KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. lijk en zedelijk iherstel van schade te eischen, benevens het ontslag van den onderkoning van Yunnan. Het departement van koloniën heeft be richt ontvangen, dat het Tonkineèsche dorp Chi-Ha gedurende den nacht is geplunderd door geregelde Chmeeeche troepen op de grens van Quiareg-Si. Ook hiervoor zal de Ohineeoche regeering ter verantwoording ge- roepen worden. Allerlei. vVan de nalatenschap van den hertog van Devonshire zal do Engelsche schatkist ongeveer f 1,200,000 aan successierecht trek ken. vVolgens de Illustration zijn er te Pa rijs nu 101,750 rij- en voertuigen. Daarbij 2250 buur-auto's en een 12,000 in particu lier bezitvoorts 2000 trams en omnibus een. vGisteren is de termijn verloopen, bin nen hetwelk Lemoine verplicht was een kunstmatigen diamant te toveren. Die zou „eeue vuist groot zijn" had hij tegen den rechter Poittevin gezegd. Maar Lemoine is niet gereedzal hij het ooit zijn 't Is zelfs weinig waarschijnlijk, dat hij zich op het paleis van justitie zal aanbieden. Zijn advo caat, mr. Laibori, beeft eenige dagen uitstel gevraagd, omdat hij op reis is en aldus zal de magistraat ook aan Lemoine nog wel eenige dagen uitstel geven. Maar dit zal wel voor de laatste maal zijn en niet lang wezen Lemoine zal zijn steen leveren, ofwel zal de rechter de beruchte eriveloppe openen. Lemoine verklaarde aan Gaulois, dat zijne smeltkroezen niet deugen. Hij zal er nieuwe moeten bestellen in Duitschland en hunne fabrikatie zal misschien drie maanden duren. vDe assisenhof van Berlijn heeft den schoenmaker Heider, die den jongen knaap Blecker vermoord heeft en in stukken ge sneden, veroordeeld tot tien jaar dwangar beid en tien jaar verlies zijner burgerlijke rechten. Heider bekwam verzachtende om standigheden, omdat hij aan vallende ziekte leed. Novara, 9 Juni. Volgens officieele op gaven zijn er bij de spoorwegramp bij Roc- capietra 4 personen gedood en 83 gewond. vToen het houtwerk en de inrich ting der mijnen van Gold King door brand vernield waren, daalden 34 redders naar beneden om drie verdwenen mijnwerkers te gaan opzoeken, maar slechts 11 redders kon den weer boven komen. Men denkt dat de 23 anderen gestikt zijn. vHet onweer, dat Donderdagavond over een groot deel van Engeland is losge broken, ging gepaard met buitengewoon «waren hagelslag. In verslagen van de En gelsche bladen komen de duiveneieren er aan te pas. In Louden zijn duizenden rui ten en lantaarns ingeliageld. Ook komen van allerwegen berichten over overstroo- ming. O OST-1NDIB. Inlandsoh baatuur In de raaldantia Batavia. Met ingang van Mei zijn tot patihs te Batavia en Meester Oornelis benoemd, de hoofddjaksa te Djokjakarta raden mas Ario L wnpökoesomote Tangeraug de titulair» te Krawang raden mas Olhamad-Soeradiningrat «n te Buitenzorg de titularis te Soekapoera raden mas Witamajdja. Deze benoemingen schijnen bij sommige inlandsche hoofden kwaad bloed te hebben gezet Men leeet althans in het Bat. Nlbld. Gisteren zouden de nieuw benoemde in landsche hoofden in de afdeeling Buitenzorg door den assistedt-resident 'beëedigid worden. Even voor de plechtigheid een aanvang zou nemen, trad de denxang van Paroeng, Rad hen Djaja Ningrat, die nu wedono is ge worden, naar voren en sprak ongeveer ale volgt: Ik, demang van Poerang, heb lange jaren het land trouw en eerlijk gediend en steeds mijn best gedaan. Dat men mij thans ongeschikt heeft bevonden om benoemd te worden tot patih, geeft mij aanleiding te denken dat ik niet langer geschikt ben; daarom verzoek ik dat het gouvernement mijj mijn ontslag zal geven. De demangs van Tjibdnong en LeuwiLiang sloten zich bij hun collega aan; en de ass- res. kon het drietal niet bewegen op hun be sluit terug te komen. Vacantiuverlovuu. Het Soor. H31>ld. schrijft Men herinnert zach het bericht dat de In- discho regeering het denkbeeld heeft over wogen om ambtenaren met een maande- lijksch traktement van 300 gulden en meer dan zes jaar effectieven dienst recht te ge ven op buitenlandsch verlof. Gemeld werd dat hiervan in de eerste twee jaar niet ko men zou. Wij vernemen hieromtrent thans nadere bijzondorheden. De maatregel, die beoogde den dienst in de koloniën voor de menschen in patria aanlokkelijker te maken, is afge stemd omdat gevreesd werd dat het huidige tekort aan ambtenaren in verschillende diensttakken, 't welk men met behulp van den nieuwen maatregel dacht te bestrijden, zich na verloop van ongeveer zes jaar op nieuw en dian nog ernstiger zou openbaren. Intu8schen, de wind waait uit een goeden hoek Zoo moet bij den raad van directeu ren een voorertel aanhangig zijn om alle ambtenaren en officieren jaarlijks recht te geven op 14 dagen binnenlandsoh verlof mits de dienst er zidh niet tegen verzet. Dus een vacantia-verlof als men reeds in En- gelsch-Indië kent. Eua particulier paclfioator. Do „Sumatra-Bode" schrijft Zooals men in onze telegrammen heeft kunnen lezen, is de heer G. J. van der Straateu, thans agent der Handelscompagnie Padang alhier, benoemd tot ridder der Oran- je-Nassau-orde. Zooals men weet, was de nieuwe ridder voor dezen werkzaam bij dè Atjehsche Handel-Mij. en kwam te Peusan- gan in de gelegenheid, zich in verbinding te stollen niet het bendéhoofd Teuikoe Saiebl Silang, aan wiens onderwerping nogal ge wicht gehecht werd. Niettegenstaande de tocht niet van gevaar ontbloot was, slaagde de heer Van der Straaten, welke moeielijk- lieden de verzetpartiji hem ook in den weg legde, door zijn koelbloedigheid er in, het bedoelde hoofd met zijn bende er toe te brengen, zich te melden bij den majoor Swart. Een mislukte preef. Uit Soeraba/ja wordt gemeld dat het toelatingsexamen voor de opleiding tot in- landscb officier begon met 8 candidaten, waarvan 7 zich hebben teruggetrokken, de achtste wordt vermcedelijjc niet toegelaten, wegens slecht Hollandsch spreken. (Sumatra-Post.) Glnting In Indi9. De correspondent te Batavia van. de N. R. Ct. seint De aanslag in de belasting is voor de Padangsche Bovenlanden ultimo Mei afge- loopen. In de Padangsche Benedenlanden is men gevorderd tot de vaststelling van het kohier, voor de afdeelingen Painan en Ajer Bangis. In Alaha.n Pandjang, district der resi dentie Padangsche Bovenlanden, waar bij den aanslag geen verzet werd ondervon den, weigert de bevolking de aanslagbil jetten in ontvangst te nemen. De Staatscourant van Woensdag 10 Juni bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in de arrondissementen 'e Gravenhage en Delft ter standplaats 's Gravenhage, mr. R. del Campo genaamd Camp, ambtenaar van het O. M. te Almelo; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- Orde J. Heynen, voorzatter van het Ned. Gymnastiekverbond te Amsterdam, te 's Gra venhage; benoemd tot 2e luitenant bij het Tielsoh Vrijwilligerskorps te Tiel L. N. Decker; benoemd tot gedelegeerden voor het „Con gres internationaal de la route" J. W. Welcker, hoofdinspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat te Den Haag en W. G. C. Geelinok, rijkswaterstaate-ingenieur te As sen op verzoek eervol ontslagen dr. P. 0. E. Meerum Terwogt, leer aar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, en N. Waterbolk, idem te Warfum. verlof verleend tot het aannemen der onder- scheiding9teeekenen, achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen: jhr. E. H. van Loon, te 's-Gravenhage, de versierselen van eereridder der Johanniterorde, hem door Z. M. den Koning van Pruissen ge schonken M. van der Ven, geboren Spierings, te 's-Her- togenboseh, L. van Steen, te Oudenbosch, vrouwe J. Janssen, eehtgenoote van W. Jans sen, echtgenoote van W. Janssen Gz. te Lent, gemeente Eist, allen liet kruis ,,Pro Ecclesia et Pontifioe", haar door Z. H. den Paus geschon ken; vergunning verleend tot bet geven van lager onderwijs, mits zij overigens aa nde daartoe bij de wet gevorderde vereisohten voldoet, aan mej. A. Th. G. Plagge, geboren te Telgte (Duitschland) vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit. zondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen om trent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelijk nakome, aan dr. J. Russell Kelly; verlof verleend tot het geven van lager on derwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisohten voldoet, aan mej. M. A. Ie Soolan, geboren te Pontrieux (Frank rijk); op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande, prov. Zeeland, aan E. V. de Mil- liano, te Groede. pMaandagmiddag bracht Z. K. H. de Prins der Nederlanden een belangstellend bezoek aan de 100-jarige mevrouw wed. W. F A. Beeckmann geb. Soheltus te Apel doorn. V-'erde mevr. B. op 8 Maart dien dag on der zeer vele blijken van belangstelling, boo- gelijk is zij ingenomen met dit vorstelijk bezoek. De Prins onderhield zidh op aangename wijze met- mevr. B. en bood haar zijne beste wenschcu aan. pDe Prins vertrok gisterenmorgen 10 uui per auto naar Arnhem, vergezeld van zijn adjudant baron Van Asbeck en den opperhoutvester Tutein Nolthenius, om van oaai de reis per spoor naar Frankfort te ve volgen. Het gezelschap keert Donderdag- «v.ond terug. Reuter bericht ons uit Frankfort a/M., dat Z. K. H. prins Hendrik gisterenavond om 7.48 uit 's Gravenhage daar is aangeko men, om deel te nemen aan het interna tionale congres voor het reddingswezen. H. M. de Koningin heeft Haar jager- meester i b. d., jhr. F. X. A. Verheyen, benoemd tot kamerheer i. b. d. De Minister van Binnenlandsche Za ken, mr. Heemskerk, vertoeft te Wiesba den, waar h nog tot de volgende week zal verblijven. De gemone audiëntie van den minis ter van oorlog op aanstaanden Donderdag, die van den minister van marine op a.s. Vrijdag en die van den minister van bin nenlandsche zaken op a.s. Zaterdag zullen niet plaats hebben. In het hotel des Indes te 's Graven hage is aangekomen Z. Exc. de heer Me- taxas, gezant van Griekenland te 's Gra venhage tevens te Londen. Wij vernemen, dat graaf Van Lim burg Stirum, gezant en benoemd chef der ■afd. Politieke Zaken aan het ministerie van Ruitenlandoche zaken, zijn nieuwe be trekking nog nieit heeft kunnen aanvaar den ten gevolge van een ernstige ongesteld heid die hem na terugkomst uit Konstanti- nopel hier te lande te Arnhem overvallen is en alwaar de lijder thans nog verpleegd wordt. Defensieraad. De afdeelingen van den Defensieraad vergaderen resp. on der leiding van generaal Kool (in de Trè- veszaal), en van vioe-admiraal baron Sweerts do Landas Wyborgh, in het departement van marine. Generaal Van Daalen. Bij de familie in Den Haag is, naar de Avp. meldt, nu bericht ontvangen, dat de oud-gouver- neut van Atjeh, generaal Van Daalen, met familie einde Mied van Atjeh naar Batavia zou vertrekken, om in Augustus naar Hol land te komen. De Bond van Amsterdamsche Buurt verenigingen heeft ,zich per adres tot den minister van Financiën gewend, om te ver krijgen, dat de te Urecht gevestigde Rijks munt zal worden overgebracht naar Am sterdam. Als motieven voor zijn verzoek wordt door den Bond aangevoerd le. Dat 't voornemen bestaat om over te gaan tot het stichten van een geheel nieuw Muntgëbouw. 2e. Dat verkorting van den afstand tus- schen Rijksmunt en Nederlandsche Ba<nk alleszins is aan te bevelen. 3e. Dat overbrenging van de Rijksmunt naar Amsterdam ook teu goed© zal komen aan de vele munt/verschepingen naar de Koloniën. 4e. Dat, met 't oog op eventueele ver wikkelingen met 't buitenland, het bren gen van den kostbaren voorraad muntmate- rieel binnen de Amsterdamsche stelling, alle overweging waardig is. 5e. Dat de gemeente Amsterdam, die uit gestrekte terreinen voor industrieele doel einden beschikbaar heeft, zeker wel zal wil len medewerken tot de bevordering van dit landsbelang. Bij (beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met ingang van 1 Juli e. k. benoemd tot klerk 1 bij de Rijksverzekeringsbank mejuffrouw W. J. van Buren Leusinck, thans tijdelijk; i tot schrijver bij de Rijksverzekeringsbank, P. J. van den Burg, thans tijdelijk, en aan W. D. Arendisen, ter zake van lichaamsge breken, met ingang van 1 Juli e. k., eervol ontslag verleend uit zijne l etrekking van klerk bij de Rijksverzekeringsbank. V E. O. Aan het verslag der Ver- eeuiging tot vereenvoudiging van examens en onderwijs (V. E. O.) over 1907, is het volgende ontleend: Yeel belangrijks is van het afjgéloopen jaar niet te zeggen. Wel werd bet aantal afdeelingen vermeerderd met twee, Leeuwar den en Dordrecht, zoodat er nu 14 zijn, maar noch die nieuwe afdeelingen, noch de reede bestaande verheugen zich, althans voor 't grootste gedeelte, in bloei en in groei. Hel geheele ledental was 31 December 1150. In het laatst van 1907 kreeg het hoofdbe stuur een sehrijrven van den Ned. Post- en Telegraafbond, met verzoek te willen mede werken, dat het examen voor klerken van de P. en T. om den rang van commies te verkrijgen met het oog op de geheele positie der klerken vereenvoudigd worde. Een be slissing is door het hoofdbestuur nog niet genomen. Het hoofdbestuur hield zich bezig met te trachten uitvoering te geven aan de op drachten van de vorige algemeens vergade- ring. Alle afdeelingen klagen over do weinige belangstelling der leden, zoodat de besturen bijna alleen het werk moesten doen. Laten de leden toch niet vergeten, dat zij door gebrek aan belangstelling de minder juiste meening, die nog in verschillende plaatsen omtrent het werken der vereeni- ging bestaat, in de hand werken en do te genstanders een wapen geven, waarmee de zen schijnbaar kunnen bewijzen, dat een vereeniging, waarvan de leden zoo weinig 'belangstelling toonen, geen recht op inee- zeggensohap heeft. De nieuwe schouwburg te Amsterdam. Het Hbld. verneemt uit de beste bron, dat het niet juist is, dat het plan voor een nieuwen schouwburg te Am sterdam zou uitgaan van de vereeniging „Elckerlyc". Intern, zangwedstrijd te Amsterdam. In den internat, zangwed- 8trijd werden behaald voor gemengde koren de le prijs door Emulation, de 2e prijs déor Onderling Kunstgenot; voor mannenkoren in de hoogste eereafdeelingde le prijs door Zang en Vriendschap, 2e prijs Dortmünder Manner-Gesangverein3e prijs Maastrechter Staar, 4e prijs Bredasch Mannenkoor. De lustrumfeesten te Delft. Bij den senaat van het Delftsche Studen tencorps is thans officieel bericht ingeko men, dat ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het tournooi hoopt bij te wo nen, zoodat thans de geheele koninklijke familie wordt verwacht. Naas de maskerade, belooft hot to urnooi een der meest schitterende doelen van de feesten te worden. De hofstoet van Lucretia Donaté zal behalve door de hofdames, die de geheele week in haar gevolg zijn, wor den opgeluisterd door een stoet van bloe menmeisjes, die, met begeleiding van de guitares der minnestreelen, een koor zullen vormen, dat Lucretia, bij het betreden van bet tournooiveld, omgeeft. Ook een koor van een twintigtal jongens en meisjes, in Florentijnsche dracht, zal Lucretia toezin gen. De koren worden gecomponeerd door Koeberg, die ook do muziek schreef, voor het Platonisch mimenspel. Jubileum Zeeba d-S cbeve- n in gen. De Vereeniging Die Haghe, die in 1903 met zooveel succes een tentoonstel ling gaf van oud Den Haag, heeft in het 25-jarig bestaan van de Maatschappij „Zee bad Scheveningenaanleiding gevonden tot het houden eener expositie, die van de ont wikkeling vtan Scheveningen, als visschers- dorps en badplaats, een overzicht in beeld zal geven. Zaterdagnamiddag twee uur werd die ten toonstelling, wolke in het Kurhaus wordt gehoudeu, in tegenwoordigheid van een vrij talrijk publiek van dames en hoeren ge opend door den burgemeester vian 's Graven hage, E. C. baron Sweerts de Landas Wy borgh. De voorzitter van Die Haghe, mr. S. Gra- tama, gaf een overzicht van do bedoeling der tentoonstelling en van de ontwikkeling van Scheveningen. Daarop opende de burgemeester de ten toonstelling met een rede vol lof aan de vereeniging Die Haghe, die luide werd toe gejuicht De tentoonstelling geeft een duidelijk overzicht van het verleden en heden en gaat terug tot de 16e eeuw. Tal van prenten en fceekeningen herinneren aan de ouide wegen naar Scheveningenaan het oude dorp en zijn omstrekenaan Scheveningen als vis- scliersplaats en badplaats en uitspannings- oordterwijl in de herinnering worden teruggeroepen talrijke gehouden feesten en volksvermakententoonstellingengebeur tenissen op het gebied van nijverheid, wetenschap en kunsthistorische gebeurte nissen, personalia enz. Feesten Ned. Gyninastiek verbond. Gisteren vingen de sluitings feesten aan met militaire wedstrijden. Elr was 'begrijpelijk nog weinig publiek, ook van de turners was niet veel te zien. Des te meer militairen echter van de verschillende wapens, infanterie uit de verschillende gar- nizoens, enkele manschappen van de kolo niale reserve, mariniers en matrozen. Om 8 uur werd begonnen met de perso- neele wedstrijden, waarbij als tenue was voorgeschreven werkkiel en gewoon schoei sel. De nummers bestonden uit polstok- springen, verspringen, sprong over een paard steen«tooten en rok prong hoogte). Daarna volgde een wedloop met hinder nissen, die bestonden uit een 2.20 M. hooge heining, een vertesprong, een paard, een polstoksprong oen evonwiolitsbo. m en «-en horde van 0.80 M. Vervolgens moesten met de bajonet vijf schijven van 1.20 boog, en vijf schijven van 2.50 M. hoog worden omgestooten. Er werd geloopen in groepjes van vijf niet een leider. De deelnemers waren gekleed in marschtenue, zonder ransel en met geweer. Sommige groepen wisten de verschillende hindernissen zeer vlug te nemen. Over het algemeen viel op te merken, dat de deelne mers leden van een gymuastiekvereeaiging een zeer goed figuur maakten. Gisterenmiddag heeft, tot slot, de groote kinderuitvoering, waaraan 5500 kinderen deelnamen, plaats gehad. Het programma bestond uit vrije oefeningen voor jongens en meisjes afzonderlijk en toestel oefeningen en spelen voor jongens en meisjes gecombi neerd. Olympische spelen. Do le lui tenants C. S. Sixma baron van Heemstra, van het eskadron ordonnansen en H. J. van Rij seen, gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, zullen, naar het Hbl. meldt, weldra naar Londen vertrekken om deel te nemen aan de Olympische spelen. Ter oefening legde ludtena.nt baron Van Heemstra Donderdag in den feilen zonne schijn 12 kilometer af in 1 uur 1 minuut 1 seconde; luitenant Van Rijssen legde in „running dress" des nachts, doch tijdens onweer en regens denzelfden afstand af in 1 uur 14 minuten 59 seconden. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de lieer V. Henny (van Quick, Den Haag) de bekende hardlooper op 100 Meter, reeds ge- ruimen tijd te Zürich vertoeft, waar hij ge durende enkele maanden al in training is. Hij heeft zich bereid verklaard, voor Neder land bij de Olympische spelen in Londen op den korten afstand uit te komènnadlat hij in het begin van Juli deelgenomen heeft aan te Zürich te houden roeiwedstrijdenDe Nederlandsche Athletiek-Unie hooft besloten ook Henny naar Londen af te vaardigen. Pinkster drukte in de resi dentie. De Hollandsche Spoorwegmaat schappij station Den Haag vervoerde op de beide Pinksterdagen 19253 reizigers. De stoomtram der H. IJ. S. M. den HaagScheveningen vervoerde len Pink sterdag 4050 en 2en Pinksterdag 14500 pas sagiers. De Staatsspoorstoomtram Den Haag Scheveningen vervoerde de beidie Pinkster dagen ongeveer 29800 personen. De Haagsch© Tramwegmaatschappij ver voerde op hare lijnen len Pinksterdag 105780 en 2cn Pinksterdag 209892, totaal 315672 personen tegen 224651 op de bedde Pink sterdagen 1907. De Pinksterdrukte te Scheveningen, vooral op den tweeden dag, was buitenge woon. Het weder hield zich goed. Alle middelen van vervoer en alle etablissementen 'werden er door gebaat. Duizenden bezochten het strand en het wandelhoofd Koningin Wilhelmiüa. De salonboot Prins Hendrik maakte on ophoudelijk todhtjes in zee, waarvan de zeil/bootjes aan bet strand ook kir uk werk hadden. De wedstrijden op de wielerbaan trokken een menigte toescliiouiwers. Een der deel nemers, de heer van Eek, viel van zijn machine, en bezeerde zich aan oen arm. Kwartjesvinders werden door de politie bij legio aangehouden of verwijderd. In de Kurzaal en de overige établisso- menton van de Exploitatie-Maatschappij was het overvol. De tobogan op den strandmuur voorbij het Wienercafé, was zeer in trek. Op de kermis gang het als altijd jolig en levendig toe. Enkele kloppartijen werden door de politie beheerscht. Deze Pinkster mag vooral wat II betreft onder de goed geslaagden worden gerekend. Een oneerlijke postbestel- 1 e r. Voor de rechtbank te Arnhem werd tegen den Arnliemschen besteller J. A., we gens toeëigening van aan de post toever trouwde brieven, twee jaar gevangenisstraf, geëischt. Poging tot vergiftiging. Een bewoner van de Van-Ostadeetraat te 's Gravenhage, een iberudlit dronkaard, met wien de politie vaak heel wat moeite had, heeft getracht zijn vrouw te vergiftigen, door in een kop koffie, die de vrouw voor zich had ingeschonken, zuringzout te doen, toen zij zich even verwijderde. De vrouw proefde echter een onaangena men smaak aan de koffie, vertrouwde de zaak niet en deed aangifte bij de politie. De koffie weid in beslag genomen en de man tijdelijk iu bewaring gesteld) aan het bureau Van der Vennestraat. Na verhoor door den chef dozer politie- sectie, den hoofdinspecteur P. Rietdijk, weid de aangehoudene, als verdacht van poging tot moord, ter besohikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring inge sloten. Verdachte individuen. Gis teren werden door de Haagsche recherche op straat een tweetal beruchte Amsterdam mers aangetroffen, wier houding verdacht voorkwam. Daarom werden zij aangehouden en meegenomen naar het hoofdbureau van politie aan het Alexandersveld. Daar bleken zij in het bezit van een volledig stel inbre kerswerktuigen. Een en ander werd in be slag genomen, waarna de aangehoudenen weer op vrije voeten werden gesteld. In het Huis van Bewaring te 's Gra venhage is Vrijdag ingesloten een ter be schikking der Haagsche Justitio gestelde voortvluchtige Amerikaan uit Brooklijn, wiens uitlevering door den Amerikaansche gezant was aangevraagd ter zake van dief stal en valschheid in geschrifte. De aangehoudene, zekere Cohen, is een man met zeer ongunstig voorkomen. Ingo- volge do uitleveringswet moet de recht bank omtrent het verzoek om uitlevering advies uitbrengen en kan de aangehoudene indien hij beweert Nederlander te zijn die bewering nog aan de beslissing van den Hoogen Raad onderwerpen. Treinbotsing. Gistermorgen te 10 uur is een trein uit Rotterdam bij, het station te Haarlem, vermoedelijk door ver keerden wtisseJstand!, op een stilstaanden trein van IJmuiden gieloopen. De machines botsten tegen elkaar en werden beschadigd. Een aantal reizigers bekwamen door den schok lichte hoofdkwetsuren. Omtrent de (botsing aan het station Haar lem verneemt de O. H. iC. nader, dat 'deze gisterenochtend te ongeveer half elf plaats had1 tusschen den sneltrein GorinchemAm sterdam, no. 166, en den tot vertrék gereed- staanden trein, HaarlemUitgeest, no. 567. De ontsteltenis der reizigers was, zooals te begrijpen is, na den hevigen schok ge weldig; vooral toen het bleek dat sommige personen verwondingen aan het hoofd had den opgeloopen, doordat ze in de coupé'? door elkaar werden gesmakt. De gewonde passagiers werden alle in he', stationsgebouw behandeld, waar spoedig mc dische hulp aanwezig was. Evenwel bleek htt- gelukkig, dat de verwondingen niet van veel beteekenis waren Vermoedelijk is een verkeerde wiseelstand de oorzaak van het ongeluk. Te dezer zake wordt een onderzoek ingesteld. Door het spoedig en krachtig remmen van den machinist van den sneltrein is een ern stiger onheil voorkomen. Ouder de tram. Zaterdagmorge i te half elf heeft de eleotrische tram bij Sloterdijk een man, die uit een koffiebu s kwam, aangereden en vermorzeld. De wa genveerdér heeft geen schuld aan het onge val. Kind verdronken. Een 5-jarig dochtertje vain den landman P. Buis te Uii dam, is Maandagmorgen in de ringsloot ge vallen en verdronken. „Nike as smoesjes méneer!" 't Was in Juli 1905 dat ik in den tre'u tusschen .Amsterdam) en ZwoQle een juffrou.v moest verdedigen tegen 'n beschonken vee- kooper. Uit verontwaardiging was dat. van mijn kant nog al wat hardhandig en hard- woordig gegaan. Eenigszine tot mijn schrik, bevond, ik me dezer dagen weer met denzelfden persoon in oen coupé. Ik voelde dat hij me sterk aan keek en verwachtte niét anders dan onaan genaamheden Eensklaps stond hij' op, kwam op me af, stak me zijn hand toe, zeggende: „Meneer, imag ik u nog wel bedanken voor 't lesje dat i'k 'n paar jaar geleden van u ont ving f' 't Spreekt Vanzelf dat ik de toe gestoken liand hartelijk drukte, want ik voelde dat hier een verandering had plaats gehad. „Ja", vervolgde hij', „uw! harde woor den wouen me niet weer verlaten enik heb geen druppel meer gedronken. En nou heb ik mijn 'brood, en toen was 't altijd armoe en ellende." ,,'t Veekoopersvak is andere wel moei lijk om onthouder te zijn, is niet?" vroeg i'k. „Allemaal smoesjes, meneer, 't kan er best zonder 1" Historisch. B. School- en Kerknieuwe. Nederlandsche Accountant s- vereoniging. De uitslag voor do van wege deze Vereeniging den 4den en oden dezer gehouden examens is als volgt Rechtaangemeld 18, teruggetrokken 3, ge slaagd 11 en afgewezen 4 candidaten. Staathuishoudkundeaangemeld 14, terugge trokken 1, geslaagd 11 en afgewezen 2 candida ten. De examens worden voortgezet. Vereeniging TesseLschade. Examen kin derjuffrouw. Geëxamineerd 4 candidaten. Ge slaagd 3; mej. A. J. Strankinga en mej. W. Ducrot, Utrecht; mej. H. de Wodff, Rotterdam. aVoor het eerste overgangsexamen der Rijksveeartsenijschool zijn de volgend© Can didaiten geslaagd: W. H. Th. Ba-rij, R. Ber genia, A- de Boer, K. T. de Boer, M. D. Booy, N. Brandenburg, W. Oh. Doeve, G. Feikema, R. H. P. Fischer, 0. J. Folmer, G. van Herwaarden, G. Homanele, 0. J. G. van dé Kamp, B. B. La/utenbaóh, K. Luten, J. Niks, J. M. G. Numans, P. J. Offerings*, J. L. Petten, G. N. van der Plank, E. J. A. A. Quaedvlieg, A- J. N. Rutgers, W. L. Soheltema, W. Saheuter, T. D. Sigling, G. Terpetra, W. Treffers, H. Veenendaal, H. Venema, S. de Viae, L. W. de Waardt, H. J. Weekénstroo, J. C. Witijens en J. Witkamp. Bond van anti-revolutionaire gemeenteraadsleden. Wij lezen in de Stiohtsche Ct. van heden Het Voorloopig Oomité heeft de Sticli-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2