af», 352 Tweede blad. 0de Jaargang. Zaterdag 6 Juni 1908. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks bohalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen 9nz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Tetephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Vrije liberalen. Eenige Amster- daimsche leden van den Bond van Vrije Libe ralen hebben het voornemen opgevat eene afdeeling Amsterdam van den Bond in het leven te roepen. Een vergadering zal daar toe gehouden worden Donderdag 11 Juni a.s., des avonds te 8 uur, in de bovenzaal van Krasnapolsky. De heeren mr. M. Tydeman, mr. W. H. de Beaufort, dr. C. F. J. Blooker en jhr. mr. H. Smissaert hebben toegezegd die ver gadering te zullen bijwonen. Deze oproep was onderteekend ,d°or de volgende heerenprof. dr. A. Bruining, prof. dr. S. Gratama, L. Heyack, dr. D. G. Jelgersma, prof. dr. D. J. Korteweg, Joh. P. Korthals jA^38' N. Lem, Fr. Lieftinck, J. Hen, mr. L. J. A. van Lidth de Jende, rar. A. ,J. Moll Schnitzler, Abram Muller, mr. Aug. Philips, mr. Th. Stuart, J. F. Verster en C. JF. Zernike. De katholieken en het kies recht. In een Dinsdag j.l. gehouden ver gadering van de r.-k. kiesvereeniging Noord-Brabant", district 's Hertogen bosch, is o. m. in liet breede van gedachten ge wisseld over de wenschelijkheid van aanslui ting der Noordbrabantsche kiesvereenigingen bij den Algcmeenen Nederlandschon Bond van R.-K. kie&vereenigingen. Bij die beraadslagingen kwam o. a. aan 'liet licht, dat de heeren mr. Loeff en jhr. mr. A. van Sas&e van Ysselt, in elk geval onthouding wenschen van de behandeling van het kiesrecht-vraagstuk, als zijnde dat vraagstuk in Noord-Brabant nog niet of niet voldoende bestudeerd. De heer Van Sasse van Ysselt gaf mede te kennen, dat <le Noord-Brabanters tevreden mogen wezen met de Kieswet Van Houten, opmerkende, dat ook aan evenredige vertegenwoordiging groote nadeelen zijn verbonden. Voorts wenschte liij niet, dat door Noord-Brabant zou worden deelgenomen aan de stemming over het kiesrecht, om te voorkomen, dat Noord-Brabant daarbij zou kunnen worden overstemd en daarmede zou moeten worden geacht te zijn voor algemeen stemrecht. De heer J. B. Vesters, met genoemde hee ren van meening verschillende, achtte het Noord-brabantsche volk voldoende in staat een oordeel over het kiesrecht uit te spreken en wees op de voordeelen van evenredige vertegenwoordiging Besloten is inzake aansluiting bij den Al- gemeenen Nederlandschen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen het advies af te wachten van den Provincialen Bond, die in Juli ver gadert. H an d e 1 bweten s cha ppe 1 ij k Genootschap. Dezer dagen is te Rot terdam, met zetel te Utrecht, opgericht het Handeléwetensclrappelijk Genootschap. Het Genootschap stelt zich ten doel de bevordering van de studie en het onderwijs der handelswetenschappen en tradhit, vol gens de statuten, waarop reeds de konink lijke bewilliging is aangevraagd, dit déél te bereiken 1. door het geven van advies bij de op richting van handelscursussen; 2. door het aanleggen van een openbare bandelswotensc 11appel ijke bibliotheek 3. dooi- het. afnemen van examens in ver schillende onderdeelen der handelsweten schap 4. door alle andere wettige middelen. Het lidmaatschap van het Genootschap kan alleen verkregen worden door het aan nemen eener uitnoodiging om als lid toe te treden, welke uitnoodiging geschiedt krach tens eon besluit door de ledenvergadering genomen met algemeene stemimen oi op één na algemeene stemmen. Zijn recht van bestaan vindt het Genoot schap, dait voor het meerendeel bestaat uit personen, die zoowel in de handelspraktijk als van het onderwijs ervaring hebben, in het feit, dat bet handelsonderwijs op ver schillende onderdeelen te weinig aansluit aan de praktijk. Het streven zal zijn die klove te overbruggen eenerzijds door de er varing van zijn leden ter beschikking te stellen van gemeenten en corporatiën, die handelscursussen opriohten, anderzijds ligt het in de bedoeling successievelijk examens in te stellen voor het boekhouden in ver schillende bedrijvenbanken, transportwe zen, fabrieken, enz., tot het afleggen van welke alleen zij zullen worden toegelaten, die reeds in het bezit zijn van een der be staande diploma's (Middelbaar onderwijs, Vereenigdng van Leeraren of Federatie). Verder ©en examen in de algemeene han delscorrespondentie, en wel een voor de praktijk en een voor het onderwijs en bo vendien in allo andere vakken tot de han delswetenschappen beboerende, indien de ■wenschelijkheid voldoende blijkt. Voor het eerst zullen in den loop van de maand Augustus of September van dit jaar examens plaats hebben in bank boekhouden, algemeene handelscorrespondentie in de Ne- derlandsche, Fransche, Duitsche en Engel- ecihe talen, voor de praktijk, en een examen ter verkrijging van een diploma van be kwaamheid als leeraar in de handelscorres pondentie, eveneens in de vier genoemde talen. Prospectussen zijn op aanvrage bij den secretaris verkrijgbaar. Het toezicht over elk examen zal worden uitgeoefend door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van den handel. Voor de op te richten openbare handels- wetenschappelijke bibliotheek is de grond slag gelegd door een gift van f 1000 door een der leden geschonken. Het bestuur van het Genootschap is sa mengesteld uit de heerenW. Kreukniet, voorzitter; F. TijmstraTh. Limperg Jr., J. J. Hoogewerflf, bibliothecaris, en L. F. van Meeuwen Jr., Nicolaïstraat 22, Den Haag, secretaris-penningmeester. Ver. van Letterkundiger. Donderdag heeft bovengenoemde Vereeniging een buitengewone en een gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden, on der voorzitterschap van den heer A. J. Al- berdingk Thijm. Aan het verslag van het Vad. ontleenen wij het volgende: Een uitvoerig verslag werd uitgebracht nopens een reis van twee leden van het be stuur naar België, ten einde de organisatie van de Zuid-Nederlandsche schrijvers af zonderlijk te bewerkende reis had bet ge- wenschte resultaat, zoodat gesticht werd de Bond van Noord- en Zuid-Nederlandsche Letterkundigen, bestaande uit twee federa tief verbonden vereenigingen (alzoo de Noord-Neclerl. Ver. van Letterkundigen en de Zuid-Nederl. Ver. van L.). De inkomsten bedroegen f 1537.96, de uitgaven f 1260.98, terwijl het ondersteu ningsfonds thans f 2379.19 bedraagt. Een uitvoerige discussie werd gevoerd over de wijze, waarop bet ondersteuningsfonds zou kunnen vergroot worden. Sommige leden (de heer Dekking, ook namens den heer De Meester) drongen aan op het organiseeren van een schitterend, artistiek feest. De heer Simons wil zich tot vermogende landgenoo- ten wenden, om een bedrag bijeen te krij- gfen van f 20.000, dat. later op te voeren waren tot f 100.000. Ddt plan is bij het bestuur reeds in overweging. Mevr. Hoven beveelt aan, om ingeval van het tot stand komen van een uniform-contract met de uit gevers, van elk letterkundige het afstaan van b.v. 5 pCt. van het honorarium te vra gen. Ten slotte wordt het bestuur in dezen diligent verklaard, waarna nog bet voorstel- Van Hulzen, iets te trekken uit den be- grootingspost, wordt bestreden door den juridisch-adviseur, den heer Israels, op grond dat er verschil is tusschen een post voor „letteren" en een voor „letterkundigen". Door anderen wordt echter gewezen op de omstandigheid, dat in andere landen wel uit dergelijke posten door letterkundigen wordt genoten bij wijze van stipendium. Ten slotte worden de statuten van den nieuwen Bond van Noord- en Zuid-Neder landsche Letterkundigen" vastgesteld S p i n oza-h u is. Te Amsterdam weid j.l. Dinsdag gehouden de jaarvergade ring van de vereeniging Spinozahuis. De voorzitter, mr. J. J. van Geuns, bracht hulde aan den eere-voorzitter der vereeni ging, den heer George Rosenthal, die on langs zijn 80en verjaardag mocht vieren, en aan den heer prof. jhr. dr. B. H. C. K. van der Wyck, den oud-voorzit ter, die nog steeds met groote belangstelling van den ar beid der vereeniging kennis neemt. De voorzitter verheugde zich in de be noeming van den beer Van Hillesum tot lid van verdienste. Prof. dr. J. te Winkel stelde voor een catelogus der boekerij te doen uitgeven, waartoe besloten werd. Prof. dr. P. H. Rafter weid als bestuurs lid herkozen. Ter tafel werd nog een nieuw portret van Spinoza gebracht, een geschenk van dr. Ernst Altkesch. Des middags hield de oud-hoogleeraar dr. J. C. Matthes voor de leden der vereeniging een voordracht over: „Spinoza's Bijbeleri- tiek". Neder 1. Bond voor Zieken verpleging. Onder voorzitterschap van dr. D. L. van Wely hield bovengenoemde Bond zijn 16e algemeene vergadering in café Riclie te Arnhem. In zijn openingsede be sprak de voorzitter de vraag: „is een wet telijke regeling der opleiding in ziekenver pleging en een staatsexamen voor het ver krijgen van een diploma, als ziekenverple- gende noodzakelijk of gewenscht". Spr. geeft in breede trekken aan wat in het buiten land ten deze gedaan wordt. In ons land is gebrek aan goede verpleging niet te misken nen en van overvulling kan geen sprake zijn. Uit een ingesteld onderzoek blijkt dat bet aantal leerling-verplegenden het aan tal der werkelijk verplegenden verre over treft. Ook de opleiding is niet goed, de leer lingen hebben te weinig tijd om zich te ont wikkelen. Bij den tegenwoordigen toestand kan niet te veel van de verplegenden bij het doen van een examen gevergd worden en moeten die examinatoren zich voegen na het gemiddelde van kennis en ervaring der candidate®. Zoo zou het ook zijn bij het staatsexamen en dit zou dus voorloopig een verplaatsing, geen verbetering zijn. Verder wijst Spr. er op, dat bij een staatsregeling de onbevoegde uitoefening strafbaar zou v»r- don gesteld en dat zou zeker groote moei lijkhedeoi geven, zoodat wel eens zou kun nen blijken, dat er een regeling op papier bestond, doch de praktijk een uitweg vond, zeker niet in het belang der verplegenden. Spr. meent, dat de Staat de verplichting heeft scholen in het leven te roepen met voldoend onderwijzerspersoneel en gelegen heid tot practische ontwikkeling, wat zeker groote kosten met zich zou sleepen. Spr. komt tot de conclusie, dat bij de tegenwoor dige toestanden op het gebied der zieken verpleging vooralsnog staatsinmenging niet noodzakelijk noch gewenscht ij. Ten slotte wijst Spr. op de roeping van den Staat om de verplegenden als werkkrachten te be schermen. Wordt men hiervan overtuigd, dan zal daardoor menige misstand verdwij nen en de afkeer overwonnen worden van vele ouders, die het nog niet goed kunnen keuren als hun kind de ziekenverpleging tot levensdoel kiest. Het jaarverslag over 1907 en de rekening en verantwoording over hetzelfde tijdvak werden goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1908. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend De bond telde op het einde van het afge- loop&n jaar 2185 leden, verdeeld over 14 afdeelingenHet getal leden steeg in 1907 met 191. Onder de 2185 leden werden onge veer 1400 zusters en broeders geteld. In het hoofdbestuur kwamen de volgende veranderingen in de plaats van dr. F. D. A. C. van Moll, trad prof. J. A. Korteweg en in de plaats van dr. C. F. Schreve mevr. M. RomenvPisuisse op. In den loop van het jaar werd een confe rentie gehouden van het hoofdbestuur met afgevaardigden van den „Bond voor R.- Kath. Ziekenverpleging", welke tot den Ned. Bond nog in een andere verhouding wensch te to komen dan alleen lid te worden. Het hoofdbestuur stelde een bondsinsigne voor gediplomeerden in. De insignes worden genummerd en alleen voor het leven in bruikleen afgestaan, om misbruik zooveel mogelijk te weren. In 1907 werden reeds 2'35 zusters- en 8 broedersinsignes uitgereikt. In het afgeloopen jaar werden de statuten en het huishoudelijk reglement herzien en als gevolg daarvan ook de huishoudelijke reglementen dier afdeelingen. Het hoofdbestuur wendde zich tot Z.Exc. den minister van landbouw en nijverheid met het verzoek bij een a.s. herziening van de Ongevallenwet 1901 het vak van verple gen onder de verzekeringsplichtige bedrij ven op te nemen. Met de examen-commissie van de „Ned. Vereeniging voor Psychologie en Neurologie" werd een overeenkomst gesloten, waardoor geregeld is het diplmeeren van gedipl. zie- kenverplegenden tot krankz. verplegenden en omgekeerd. Alle reglementen en bepalingen in zake opleiding en diplomeering werdien verzameld en gedrukt en die verzameling werd in dui zenden exemplaren toegezonden aan alle ge- neeslieeren, aan de Regeering en aan de loden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Een adreskaart v.-tfn de bondsbureaux werd in 5000 exemplaren toegezonden aan allo geneesheeren en alle apothekers. Door de bondscommissie voor opleiding en examens werd met een aantal ziekenhuizen onderhandeld voor aansluiting aan den bond. Op het eind van 1907 waren reeds 53 ziekenhuizen als algemeene ziekenhuizen en 9 ziekenhuizen als speciale klinieken erkend. Aan alle nog niet aangesloten ziekenhui zen werd in overweging gegeven zich bij den Bond aan te sluiten. Door de examencommissie, waarbij zich in 1907 het Witte Kruis te Amsterdam had aangesloten, werd aan 201 verplegenden het diploma voor ziekenverpleging en aan 31 het diploma voor kraam vrouwen verpleging uit gereikt. Door de commissie van het ondersteunings fonds werd aan 12 zustere ondersteuning tot een bedrag van f 645 verleend. Een giR van f 1500, onder F. S. S. in gekomen, verminderde de schuldenlast van het Rusthuis. In dit Rusthuis werden 129 zusters verpleegd, met 3207 verpleegdagen. De bibliotheek verkeert iu uitstekenden toestand Het bondsorgaan „Maandblad voor Zie kenverpleging" zag in 1907 zijn getal abon- nés tot 1310 stijgen. Aan de bondsbureaux, 7 in getal, waren 448 zusters en 24 broeders verbonden, die resp. 2114 en 1'38 verplegingen waarnamen. De afdeelingen Amsterdam en Utrecht gaven een nieuwen druk van haar ,G'ds voor Ziekenverpleging" uit. Tot leden van het hoofdbestuur werden ter vergadering in de plaats van de heeren dr. D. L. van Wely on dr. G. van Eyssel- steyn, die eerst na een jaar weer herkies baar zijn, gekozen dr. D. H. van der Goot te 's Gravenbage en mej. G. Reeling Brou wer te Leeuwarden. Na eenige discussie werd met 34 tegen 16 stemmen aangenomen het voorstel dat de vereeniging een fonds zal stichten, om daar uit te eeniger tijd oen tehuis voor oud-ver pleegsters op te richten en te exploiteeren. Besloten werd dat het hoofdbestuur de plaats van de volgende algemeene vergade ring zal bepalen. Met de gewone plichtplegingen werd de vergadering gesloten, waarna door afgevaar digden en leden een tocht gemaakt werd naar den Pietersberg te Oosterbeek en een bezoek gebracht aan het Zusterhuis aldaar. Een dubbele zegen. Wij lezen in de Ned. Zend. bode van Ermelo: Het is wellicht niet onaardig te verne men, op welke wijze zendeling Alkoma thans te Meester Cornelis, tracht te voorzien in de kleinere geldelijke behoeften Voor de buitengemeenten, die andere verstoken zou den moeten blijven van gerief ten behoeve der onderlinge samenkomsten. Br groeit in die buurt waar hij woont, een kruid, bij uitstek geschikt voor een kwaal, die ook in ons land veel slachtoffers telt, n.l. de galsteenkoliek. Ds. H. v. d. Brink te Eist bij Auiei ongen. eertijds pred. in de West, bij ervaring de uitnemende krtacht dier krui den kennende en reeds velen er door van de ondragelijke pijnen verlost hebbende, ontvangt reeds sedert jaren deze kruiden van bovengenoemden broeder. De talrijke gene zen patiënten offeren uit dankbaarheid dan wel eens gaven (de kruiden worden dloor den predikant niet verkocht) en deze gaven nu worden besteed om een verzilverd .avond- maalstel t e koopen. Dat avondm aal stel moet dienen voor de buitengemeenten, waar ze tot nu toe niets dan geëmailleerde kroezen hadden om te gebruiken. Het zou kunnen wezen dat onze lezers in bun omgeving lijders aan die kwaal ken nen, en het middel ter kennis zouden wil len brengen. Waar de dankoffers geheel der zending ten goede komen, zou zulks een dubbelen zegen kunnen uitwerken. De kindertentoonstelling. Men meldt ons uit 's Gravenbage. De gelegenheid tot inschrijving van kin deren voor den op 3, 4 en 5 Juli in het Kon. Zoölog. Bot. Genootschap te houden eersten Nationalen Kinderwedstrijd, is op 1 Juni gesloten. Op dien datum waren ingeschre ven voor deelname aan den wedstrijd voor Gezondheid en Schoonheid 588 kinderen, n.l. 239 jongens en 349 meisjes. Van die 588 kinderèn waren 86 kinderen van 2 jaar, 172 van 3 jaar, 143 van 4 jaar, 105 van 5 jaar en 82 van 6 jaar. Boekbeoordeellno. Van het wondere geluk, roman door Henri van Wermeskerkën, schrijver van Leo Smeder, uitgave van Nygh en van Ditmar, te Rotterdam. 't I® een stukje leven, zooails bet niet alleen door den hoofdpersoon van dit ver baal geleefd zal zijn. Bertho Lang is een melancholisch, pessimistisch jongmensch. Hét schrij ven wil bij hem niet vlotten hij mirt er eerzucht Zoowel als finantieelen drang toe, waar nog bij, 'komt, 'dat de cri- t'iek hem niet gunstig was bij. zoekt af leiding cp wegen, waar zoovelen die vóór hem zochtenzóó dat ook hij op weg was zedelijken zelfmoord te plegen. Maurits Eikerhof is zijn goede geest, hij raadt hem inspiratie te zoeken door op reis te gaan. Bertho komt te Ilmenau en ontmoet, daar in bet Goethehauschen Margaretha Edling, voor wie hij liefde opvat, ©ij bom betee- kent liefde zooveel als passie, hartstocht, zij echter bemint hem 'met gansch haar zied, doch west, dat zij den jongen man mislei den zou, "indien zij zweeg van haar verleden. Dan, wiat liefdie heette, maakt bij Berthé plaats voor verachting. Dank zij evenwel Maurits' invloed, komt hij tot betere ge dachten, hij stelt Margaretha een huwelijk voor (buiten de wet. Zij is bereid dit offer te brengen, al voelt zij al het. vernederende, dat er voor haar iu ligt. Na verloop van tijd kan Bertho geen weerstand bieden aan den wensch baar ook zijn naam te geven, ■waarmee hij tegelijk dien naam geven zal aan het kind, van welks komst Margaretha hem nu eerst verwittigt. Tot beiden was dan eindélijk, na worstelen en strijden, na zoeken en dwalen, gekomen „het wondere geluk" Ik heb een paar aanmerkingen, een paar griefjes tegen dit boek. In gekuisekten sbij'l mochten de herhaalde „verdoramen's", „beroerling", „stik", „bedonderen", enz. achterwege zijn gebleven. Ook had zonder nadeel weggelaten, verzwegen kunnen wor den de nachtelijke scène in Frau Ronec- kers kamer. Dit realisme is in strijd met hetgeen de schrijver zelf op bladz. 209 af keurt, n.l. de beschrijving van vuile bin nenkamertjes, en het doorspokken van ver halen met woorden, die je in een fatsoenlijk gezelschap liever niet voorleest. Maar dan geloof iik, dat de auteur met. dit boek een tendenz Verhaal 'heeft- willen schrijven. Het motto gaf dit reeds aan Vous rendez le retour impossible au eoupable Faisant au repentir un si rude che- min, Qu'on n'y peut y marcher avec un piel humadn. Margaretha is een gevallen vrouw en Bertho veracht in haar wat hij zichzelf meent te mogen veroorloven. Dat is de in consequentie der mannen In de tweede plaats wijdt de schrijvpr er op, hoe de onbreekbare band tusschen man en vrouw de innerlijke 'band is der liefdé, op achting gegrond, maar verzwijgt niet, hoe die liefde meebrengt, dat de man zijn naam elke gedachten aan zijn kinderen zelfs nog buitengesloten wil geven aan ■haar, die hem het wondere geluk .deelachtig maakt-. Ein eindelijk, hierin ligt de ver dienste van Henri van Wermeskeiken's 'boek, dat hij' zijn lezers en lezeressen wil laten zien„het groote, het machtig séhoone, het eeuwig heerlijke van deze wereldl", waartegenover dé nietige men- schen 'dingen zoo goed als niets zijn. Da© dit mooie van 't leven wist te ontdekken en te genieten, tot hem kwam „het wondere geluk". De Wonderen der Techniek, onder red. van Borgerhoff, Y. D. Bergh, Enklaar, Verhagen en Willekens. Uitgave van Gebrs. Grauw, Amsterdam. Het derde deel vau een zeker niet. onbelangrijk werk, 320 bladz. ruim met een gekleurde plaat „Elektrische lichtverschijnselen" en tal van andere platen, waarvan ik hier o.a. noem doorsnede door de hoofdgebouwen van een moderne gasfabriek'', „man in schokvrije overjas'1', föntaine lumineuse"Het zou heel wat plaatsruimte vereischen om ook maar ongeveer weer te geven wat zoo al in dit boekdeel is te vinden. Trouwens de titel duidt het duidelijk genéeg aan. De léék zal gaarne dit werk ter hand nemen om zijn kennis te verrijken en verklaring te vinden van de wonderen der techniek, van welke nog zoo weinigen de geheimen ken nen. Voor velen zeker een welkome uit gave Het Testament van Potgieter, Onder dézen titel geeft Albert Verwey, bij. Maas en Van 'Sudhtelen, te Amrterdam, hét gedicht „Gedroomd Paardrijden" ufit, voorafgegaan door een uitvoerige studie en gévolgd door verklarende aanteeOöeningen, alsmede een bijdrage tot de kennis van des dichtere techniek. Hét boek verschijnt ter gelegenheid van Potgieter's eeuwfeest een feestgave dus. Bij dit weik werd voor 't eerst- gebruik gemaakt van des dichters brieven aan den uitgever Kruseman, daar bij werden natuurlijk tal van andere bron nen geraadpleegd. „Gedfoomd Paardrijden" op Florence na liet grootste gedicht, 'behoort met dat groo- tere tot de „groote kunst". Die belang stel len in 's dichters laatste werk en in de ge schiedenis van zijn laatste levensjaren, ne men Verwey's fboék ter hand, zij! zullen hét- zeker niet onvoldaan uit de hand leggen. De Harz, geill. gids met kaart déor M. J. Brusse, uitg. W. en J. Brusse, Rot terdam. Behoeft van dit bo<efcje alleen ger zegd, dat het op mooi papier met- duidelijke» letter in 'handig formaat gedrukt en van vele scherpe foto's voorzien is. Op ruim 150 bladz. geeft bet alles wat- men noodig heeft te weten en gaarne weet als men plan véor een reisje door den Harz beeft. De prijs 50 oents is zéker niét- te hoog gesteld. Verloren kennis weergevon den, door Een Leerling, no. 3 der Lotus- Serie, Néderlandsdhc bewerking van do Theosophioal Manuals, uitg. Hollandia Drukkerij, te Baarn. Over ..Karma" han delt in 7 hoofdstukjes dit bcékje. Den aard dézer boekjes besprak ik reeds eerder, bier zij nog even vermeld, dat -onder Karma te verstaan is de nauwe betrekking tusschen oérzaak en gevolg op bet- gebied van zede lijk, verstandelijk en geestelijk leven, waar van het de universeel© wét is. V r ij e G e m e e n t e ndoor P. IIHu- gen'holte, uitg. Hollandia Drukkerij' te Baarn. Dit geschriftje (serie Kerk en Secte) mag alleszins actueel lieeten nu juist- dezer dagen de (bekende voorganger der nu onge veer dertig jaar bestaande Vrije Gemeente te Amsterdam zijn gouden jubileum als pre dikant en voorganger vierde. Mét- belang stelling neemt men dan ook kennis van den inhoud van dit geschrift De Oud Katholieken doér J. H- ■Berends, past. dor oud-kath. gem. te 's Gravenbage, no. 5, serie II „Kerk en Secte", uitg. als boven. In weinige blad zijden geeft dé schrijver een duidelijke uit- eenzétting van protest en strijd der oude garde in de katholieke kerk tegen o vei' de in haar ook nieuwe richting. In zékeren zin een „oratio pro démo", maar onpartijdig gesteld. Een beknopt en zakelijk overzicht! Critibche Systematische Commentaar op de Wet op het Arbeidscontract, door Mr. S Canes, uitg. P. Noordhoff, te Groningen. Een werk in vijf afleveringen, te zamen 35 vel druks (prijs f 5). Een zeer uitvoerig register verhoogt de bruikbaar heid van dit werk, dat oorspronkelijk be doeld was als een beknopte systematische verklaring der wet, maar uit den aard der omstandigheden een zooVeél grooteren om vang verkreeg, waardoor trouwens het ge heel in waarde rteeg. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1