BINNENLAND. Midden-Amerika. S i n t-D omingo, 30 Mei. Generaal Raanon Cacerea is herkozen tot president der republiek. Alierl cL Madrid, 30 Mei. Het internationale uitgeverecongree heeft do uitnoodiging van den Nederlandschen gedelegeerde van Stockum aangenomen en bepaald, dat bet congres in 1910 in Nederland zal worden ge houden. vEen eigenaardige poging om de Duitsche kikkers te verbeteren onderneemt een ondernemmgslustige Duitscher. 200 Amerikaansche us9enkikkcrs zijn nl. reeds onderweg naar deu beer Gever te Regens burg, die daarmee een ernstige poging zal doen om het Duitsche kikkerras te ver beteren Parijs, 3 1 Mei. Uit bet onderzoek, dat geopend a over den moord op den schilder Stenheil en zijne schoonmoeder, mevrouw Japy, schijnt te blijken, dat dief stal de drijfveer van de misdaad was, want er werd een bedrag van 8500 francs gereefd. De ju weel en, die geborgen waren in een bijzondere bergplaats buiten het ver trek, zijn aan de aandacht van de dieven ontgaan. Men weet niet naar welke zijde men de nasporingen moet voeren. Men blijft onder stellen, dat een schildersmodel, dat goed bekend was met het huis en dacht, dat de bewoners naar buiten waren gegaan, zooa's rij iederen Zaterdag plachten te doen, met medeplichtigen in de woning is binnenge drongen en de dubbele misdaad beeft ge pleegd De lijken van de slachtoffers zijn naar de Morgue overgebracht om te wor den geschouwd. Londen, 30 Mei. De paasagiers- booten Onward en Queen van de South- Eaatern Railway, zijn in het Kanaal met elkander in botsing geweestzij kwamen zoor beschadigd te Folkestone nan. Eén matroos van de Onward is gedoodde pas sagiers zijn allen in veiligheid. Dover, 31 Mei. De stoomboot Bil bao, van Rotterdam naar Barry, en de En- gelsche stoomboot Queenswood, bestemd naar Hamburg, zijn heden avond hier bin nen gekomen, nadat zij bij mistig weer op omstreeks vier mijlen afstand van Dover met elkaar in aanvaring waren geweest. Beide schepen zijn ernstig beschadigd. De Loanda, van de Elder-Dempsteriijn, is in botsing geweest met een onbekend Spaansch stoomschip ter hoogte va.n Good wins De Loanda moest terstond op het strand gezet worden, omdat het schip, dat haar had aangevaren, in haar ruim een gat had gemaakt; de bemanning is aan land gebracht. Milaan, 31 Mei. De interprovinciale traan trein van Lcdi naar Treviglio is bij Mona8tcro in een ravijn gestort. De machi nist is dood. Er zijn 25 gewonden, waar onder 8 ernstig. vUit Pennsylvania wordt gemeld, dat een wagon-salon van den luxetrein Balti more and Chicago Railway van oeue hoogte is gestort nabij Oonnelwille, Hij was vol reizigers, die alle gekwetst zijn. Twintig werden erg gewond en drie doodolijk. vEen student was met eenige vrien den een automobiel tochtje gaau maken. Te Rochefort ontmoetten zij andere autorijders met wien zij in gesprek raakten over de wielheid hunner rijtuigen. Na de discussie volgde eene proefneming en ©r werd eene geïmproviseerde koers gehouden, in welke een der rijtuigen op eene korte kromming tegen een boom botste met versokrikkel ijken schok. Een der studenten, een Pliilippijn, Roxas, vloog uit het rijtuig, dertig meters ver en werd verschrikkelijk gewond. Twee dokters behandelden hem, maar hij over leed nog denzelfden dag. vRij de neerdaling in de mijn Lam- brecht, te Anzin, (Frankrijk) brak do kabol van don ophaalibak waarin twee werklieden zaten. Do bak werd verbrijzeld en de werk lieden verdwenen in het water van de mijn Men pompt nu het water uit om de mijn werkers te vinden. De Staatscourant van Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni bevat o.m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot militie 2o luitenant bij het le regiment vesting artillerie, de sergeant J. Goonoe, van het- korps; bij het 3e regi ment le sergeant C. A. M. van der Vorst, van bet korps; op vei zoek eervol ontslagen met 1 Augus tus, de ingenieur bii de Staatsmijnen in Lim burg, W A. Knol, em met ingang vain 1 Juni: Jhr. C. H. A. van der Wyck, als lid en voorzitter, W. F. Leemiams en dr. R. D. M. Verleek, als leden van den mijnraad, onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten benoemd voor 4 jaar tot lid en voorzitter vam den mijnraad, dr. C. Lely, lid der Tweede Kamor en oud-miniatertot leden, prof. M Clément, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogjeschool, F G. Wolier, directeur der gist- en spiritusfabriek te Delft C. J. van Schelle, onder-ingenieur van het mijnwezen in Nederl. Indië, is op ver zoek niet herbenoemd als lid van den mijn- raad. met dankbetuiging van H. M. de Ko ningin voor bewezen diensten op verzoek wegens physiek© ongeschikt heid voor diensten in zijne tegenwoordige betrekking, eervol ontslagen do administra teur bij hét departement van koloniën G. A. H. F. Alpherts benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vreeswijk, J. G. An derson, thans te Druteu eervol ontslag met jiensioen verleend aan den luitenant ter zee le kl. jhr. O. A. L. van der Wyck. vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen, achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen: jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, tijde lijk zaakgelastigde te Lissabon, commandeur 2e kla*se der orde van de IJzeren Kroon van Oos ten rijk-Hongarije jhr. mr. dr. J. Rendorp. hoofdcommies by het Ministerie van Buitenlandaohe Zaken, rid der 3© klasse der orde van Sint-Anna van Rus land deu heer Bizio Gradenigo, consul der Neder landen te Venetië, ridder 3de klasse der orde van Medjidich vau Turkije; jhr. mr. dr. C. L. de Jonge, vice-consul der Nederlanden te Tanger, ridder 3d© klasse der orde van Sint-Stanislaus van Rusland eu Offi cier de 1'Instruction Publique van Frankrijk; jhr. dr. H. M. van Weede, gezantschapsatta- ohé in algemeenen dienst ridder der orde van Frans Josef van Oostenrijk-Hongarije; jhr. F. Mich iels van Verduynen, gezantschaps attaché in algemeenen dienst, ridder 4de klasse der orde van do Kroon van Pruissen den heer H. de Jongh, honorair consul van Japan te Rotterdam, ridder 5de klasse der orde van de Rijzende Zon van Japan; den heer Johan Pennington de Jongh, oud- consulair agent van Frankrijk te Tiel, Officier d'Académie van Frankrijk W. F. Bruens, kamerbewaarder en concierge bij het Departement van Buitenlandache Zaken, de medaille der orde van den Rooden Adelaar van Pruissen benoemd, tot wederopzegging, tot plaatsver vangers van den districtsveearts wien Groningen als standplaats is aangewezen, de veeartsen J. Bruyel, te Maxum, J. Doornbos, te Noordbroek, D. de Fluiter, te Slochteren, D. S. R. Mensema, te Ter Apel, gem. Vlagtwedde, en A. Wolf, te Nieuwolda. pMen meldt uit Apeldoorn De Koningin-Moeder brengt na Pinkste ren een beaoek aan de Koningin op het Loo. zoodat er dus eene wijziging gekomen is iu het reisplan en dus het bezoek van H. M. de Koningin naar Soestdijk schijnt te ve'.vallen. De Haagse he correspondent van d© Leeuw Ct. schrijft Naa- ik nader verneem, zal de trakte- raentsverhooging voor de secretarissen-gene raal bij de ministerieele departementen even zeer periodiek genoten worden, met t-wee 2-jaariiikscke verhoogingen van 500 gulden. De Regeering zal voorstellen, de geheele periooieke traktementsregeliiig te doen in gaan 1 October a.s., het eventueel geheel aan do Tweede Kamer overlatende, aan een en ai-der terugwerkende kracht te geven. B. en W. van Amsterdam stellen vooi de hoogleeraar dr. R. C. Boer te ontheffen van het onderwijs in het Sanskriet; voordat onderwijs aan te stellen een lector en daar voor te benoemen dr. B. Faddiegon, privaat docent in de Indische cultuurgeschiedenis aan de Amsterdamsche Universiteit. B. en W. van Leeuwarden stellen den Gemeenteraad voor, afwijzend te be schikken op een verzoek van de Nederland- sche tramweg-maatschappij, om haar uit de gemeentekas een renteloos voorschot van 7 40.000 te verstrekken voor den aanleg van een stoomtramweg van Leeuwarden naar Suameer. De gemeenteraad van Nijmegen heeft Zaterdag op voorstel van B. en W. de ver ordening op de brandweer gewijzigd, naar aanleiding van vroegere interpellaties. Eir zal e« n adjunot-oppetfbrandmeeeter worden aangesteld, de brandgasten mogen voortaan niet ouder dan 30 jaar worden aangesteld en worden op 50-jarigen leeftijd ontslagen. Bovendien zijn de bezoldigingen nader ge regeld Een motie van de heeren Ivens eu Plet, strekkend tot algeheele reorganisatie der brandweer, op grond van een door een deskundige op te maken rapport., werd ver worpen Ook werd verworpen een voorstel van den heer Ivens om de betrekking van torenwachter weer in te stellen. De afloesingstermijn voor de geld leening van f 555,000, door de gemeente te sluiten ten behoeve van de electrisake tram en de cent/ale, met de Incassobank te Amsterdam werd naar aanleiding van een 'bezwaar van Gedop. Staten gewijzigd en gebracht van 47 op 30 jaar. H r. Ms. Friesland. In het reis plan van Hr. Ms. „Friesland", is eenige wijziging gekomen. Van Smyrna vertrekt die bodem naar Messina. De data voor het aan doen van Napels, zijnde van 13 tot 22 Juni, enz. blijVen ongewijzigd. Het N. v. d. D. meldt, dat dr. H. J. Polak, hoogleeraar in het Grieksch aan de universiteit te Groningen, ernstig ongesteld is. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic brengt ter kennis, dat aan het hoofdbestuur der posterijen en tele graph ie een adj.-commies kan worden ge plaatst op een aanvangsjaarwedde van f 1200. Hiervoor komen alleen in aanmerking zij die den graad van meester in do rechten be zitten Sollicitanten behooren zich vóór Juni a.s. bij gezegeld adres tot Hare Majesteit de Koningin te wenden. (St.-Ct.) Postcontract met die „Zee land". De vergadering van aandeelhou ders dor maatschappij „Zeeland1", Zaterdag middag te Vlissingon gehouden, heeft aan de directie der maatschappij machtiging ver leend, de ontworpen nieuwe poetovereen komst met de Rogeer ing af te sluiten. De indiening van het ontwerp tot goedkeuring dor overeenkomst bij de Tweed Kamer zal dus nu binnenkort tegen moet kunnen wor den gezien. Volgens het nieuwe contract waarborgt d« Staat aan de Mij. „Zeeland" een opbrengst uit het postvervoer van vier en een halve ton 's jaars, (de vergoeding voor het brie venvervoer bedraagt thans ruim 3 ton). De „Zeeland" verbindt zich, nachtbaoten in dagdienst te brengen, en zegt loo drie nieu we sneller varende nachtbooten te doen bou wen en in de vaart te brengen uiterlijk op 1 October 1911. Fransch bezoek. Eerstdaags brengt een Fransche parlementaire commis sie een bezoek aan ons land. Onder voor zitterschap van den heer Du bief is zij be noemd ter bestudeering van hetgeen in Bel gië en Nederland gedaan wordt tegen land- looperij en bedelarij. Zij zal te onzout de instellingen te Veenhnizen, Amsterdam en Leiden bezoekeu. Haar streven is vooral, de blind-repressieve wetgeving tegen landloo- pers en bedelaars, in Frankrijk, door een humaner wet vervangen te zien. Vandaar dat de commissie in België de toevluchtsoor den, bedelaarsgestichten eu liefdadige scho len bezocht. Zij gaat daarbij zoo nauwgezet te werk, dat zij zelfs te Hoogstraten in het bedelaars-tehuis denkt te overnachten. Ver der worden Ieperen, Brugge, Antwerpen en Merxplas bezocht. De leider der commissie is naar men weet minister geweest in de kabinetten Rouvier van 1905. Dr. Dubief was directeur van het krankzinnigengesticht van St. Pierre te Mar seille en later van het krankzinnigengesticht der Rhóne. Zijn medeleden in de commissie zijn de heeren Laurent Bongère, Munin Bourdin, Saint-Pol, Rollin, Larquier, Dron, Renard, Guiloteaux, Flandin, Marx-Róville. Peret, Berger, Picliery, Torchut, Teuting en Paulian. Het Hbla. vernam, dat er plan be staat te Amsterdam aan de Gabriel Metsu- straat een schouwburg te stichten volgens een plan-Berlagc. „Wij hebben getracht nadere inlichtin gen in te winnen, doch kunnen slechts mel den, dat we hier te doen hebben met vage besprekingen en plannen, nog niet voor ver dere publiciteit geschikt, vermoedelijk in verband met de vorming van een gezelschap Royaards." Tentoonstelling „Opvoe ding van het kind". Men meldt uit 's Gravenhage Tot het eere-comité der Tentoonstelling „Opvoeding van het Kind" welke in Augus tus iu het voormalig Rijksarchief gebouw zal worden gehouden, is toegetreden mr. Th. Heemskerk, minister van Binnenlandsche Zaken Hier ter stede heeft zich onder eere- voorzitterschap van baronnesse Sweerta de Land as W yoorgh een propaganda comité gevormd van dames uit adle kringen der re sidentie. Het 6 0-jarig bestaan van de Kon. A m s t. Roei- en Zeilvereen. De Hoop. Vrijdagavond zijn do jubi leumfeesten van De Hoop ingezet met een ofiicieele receptie door het bestuur, die to ha'f negen aanving. Deputatie volgde op deputatie, krans op krans werd aangedra gen. Het begon met een deputatie uit het damescomité, dat bij monde van haar pre sidente de vereenigiug als huldeblijk een keurig serre-ameublement en een looper aanbood. Dan volgden de onderscheiden zuster^ereenigingen te Amsterdam, Rotter dam, Leiden, Utrecht, Delft, Oudshoorn en elke deputatie torschte een of meer kransen. 'Je keurig ingerichte ontvangkamer was dan oc> spoedig overvuld van bloemstukken. Oc' de burgemeester, mr. Van Leeuwen, kwam zijn opwachting maken. Tijdens de receptie kwam ook een depu tatie uit de eereledeu het bestuur compli menteeren en bood een fraaie wherry aan. Door den sterken wind kon de aangekon digde illuminatie niet ontstoken worden, wat jammer was voor de vele kijkors aan den Ainsteloever, die daar natuurlijk op ge rekend hadden. Een afwisselend programma, bestaande uit verschillende muzieknummers werd Vrijdagavond uitgevoerd, en zóó werd in gezellig samenzijn de avond gepasseerd. De meeste Nederlaudscho en alle buiten- l&ndsche deelnemers woonden gedeeltelijk de soiree bij. Te 9 uur Zaterdagmorgen begonnen de wedstrijden, die iets later op den dag voor al door een groote menigte belangstellen den werd bijgewoond en gewalgd langs de A m stel oeve rs Verder luidde het programma voor dezen tweeden dag: 3.30 u. bloemencorso4.30 behendigheidswedstrijdon motorbooten9 uui, dansavond, souper, verlichting. Voor het bloemencorso waren niet min der dan 21 vaartuigen ingeschreven. De jury hiervoor bestond uit prof. jhr. dr. J. Six, C. G 't Hooft en prof. 4r- W. Vogel sang. Een 9-tal motorbooten, verdoold in twee afdeelingen, hadden zich voor do bo- hendigheidswedstrijden aangemeld. De jury voor dit nummer werd gevormd door do heeren jhr F. R. Groeninx van Zooien, J. Dudok van Heel en jhr. H. van Foreeet. Men begon met de vierriemsgieken Junio res (2000 M.). „Nereus" had terstond de leiding en won hierin van „de Hoop". Tijd Nereus 8.20, de Hoop 8.24. In de tweede heat van dit nummer kwa men uit Willem III en de Amstel. De „Amstel" was steeds voor en won in 8.07. Hierna kwam een nummer 9ingle scul ling. R. Muller (Frankfurter R. G. Ger- mania) roeide tegen Max (de Hoop)Mul ler won. Tijd 7.14 en 1/5 en 7.16 en 2/5. In de tweede heat kampten de beroemde H. T. Blackstaffe (Vesta Rouing Club) en Bruinswold Riedel. Blackstaff won in 7 min. 3 en 2/5 sec. Van de verdere nummers releveeren wij nog een spannenden strijd tussölien Triton en Nereus in vierriems gieken Juniores (lo semi-finale). Qp 1700 Meter was Triton nog een bootlengte voor, op 50 M. nog boot lengte, doch met een geweldigen eindspurt behaalde Nereus de overwinning mot i M. voorsprong. Na de pauze werd het nummer vorroeid tweenemsgieken zonder stuurman. Royal Spo»* Nautiguo de Gand won in 6.59 min, van „de Hoop". i de wedstrijd van 8-rioms gieken junio res kwamen in de le heat uit Nereus en Tritoi. Nereus won in 7 min. 6,4/5; Tri tons tijd was 7 min. 151/5 sec. Om 6 uur 30 Zaterdag middag werd het slotnummer der voorwedstrijden geroeid tusschen de Amstel en Delftsch© Sport. „De Amstel" won met 4 lengten in 7 min. 30 4/5 sec. De illuminatie aan het Clubgebouw van „de IIoop", die Vrijdagavond door het winderige weer moest "worden uitgesteld, is Zaterdagavond uitnemend geslaagd. Het was bladstil en duizenden Amsterdammers bewonderden aan den oever die verlichting. Gisterenmorgen in den vroegen ochtend reeds werd in de kom tusschen Hooge- sluis en Nieuwe Amstelbrug het pro gram :.ia voortgezet met wedstrijden voor overhaalvletten en sloepjes geroeid door jongens beneden de 20 jaar, sloopwedstrijden voor 'ecrlingen van de Kweekschool voor Zeevaart, voor wherries enz. Een en ander duurde tot den middag en lokte veel be langstellenden Veel kleurig opgetuigde zeiljachten en motorbooten zotten luister hij aan dit waterfeest. Intusschen waren om 9 uur de eindwed- strijden begonnen. Hiervan luiden de uitslagen: 9 uur. Tweeriems zonder stuurman, 1700 M.1. Royal Sport Nautique, van Gent, in 6 min. 10 2/ sec.2. Thames Rowing Club, Londen, in 6 min. 12 3/5 sec. 9.45. Jonge Vier, 2000 meter 1. Nereus in 7 min. 36 sec.2. De Amstel in 7 min. 49 4/5 sec. 10.30. Double seullingbooten, 1700 meter 1. Cercle des Rógates, van Brussel, in 6 min. 54 2/5 sec 2. Rudergesellschaft Rnh- rort in 6 min. 54 4/5. 11.15. Oude Vier, 2000 meter: 1. De Amstel in 7 min. 10 2/5 sec.; 2- Royal Sport Nautique, van Gent. in 7 min. 28 4/5 sec 12 uur. Jonge Twee, 2000 meter: 1. De Hoop, in 8 min. 51 sec.2. De Amstel. in 9 min. 6 2/5 sec. 1 uur 15. Jonge Skiff, 1700 meter: 1. J. Nunninglioff (Ruhrort) in 7 min. 10 4/5 sec.; 2. J. T). Lutge (Nereus) iu 7 min. 48 1/5 sec. 2 uur. Vier zonder stuurman, 1700 me ter: 1. Thames Rowing Club in 5 min. 48 4/5 sec.2 Royal Sport Nautique, Gent, 2 lengten achter. 2.45. Oude Twee, 2000 meter: 1. De Amstel, die, aangezien geen andere ploe gen hadden ingeschreven, alleen over de baan ging, in 10 min. 56 4/5 sec. 3.30. Oude Skiff, 1700 meter: 1. Black staffe (Vesta Rowing Club) in 6 min. 29 sec.2. Hermans (Brussel) in 6 min. 43 2/5 sec. 4 uur. Jonge Acht, 2000 meter: 1. Ne reus in 7 min. 27 2/5 sec.; 2. Amstel in 7 min. 51 2/5 sec. 4.30. Oude Acht, 2000 meter: 1. Royal Sport Nautique de Gand in 6 min. 39 1/5 sec.; 2. De Amstel in 6 min. 50 3/5 sec. Tot slot een zeer mooie wedstrijd tus schen de twee achten, De Amstel en die van Gent. De Belgen wonnen met 3J leng ten. Om 5 uur had gisterenmiddag in het clubgebouw van „Do Hoop" de uitreiking der prijzen plaats bij monde van den voor zitter der vereeniging, den heer J. J. Blussé, die allen dankte voor den steun en de medewerking aan do vereeniging ver leend. en alle winnaars van prijzen in hun moedertaal in hartelijke bewoordingen toe sprak. Een muziekkorps luisterde het fee6t op en liet het bij de prijsuitreiking niet aan de noodige volks- en clubliederen, benevens fanfares, ontbreken. Tegen achten vereenigden zich in den Huize Couturier" talrijke ,,Hoop"leden en genoodigden aan een gemcenschappelijken maaltijd. Kon Nederl. Zei3- en Roei- vereeniging. Het programma der in ternationale jubileums-roei wedstrijden van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging luidt als volgt Voorwedstrijlden op Zaterdag 6 Juni en Zondagochtend 7 Juni. Zaterdag 6 Juni. Jonge vier: Amstel Njord HoopNereusTritonWillem III; Laga „walkover"; Laga-winner 1ste heat; winner 2do heatjwinner 3de heat. Oude Vier LagaAmstelDelftsche SportNjord Jonge Acht: TritonNjord; LagaAm stel; HoopNereus; winner 1ste heat-win ner 2de heat. Jonge Sktif NereusNjord. Zondag 7 Juni. Jonge Twee: HoopAm stel NjordNereus. Oude Vier (jubileum): TritonAmstel. Oude SktifAmstelFrankfurter Ru- dergeeellschait Gernir.nia HoopCercle des Regates de Bruxelles. Dubbele SkifCercle des Regates do Bruxelles-Mainzer Ruder Verein. Eindwedstrijden op Zondag 7 Juni van des namiddags tot 5 uur. Een nieuw gesticht voor 1 o n g 1 ij d r s De .Neder- Veluwe" week blad voor Ede deelt uit Heelsum het navol gende mede Naar verluidt zal het groote hotel „Klein Zwitserland" iu het Wilhelminapark alhier voor longlijders worden ingericht. Naar men zegt, zou aan het hoofd van de inrichting als directeur worden geplaatst de vroegere geneesheer-directeur van Oranje Nassau Oord. de lieer dr. Donath te Bennekom. De kwestie te IJ muiden. Een Vrijdag gehouden vergadering van best uur deren der „Vereeniging van Reeders en Visch handelaren" en van <ie afdeeling IJmuiden van de „Vereeniging voor de Visscherij-belangen" werd bijgewoond door de Kamerleden Passtoors en Blookcr, de laatste als lid van de commissie van onder zoek van adressen. Door den heer F. P. Vermeulen, reeder, lid van het hoofdbestuur der „Vereeniging voor de Visscherij-belangen", werd uitvoe rig toegelioht, dat de retributie-verhooging in strijd was met de voorheen genomen be sluiten, in zake de vrijhaven en de kosten van exploitatie. Besloten werd, dat tot toe lichting dor aan de volksvertegenwoordiging gezonden adressen, een brochure zal worden uitgegeven. Omtrent de aan te nemen houding op 11 Juni werd niets gezegd. Een vergadering van vischhandelarcn moet daaraan vooraf gaan. De zaak der Arnhemschc Bank vereeniging. In de zaak tegen de directeuren der Arnhemsohe Bankveree- nigii mrs. K. M. G. de Meyier en G. W. C. Pliester, welke op 11 Juni voor het. Arn hemschc Gerechtshof behandeld wordt, zijn door hel O. M. als getuigen gedagvaard be- lia'vo de rochter-commissaris mr. Klaasesz, een achttal kantoorbedienden der Bank, van wie e/ vier als deskundigen gehoord zullen worden Vervalsching van oen spaar bankboekje. Het O. M. bij het ge rechtshof te Leeuwarden vorderde Zaterdag' bevestiging van 't vonnis der rechtbank te Heerenveen, die den vToegeren brievengaar der Makkinga veroordeelde wegens verval sching van een spaarbankboekje tot 1 jaar gevangenisstraf. Door het gerechtshof werd de man echter op vrije voeten gesteld:. Beleed iging. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van den middern ichtzendeimg W. A. Vroegop, to Groningen, die in een yran do Groninger bladen een advertentie had ge plaatst, waarin, in het zedelijk belang der jeugd, wordt gewaarschuwd tegen drie met name genoemde personen te Groningen wo nende, voor welk feit hij door de rechtbank aldaar, ter zake van eenvoudige beleed iging is veroordeeld tot f 15 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis. De eisch was 2 dagen ge vangenisstraf. Het Hof heeft, wegens een informaliteit, hot vonnis vernietigd, en, opnieuw recht doende, beklaagde schuldig verklaard aan voormeld feit en hem veroordeeld tot gelijke straf. De inbraak ten huize van mevr. Hooijkaas. Voor de Rotterdam - schc rechtbank zou Zaterdag behandeld wor den do inbraak ten huizo van mevr. de wed. Hooikaas, aan den Oostaceidijlk, in het laatst van December 1907 gepleegd, waarbij do brandkast op de gebruikelijke wijze werd opengebroken en tail van kostbaarheden wor den gestolen. Hiervoor stonden terecht L T. v. d. L. en J. A. T. v. d. B. Toon de zitting zou aanvangen, eisch to het 0. M., in het belang der openbare orde, behandeling dezer zaak mot gesloten deu ren. De rechtbank ging in raadkamer en wil'igide het. verzoek in Na ontruiming der zaal en nadat het ver hoor van bekl. was afgeloopen, gelastte de rechtbank de inhechtenisneming van een der getuigen, A. C. C. Naar men verneemt geschiedde de behan deling met gesloten deuren in verband met» latere bekentenissen van 'bekl., als zouden meerdere personen aau die» inbraak debet ziin De moord t e Y a a 1 s. In verband met het te Vaals gevonden lijk van Laura Klinkenberg is, naar Duitscbo bladen mel den, te Hamburg aangehouden zeker© F. Dreuw uit Raeren, die sinds 30 April den dag, waarop de moord heeft plaats ge had is verdwenen uit zijne ouderlijke woning. M i n n e n ij d. Zekere Bet den T., een dienstbode te 's Hertogenbosch heeft al daar Vrijdag j.l. uit minnenijd een ander dienstmeisje met een mes zóó toegetakeld, dat men in het gasthuis ruim twee uren be zig moest zijn met het dichtnaaien der ge lukkig niet levensgevaarlijke wonden. De doodslag te Oudend ij k. De „Alkmaarsche Courant" bevat o.m. de volgende bijzonderheden, omtrent den dood slag te Oudendijk Men was niet bijster met Schouten inge nomen. Hij kon soms bijzonder lastig zijn. Vooral Willem Broertjes ondervond dat. Hij scheen vroeger al het land aan dezen te hebbenIn November had hij Broertjes be- leedigd en die liad daarvan prooes-verbaal laten opmaken. Schouten moest toen voor de rechtbank verschijnen. Hij werd tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Eigen aardig is het, dat mr. Cnopius Schouten destijds niet geheel en al toerekenbaar achtte. Althans verklaarde hij, dat het niet ondienstig zou zijn, wanneer eens een on derzoek werd ingesteld naar de geestelijke vermogens van den beklaagde, om de ze kerheid te krijgen, dat men niet met een queulant te doen had. Sedert dit vonnis, schijnt Schouten nog lastiger te zijn geworden tegen Broertjes. Hij zocht hem, zeiden de dorpelingen. Het was alsof Schouten Broertjes bij elke ge legenheid tartte, om hem woest te krijgen, om te maken, dat hij een aanklacht jegens hem zou kunnen indienen, wegens beleedi- ging of mishandeling. Maar Broertjes bleef altijd kalm en handelde op deze wijze het verstandigst. Woensdagavond zou Broertjes met zijn vrouw op bezoek komen bij zijn buurman. Schouten wist dat. Hij had zelfs te voren gevraagd of hij ook van de partij mocht wezen, maar de buurman, wetend dat men Broertjes en Schouten maar liefst zoo ver mogelijk uit elkaar moest houden, had ge zegd, dat Schouten dien avond maar niet moest verschijnen. Schouten verscheen echter wel in de buurt. Hij vatte bij. een bruggetje post en wachtte. Wachtte ge duldig, totdat eindelijk Broertjes met zijn vrouw weer terug kwamen. Hij viel het echtpaar lastig. Broertjes hield zich eerst kalm, maar des sarrens eindelijk moe, pak te hij Schouten boet om hem een afstraf fing te geven Broertjes bleek onmiddellijk de sterkste. „Schouten moest het onderspit delven, en angstig riep hij uit: „Laat me los, ik zal jo niets meer doen." Toen zei Broertjes: „Goed, ik zal je loslaten, als je belooft, m'n vrouw en mij niet weer lastig te vallen." Schouten beloofde en Broertjes liet hem los. Doch nauwelijks was Schouten weer op de been, of hij kreeg een boksijzer en ging hiermede Broertjes te lijf, zeggende: ,,Een van onze twee moet er nou maar aan ge- looven. Op hetzelfde oogenblik gaf hij hem een slag. Broertjes greep toen zijn aanvaller bij den keel. Doch, terwijl hij Schouten nog vast had, verloor hij, waarschijnlijk ten ge volge van de verwondingen met het boks ijzer, het bewustzijn. De vrouw had om hulp geroepen, eu verschillende personen snelden toe. Zij waren echter niet in staat Schouten te verlossen uit den ijzeren greep van den bewusteloozo. Toen het hun einde lijk gelukte, was het te laat; Schouten was reeds gewurgd. 's Ochtends verschenen justitie en politie. Zij hadden niet veel te doeii. Het was dui delijk, dat Broertjes uit zelfverdediging had gehandeld en daarom is hij ook niet in voorloopige hechtenis genomen. In het dorp gevoeld© men zeer veel sym pathie voor den man, die altijd werd ge- tard, doch zich -uitstekend hield, maar die nu, zonder het te willen, zijn belager van het leven heeft beroofd. Door den trein gedood. Nabij Maastricht is Zaterdag door een goederen trein van wachteree overreden en gedood.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2