Uit den omtrek. rochteilijtce col logee en daarmede verband houdende wetsontwerpen. Do heer De Savornin Lobman deelt mcdo tegen het wetsontwerp te zullen stemmen en wel omdat hem ter oore is ge komen, dat bij aanneming van het wetsont werp 8 van de 14 leden van den Hoogen Raad hun ontslag zullen nemen, hetgeen zal leiden tot desorganisatie van onze recht spraak. In stemming gebracht wordt daarna het wetsontwerp aangenomen met 49 tegen 21 stemmen. Nog enkele kleinere wetsontwerpen wer den hierna aangenomen Besloten wordt zoo noodig Dondcrdag- avond en Zaterdag te vergaderen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 1 Juli bovnt o. m. de volgende Kon. beslui ten benoemd bij den staf der genie tot majoor de kapiteins G. C. Makkink on J. W. Roo- lofs Valk, van den staf; op verzoek eervol ontslagen wegens hoo gen leeftijd do commies aan het departement van oorlog, H. C. van Oij benoemd tot commissaris van politic te Gouda A. Berbheux, inspecteur van politie aldaar benoemd tot burgemeester van Nocrritter P. M. H. Briessens; tot gedelegeerde op liet Oriëntalisten Con gres to Kopenhagen dir. J. J. M. de Groot, hoogleeraar te Leiden, met intrekking van do benoeming van dir. M. J. de Goeije; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Lemmer K Roodzaiid, telegraaf-cOmmies 2e klasse. tor vei vanging van den lieer jhr. mr. I S. M. S. de Savornin Lokmanaan wie® bij Kon. besluit van 27 April 1908 no. 43 op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 190S een eervol ontslag is verleend, benoemd tot i voorzitter van de Ailgeanoone Rekenkamer do heer J. L. Le Bron do Vexela, zulks met ingang van laatstgemeld© dagtoeko- ning. benoemd voor het tijdvak van 1 September 1908 tot en met 31 Augustus 1909: tot leer aar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Roermond, L de Jong, te Leiden, en P. van dor Eist, te 's-Gravenhage tot looranr aan de Rijks-hoogere burgerschool to Ziorikzeo, dr. T. de Haan. thans tijdoljjk leeraar aan de gemeentelijko hoogere burger school te Zaandam tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Wageningen dr. H. Onnen Jr., te 's-Graven- hago; tot loeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Tilburg. L. H. Grondijs, thans tijdelijk leeraar aan de llijks-hoogoro burgerschool to Leouwar- deu benoemd, met ingang van 1 September 1908, tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgorschool to Tilburg, dr. M. Schünfeld, thans leeraar aan de Itijks-lioogoro burgerschool to Meppel, met too- I kenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatst- I gemolde betrekking wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der commissie aan welke in 1908 is opgedragen hot afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der Hooger-onder- wijswot, nan dr. C. J. Eggink in diens plaats als voorzitter der commissie ^^enoomd het lid dr. Th. P. H. van Aalst; Betoomd tot lid der commissie dr. C. J. Vinke- stoynrector aan hot gymnasium to Schiedam; verlengd tyt en met 30 September 1908, de opdracht van de waarneming dor betrekking van inspeoteur der gymnasia aan dr. J. Cam pert, in specteur van het middelbaar onderwijs te VGrn- venhago, verleend gedurondo het tijdvak van 29 Mei tot en met 3 Juli 1908 benoemd, met ingang van 15 Juli a. s., aan boord van het gastransportvaartuig, gestation- neord in liet 3de district tot opzichter der verliohting, schipper, de loodssohipper der lo klasse, J. de Groot, en tot lichtwachter-machinist. de lichtwachtcr- machinist aan boord van 's Rijks lichtschip Haaks J. II Wagenaar, en zulks onder eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking. H. M. de Koningin vertrok oni 11.16 gistermorgen van Scestdijk naar Den Haag II, Ar. d» Koningin-Moeder deed haar uit geleide tot de halte Soestdijk. Men meldt uit VGravonhago: Tl. At. de Koningiin is gistermiddag ten 1 uur 20 met don gewonen Stnaitespoortrein, waarin hot Koninklijk salonrijtuig was ge logd, uit Soeetdijk in de residentie aange komen, vergezeld door den gewonen dienst. H. M., die zoowel op het pemm als op hot buitenvoorplcin van bet station door een talrijlk» menigte werd begroot, begaf zidh ui een gesloten oouipé-rijtuig naar hot paleis. H. M. de Koningin heeft zich giste ren te 6 uur per rijtuig begeven naar het sterfhuis van baron Van Harden broek, Hr. Ms. opper-kamerheer, aan de Prinsen gracht te 's Gravenhage, en eon bezoek van rouwbeklag afgelegd bij de douairière baro nesse Van lïarden'brock, grootmoesteresso van Hr. Ms. Huis, ochtgenoote van den overleden grootofficier. Do Koningin verleent deze week weder ©enige ambtelijke audiöntiën en ontvangt morgen baron Van Asbeek, nieuwbenoemd lid der Rekenkamer, ter belediging. K. H. de Prins der Nederlanden is gisterenavond per Holl. Spoor van 10.54 van zij i buitenlandsohe reis in de Residen tie teruggekeerd. Do Prins reisde met den gewonen trein, die voor het koninklijke pa- vi'joen stilhield, zoodat de andere reizigers, welke met dien trein medekwamen, getuige waren van de hartolijko ontvangst van den Prins door H. M. de Koningin, die zich bij het binnonstoomen van den trein op hei perron voor het koninklijko paviljoen had 'begeven De Prins was in marine-tenue. Iu gesloten rijtuig werd naar het paleis in het Noordeinde gereden. H. Af. <fe Koningin zal morgen tus- sohen 10 en 11 uur voormiddag, gevolg geven aan het voornemen om een gedeelte van oen zendingsdag op Hr. Ms. landgoed „Raaphorst" bij te wonen. Ten Pa'eize terugekcerd gaan H. M. en Z. K. II. de Prins, na het déjeuner per rij tuig naar Delft, teneinde het steekspel ter gelegenheid van de Delftsche studenten feesten met Hunne tegenwoordigheid te veroeren H. M. de Koningin-Moeder, dio mor genochtend tegen 10A uur uit Soestdijk der waarts komt en ten paleizo Noordeinde af stapt, zal de Koninklijke familie naar Delft vergezellen. Prins Hendrik te Helder. Prins Hendrik zal in den morgen van 3 Juli met het pantserschip „Hecmskerck" in de haven van Nieuwediep aankomen, tot het bijwonen van den marine-schietwedstrijd en van den zeil- en roei wedstrijd der Kon. Marine- Jachtclub. Dien dag wordt de lunch gebruikt bij den schout-bij-nacht I. van den Bosch. Daarna zal een bezoek worden gebracht aan de pas geopend© ambachtsschool, aan de Laan te Helder; vervolgens wordt gereden naar het terrein van den schietwedstrijd, waar de uit reiking der prijzen in zijne tegenwoordig heid zal plaats hebben. Des avonds zal Prins Hendrik de gast zijn van de Marine Jacht club. Den volgenden dag zal hij, aan boord van het transportvaartuig „Mercuur", den roei- en zeilwedstrijd op de reode van Texel bijwonen. Aan het dejeuner, dat te half oen aan boord van de „Heeniskerck" wordt gege ven, zijn een dertigtal gasten genoodigd, waaronder, behalve die hoofden der verschil lende dienstvakken, commandanten en offi cieren, o. a. de heoren jhr. W. Six, voor zitter, H. de Booy, secretaris en W. J. van Vc-llenhovcn, lid van der Noord- en Zuidh. Reddingmaatschappij, A. A. baron Swoerts d'? Landas Wyborgh, lid der Zuid'holl. Maatsch. tot redding van schipbreukelin gen, L. M. A. Hoffman, voorzitter der Kon. Roei- en Zeilver. ,,De Maas", J. J. Rlussé, voorz. der Kon. Roei- eir Zeilver. „Do Hoop", M. von Berin uth, voorz. der Société Royale nautique d'Anversoise, Osterrith, pres. du Royal Yachtclub de Belgique, en A. J. J. van Steyn, burgemeester van Helder. Aan het jaarlijksche diner van de Kon. Marino-Jachtclub, dat, na afloop van d'en wedstrijd, in de Marineohtb wordt gehou den, zal Prins Hendrik eveneens deelnemen. Hbld. Bij de ontvangst door -den Minister van Koloniën gisteren voormiddag van den Sultan van Ass.Aihan, hooft doze Oostersche Vorst aan Z. Exc. medegedeeld, dat hij naar Nederland is gekomen, ten einde in een audiëntie bij de Koningin aan H. M. zijn trouw en aanhankelijkheid te betuigen, waartoe de Sultan 's ministers tussohenkomsb inriep. De Minister verklaarde zaoh volgaar ne bereid werkzaam te willen zijn om te trachten dien wensch in vervulling te bren gen. Nadat de heer Idenburg nog enkele oogen- b'ikken met den Sultan over zijne verre reis hierheen had gesproken, was het onder houd afgeloopen. Nadat de sultan van Assahan heden ochtend door don minister van koloniën, aan diens departement, ontvangen was, is het Oostersche regctöringahoofd met gevolg naar Deü-ft gereden tot bijwoning van de stu denton optocht. Crisis op Buitenzorg? Onder het noodige voorbehoud worde hier overge nomen, wat de Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. gisteren aan zijn blad seinde: Naar ik heden verneem, wordt er sedert de laatste dagen van de vorige week van regeeringswege druk geka'beld met Indië. Ik zou een en ander in verband kunnen bren gen met een Zaterdag te Amsterdam ont vangen kabeltelegram, waarbij aan een al gemeen bekende politieke figuur, tevens ge in teresseerd bij grooto 'handelsondernemin gen in onze koloniën, een crisis op den Rui- tenzorgschen - troon zoo goed als reeds be slist werd gemeld. Dit naar aanleiding van de scherpe crifciek over het Atjeh-rapport. - De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Maandagavond 6 Juli, om half negen. De volgende alphaibetisdhe aanbeve lingslijst is opgemaakt voor raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhagemrs.J.F. van der Lek de Cleroq, A. v. d. Koppel Gzn., jhr. J. von Weiier, rechters reap, te 's Gra venhage, Haarlem en Rotterdam. D r. L a u r i 11 a r d. Men meldt uit Santpoort, dat de toestand van dr. Lauril- lard zeer zorgelijk is. De patient wordt steeds zwakker, hij is zich zijn toestand niet meer volkomen bewust en heeft geen begrip van tijd en plaats. Het stoffelijk overschot van den op perkamerheer baron Van Hardenbroek van Bergambacht wordt a.s. Vrijdag van 's Gra venhage via Driebergen overgebracht naar Neerlangbroek, beneinde in het graf der fa milie te worden bijgezet. Nedcrlandach landkuiohoudkundig oongrac. Iu het gemeentehuis van Sclioberland zijn Maandagavond de congresleden en an dore genoodigdon ontvangen namens de ge meentebesturen van Sohoterlaud en Aeng- wirden. Nadat de hoer H. Hebbes, burgemeester de aanwezigen in hartelijke bewoordingen had verwelkomd, nam de hoer K. Oz. de Beer, uit Assendolft, ondor-voorzitter van het Oongreabeefcuur, liet woord. Hij be treurde het dat de voorzitter, mr. J. Whit man, wegens treurige faimilio-omstandighe- den, niet tegenwoordig kon zijn. Dat wij hier zoo hartelijk worden ontvangen door het gemeentebestuur, zeidc spr., stellen wij op hoogen prijs. Het is «ene oude traditie dat de plaatselijke besturen het congres- bestuur het eerst compli menteerenEn die traditie verheugt ons on stemt ons aange naam. Dat. het Landhuishoudkundige Con gres eeuwig jong blijft-, hangt, samen met de omstandigheid, dat wij overal hartelijk worden ontvangen en dat er steeds nieuwe vragen op landbouwgebied am de orde wor den gesteld. De veie opgekomenen bag a-ven zich daar na naar het feestterrein, waar de avond ge zellig werd doorgebracht. In de groot-e zaal van het Posthuis te Hoeren veen werd gisterenoohtend te 10 uur door don voorzitter, den heer K. Cz. de Boer, liet congres geopend. IIij wijdde allereerst oen woord van deelneming aan mr. J. Wdütman, die door droeve familieomstandigheden verhinderd was het presidium waar te nemen. Aan den minister van landbouw, die zoo even was aangekomen, werd een hartelijk welkomst woord toegesprokenhet congres rekende het zich een groot-e eer dat hot zich in de belangstelling van Z. E. mocht verheugen. Met den wenscih, diafc ook dit congres het zijne zou bijdraigen tot veredeling va-n den Landbouw, sloot hij zijn openingsrede. De secretaris deed mededeeling van een ingekomen schrijven va.n Z. K. H. Prins Hendrik, dat Z. K. H. door verblijf in het buitenland verhinderd is de vergadering bij te wonen ook de heer Lovink, ddrecteur- generaail van den Landbouw, was wegens ambtsbezigheden verhinderd. Daarna werd liet woord gegeven aan den lieer Spruijit te Gorrediijlk, voor toelichting va.n zijn praeadvies ten betoog©, dait kilein landbouwbedrijf aanbevelenswaardig is. Voorschotten op l.ang?ren termijn zijn daarvoor noodigen daar de boerenleen banken slechts op korten termijn geld ver schaffen, ware het misschien mogelijk, dat in den vorm van do bestaande hypotheek banken, een instelling werd in liet leven go- roepen, die zich befast met den aankoop va.n gronden, en stichten van landbouwers- woningen. die door haar in gebruik kun nen gegeven worden aan kleine landbou wers tot een bepaalde grootte of waarde, tegen betaling van huur, waarin begrepen, rente van het gebruikte kapitaal en jaar lijksche aflossing, zoodanig dat zij door ver loop van tijd den eigendom kunnen verkrij gen. Bij het debat werd o. m. betoogd dait het geld va-n hypotheekbanken te du-ur was, dbcih dat de .ïegeering steun zou moeten, verleu nen, ziooals bijlv. in ^enemarken geschiedt. Vervolgens kreeg "de heer J. G. Masdhi- haupt, va-n Gro-ningen, het woord over dé wijze van aankoop va.n meet- en voederstof- fen en welke wijae de voorkeur verdient, die, waarbij gekodh.t wordt „op gehalte", of die, waarbij aangekocht wordt „onder ga rantie". Sprekers conclusie was, dat de han del uitspraak moet doen, welk stelsel het 'beste i9. Daarna verkreeg het woordi dr. N. Gos lings, van Wageningen, over liet nut van het bacteriologisch, onderzoek bij dë beoor deel ing van de vruchtbaarheid va-n den grond. De heer De Grancy deed daarna verslag van den raad van beheer over het Sloet- fonds. Daaruit blea-k, dat de Sloetiprijs over het jaar 1907 is toegekend aan den hoor H van Delden te Meed-en. Hierna beantwoordde prof. Ritzetna Bos de vraag: Welke ervaringen heeft men in Nederland' bij land- en tuinbouw en bij hout teelt opgedaan met het gebruik van carbo- lineuim Prof. dr ,T. Ritzema Bos waarschuwde voorzidhtig te zijn met net gebruik van car- bolineuin en gaf voor het bezigen daarvan verschille-n-dë wenken. Medegedeeld werd, dla-t .met phytopliiline als krachtig insectendoo- dend mididel gunstige resultaten waren ver kregen, maar voor algemeen gébruik achtte men het te duur. De heer Kroes uit Groningen leidde het vraagpunt in Op welke wijze moet een billijke plaats worden toegekend aan one zanidlvee? Inlei der de heer H. A. Kroee^^roninjgen. De lieer H. A. Kroes concludeerde, dat men o-p nationale en internationale veeten toonstellingen aan bet zandve© slechts da-n redht loan laten wedervaren, wanneer daar voor een afzonderlijke rubriek wordt inge ruimd en voor die rubriek een goed door- dradh't bedrag aan prijzen beschikbaar wordt gesteld. Spr. stelt de volgende conclusies: „Het is wen&chelijk voor het vee van lichte gron den, zoowel bij de aanbieding voor het stam boek als de keuring voor tentoonstellingen, zoo in te richten, dat dit fokvee recht we dervare", en: „hét 60e landhuishoudkun- dig oongres neme het initiatief tol de be noeming va-n een commissie van onderzoek en voorbereiding en brenge de resultaten ter kennis van dë Regoering en het' Rund- veestam'boëk." De heer Overboek (Groningen) bepleit, dat deze maatregel wel voor tentoonstellingen, niet echter voor 't Rundveestaimboék zullen gelden. Aan dén heer Löhnis, die indertijd in deze aangelegenheid het initiatief nain, brengt Spr. hulde. Spr. hoopt, dat de heer Kroes zijn conclusie zoo zal wijzigen, dat het congres de Kon. Ned. Maatschappij (on langs door Prins Hendrik opgericht) uitnoo- dige een commissie te benoemen. De inleider erkende dë verdienste va-n reorganisatie van het Stamboek en verdedig- dë nader het toekennen van eenige punten voorsprong bij dë beoo-rdoéling voor het stamboek aan dieren va-n lichtere gronden, om de fokkers in dë zandstreken aan te moe digen. Minister Talma, die de gehoe-le vergade ring bijwoonde, hield ten slotte een toespraak waarin hij de groote maatschappelijke betee ken is van den landbouw schetste, en noem de het oen voorrecht de belangrijke beschou wingen op dit congres te hebben gevolgd en verzekerde, dat do Regeering na het parti culiere initiatief kraohtig aan de bevordering van den landbouw zal medewerken. De minister nam deel aan het diner in het Oranje-Hotel. De Lustrumfeesten te Delft. Do intocht van Lorenzo de Medici binnen Flo rence, na den vrede m et Napels in 1480 Men meldt ons uit Delft <Id. 30 dezer Nog nimmer heeft Delft's burgerij zoo veel ijver, toewijding en goeden smaak aan den dag gelegd, on er z-vovoe] kosten voor over gehad om hare schilderachtige stad in feestgewaad te steken ter viering van het 12e Lusti-uin van het Delftscho Studenten corps en tot waardige ontvangst van Lo renzo de' Medioi. Hoewel do verschillende buurtcommissies zich voornamelijk op avond versiering toelegden, heeft toch ook do dagversiering alle verwachting overtrof fen. Geen gracht, plein of straat waar de maskerade op h-aar zeer uitgebreiden om megang passeert, of men wordt getroffen door een smaakvolle, één geheel vormende decoratie, of het is er oen schittörendë kleurenmengeling van bI'o©;nen, groen, vlag gen, wimpels en wapenschildenHet huis, bewoond dloor den hoofdpersoon aan de Hijipolytusbuurt is uitwendig herschapen in een Ita-liaansch paleis in renaissance stijlook de inwendige inrichting daarvan is vorstelijk. Huis aan huis wappert de driekleur en beschenen door een heerlijke zomerzon, die veel voor den dag belooft, maakt o'e stad een onvergetelijk sierlijken cm fees tel ijken indruk. Reeds viroeg in den morgen voerden spoortrein, tram en voertuigen voillo ladin gen feestgangers van buiten aan en hoewel de maskarade eerst te één uur zal aanvan gen zij® de straten en grachten reeds lang voor den middag eivol. Het rijden in de stad is door doeltreffende politiemaatrege len zeer beperkt. Vroolijk laat de klokke- anist van den Nieuwe Kerktoren heft Ivo- IVfvAt, oud-Hollandsche en Studentenliede ren over de woelige stad klinken. In de arena- van de op de Groote Markt gebouwde tourn-ooiplaats is tegen één uur •een groot gedeelte van den stoet aangeko men en heeft de ontmoeting van Lorenzo de Medici, vergezeld van eonige gebrou wen, met den Florentijnschen stoet plaats. 'De tribun-es op do tournooiipflaats zijn ge-liee] gevuld. Een mannenkoor zingt Lorenzo het welkomstlied toe en het „Ben venubo! Ben Venuto!" zijn de eerste juichkreten diiio den vorst van een week. in Delft-Florenee toeklinkeii. Nadat Lorenzo's heraut, Cesare Petrucoi, namens zijn heer in oud-Fransoh met luider stemme de uitdaging heeft uit gesproken tot hot tournooi da-t Lorenzo op Donderdag 2 Juli z-ail geven ter ee-re van „die -eersanie ende scone Lucreti-a Do-natie" vangt de omme-gang van de uil ruim 100 defelnemens besta and en stoet aan. Achter do ber-oden Florentij rische bur gerwacht wordt d-ie geopend door den gon- falonière To-masso Sodorini, hoog op zijn ros d-ra,gen-de den zijde® standaard van de stad Florence, de roede lelie op het zilveren veld, onmiddellijk gevolgd door zijn beide pages te paard. Groepen Florentijusche kunstenaars, diploma-ten, geleerden, edelen, magistraten en minn-estreeifs, in hun streng historische schilderachtige costumes uit dien bloeitijd der renaissance volgen,, deels te voet, velen te paard en het is als een schil derij van een grooten meester in prachtige lijnen en kleuren., dat aan de opgetogen -menigte voorbij gaat. De kostbare stoffen der gedam-asceend zijden en gebloemd flu- wcelen mainteös, hoquetons en surcottes, schitter-hr en vlammen in het zonlicht, dat een mooien gloed legt op het wit- en sabel bont dat de lange- Florentijnsche gewaden omlijst. Als dc schitterende groep der vijf scheids rechters van het tournooi voorbijgetrokken is, voelt en hoort men aan de beweging der menschen, en het zich als een golf ver plaatsende gejuich, da-t Lo-renzo in aap- tocht is. Achter de bereden bazuinblaizeirs (tro-mlbadori) nadert, hoog boven den stoet uitstekend, de standaard der Medici's, ge dragen dloor Lorenzo's oom, Giovanni Tor- n-abuo-ni, ©n als de artistieke groep van jonge edelen voorbij ge-trokken is, waarin de standaard en banier van Lorenzo en zijn zwaard gedragen worden, verschijnt, niet zijn pages, lijfknechten en vriend-en de machtige rui-terfigoiur van Lorenzo de Me dici il Magnifico (de heer J. de Bie Leuve- ling Tjee-nk), fier, in praehtigo houding, in roodbruin edelma-ns oostuum van gefi gureerd fluweel met go-ud bewerkt, waar- ovea- een, eveneens met goud bewerkte, mantel op het hoofd een met 'edolsteenen versierd wit Fl-orent-ijnsch hoofddeksel. Geestdriftig, a-ls eem vorst wordt de hoofd persoon toegejuicht era hier en daar hoort men roepen - „Pa-Hé, Pallé," zijn wapen kreet, die de schoolkinderen kennen uit de generale repetitie van het tournooi, waar voor zij Vrijd-a-g door de feestcommissie ge- noodigd warem Weer groeQjen kunstenaars, edelen en geestelijken en da®, als schitterend slot, de tournooi-ridders in hun ijzeren en koperen harnassen, voorafgegaan dioor den hera-ut van wapenen, élk dragende boven aan den lanspunt hun veelkleurige zijden vanen met waniperende sbrooken Lorenzo's bereden lijfwacht en de ooristi (mannen-zangkoor) besluiten den stoot, in -zijn geheel een heerlijke schopping v.an den kunstschilder Henricus, voor wien het een trot scli e voldo-eraing moet zijn zóó zijin levende schepping d-oor Delfts straten te zien gaa.n Te zeven uur in den avond is de histori sche optocht aan het eindpunt: het feest terrein van Stads Doelen aangekomen en ontbonden. De geheel© optocht is in vol maakt orde verloopen. Om 8 uur begon het maskerade-diner, door velen op de galerijen gadegeslagen. Het ging er vroolijk toe, zonder schade te doen aan het decorumhet regende nu en dan rozen en andere bloemen op de hoof den der aanzienlijke dischgenooten. En' de Florentijnsche grooten lieten zich ook ra welsprekendheid niet onbetuigdCesare Pe- trucci, de heraut van wapenen, bracht met heldere stem ra keurig Fransch een dronk uit op Lorenzo de Medici, die deze hulde op pakkenden toon in de Nederlandsche taal beau twoorddo. Inmiddels 'bewoog zich in de" stad een dichte menschen menig tehet feestgedruisch loeide als een orkaan. Men verlangde naar 'e illuminatie, waarmede, toen de zon was gedaald, een aanvang werd gemaakt. Eenmaal gereed, leverde Delft met de zaehtfIon kerende verlichting van vetpotjes langs hare schilderachtige, ouderwotsche grachten met de aardig© steenen bruggetjes een feëerieken aanblik op. Onder fakkellicht heeft dë maskerade nog laat in den avond een ommetocht door de stad gemaakt. Duizenden en duizenden, zoo wel Delft en aren als vreemdelinge®, wa-re® toen nog op de been. Eer heerschte eene onverdeelde feestvreugde. Het aantal vreemdelingen dat de oude Prinsenstad bezocht hoeft is, gelijk men be grijpen kan, zeer talrijk, geweest. Vooral Den Haag leverde een groot contingent. Hédëmniddag opvoering va-n het Platoonsch mimenapel. Het Trio voor do Amster dam s c h e rechtbank. Gister -wees de Amstordamséhe rechtbank vonnis in de zaak tegen de schakel van het Trio, nl. Anton ie Gerrit de Groof, den stuoadoor, d-ie met Willem en Johannes Roos inlbraak heeft ge pleegd in den nacht van 28 op 29 December 1907 in den cacaofabriek „Holland", voor heen Jansen en Co. in de Kuiperstraat te Amsterdam, en daar uit een opengebroken brandkast heeft ontvreemd ruim f 70, al thans, dat hij een bedrag van f 22 als ge schenk van Willem Roos heeft ontvangen, wetende dat dit door diefstal verkregen was Ter zak© van mededaderschap veroor deelde de rechtbank hem tot 2 jaar gevan genisstraf. Hierna deed de rechtbank uitspraak te gen Wilhelmina Heinta, het meisje van W-illem Roos, aan wie ten laste gelegd is, dat z'j op 2 Jan. 1908 een door diefstal verkregen som van f 410 heeft aangenomen of uit winstbejag heeft vehborge®. De rechtbank achtte het ha-ar ten laste gelegde niet bewezen en sprak haar vrij' en gelastte hare in vrijheidstelling. Diefstal uit offerbussen. Een achttienjarige Duitscher, dii© door de politie te Leiden werd aangehouden, heeft bekend de dader te zijn va® het ledigen der offerbussen in de kerk van O. L. V. onbe vlekte on t va® gen is aan 'de Ha-rteb-rug. Hij is ter beschikking van de justitie te 's Gravenhage gesteld Mariue Brouwers ontvlucht. Uit hét krankziimigengeeticht „Oud Rosenburg" onder Loosduinen, waarheen hij sinds ongeveer drie maanden van uit Medem-blilc was overgebracht, is thans ont vlucht de persoon van Marrus A. A. Brou wers, in 1905 d-cor heb Gerechtshof te 's Gravenhage met bevestiging van een von nis der Haagsche rechtbank ter zake va® den bekenden moord in de Sc-heveningl&che Bosch jee ontslagen van rechtsvervoHging mie-t last tot plaatsing in een krainkzinni- glengesticht. Maandagavond' 6 uur werd -de verploegdla voor liet. eerst (bij den avon-dlma-altijd) ge mist. Men vermoedt dat hij ongeveer 5 uur to voren 19 ontsnapt. Er Worden ijverig naaporingen gedaian ter opsporing. In den drank gestikt. Te Vel'p bij Arnhem is een bijna 60-jarige ge huwde vrouw, die veel misbruik Van ster- leen drank maalde, in de jenever gestikt. Ongeluk bij den arbeid. Gis termiddag had in 't iKo-ninginnedok te Am sterdam een ernstig ongeluk met doodelij- ken afloop plaats. Twee schilders in dienst van de Stoomvaart-maatschappij „Neder land' bezig zijnde op een stelling de bui- tenheid van het stoomschip „Grotius" te schilderen, stortten door het breken van het stellingtouw, van een aanzienlijke hoogte in het droogdok, waardoor beiden zeer ernstig gewond en inwendig gekneusd werden. Na voorloopig te zijn verbonden, werden helden per brancard naar het Binnengast huis vervoerd, doch bleek bij aankomst dat ©en hunner reeds was overleden. De toe sta) 1 van den ander is zorgwekkend. Een verrotte brug. De brug in de Noordmeer, gemeente Broek-in-Wa terland, is plotseling ineengevallen, terwijl' juist een hooisohuit er door ging. Eén vrouw weid d-oödelijk getroffen. Het bleek dat de brug geheel verteerd was. rNa een tienjarig bestaan heeft de Nederlandsche Poimjoilë-gisehe vereeniging thans ©en vast inlichtingsbureau te Utrecht gelopend, waarheen belanghebbenden zich lcunn-en richten met vragen over de teélt van vruchtboomen en over den fruithandel tevens beschikt het bureau over werkkraoh ben om boomgaarden aan te l-eggen, hoo rnen te snoeien en hun kwalen te bestrij den, zoodat, wie in dit opzicht hulp ver langt, dezio kan krijgen. De inrichting dezer vereeniging is dus in veel opzichten een navolging van het voorbeeld, dat de Nederlandsche Hoide- Maatsehappij gaf, die reeds zooveel goeds in ons land verrichtte. Sedert de vereeniging in November in Maastricht het voorloopig© bureau vestig de, dat nu naar Utrecht is overgebracht, verdubbelde liet aantal harer leden reedis, waaruit de belangstelling der fruittelers voor deze instelling moge blijken. In liet midden der maand Juli zullen de leden een tweedaagsche excursie door heb eiland Zuid-Beveland maken o-ra daar boom- gaar., cn en fruittuinen te bezichtigen, ter wijl dia® tevens een algemeen© vergadering in Goes wordt gehouden. Hier zullen voor drachten worden gehouden en zal een ge schikte verpakking voor d© vruchten worden vastgesteld. Om het fruibverbrui-k in ons land meer algemeen te maken, wil do ver eeniging in het najaar fruittentoonstellin- gen met verkoopgelegenheid houden in eenige groot? steden van ons land, zood'at de liefhebbers in de gelegenheid zulllen we zen, zich daar vruchten te verschaffen, dio ze kunnen uitzoeken en proheeren. Het plan bestaat aan deze ton toonstellingen ook een honigmarkt te verbinden. Het adres der vereeniging is directie der Ned. Poonologische vereeniging te Utrecht. Niet 30 Juli, gelijk het Centrum ten gevolge van ©en schrijffout meldde, maar 13 Juli zal de onthulling van het Schaepraan- monument plaats hebben. "Verjaardag Koningi n-M o e- der te Baarn. Ter gelegenheid van den vij'fligsten verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Blaar n, zal aldaar vanwege de Oranje-commissie, in samenwerking met de Yerfraaiings-commis- sie, eene groote verlichting plaats hebben van do voornaamste lanen en straten van het -dorp. Met het oog hierop zijn de inge zetenen uitgenoodigd zoovéél mogelijk hunne villa's en tuinen te verlichten, omdat dan een schitterend geheel kan verkregen wor den. Het voorloopig© programma der Oranje-oommissie bevat bovendien een bloe men corso en eene zanguitvoering op het Brink plein. Héb feest zal 3 Augustus wor den gehouden. Door den veldwachter C. van der Vlist te Maarssen die naar men weet onlangs terecht heeft gestaan wegens vrij- lmid'sbcrooving van een landlooper en des wege tevens door het gemeentebestuur van

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2