Uit den omtrek. weester der gemeente Marken, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1908, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente goedgekeurd, dat aan G. van der Kolk, bur gemeester der gemeente Kerkwijk, op zijn ver soek, met ingang van 1 Juni 1908, eervol ont slag is verleend als secretaris dier gemeente. Mr. D. Fock, gouverneur van Suri name, en jhr. mr. Doude van Troostwijk, benoemd buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Lissabon, werden gisteren ten paleize Het Loo door HMde Koningin beëedigd en waren daarna, met hunne echt- genooten genoodigd aan de koninklijke tafel. Ned. diplomatieke en con sulaire ambtenaren. Dat staat bo ven de dezer dagen volledige lijst. Zij bevat bijna 600 namen. Br zijn 116 Nederlandei's bij; de over- groote meerderheid is dus vreemdeling. Slechte aan 218 kan in het Nederiandsch worden geschreven. Neerlandiia. De Amsterdamse li e wethou dersbenoeming. Naar het Hbld. ver neemt, is in een gisterenavond gehouden ver gadering van de club der reohtsche Raads leden met algemeene stemmen besloten, om den heer mr. S. de Vries Ce. te steunen voor de vacante wethoudersplaats. Mocht de heer De Vries gekozen worden, zoo vernam het Hbld., dan zal hij bij eveu- tueele aamiéming van de benoeming onmid dellijk voor het Kamerlidmaatschap bedan ken. In do Maandag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Leiden werd beslo ten een subsidie te verleenen, groot f 2000 aan de Regelingscommissie voor het 30e Ne- derl. Taal- en Letterkundig Congres, in de maand; Augustus a.s. te dier Btede te hou den ,als bijdrage in het waarborgfonds, tot bestrijding der koeten van ontvangst van de ledien van dat congres. Hr. Ms. pantserschip Stier is uil de sterkte der vloot afgevoerd en wordt bin nenkort verkocht. Ter beschikking gesteld van den gou verneur van Suriname voor de waarneming van de betrekking van tijdelijk directeur van het bouwdepartement aldaar de le lui- nant H. S. de Roode van den staf der genie te Amsterdam. Het internationaal congres voor ra diographic en de toepassing der eleotriciteit op medisch gebied zal van 15 September te Amsterdam onder leiding van dr. Tri pier te Parijs worden gehouden. De heeren prof. dr. Wert'lieim Salomon- •on en de Drs. Gohl en Meijers te Amster dam, vormen het Nederl. bureau voor dit congres. Bond van ou d-o nder officie ren. De Eerste Nederl. Bond van Oud- Ondenofficieren van land-, zeemacht en ko loniën zal haar 14e jaarlijkeche algemeene vergadering houden te 's Grnvenhage op den 16. Augustus a..s., in het bovenlokaal van het café Hollandais, terwijl de afedéling Grave nil a ge de leden enz. e"n feestavond zal aanbieden in het hotel Leeuwend aal te Rijswijk Gedenkteeken. Gelijk bekend heeft zich in Nederlandsch-Indië een oom missie gevormd om gelden Lijeen te bren gen voor het oprichten van een gedenkteeken ter eere van den onlangs aldaar gesneuvel den *len luitenant der infanterie J. H. C. Vasten ou. Van meening nu, dat niet enkel de vrien den en kameraden, die zich in Indië bevin den, doch ook zij die hier te lande vertoe ven, in de gelegenheid moeten worden ge steld tot de uitvoering van dit plan mede te werken, hebben do heeren jhr. G. Graaf land, gepena. luitenant-kolonel der infante rie van het O.-I. leger: J. C. Smits, gepens. majoor der infanterie O. I. L.A. A. Dijk stra, (lid der firma Dijkstra en Co., gepens. le luitenant der infanterie O. I. L.A. Dudok van Ileel, le luitenant der grena diers; J. F. den Ouden, le luitenant der infanterie O.-I. L.W. G. van Hoogen- huijze, le luitenant der grenadiers; H. R. Camibier, le luitenant der infanterie O.-I. L., en F. Piekema, le luitenant der gre nadiers; zich tot eetn commissie vereenigd. De heer Dijkstra voornoemd, Parkstraat 27A, te 'sGravenhage, stelt zich beschikbaar tot het in ontvangst nemen en overmaken der bijdragen. Monument Christiaan H u y- g e n s. Door het gemeenteraadslid Liefland is bij den Haagschen gemeenteraad een mo tie aanhangig gemaakt, waarTRj B. en W worden uitgenoodigd, a'snog te trachten tot overeenstemming te komen met het bestuur der Holl. Maatschappij van Wetenschappen, ter zake van het monument voor Chr. Huy- gens. Staring-herdenking. Op 5 October a.s., wanneer het 100 jaar geleden zal zijn, dat Staring het levenslicht zag, «telt het uitvoerend comité voor de huldiging dei- nagedachtenis van wijlen dr. W. C. H. Staring voor, dien dag een feestelijke bij- eenkomst te organiseeren te Wageningen. Het comité koos Wageningen, omdat daar het hoogste landbouw-onderwijs, waarvoor Staring zoo groote belangstelling aan don dag legde, is gevestigd. Voorts zal het comité a. een feestschrift uitgeven, waarin Sta ring wordt herdacht als landbouwkundige, als geoloog en onderwijsman, en dat tevens een systematisch overzicht van zijn geschrif ten bevat; b. door het bijeenbrengen van gelden medewerken tot versterking va.n het bestaan de Staringfonds, hetwelk ten doel heeft aan leerlingen der Rijks Hoog ere Land-, Tuin en Boschbouwschool bijdragen te geven tot ondersteuning in de kosten va<n hunne studie aan die school, en eere-prijzen uit te reiken aan hen, die zich hebben onderscheiden c. een Staring-medaille in te stellen, welke op oubepaaldo tijden zal worden uit gereikt aan hen, die rich hebben verdieuste- lijk gemaakt op het terrein, waarop Staring aich heeft bewogen cl. in een'der lokalen der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool eene ten toonstelling te houden van Staring's wer ken, voor zoover die kunnen worden bijeen gebracht. De Nieuwe Zijd-s kapel. De A'gemeen e Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam heeft thans ant woord gezonden cp de vraag van het Kon. Ned. Oudheidk. Gen. ,,of de kerkexaad be reid zal gevonden worden de N.-Z. Kapel te behouden, indien het aan 't Genootschap gelukken mocht de noodige gelden bijeen to brengen.'"' In zijne vergadering van 22 Mei j.l. be sloot de kerkeraad dat het zijn oorspronke lijk standpunt in dezen handhaaft en na verloop van drie maanden, der commissie voor haar onderzoek gegeven, te rekenen van den datum waarop het be6tuux van het K. O. S. <'e mededeeling daaromtrent van kerk meesters ontving, met de N. Z. Kapel zal handelen zooals hij het in het belang der gemeente noodig oordeelt. De Universit its roeiwed- s t r ij dHéden middag te twee uur en half drie worden nabij Delft cp de Zweth, een kwartier gaans voorbij Delft, de voorwed- strijden geroeid voor de „Varsity". Te twee uur starten de jonge 'vieren van Laga en Ne- rouste halfdrie de jonge vieren van Njord en Triton. Morgen, Hemelvaartsdag, nemen de wed strijden te half twaalf eén aanvang. Het programma is als volgt samengesteld 11.1 uur: Walkover Jonge Sciff Nereus (1); li? uur: heat Jonge Sciff Njord (1), Triton (2); 12 uur le heat hoofdnummer Njord (l)i Triton (2); 12 uurle heat hoofdnummer Njord (1) Triton (2^; 12$ uur2e heat hoofdnummer Nereus (1), Laga (2); i$ uur: beslissing Jonge Vier Laga of Nereus (1), Njord of Triton (2); uur: beslissing Jonge Sciff Njotrd of Triton (1)» Nereus (2); 3J uur beslissing Jonge Acht Laga (1), Njord (2); 4 uur 'beslissing hoofd nummer winner le heat (1), winner 2e heat (2)- (1) boei 1 boei aan de straatweg zijde. (2) boei 2 boei aan de zijde van het Jaagpad. Feesten Gymnastiek Ver bond. Het programma van het 20e Boaids- feest van het Nedeiiandach Gymnaetiek-Ver bond, te houden op 6, 7, 8 en 9 Juni 1908 te Amsterdam, luidt als volgt Zaterdagmiddag 6 Juni, "s middags één uur: Zwemwedstrijd in de bad- en zwem inrichting van Th. Heemstede Obelt aan de De Ruvterkade. 's Avonds zeven uur: Op tocht met muziek van het Centraalstation naar liet Stadhuis. Ontvangst door het ge meentebestuur van Amsterdam, vervolgens naar het Concertgebouw, waar de ontvangst door het eere-comité plaats vindt. Zondag 7 Juni op het Sportterrein achter het Rijksmuseum. Zeven uur, persoonlijke wedstrijd, half tien Vereenigingswedstrijd, 's middags één uur turnen der gewesten, ge volgd door oefeningen door militairen, 's Avonds zes uur feestmaaltijd. Maandag 8 Juni, 's morgens negen uur, generale repetitie, 's middags twee uur, 20e groote openbare uitvoering's avonds acht uur eereavond in Carré. Dinsdag 9 Juni's Ochtends acht uur, wedstrijden voor militairen, 's Middags half twee: Uitvoering der Amsterdarnsclie aspi ranten. Drie uur: Kinderuitvoering door ruim 5000 schoolkinderen, tevens gelegen heid tot uitstapjes naar Marken, 't Gooi en Scheven ingen. Door H. M. de Koningin zijn twee groote zilveren medailles en eveneens door H. M. de Koningin-Moeder, uitgeloofd, waarvan twee voor de wedstrijden en de twee ande ren voor de internationale tentoonstelling van hulpmiddelen voor gymnastiek en spel, te houden van 3 tot 11 Juni in hot feest gebouw .Bellevue" te Amsterdam. Internationale Reclame- tentoonstelling Arnhem Aug. 1 9 08. Gedurende de maand Augustus en mogelijk ook langer zal in de Ruitensocie- teit te Arnhem eene Internationale Reclame tentoonstelling worden gehoudeu. Het doel dier organisators is niet alleen de reclame door alle eeuwen heen hier bijeen te brengen, doch vooral ook de verschillen de wijze, voorwerpen, teekeningen, costumes, drukwerk, platen enz., waardoor reclame gemaakt kan worden. 'tEen en ander zal in de afdeelingen en vervolgens in groepen worden verdeeld, zoodat de bezoeker een duidelijk overzicht krijgt van de zeer ver schillende wijze van reclame maken van nu en vroeger en tevens van de artikelen, die dank zij de reclame, een wereldvermaardheid verwierven. Het secretariaat van deze tentoonstelling is gevestigd in de Bui ten sociëteit te Arnhem. Ned. J ur iste n ver ee n ig i ng. Thans is ook het tweede stuk van de han delingen der Nederland8che Ju risten veree- niging verschenen, bevattende het praead- vies van mr. J. A. Lev)- over de vraag: „Verdient het aanbeveling het leeken-ele- ment aan de rechtspraak te doen deelne men j" Het is een lijvig boekdeel van meer dan 300 bladzijden. Als motto draagt het: „Pour savoir une chose, il faut l'avoir ap prise". En de conclusie is: „Deelneming van 1 eek-en aan onverschillig welke recht spraak, in overschillig wélken vorm, wor de, als vrije daad van staatsbestel, niet toegekend." Vogelbescherming. Texel, voorheen een waar vogelparadijs, wordt van jaar tot jaar meer ontvolkt van wild vliegers. Nu treedt het bestuur van het staatsbosch- beheer evenwel op om verdere uitroeiing zoo veel mogelijk te voorkomen. Uitgestrekte moerassige valleien worden namelijk streng bewaakt en zijn op verschillende plaateeu van bordjes voorzien met „verboden toe gang" er op. Deze bescherming zal stellig van invloed zijn op de vermenigvuldiging der vogels. Merkwaardig ver schijnsel. Donderdag gedurende het ouweder met paard en kar van Kerk Driel komende, werd een man ter hoogte van Ross urn door zulk een zwerm witte muggen overvallen, dat hij en zijn kameraad die mede reed, zich moes ten dekken met een karkleed. Het zonder lingste was echter, dat deze insecten plotse ling dood neervielen. Een faillissementskwest ie. De Haarlemse he rechtbank besliste gister dat de f 30,000, door de verzekeringsmaat schappijen uit/betaald in verband met bet overlijden van C. Planteydt, directeur der gefailleerde IJmuideu Trawlermaatschap pijen, toekomen aan diens weduwe en kin deren en niet vallen onder den faillieten boede'. De moordaanslag op mr. Vroesom de Haan. 2 Juni e.k. wordt voor de Amsterdamse he rechtbank voortge zet do zaak tegen den man, die een moord aanslag pleegde op mr. Vroesoim de Haan, curator in het faillissement van één zijner bloed ver wanten *-Het Amsterdamsche Trio. Den lOen Juni a.s. zal voor de Amsterdam sche rechtbank worden behandeld de zaak van gebroeders Roos, beschuldigd van ver schillende geruchtmakende inbraken, dezen winter te Amsterdam; den 16en Juni van hun medeplichtigen A. G. de Groof en Wilhelm in a Heine. Tal van getuigen zijn gedagvaard. Diefstal van hout. De werk lieden, motorschitppers en anderen, in dienst van de houthandelefirma Th. R. van Epen A; Co., die zich in de laatste 3 jaren hadden schuldig gemaakt aan diefstal van hout, ten nadeele van hun patroon, zijn door de Ameterdaniache rechtbank reep. veroordeeld tot 9 maanden en 1 maand twee der werklieden werden vrijgesproken. Brandstichting. De rechtbank te Arnhem veroordeelde A. V. 8., boek drukker te Doetiohem, wegens brandstich ting in zijn drukkerij, tot 1 jaar ge v am gemis. Moordaanslag. De Zaterdag wegens oneerlijkheid ontslagen expeditie knecht der firma Carl Schroers te Rotter dam drong hedenmiddag het privékantoor der firma binnen en loste een revolverschot op den patroon J. Mackenzie. Deze werd iicht getroffen. Hij overmeesterde de dader met behulp van het personeel en leverde hem aan de politie over. Zondagavond heeft bij den goud- en zilversmid H. E. M. Pampus, aan de Leid- 8cbestraat te Amsterdam, een brutale in braak plaats gehad. Het schijnt, dat de da ders door een leegstaand huis in de Lange Leideche dwarsstraat op het platte dak van de achter don winkel gelegen woning van den heer Pampus wisten te komen, en zich vandaar toegang verschaften tot het bewus te perceel. Bewoond is dit op het- oogenblik niet. De jonge patroon zal in het najaar trouwen, en in verband daarmede werd het bovenhuis verbouwd. De dief of dieven waarschijnlijk zijn er twee geweeet kon den dus rustig hun slag slaan, te meer daal de winkel aan de voorzijde wordt afgeslo ten door een ijzeren scherm, dat zorgvul dig door den winkelier gesloten was, toen hij '8 middags nog even in de zaak was. '«Avonds terugkeerend bleek hem dat de deur in het scherm onwrikbaar gesloten was. Hij vermoedde onraad en klom, uit een der belendende huizen, met een ladder in zijn achterhui». In den winkel gekomen ontdekte hij, tot zijn groote schrik dat de meeste voorwerpen van waarde een be drag van 13 tot f 15,000 vertegenwoordi gende waren verdwenen. De dieven had den de ijzeren straatdeur aan de binnenzijde met een knip gesloten. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, en, onder leiding van den commis saris der derde sectie, den heer Dusser de Bareni.e, werd een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat tot laat in den nacht duurde. Men heeft echter nog geen spoor van de dieven ontdekt. De bestolene was niet ver zekerd. Ve r d u i s t e r i n g. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de officier van justitie te Amsterdam termen gevonden, om over te gaan tot vervolging van den drukkerspa troon L. E., en zulks wegens verduistering van goederen, toebehoorende aan zijn vroe- goren deelgenoot Z. De diefstal in het postkan toor te Apeldoorn. Van de 45 aan- geteekende stukken, die tijdens de inbraak in het poetkantoor in de brandkast aanwe zig waren, waaronder zich ook kennisgevin gen var. de Rijksverzekeringsbank bevonden, konden 28 stukken, zij 't ook gedeeltelijk beschadigd, worden uitgereikt. Van 17 stuks werd de inhoud geroofd, terwijl de bank biljetten, die op den grond lagen, konden terecht gebracht worden door het bekend maken der nummers. Een inbreker gearresteerd. Maandagavond is door de politie in 'ui café aan de Frederikstraat te Rotterdam aange houden de beruchte uitbreker J. H v. Koppe, die den 17en April met vog een medep'ichtige te Rotterdam werd aaogshou en, in het bezit van twee rijwiele" len te Voorschoten, en die twee d«-gaa U'.er door oer gat in dén grond te graren wilt uil te breken uit het arrestante i h-kssl I© VooiBoten Zijn aanhouding werd toen verzocht door de justitie te 's Gravenhage en Utrecht en de politie te Lexmond en Voorschoten. Hij heeft reedsongeveer 20 jaren gevangenisstraf achter den rug. Hij zal thans ter beschikking worden ge steld van de justitie te 's Gravenhage. Een straf. De conducteurs en wa genbestuurders van lijn 3 te Amsterdam kunnen gedurende acht dagen niet in hun wachthuisje, dat aan het. einde van die lijn Linnaeusstraat bij de Mauritskade geplaatst is. Het sluiten van het buisje is een straf maatregel van de tramdirectie. Er was n.l. in het wachtlokaaltje een manifest opgehan gen voor de anti-militairistische meeting. Den conducteur of wagenbestuurder, die het papier opgehangen had, werd verzocht rich aan te melden bij de directie. De schuldige maakte zich niet bekend waarna de traimdiirectie overging tot- dén ge noemden str af m aatregel Een grappenmaker liad de aardigheid op het wachthuisje te schrijven; „OnbewOon- verklaarde wouing." N. v. d. D. Boeren wraak. In den Zuidwest hoek van Friesland zegde een landheer zijn pachter de huur op. Deze heeft vóórdat hij de woning verliet-, overal de verf met teer besmeerd, de beide regenbakken met mest verontreinigd, de goten weggebroken, de paneelen doorboord, alle sloten en kruk ken uit de deuren genomen, de zware steun balken in de hooischuur beschadigd en alle kleiner*? steunbalken of juffers doorgezaagd. De aangebrachte schade beloopt over dé dui zend gulden naar men zegt. Het drinkwater voor het vee in de sloten is bedorven en als het polderbestuur niet. tus9chenbeide ge komen was, had' de bcoze "boer het- land la ten verdrinken, waardoor dit ernstig schade zou hebben geledetf. Doodgekneld. Gisterenochtend wilde de 14-jarige M. V., wonende in de Pretorialaan no. 74 te Rotterdam, uit een roeiboot, liggende langszijde van het stoom schip „Teespool" aan paal 12 in de Maas haven, met oen .mand bierfleeschen aan boord van dat schip gaan. In de roeiboot zaten ook zijn vader en een broer. Het stoomschip was geladen met balken. Toen V. met zijn hoofd boven de reeling gekomen was, viel er een balk van den deklast en de jongen geraakte met zijn hoofd tusschen dien balk en den wand van het schip beklemd, ten gevolge waarvan de dood dadelijk in trad. Een ter lvulp geroepen geneesheer con stateerde schedelbreuk. Het lijk is naar de woning der ouders vervoerd. N. R Ct. Door den drank. Te Nieuwe- Pekela (Gr.) is de arbeider Sohols door dronkenschap in het kanaal geraakt en ver dronken Verdronken. Een 16-jarigie scheepsjongen, to Amsterdam, aan boord van de motorboot Hollawdia, viel Maandag avond door het uitschieten van een hak in het IJ en verdronk. Door den bliksem gedood. Te Poppel bij Baarle-Nassau werd een va der, die met zijn zoontje in 't veld was, door den bliksem gedood. Ook 't kind werd getroffen, doch zal herstellenDe man laat e<en weduwe en 7 kinderen achter. 's Hert. öt. In do drukte! 't Gebeurde Zondag te Groningen met den namiddagtrein die van Holland komt. Ze hadden een heele reis gehad en waren wat blij dat ze ter plaatse waren. De fami lie stond bij den trein, om hen af te halen. Gezoen en handdrukken. Een groote sport kar werd met pakjes en kindergoed opgela den, en voort ging het langs den Singel weg, de Bmmabrug over naar de stad. Plotseling, bij het plantsoen gekomen, een gillende kreet. Waar i9 T«os? (het kleinste kind van 2 a 3 jaar). Toos mankeerde en toch wisten ze bepaald zeker, dat zij het bij aankomst in den trein nog gezien meenden te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar het station, onder luid roepen en wee klagen, waar men al spoedig Toos aan de hand van een reiziger aantrof, 't Kind was heel eenvoudig vergeten mee te nemen, 't Was ook zóó druk. ,,Ka,n ik overal om den ken!" 'beet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. „Prov. Gr. Ot." School- en Kerknieuws. Prof. dr, P. E h r 1 i c h. Maandagavond 1 Juni zal geheimraad prof. dr. P. Ehrlich, directeur van het Instïtut für experimentelle Therapie te Frankfort, in de aula der gemeen telijke universiteit van Amsterdam eene voor dracht houden over experimenteele studiën over kanker. Deze lezing gaat uit van de vereeniging Sec ties voor wetenschappelijken arbeidop wier initiatief nog pas kort geleden de heer Calmette uit Rijssel te Amsterdam eene voordracht hield. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter kennis van belangheb benden, dat in Juli a. s. overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van 16 Juni 1904, no. 44, gewijzigd bij dat van 6 Janu ari 1906, no. 73 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben voor ambtenaren der poste rijen en telegraphie, die wenschen te worden opgeleid voor commies der posterijen en tele graphie. Hiervoor worden 40 plaatsen opengesteld wuarvan ten hoogste 4 voor vrouwelijke candi- date'n. Levert het voor de ambtenaren te houden examen geen voldoend aantal geslaagden op dan wordt een nader aan te kondigen examen voor surnumerair der posterijen en telegraphie gehouden. Verzoeken om toelating tot het eerstbedoelde examen behooren vóór 1 Juni a. s. aan den directeur-generaal te worden toegezonden, be legd met eene opgaaf van de werken in het Frnnseh, Duitsch en Engelsch ten minste 2 in elke van die talen welke de candidaat gelezen heeft. Iu het „Wbld. v. gymn. en mided'l'b. onderwijs" ia opgenomen het rapport van de commissie, ingesteld bij besluit van de 77e algemeene vergadering van het Genootschap van leeraren aan Nederl. Gymnasia, om te onderzoeken welke verbeteringen er iu het o n dor wijs in het Grieiksoh op onze gymnasia kun*- vu worden aangebracht met betrekking tot le acoentquaestie in het bijzonder en de uitqpraaJc in het algemeen. De commissie is tot de volgende conclusie gekomen a. Verbanning der braditioneele accent- teekens uit het gymnasiaal onderwijs en uit de boeken, die daarbij dienst, doen, of ver vanging dier teekena door andere is, zoo al wonscnelijik, niet wel uitvoedhaar. b. Wonschei ijk en uitvoerbaar is: lo. dat de leerlingen van onze gymnasia in een hoogere klasse een algemeene voor stelling krijgen van den oorspronkelijke!) zin dei accentteekens, zonder dat dit invloed heeft op de uitspraak; 2o. dat bij de uitspraak beter dan tot nu toe gelet wordt op de quantiteit der letter grepen 2b. dat, wat betreft het loggen van den klemtoon, men berust in bestaande gewoonten 3o. dat het voortdurend laten toepasson door de leerlingen vtan zekere accentregels verdwijnt uit het onderwijs. Onder voorzitterschap van den burgemees ter van Gouda, den heer R. L. Martens, heeft zich aldaar een comité gevormd voor de oprich ting van een practische ambachtsschool. Geen receptie ten Paushuize. aGravin F. Sclummelpenninck, echtge- noote van den Commissaris der Koningin, is op Vrijdag 29 Mei e.k. verhinderd to ontvangen. Schrijvers S. S. rlil de vergadering, der vertegenwoor diging van groep II is besloten een schrij ven aan den heer Dir.-G^n. der S. S. te richten om den rang van eersten schrijver af te tchaffen en allo schrijvers regelmatig te doen opklimmen tot een salaris van f 2.50 per dag. Algemeen was men in de vertegen woordiging van groep II van meening dat de tegenwoordige regeling rechtmatig aanleiding geeft tot klachten. Men was van oordJeel dat een loon van f 2.50 per dag geen overdreven eisch is en dat maximum nog wat spoediger moest kunnen worden bereikt dan tot, nog toe het geval is. De vertegenwoordiging van groep II zal tevens over deze zaak een mon deling onderhoud met den heer Dir.-Gen. aanvragen Het faillissement Chr. Oortman en Zoon te Utrecht. rNaar wij vernemen is de verificatie vergadering in dit faillissement door den rechter-commissaris vastgesteld op 31 Octo ber a.s. Nationale pluimveeteu- toonatelling te Ba am. Abusievelijk kwam in ons blad te staan dat voor de pluimveetentoonstelling te Baarn waren in geschreven 9000 inzendingendit moest rijn 900, welk aantal, naar onze correspondent ons meldt, inmiddels alweer gestegen is tot 1100. Hilversum. De gemeenteraad be noemde tot onderwijzeres aan de o. 1. s. aan de Koningstraat mej. E. H. Elvers en tot id. aan de school aan de Schoolstraat mej. G. M. Koop mans. Op voorstel van B. en W. werd, na zeer breedvoerige discussie, af wijzend beschikt op adressen in zake instel ling van schoolartsen. Eén voorstel van B'. en W. tot ihet ver leenen van een aanvullingskrediet van f ivXX) voor geneeskundige hulp door specia liteiten aan onvermogenden werd aangeno men. Op advies van B. en W. werd afwijzend beschikt op het adres van de afd. Hilver sum van 't Nederlandsch Onderwijzersge nootschap inzake het vrijlaten der ouders in de keuze der school, waar rij; hunne kin deren willen doen schoolgaan. Bij het voorstel tot vaststelling eener ver-, oidening op de heffing en een op de invor dering van opcenten op de personeele be lasting maakte de heer Wichers Wierdsma bezwaar tegen de progressie, vooral ten op zichte van den middenstand. Bij de begroo ting zal hij hierop terugkomen. Bij de rondvraag bracht laastgenoemde heer hulde aan B. cn W. voor de uitste kende wijze waarop zij de boouien aan den s Gravelandschenweg haddén doen behan delen. II iji hoopte dat dit Voor de bewoners aan dien weg, die boomen in hun tuin had den, een spoorslag zal zijn dit eveneens te laten doen ten einde ze meer in harmonie met elkaar te doen zijn. (Gelach). De tolbaas en de boeren. Men meldt uit Hilversum; In bovenstaande quaestie is thans weer actie uitgegaan van de administratie van den grindweg HilversumLaren. Aan den oostel ijken doorgang naar do heide ongeveer 200 M. zuidwaarts vóór den tol zijn hekken getimmerd. Ook de ooste- bjike doorgang vóór den tol wordt versperd!. Hierdoor is het den melkboeren onmogelijk geworden over den van Majoor uit Laren gehuurdea akker to rijden en zoodoende 'het tolgeld te ontdiiiken. Öoest. Ten huize van H. v. d. H. en van J. R.. alhier, zijn verschillende voor werpen teruggevonden, die afkomstig blij ken te zijn van de diefstallen, in den laat- sten tijd herhaaldelijk gepleegd op, en in de buurt van „Het Hart". Bedoelde personen zijn door de politie in hechtenis genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Bewaking van bet Palei» Het L o o. Geruimen tijd geleden ie er in de pers op gewezen op welk «en onwaardig© wijze het paleis Het Loo bij nacht bewaakt werd. Namelijk door een arbeider op klompen. Eenigen tijd) daarna werd gemeld, dat het aantal parkwachter» zou worden uitge breid, zoodat men toen nxocht verwachten, dat de arbeider-schildwacht op klompen spoedig tot het verleden zou behooren Niete is er echter veranderd Er zijn geen nieuwo parkwachter» bij ge komen en nog steeds wordt het paLus liet Loo, hot uitverkoren verblijf van H. M., bij nacht bewaakt door een arbeider, gekleed ia een uniform en gewapend, als een nacht wacht uit het joar nul. Al naar gelang van het weer of de tem peratuur, steken 'a mana bajonetten "n 'n paar klompen of 'n paar schoenen. Ook het typische ueuswarmertje ontbreekt niet. De autoriteit, onder wie de bewaking van het paleis ressorteert, schijnt het bespotte lijke, onwaardige en zeker onvoldoende, van een dusdanige bewaking niet in te rien. Bij dag surveilleert voor het paleis een adjudant-onderofficier-parkwachter, in netl uniform, voor het hekbovendien staat voo» den ingang van het persoaieert, een oud-onder officier-portier, evenrens in een uniform, en beiden gewapend met een moderne sabel. Beide wachters hebben tot tank alle on- gewenschte gasten, waartoe in de eerste plaats dagbladreporterB behooren, verre van het paleis te houden. Overdag is de bewaking van hot paleis dan ook in alle deolen correct on kan men gerust zijn; de menschen, die daarvoor aan gewezen zijn, rijn allen kranige, flinke oude

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3