KOLONIËN. BINNENLAND. SLECHTE SPIJSVERTERING. Uit den omtrek. wijze is opgelost. W-at het terugroepen der Spaansche troepen betreft, verklaarde do minister, dat do regeering rekening moet houden met de gebeurtenissen en den tijd afwachten, dat zij de te Algocirae ontvan gen opdracht heeft vervuld. Portugal. De minister van financiën heeft bij de Kamer een voorstel ingediend tot bepaling van de jaarlijkscho dotatie van den Koning op 365 conto's de reis (1 conto de reis 100U milreis of f 2400 Ned. Ct.) Dit is het zelfde bedrag, dat voor den vorigon Koning was bepaald. Hetzelfde voorstel bevat be palingen over de door de schatkist aan het koninklijke huis verleende voorschotten. Oostenrijk. Weonen, 2 7 Mei. De Kamer nam na de discussie over de verklaringen van den minister een voorstel aan, om over te gaan tot de orde van den dag. Ween en, 2 7 Mei. In het Huis van afgevaardigden gaf de minister van buiten- landsche zaken een officieel verslag van den Moedigen opstand in Czernikow. De minis ter verzekerde dat de regeering last gaf een nauwkeurig, gestreng en onpartijdig onder zoek in te stellen naar de plaats gehad heb bende gebeurtenissen en naar de oorzaken van de ontevredenheid der boeren. De mi nister deed een beroep op de afgevaardig den om hun invloed aan te wenden teneinde de rust onder de bevolking te doen weder - kceren, opdat het onderzoek der regeering onpartijdig zal kunnen plaats hebben, zen der stoornissen De rede van den minister werd onderbroken door heftige protesten van de Ruthenen. Turkije. Volgens ©ene mededeel ing van de Poli- tische Kor respondent is het iradé over den Bagdrctepoorweg den 22en en zijn de con tracten van de Porte met de Bagdadspoor- wegmaateohappij den 23en Mei oudertee- kend Konstantinopel, 26 Mei. Een te legram uit Samoe houdt, in, dat den vorigen dag ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen in de hoofdstad Vat- ty, blijkbaar ten gevolge van de hou ding van den vorst-gouverneur Kopaszis Effendi in een handelsgeschil tusschon ver vaardigers van cigarette», waarin een Duitsch buiger was betrokken, waarbij nog kwam een geschil tussohen den vorst en den Senaat. De vorst werd geslagen en achter slot gezet door do ontevredenen. Hij seinde naar Smyrna om versterkingen te vragen. Er kwamen 100 soldaten, die bij hunne lan ding ontvangen werden met geweerschoten door hot volk, gesteund door de plaatselijke gendarmen. Het geweervuur duurde nog voort, toen het telegram werd verzonden. Konstantinopel, 27 Mei. Drie bataillons van Salomki en Dodeagatsch, het oorlogsschip Hamidieh, onder bevel van admiraal Halil pacha, en twee torpedoboo- ten, hebben bevel gekregen zich naar Sa mos te begeven en zullen heden avond vertrek ken. Smyrna, 28 Mei. Op Samos houden de aanvallen op het paleis en de kazerne aan. Er moeten vele slachtoffers zijn. De toe stand wordt ernstiger. Marokko. T a n ger, 2 7 Mei. Uit Rabat wordt ge- me'd, onder dagteeikening van den 23sten dezer: De mdhallalh de Bagdadt is versla gen op zijn terugtocht naar Knitaa, tenge volge van de afvalligheid van verscheidene stammen. Tanger, 2 7 Mei. Uit Mequinez wordt onder dagteekeuing van heden bericht, dat het huis van Boucha Bagdadi is verwoest, de familie gevangen genomen. Het. gerucht loopt, dat verschillende stammen zich zul len verzetten tegen den tocht van Moeley II af id naar Fez Britsch-Indië. De parlementaire secretaris van Indië Buchanan heeft op een© vraag om inlichting omtrent de expeditie tegen de Mohmands in hot lagerhuis geantwoord, dat de Indi sche regeering gemachtigd is de noodzake lijke militaire maatregelen te nemen, voor zoover zij overeenstemmen met de politieke beginselen, die zijn gesteld bij gelegenheid van de expeditie tegen de Zakka Khels. De strafexpeditie is tot dusver met succes be kroond, en de regeering koestert de ver wachting, dat de stammen binnen korten tijd tot rust zulleu gebracht zijn op gelijke ■wijze als dit bij de Zakka Khels geschied is. Vereenigde Staten. Washington, 27 Mei. Het oompro- mis betreffende het wetsontwerp op den omloop van geldswaardig papier, dat door de vereenigde commissie van Senaat en Ka mer bij het congres werd ingediend, komt in hoofdzaak overeen met hetgeen over dit onderwerp roods is medegedeeld. Terwijl de staats-, graofschaps- en gemeente-bouds zul-len worden aangenomen als dekking voor den omloop van papier tot een maxi mum van 90 pet. van de marktwaarde, zullen andere bonds en handelspapieren aangenomen worden tot een maximum van 75 pet. van de marktwaarde. De wet zal gedu rende zes jaren gelden. De wet be paalt, dat het bedrag van den notenomloop, toegelaten op de basis van handelspapier, zal zijn gelijk aan 30 pet., in plaats vau 40, van kapitaal en reserve te zamen van de betrokken bank. Het debat over het wetsontwerp in het huis van vertegenwoordigers werd beperkt tot dertig minuten voor beide partijenhet wetsontwerp word aangenomen met 166 te gen 140 stemmen. Uit Washington worde bericht, dat na verseKideno conferentiën tussohen president Roosevelt, staatssecretaris Taft en den chef van den generaion staf Bell besloten is, thans geeno Amerikaansohe troepen uit Cuba te rug (e roepen. Allerlei. vDe toestand van den wissel wachter Van Tuyn, welbekend door de spoorweg ramp bij Contioh in België, blijft zorgwek kend en het orgsto kan gevreesd worden. De ongelukkige is reeds van de laatste Hei lige Sacramenten bediend. vOfschoon te Hongkong de warmste da gen nog kotmen moeten, zijn er 427 gevallen van pest aangegeven, waarvan er alleen 114 in de laatste week zijn voorgekomen. En dan lioudon de Waterchineezen nog vele ge vallen stil. B u e n o s-A yres, 28 Mei. Bij een bot sing tusschen een spoortrein en een elec- trische tram, zijn vijf menschen gedood en gewond. O OST-INDIE. Soemba. Blijkens een uit Indië ontvangen tele gram sneuvelden van eene in Masroe (Oost- Soemba) in een hinderlaag gelegen patrouille een Europeesche en 5 inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. Van Timor is versterking gezonden tot bet her stel der rust. De hoofdaanlegger van het verzet is gevangen genomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Na in comité generaal te hebben behan deld de voorstellen der commissie ter zake van het analystisch kamerverslag ving Woensdag in openbare vergadering aan de bespreking van de belangen van de rijks werklieden bij. de verschillende departe menten van bestuur. De heer Passtoors (kath.) opende de bespreking, mededeeleude dat de heereu Helsdingen en Van Vliet, meer speciaal zul len bespreken de toestanden aan de artille-i rie-inrichtingen, de heer Nolting die aan de marinewerven, terwijl spreker zich zou bepalen tot eeuige andere inrichtingen. Hoewel wel eenigszins verrast door de in stelling! dézer dagen van de bekende staats commissie, verwachtte spreker van deze commissie een practisch onderzoek. Spr. betoogde vervolgens allereerst dat voor de werklieden bij de 1 andsgebouwen de grond slag voor een goede loonregeling ontbreekt. Ondanks hét advies van de kamer van ar beid zijn de loonen op te laag peil geble ven. Ook klaagde hij over de regeling voor de instrumentmakers bij de rijksherstellings- wérkplaatsen. Spreker wenschte aan een vakman hooger loon toegekend te zien 'dan aan een niet-vakmanHijl drong eveneens aan op bevordering tot monteur. Spreker klaagde voorts over de loonrege ling en ongunstige arbeidsvoorwaarden voor werklieden bij; de militaire onderwijsinrich- tingen, kleedingmagazijnen enz. De heer De Klerk (lib.) had gewensckt dat met de instelling der staatscommissie ware gewacht tot na de discussiën. Niet de kamer moet de staatscommissie voorlichten, maar eene dergelijke commissie moet de regeering en de kamer voorlichten. Minister T a 1 m a vrdedigde de instelling der commissie als voortspruitende uit de taak der regeering, welke zij ook ten op zichte van de rijkswerklieden heeft na te komen De heer Helsdingen (som.dem)hoop te, dat de besprekingen der toestanden van de rijkswerklieden zullen leiden tot een snel en goed ingrijpen in het belang dezer werk lieden, aan wier positie wat loonregeling, werktijd, zieleen geld, ontslag, pensioenrege ling, rechtspositie enz. enz. aangaat, nog zeer veel ontbreekt. Steeds heeft men ver zuimd, rekening te houden met. de werk lieden-organisaties. De uitgestelde gr oeps-; vertegenwoordiging, die de rijkswerklieden in groepjes verdeelt, draagt z. i. een vijan dig karakter tegenover de organisaties, wier kracht juist in eenheid gelegen is. De groepsvertegenwoordiging is ook in miscrediet gekomen biji de artillerie-inrich tingen aan deHembrug, door weigering haar te ihoobétnVoordat de loonregeling was vastgesteld, mochten de arbeiders spreken, maar zonder resultaat. Alleen over pruts zaken werd de groepsvertegenwoordiging ge hoord de groepsvertegenwoordiging werd ingevoerd tegen den wil van de arbeiders Zij is eigenlijk niets anders dan een pas kwil. De arbeiders hebben er meer dan ge noeg van, noch in haar wezen noch in haar toepassing kan groepsvertegenwoordiging voldoen. Ook de christelijk© Rijks werklieden vragen dan ook erkenning van vakorganisa ties. In bijzonderheden critiseerde spreker de loonregeling bij de artillerie-inrichtingen en hij bepleitte voorts invoering van den acht urige» werkdag, vrij vervoer van werklie den aan de Hembrug, uniforme regeling van het ziekengeld, jaarlijksch verlof van min stens 8 dagen, afschaffing van het boeten- stelsel, extra verlof voor bestuurders van vakorganisaties, weduwen- en weezen pen sioenen, toezicht op de uitoefening door burger-technici in plaats van door militai ren. Voorts invoering van het scheidsgerecht, zoomede recht op vaste aanstelling van jongmaatjes, dit alles bij de artillerie-in richtingen. Na den heer Helsdingen voerde nog de heer van Vliet (a.-r.) het woord. Mij bepleitte de belangen der werklieden aan de stapel magazijnen en constructiewerk plaatsen vooral betere opleiding. Spreker verdedigde de groepsvertegen woordiging en verklaarde zich vóór een spe ciale commissie uit de Kamerleden voor grieven enz. van Rijks werklieden. De Kamer ging daarna tot na Pinksteren op re^es. Berichten. Do Staatscourant van Donderdag 28 en Vrijdag 29 Mei bevat P.m. do volgende Kon. Besluiten benoemd tot vice-consul te Helsingfors K. Seidenschuur benoemd tot adjunct-commies aan het de partement van binnenlaindsche zaken Jhr. Mr. H. van Asch van Wijck alhier; tot kantonrechter te Alkmaar Mr. D. Baa- tert, thans idem te Oud-Beijerland tot vertegenwoordigend lid voor Neder land van het permanent-comité van het In ternationaal Lan d bouwinstituut te Rome, H. J. Lovink, directeur-generaal van Land bouw; bevorderd tot officier in de OranjeNas- sau-Orde, Mr. P. A. L. A. baron van Itter- sum, secretaris van de commissie te Utrecht van de kweekschool voor Zeevaart, lid van het Hoog Militair Gerechtshof benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- Orde, N. Th. H aversch rnidt, hoofd van het St. Anthonius gasthuis te Leeuwarden, en als zoodanig beiast met de zaken van de Kweekscliool te Leiden. verheven in den Nederlandsehen adel, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, met de praedicaten van jonk- lieer en jonkvrouw, mr. Johan Hendrik de Ra- nitz, te 's-Hertogenbosch goedgekeurd, dat aan J. Huges, burgemeester der gemeente Gasselte, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. In de Staatscourant van '28 April 1908 is ver meld, dat bij Koninklijk besluit van 25 April no. 19 is toegekend de eeremedaille dor orde van Oranje-Nassau aan „W. van Elderen", dit moet zijn: ,,W. van Ederen." De Minister van Binnen]andsche Za ken mr. Heemskerk, is voor korten tijd met verlof uit de Residentie vertrokken. Naar men verneemt heeft de Tweede Kamer Woensdag in comité-generaal thans definitief besloten tot uitgave van een naly- tisch verslag van de handelingen der Kamer en zulks voorloopig voor den tijd van een jaar. De uitgave zal met het volgietnd zitting jaar beginnen. Anal-ytisch verslag. Bij de Tweede 'Kamer der Staten-Generaal zijn te vervullen do betrekkingen van directeur en twee redacteurs bij do tachygraphischc in lichting dier Kamer, wier taak het zal zijn een kort verslag vaai de Handelingen der Kamer samen te stellen. Zij die voor deze betrekkingen in aanmer king wensclien te komen, kunnen zich daar toe aanmelden bij gezegeld adres, te rich ten aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. Het minimum van de aan de betrekking van directeur verbonden wedde zal f 3000, het maximum f 4000 bedragenaan de redacteurs zal eene wedde van f 150j a f 2600 worden toegekend. Op den directeur en de redacteurs zulleu de bepalingen der Burgerlijke Pensioenwet van toepassing zijn. St.-Ct. Het verbod van den invoer van hooi en stroo in Pruisen is met ingang van l Juni ingetrokken De nieuwe burgemeester in Zierikzee. Men schrijft uit Zierikzoe Met bijzondere ingenomenheid werd hier Dinsdagavond de tijding vernomen, dat de heer mr H. C. Moolenburgh door H. M. de Koningin tot burgemeester dezer ge meente is benoemd. Sedert vele jaren lid van den gemeenteraad en wethouder dezer gemeente, is de heer Moolenburgh bete" dan iemand op do hoogte van de nood en en behoeften van Zierikzee. Bovendien heb ben zijn medeburgers den heer Moolen burgh afgezonden als lid van de Pr. Staten voor het district Zierikzee. Dat trouwens de benoeming van mr. Moolenburgh door de ingezetenen werd gewensclit, kan men wel hieruit opmaken, dat een adres, van 650 handteekeniugen voorzien, aan H. M. de Koningin is verzonden, met verzoek mr. Moolenburgh in plaats van den heer Ver- meys tot burgemeester te benoemen. Waar bovendien de groote meerderheid van de gemeente Zierikzee de vrijzinnige bgdnseflen huldigt en ook mr. Moolenburgh een trouw aanhanger is der liberale partij is, is ook uit dit oogpunt de keuze van II. M. de Koningin ten zeerste toe te juichen. De gemeenteraad van Amsterdam koos Woensdag 'bij eerste stemming tot Wethouder mr. S. do Vries Czu., (anti- rev.) met 22 stemmen. De heer Ketelaor, (vrijz.-dem.) had 12 stemmen. Mr. Worst die de benoeming niet ambieerde 6 stem men, de heeren De Man 1 stem, blanco 1. In de gehouden vergadering van den Raad van Beheer van het Permanente Hof van Arbitrage is de heer Mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herbenoemd als lid van het Bestuur der Cainegieetichting. Bij beschikking van den Minister van BinnenLandsche Zaken is, met ingang van 1 Juni 1908, benoemd tot directeur van 's Rijks Herbarium te Leiden, dr. J. P. Lotsy, aldaar, lector aan de Rijksuniversi teit aldaar. Kweekschool voor Zee vaart. Men meldt uit Leiden Aan de Kweekschool voor Zeevaart had Woensdag <Té algemeene vergadering plaats van het bestuur dier school met de afge vaardigden der verschillende sub-commis- siën, welke te dezen jare hun 50-jarig be staan herdenken Woensdag had te dezer gelegenheid een feestmaaltijd plaats in Hotel Levedag, waar aan aanzaten o. m. mi unster van Marino Wentholt-, secretaris-generaal bij het depar tement van Marine, de heer Ditlof Tjamens, de chef van den marinestaf en andere offi cieren van het departement en verder di recteur-commandant der marine te Hel- voetsluis, schout-bij-nacht Cardinaal en het hoofd der opleiding aldaar, baron van Har- denbroek. De spijskaart was voorzien van de portret ten van II. M. de Koningin en van Z. K. H. Hendrik en aan de achterzijde eerst eene penteekening voorstellende het gebouw der Kweekschool Het gehoede personeel maakte Woensdag een boottocht naar Katwijk aan Zee. Van den nok van het dak wapperde do zijden vlag, der school in 1908 geschonken ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Do U n i ve r s it e i ts-wedst r ij- den. Woensdagmiddag werden op de Schie nabij Delft de voorwedstrijden gehouden, uitgeschreven door den Ned. Studenten- Rceibond. Alleen werd verroeid het nummer jonge vier, waarvoor de vier universiteiten, die iaarlijksch aan de wedstrijden deelnemen, hadden ingeschreven Nereus moest om 2 uur tegen Laga roed en de boot der Amsterdammers was er echter niet, deze verscheen eerst om 3 uur. Eerst werd om 3.10 geroeid over 2000 meter tueschen Njcrd (boei 1 straatweg zijde) en Triton (boei 2 jaagpadzijde). Njord won met 2J lengten, in den tijd van 8 min. 25 4/5 sec. Om 4 uur werd geelart voor de tweede heat tusschen Nereus (boei 2) eu Laga (boei 1) De Amsterdamsche studenten hadden weldra de leiding, en wonnen ten slotte met longten, in 8 min. 40 sec. Het nummer jonge acht kwatm te verval len, doordat Laga znch teruggetrokken heeft. Het programma voor gisteren luidde: 11J uur: Walk-over—Jonge skiff Nereus. 11^ uur: Jonge skiff Njord'-Triton. 12 uur: le heat hoofdnummer; Njord (1)Triton (2). 12A urur2e heat hoofdnummer: Nereus (l)-Laga (2). H uur: beslissing Jonge Vier Nereus (1)Njord (2). 2| uur: Jonge skiff winneer NjordTri ton versus Nereus. 3£ uur: Jonge Acht, TritonNjord 2. 4 uur: Final hoofdnummer: Winner NjordTriton versus Nereus—Laga. Va.n de „Walk-over" bij do Skiff-junior door Nereus word geen tijd bekend ge maakt-, maar de skiff-wedstrijd tusschen Njord en Triton weid. door eeirstgenoem.de gewonnen in 9 min. en 16 2/5 sec. (2000 M.) In afwijking met het programma werd daarna in de tweede af deeding (vierriema ou trigged gieken) eerst tusschen Njord en Triton gestreden, met dan uitslag, dat we derom Njord won en wel in 12 min. 23 3/5 sec. (3000 M.). nadat in don beginne Tri ton een goed eind voor was geweest, weldra ingehaald door Njord, die daarna zijn te genstander wol vlak bij zach hield, maar immer voorbleef. Tusschen Nereus en Laga had de strijd ongeveer hetzelfde verloop; eerst Laga voorop, daarna Nereus, dié overwon in, 12 min. 201/5 sec., met g.roober verschil dan in den vorigen wedstrijd. De strijd in do derde afdeel ing, namelijk die tusschen vierrioms ou trigged gieken („juniores", d. w. z. de inzittenden) over 2000 meter ging tusschen Nereus en Njord. Ditmaal inoest Njord. na een poos voor te zijn geweest, de vlag strijken Nereus won in 7 min. 58 2/5 sec. Bij den skiff-beslissingswedstrijd, tus schen Njord (alls winnaar in den vorigen kamp tusschen dezen en Triton) en Nereus, keerde de kans weer ton voordeel© van Njord (8 minuten 31 2/5 sec.) In den 8-riems wedstrijd voor juniores (2000 meter) waren de eenige kampioenen Njord en Laga (nadat Triton, zich terug trekkende, den voorwedstrijd ten deze had overbodig gemaakt). Na een zéér belangwekkenden kamp bleef Laga., doch tor nauwer nood, overwinnaar in 7 minuiben en 10 seconden. In den prachtige» eindwedsbrijd bleef Njord tegenover Nereus op de baan van 3000 Meter met Hinken voorsprong over winnaar. Tijd: 12 minuten en 61/5 see. Betooging 10-urondag. In het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam had gisteren de landelijke meeting plaats, uitgeschreven door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen der S. D. A. P., ten gunste van den wettelijk gere- geldcn 10-urigen werkdag, de afschaffing van don nachtarbeid, verbod van kinderar beid. De groote concertzaal van hot gebouw was tot in alle hoeken bezet met belangstellen den, terwijl in den tuin ook een groot aan tal aanwezig waren. Langs de wanden der zaal prijkten eeuige honderden vaandels, banieren en opschriften van de deelnemen de veneenigingon. De voorzitter van het N. V. v. V., de heer Henri Polak, deelde in zijn openings rede mede, dat buiten het groot aantal be langstellenden aanwezig waren ruim 700 af gevaardigden, vertegenwoordigende 350 ver- eenigingen met 70.000 leden, waarbij, om dubbeltelling te voorkomen, het ledenaan tal van de S D. A. P. voor en dat van Bestuurdersbonden en Coöperaties voor was genomen Gesproken werd in de zaal vóór de pauze door de hli. N van Hinte, secretaris van den Bond van Gemeentewerklieden, en J. Oudegeest, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, in de» tuin door de lih. S. P. Baart en het Ka merlid J. H. Schaper; na de pauze in de zaal door W. H. Vlieger en in den tuin door het Kamerlid Van Kol. Aan het einde werd de volgende motie aangenomen „De vergadering, gehouden op 28 Mei in het Paleis voor Volksvlijt; vertegenwoordigende meer dan 70.000 georganiseerde arbeiders gezien de adviezen der hh. inspecteurs van den arbeid, uitgebracht aan den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel; gezien de resultaten der enquête, gehou den door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen naar den toestand onder de arbeiders, gepu-blioeert in het boek „Ar beidersleven" betreurt het dat een vorige regeering zoo buitengewoon eenzijdig i9 geweest om in lichtingen te vragen, aangaande bezwaren, doch niet aangaande de voordeden verbon den aan den wettelijk «eregelden 10-urigen arbei dsdag protesteert ten sterkste tegen de bekrom pen, de arbeiders vijandelijke wijz© waarop de meeste inspecteurs van den arbeid deze inlichtingen hebben gegeven constateert- dat uit de gepubliceerde fei ten gebleken is, dat de arbeidstijden voor volwassen mannen en vrouwen schandelijk lang zijn dat de nachtarbeid zelfs in bedrijven, waarin deze niet beslist noodig is, toch te groote afmetingen heeiflt aangenomen; dat de kinderarbeid zoo algemeen is, dat hij. zijn sloopenden invloed doet gevoelen onder alle lagen der arbeidersklasse; dat hierdoor de toestand der arbeiders zoowat alles te wenschen overlaat en er zeer groote schade wordt ingebracht aan de gezondheid en aan het geheele geestelijk en stoffelijk leven der arbeiders; en noodigt mitsdien do regeering uit zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te die nen, waarbij wordt bepaald: a. dat de arbeidstijd voor volwarson man nen niet langer mag zijn dan 10 uur per dag; b. dat de nachtarbeid zal worden afge schaft c. dat de arbeid van kinderen onder den leeftijd van 14 jaar wordt verboden en de arbeidstijd van personen van 1418 jaar zeer sterk wordt beperkt; en gaat over tot de orde van den dag. Het Z e e u w s o b krankzinni gengesticht. De Midd. Ct. deelt mede, dat do leening voor het Christelijlk Zeeuwsoh krankzinnigengesticht te Bergon-op-Zoom thans volteekend is. De Papendrechtsohe straf zaak. Naar de Tel. verneemt, is door mej. De Kming, een der getuigen in de Papen- drechteche strafzaak, een aanklacht wegens meineed ingediend togen een der politie beambten, die in deze zaak als getuigen verklanngen aflegden. Toerekenbaar geacht. De zoon van den burgemeester Wijn veld t te Broek in Waterland, te Haarlem in preven tieve hechtenis ter zake van zware mishan deling, gepleegd op den secretaris dier ge meente, is, na onderzoek door heeren doc toren. toerekenbaar voor zijn daad geacht. (O. H. Ct.) Do Haagsche inbrekers- bende. Men meldt ons uit 's Graven- hage: Het is door het onderzoek der Rotter- damsche politie aan het licht gekomen, dat Van der Nas, de te Rotterdam gedetineer de, van wien bleek dat hij zich lieoft- schul dig gemaakt aan een inbraak ten vorigen jare aldaar in de 'Hoflaan gepleegd, ook in gebroken heeft ten huize van mr. baron Van Lynden, aan do Juliana-van-Stolberglaan to 's Gravenhage. Enkele der toen gestolen voorwerpen zijn reeds opgespoord. Onder de tram. Dinsdagmorgen heeft de tram te Sneek een 26-jarigen on geil uw den boer van Wolsum, J. Jansma, dio var zijn sjees op de rails viel, het hoofd afgereden School- en Kerknieuws, Woensdag heeft jhr. mr. W. J. M. van, Eysinga het ambt van hoogleeraar aan, do Gro ninger universiteit in de faculteit dor rechts wetenschappen aanvaard, met lie't houden van een rede in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, over „Leer en leven der statenvor- mingen." Donderdag is t© Wagenmgem het 7e "Wa gen ingsche Zendingsfoest gehouden, 't welk dank zij het gunstige weder, zeer druk was bezocht. Gesproken word door ds. H. v. d. Brink te Eist bij Rheneinde heer J. Zal- man, zendeling oudier Israël' te Rotterdam D. J. Riemens te Hoogland en ds. N. de J-ong te Velp. Het feest werd geopend en gesloten door ds. B. ten Cate. De zang werd door een muziekgezelschap begeleid. RECLAMES. Van 15 regels f J.elke regel meer f 0.20. Duidelijke feiten «iie «Ie werking «Ier zlekite anntoonen en lioe ze ge nezen kan wor«len «loor Moeder Seigel's Tabletten. Er is niets in de gehoele wereld half zoo belangrijk als spijsvertering. Het is het proces waardoor ge gewoon voedsel omzet in de stof fen van uw eigen lichaamde werking om uw leven, en trouwens van alles dat leeft, in stand to houden. Slechte spijsvertering is daarom de wortel van alle kwalen. Andere ziekten tasten slechts bijzondere gedeelten van uw lichaam aan, slechte spijsvertering tast uw geheele lichaam aanondermijnt uw gestel en vergiftigt de eigenlijke bronnen van uw bestaan. Volkomen verteerd voedsel wordt omgezet in rijkzuiver bloed waarin geen ziektekiemen kunnen levenuw lichaam is geheel doorvoed, er is weerstandsvermogen en ziekten kunnen niet doordringen. Voedsel dat echter slechts gedeeltelijk verteert wordtstaat geen vol doende voedende stoffen af en onzuiverheden, voortkomende uit de onverteerde massa in maag en ingewandenvergiftigen uw bloed verzwakken uw lichaam en banen den weg tot gevaarlijke ziekten. Bij do eerste toekonen van verzwakking in het spijsverlerings-proces gebrek aan eetlust verstoppingbeslagen tongwind hoofdpijn benauwd gevoel na het eten neme men Moeder Seigel's Tablettenen maandenwel licht jaren van lijden zullen U bespaard wor den. Moeder Seigol's Tabletten zijn een zuiver plantaardig geneesmiddel, boreid volgens een rocept, dat gedurende meer dan veertig jaren over de geheele wereld met onfeilbaar succes gebruikt is ter genezing van allo mogelijke vormen van maag- en leverziokton. Dage lijks na liet eten ingenomen, helpen zij de spijsvertering bevorderingen verzekeren, eene geregelde werking der ingewanden en zijn een opwekkend en' versterkend middel voor het geueolo gestel. Moeder Seigel's Tabletton zijn in nette fleschjes verpakt, welke gemakkelijk in den zak or in een taschjo kunnen worden go dragen. Verkrijgbaar bij allo Apothekers en Drogisten. Prijs f. 1.50 per flesohje. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. bij den Heer A, v. d. Weg, Drogistte Utrecht bij de Hee ren T. P. v. d. Bergh Zn., Heiligoweg. Bij beschikking van don minister van binnonliandsche zaken, is, voor hot tijdvak van 27 Mei tot ©n met 31 December 1908, benoemd tot assistente bij de gynaecologie aan do Rijksuniversiteit te Utrecht, mej. I. E de Kat Angelino, te Delllft. llerstellingsoortl voor spoorwegper soneel. rIn het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht had op den Hemel vaartsdag eene zeer goed 'bezochte verga dering plaats van de Vereeniging tot stich ting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel. Bij ontstentenis zoowel van den len als

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2