Bekendmaking. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Van öer Zoo de Jooi Han Opto, Credietbank. vrij gemeubileerd Huis Kind verdrenken. Gisteren middag geraakte een 7-jarig knaapje in de gracht van den Zuid-Weat-Buitensingel, te 's Gravenhage. Een man sprong hem spoe dig na, doch het- kind was reeds verdron ken, toen het opgehaald werd. School- en Kerknieuws. Professor Mac Gillavry. Het was gisteren. 5U jaar geleden, dat prol. dr. Th. H. Mac Gillavry, oud-hoogleeraai aan de rijks universiteit ie Leiden, aan de hoogeschool te Utrecht promoveerde als doctor in de genees kunde. Deze dag ging niet onopgemerkt voor den oud-hoogleeraar, die thans te s-Gravenhage woont, voorhij. Namens de Kon. Academie van Wetenschappen bracht prof. dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen hem de gelukwenschen de faculteit der geneeskunde der universiteit te Leiden liét zien vertegenwoordigen door haren voorzitter en secretaris, proff. W. Nolen en P. C. T. van der Hoeve, terwijl het collegium van het Leid soheStudentencorps zijne groeten liet overbrengen door den lieer J. G. A. de Vos van Steenwijk. De senaat der Utrechtsohe hoogesohool zond schriftelijke gelukwenschen. Het program voor de 28sto jaarlijksohe samenkomst van de Vereend ging voor Hooger Onderwijs op gereformeerden grondslag, te hou den te Leeuwarden op Woensdag en Donderdag den len en 2en Juli a. s., vermeldt, dat Woens dagavond in de Noorderkerk een „Ure des ge- beds'' zal gehouden worden, waarin als voor ganger zal optreden prof. dr. W. Geesink; Don derdag voormiddag algemeene vergadering in liet gebouw der Harmonie, onder leiding van mr. D. P. D. Fabius; des namiddags openbare vergadering met debat, waarin prof. H. H. Kuyper de vraag zal inleiden,,is herstelling van het christelijk karakter der openbare uni versiteiten. in Nederland onder de tegenwoor dige staatsinrichting wenschelijk en mogelijk?' Om 5 uur gemeenschappelijke maaltijd. W ij z i g i n g w e t L. O. Het hoofdbe stuur van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft een adres gericht tot den Minister van Binnenlandsohe Zaken, met het verzoek het initiatief te nemen tot zoodanige wijziging van de wet op het lager onderwijs: lo. dat de jaren voor het voleindigde zevende jaar niet voor de vervulling van een, op een liep a a kien duur vast gestelden, leerplicht worden meegerekend 2o. dat aan Ged. Staten der provinciën, welke hun goedkeuring moeten verleenen. voor den leeftijd, waarop door de gemeentebesturen de leerlingen worden toegelaten op de openbare scholen, ook worde opgedragen <le goedkeu nng daarvan ten aanzien van de bijzondere scholen, met dien verstande, dat bedoelde leeftijd van toelating voor beide soorten van scholen in de zelfde gemeente gelijkgesteld worde. Tentzending per schip. Het comité van de afdeeling het Noorden der Neder 1. Tentzending, bestaande uit de heeren ds. M. J. A. Bouwers, Herv. pred. te Hardegarijp, voor zitter; ds. J. L. Meijer, Herv. pred. te Nijega- Opeinde, secretaris; ds. J. Tons beek, Hei/, pred. te Haulerwijk, penningmeesterds. G. de Wilde, Bapt. pred. te Sneek; iteuze van der Schuit, schipper te Itottevalle; F. van der Wen de, evangelist te Houfcigebage; ds. J. A. Vis- scher, Herv. pred. te Itottevalle, en R. Bijkerk, evangelist te Blesse, heeft, naar het in De Ba nier meedeelt, het volgende plan „We willen met een sahip door het Noorden van ons land, alle plaatsen geleidelijk af. In dat schip hebben we eene tent, die op den vasten wal hier en daar wordt opgeslagen, met permis sie van de autoriteiten natuurlijk, eene tent voor 500 a GOO personen, en dan wordt daarin b.v. gedurende eene week het Evangelie gepre dikt. De predikanten, evangelisten, zangveree- niginigeu en muziekvereenigiugen van alle om liggende plaatsen worden tot medewerking uit- genoodigd, en zonder eene kerk te proclameeren of eene richting, willen wij hongerigen buiten de bruiloitszaal, d. w. z. degenen, die nergens komen, het brood des levens brengen. Ons doel is dus de gemeenten, de kerken, de predikers te drienen, en bovenal zielen te winnen voor Gods Koninkrijk." Aan boord zal ook een bijbelwagen of bij'belkar zijn, die van het schip uit zal rondgaan. Deze wagen of kar zal getrokken worden door een paar honden, die aldus zegt het comité „tevens ons schip mee kunnen vooruit bren gen." Er is reeds een schip voorhanden, ei? twee evangelisten hebben zidh gratis voor de leiding beschikbaar gesteld. rOp den doorreis van Ylissingen naar Nieuwediep arriveerde gisterenmiddag te Utrecht Hr. Ms. kanonneerboot ,,B:»ver" en meerde tegeujover de veldartillerieka- aerne aan den Leidschenweg. Ben oorlogsschip in den Leidschen Rijn is een niet alledaagsch bezoek en lokte vele nieuwsgierigen uit om een kijkje te nemen. Naar men verneemt is het schip op reis naar Nieuwediep om miliciens af te halen. Commandant van den bodem is de luite nant ter zee le klasse A- Nolet. rIn het Centraal Israël. Weeshuis te Utrecht wend Zondag |21 Juni 1.1. gehouden eene vergadering der commissie van toe zicht en eene gecombineerde vergadering van commissie van toetzicht en van regenten. Ingevolge art. 74 van het herziene alge meen reglement der stichting was op 1 Juni 1908 de commissie van toezicht in haar ge heel afgetreden, nadat te voren de noodige verkiezingen voor de samenstel1!ing eener nieuwe commissie van toezicht hadden plaats gehadde nieuwe commissie moet 'be staan uit 35 leden; op heden zijn er nog enkele vacaturen en moeten nog eenige her stemmingen plaats hebben. .Door den heer mr. L. van Lier, voor zitter van regenten, werd in zijne kwaliteit van honorair lid der oommissie van toe zicht, de vergadering geopend. Daarna werd de heer mr. A. Teireira de Mattos, de voorzitter der afgetreden com missie, weder tot voorzitter gekozen en door hem het presidium overgenomen. Vervolgens werden tot leden van het be stuur der nieuwe commissie gekozen de hee ren mr. Bd. Lankhout tot vice-voorzitter, J. van Cleeff Jz. tot secretaris en dr. S. Simons tot plaatsvervangend secretaris. Door de comm. van toezicht werden ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door }>eriodiekc aftreding, herkozen als regenten do heeren mr. L. van Dier, dr. Fh. Kooper- berg, I. van den Bergh, D. Edershaim en mevrouw C. HamburgerNort. Geapprolbeerd werd de benoeming tot regimt van dien heer I. van Gelderen, geko zen door de afdeeling Utrecht der Maat schappij tot Nut der Israëlieten. Do verkiezing van een regent ter voorzie ning in 'bestaande vacature werd aangehou den, In de daaropvolgende gecombineerde ver gadering werd do rekening en verantwoor ding van regenten over 1907, welke door een© commissie uit de commissie van toe zicht was nagezien, goedgekeurd. liet aantal regenten werd bepaald op 16. Het verslag van regenten over 1907 werd uitgebracht en zal nader worden verspreid. Uit het verslag bleek, dat de periodieke bijdragen en de kleine giften voortdurend verminderenwaardoor de finantieele toe stand achteruitgaande is en geen meerdere weezen ter kostelooz» verpleging kunnen worden opgenomen. Door ruime verspreiding van het verslag en het maken van propaganda zal worden getracht de inkomsten te verbeteren. Uit het verslag van den toestand en de lotgevallen in het jaar 1907 van het Wees huis blijkt, dat het aantal verpleegden op 1 Jan. 1907 bedroog 33 j. en 19 m. Opgeno men werden in 1907 6 j. en 1 m., ontslagen 4 j. en 3 m., zoodat op 31 Decemlber aan wezig waren 35 j. en 17 ni. Van de zeven weezen, die opgenomen werden, zijn er vier kosteloos geplaatst en drie tegen een verplecggeld van f 160; van de 32 verpleegden op 31 December aanwe zig werden 30 kosteloos verpleegd, 7 tegen een verpleeggeld van f 125 en 15 tegen een verpleeggeld van f 160. De gewone inkomsten ad f 15,725.44 wa ren ooï' over 1907 niet voldoende om de ge wone uitgaven ad f 18,252 te dekken, of- achoon deze laatste lager waren dan in vo rige jaren. liet nadeelig saldo bedroeg f 2526.56; dit bedrag moest worden gedokt uit de gif ten, welke bestemd waren voor kapitaalvor ming. Het college van regenten verioor in Fe bruari door den dood den heer W. Visser, te Amsterdam, en in Juni den heer E. A. van de Waal, te 's HertogenboschIn de vacaturen werd voorzien door de benoe ming van de heeren D. Meiibergen Jr., te Almelo, en S. de Jong, te Breda. Drie leden van de commissie van toezicht zijn in den loop van het jaar overleden: de heeren M. Wolff en I J. Jaoobson Jr., te Amsterdam, en L M. de Jong, te Arn hem. Verzoek om gratie. Ongeveer li jaar geleden werd aan den aannemer G. Leef lang, te Hilversum, opgedragen don bouiw van een bakkerij met woonhuis aan de St. Annastraat, hoek Anitlhonius Brouwer- straat te Hilversum. Nadat het dag. bestuur van Hilversum de vereischte goedkeuring bad verleend, werd een aanvang gemaakt met den bouw van het perceel. De gezondheids commissie diende toen ©en aanklacht in tegen don heer Leef lang, omdat deze met den bouw van genoemd perceel, in strijd met de wet cp de begraafplaatsen hamd'Clde. Deze be paalt, dat binnen een zekeren afstand van eene begraafplaats niet mag worden gebouwd, on nu stond dit perceel binnen den bepaal den afstand van de R.-K. begraafplaats. De kantonrechter van Hilversum gaf gevolg aan gezegde klacht, en veroordeelde 1en hoer Léeflang in Juni van het vorige jaar tot f 20 boete, tevens gelastende dat het gebouw, dat inmiddels bijna voltooid was, op kosten van den heer Lesflang moest worden afgebroken. Van dit vonnis ging de aannemer in hooger beroep, doch de aiondissoments-rechtbau k te Amsterdam bevestigde in December 190'7 het laatste gedeelte van het vonnis en bracht de boete op f 5 terug. Thans, nu het vonnis in kracht van ge wijsde zad gaan, is door den veroordeelde een verzoek oan gratie bij H. M. de Koningin ingediend, speciaal ten aanzien van dat ge deelte, dat het vonnis, hetwelk de afbraak van het huis op zijne koeten gelast. Het adres wordt gesteund en mede-onder- teekend door een aantal notabelen. Hilversum. In den laats ten tijd hdb- ben in 't Gooi veel fietsdiefstallen plaats Zoo werd er eergisteren avond weder een ge stolen bij den heer S. aan de Tromplaan te Hilversum In den namiddag van dien dag kwam ie mand cp het politiebureau aldaar met esni fiete, die hij gevonden had in het koren na bij den Noodweg achter het Loosdrecktsahe bosch. De politie stelde daar een onderzoek in, met het gevolg, dat toen in dat korenveld nog een fiets werd gevonden. Vermoedelijk zijn dezie beide afkomstig van eenige dagen geleden to Bussum plaats gehad hebbende f ietsdiefsta 1 len Bunschoten. De heer B. J. van Enst heeft', op zijn verzoek, eeirvol ontslag gekre gen als lid der gezondheidscommissie te Baarn Meikersen. De handel in Meiker sen is in de Over-Betuwe zeer levendig. Da gelijks worden duizenden ponden naar En geland en Duitschland verzonden voor do fabrieken. De prijs is op het. «ogenblik 7 cent per i KG. De vrucht rijpt, dank zij het gunstige weer goed aan, zoodat de pluk in de volgende week volop kan ven'wacht worden. De oogst is uitmuntend, qualiteit zoowel als quantiteit laat niets te wenschen. De groote veilingen voor het binnenland zullen eerstdaags beginnen. Enkele rijpe par tijtjes worden verkocht voor 10 a 12 cent per i K.G. Uddel. Bij de oudheidkundige opgra vingen in de Hunnenschans, nabij het Ud delenneer, heeft men, ndet ver onder den grond, een fraaie um gevonden. Nationale Landbouwten toonstelling te Apeldoorn To Apeldoorn zal van Woensdag 26 tot en met Vrijdag 28 Augustus een nationale land bouwtentoonstelling worden gehouden, ge organiseerd door de afdeeling der Geldersch- Overijse'sche Maatschappij van Landliouw en wel ter gelegenheid van de 66e Alge meene vergadering dier Maatschapjij II. M de Koningin en Z. Iv. H. de Prins zijn respectievelijk als beschermvrouwe en beschermheer dezer tentoonstelling opgetre den. Eere-voorzitte» der Regolings-commissie is de heer LI. P. J. Tutein Nol then ius, burge meester van Apeldoorn. De tentoonstelling zal zooveel mogelijk al les omvatten, wat tot hot gebied van den laudbouw behoort of daarniodc in veihand staat, as vee, paarden, pluimvee, produc ten (zuivel e. d.), kunstmeststoffen, land bouwwerktuigen, voederartikelen, bijen, ontginning en grondbewerking, zaden, rij en voertuigen, enz., terwijl de afdeeling Tuinbouw omvattuinbouwzaden, leermid delen, planten, bloemen en tuinmeubelen. Tot heden is reeds voor een bedrag van 6000 gulden aan prijzen 'beschikbaar gesteld, waaronder verscheidene zeer mooie van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling worden cp het schoon gelegen en schaduw rijk terrein aan den Dovonterweg verschil lende feestelijkheden georganiseerd, waaron der een bloemencorso (concours voor de schoonste met bloemen versierde voertuigen van allerlei vorm. ook auto's en rijwielen), concerten, waarop zich eenige gunstig be kende militaire e. a. orchesten zullen doen hooren, etc. Ook wordt op het tentoonstellingsterrein ecu fccstmarkt met tal van attracties inge richt. Op Vrijdag 28 Augustus wordt een groot concours hippique gehouden, onder leiding van jhr. H. A. van Reigersberg Versluijs, stalmeester van H. M. de Koningin. De Koninklijke familie o. a. stelde hiervoor kostbare kunstvoorwerpen beschikbaar De II. IJ. S. M. was zoo welwillend, reductie toe te staan aan de inzenders van vee, goederen enz. bestemd voor deze ten toonstelling. Agenda voor de openbare' vergade ring van den raad der gemeente Amersfoort op Dingdag 30 Juni 1908, des namiddags te half 2 uur. 1Voorstel en nader voorstel van Burg. en Wetihs. tot het geven van eervol out s'ag aan W. Coenen, leeratar aan het Gym nasium en die Hoogere Burgerschool. 2. Benoeming van een leeraar (vast) in de Nederiandsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (vacature-Stokvis) 3. Benoeming van een leeraar (vast) in de Hoogduitsohe taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Bairgerschoo.' 4. Benoeming van een tijdelijk buitenge woon lleeraar in de geschiedenis aan het Gymnasium en vaststelling van diens jaar wedde 5. Benoeming van een .tijdelijk buitenge woon leeraar in de aardrijkskunde aan het Gymnasium en vaststelling van diens jaar wedde 6. Benoeming van een tijdelijk buitenge woon léeraar in die natuurlijke historie aan het Gvmnasium. 7. Benoeming van een tijdeiüjik leeraar in de Nederiandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 8. Benoeming van een tijdielijk leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool. 9. Voorstel van Burg. en Wetihs. tot het niet houden van overga,ngs-examems aan het Gymnasium 10. Rapport en voorstel van Burg. en eblvs. betredtferl c verzcak van oen aantail werklieden- en vakvereenigingen tot het subsiddeeren van vakteekenonderwijs. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres A. C. H,. van der Nagel. 12. Benoeming van een onderwijzer aan de school ,2e soort (vacature Anisauk). lo. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort 'in de Koningstraat (vaca ture Groeneveld) 14. Voorstel .van Burgemeester en Wet houders bot verlenging van het verlof, ver leend aan den onderwijzer P. H. Ermers. 15. Nader voorstel van Burgiemeeeter en Wethouders betreffende de salaris-verorde ning voor het personeel, verlbonden aan het Lager Onderwijs. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van eene wijiziging. vastgesteld in het. Regüement van Orde voor hunne vergaderingen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot 'vaststelling eener Verordening, betreffende de opname en verpleging van lijders aan besmettelijke riekten in de ba rak. 18 Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van H. Meur- sing, inzake het. verkrijgen van eene vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gébruik ter plaatse van ver koop voor Birkhoven. 19. Voorstel tot oubewoonbaarverklaring van het perceel, gelegen aan de Groote-Haag plaatselijk gemerkt no. 31. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres inzake de aan bestedingen van schilderwerken. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien en verkaopen van eenige boomen in het Plantsoen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houder .betreffende machtiging tot het aan gaan van eene tijdelijke geldleening. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven dienstjaar 1907. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tct betaling uit het artikel voor on voorziene uitgaven dienstjaar 1908. 25. Vaststelling van het. oorspronkelijk ko hier der straatbelasting, dienst 1908. 26. Vaststelling van het eerste aanvul lingskohier van de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1908. 27. Voorstel tot het verleenen van afschrij ving wegens vertrek en overlijden, in zake p'aatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1907 en 1908. In de zitting van Dinsd'rga.s. zal aan "en raad der gemeente Amersfoort ter goed keuring worden voorgelegd de volgende ver ordening, regelende de opname en verple ging van lijders aan 'besmettelijke riekten in de daarvoor bestemde inrichting te Amers foort Art. 1. In 'bovengenoemde inrichting wor den slechts lijders aan besmettelijke ziekte opgenomen, die inwoners zijn van de ge meente Amersfoort of aldaar tijdelijk ver- fe'ijf houden. Art. 2. Geen opname geschiedt zonder ver- t gunning van den Burgemeester. Art. 3. De oveibrcnging naar de inridh ting geschiedt door de zorg en op koeten van den aanvrager. ,De diaarboe bestemde brancard der gemeente Wordt daarvoor to hunner beschikking gestéld. Zoo noodig kan, op schriftelijiken last van den Burgemeester, de overbrenging door de zorg en op koeten der gemeente geschieden. Art. 4. De verpleging van min- en onver mogende lijders, ter beoordeeling van Bur gemeester en Wethouders, geschiedt kaste loos. Art. 5. De verpleging van andere dan in het vorig artikel bedeelde personen geschiedt tegen geheele of gedeeltelijke terugbetaling .van de kosten Deze warden bepaald ,per etmaal, een ge deelte Voor een geheel berekend, voor ieder persoon, die in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen is aangeslagen of voor elk lid van oen gcrin, waarvan het hoofd des gcrins in de plaatselijke directe belasting naar het. inkomen is aangeslagen in de 12e-13e klasse 0.50 per dlagin de 14e15e klasse f 0.75 per dag; in de 16e k'aese 1.oer dag; in de 17e klasse f 1.50 per dag; in de 18e klasse f 2.per dag; in dc 19e Masse f 2.50 per dag; in de 20e klasse 3.per dag in de 21ste of in een hoogere klasse f 3.50. Kostgangers worden niet gerekend tot het gezin te belmoren. Voor hem, die of vrijwillig of ter voldoe ning aan eene wettelijke verplichting eene dienstbode in de barak doet opnemen, wor den de kosten bepaald op de helft van het bedrag, hetgeen voor zijn eigen verpleging betaald zou moeten worden. Voor tijdelijk in de gemeente verblijf hou denden worden de verplegingskosten vastge steld door Burgemeester en Wlethouders zooveel mogelijk volgens bovenstaande scliaal Voor het in lid 2 genoemde bedrag wor den niet verstrekt wijn en voedingsmiddelen, niet door den bbhandelenden geneesheer noodzakelijk geachtgenees- en verbandmid delen De lijders worden .behandefid door bun eigen geneesheer. Indien ten behoeve van een .betaJenden lij der extra hulp voor verpleging gevraagd wordt, zander dat de behandelende genees heer dit noodzakelijk oordeelt, worden de daardoor veroorzaakte kosten aan de ge meente vergoed boven de in lid 2 bepaalde verpl egingskoeteu Art. 6. Bij de opname van een lijder, ge noemd in artikel 5, wordt eene verklaring overgelegd van een persoon, die de betaling der kosten op zich neemt en hiervoor, naar het oordeel van Burgemeester en Wetbou ders, voldoende gegoed is. De kosten, ver sahuldiigd volgens artikel 5, worden ma af loop van iedere week ten kantore van den gemeente-ontvanger voldaan Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, vooruitbetaling te erisclien Art. 7. Geen bezoekers van verpleegden worden in de inrichting toegelaten zonder schriftelijke vergunning van den Burgemees ter De vergunning wordt niet vereisoht voor geneeskundigen en geestelijlken. Art. 8. Ieder lijder moet de inrichting verlaten wanneer ide Burgemeester dit be veelt, op verklaring van een gemeente-ge neesheer of gemeente 'heel- en verloskundige, dat de toestand vai\ den lijider rich niet te gen vertrek verzot. De lijder en de behandelende geneesheer zijn verplicht, op verlangen van dén Burge meester, aan oen gemeente-geneesheer of ge meente heel- en verloskundige de gedegen heid te gven zich een oordeel over de riekte te vestigen en hem zooveel mogelijk behulp zaam te zijti in het vestigen van dat oor deel. Raadsvergadering van 30 Juni 1908. Lijst van aanbevelingen No. 2 van die agenda. Leeraar (vast) in de Ned. Taal- en Letterkunde aan Gymna sium en Hoogere Burgerschoolno. 1 A. J. de Jong, leeraar aan de Rij(ks H. B. S. te Winterswijk; no. 2 B. 11. Pöteri, tijdelijk leeraar aan dc Rijks H. B. S. te Leeuwar den. No. 7 van de agenda. Tijdelijk leeraar Ned. Taal, en Letterkunde aan de Hoogere Burgerschool no. 1 B. H. Peteri, tijdelijk ieeraar aan de Rijks H. B. S. te Leeuwar den no.2 N. J. J. de Voogd, leeraar aan de H. B. S. te Zaandlam. No. 8 van de agenda Tijdelijk leeraar wiskunde aan de Hoogere Burgerschool no. 1 J. M. Sweep, leeraar aan de Bijaon- dene H. B. S. te Voorschotenno. 2 J. H. Roog, leeraar Electrisch Technische school te Amsterdam- no. 3 II. F. C. Bos, tijde lijk leeraar aan de II. B. S. te Zutfen. Heden voormiddag kwanten hier door de stal en de batterijen van de 1ste afd1. le Reg. veid artillerie uit. Utrecht, op marsab uaar de legerplaats bij Oldebroek. In Ntjkerk zai nachtkwartier worden ge houden. De prijzen voor de goede oplossingen zijn na loting toegekend aan J. Bloem, Regentesselaa.il 6E. P. Oou- vée, K. Bergstiaat 11; Wilhelm Heister kamp, K. Bergstraat 26Jules Hoog, Utr. weg 76 HilLie van deT Horst Bisschopweg 28; G. J. van den Bovenkamp, Utr. straat- weg 10; A. Becking. Schimmelp.straat 15. De prijzen zijn heden verzonden. Praktische Reclame. Iu ora ven dolgejaagden en door reclame overver- moeiden tijd, is het ontegenzeggelijk een groote kunst „praktische, doelmatige recla me'' te maken, die, rekening houdend met de prikkelgovoeligheid. van den mensoh, niet. stelselmatig vermoeit en verveelt door schreeuwende kleuraffidhes eu kakelbonte reclameplaten of vnurknetterende annonces, dooh weike door. nuttigheid en humorisme die affectie en kooplust weet op te dringen, wel'ke beoogd wordft. De Solo-fabrieken der N. V. Ant. Jurgens' Margiarinefabrieken te Oss, bekend reeds door de reusachtige recla me, die rij sedert jaren maakt voor haar standaard-merk „Solo", stelde ons in de gelegenheid den geheelen omvang barer nieuwe reclame irl. den Solo-spreekwoorden- wodstrijd na te gaan. Deze gro-otach opge zette reclame mag wel een „Unicum;" ge noemd worden. Het is een der meest onder houdende en leerrijke reclame s, welke wij, in den kaatsten tijd zagen. Zij bestaat uit humoristische geïllustreerde spreekwoorden- plaatjes, waarbij, aan de hand van passenden tekst, het daarop betrekking hebbemle Iïol- la ndsohe spreekwoord) moet worden gezocht. Onmogelijk kunnen wij' hier deze reclame uitvoerig bespréken, mede ook in verband met dé oplossingen der plaatjes. Wij verwij zen daarom onzen lezers naar achterstaan) le annonce. Speciaal ocMer meenen wij er nog de aandacht op te moeten vestigen, dat deze reclame een gunstige gelegenheid biedt om1 op eenvoudige en omdterihouidiende wijze den] kindieren de meest bekende Hollaudsdhe spreekwoorden te leeren en uit te leggen, terwijl bovendien het kleuren der plaatjes op zich zelf reeds een aangename tijdpas- seering is. Aangezien elk deelnemer aan diezen wedstrijd voor dezelfde premie in aan merking komt en er tevens een extra, premie voor do kinderen aan venbonden is, alsook om haar oorspronkelijkheid! en echt Hol- landsch karakter, zal deze reclame zonder twijfel succes hebben. De temperatuur van het water in de zwemschool op Zaterdag 27 Juni, des mor gens 7 uur, was 66 graden Fahrenheit. Een bewoner van de Koningsstraat, die zich op den Hei 1 igenbergerweg bij Ran denbroek bevond, werd gisteren door een plotselinge ongesteldheid aangegrepen, zoo- dat hij per brandc&rd naar huis gebracht moest warden. Naar wij vernemen rijn de predik beurten voor Zondag 28 Juni als Volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijer* Remonstranteohe Kerk. Voorm. 10£ uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Loge-gebouw v. Persijnstraat no. 1. Voorm. 1U| uur, ds. P. Oosterbaan te Hilversum. Geref. Kerk (Langegracht.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. 'a Avonds 5£ uur, ds. Donner. Geref. Kerk. (Zuidaingel). Voorm. 10 uur, ds.*Teerink. 's Avonds 5£ uur, ds. Teerink. Vrije Geref. Ged. Voorm. 9£ uur, lezen. 'a Avonds 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente, Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9| uur en 's alv. 5^ uur, dr. de Bruin van 's Gravenhage. Burgerlijke stand. Van 18 tot 24 Juni 1908. Geboren: Johanna Arnolda Carolina, d. v. Ge tardus Johannes Hendrik us Ben ders en Carolina Paats; Jan, z. v. Coenrtaad Eijkelbcom en Evertje de Graaf; Jacob, z. v. Lu bert us Hartsuiker en Hendrik a Kuit; Cornelia, Johanna, d. v. Johannes Löanardus Antonius Verweiji en (Oaitrina A'diriana van de RietPetrbnellla Duifje, d. v. Cornélis Kaaijk en Trijntje Nanning Nico, z. v. Gerardus Drieeman. en Johanna WilheOmina de Gooyea*; Simon, z. v. Douer Meijer en Doortje Prins; Timotheus Arnol- dus, z. v. Arnoldus Schimmel en Bartha van BeélcMiaria Hend'rifca, d. v. Theodo ras van 't End en Heiltje Ruizteudaal. Ondertrouwd: Theodoras van do Waal en Sophia Jdhanna Jaooba Blom Hendrik Péter van Burgsteden en Willhél- anina BouwmanJan Jel torna en Elisabeth Keizer; Evert Kioofl en Alidta Johanna van DijllHendrik Johan Vottewinked en Fre- driko Casparine Heuriëtte Koensz; Herman Dutilh en Fenna Wilhjeflminia Zeper. iG e t r o u w id Adrianus Henricus Jaco bus Maria Schelle kens en Theresia Ca,t,ka rma Maria Josephina AdamHendrik Ja cob van Rijssen en Cairmencita Irene Marie baronesse van Boeeop; Georgius Evertson en Elisabeth HeereAart Berendse en Lam bert,a Hannesse. Overleden: David Kraan, 49 jaar, eclitrg. van Lucia SipsLena Tomtmel 4 w. Berendina Johanna, Maria Clasina de Vries, 7 mnd.Frederik Meijer, 8 w. Elisabeth V eenend aal, 53 jaar, wed. van Rijk van Putten. Hedon overleed te Utrecht, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder Behuwdmoeder en Grootmoeder, Mevr. de Wed' D. STEINBÜCH, gel], c. J. L. SCHALUG. Uit aller naam, W. J. STEINBÜCH. Anitt sfoort26 Juni 1908. Eenige Kennisgeving. Bezoeken van rouicbe- klag kunnen niet worden afgewacht. Ka88*ere. ('omuilgiionniïlrs in Effecten. Westsingel 43. b/d. Varkensmarkt. Effecten - Coupons. Prolongatiën - Wissels. Verstrekt geld van af f 230.— zon der Levensverz.bill- rente en voorw. Aflossing 's weeks en 's maands. Geheimh. br. onder No. 56. aan HEIDMAN's Boekh.Torenstraal 37's Hage. Door stil te gaan loven wordt een flinke Zaak in Fruit en aanver wante Artikelen ter overname aangeboden, zeer geschikt voor uiibrcitliugop een der beste standen van den llaag;, flink ruim HUIS. matige huur, bewijzen van omzet voorhandongeen tusschenpersonen. Br. No. A 5047 bur. Haagsche Courant, den Haag. Te Katwijk aan Zee is met 1 Juli te huur. onmiddellijk bij de Zee, een met Erf, Gas- en Waterleiding, f 100 a f 150 per m. Voor hot geheele seizoen bill, cond Te bevragen J. v. d. STAR, Duinoord, aki of „Swaenenvecht". Zuilen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3