Maandag 29 Juni 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. O"18 Js»a/'jg*&«sgg« ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Ad verten tiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens otf de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Schietoefeningen. De Burgemeester van Amersfoort 'brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mede- deekng van den Minister van Oorlog, op 3 Juli en zoo noodig op 4 Juli e.k. een schietoefening zal worden gehouden op het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 en 15 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort, begrensd aan de N.-zijde door een lijn vanaf het fort in de richting N. N.-W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en een lijn in de rich ting Z.-VV. van het uiteinde daarvan. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens een uur voor den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Amersfoort, 27 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd1, WUIJTIERS. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, brengt ter voldoening aan de aanschrijving van deu Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 24 Juni 1908, 4e afdeeling no. 3369/2314, ter kennis van belanghebbenden., dat in de gemeente de Bilt een geval van Milt vuur is voorgekomen. Amersfoort, 27 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht Spoorwegpolitiek in Frankrijk. Het heeft in de laatste dagen der vorige week gespannen in den Franschen Senaat. De Kamer had de beraadslaging over de inkomstenbelasting, waaraan ziji nu reeds maanden lang bezig is, gestaakt, omdat de tegenwoordigheid van de ministers gevorderd werd in het Luxembourg, waar over een hoofdpunt van het regeeringsbeledd slag ge leverd weird. In dien slag is het ministerie overwinnaar gebleven, maar het heeft slechte een haar gescheeld; in de beslissende stem ming, waarbij dè regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, was de verhouding dier stemmen 128 tegen 125. Het is een oud strijdpunt op het gebied der spoorwegpolitiek, waarover dieze strijd liep. De regeling van het spoorwegwezen in Frankrijk is van zeer ouden datumzij da teert uit den tijd der Juli-monarchie. Bij eene wet van 1842 is de aanleg van het spoorwegnet in Frankrijk opgedragen aan zes groote maatschappijen, die ieder conces sie kregen voor een deel van het Fransche gebied. Het zijn de Ouest, de Nord, de Est, de ParisLyonMéditerranée, de Midi en de Orleans. De naimen duiden aan welk gedeelte van het land deze maatschap pijen bedienen, althans wat de vijf eerstge- noemden betreftalleen wat de Orleans be treft is dat niet op het eerste gezicht merk baar. Het net van de Orleans omvat het midden van Frankrijk met eene lijn van Parijs naar Bordeaux ais westelijke grens, maar bovendien eene vrij smalle strook, van Tours naar Nantes en Saint-Natzjaire en ver der naar het noordwesten tot aan Brest. Van veel jongeren datum is een net van staats spoorwegen op een beperkt gebied, dat een driehoek vormt, ten noorden en ten oosten begrensd door het giebied van de Orléans en ten westen door de zee. Van het geheele spoorwegnet maakt het net van staatsspoorwegen slechts een be scheiden deel uit. Den 3' en December 1906 waren er 40,005 KM. spoorwegen in exploi tatie en daarvan waren slechte 2900 onder het beheer van den staat. Maar de naasting van de spoorwegen door den staat is een oud nummer op het programma van de ra dicale partij,, die de kern uitmaaikt van de meerderheid waarop het tegenwoordige ka binet steunt. Als eerste stap om tot de uit voering daarvan te geraken, is het wetsont werp aan te merken, dat strekt om aan de regeering machtiging te verleenen, onderhan delingen aan te knoopen met de Ouest over de naasting van haar bedrijf. Dat wetsont werp is in 't laatst van 1906 door de Kamer aangenomen en was sedert bij den Senaat in overweging. De Senaat heeft zjch daar mee niet gehaast. De commissie voor de spoorwegen heeft van de Kamers van koop handel adviezen ingewonnen en heeft de financieele commissie verzocht eene studie te maken van de financieele zijde van het naas- tings-vraagstuk. Het neeft daardoor ander half jaar geduurd, voordiat dè zaak in open bare beraadslaging kwam. Daarbij is de gewichtige strijd gestreden, waarvan wij hierboven gewaagden. De beide commissiën concludeerden tot verwerping van he<t wetsontwerp. Maar den bestaanden toestand ongewijzigd handhaven wilden zij toch ook niet. Zij stelden daarom voor, de regeering uit te noodigeu tot het voeren van onderhandelingen met de beide betrokken spoorwegmaatschappijen om een beter afge rond staatsspoorwegnet te krijgen. Dat net zou daardoor uitgèbreid worden tot 3900 K.M., en eene eigen verbinding krijgen met Parijs. Dit tegenvoorstel is echter verworpen, met drie stommen meerderheid. Daarmee was de weg gebaand voor de aanneming van het wetsontwerp, wiaarvan het eerste arti kel met 151 tegen 116 stemmen is goedge keurd. Met ongeveer gelijke meerderheid (155 tegen 118) werd den volgenden dag het geheele wetsontwerp aangenomen, na dat de regeering had toegestemd in eene wijziging van art. 2 in dier voege, dat nu i6 bepaald, dat door eene wet, in plaats van bij besluit, de financieele maatregelen zul len worden vastgesteld, bestemd om te voor zien in de kotten, voortvloeiende uit de naas ting en uit de voorloopige exploitatie van het. net, totdat de bijzondere wet over de inrichting en het bestuur van het nieuwe net van staatsspoorwegen zal zijn afgekon- digd. De regeering is nu dus gemachtigd over te gaan tot de naasting van het bedrijf van de Ouest. Het thans door die maatschappij geëxploiteerde net zal wordeu ingelijfd bij bet staatsspoorwegnet, dat daardoor een omvang zal krijgeu van 8750 K.M., d. i. een vijfde van het geheele Fransche spoor wegnet. De voorwaarden van de naasting zullen het parlement nader moeten bezig houden. Het is slechts een beginsel votum, dat de Senaat heeft uitgebracht, maar de beteekenis daarvan is, dat nu de eerste stap is gedaan om het bestaande spoorwegstelsel geheel te veranderen. Van de ze3 imaat schappijen, waaronder het spoorwegnet nu verdeeld is, aal een verdwijnen, on het net van staatsspoorwegen, dat tot dusver haast niet meetelde, komt nu met 8750 K.M. op gelijken voet te staan met de overblijvende netten. En daarbij zal het wel niet blijven; er is geen groote voorspellingsgave noodig ötn te prcfeteeren, dat op dezen eersten stap anderen zullen volgen. Wanneer de staat door naasting in het bezit gekomen io van het bedrijf van een der groote maatschap pijen, die nu het spoorwegnet exploiteertr.j dan zal hij, wat de andere maatschappijen betreft, wel niet daarmee wachten, totdat tusschen de jaren 1950 en I960 hare con ces siën zijn a-fgeloopen. Duitschland. Bij den Duitechen rijksdag is een ver zoekschrift ingediend tot het verkrijgen van volledige Zondagsrust. Dit pititieonnement is op touw gezet door de Duitsch - national© liondeHsbedieaudon-vereenigjinghet is on- derteekeind door 103.403 handelsbedienden, 15.880 vrouwelijke bedienden en 9187 zelf standige kooplieden. B e r 1 ij n, 2 7 Juni Het huis van af gevaardigden heeft bij aocl mat/ie benoemd tot voorzitter von Kroecther, tot eersten on dervoorzitter Prosate en tot tweeden on dervoorzitter Krause, die ook in het vorige huis deze waardigheid 'hadden vervuld. Bij de Beiersclie Kamer van afgevaardig den is oen wetsontwerp ingediend tot in voering van het evenredigheidskiesrocht voor de gemeenteraden in de gemeenten met meer dan 4000 inwoners. De bijzonder heden vooi de uitvoering van het evenre digheids-kiesrecht zullen bij koninklijk be sluit geregeld worden. Heden begint voor de rechtbank van ge zworenen te Berlijn het proces, waarin vorst Fhidip Eulenburg zich wegens meineed en pcging om tot meineed te verleiden, heeft te verantwoorden Vermoedelijk zal het pro ces geheel met gesloten deuren gevoerd worden i De meineeden, waarvan vorst Eulenburg beschuldigd wordt, zijn gelegen in twee on der eede afgelegde verklaringen. De eene werd afgelegl in het strafproces Moltke- Harden het vonnis waarbij Harden tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, steunde voornamelijk op de door Eulenburg als getuige afgelegde verklaring. Ook in het proces van den rijkskanselier vorst Bülow te gen Brand trad vorst Eulenburg als getuige op en verklaarde, dat hij nooit in zijn leven handelingen gepleegd had, die bij art. 175 van het Duitsche strafwetboek strafbaar zijn gesteld. De strafvervolging tegen vorst Eulenburg is ingesteld op grond van 't geen aan den dag gekomen is in het voor het Schöffengericht te Münohcn gevoerde belce- digingsproces van Harden tegen den dag bladredacteur Staodeledaarin verklaarden twee getuigen, de melkhandel aar Riedel en de visscher Ernst, dat vorst Eulenburg in de tachtiger jaren van de vorige eeuw te Münohen handelingen van homo-seksueelen aard met hen had gepleegd. De aanklacht wegens poging om tot meineed te verleiden, berust op een brief, die door vorst Eulen- burg aan Jakob Ernst gesohreven is. Vorst Eulenburg heeft jaren lang het bij- zonderc vertrouwen van den Keizer geno- ten, die hem" in 1898 in den erfolijken vor- 1 stenstand verhief en hem in 1900 tot erfelijk j Md van het Pruisische heerenhuis benoemde. Van 1894 tot 1902 was hij gezant van het Duitsche hof te Weenen. De uitslag van dit proces aal van invloed zijn op het tweede strafproces in de zaak Moltke-Harden, dat zal moeten gevoerd worden, nu het Reiohsgerioht het in het eerste proces gewezen vonnis heeft vernie tigd. Wanneer vorst Eulenburg, die in het eerste proces de hoofdgetuige tegen Harden is geweest, wegens meineed veroordeeld rdb, dan is het te verwachten, dat het nieuwe proces tegen Harden althans niet mot zijne veroordeeling tot gevangenisstraf rad eindigen. Frankrijk. Bij de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp tot naasting van het net der Wester spoorwegmaatschappij, weid door 16 leden van den Senaat, waaronder de ge wezen minister-president Combes, de verkla ring afgelegd, de door hen over het voor stel tot verdaging der beslissing uitgebrachte stem verkeerd was vermeld; zij hadden ver meld moeten worden ouder de tegenstem - ers of onder de onthouders, in plaats van onder de voorstemmers. Wanneer men met deze verklaringen rekening houdt, dan zou de meerderheid, die het verdagingsvoorstel, waarbij de regeering de kabinetskwestie ge steld had, verwierp, niet 3 maar 19 bedra gen hebben. Het geval is te verklaren uit de in de Fransche Kamers bestaande gewoonte, dat voor afwezige leden door anderen wordt ge stemd. Italië. Rome, 28 Juni. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in deu Senaat verklaarde minister Tittoni, dat de richting van de politiek onveranderd 'bleef. Hij deelde mede, dat hij een Grcen- b V over Marokko zal indienen en bij de hervatting van den parlementairen arbeid stukken betreffende de Haagsche conferentie zal overleggen. De begrooting werd goedge keurd. Spanje. Op hot marktplein te Barcelona is Za terdagmorgen een bom ontploft, die aan zienlijke materieel e schade aanrichtte. Was dit een uur Latei- geschied, als de markt in vollen gang was, dan zouden er vele sd'chtoffers gevaClen zijn. In de buurt werd nog een tweede bom gevonden. De bevol king uiterst opgewonden over het weder verschijnen van de bomaanslagen. De Epooa noemt aan, dat er verband bestaat tusschen dezen aanslag en de welldra te verwachten uitspraak in revisie in heb terroristenpro^s tegen don verklikker Ruil en zijne familie. Barcelona, 28 Juni. Heden avond is een nieuwe ontploffing voorgekomen in een urinoir op de avenue RaimbLa Flores. Twee personen werden gewond, waaronder een ernstig. Tweede telegram. Een agent van politie, die bij de ontploffing van de bom was gewond, is in het hospitaal overleden. Hongarije. Budapest, 27 J uni. De Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging van het roclit op alcohol met 40 pet. aangenomen. Op voorstel van minister-president We- korle zal in de volgende zitting het door hem ingediende wetsontwerp op de arbei derswoningen worden behandeld. De minister-president zal een krediet van 12 millioen aanvragen, teneinde onmiddel lijk te Budapest met openbare werken te kunnt beginnen. Rusland. Pet ers burg, 28 Juni. De Ozaar en de C'zarina zijn heden namiddag naar Peter hof teruggekeerd. Petersburg, 27 Juni. De Rijks raad hoeft met 113 tegen 85 stemmen de gelden toegestaan voor den aanbouw van vier nieuwe pantserschepen, die de Doem a had geweigerd. Bulgarije. Sofia, 28 Juni. De vorst opende he den de buitengewone zitting van de Skoepschtina. In zijne rede vestigde hij de aandacht van de afgevaardigden op de maat regelen, die strekken om den financieelen toestand te bevestigen, door de belangen van de verschillende standen met elkaar te verzoenen. Onder de verschillende wetsont werpen, die zullen worden ingediend, wordt vermeld dat van eene wet tot verzekering van de vrijheid der pers. "Vat de buitenlandsche politiek betreft, zeide de vorst, dat de regeering al hare krachten zal aanwenden om de goede betrok kingen, die bestaan, inzonderheid met de naburen, te behouden en te bevestigen, mits de rechten en de economische 'belangen van Buigarije niet worden geschonden. Montenegro. Cettinje, 28 Juni. In het bom- proees zijn de beschuldigden Vasso, Gioiella- wit&ch en Woiwowitsch ter dood veroor deeld. Marokko. P a r ij s, 2 7 Juni. Volgens een nota van Havae zaju geruclvten, als zoude Ab- del Aziz aan de Fransche regeering hebben verzocht hem drie millioen te leeneu ter le- niging van den nood waarin hij verkeert, getheel ongegrond. De regeering heeft geen enkel verzoek van dezen aard ontvangen. De Ma rok kaansche roovers, die den En- gelschm-a» Kennedy gevangen hebban geno men, eischen 150.000 dollars losgeld. De Britsche legatie weigert, ingevolge de instruction van de regeering te Londen, kennis te namen van deze voorwaarden, maar doet overigens haar best om de los lating van Kennedy te bewerken. Ptrxlë Teheran, 27 Juni. Ie minister van financiën en zijne familie hebben de wijk genomen in het Italiaanse he gezantschape- gebou-w, eenigi© parlementsleden in het Fransche, een aantal vluchtelingen in het EngelscLe. Met de vernieling van het par lementsgebouw wordt niet verder voortge gaan d« Sipahsalar-molkee is ongeschon den Par ij s, 27 Juni. De gezant van Per- zië te Parijs heeft een afschrift ontvangen van de proclamatie, die de sjah van Perzië tot zijn volk heeft gericht. Hij zegt daarin, dat iedereen heeft kunnen zien, dat tallooze politieke clu'b6 zich mengden in de bestuurs zaken van het land en dat het voor de re geering onmogelijk geworden was, den gang van de zaken behoorlijk te verzekeren, om dat deze clubs zich daarvan hadden meester gemaakt en ze naar hun goeddunken meen den te kunnen regelen. ,,De pers en de volksredenaars maakten den toestand nog moeilijker door den steun, dien zij aan de clubs schonken; de teugels van het bewind waren in handen van een zeker aantal in- tellectueelen en daar ook het parlement deze c'ubs steunde, bleven al onze pogingen om de clubs hunnen plicht te doen begrijpen vruchteloos. Gedachtig aan onze plichten jegens ons bemind volk, waren wij genood zaakt om in het belang van de algemeene veiligheid de aanstichters van de ongeregeld heden in hechtenis te nemen; het parlement nam hei echter in bescherming en een ge deelte der schuldigen zocht een toevlucht in het paleis der volksvertegenwoordiging, rich- te barricaden op en maakte gebruik van ge weren en bommen tegen het leger. ,,Mei het oog op dezen stand van zaken hebben wij het onzen plicht geacht heden het parlement te ontbinden en te bepalen, dat de nieuwe verkiezingen binnen drie maanden zullen plaats hebben." Tabriz, 28 Juni. De onlusten zijn weer begonnen, om wraak te nemen over de plunderingen gedurende twee volle dagen. De reactionairen drongen in de wijk binnen Zaban en doodden twee van hunne tegen standers. Een van de beide lijken werd door de bloedverwanten door de geheele stad ge dragen om het volk op te hitsen tegen de reactie. De opgewondenheid onder de par tijen is zeer groot. Voor het oogenblik heb ben dè christenen niets te vreezen, maar de nijveren en handelaars hebben veel geleden door daden van roofzucht. Petersburg, 28 Juni. De avond bladen bevatten een telegram uit Tabriz, meldeude dat het volk een aanval heeft ge daan op 't arsenaal. De aanval werd terugge slagen na een lang gevecht, waarin vele doo- den en oerwouden vielen. Gewapende benden trokken plunderende door de stad. Tabriz, 28 Juni. Het vuren hield aan van gisterenavond tot lieden middag. Het gepeupel, dat de madht in handen heeft, plundeade gisteren het arsenaal en nam ge weren en patronen weg. De revolutionairen antwoordden op de gisteren gepleegde gru welen, door op wreede wijze den broeder van een invloedrijk persoon, die gevangen was, ter dood te brengen. De toestand van de stad is kritiek, de bazars zijn gesloten. Midden-Amerika. New-York, 27 Juni. Een telegram uit El Pare bericht, dat volgens tijdingen nit Mexico een troop Mexicaansche atnwen- telingsgeeinden Vrijdag morgen Los Vacas heeft aangevallen. Het garnizoen bood krachtigcn tegenstand40 a 50 personen wei-den gedood aan beide kanten. De offi cierswoningen zijn afgebrand. Een nieuwe uitbarsting wordt gevreesd. Een telegram uit de stad Mexico houdt in, dat in d© regeringskringen wordt ver klaard, dat de aanvallen op Viesca, waar de gevangenen bevrijd werden en de stad werd geplunderd, en op andere plaatsei door roovers werden uitgevoerd, niet door r«'vol utionairen Allerlei. vOp heldhaftige wijze heeft bij Rome een moeder haar leven gewaagd, omdat van 'haar kind te redden. Toen een trein met volle vaart aan kwam rijden, zag de vrouw van een wisselwachter tot haar groo te n schrik, dat haar lrind op de spoorbaan speelde. De trein was Slechte eenige honder den meters van de plaats af. Zij sprong toe, greep haar kind bij de kleereu en slinger de het over den spoordijk. De locomotief van den trein zou de moeder ongetwijfeld vermorzeld hebben, wanneer zij niet de te genwoordigheid van geest bezat, om zich aan de buffers vast te klemmen. Zoo werd zij nog twee honderd meters voort gedragen voor de trein stopte. De vrouw werd half bewusteloos uit haar vreeselijken toestand bevrijd. Toch had zij slechts geringe kwet suren opgeloopen. Haar 'kind was geheel ongedeeld vIn de puduhoopen van het Tiroolsche dorp Zirl heeft men Vrijdag den zevenden doode gevonden. Er worden nog verschei den anderen vermist, die vermoedelijk zijn omgekomen. O OST-INDIE. Da gisting ter Sumatra's Westkust. Blijkens een uit Nederlandeeh-Indië ont vangen telegram werd op 26 dozer een aan val op het bivak te Boea (Padangsche Bo- venJlanden) afgeslagen, waarbij de aanvallers 17 dooden bekwamen, terwijl onzerzijds geene verliezen werden geleden. De Staatscourant van Zondag 28 en Maandag 29 Juni bevat o. m. de volgende Kon besluiten benoemd tot commisBaris van politie te Zaandam H. Muller, inspecteur van politie te Utrecht; benoemd tot commissaris van politie te Groningen H. F. van Rosmalen, thans te Vlaardingen benoemd tot adjudant bij het regiment grenadiers en Jagers de le luitenant \V. G. van Hoogenhuijze, van het korps benoemd tot provinciaal adjudant in Friesland bij den provincialen staf de lui tenant-fkolonel jhr. A. J. B. Six, van het 2e reg. veld-artillerie benoemd bij den plaatselijken staf tot plaatselijk commandant te Utrecht de lui tenant-kolonel R. Willems, van het 7e reg. iufanterie. De gewone audiëntie van den minis ter van Oorlog zal op Donderdag 2 Juli eerstkomende niet plaats 'hebben. Baron Marelxall de Bieberstein, eerste gedelegeerde van Duitschland ter jongste Vredesconferentie, is Vrijdagavond weer naar Duitschland teruggekeerd, waar hij ©enigen tijd op zijn landgoederen in Baden zal gaan doorbrengen. De leden van de Duitsche legatie en de gedelegeerden van Oostenrijk en van Italië ded hem uitgeleide. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbendendat Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" 26 dezer te Cura$ao is teruggekeerd. Blijkens bij het departement- van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser dekschip „Fkiesland", onder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, 27 dezer te Algiers aangekomen. Een mogelijke maritieme demonstratie Onder dlit opschrift schrijft de N. R. Ot Het is niet ondenkbaar, dat onze regee ring in verband met de uitdagende hou ding, door President Gastro van Venezuela tegenover ons aangenomen, haar toevlucht zou moeten nemen tot eene maritieme de monstratie. Mocht het daartoe moeten ko men, dan zal de maritieme macht in over eenstemming moeten zijn met het te berei ken doel. De ondervinding, opgedaan met ons „machtsvertoon", door de Utrecht en de Koningin Regentes in 1902 uitgevoerd, heeft afdoende aangetoond, dat men met. een tweetal schepen niet behoeft- aan te ko men, om aan de Venezuelaansche regeering ontzag in te boezemen en voldoende kracht bij te zetten aan de te stellen eiechen. Met het oog op afwezigheid voor kolen - laden, periodiek dokken en andere verrich tingen. die een modern oorlogsschip niet immer beschikbaar voor den eigenlijken dienst doen zijn, wondt een viertal schepen wel-als een minimum beschouwd voor eene maritieme demonstratie, wil men de zeker heid 'hebben, dat immer eene divisie van drie schepen voor het doel beschikbaar is. Op dit oogenblik is één schip, nl. de Gel derland, een kruiser, bemand met ongeveer 320 koppen, in West-Indie aanwezig. In de Europeeêclie wateren zijn voortsde krui ser Friesland, het zoogenaamde vormings- sohip, dat met adelborsten van bet Insti tuut te Willemsoord en met jong volk, af komstig van de opleidiug voor jongens, in de Middel! a ndsohe Zee is, doch spoedig naar Engelsche en Noorsche havens komt, en de panteerscheipen Hoemskerek en Piet Hein. Dit laatste schip heeft eene bemanning, die voor een goed deel uit zeer jong volk lichtmatrozen afkomstig van de opleiding bestaat en de Heemsikerck dient voor de oefeniug van een deel der zeemilitie. Vóór eventueel vertrek naar West-Indië zouden de drie genoemde schepen de militie en een deel der aan boord zijnde jeugdige schepelingen togen wat oudere en meer be varen en geoefeude mannen moeten verwis selen. Dit zou nog al inspanning kosten, want, zooals bekend is, men heeft geen overvloed van bevaren matrozen. Buiten dienst, doch voor spoedige indienststelling gereed, is de kruiser Utrecht, die volgens de begroot ing voor 1908 bcotemd is om an October a.9. in dienst te komen en de Gel derland in de West af te lossen. 0<>k 1 f antserschip Evertsen is buiten

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1