KOLONIËN. BINNENLAND. ton per minuut. De lava bedekt reeds de kust van het eiland, op een afstand van acht Engelsche mijlen. O OBT-IND1E. Gisting In Intflë. De correspondent te Batavia van het H.bld. seint d.d. heden het volgende: „In Oud-Agam hébben wejgens die iuvoe- ring der belasting ongeregeldheden plaats gehad, waarbij aan de zijde der bevoilücing 90 dooden en gewonden vielen, terwijl de troepen 9 dooden en 13 gewenden verloren. Op drie plaatsen aan het Meer van Sing- karak werd ook neg gevochten, waarbij de 2e-luitenant der infanterie J. D. A. van Gumster, van het garnizoen van Padang Pandjang, werd gewond. Vier brigades ma réchaussees zijn daarheen gezonden." T- - j Kameroverzicht TwMdt Kamer. Voortgezet is Woensdag de 'behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van het zegelrecht van sommige effecten. De heer Trent bepleitte nader om de in voering der voorgestelde verhooging tot la ter uit te stellen. Spr. wenschte dit vooral met het oog op het hypothecair crediet. Ter wegneming, van ongemotiveerd wantrouwen •betoogde spreker, dat z. i. pandbrieven in •hypotheekbanken tot de meest soliede 'be- leggingspapieron bohooren, maar ongeraden oordeelde hij; 't, op dit oogenblik over te gaan tot- verhooging van het zegelrecht van pandbrieven van f 1 tot f 3,50. Bij; het ver der debat verdedigde Spr. een amendement om de zegelrechtverhooging nader bij; de wet en dus niet zooals de Regeering. wil op een nader te bepalen dag in te voeren. De heer Van Citters ontraadde aan neming van 'shoeren Treub's amendement. Hij; achtte voorziening in den financieelen toestand urgent. Spr. achtte liet onraadzaam indien men in het onzekere bleef verkeeren omtrent het tijdstip, waarop de wet in wer king zou treden. Het geld is noodig en daar om wenschte Spr. dat 'bepaald zou worden, dat de wet op 1 Januari 1909 in werking zou treden. De Minister bestreed eveneens 'shoe ren Treub's amendement, onder meer daar tegen aanvoerende, dat er tegenover de nieuwe blijvende meerdere uitgave tenge volge het onderwijzerssalariswetje een nieuwe blijvende bate moet staan. De Minister be toogde voorts, dat het" voornemen bestaat om, behoudens buitengewone omstandighe den, de wet eerst omstreeks Januari in te voeren Het amendement-Treub werd daarop ver worpen met 45 tegen 35 stemmen. Het ontwerp is zonder stemming aange nomen. Bij de behandeling der oonclusiën op de ■adressen, o.a. van W. 'Sla,ter us, rijksklerk ter directie der registratie te Amsterdam, betreffende inkoop voor zijn pensioen van de jaren, gedurende welke adressant vóór zijn aanstelling tot rijksklerk als gewoon klerk is werkzaam geweest, deelde de minister Kolkman mede voornemens te zijn in te die nen een wetsontwerp wat terugwerkende kracht, zoude bezitten betreffende bedoelden inkoop van zijdeliugsche diensten, waardoor alsdan Slaterus en allen, die in dezelfde om standigheden verkeeren, geholpen zullen zijn. Vervolgens zijn aangenomen eenige kleine wetsontwerpen. Het wetsontwerp tot natu ralisatie van twee öhiheeaen gaf aanleiding tot uitvoerige discussie. De heeren de Beau fort/ en van Kol opperden bedenkingen. Dé heeren van Deventer en Ministers Nelissen en Idenburg verdedigden de naturalisatie. De heer Bogaerdt, wijzende op 't gevaar ge legen in naturalisatie van Chineezen in mas sa, verklaarde in dit specia'e geval de na turalisatie Van deze twee Chineezen te zul len goedkeuren, hij drong echter aan op spoedige tot standkoming van eene wette lijke regeling van 't onderdlaansckap. De heer van Kol stelde eene motie voor om, in afwachting van nadere inlichtingen, de be slissing omtrent de aanhangige naturalisatie uit te stellen. Deze motie werd verworpen met 58 tegen 14 stemmen waarna het wets ontwerp is aangenomen met 53 tegen 18 stemmen Na do pauze werd opgemaakt de voor dracht ter vervulling eener vacature in de A1 gemeenc Rekenkamer. Gekozen werd tot eersten candidaat bij vierde stemming G. C. baron van Asbeck, secretaris der Rekenka mer met 51 tegen 33 stemmen op Rechlien Morra, referendaris der Rekenkamer. Na verscheidene stemmingen werd tweede candidaat jhr .mr. G. C. Van Weiier, refe rendaris biji 't Departement van Financiën en derde candidéat de heer Rechlien Morra Goedgekeurd werden de wetsontwerpen tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van den spoorweg van Lichtenvoor de naar de Pruisische grens in de richting van, (Bocholt en het wetsontwerp tot toe kenning van een renteloos voorschot ten 'be hoeve van den spoorweg ErmöEfmmen Ter-Apel. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 18 Juni bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tob ridder in de Oranje-Nassau- Orde dr. N. R. Hefting, geneesheer fce War- fum bij het regiment genietroepen tot le luite nant J. J. Roelofs Valk, 2e luitenant; tot leeraar in de Fransche taal- en letter kunde aan de cadettenschool Hde Noo Bzn., tijdelijk leeraar; bij do infanterie tot kapitein de le luite nant W. F. Waldeck, werkzaam bij het de partement van oorlog; bij het le regiment de le luitenant K. Kooiman, van het 7e regiment; tot le luitenant de 2e luitenant A. P. van Veldhuizen, van hefc korps teruggeplaatst "bij bet 3e reg. vesting-artil lerie de kapitein E. A. D. E. Carp, districts commandant der maréchaussee te Zwolle; overgeplaatst bij de militaire administra tie van het Indische leger de 2e luitenant kwartiermeester H. J. Londo, van het 3e reg. infanterie; bij de militaire administratie hier te land'e de 2e 1 uitenant-kwartiermees- ter A. G. van Oirschot, van het Indische leger; benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. van het Indische leger de arts Th. C. J. Iv roeeen op verzoek eervol ontslagen mej. A. M. C. Vissers, schrijver aan dé Rijksverzeke ringsbank ingetrokken de benoeming van J. S. An derson tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Vreeswijk; bevorderd bij de zeemacht tob officier van gezondheid lo klasse die der 2e kl. W. A. Stark. herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan ger in het kanton Harlingen: mr. H. A. van Kleffens in het kanton Rotterdam (eerste kanton: mr. A. C. van Blommestein in het kanton Haarlemmr. W. Cnoop Koop- mans e nmr. H. J. D. D. Ensohedé; in het kanton Almelo: mr. T. A. ten Cate; in het kanton Brielle: L. P. van den Blink; in het kanton Oostburg: J. G. Gerritsen; in het kanton Leeuwarden: J. A. Smits; in 'het kanton Sohiedammr. M. J. C. M. Kavelaars i nhet kanton Goes: J. E. de Koning Kooy; verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen: mr. A. R. Zimmerman, te Rotterdam, burge meester der gemeente Rotterdam, de versierse len van oommandeur der orde van de Eiken kroon, hem door Z. K. H. den Groothertog van Luxemburg geschonken H. A. Lorentz, te Leiden, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de versierselen van lid van de orde ,,pour le mérite" voor Weten schap en Kunst, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne be trekking verleend, aan den liclitwaohter-maohi- nist aan. boord van 's Rijks lichtschip „Terschel- lingerbank", C. R. J. van der Meer, met in gang van 1 Aug a.s. H. M. de Koningin ontving heden namiddag ten 2 uur in bizonder gehoor den nieuwbenoemden gezant van het Rumeen- sche Rijk, graaf Pablenten einde zijne ge loofsbrieven te overhandigen. De gezant wend aan. H. M. voorgesteld door den minister van buiten!amdsolie zaken, bij wien graaf Plalilen Dinsdag zijne op wachting maakte aan het departement. H. M. de Koningin zal nog gedurende de verdere dagen van Haar verblijf in de Residentie eiken dag eenige ministers in audiëntie ontvangen. Betreffende het buitenlandsche ver blijf van Z. K. H. Prins Hendrik, kan het volgende worden medegedeeld' De Prins is Maandag met de grootherto gelijke familie van Oldenburg op haar jacht „Lensalm" de reis begonnen naar de Noorsche wateren. Den 26én Juni e. k. zal Hr. Ms. pantser schip „Van Heeanskerck", dat in die wate ren oefeningen houdt, te Bodö komende, als dan den Prins aan 'boord nemen, waarop Z. K. H. met de ,,Heemskeck" de reis naar het vaderland terugmaakt, regelrecht vertrek kende naar Ijmuiden, in welke haven het schip den len Juli hoopt aan te komen. Van daar zal Z. K. H. zich vermoedelijk naar Den Haag begeven, ten eindë met H. M. de Koningin op 2 Juli tegenwoordig te zijn bij de Delftsche maskerade-feesten. Op de „Heemskerdk" zal aan boord ko men dé luitenant ter zee le klasse baron Van. Asbeck, adjudant van den Prins. H. M. de Koningin heeft benoemd) met ingang van 1 Augustus 1908 tot hof maarschalk, den kamerheer mr. W. P. graaf van Bylandt, referendaris aan het Kabinet der Koningin. Dé nieuwe Amerikaansohe gezant, de heer Beaupré, heeft zijn opwachting ge- maakb bij het corps diplomatique te 's Gra- venhage en zal, alvorens zich defintief daar te vestigen nog eenigen tijd met verlof naar het buitenland vertrekken. Do aanhouding van Neder- landsche schepen. Omtrent de aanhouding van twee Oura^aosche vaartui gen door Venezuelaansche scheipen zijn hier to lande nog geen officieele berichten inge komen. Voor zoover met de toestanden bekend, vermoedt men dat de twee aangehouden schepen door het Venezuelaansche kustvaar tuig zijn aangezien voor schepen met smok kelwaar aan boord. D© betrekkingen met Venezuela zoo wordt er bijgevoegd waren sedert de vorige jaren veel verbeterd en in den laafc- sten tijd van vriend9chappelijken aard. Ter benoeming tot- directeur van de II. B. S. met o-jarigen cursus te 's Graven- hage Worden door B. en W. voorgedragen dr. G. J. M. Ooolhaaa, leeraar in de natuur kunde aan de H. B. 9. met 5-j. o. aan het Bleyenborg, en dr. A. D. van der Harst, leeraar in de wiskunde aan laatstgenoemde school en tijdelijk leeraar aan het gymna sium aldaar. Daar de tentoonstelling „Opvoeding van het kind" te 's Gravenhage van groot nut zal zijn Voor het onderwijs in het alge meen en voor dat in deze gemeente in het bijzonder, stellen B. en W. den gemeente raad voor, onder een tweetal voorwaarden, aan de commissie van uitvoering voor deze tentoonstelling een bijdrage in het waar borgfonds te verleenen tot een maximum van f 1500. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ma. pantser schip Heemskerck, onder bevel van den ka pitein ter zee W. A. Mouton, 16 dezer van Glasgow vertrokken. Mr. E. F. M. Mathon, officier van justitie te Middelburg, heeft wegens gezond heidsredenen tegen 1 Augustus eervol ont slag aangevraagd. Tot rector aan het gymnasium te Delft is benoemd dr. B. Ter Haar, thans rector te Zwolle. M. F. Boonzajer. f Gister och tend is te Gorinchem in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer M. F. Boonzajer, oud-notaris, oud-wethouder van die ge meente, oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, eerelid van het hoofdbe stuur van de Broederschap van Notarissen, mede-oprichter van de Broederschap van Candidaat-notarissen en eerelid van het hoofdbestuur van laatstgenoemde vereeni- ging- Onze Vloot. Luitenant-generaal F. G. A. van Ermefl Soberer, inspecteur der artillerie, heeft zitting genomen in het hoofdbestuur der vereeniglinc „Onze Vloot." Hei Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht. Het congres zette Dinsdagmorgen zijn werkzaamheden voort met 't uitbrengen van een rapport, samengesteld door het secreta riaat uit de antwoorden, verkregen op vra gen betreffende de organisatie en dé propa ganda» in Denemarken, Finland, Canada, Duitschland, Noorwegen, Groot-Brittannië, Hongarije, Nederland, Noorwegen, Rusland, Zweden en de Vereenigde Staten. Behalve in Hongarije, waar de organisa tie nog zeer jong is, zijn in alle landen lan delijke vereenigingen, afdeelingen of plaat selijke vereenigingen opgericht; van 9 lan den werden 1315 plaatselijke vereenigingen opgegeven. In Noorwegen hebben 300.000 vrouwen het kiesrecht, dooh 200.000 zijn nog buitengesloten. Op de vraag of eenige politieke partij het vrouwenkiesrecht in zijn program heeft op genomen, antwoordde alleen Hongarije ont kennend. De vraag of eenige politieke partiji in eenig land met hart en ziel voor vrou wenkiesrecht werkt, werd unaniem ontken nend 'beantwoord. Dr. Anita Augspurg en dr. Kaethe Schir- maoher, uit Duitschland, brachten rappor ten uit omtrent de wijze van propagandee- ren volgens het voorschrift, door het vorig congres gegeven Mej. Martina. Kramers, Nederland, gaf rapport ook over dé propa ganda en over het tijdschrift, waarvan 500 exemplaren voor de 'besturen worden ge drukt. Hulde werd haar gebracht voor haar re dactie. Mrs. StantonCoit, Engeland, penning meesteres, deelde mee, dat de ontvangsten ongeveer f 2500, de uitgaven ongeveer f 2000 bedroegen. Besloten werd, het volgend congres in En geland te houden. Nog enkele andere dames voerden kor ter of langer het woord over onderwerpen, het vrouwenkiesrecht rakende, waarna- in den namiddag een boottocht op den Amstel werd gemaakt. Tusschen 4 en 5 uur werden de congres leden door dén burgemeester te zijnen huize, Heerengracht, ontvangen Van de gelegenheid, om tegen een betrek kelijk gering entree (50 ets.) de avondver gadering bij te wonen, werd Dinsdag slechts door weinigen gebruik gemaakt. De groote zaal van 't Concertgebouw was nauwelijks voor de helft gevuld. Mi's. Chapman Catt opende met een kort woord van welkom do vergadering, en ver klaarde nog eens, dat, zooals het program ma aankondigde, spreeksters uit Australië, Finland en Nieuw-Zeeland, het woord zou den voeren, om aan te toonen, welke resul taten vrouwenkiesrecht in de landen, waar het verkregen werd, oplevert. Allereerst trad de jonge afgevaardigde uit Australië, Madge Donoboe naar voren. Aan haar rede ontleenen we het volgende Zes jaar geleden begon ook in Australië de beweging ten gunste van de politieke vrij making der vrouw, en nu aldaar het vrou wen-kiesrecht verkregen werd, kan men na- gaar, of de proef al dan niet slaagde. Bij de laatste groote verkiezingen is ge bleken, dat het stemmencijfer der vrouwen in alle provincies, (behalve in Queensland zeer groot was. Over 't geheel genomen, kan gerust worden 'beweerd, dat de economische toestand in Australië, sedért het bestaan van liet vrouwenkiesrecht, vooruitgaande is, en dat de regeeringsautoriteiten de invoeringer van niet berouwen. Over de beweging in Finland gaf Fr. An nie Furuhjelm een overzicht. Voor den eersten Landdag werden daar 19 vrouwen als afgevaardigden gekozen en wel van alle partijen, van verschillende stand en ontwikkeling, gehuwd en ongehuwd. Het aantal afgevaardigden is tweehonderd en het eerste succes der vrouwen mag dus groot ge noemd worden. Door deze negentien afgevaardigden wer den niet minder dan 26 adressen en motieB ingediend. Daaronder zijn er drie voor af schaffing van het voogdijschap van den man over zijn vrouw en nieuwe bepalingen be treffende de gemeenschap der goederen in het huwelijkverder voor meerdere rechten van de moeder over haar kinderenvoor verhooging van den ouderdom waarop het meisje kan huwen, tot 17 of 18 jaar; eenige adressen betreffende onechte kinderen, te huizen voor ongehuwde vrouwen, het recht der vrouwen om hoogere staatsbeambten te 'bekleeden enz. enz. Uit deze en andere adressen en voorstel len blijken de misstanden, waardoor de vrou wen tot nu toe geleden hebben. Eenige voor stellen zijn aangenomenandere zijn in han den van commissies, die er spoedig haar be vindingen over zullen mededeelen. De derde spreekster, mrs. Alice M. Stee- Ie, uit Nieuw-Zeeland, kon op een vijftien jarige ervaring in zake vrouwenkiesrecht bo- gen. Ze vertelde, dat in September 1893 der Nieuw-Zeelandsche vrouwen het kiesrecht verleend werd, en dat ze in November van dat zelfde jaar voor 't eerst ter stembus opgingen. Dank zij Richard Seddon, 'hébben de Nieuw Zeolandsche vrouwen thans volledige burgerschapsrechten, d.w.z., dat zij, zoodra zij den 21-jarigen leeftijd bereikt hebben stemgerechtigd zijn. En de resultaten Algemeen werd er in den beginne door tegenstanders van vrouwenkies recht beweerd, dat het de moeders aan het gezin zou ontrukken. Het tegendeel is intus- scheu op de meest schitteiende wijze géble. ken. Onder de wetten, die met behulp der vrouwen tot stand kwamen, noemt spreek ster de verhooging van den leeftijdsgrens bij huwelijken, het oprichten van speciale recht banken voor kinderen en de moederhuizen van regeringswege. Dr. Romania Penrose werd ingeleid door do presidente met de mededeeling, dat deze Amerikaansche afgevaardigde had kunnen verschijnen, omdat ze zelf al de kosten dei- reis had opgebracht. In de Ver. Staten toch is het geen gebruik, dat de afgevaardigden congressen bezochten op kosten hunner ver- eeniging; reden, waarom zoovelen van de reis naar Amsterdam moesten afzien. Dr. Penrose deelde mede, dat in den staat Utah de vrouwen veel hébben bijgedragen tot de zedelijk opheffing van hun land, zon der zelve iets van 'haar vrouwelijke waardig heid te verliezen; zonder de plichten in eigen gezin te verwaarloozen. De rapporten der beide andere Ameri kaansche afgevaardigden kwamen, over 't geheel genomen, vrijwel met de verklaring der Utahsche gedelegeerde overeen. Met eenige geestige woorden sloot mrs. Chapman Catt de vergadering. Gisterenmorgen werd het congres voortgezet. Allereerst begon men met de Dinsdag uitgestelde behandeling over het orgaan var: den wereldbond „Jus Suffragii" Verschillende amendementen werden voor gesteld o.a. om het orgaan ook in andere talen dan alleen in het Engélsch te doen uitgeven. Voorts om het salaris van de redactrice te verhoogen. Na een langdurig debat werd ten slotte een motie van de Engelsche afgevaardigde Mrs. Faweett om de regeling aan het hoofdbestuur over te laten, aangenomen. Het volgende congres in Mei 1909 zal op uitnoodiging' van Engeland in Londen wor den gehouden. Hierop had de aankondiging van nieuwe voorstellen door aangesloten vereenigingen plaats, waarna een speciaal rapport werd uitgebracht door de afgevardigde vn Dene marken, Fr. Eline Hansen. Des namiddags twee uur had een bijeen komst plaats voor jongelieden, studeerende aan de H. B. S., Gymnasia, Universiteit en dergelijke inrichtingen van onderwijs, waar van het programma was opgesteld door de Nederlandsehe Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Onder voorzitterschap van Mrs. Milliceut Garrett Faweett traden als spreek sters op Fr. Ann. Holmgren (Zweden), dr. Augsprung (Duitschland), Miss. Rendell (Engeland), Madame Zendide Mirovitscli (Rusiliand), Mrs. Ella Stewart (Amerika) en Fraul. Rosika Schwimmer (Hongarije.) In het paviljoen in het Vondelpark had van vier tot 6 uur een afternoon tea plaats, aangeboden aan alle congresleden door mevr. dr. Alette H. Jacobs. Deze druk be zochte receptie droeg een gezellig karakter. Gisteren werd de tweede groote avond- bijeenkomst gehouden, waarin door verschil lende spreeksters hét onderwerp werd be handeld ,,Why should representative go vernments enfranshise women?" (Waarom behoort in landen, met een representatieven regeeringsvorm, de vrouw te worden ont voogd) Vrouwenkiesrecht en Zio nisme. De Amsterdamsche Zionisten heb ben aan het internationale congres voor vrou wenkiesrecht een adres van begroeting ge zonden, van den volgenden inhoud: „De afdeeling Amsterdam van den Nedér- landschen Zionistenbond heet u van harte welkom in Nederlands hoofdstad. Gij strijdt voor de vrijheid der vrouwen. Wij kampen voor de bevrijding van ons Joodsche volk. Vooroordeelen stellen eeuwenlang beiden achter. Al loépen onze doeleinden uiteen, onze driijfveeren komen in menig opzicht overeen. Met groote belangstelling volgen wij uwe verhandelingen, en het voortschrijden van uwe beweging zal onze vreugde zijn. Onder de weinige landen, waar de vrouw bereids haren politieken vrijdom' mocht ver overen, treft men het pas-herboren Finland aan. Ten pijnlijiksten worden wij, Zionisten, getroffen, als wij overwegen, hoe zelfs in dat land, waar de vrouwen reeds hare vrij heid verkregen, de Joden nog steeds van alle politieke rechten zijn uitgesloten. Dit moge u een bewijs zijn, dat uw moei zame strijd zich toch nog vruchtbaarder voe ren laat, dan die van ons, Zionisten. Moge daarom van den aanvang af, de aandacht der vrouwen die van nature weten, wat lijden beduidt bij voortduring gevestigd zijn op de bevrijding van het meest geknechte volk der menschheid. In den naam der Joodsche natie, die reeds in den tijd der Reolvteren geregeerd werd door een vrouw, hoeten wij u welkom in Amsterdam. Tijd regeling. Het Centraal-Oo- mi'fcé tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tijd- regeling heeft een schrijven gericht aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam naar aanleiding van het rapport van de com missie, d'ie de Kamer omtrent dén wette- lijken tijd in Nederland heeft ingelicht. In dit schrijven wordt o.a. nogmaals het argument van de winst aan daglicht bij in voering der Midden-Europeesche tijdregeling nader aangedrongen, en voorts gewezen op uitingen van spoorwegmagnaten in Enge land ten gunste van die tijdregeling. De Stuttigartische Liedertafel zal van 26 Juli tot 1 Aug. a.s. een uitstapje in ons land maken en Rotterdam, Den Haag, Scheveningen ©n Amsterdam bezoeken. De Koningin heeft zich bereid verklaard een zangersgroefc van dit koor op Vrijdag 31 Juli in of vóór het paleis Het Loo in ontvangst nemen. De lustrum feesten teDelft, In een Dinsdagmiddag ten stadhuize te Delft onder voorzitterschap van den burge meester gehouden bijeenkomst van daartoe uitgenoodigden is besloten, aan het Deltfsche Studentencorps geen tegenpartij aan te bie den, doch een geschenk van blijvende waar de, waarvan do vorm nader zal worden be paald. Door de gemeente wordt aan het D. S. C. op 4 Juli een concert aangeboden. Een vorstel ij k faillissement. De Haagsche Courant meldt: In tegenwoordigheid van eenige honder den menschen sportliefhebbers, paarden- handielaars, stalhouders, van Den Haag en uit omliggende plaatsen had Dinsdag in het koetshuis van „Oud-Wassenaar" de pu blieke verkooping van stalonafceriaal uit het faillissement-prins von Bentheim plaats. De minder beteekenende goederen gingen uit-ter-aard vóór; het belangrijkste van de verkooping: vijf indertijd wèl-doorvoedë, thans broodmagere paarden, zouden eerst in het laatst van den middag in verkoop koanen. Er was groote 'kooplust; het meeste ging voor hooge prijzen en werd toegewezen aan den heer Frans Schaap, die uit naam han delde van den gefailleerden prins. Ook enkele der vijf paarden waren na mens den gefailleerde ingezet-: één vos voor f 620. Eén nummer van de in den aanvang bui tengewoon woelige verkooping, zóó woelig dat de verkoopende notaris besloot haar niet langer in het koetshuis, doch voor 't verdere in de buitenlucht te doen plaats hébben wekte niet gering» hilariteit. Het was een „presse-papier" in den vorm van een graf zerk. Het opschrift luidde: Hier ruhen mei- ne Schulden Deze grafzerk, met enkele bijbehoorende boeken (kasboeken?) brachten f 7.50 op. Notaris Stoop leidde de verkooping. H. IJ. S. M. en Z. II. E. 9. M. Naai' wij vernemen heeft de Holl. IJz. Spoor weg Maatschappij tegen 15 Juli overgenomen de Zuid-Holl. Electrische Spoorweg-Mij. Het personeel van de laatste heeft bereids offi cieel beriebt ontvangen dat het dienstver band met die Maatschappij op genoemden datum zal zijn opgehouden, met de toezeg ging dat het in dienst van dé Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij- kan overgaan. De IJmuider-quaestie. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevor dering van de Nederlandsehe Visscherij heeft toezegging gedaan het adres aan de Tweede Kamer, van de afdeeling IJmuiden, inzake de retributie en koopmanskorting te steunen, in afwijking met het college voor dé zoe- visscherij Naar aanleiding daarvan vergaderden gis teren te 's Gravenhage dé vertegenwoordi gers van de IJmuider Vischkandelvereeni- ging, van do Reedersvereeniging en de af deeling IJmuiden dér bovengenoemde veree- niging met het hoofdbestuur bovengenoemd1. Gratieverzoek geweigerd. H. M. de Koningin 'heeft afwijzend beschikt op 'het door den 71-jarigen graanhandelaar F. J. v. R. te Rotterdam, ingediende ver zoekschrift tot kwijtschelding van de nem opgelegde gevangenisstraf- van 14 dagen, waartoe hij door de rechtbank aldaar we gens openbare schennis der eerbaarheid is veroordeeld. Een vrouwelijk trio. Sinds go- ruimen tijd miste de heer Broeokx, firma Leiter-Nypels, Groote Staat, te Maastricht, op onverklaarbare wijze geld uit de brand kast, die in zijn privé-kan boor stond. Zon- 1 dag deponeerde hij in de brandkast 'n ge- merkten rijksdaalder, di|e Maandag weer uit de brandkast verdwenen was. Onmid dellijk stelde de gemeentepolitie 'n onder zoek in, en deed huiszoeking in do kamers van het meidén-personeel. Wel werd er niet de vermiste rijksdaalder gevonden, doch verschillende luxe-artikelen kwamen te voorschijn. In verband met deze vondsten werden gearresteerd de drie gezusters E„ allen bij den heer Broeckx in betrekking, het jongste meisje, 15 jaar, als loopmeisje, de beiden oudsten, reap, van 20 en 22 jaar, als dienstbode. Hefc trio is voorloopig i*i het politiebureau opgesloten. De vermiste rijksdaalder is bij een win kelier in de Groote Staat in beslag geno men, bij wien hij in betaling was gegeven. L. K. Een kind verkocht. Men meldt aan de ,,N. Ct.' het volgende, bijna onge looflijke feit: In de Friesche gemeente H. heeft een moeder een harer kinderen het jongste verkocht aan een kinderloos echtpaar uit den arbeidenden stand voor 40 cent. Pokken. Een lid der bemanning van de opvarend© sleepboot „Union I", vervoegde zich [Maandagavond bij dr. Biegel te Gorinchem, d'ie pokken consta teerde. Op de rivier de Merwede, vóór deze stad, waar de boot- met sleep ligt, zijn alle maatregelen genomen. Een L 1 o y d-k apifcein verdron ken. Volgens een door de Rotterdamscke Lloyd uit Marseille ontvangen telegram, is de gezagvoerder Sharp, van hefc ss. „Rind- jani", bij de Portugeesche kust over boord geslagen en verdronken. Kapitein J. Sharp, die bij de Portugeesche kust over boord sloeg en ver dronk, was de oudste gezagvoerder van de Rotterdamsch© Lloyd en hoopte binnenkort» zijn zilveren jubileum te vieren. Hij word) tot Marseille op zijn reis vergezeld door zijn. virouw en dochter, die dus getuigen waren van het vreeselijk on géi uk. Het ongeluk schijnt Zondag te hebben plaats gehad. Direct werd toen met de „Ser- naphore" naar kaap larifa geseind, doch! dit bericht kwam zeer onvolledig over en werd te Rotterdam ontvangen, juist tijdens de feestviering. Het vermelddë niets anders dan „man oiver boord". Toen de „Rindjaria" te Marseille landde, werd dadelijk uader rapport geseind. Daarop werd kapitein Bakker van de vrachtboot „Malang" der Rofct. Lloyd, die zich juist te Maireeille bevond, diadlelijk telegrafisch met bet commando van de „Rindjani" be last, en vertrok een andere kapitein uit Rot terdam, om de vrachtboot „Malang"- van Marseille raar Rotterdam te brengen. Het onweer. Dinsdagavond zijn te Giesbeek (Geld.) vrouw Van Amerongen en haar kind van 6 jaar, dat ze op de schoot had, door den bliksem doodgeslagen. De vrouw was naar buiten gegaan om naar het weder te kijken. Een elf-jarig kind werd eveneens getroffen, maar niet ernstig. r Onder de gemeente Lathen zijn Dins dagavond 2 veldarbeiders 'door den blik sem doodgeslagen. Dinsdagmiddag sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Geurts te 's Heeren berg. iMan en vrouw werden bei-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2