79 BINNENLAND. zijn goedgekeurd, zullen toch van ikrabht blijven, maar elk telegraafbestuur zal het recht hebben om de woorden, diie zij bevat ten, aan te nemen of te weigeren. L o n d e n, 5 J u n i. De Standaard bericht uit Lissabon, dat de conferentie heeft be sloten de bestaande regelen betreffende de keuze van code-woorden te handhaven, maar dat de voorwaarden omtrent de uitspreek baarheid van de gekozen woorden duidelij ker zijn omschreven. Oosten rijk-Hongarije. In het huis van afgevaardigden werd door den vrijzinnigen Ozechischen afgevaardigde prof. Masaryk bij het begroot in gsdebat de door het geval-Wahrmund op de Oosten - rijksche hoogeschclen ontstane beweging ter sprake gebracht. Hij betoogde, dat overal door de hervormingsgezinde theologen de zelfde zaken worden verkondigd, ter wille waarvan Wakrmund is veroordeeld. Het ge val-Wahrmund is slechts eene kleine episode in den strijd tusschen de kerk en het modernisme. Deze strijd zal ook in Oosten rijk leiden tot scheiding van den staat en de school van de kerk. De tegenwoordige school is een martelaarschap voor de beste onderwijzers, die onderwijs moeten geven tegen hunne wetenschappelijke overtuiging of moeten zwijgen. Onder de Duitsche partijen is men zeer ontstemd. Het Duitsch-nationale verbond heeft eene beraadslaging gehouden, die ver- soheidene uien aanhield. De minister van onderwijs Marchet lichtte de door Jiem in acht genomen houding uitvoerig toe; hij verklaarde, dat hij steeds er naar gestreefd had de door hom in de begrootingscommis sie verkondigde 'beginselen in acht te nemen. Zijne positie is in den laatsteu tijd zeer be- moeielijkt door het persoonlijke optreden van prof. Wahrmund, maar van eene bestraf fing van Wahrmund kon geen sprake zijn. In het debat werd het principiale stand punt afgescheiden van den persoon van Wahrmundhet optreden van de christelijk- sociale partij werd aan eene scherpe kritiek onderworpen en er werd verklaard, dat er niet kon worden gedacht aan samengaan met deze partij ook in nationale kwestiën. Budapest, 5 Juni. Een dramatisch voorval heeft heden .plaats gehad in de audientiekamer van don secretaris van den minister van handel Jozef -Sztenay. Een metselaar, Alexander Coutay genaamd, bood een verzoekschrift aan, waarin hij zich be klaagde over een ambtenaar van eene bank van leening. De heer Szteuay merkte hem op, dat een dergelijk verzoekschrift reeds in het vorige 'jaar was ingediend en dat het in gestelde onderzoek volstrekt geen positief resultaat had opgeleverd. Coutay haalde daarop een revolver te voorschijn en bracht zich een doodelijke wonde toe; een kogel doorboorde hem de tong. Rusland. Petersburg, 5 Juni. De Rijkedcema behandelde heden eene interpellatie over misbruiken, die rijn voorgekomen hij den bouw van den pantserkruiser ,,Rurik" door de Engelsche firma Vickers. De vertegen woordiger van het ministerie van marine verklaarde, dat een vorig ministerie daar voor verantwoordelijk is en bestreed, dat de Doema recht had om te interpelleeren, om dat er geene met de wet strijdige handelin gen hadden plaats gehad. Door de mededee- liug over de pantseroonstructie aan een scheepsbouwfirma was geen geheim verra den het ministerie is in deze uitsluitend verantwoording schuldig aan den Czaar. Dit antwoord verwekto eene groote opge wondenheid. De Doema verklaarde niet vol daan te zijn over de verklaring der regee ring en ging over tot de orde van den dag in de verwachting van een streng onderzoek en bestraffing der schuldigen. Turkije. Athene, 4 Juni. Eir is bericht ont vangen, dat een handlanger van een Bul- gaarsoh comité een Griek heeft vermoord de moordenaar is gevat in een huis van het dorp Rouvelisant bij Arlensko. Een ande ren Griek werd den 27en Mei gedood. Eene Bulgaarsche bende moet den 30en Mei vier jonge herders gedood hebben in het Florina- dal. Athene, 5 Juni. Eene Bulgaarsche bende, sterk ongeveer 50 man, doodde op den berg Bondag elf Grieksche herders. Konstantinopel, 5 Juni. De be richten, dat een Russisch oorlogsschip troe pen op Samoe aan wal zou hebben gezet en dat de gouverneur Kopassds door de bevol king is afgezet, zijn van allen grond ont bloot. Het gerucht loopt, dat Kopassis tot den rang van vizier zou worden verheven. De hoofdstad Vatihy heeft niet veel gele den door het bombardement. De vertegenwoordigers der beschermende mogendheden deelden aan de Grieken op het eiland, die zich ongerust maakten omtrent de priveleges van Sam os, mede, dat deze onveranderd zouden blijven. De dienst van de plaatselijke gendarmerie, bestaande uit clirasrtcnen en die van de politie zal voorloo- pig worden waargenomen door Turksche troepen. Op Samoa worden reeds nieuwe gendar mes en nieuwe politieagenten aangeworven. Marokko. Madrid, 4 Juni, De minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Spaansche gezant te Tanger hem gisteren heeft bericht, dat hij van den con sul van Spanje te Casablanca en van den bevelhebber van het Spaansche contingent in die plaats berichten heeft ontvangen, ■waaruit blijkt, dat den 31en Mei gevechten van geheel persoonlijken aard hebben plaats gehad tusschen Algerijnen en Moorsche sol daten van de Spaansche politie buiten de stad, die elkaar met steenen wierpen. Twee koks en eenige Spaansche soldaten kwamen tusschen beide en herstelden de orde. Den- zelfden dag beleedigde en verwondde een i.ndere Algerijn 9 inlandse lie Spaan9clie sol daten. Men heeft hier dus niet te doen met aanvallen tegen soldaten van de geregelde troepen Aan het Journal wordt uit Casablanca bericht, dat de ffransche consul Malpertuis yau het- huis van het MaJdhzen de Fransche vlag, die daarop sedert de aankomst der Fransche troepen had gestaan, heeft laten wegnemen op verzoek van Moulay Lamin, den neef en vertegenwoordiger van Sultan Abdel-Azis. Malpertuis had dit gedaan om moeilijk heden te voorkomen, daar Moulay Lamin iliad gedreigd de tussckenkomst van den Duitschen consul in te zullen roepen, wan neer aan. zijn wensch niet werd voldaan. De beslissing van den Franschen consul heeft groote ontevredenheid gewekt onder- de Franschen te Casablanca. Korea. Seoel, 5 Juni. In de negen dagen, eindigende met 4 Juni, hebben 96 gevechten plaats gehadi tusschen de Japansche troepen in Korea en de opstandelingen. Van de op standelingen zijn 372 gedood en 55 gehan gen genomen. De verliezen der Japanners werden niet opgegeven, moar zijn waarschijn lijk zwaar. Vereenlgde Staten. Washington, 5 Juni. Men bericht, dat president Roosevelt in April a.s. met zijn zoon naar Kaïro zal gaan om in Afrika te jagen op giof wild. Andere landen zul len niet worden bezocht. Men acht dit bericht van belang, omdat daarin ligt opgesloten, dat Roosevelt geen nieuwe candidatuur voor het presidentschap zal aanvaarden Allerlei. vPresident Roosevelt is Dinsdag aan een groot gevaar ontsnapt. De president probeerde een nieuw rijpaard. Het beest dat niet goed afgereden en schrikachtig was raakte van den weg en viel drie meter diep in een beek. Roosevelt kwam gelukkig naast en niet onder het paard te land. Zoowel rijder als rijdier zijn er goed afgekomen.. vToen de bekende Parijsóhe lucht schipper Far man te Gent met zijn vliegma chine op zou stijgen, verzocht hem een der aanwezige dames, mile van PotteWberghe de la Potterie, haar mee te nemen, wat de luchtschipper toestond. Juffrouw van Pot- teléberghe is de eerste van het sclioone ge slacht, die niet in de mand van een lucht ballon, maar in een vliegmachine een tochtje door de lucht heeft gemaakt. Weliswaar ging de aeroplaan niet hoog en legde een korten afstand af, maar de koene dame heeft todh getoond voor geen kleintje ver vaard te zijn. Farman is naar Ostende vertrokken, van waar hij langs de kust naar Blankenberghe wil vliegen. vDo New-York Herald meldt, dat rech ter Lacombe van hel U. S. Circuit Court den Parijschen juwelier Bernard Citroen veroordeeld heeft een extra invoerrecht van 110.000 dollars te betalen voor een paarlen halssnoer, door hem aan mrs. Leeds te New- York geleverd. De lieer Citroen had. voor dit kleinood reeds' 23,000 doll, invoerrecht betaald., maar nu bleek dat het halssnoer, geschat op een waarde van 220,000 doll., voor 340,000 dollars aan mrs. Leeds was verkocht. De Amsterdaonsche firma van dien naam is er niet bij betrokken en ze kent geen naamgenoot te Parijs. Dit ter voorkoming van misverst an d vHet proces tegen den Italiaanechcn beeldhouwer Cifariello, die drie jaar gele den zijn vrouw, een ex-café-ohantantzange- res, uit jaloesie vermoordde, heeft een der grootste bladen van Napels, de Mattino, aan leiding gegeven, om voordat het vonnis door de gezworenen wordt uitgesproken, den d'a- mes on haar meening omtrent den moorde naar te vragen. Onder de talrijke antwoor den, die op deze enquete zijn ingekomen, bevinden zich de meeste wonderlijke. De meeste dames zijn zeer medelijdend, anderen 'beklagen hem als een krankzinnige, die in een gesticht thuishoort; een dame zegt, dat hij als een zelfmoordenaar te beschouwen daar hij met het schot op zijn vrouw, zijn eigen hart heeft gedood. Een andere vindt, diat Cifariello te lang met het dooden zijner vrouw heeft gewacht. Tot slot een, die kort en bondig verklaart, dat een man die meen de een engel te huwen en zich daarin bitter teleurgesteld ziet, het volste recht heeft, de vrouw te dooden. vJeugdige spoorwegroovers hebben bij het station Great Falis in Montana (V.S.) een trein van den Great Northern Spoorweg aangehouden en de passagiers beroofd. Het waren drie jongens van 15 tot 17 jaar, die 'oor het lezen van roovergeschiedenissen overspannen warenzij heetten Albert Hath, Harry Rheams en William Randall. Zij waren van revolvers voorzien en droegen maskers voor het gezicht. Den conducteur bevalen zij met zijn pet in zijn hand een collecte" onder de passagiers te houden. Toen hij weigerde schoten ze hem neer. De passagiers gaven in den grootsten angst al hun geld over. Toen een der passagiers vluchtte werd hij in het been geschoten. Na dat de jeugdige bandieten een groote som buitgemaakt hadden, lieten ze den trein weer vertrekken. Een „fout" was het ech ter van het rooversdrietal om lang op de plaats van de misdaad te blijven. Spoedig werden ze door een afdeeling politie gearres teerd. vEen Brazilaansch opleidingsvaartuig, de Benjamin Constant, dat een reis gemaakt heeft naar Jokohama, heeft op Wake-eiland een onbewoond eiland in den Stillen Oceaan 20 schipbreukelingen aangetrof fen. Het schijnt, dat men hier te doen heeft met vluchtelingen uit den zeeslag van Tsoesjima. vIn een zandgroeve bij de Brusselache voorstad Elterbeek werd een aantal kinde ren, die daar speelden, door een aardver schuiving onder het zand bedolven. Niet zonder moedte kon men de meesten redden, een knaapje echter was reeds onder de zandmassa gestikt. Volgens de geredde kin-i deren moest nog een kleine speelkameraad, dien zij slechts met zijn voornaam „Pietje" konden aanduiden, onder het zand begraven zijn. Om verdere verschuivingen te vermij den, moest men met de grootste voorzichtig heid te weric gaan. Tot nu toe is echter geen spoor van het kind gevonden. De Staatscourant van Zaterdag 6 Juni bevat o. m. het volgende Kon. besluit: op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging voor de bewezen diensten mr. B. W. N. Servatius als president van het ge rechtshof te Leeuwarden en is hij benoemd tot commandeur in de Oranje-Niassau-orde. H. M. de Koni ngi n - Moede r kwam met gevolg Vrijdagmiddag ongeveer te 5 uur te Blaarn aan. Op het perron van het station der H. S. waren ter 'begroeting van H. M. aanwezig de commissaris der Ko ningin in de prov. Utrecht, de burgemees ter van Baarn en de heeren L. R. baron Taets van Amerongen, kamerheer i. b. d. en dr. S. Greidanus, hofarts. Een groot- aan tal belangstellenden had zich op het sta tionsplein verzameld. In twee open rijtui gen werd naar het paleis Soestdijk gereden. Binnenkort wordt in Den Haag ver wacht de heer Pompilj, die gedelegeerde was van Italië ter jongste Vredesconferentie, oml eenige op die conferentie gesloten verdragen te ond'erteekenen, tot welke Italië vooralsnog niet was toegetreden. Tegen het einde dezer maand worden voor gdlijik doel te 's Gravenhage verwacht de drie toenmalige eerste gedelegeerden van EngelandSir Edward Fry, Sir Ernest 8a- tow en Lord Reay (baron Mackay). Laatst genoemde zal reeds binnen enkele dagen al daar aankomen. In Hotel des Indes te 's Gravenhage is gisterenavond aangekomen Z.Exc. de Villa Urrutia, ambassadeur van Spanje te Londen, gewezen eerste gedelegeerde van Spanje ter jongste vredesconferentie. Het consulaat der Nederlanden te Na gasaki wordt waargenomen door den heer F. W. W. Playfair, consul van Groot-Brit- tanniè en Ierland aldaar. De heer G. Erckleirtz, vice-consul der Nederlanden te MündhenGladibach, is overleden. Het vioe-consulaat wordt waarge nomen door den heer F. Hobirk, aan wien in het Nederlandsch geschreven kan worden. In aansluiting aan het bericht, voor komende in de Staatscourant van 28 en 29 Mei 1908, no. 125, 'brengt de minister van buitenlandsohe zaken ter kennis van belang hebbenden, dat de vice-consul der Neder landen te Helsingfors verzoekt de brieven aan hem in het Duitoch of in het Engelsch te stelien. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer M. A. Spiritini erkend en toegela ten als consulair agent van Italië te Soheve- ningen. Naar ,De Avondpost" verneemt, zal de Commissaris der Koningin in Friesland, baron P. H. Harinxma toe Sloten, binnen kort ontslag nemen. De vacature bij de Rekenka mer. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Gt. schrijft Naar ik verneem bestaat bij den president der Tweede Kamer het voornemen, in den loop van de volgende week den wetgevenden arbeid der Kamer te onderbreken voor het opmaken van het drietal, waaruit de Ko ningin een nieuw lid voor de Rekenkamer zal hebben te benoemen. Indien niet beves tigd wordt een gerucht, dat mij ter oor© kwam, als zou de oud-minister van Finan ciën en premier in 't vorig kabinet, mr. Th. A. de Meester, zich als mededinger voor dit staatsambt bij 't ditmaal betrekkelijk niet groote aantal sollicitanten komen voegen, dan zullen de stemmingen zich, naar ik van parlementaire zijde hoorde vertellen, zoo goed als uitsluitend bewegen rond G. C. baron van Asbeck, secretaris bij de Alge- meene RekenkamerC. F. RechJien Morra, referendaris bij datzelfde college, en jhr. mr. G. C. von Weiier, administrateur bij het ministerie van Financiën. Dezelfde zegsman verwachtte, dat laatst genoemde de candidaat van rechts en de heer Morra die der linksche groepen zou wezen, voor zoover zich niet reeds direct van beide zijder een groot aantal leden voor baron Van Aëbeck zouden verklaren, die mij poli tiek beschouwd, kerkelijk-liberaal werd ge noemd. Het zou mij, afgaande op wat ik hoorde, zeer verwonderen indien ten slotte de nominatie uit andere namen dan van ge noemd drietal zou zijn samengesteld. Bij Kon. besluit van 4 Juni 1908 no. 54 is aan J. W. Niemeijer, lid van den Voogdijraad Rotterdam I, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking ver leend. De heer Plemp van Duiveland, hoofd redacteur van „De Nieuwe Courant", ver dedigt zich nogmaals en thans in eigen per soon tegen den aanval van mr. Treub op dat blad. Daaruit blijkt, dat mr. Plemp van Duiver land heeft afgezien van eene vervolging van mr. Treuib. dat ik ten slotte van mijn stellige voornemen, om dit toch te doen afzag, was, daar ik overtuigd werd, en bij nader den ken meer en meer in die overtuiging ver- steikt, dat de kans om dbor middel van een strafproces de eenige waarheid aan den dag te brengen, waar het mij om te doen is: de ongereptheid van mijn karakter en de vriji- hei'd van mijn oordeel als verantwoordelijk redacteur uiterst gering is." Aan het slot van zijn artikel schrijft mr. Plemp van Duiveland „Maar wel wensch ik zondter ©enig voor behoud aan de beslissing van een raad van eer te onderwerpende waarheid van het door den heer Treub gestelde, op een on derdeel dezerzijds erkende feitde waarheid van de door hem gegeven, gecombineerde voorstelling; de waarheid van de door hem gemaakte gevolgtrekkingen, nopens de onaf hankelijkheid en eerbiedwaardigheid der- verantwoordelijke redactie van „De Nieuwe Courant' „Ik noodig daarom het bestuur van den Nederlandsohen Journalistenkring uit, zich te wenden tot een der hoogste autoriteiten in het land: den president, vice-president of procureur-generaal van den Hoogen Raadden vice-president van den Raad van •State; een der ministers; den Voorzitter van een der Kamers; of wien het anders mocht wenschen met het verzoek drie mannen, die het algemeen vertrouwen ge nieten, aan te wijzen, tot het vormen van een raad van eer, om de hierboven genoem de punten te onderzoeken, en vervolgens uit spraak te doen. „Mocht het Kringbest uur aan welks vergaderingen ik, tot het zich van deze taak heeft gekweten, nieb zal deelnemen hij de genoemde of andere hoog© autoritei ten, om welke reden ook, niet slagen, dan verzoek i!k dat bestuur tot de samenstelling van een raad van oer, als boven geschetst, zelf over te gaan. „Laat deze raad naar eigen goedvinden zijn procedure regelen; elk, wien hij ter zake verlangt te hooren, oproepen, over- legging van schrifturen en bewijsstukken vragen, in één woord, alles onderzoeken, wat hij voor het bewijs der waarheid noodig acht. „Laat hij een termijn vaststellen voor zijn uitspraak. „Ik wacht die met gerustheid af." Paarden voor do reservis ten. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsonewerp tot beschikrbaarstelling van gel den, wegens door het departement van Oor log gedane verstrekkingen voor den dienst van 1908 werd door sommige leden de wen sok uitgesproken, dat ook de reserve-of ficieren bij de bereden wapens in de gele genheid zouden worden gesteld paarden uit 'e remonte te koopen, op denaelfden voet ais dit aan beroepsofficieren is toegestaan. Andere leden zouden er de voorkeur aan geven, indien aan de reservisten bij tweede en volgende opkomst onder de wapenen een paard uit den troep werd verstrekt. De verplichting om bij eerste opkomst en in oorlogstijd met eigen paard en equipement onder Je wapenen te komen, behoefde daar mede niet te worden opgeheven, maar de verplichting om voor enkele weken een eigen paard me 'e te brengen, is voor de meeste reservisten zeer bezwarend. De beer J. W. Lantzendorffer, burge meester van Haarlemmermeer, heeft tegen 1 Juli a. s. aan H. M. de Koningin eervol ontslag aangevraagd. Naar do Avondpost met leedwezen verneemt is dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia, hoogst ernstig ongesteld. Een operatieve verwijdering van een ge zwel in de hersenen achten de geneesheeren door de ongunstige localisatie dlaarvan on mogelijk. M r. G. Roy er. f Te Zwolle is in 83-jarigen ouderdom overleden de heer mr. G. Royer, oud-rijksadvocaat in Overijsel. De nieuwe schouwburg te Amsterdam. Van den heer Js. Ingenolil, wien de leiding van den schouwburg op het Museumterrein te Amsterdam in samenwer king met den heer Berlag© ia toevertrouwd, verneemt het Hbld. dat het interieur van het gebouw gelijkenis zal vertoonen met dat van het Künstler-Theater te Munchen, n.l. een opioopende parterre met slechts één gaanderij Na de Pinksterdagen zullen nadere bespre kingen worden gehoudlen en de plannen vast gesteld. Men hoopt dan zoo spoedig mogelijk te kunnen beginnen. Tentoonstellingen tijdens de Pinksterdagen. Gedurende de Pinksterdagen zal in het museum van Kunst nijverheid te Haarlem de prachtige verza meling oud-Japansche kunstwerken, bestaan de uit lakwerk-keramiek-weefsels, borduur werken euz. tentoongesteld blijven. Boven dien is ©ene keurige verzameling werkstuk ken in zilver, koper en tin geëxposeerd, uit gevoerd door de leerlingen der metaal klasse van de aan liet museum verbonden 6chool. Deze verzameling zal weldra verzonden wor den naar de internationale tentoonstelling, betrekking hebbende op het onderwijs en het teekeuen en der kunstambachten, die in Kensington zal gehouden worden. Gedurende de beide feestdagen is het nruseum geopend van 104 uur. Morgen, den eersten Pinksterdag, zal te Assen eene eigenaardige tentoonstelling wor den geopend, alleszins de moeite van be zichtiging waard. In het Conoerthuis toch wordt dan gehouden eene tentoonstelling van voorwerpen van antieke kunstnijver heid, door de eigenaars welwillend voor dit doel .afgestaan. 'Behalve een volledig ingelichte Drentsche keuken en antieke kamer zijn ruim duizend voorwerpen bijeengebracht door 113 inzen ders. Daaronder is een groote collectie kin derspeelgoed, (zeven zilveren avondmaal- ■bekers, waaronder de verguld zilveren beker uit Ccevorden, welke ingevolge resolutie van den Raad van State van 16 Sept. 1676 aan Meindert van Thijnen werd vereerd als herinnering aan diens moedig gedrag bij de inneming van Coevorden. Niet minder dan 24 zeer fraaie pendules en klokken, waaronder een fraaie gedreven koperen hangklok (Louis XV) ingezonden door Gedep. Staten van Drenthe. Verder enkele historische voorwerpen, als een les senaar, gebruikt door den dichter Felth, een stoel, waarin Keizer Napoleon I gezeten heeft, een snuifdoos door Napoleon I ge schonken aan gouverneur-generaal Daen- dels, een dito stuk, een geselienk van Koning Lede wijk aan een© Friesche familie en vier gedreven zilveren Schilden van het schip persgilde te Meppel. Ten slotte eene waardevolle verzameling oude handwerken, geschilderde waaiers, w. o. eon van Watteau, tabak- en snuifdoo- zen en diverse antieke voorwerpen uit tin, koper, plated of zilver vervaardigd. Een geschenk van Koningin Wil helmin» Koningin Sophie, een dochter van Koning Wilhelm I van Wur- temburg, had omstreeks 1864, na de ont binding van het oude Stuttgartsche slagers- gilde, den beker die sedert onheugelijk© tijden in het bezit van dat gilde was ge weest, gekocht. Later is die gildebeker in het bezit van Koningin Wilkelmana geko men. Het nieuw opgerichte vleeschhouwers- gilde te Stuttgart betreurde het verlies van dat erfstuk en wilde het graag weer ge bruiken bij het feeet van zijn 25-jarig be staan. dat het in Juli zal vieren. Een van de bestuurders, Karl Seeman, wendde zich daarom tot het kabinet van de Koningin, met liet verzoek om gezegden beker voor het gilde terug te mogen koopen. De beer Seeman kreeg tot antwoord, dat de beker nog op het paleis Het Loo aanwezig was en dat de Koningin hem gaarne aan het gilde ten geschenke gaf. De beker is reeds ver zonden en onder het vleeschhouwersgilde te Stuttgart heorscht groote vreugde over de koninklijlke schenking. N. R, Cfc. De plantsoenen in V lissin- gen. Doot een ingezetene van VÜissingen zijn een 40-tal zitbanken aan de gemeente aangeboden ten einde deze op verschillende plaatsen in de plantsoenen en wandelplaat sen te zetten. De Olympische Spelen te Londen. (Vooroefeningen te Haarlem, 1921 Juni). In het eene-comité voor de driedaagsohe wedstrijden dter Olympische spelen, te Haarlem, hebben de volgende hee ren zitting genomenmr. G. van Tienhowen, commissaris der Koningin in de provincie Noord:-Hol land, voorzitter; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelandenburgemeester van Haarlem; jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Bloemen daalJ. de Breuk, wethouder van Haarlem,; J. Krol Kzn., voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer; dr. H. D. Krüseanian, wet houder van Haarlemdr. J. Nieuwenkuysen Kriisoman, wethouder van Haarlem; mr. D. van Lennep, burgemeester van Heemstede; H. Ch. A. Neetesan, kolonel-commandant van het 10e regiment infanterie; jhr. öh. van de PollK. Reyne, lid) van d© Tweede Kamer; jhr. mr. F. W. van Styrum, lid van de Tweede Kamer; jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoudemr. J. H. Thiel, wethouder van Haarlem, en P. P. A. Tielens, majoor-commandant der huzaren, te Haarlemi. Op Zondag 21 Juni wordt o. m. de Mara thon loopwedstrijd over 25 K.M. gehouden, waarvoor zich niet minder dan 41 deelne mers hebben aangemeld. Dank rij de medewerk in.cr der verschillende A. N. W. B.-oonsuls van Haarlem en om streken zullen vele wielrijders als controleur dienst doen, terwijl ook verwacht wordt, dat eenige leden van de Nederlandsche Autoano- bielclub met hunne auto's de diverse con trole-plaatsen zullen bezetten. Voor dezen wedstrijd wordt Zondagsmiddags om 2 ulu ges tart op het feestterrein, dat der H. F. C. aan de Spanjaardslaan. De weg loopt van het terrein Binnenweg via Heemstede naar Ben- nebroek (6,4 K.M.), langg straatweg Hille- gom (4 K.M.), Hiliegotm (niet door dorp, maar langs broeden weg, daarachter gelegen), Stationsweg tot Leidsche vaart, door Voge lenzang, langs Boeken roder wegZandvoort- sche laan (9,6 K.M.), rijksweg, Van Merlen- laan, Binnenweg tob Spanjaardslaan, feest terrein, waarop de loopers, ter campleteering van de 25 K.M., nog eenige ronden zullen moeten loopen. De inschrijvingen vcor de athletische wed strijden, welke onder het patronaat der Ne derlandsche Athletiek-Uni© zullen plaats hebben, zijn gesloten. De lijBt sluit met niet minder dan 116 deelnemers en 2400 inschrij vingen. Aan de roeiwedstrijden zullen o. m. deel nemen „De Hoopi", „De Aanstel", ,,Ne- reue" en, naar men hoopt, nog eenige an dere zoowel burger- als studenten-roeiveree- nigingten. Aan het rijk rijn «en aantal tenten aange vraagd, om dlienst te doen als kleedlokalen der deelnemers etc. Als logies-camm issaris treedt op de heer P. de Grauw, Zijlstraat 59, Haarlem, tot wien men rich kan richten tot het bekomen van logies gedurende de driedaagsdhe feesten. De muziiek van het 10e regiment infanterie zal iederen dag een concert geven. Zondag 21 Juni zal van het Brongebouw af een optocht worden georganiseerd, waar aan de aanwezige turners zullen deelnemen. Met de muziek voorop zal naar het feestter rein worden gemarcheerd. De Haariemsohe Manddinenclub werkt eveneens mee en zall Zaterdagsavonds in het Br on gebouw waar de worstelwedstrijden worden gehouden een concert geven. De feesten van het N. G. V. Het programma voor de a.s. feesten van het Ned. Gymnastiekverbond is samenge steld als volgt: Zaterdag 6 Juni, 's middags 1 uur. Zwem wedstrijd in de Bad- en Zweminrichting van Th. Heemstede Obelt aan de De Ruyter- kade. 's Ajvonds zeven uur. Optocht met muziek van het Oentr aal-Station naar het Stadhuis, ontvangst door het gemeentebe stuur van Amsterdam, vervolgens naar het Concertgebouw, waar de ontvangst door het eere-oomité plaats vindt. Zondag 7 Juni op het sportterrein achter het Rijksmuseumzeven uur persoonlijk» wedstrijd, halftien vereenigingswedstrijd, 's middags één uur turnen der Gewesten, gevolgd door oefeningen door militairen, 's avonds zes uur feestmaaltijd. Maandag 8 Juni, 's morgens negen uur, generale repetitie, 's middags twee uur, 20e groote openbare uitvoering, 's avonds acht uur eere-awond in Carré. Dinsdag 9 Juni, 's morgens acht uur, wedstrijden voor militairen, 's middags half twee, uitvoering der Amsterdamscho aspiranten, drie uur, kinderuitvoering door ruim 5000 schoolkinderen, tevens gelegen heid tot uitstapjes naar Marken, 't.Gooi en Scheveningen. Behartiging van belangen der Joden. Zondag a.s. zal in het Isr. Weeshuis te 's Gravenhage een vergadering gehouden worden ter constitueerinjg eener centrale organisatie ter beliartiging der godsdienstige, moreele en intellectueel© be langen der Joden in Nederland. Eene nie-uwe postzegel voor Indië. Naar de N. C. verneemt zal ver schijnen een nieuwe postzegel van Ned.-O.- Indië voor 22£ cent.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2