van Natuur- en Geneeskundige we tenschappen A. A. W. Hubrecht. Over de stamontwikkeling (phylogenie) der zoog dieren. F. H. QuixOver het gehoororgaan van een doofstom kind met demonstratie j van micro kleuren photographiën. J. J. van j Laer: Over smeltlijncn, enz. bij mengsels van metalen, die in gedeeltelijke gedisso cieerde verbinding voorkomen. Sectie van Letterkunde, Wijsbegeerte en Geschiedenis. Vaststelling van het prae- advies over de hernieuwde uitschrijving van de prijsvraag over de Zegels. Joh. Dijso- rinck Over A. Winkler Prins (18171908). Andreas JansenOver den tocht van Holo- fernes in het licht der Oostersche monu menten Sectie van Rechtsgeleerdheid en Staats wetenschappen. D. Simons. Over het onrechtmatigheids-bewustzijn als bestand deel van het strafbare opzet. aDe Zaterdagmiddag; te Utrecihit ge houden a-ljgem. vergad'. van aandeelhouders der Nederl. Buurtspoorweg Maatschappij, hechtte hare goedkeuring aan de balans en winst- en verliesrekening en bepaalt het dividend over 1907 op 0 waarvan in Dec. 1.1. bereids 2 is uitbetaald. De heer Mr. C. J. W. Loten van Doe len Grot'he werd als lid van den Raad van toezicht herkozen. Een voorstel tot statuten wijziging kon niet in behandeling worden genomen, daar geen voldoend aantal aan- deelen vertegenwoordigd was. (Laatste dag). Het was omstreeks tien minuten vóór elf in den morgen van Zaterdag, toen de presi dent het 'woord gaf aan het O. (M. Het was doodstil in de stampvolle zaal, waarin vele rijksveldwachters met de handhaving van de orde waren belast. De beklaagden zaten als onbeweeglijkallen luisterden met de grootste aandacht, alleen Kors kon niet voortdurend al z'n attentie er bij bepalen en keek bij wijlen, naar rechts, naar de ad vocaten bank, naar het werk van de talrijk vertegen woord igde pers. Evenals de voor gaande dagen schenen de zaken hem het minst belang in te boezemen. Van Vaalen tuurde strak voor zich uit, nu en dan de hand aan de mond, het hoofd even steunen de op de arm. Maar Overhorst en van Ee ontging geen woord, al zat laatstgenoemde in schijnbaar onverschillige houding in de bank, de moesten tijd leunende tegen den kant. De officier ving zijn requisitoir aan met duidelijke, overal flink verstaanbare stom, die onmiddellijk in de stille zaal in druk maakte en tot luisteren dwong. Bij het nasporen der oorzaken van de ernstige misdrijven aldus ving de officier aan, zal men in deu regel teruggevoerd wor den tot één punt van uitgang één aanknoo- pingspunt, waar terug te vinden is de kiem van de misdaadeen kiem die nu eens blijft sluimeren, wellicht verstikt wordit door groeikrachten va.n beteren aard, straks och. ter opschiet en welig tiert ten koste van de jonge plant, waaruit het goede groeien moet Ik heb liet oog op de ellende, waaruit de misdaad geboren wordt. Al gaan er ve len onder in de ellende zonder tot misdaad gekomen te zijn, al zijn er die zich trots dien strijd des levens weten te ontworstelen aan de demonische aantrekkingskracht der misdaad, naast hen rijen zich de tallooze van nature zwakker uitgeruste individuen, die den strijd met het noodllot niet aan vaarden dlie zich willoos geven om ten slotte, steeds dieper zinkend in den poe1 van ellende, de hand ter redding uit te ste ken naar het bedriegelijk beeld, dat do mis daad hen voorspiegelt. Waar in de moderne strafrechtpleging naast het feit de persoon van den dader zich meer naar voren dringt, waar nevens den ernst van de daad, hare oorzaken en motieven de aandiaoht vragem van den straffende» rechter, daar zal voor den ongelukkige, die nimmer in het goede werd voorgegaan, bij wien geen weerstand werd aangekweekt, voor wien wilskracht en gevoel van eigenwaarde niet bestaan daar zal voor een zoodanige niet tevergeefs een beroep op een zachter gestemd oordeel van der, rechter gedaan kunnen worden. Welken indruk moet het daarentegen op de rechters maken, wanneer tot een zelfde feit wordt gebracht, hij, wien het niet aan leiding heeft ontbrokenbij wien wel werd ontwikkeld de kiem van hot goede, die een ieder bij zich draagt, wien wel werd gewe zen de weg tot een eerlijk bestaan? En welk zal het oordeel van de rechters zijn over het feit, begaan döor hem, die niet is voortgekomen uit de duistere nacht, waar in geen hoopvol lichten scheen Deze be klaagden zijn het, die het O. M. deze tegen stelling deed maken. Zij worden beschul digd van het zwaarste aller misdrijven, daartoe gedreven door een der laagste aller menschelijke hartstochten de hebzucht. Beschuldigd van een feit zoo schokkend zoo ontzettend, als weinige te voren; een feit, des te ellendiger, waar het gepleegd werd tegen een kind, niet in staat zich te verweren tegen een kind, dat met nauwge zetheid en eert ijkheid zich kweet van de taak hem opgedragen wiens vertrouwen ge wekt was door de judasachtige vriendschaps betuigingen van één der beklaagdeneen feit, uitgedacht lang te voren, voorbereid in koelen bloede, beraamd met heisok over leg. Aan het oordeel der Rechtbank staat thans hun zaak onderworpen to worden. Hun voorloopige hechtenis was laug, lan ger dan het onderzoek naar de feiten mede bracht. Den Rochter-oommissaris kan hier van echter geen verwijt treffenintegen deel met groeten ijver en voortvarendheid heeft hij in zéér korten tijd een dossier we ten samen te stellen van oven dogelijken als veel omvattenden inhoud. Hij word daartoe in niet geringe mate in staat ge steld door de niet genoeg op prijs te stellen medewerking van de politie te Zeist en al- vorens over" te gaan tot de bespreking der zaak zelve .achtte het O. M. het zich tot plicht een woord van hooge waardeering te richten tot de beide ambtenaren die i u de zen zulke uitstekende diensten aan de justi tie hebben bewezen. Dé inspecteur van po litie Oornelis Johannes de Lange en onder diens leiding de adjunct-inspecteur Egber- tus Henricus Tenckinck hobhen blijk gege ven voor hun taak als opsporende politie ambtenaren ten volle berekend te zijn blijk gegeven van grooten speurzin, door tastend optreden en onvermoeide werk kracht, Hun doorzicht en beleid bracht hen op het spoor van de daders, denzelfden dag waarop het gruwelstuk werd ontdekt. Mo gen zij niet verblind door hun succes - bescheid©» doch zelfbewust voortgaan op den weg die hen nog vele lauweren kau brengen (De beide pol it ie-inspecteurs uit Zleist de heeren de Lange en Tenckinck wa ren in dt zaal aanwezig op de gereserveerde banken). Het O M. zeide, de voorloopige hechte nis was van langen duur. De toestand van den beklaagde Van Vaalen dééd een des kundig onderzoek noodzakelijk achten. Is uit den aard der zaak in den regel véél tijd daarmede gemoeid, de houding van dezen beklaagde was aan het ondbrzoek niet be vorderlijk. Hij toch heeft getracht door si mulatie een indruk te maken op de deskun digen, die niet in overeenstemming was met zijn werkelijken toestanden waar deze psychiaters inderdaad teekenem van afwij king bij dien beklaagde verklaren te heb ben aangetroffen, daar werd hun onderzoek zeer bemoeilijkt en was kunne t.aak om schijn vau waarheid te onderscheiden, ze ker niet. licht. Op het door hen uitgebrach te rapport kwam liet O. M. verder in het requisitoir terug. De officier meende thans te kunnen overgaan tot eene bespreking van de constructie der dagvaarding, voor zooverre deze de beide eerste beklaagden betreft. Hun misdrijf levert verschillende qualificatiën op, waaronder ook die van ar tikel 312 alinea 1 en 2, verder die van ar tikel 288 en 2S9 wetboek van strafrecht. Tetn laste is gelegd in de eerste plaats moord, artikel 289; daarnaast het mis drijf omschreven in artikel 288 wetboek van strafrecht, doodslag vergezeld van dief stal, waarva.u de omschrijving in deze niét gemist kan worden in verband met de aan sprakelijkheid der medeplichtigen. Het O. M. heeft gemeend met het oog op het zeer bijzondere karakter van dit laatste delict, de ten laste legging aldus te moeten redliigeeren Van art. 288 toch kaai slechts dan sprake zijn, wanneer de oogenblikkelijke gemoeds opwelling, waarin de doodslag in den regel bedreven wordt haren oorsprong heeft in de strafbare handeling van den schuldige zei ven wanneer het opzet om te doodon niet vooraf gevormd, doch ontstaan en uitge voerd is onder de onmiddellijke werking Va,n een hevige gemoedsaandoening, ontstaan door het onverwachts en plotseling in den weg treden van een persoon, die hetzij den dader op heeterdaad betrapt, hetzij hem de vruchten van zijn bedrijf dreigt te ontnemen. Voorbedachte, raad is hierbij derhalve uit gesloten Is zij echter aanwezig,, dan stempelt zij het misdrijf tlot moord1. ..M'oord in zoo volstrekten zin het zwaar ste van alle misdrijven." leest het O. M. im de memioirio van toelichting, dat de verzwa rende 0111 standiglhedenin art. 288 vermeld, hier buiten aanmerking blijven." Voorbedachten raad, overleg en nadenken omtrent de uitvoering van het feit zal den beklaagden moeten bewezen worden. Voorts zal hun gezamenlijk handelen die nen vast te staanmoeben blijken dat zoo wel de met voorbedachten rade gepleegde gewelddadige ilevenaberooving als de daatfop- gcvolgde diefstal door hen in vereeniging isu it ge voord, dat beide daders meded'adérs zijöi van die misdrijven. En niet van belang ontbloot is het alvo rens het bewijsmateriaal tegen hen beiden bijeen te brengen, vast te stelllen wie onder daders en mededaders belmoren te worden gerekend Dat ten dezen verschillende opvattingen gehuldigd worden, .mag het O. M. als be kend beschouwenevenzeer dat pogingen aangewend zijp 0111 door dogmatisch een grenslijn te vinden, de beide groepen van mededaderschap en rajediepfliohtigheid van elkander te scheiden, alsook dat deze dog matische grenslijn gezocht wordt in twee hoofdrichtingen, de objeotieve en de sub jectieve De objectieve, die het verschilpunt zoekt in den juridischen aard der handelingen; de subjectieve het verschil zoekend in de gezindheid van de deelnemers zeiven (zie van Hamel-inleiding.) Het zou te ver voemn wanneer het O. M. het voor en tegen der verschillende stelsels en theorieën bespraknutteloos zoudie dit voorts zijn, waar het karakter van daders ten opzichte van liet feit, van mededaders ten aanzien van elkander aan deze beklaag den toch inderdaad niet ontzegd kan wor den; de officier meende te mogen volstaajn met eene korte verwijzing naar doctrine en rechtspraak. Als dader is in het algemeen te beschou wen hij die verricht wat de constitutieve elementen van het strafbare feit uitmaakt of daaraan deelneemt, tot dat liet feit is vol tooid. M e d e d ad e r hij, die met een ander een strafbaar feit pleegthij die medewerkt aan het feit. Volgens de Memorie van Toelich ting is de mededader hij, die rechtstreeks deelneemt aan de uitvoering van het feit, door de Wet met straf bedreigd, aan de han deling of ééne der handelingen, die het mis drijf uitmaken, die deelneemt aan die feiten, welke behooren tot de constitutieve elemen ten van het misdrijf. Simons zoekt het onderscheid tusschen mededaderschap en medeplichtigheid in den aard der verrichte handeling, en noemt hem modedader, die bij het bij hem aanwezig zijn van het voor het concrete misdrijf gevorder de opzet en oogmerk, eene handeling ver richt, welke tot de uitvoeringshandelingen van het strafbare feit behoort, deelneemt aan de handeling, welke de wet als de straf bare omschrijft, rechtstreeks medewerkt aan de tot-stand-brengiiig van het strafbare feit. Mededaderschap onderstelt beweerd zijn van samenwerking. Niet noodig is, dat die sa menwerking op een uitdrukkelijk© vooraf gaande afspraak berust, aldus Simons vol doende is, dat op het oogenblik, waarop de

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2