BINNENLAND. men tariefherzieuiug, hervorming van liet munt wezenuitbreiding van de vloot, belioud van de landmacht, bevordering van den han del, ondersteuning van de poststoomvaart 1 ij - netn, regeling van het corporatiewezon. De toongevende leiders van de republi- keinsche partij zijn reeds te Chicago bijeen. Het wordt als zeker beschouwd, dat de meerderheid zioli zal vereenigen op Taft als candidaat voor het presidentschap. AlUrlaL Doornik, 11 Juni. De trein om 11.46 uit Bergen vertrokken derailleerde nabiji Maffles. De bagagewagen stortte op de loco motief neder, vanwaar het vuur zich over den geheeJen trein mededeelde. Het gerucht loopt dat er vier of vijf dooden zijn en ver schillende gewonden. Ue geheel© trein staat in brandi. Brandweerlieden uit Chievres verleeaien hulp. Brussel, 11 Juni. Volgens mededee- lingen uit officieele bron omtrent de ont sporing te Maffles zijn de locomotief, een bagagewagen en 5 rijtuigen verbrand; 3 ipersonen werden gedood en 15 gewond. v Met Pinksteren is er op de bergen weer veel sneeuw gevallen. Op de Rigi, Pila- tus, Sant is, St. Gott hard en in de hoogge legen dalen van GrauwibunderLand dwarrel den de sneeuwvlokken als in het hartje van den winter. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het op alle plaatsen, hooger dan 1600 meters gevroren. Staten - Generaal. Wijzigingder MilitiewetlSOl. Een wetsontwerp is aanhangig gemaakt tot nadere wijziging van de Müitiewet 1901. Het doel er van is de opkomst der militie bij de onbereden korpsen in twee ploegen mogelijk te maken. De ministers van Oorlog, van Marine en van Binnenlandsche Zaken stellen zich, blijkens de Memorie van Toelichting, voor bij de infanterie do eerste-oefening en den dienst voor het blij vende gedeelte aldus te regelen Elke halve lichting achtmaanders telt onge veer 4000 man. De eerste halve lichting vol brengt haar eerste oefening van 15 Maart tot 30 November. De manschappen dezer halve lich ting worden bij elk bataljon verdeeld over 2 compagnieën. De andere 2 compagnieën van het bataljon ontvangen dan 31 Mei alle viermaan- ders en 30 September de tweede halve lichting achtmaanders. Elk jaar wisselt deze indeeling om. Do 2 compagnieën, die in het voorafgaande jaar de eerste helft der achtmaanders en geen viorinaanders ontvingen, krijgen dan alle vier maanders en de tweede helft der achtmaanders; en omgekeerd krijgen de 2 compagnieën die het vorig jaar de viermaanders en de najaarshelft der achtmaanders ontvingen, dan de voorjaars helft der achtmaanders en geen viermaanders. De sterkte van het blijvende gedeelte zal niet grooter worden genomen dan waarop bij de definitieve begrooting voor 1908 was gerekend, alzoo ongeveer 4000 man infanterie. De vier maanders loten voor den dienst voor de helft mede met de voorjaars- halve lichting en voor «ie wederhelft met de najaars- halve lichting achtmaanders. Do Regeering meent, dat met deze regeling van de opkomst der militie de nieuwe halve lichting ongestoord kan worden geoefend, zonder voor wacht- en corvée-diensten aan de geregelde opleiding te worden onttrokken. Voorts zal er steeds een voldoend aantal man schappen der infanterie onder de wapenen zijn ter voorziening in de eischen, bedoeld in den aanhef van art. 108 der Militiewet 1901. Voor handhaving of herstel van rust en orde zal. in gewone omstandigheden., steeds naar eisoh zijn gezorgd. Ook is de uitvoering van de ter ver zekering van een behoorlijk verloop der mobili satie vastgestelde maatregelen gewaarborgd. Ook in de kadervorming kan voldoende worden voorzien. Er zal derlialve worden verkregen een inkor ting van den dienst voor het blijvende gedeelte tot op den halven duur. De ondervinding met de nieuwe regeling bij de infanterie zal kunnen leeren, of deze ook aanbeveling zal verdienen voor de onbereden korpsen der artillerie en de genie. Voorshands zullen do bij deze korpsen in te deelen lotelin- gen allen in Maart worden ingelijfd, terwijl zoo wel de eerste-oefening als de tegenwoordige wijze van dienstvervulling voor liet blijvende ge deelte onveranderd zullen blijven gehandhaafd. De aan de bereden artillerie en aan de cava lerie toe te wijzen, lotelingen zullen onderschei denlijk tegelijk met de voorjaars- en met de najaarslielft der infanterie worden ingelijfd. De voor art. 103 der Militiewet 1901 voorgestelde aanvulling biedt gelegenheid om de lotelingen die hun wensch te kennen geven om bij een dezer deelen der landmacht te worden geplaatst, reeds vóór de inlijving een onderzoek te doen ondergaan naar hun geschiktheid voor zoodanige plaatsing. Bij geschikt bevinding zullen zij aan de commissarissen der Koningin in de provin ciën .worden opgegeven om, naar gelang hunner bestemming, hetzij m Maart, hetzij in Septem ber, ter aflevering fce worden opgeroepen. Zijn de voor de bereden artillerie en voor de cava lerie vastgestelde aandeelen niet ten volle door vrijwillige aanmelding te verkrijgen, dan zal de voltalligmaking van het aandeel voor de bere den artillerie geschieden uit hen, die in het voorjaar, en van het aandeel voor de cavalerie uit hen, die in het najaar worden afgeleverd. Alle bij de bereden korpsen ingedeelde lote lingen zuilen dadelijk na de inlijving tot eerste- oefening in werkelijken dienst worden gehou den. Zoodoende zal er geen grond meer aan wezig zijn voor de klacht over do maatschappe lijke nadoelen, welke de aan deze korpsen toe gewezen lotelingen bij de thans gevolgde wijze van indeeling veeltijds ondervinden, doordat zij na de inlijving voor een half jaar met verlof worden gezonden na te voren, uit onbekendheid met dit hun wachtende verlof, reeds hun be trekking in de burgermaatschappij te hebben opgezegd De regeering deelt verder mede, dat het voor nemen bestaat om ook voor do zeemilitie de oefeningen voortaan in twee verschillende tijd perken te doen plaats hebben. De eigenaardige eischen, welke de dienst bij de zeemilitie stelt, maken hot echter noodig den aanvang der eer ste-oefening voor de tweede helft der zeemilitie op omstreeks 1 Augustus te stellen. Het wordt echter niet wenschelijk geacht, voor de tweede helft der lichting in Augustus een afzonderlijke aflevering te doen plaats hebbenevenmin scheen het aanbeveling te verdienen, de voor dezo helft bestemde lotelingen na opkomst ter aflevering in Maart tot omstreeks 1 Augustus met verlof te doen gaan. Vandaar het voorne men om hot tot dusver met de inlijving in Maart samenvallend onderzoek naar de geschiktheid voor de zeemilitie in het vervolg te doen ge schieden in December of Januari, in den geest als ten aanzien der bereden korpsen is aange geven Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 12 Juni bewat o. in. de volgende Kon. besluiten benoemd tot landmeters bij het kadaster J. Pijls te Tilburg, A. Eisinga te Leeuwar den, J. van Wiedien te Tilburg-, H. G. de Ruiter te Leeuwarden, W. Mooij te Am sterdam, J Oorneli6sen te Leeuwarden, G. Pollen te Brielle, A. van Gastel te Tilburg, W. v. d. Voort te Amsterdam, W. O. Smak man te Dordrecht, thans allen adspirant- landmeter 'bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde F. T. Mellema, consul te St. Pe tersburg benoemd tot vice-consul te Portland J. W. Mattbes tot president der rechtbank te Amster dam mr. P. Coninök Westenberg, thans rechter in dit college; benoemd tot vertegenwoordiger der re geering op het Congres International de l'in- dnistrie du batiment et des traveaux publics, te Parijs in 1908 te houden, J. L. Gluyse- naar, voorzitter van het Kon. Instituut van ingenieurs benoemd de le luitenant L. Calkoen van het 4e regiment infanterie, tot adjudant van het korps, met ontheffing van de functie van leeraar bij den cursus van het korps; opgedragen de waarneming van de betrekking van inspecteur der gymnasia, gedurende het tijdvak van 29 Mei tot 3 Juli 1908, aan dr. J. Campert, inspecteur van het middelbaar onder wijs te 's-Gravenhage; bepaald, dat do commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adlspirant-adminis- trateurs der le afdeeling in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt lid, tevens voorzitterde hoofdinspecteur van administratie D. G. Krol van der Hoek; ledende inspecteur van administratie N. J. J. ran Rijn van Alkeniade, en de officieren van administratie der le klasse I. Lombaard, C. Flaes en J. F. de Hart; adviseerend-lidde officier van administratie der le klasse W. Baerts, geplaatst bij de oplei ding van adspirant-administrateurs secretaris, uitsluitend met het secretariaat belastde officier van administratie der 2de klasse T. Meijer plaatsvervangend-lidde officier der admi nistratie der 2de klasse mr, G. J. Jutte. De Koningin en de Prins zullen tegen het einde dezer ma-and nogmaals in de Tesi- deutie vertoeven, ten ©inde één dag naar Delft te gaan ter bijwoning van de studen tenfeesten. p— H. M. de Koningin-Moeder arriveer de gister omstreeks 12 uur aan het station Apeldoorn. H. M. reisde ;n een salonrijtujg der N. C. S. M. Op heb perron werd de Koningin-Moeder door Haire Dochter ver welkomd. Na een hartelijke begroeting tus schen de Koninginnen en het wisselen van handdrukken met den burgemeester, werd in het gereedstaande a la diaumont bespan nen rijtuig plaats genomen, waan"na de Ko ninginnen naar het Loo reden. Iluldebetooging aan Ko ningin Emma. Men schrijft hit 'sGra ven ha ge Op initiatief van de commissie, welke in 1904, niet medewerking van zoovele stald- genooten, en onder deelneming der bevol king, aan II. M. de Koningin-Moeder, door liet brengen eener serenade ©en liuldeuiting bereidde, ter gelegenheid van Hare 25-ja rige inwoning in de residentie, heeft 7-oh onlangs gevormd een comité voor ©en ste delijke hulde-betooging aan Koningin Em ma, ter gelegenheid van Haar aanstaanden öOsten verjaardag in dit jaar. Het comité is op het denkbeeld geko men, om Hare Majesteit een feestgroet te doen brengen, in don vorm van: den zang en de opwekkende muziek. Het comité heeft zich vergewist, dat een dergelijk sympathièbetoon door H. M. bij deze gelegenheid zal worden aanvaard, en kan hieraan toevoegen, dat H. M. zich be reid verklaard heeft op een nader te bepa len dag in die maand Augustus, van Soest- dijk alwaar H. M. op den 2den dier anaand uit den aard der zaak vermoedelijk za.l vertoeven zich naar 's Graveaikag© te begeven, ten einde de hulde in de Residen tie zelve in ontvangst te nemen. Het feestlied is door Van 't Kruys ge toonzet naar woorden van P. Landsman en is getiteld Koningin Emma Cantate, hulde aan H. M. Koningin Emma voor gemengd ko-r, soli en orkest. Door welwillende beschikking der betrok ken korpscommanda.nten zullen tot de uit voering medewerken: de Kon. Mil. Kapel, het muziekkorps der jagers en de stafmu- ziek van het 3de reg. huzaren, laatstgemeld muziekkorps te paard. Van het Hotel den Ouden Doelen in Den Haag, waar de Sultan van Assahan voor geruimen tijd heeft intrek, genomen, is de Assaliansche Vlag ontplooid. In een der salons van het Hotel is een receptieregister ter teekening neergelegd. Gedurende den rusttijd van ©enig© weken, welken minister Heemskerk te Wiesbaden doorbrengt na zijn inspannen- den arbeid, Vooral wegens het gedurende eenige maanden gelijktijdig beheer van de departementen van Binnenl. Zaken en van Koloniën, is de Minister van Financiën Kolkman opgetreden alls tijdelijk voor zitter van den ministerraad. M r. P. Troelstra's gezond heidstoestand. Mr. P. J. Troelstra is weer in ons land teruggekeerd. Op diens verzoek deelde hij aan den Haagschen cor respondent van de Leeuw. Crt. jhét vol gende mede Sinds einde Me.i ben ik weêr uit Lugano teruggekeerd. Overigens kan ik u melden, dat mijn gezondheidstoestand vooral de laatste weken aldaar is beginnen te bete ren dat ik mij thans lichamelijk zeer krachtig gevoel en mijne werkzaamheden aan de „Neerlandia" weer waarneem. Nog steeds is mijn hOofd na 't 'verrichten van eenigszins inspaunenden intellectueel en arbeid spoedig vermoeid; daarom blijf ik tot de opening der nieuWe zitting uit de kamer en buiten de partij -'werkzaamheden Beide hoop ik jn September te kunnen hervatten, al schijnt het mij voorloopig niet "onwaarschijnlijk, dat ik mij, wat de (laatste betreft, ook dan nog gedurende eenige maan den een zekere reserve zal moeten opleg gen". Hersenonderzoek. Naar het Hbld. meldt, is door de commissie van toe zicht over het Instituut voor hersenonder zoek, dat in aansluiting aan het nieuwe ontleedkundige Laboratorium aan de Maiu- ritskade te Amsterdam gebouwd wordt, be noemd tot directeur over die inrichtnig, de heer dr. C. U. Ariëns Kappers, hoofd der vergelijkende anatomische afdeeling van het neurologisch Instituut te Frankfort. De heer Kappers is leerling dor Amsterdam- solie universiteit De Delftsche Lustrumfees ten. Het officieele programma van de Delftsche Lustrumfeesten luidt als volgt; Maandag 29 Juni's namiddags 2 uur in haling der reünisten en vertegenwoordigers der bevriende studentencorpsenmatinee op het feestterrein, te geven door het muziek korps van het 4e reg. Inf. onder leiding van den heer W. van Erp; Reunie-diner, na afloop soiree op de Sociëteit Pihoenix. Dinsdag 30 Juni's namiddags van 16 uur Maskerade (intocht'van Lorenzo de Mi- dici il Magnifico binnen Florence, na den vrede met het koninkrijk Napels in het iaiar 1480). J Om 1 uur ontmoeting op het tournooiveld tussclien Lorenzo met zijn omgeving en de overige Florentijnen. Uitdaging voor het tournooi op 2 Juli. (We maken "hieruit dus op dat de optocht haar route op de Markt zal beginnen). De tribune zal toegankelijk worden gesteld. Matinee op het feesterrein. 's Avonds van 912 uur aivondoptocht bij fakkellicht. Illuminatie. Soirée-inusicale op het feestterrein, te geven door heb muziek korps der Kon. Scherpschutters, onder lei ding van den heer P. J. Oomes Jr. Woensdag 1 Juli: 's namiddags ten 2 uur spel van Platoons leven (Mimenspöl)in de Florentijnsch versierde feestzaal, met mede werking van de heeren Henrieus, F. E. A. Koeberg, Willem Roy aards en dr. P. C. Bon tens. Na afloop matinée-mu&icale op het feest terrein. 's Avonds 8-30 uur": concert met solisten, te geven dioor het D. S. M. Apollo"; na afloop bal. Volksconcert op de Markt, onder leiding van den heer W. Keereweer. Donderdag 2 JuliFlorentijnsch steekspel op de Groote Markt, gegeven door Lorenzo de Medici ter cere van Lucretia Don at ina afloop matinee op het feestterein. 's Avond9 cour, gehouden door Lorenzo d© Medici in de Florentijnsch versierde feest zaal. Soirée-musicale in den feesttuin. 's Avonds ten 8 uurgeco&tumeerd bal. (De feestcommissie looft een verguld-zilve ren medaille uit voor het mooiste dames- costuum uit den tijd van Lorenzo de Medici il Magnifico (14491492). Vrijdag 3 Juli: dies namiddags 2.30 uur matinee op het feestterrein, te geven dbor het muziekkorps van heb 4e rag. Inf. onder leiding van den heer W. van Erp. Des avonds te 8 uurherhaling van het Platonisch spel in de feestzaalna aploop soirée-musicale Op het feestterrein en tuin- verlichting. Bal, aangeboden door de Corpsvereenigin- gen. Bioscoopopnamen van de feestweok dOor de Delftsche Studenten - Amateu r-Fotogra- phen - vereoniging. Volksconcert op de Markt, le geven door het muziekkorps van het 4e reg. Inf. onder leiding van den heer W. van Erp. Zaterdag 4 Juli: Matinee-musical© op de sociëteit Phoenix met introductie voor daimeS. Matinee op het feestterrein, te geven dOor het muziekkorps der Kon. Scherpschutters, onder leiding van den heer P. J. Ooms. Des avonds 10 uur groot vuurwerk op hét Schietterrein, met muziek. De I J m u id er qua.ee tie. In de Donderdagmiddag door B. en W. van Velsen heiegde vergadering met de vertegenwoor digers van een drietal vereenigingen en den afgevaardigde der Regeering, den heerBot- temainne, om in overleg met belanghebben den te overwegen, welke stappen door het gemeen bebestuu r zouden kunnen worden ge daan om een oplossing te vinden van de moeilijkheden, die zich in het vissoherij-'be drijf te Umuiden hebben voorgedaan, deelde de heer Fottemarme mede, dat de Regeering niet zal terugkomen op het ge nomen besluit, doch gaarne de vooretellen der vergadering in overweging zal nemen. De vergadering had naar het Hbld. moldt tot resultaat, diat B. en W. beslo ten hebben, een adres te richten tot de Tweede Kamer met verzoek om de koop manskorting in den Rijksvisohafslag te IJmuiden weder te bepallen op 3 pet. en de retributie op 1 pot. en dus terug te komen van het 21 December 1899 genomen en on langs ten uitvoer gebrachte besluit, waarbij de koopmanskorting was bepaald op 2 pet. en de retributie op 2 pet. Do zaak der Arnhemscho bank vereeniging. Voor het ge rechtshof te Arnhem stonden gisteren in hooger beroep terecht de gewezen directeu reu der Arnhemsche Baukvereeniging! mrs Pliester en De Meyier1, de eerste tot 2£, de laatste tot 3 jaren gevangenisstraf veroor deeld door de rechtbauk. Er was weinig be langstelling van de zijde van het publiek. Verdedigers waren mrs. Kappeyne en De Visser. Mr. Karaten presideerde het hof. Het getuigenverhoor leverde geen nieuwe ge zichtspunten op. De eisch van den advocaat-generaal luidde tegen mr. Pliester drie en tegen mr. De Meyier vier jaren gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenii. Heden worden de pleidooien gehouden'. Het trio voor de AlmsteiV dumsch© rechtbank. Voor de recht bank te Amsterdam werd gisteren het ge ding aangevangen tegen twee van dé drie personen die het vorige jaar de stad onveilig maakten door hunne inbraken en algemeen bekend zijn als het ,,fcrio". Het wainen de gebroeders Roos, beiden nog jongelieden. De oudste, VV. J. R., is 26 jaar en van beroep zeeman, de jongste, J. W. R. twee jaar jonger, geeft op stucadoor te zijn. In de dagvaarding worden aan beklaagden drie inbraken ten laste gelegd!. In do eerste pLaals zou de tweede beklaag de in den nacht van 1 op 2 December 1907 zijn gedrongen in het huis van verkoop met recht van wederinkoop, Daniël Stalpért- straat 87. Gestolen werden door hem ongeveer 36 gouden en zilveren dames- en heerenhorlo ges, plm. 30 gouden dames- en heerenrin- gen en 25 paar gouden oorbellen en knop pen, benevens tal van ander© gouden en zil veren voorwerpen, alle toebenooriende aan den heer S. Cosrnan. Mede zou aan dit misdrijf schuldig zijn de voortvluchtige A. Den toegang tot het perceel verschaften 7.ij zich door opening van een luik in het benedentrapportaal van het bovenhuis. Door die. opening kwamen zij, na een ventilatie opening in den muur vergroot te hebben, onder den vloer van het benedenhuis. Daar na boorden zij in den vloer eenige gaten, zaagden het hout tussclien de gaten door en klommen in de voorkamer. Aan de beide beklaagden worden ten laste gelegd de inbraak in de cacaofabriek van Blooker, even buiten de stad, op grond gebied van de gemeente Watergraafsmeer; daar werd f 250 uit do brandkast, gestolen, en een gelijk feit pleegden zij in de Nieuwe Amsterdamsche Huishoudschool aan de Ga briel Metsusstraat 8, te Amsterdam, waai" f 900 werd ontvreemd ten nadeele dier on derwijsinrichting en drie bankbiljetten van f 25, toébehoorend aan de directrice, mej. S. G. F. Meyboom. Opgeroepen waren 27 getuigen, terwijl als verdedigers optraden mrs. J. A. Levy en S. L. Öuts. J. W. R. legde een volledige bekentenis af. W. J. R., die reeds eenmaal gevangenis straf onderging wegens verduistering, gedroeg zich ter terechtzitting allerzonderlingst. Hij keek suffig voor zich en antwoordde lang zaam. Van het gebeurde scheen hij zich althans zoo dééd! hij het voorkomen wei nig meer te herinneren. Eenmaal verklaarde hij, wijzend op zijn broer: ,,Hij heeft de Koningin vermoord" waarop de president hem aanraadde niet te simuleeren, daar dit hem toch niet zou helpen. Als deskundigen werden gehoord de docto ren Th. J. H. Snijders ©n K. M. van Lon den. Zij hadden omtrent den geestestoestand van den zeeman een uitvoérig rapport opge maakt, leidende tot de conclusie, dat be klaagde W. J. R., tijdens heb plegen der geïncrimineerde feiten niet leed aan gebrek kige ontwikkeling, noch aan uitgesproken psychose, noch ziekelijke aandoeningen ver toonde welke met krankzinnigheid verwant zijn. Wel is hij. lijdende aan hysterie, en achten de deskundigen het meer dan waar schijnlijk dat de neurose reeds bestond tij dens het plegen der misdrijven, zoodab hij lichter dan een ander zal overgaan tot straf bare handelingen. Naar aanleiding van dit rapport werden door de rechtbank en de verdediging talrijke vragen aan de deskundigen gesteld. Uit het antwoord dat beiden gaven bleek nog, dat zij niet zouden geaarzeld hebben tot ontoe rekenbaarheid te concludeeren aé bekl. lij dende was geweest aan psychose. Met zeker heid was echter te zeggen dat men hier met neurose te doen had.. Verschillende getuigen werden hierna ge hoord de moeder van dén voortvhichtigen V.het meisje van den tweeden beklaagde, die f 25 Van hem gekregen had en een porte feuille vol 'bankipaipier in zijn bezit had gé- zien een paar houders van huizen van koop met recht van wederinkoop, waar do beklaagden getracht hadden echter tever geefs, daar intijds aangifte was gedaan gestolen voorwerpen van de hand! te doen. De personen bij wie was ingebroken deden daarna verslag van hunne bevindingen, o. a. mej .Meyboom., directrice van de Huishoud school. Bij het verhoor van dleze kwaan ook ter tafel het dekseltje van een postzegel doosje, waarop de inbrekers in hun galgen humor hadden verzocht: „Zend u dit maar aan het Werkiloozen-co'mité uit naam van het Trio", en werd nog dé groote gele enveloppe voorgehouden, geadresseerd aan de directri- oe, maar waarop de heeren hadden bijge schreven „Compliment aan de recherche. Zalig uiteinde" ('t was immers Oudejaars nacht). Vervolgens verscheen als getuige de kell- ner van ,,Het Blauwe Kruis", waarin be klaagden, de een 'n paar dagen langer dan de ander, sinds 31 December waren gelo geerd. Intusschen kwam daar ook ©en nacht Wilihelmina H. lpgeeren, d. i. eene mede- beklaagd© die 16 dezer terecht zal staan. Er werd door den beklaagde daar met wijn ge dineerd, met f 25 'betaald en een portefeuille met f 440 aan bankbiljetten ter bewaring gegeven. Den volgenden dag hadl daar de arrestatie van het „trio" plaats. De inspecteur van politie, de heer Hazen berg, deelt een en ander van die arrestatie mede. Het ging daarbij nogal warm toe. Willem ging krachtig te keer. Wilbelmina viel hem om den hals, en hiaalde onder de bedrijven een portefeuille met f 410 'bank papier uit zijn borstzak, waarvan zij echter niet lang meesteres bleef. Uit het voorgelezen proces-verbaal bleiek, dat Willem on dér dé worsteling door haar had toegefluisterd die portefeuille uit zijn zak te halen. De laiatstgehoord© getuige was wel de be langrijkste de moeder van beklaagden. Eén weduwe, 57 jaar oud, nog in rouwgewaad. Haar boezemde heb bedrag van f 90 aan batnkbifljettenhetwfelk zij van haar zoon Willem had gekregen, argwaan in. Het zaak je vertrouwde ze niet. Zo stond op het punt. het geld in dé kachel te werpen, tden haat- dochter haar daarvan terughield. „Breng u het dan liever aan de politie, als u het niet hebben wilt!" Zijl ging naar de politiepost» Muiderpoort en gaf onbewust baar kin deren aan. Onbewust want verklaarde de arme moeder snikkende tot zulke misdrij ven liad zij haar zoons niet in staat geacht. Zij had ze beiden innig lief. Van Willem vertelde zij dat hij voor kosten van een dame, die daarvoor f 1000 (had bestemd, studeerde voor stuurman.; dat hij altoos een beete jon gen was geweest, dat hij zich den dood van zijn vader erg had aangetrokken en» Ten stelligste meende zij, had zijn meisje ©en noodlottigen invloed op Willem geoefend. Dit meisje, Wühelmina H., die 16 dezer zal terechtstaan werd ook nog even ge hoord. Zaterdag e. k. voortzetting. Inbrekers voor de Haag se h e rechtbank. Het O. M. bij de Haagscbe rechtbank vorderde tegen J. L. eni A. H. aldaar, acht en zoven jaar gevan genisstraf wegens diefstal bij nacht, met i.rsak, in eon rij-Jelijk oubewoond perceel 74, Zeestraat te 's Gravenhage. De bekl. be weerden, aangelokt door een bordje „niet thuis" voor een der ramen, met een „dron ken kop-' over een tuinmuur achter hét pen ceel te zijn geklommen. Eenmaal daar had den zij een ruit van het keukenraam uit gesneden, waren binnen geklommen en had den toen alle kasten opengebroken. Een aan tal sieraden Hadden zij reeds in een mandjö gepakt, maar zij werden verhinderd den buit mee te nemen, daar zij opgeschrikt werden; door rumoer aan de voordeur. Over het dak door een groot waren zij toen de woning ontvlucht, waaruit "hun verdediger mr. De Bruijn van Melis en Mariekerke concludeer de dat de diefstal niet voltooid was en zijn clienten dus alleen gestraft zouden kunnen worden voor de subsidiair ten laste gelegd© j>oging tot diefstal, in welk gesval de straf veel te zwaar was. Ook afgescheiden daar van vond pleiter de geëisohbe straf veal te hoog en hij beval zijn clienten in de clemen tie der rechtbank aan. Keuringsdienst van levens middelen in Den H al a g. Van wege den gemeentelijken keuringsdienst van le vensmiddelen wordt in Den Haag gestreng opgetreden. Woensdag waren voor het kan tongerecht weder verschillende personen gé- dagvaradi voor afleveren of vervoeren Van ondeugdelijke levens- of genotmiddelen. Het was een mengelmoes van te veel water hou dende melk, beschimmelde bruine boonen en hailf vergane sinaasappelen. De vorderingen van mr. De Bruyn, amb tenaar von het Openbare Ministerie, varieer den van f 25 tot f 5 boete. Op het -poor? Zooals men weet, werden eeuigen tijd geleden gearresteerd als vermoedelijke daders van de inbraak te Apeldoorn, De Hooge en Stublbe, bijge naamd Jan de Bakker. Ofschoon deze per- soner te Apeldoorn bij gebrek aan bewijs zijn vrijgelaten, blijven er nog zware ver denkingen op 'hen rusten, en thans is bekend geworden, dat zij een sigarenzaakje hébben overgenomen op de Gedempte Binnenrotte, te Rotterdam. Vermoed wordt thans, dat dit zaakje gekocht is met het geld, van de Apeldoornsohe inbraak afkomstig, en boven dien is gebleken, dat een vrouw, met wie S. verkearing heeft, op de Kruiskade te Rot terdam, bij een wïssellooper, dien zij op straat aansprak, een bankbiljet van f 100 heeft gewisseld, vermoedelijk ©veneens van de inbraak afkomstig. Daarom wordt thans door de Rotterdamsche politie gezocht naar bedoelden wissellooper, ten einde het bank biljet in handen te krijgen, om te kunnen constateeren, of dit biljet werkelijk een van de gestolen nummers draagt. (Hbld.) Veroorzaken van dood door schuld. Te Soheemda (O ld ambt) trad bo gin Mei een jonge landbouwer in het huwe lijk en tracteerde, zoqals de treurige ge woonte in déze streken meebrengt, zijn dienstpersoneel zoodanig op sterken drank, dat de 30-jarige arbeider Moerman het mot. den dood moest bekoopen. Een streng ge rechtelijk onderzoek, indertijd ingested, heeft thans geleid tot heb instellen van een strafvervolging tegen den betrokken lanJ- bouwer. Een goedgezinde meid. Men meldt uit Arnhem aan do A- Crt. De 20-jarige dienstbode J. E. had l'iefde opgevat Voor den 24-jarigen kruideniere- knocht W. Reeds een jaar lang hadden zij kenni9 aan elkander en altijd hadden zij het goed met elkander kunnen vinden. Woens dag kregen zij .evenwel over een kleinighe d twist. Van beide kanben vielen woorden, het gevolg was, dat de een den ander te verstaan gaf, dat het met hunne liefde was gedaan. Hij was liieroVer gebelgd en zon op wraak. Vrijdagavond ontmoette hij haar voor de deur van de wOning, alwaar zij dienstbode is. Met een lantaarn gaf hij haar eenige slagen op het hoofd en armen, trapte en sloeg haar, totdat zij -uitgeput van zenuwen neer viel. Burgers droegen haar naar binnen, waar izij spoedig 'weer bij kwam. Hij ging aan den haal, want inmiddels was een agent verschenen. Zij spoedde zich naar het bureau van politie, maar op het bureau zijnde, be- 7J011 zij zich, zeggende: „Ik wensch {ten verVolging," ik houd toch nog te veel van hem". Een kleine waarschuwing in haar bijlzijn, daarmede was zij tevreden. Wat ;de liefde al niet doet! Ongeluk met een geweer. Toen do tuinknecht op het huis Soelen te Zoelen, G. J. v. Z„ een .geweer schoon maakte, ging dit onverwacht af. Het schot trof zoo, dat v. Z. bijna oogen'blikkélijk overleed S c li e p s b r a m d. Gisternacht is tc Delfzijl de „Goede trouw", geladen met 320 vaten benzine, ontploft en geheél uit4 gebrand. Ook de „Transport", die er naast lag, is weggebrand. Ongelukken kwamen er niet bij voor. Hollandsch in den eetwagen van Amsterdam naar Vlissingen „Het bezoeken der restauratiewagen staat eiken reiziger vrij die in bezit is van eene treingeldige reiskaart. Het verblijven in dezen is alleenlijk tegen gebruiken van spijl zen en dranken geoorloofd. Voor het deel nemen aan de gemeenzame maaltijden moe ten de plaatsen voorbehouden worden. Al leenlijk kleine stukken handgepak, durven medegenomen worden die in de gepaknet- ten ruimte vinden." Hbld. School- en Kerknieuwe. Vereeniging Tesselschade. Examen kin derjuffrouw. Geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd A. C. van Veen, C. L. S. Schroder en A. l\ Bloem, allen te Rotterdam; A. W. van de Polder, to AmsterdamW. ten Mulder, to Watergraafsmeer.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2