SP. 4. Derate JSlad. 7"' Jaargang. Zaterdag 4 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBÜRGH. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeel ingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent» by vooruitbetaling. Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eone circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gelet op artikel 37 der Drankwet; Brengt ter openbare kennis 1. dat bij hen is ingediend een' verzoekschrift om verlof tot verkoop van alooholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Johann Wilhelm Thomas Sohlichting, in de boneden-localiteit van liet perceel Utrechtschestraat no. 33 alhier 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, den 3. Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WÜIJTIERS. Politiek Overzicht De beweging voor vrouwenkiesrecht in Engeland. Het is deze week gebleven bij de eene gewelddadige manifestatie voor vrouwen kiesrecht op de Parliament Square te Lon den. Voor Donderdagavond was eene tweede betooging van gelijken aard aangekondigd. Maar de leidsters der beweging hadden ver nomen, dat die dag bestemd was voor een feest voor de Londensche poli- tioagenten, die in grooten getale de jaar- Tijkecbe sportfeesten in Crystal Palace zou den bijwonen. Teen het bestdur van de Wo men's Social and Political Union vernam, dat de verloven, die aan 2000 manschappen w- en verleend om die feesten te kunnen bijwonen, waren ingetrokken, omdat hunne diorsten niet konden worden gemist met het oog op de nieuwe betooging, die was aan gekondigd, schreef het aan het hoofd der politie, dat het van de betooging afzag, om den politic-agenten hun genoegen niet te bederven Het ware te wenschen, dat de suffragettes zich niet enkel voor dezen keer ontvankelijk toonden voor redenen, om deze wijze van manifesteeren te laten varen. Het blijkt meer en meer, dat dergelijke gewelddadige betoogingen een ernstig gevaar opleveren. Het gepeupel van Londen verleent gewillig bijstand aan de als furiën op de politie ambtenaren los stormende vrouwen, en ha rerzijds treedt de politie, verbitterd over de moedel ij kheden, die haar in den weg ge legd worden bij 't handhaven van de orde, kras en brutaal tegen de menigte op. Van de dertig suffragettes, die wegens het gebeurde van Dinsdagavond voor den poli tierechter moesten verschijnen, kregen twee e^i a bijzondere strafhun werd gevangenis straf opgelegd, zonder dat zij door het be talen van eene boete zich daarvan mochten ontslaan. Het verhaal van wat zij misdreven hadden, werd aldus aan den rechter ge daan Omstreeks kwart over negen kwamen twee dames, miss New en mrs. Leigh, in een huurrijtuig in Downingstreet en stapten uit voor de ambtswoning van den eersten .inister. Zij hadden ieder een zak met stee- nen bij zich en gooiden daarmee de ruiten van '8ministers woning stuk; een van de steenen werd in de gang opgeraapt. Bij hare arrestatie zeide mrs. Leigh: ,,De vol gende maal zullen 't bommen zijn." De rechter, rar. Marsham, vroeg aan miss New Wat hebt gij hierop te zeggen Hebt gij ook gedreigd de volgende maal bommen tc zullen gebruiken? Miss NewIk heb dat niet gezegd. Mr. Marsham: Keurt gij het afï Hebt gij geen plan biertoe over te gaan? Miss NewDat kan ik op dit oogenblik niet zeggen. Het zal afhangen van wat de regeer in g doet. Mr. MarshamDit is zeer ernstig. Het is gevaarlijk. Het is moord. Keurt gij een dergelijk optreden af? Miss New: Dat kan ik niet zeggen. Ik geloof niet, dat het voor ons noodig zal zijn verder te gaan. Mr. MarshamGij moet verder gaan. Gij moet mij verzekeren, dat gij zulke midde len niet zult gebruiken. Gij waart zeker op gewonden gisterenavond Miss NewIk was volmaakt kalm, vol strekt niet opgewonden. De andere beklaagde, mrs. Leigh, ver klaarde dat zij geen andere keus hadden dan dwang tegen macht te plaatsen. Als het noodig was, moesten zij nog krasser stappen doen, dan zij hadden gedaan. Ziji voegde er bij, dat zij gesproken had van bommen de volgende maal. Maar zij dacht niet, dat het noodig zou zijn verder te gaaiizij hoopte, dat de regeering hare ern stige positie zooi inzien. Men ziet hieruit, dat deze dames in alle ernst meenen door dergelijke handelingen de zaak, die zij voorstaan, te bevorderen. Maar het zijn niet alleen krijschend© da^ mes, die paraplus op politie-agenten stuk slaan, de woningen van ministers met stee nen .bombardeereUi. en liberale sprekers in vergaderingen met bellen trachten te over stemmen, die vooi^het vrouwenkiesrecht op komen. Men heeft Jn Londen in de laatste weken oolk gröote betoogingen gezien, waar in op ordeflijke wijze voor de zaak propa ganda werd gemaakt: een optocht, waar van het aantal deelnemers in de tienduizend liep, en volksvergaderingen in Hydepark. De eerst betooging was eene van vrouwen uit den beschaafden standbij de tweede stond de vrouw uit de volksklasse vooraan. De eerste maakte meer indruk dan de an dere. In de hoogere kringen doet de bewe ging zich dan ock meer geldenonder het •volk schijnt zij nog geen gTOoten aanhang verkregen te hebbende vrouw van den workman heeft andere zorgen, die haar in (beslag nemen. Wat zal de beweging uitwerken Daar over wordt uit den aard der zaak zeer ver schillend gedacht. De groote grief van de Daily News tegen de vrouwen, die tooneelen van geweld zooals die van verleden Dins dagavond organiseeren, is dat zij zelf niet weten hoe dicht, hare beweging aan slagen toe is; het liberale orgaan waarschuwt, dat zij de kans van slagen niet in gevaar moe ten brengen, want ..gewéld kan als waar schuwing te verontschuldigen zijn, maar het zal noodlottig zijn als politiek." Daartegen over staat edhter de meening, die een ander blad uitdrukt, dat het voorehands te be twijfelen is, dat de beweging spoedig tast bare resultaten zal hebben. Deze schrijver zegt: ,,Wel vermijden allle partijen thans, den vrouwen openlijk aan te kondigen dat men tegen hen is, maar dat geschiedt om dat men in 't geheim overtuigd is, dat het vrouwenkiesrecht nog in wijde zakken is, en zich voorloopig geen lastige vijanden wil maken. De heer Asquith heeft met tegen zin eene 'buiging voor de beweging gemaakt, maar geen toongevend man is de regeerings- partij is er tot dusver ernstig voor in de bres getreden. Ben deel der suffragettes ho pen op de tories, en deze laten bij de ver kiezingen zich de hulp van do strijdbare dames gaarne aanleunen. Maar de heer Bal four is een kapitein, die zich iederen wind voor zijne zeilen ten nutte weet te maken. Voorloopig kan men zich nog moeielijk voor stellen, dat de conservatieve partij, de be waarder der traditie, zulk een sprong in ccne voor haar onbegrensde democratie zal doen, en dat het hoogerhuis dlaaraan zijn zegen zal geven." DuitschlancL De ministers van financiën van de voor naamste Duitséhe bondsstaten hebben in eene vergadering te Berlijn de plannen van den staatssecretaris tot hervorming van de rijksfinanciën, die ten doel hebben de rijks middelen met 400 millioen mark te verster ken, goedgekeurd. De ministers zijn 't er over eens geworden, dat de nieuwe middelen waaraan de rijksefcHiartkist behoefte thee ft, niet moeten gevergd worden van directe be lastingen; alleen is eene uitzondering toege laten voor de successierechten. Friedriohshafen, 3 Juli. De tocht, dien 't luchtschip van graaf Zeppelin heden deed rondom het meer van Constanz, werd meegemaakt door het Wurtemberg- sclie Koningspaar. BelglS. Brussel, 3 Juli. De Kamer zette de beraadslagingen bver het Congo-vraagstuk voort. De minister van justitie verklaarde, dat België deu Congostaat zal naasten en hem zal -organiseeren, zooals het dit wil De regeering erkent, dat er misbruiken zijn voorgekomen, maar dit is een reden te meer voor de inlijving. Zonder een overgangstijd kunnen geen hervormingen worden ingevoerd. De minister verklaarde een stelse. .van schrandere intensieve ,kultuin- voor te st hij 'ontkende het bestaan van -en diploma tiek conflict met Engeland. Italië. Rome, 3 Juli. In den Senaat betoogde generaal Dedofcte de noodzakelijkheid om eene belangrijke munitie-reserve op te leg gen van 2000 schoten per stuk. Toen hiji minister was werden hem de credieton ge weigerd om niet de conversie van de rente in gevaar te brengen. Spr. meende, dat de generaals Rogier en Mangiagailla hand! en onrechtvaardig behan deld zijnhij drukte den wensch uit dat een burger-minister van oorlog de noodige millioenen zal krijgen, opdat het- land in staat zal zijn aan alle gebeurlijkheden het hoofd te bieden. De Senaat keurde een plan van militaire uitgaven tot 30 Juni 1917 goed. Rusland. Petersburg, 3 Juli (Petersburgsch telegraafagentschap). Sommige Russische en vreemde bladen hébben beridht, dat de Duitsche Keizer van plan is binnen kort den Russischen Keizer een bezoek te brengen. Deze geruchten missen eiken grond, volgens betrouwbare inlichtingen, zoowel bij het ministerie van buitenlandsche zaken als bij het Duitsche gezantschap. Ook de berichten in-de bladen, dat de samenkomst te land zal plaats hebben en gelegenheid zal bieden tot een aantal bezichtigingen, alsmede dat de bagage van den Duitschen Keizer reedb in Petersburg moet zijn aangekomen enz., zijn geheel ongegrond. Nu de rijksraad de door de regeering aan gevraagde maar door de rijksdoema niet toe gestane 11 millioen roebels voor het bouwen van vier nieuwe pantsorschepen heeft toege staan, moet er beproefd wordne overeen stemming te verkrijgen tusscheu de 'beide vergaderingen. Als dat niet gelukt, dan rust de beslissing bij den Czaar. Met de 11 millioen roebels, die zijn toegestaan, is de vlootkwestie niet afgedaandaarvoor zullen integendeel nog 80 millioen roebels meer gevorderd wordenAls het vlootontwerp niet door de beide huizen mocht worden aange nomen, dan zal de regeering in den aan- genamen toestand verkeeren, dat zij hun zin kan doorzetten, zonder dat zij daarvoor ter verantwoording kan worden geroepen. Ingevolge de artt. 12 en 13 van de rijks- grondwet komt haar namelijk het recht toe aan het departement van marine de beschik king te geven over eene in de begrooting van 1906, die niet door dq doema behandeld werd, opgenomen bedrag, dat veel lioogor is dan het nu gevraagde bedrag. Petersburg, 3 Juli. De door de Rijksdoema en den Rijksraad goedgekeurde binnenlandsche leening van 200 millioen roebel is door den Czaar bekrachtigd. Marokko. Par ij s, 3 Juli. De regeering heeft, nadat zij de bevestiging had ontvangen van het bericht, dat generaal d'Amade Azera- moer is binnengetrokken, hare instructiën hernieuwd, om zich te handhaven binnen de tegenwoordige grenzen van het bezette ge- 'bidd en zïirih niet te laten dringen buiten de vroeger vastgestelde punten. De Times berichtte onlangs, dat do Duit sche gezant in Marokko het door Moham med el Torres voorgenomen herstel va>n den invloed van sultan Abdel Aziz in Tetuan heeft tegengewerkt, door den baschaw van Tetuan door bemiddeling van den Duit schen oonsullairen agent een brief toe te zenden, waarin hij hem verzekert, dat hij de uitroeping van Moeley Hafid kan hand haven en dat er geen vreemde troepen zouden worden geland, als hij dit deed. De KÖln. Ztg. noemt officieus deze be wering van de Times onjuist. In den brief van den Duitschen gieeant, waarop wordt gedoéld, wordt er veeleer op gewezen, dat dé Duitsche regeeriug in het troongesohil de strengste reserve in acht neemt en in de vraag der eveoitueele erkenning van Moeley Hafid, die door al'le onderteekenaars van de akte van Algeciras zx>u moeten worden beelist, niet het initiatief zou nemen. Op hetzelfde standpunt hebben zich ook an dere regeeringen, waaronder de Spaansohe, geplaatst. De inmenging van vreemde sta ten in den troonstrijd schijnt- uitigeéloten. Perzi* Teheran, 3 J u 1 i. Sedert de afkon diging van de krijgswet op 24 Juni is geen enkel géval Van plundering voorgekomen. Teheran is nooit rustiger geweest dan thans. Een regteeringsbericht uit Tabris ihouidt in, dat de stad onder het gezag van de rijks overheid is. Londen, 3 Juli. Reuter verneemt dat een klein uur geleden een gevecht is ontstaan nabij Tabriz, dat op het oogenblik nog voortduurt. Ontzettende wreedheden zijn in het kamp van den Sjah gepleegd. Een aanzienlijke Pers, die uit dit kamp is vrijgieflaben, heeft daarover droevige bijzonderheden medege deeld aan den correspondent van de Times. De kroon van de gruweldaden spant het reeds vermelde lot van den grooten natio- nalistirchec prediker Malik, die voor de oogien van allé gevangenon geworgd werd. Toen hij half dood was, werd de strik om zijn hals los gemaakt en de beulen sneden met stompe messen stukken vleesch uit zijn lijf, die aan den honden werden voorgewor pen. Vier aanzienlijke geestelijken, Seyid Abdullah, Seyid Mahommed, de liman Juma van Teheran en de lm an Juma van Khoi, werden reeds toen zij werden opge bracht, zwaar mishandeldde soldaten, die hen geleidden, rukten hun den baard uit; aan hoofd en ledematen gewond on met bloed overstroomd, kwamen zij in het kamp aan. De reactionair gezinde prins Air ed Dau- leh, die zich na de afkondiging van do grondwet naar Mesched terug brok, is tot gouverneu r-.generaal van Aserbeidsjan be noemd met de opdracht, de beweging in die prévincio tot eiken prijs te onderdrukken. Japan. Tokio, 3 J u 1 i. Het kabinet aal morgen zijn ontslag vragen. Markies Katsoera zal waarschijnlijk eerste minister worden, of schoon admiraal Jamamoto ook een ernstige candidaat is voor dit ambt. Het heet, dat de reden van de ontslag aanvrage moet worden gezocht in den slech ten gezondheidstoestand van minister-presi dent Salonje, maar algemeen wordt aange nomen, dat de eigenlijke oorzaak te zoeken i in de financieele politiek. Wanneer Katsoera eerste minister wordt, dan is het vrij zeker, dat Komcera, ambas sadeur te Londen, Hayashi alö minister van buitenlandsche zaken zal verwangen, terwijl Hayashi te Londen Komoera zal opvolgen. In welingelichte kringen wordt beweerd, dat de algemeene politiek dezelfde zal blij1- ven en dat het thans gevolgde program van besnoeiing van uitgaven ook verder zal wor den uitgevoerd. Midden-Amerika. Over de onlusten in Mexico zijn do 'bo- richten schaarsch. De Frankf. Ztg. spreokt van eene revolutie, maar zegt. dat het on mogelijk is den juisten omvang daarvan te léeren kennen, omdat de regeering eene strenge censuur over alle telegrammen uit oefent. Het schijnt niét zeer duidelijk te zijn, welke oorzaken ten grondslag liggen aan de revolutie, die in Noord- en Middeu- Mexico haren oorsprong .heeft. De Mexi- caanscse autoriteiten passen drakonischo middelen toe om de orde te herstellen. Maan dagavond waren 40 treinen met troepen iu Torreau aangekomen, om van daar verder vervoerd te worden. De garnizoenen van Juarer en Ciudad Porfirio Diaz zijn belang- rijk versterkt. In de buurt van Belardene, waar vele rebellen verblijf houden, die bij den aanval op Las Vacas betrokken waren, staan twee regeeringsregimenten. President Diaz heeft het bevel uitgevaardigd, dat met alle opstandelingen, die den troepen iu han den vallen, kort proces moet worden ge maakt. In Torreen en Belardena zijn dien tengevolge reeds talrijke insurgënten zonder de formaliteit van een onderzoek doodge schoten. De aanhangers van de regeering verklaren het denkbeeld, dat de troepen t-ot de opstandelingen zouden kunnen overgaan, voor belachelijk; maar in de Vereenigdo Staten heeft men den indruk, dat de Mexi- 2 Mevrouw M. C. E. 0VINK—S0ER. ,,Bettie, luister eens," riep ze uit het open raam. ,jZeg aan moeder, dat ik geen trek heb in eten en dadelijk ga slapen. Wil je 't zeg gen, Bettie?" Als een kleine, wilde aap schoot 't kind eensklaps van onder 't raam te voorschijn,, doch Ciska was hier op voorbereid, diaar ze Bettie ijlings had zien bukken toen ze voor 't venster trad. 't Vuile handje grijpend, vroeg zij vriendelijk: ,,Ben je een beetje blij, Bettie, dat Ciska weer thuis is geko men t" Waarom heb jij bLauwe oogen?" vroeg 't kleine meisje, Ciska oplettend aansta rend, zonder eenige notie van haar vraag te nemen. Bét tie wil ook veel liever blau we," vervolgde zij, „blauwe veel mooier! Iedereen hier heeft zwarte, ajakkes!" Zo wrong haar vingers los en verdweeen nu voor goed. Maar haar bezoek had' Ciskai ecu heilzame afleiding gebracht, en ze sliep spoedig in, terwijl zij steeds haar zusje vóór zich zag met baar koddig hagedisso- tongetje, en haar laatste wóórden hoorde- „Blauwe oogen veel mooier dan zwarte, Bettie wil ook (blauwe. HOGFDSTÜUK II. Als zesjarig kind was Ciska vau Dannen- burgh naar Holland gekomen. In dien tijd maakte haar vader nog mooie prijzen met zijn goed rendeerend koffieland, en had zijin dochtertje lief genoeg om in te zien, dat ze weg moest uit haar tegenwoordige om ge ving. 't Deugde niet langer voor Ciska, in die driekwart inlandsche wereld op te groeien, terwijl ze bovendien als eenig kind thuis veel te veel bedorven werd. Zij was 't zon netje van zijn leven, 't Kostte deu vader oneindig veel haar weg te zenden. Maar hij had doorgezet en de overwinning behaald in den zwaron strijd tegen zich zelf en ook tegen zijn vrouw. Want Louise zag vol strekt niet in waarom 'hun lieveling haar Holland moest gaan, en ze trachtte haar man, tot het laatste toe, met schreien en klagen van zijn voornemen af te brengen. Doch toen was hij nog sterk en vod wils kracht. Zelf had 'hij Ciska aan boord ge bracht van 't schip, dat haar naar Holland zou voeren, naar Bettie, zijn eenige, aan gebeden zuster, die zijn dochtertje met open armen en een hart vol liefde tot zich wilde nemen. Wat 't afscheid hem gekost had't Was den bedroefden .vader of met zijn kind zijn goede engell medleging; maar 't moest, 't was tot Ciska's welzijn. Met dezo overtuiging troostte hij zich, als de smart over haar verlies hem te mach tig werd. Langzamerhand had hij zich loe ren schikken in Ciska Ta afwezigheid, raakte er aan gewend 't plaatsje aan tafel' leeg te zien, waar zijn kind steeds zat. Guus en Bettie werden kort na elkaar geboren, en brachten drukte en leven ge noeg in het eenzame huis. Doch vadér's jeugd, zijn onbezorgd, vroolij'k genot in het leven, die beide had zijn oudste doch tertje met ziéh mee genomen. Frau Sorge trad over den drempel te „Pagger Sari" eu bleef in de woning toeven. De koffieoogst werd minder in quali- en quantiteit, de prijzen aan de markt bleven gedrukt, en 't huishouden kostte steeds meer. Louise had geen slag van zuinig be heer; 't geld gleed haar door de vingers. De zorgen groeiden van Dannenburgh bo ven 't .hoofd, hij voelde zich als gevangen in een net, waar vau de mazen steeds dich ter werden toegetrokken. Er waé dikwijls gebrek aan contant geld in huis; dan be leend1© moeder sieraden of kleeren. Den eersten keer toen hiji dit merkte, was de maai woedend opgestoven, doch al gauw- legde hij] er zich bij neer, dat ze, soms maanden lang, op deze wijze van de hand in den tand leefden. Zijn energie doofde uit zijn eergevoel raakte afgestompt, hij werd oud eu suf onder 't voortdurend geldge brek en 't angstig zorgen voor den dag van morgen De invloed van thuis was er nu iuist niet naar om hom die verlammende willoos heid te doen afschudden. Bij! zijn vrouw vond hij geen steun en opwekking. Zij zat moedeloos bij de pakken neer, klaagde in 't oneindige over den treurigen stand van zaken, waarvan ze hem iu haar hart dé schuld gaf, al durfde ze dit niet hardop «eggen. Want Louise was toegevend' en in schikkelijk, .gedwee en onderworpen van aard. Als haar zuchten en klagen, wan neer z** om geld vroeg, dat hij haar niet geven kon, van Dannenburgh vlóékend deed opstuiven, 'dan gleed ze schuw en bevend weg, en drukte verstolen dé punt barer kabaja tegen de natte oogen. „Gijs- berfc was weer woedend, altijld zoo als ziji om geld lcwam, en, ach God, 't moest er toch wezen. En ze leende de paesarduiten van haar kokkie, om den eerst volgen den dag, als ze weer geld in handen kreeg, drie kwart te verknoeien aan prullen, die ze bij den klontong (marskramer) kocht en vol- 8trekt niet noodig had. Tante Bettie vertelde Ciska niet, dat de toelagen van haar vader steeds met grooter t u ssvthe n poozen kwamen, eindelijk geheel ophielden. Al lang had ze tusscheu de re gels van de wanhopige brieven uit Indië gelezen, hoe vreesélij'k moeilijk 't Gijsbert viel, 't geld voor Ciska's onderhoud te zen den, nu Pagger Saxi steeds minder op bracht en de koffieprijzen al slechter wer den. Ze had meelij met haar armen broer, die altijd zoo royaal voor haar was geweest, toen '1 hem zelf nog goed ging in de we reld. Ciska, zijn kind, was haar lief als een eigen dochtertje, ze zou, als 't moest, graag hard gewerkt-, zich iedere luxe ontzegd hebben om harentwil. Maar dit behoefde niet, ze kon, ook zonder 't geld uit Indië, wel toekomen. Klein© bezuinigingen, waar van haar nichtje niet veel merkte, weiden ingevoerd', en als vroeger leefden tante en Ciska tevredén en gelukkig voort, zich koesterend in het zonnetje van elkanders liefde en toewijding. Tante Betty was maar een eenvoudige vrouw, die slechts oen enke len keer den voet had gezet buiten de kleine provinciestad, waar zij woonde. Doch 't ontbrak haar niet aan^, gezond verstand en een juisten kijk op 't leven. Dus voedde zij Ciska op tot een flink, zelfstandig meis je, dat haar levensweg zélf zou moeten zoe ken, zoo noodig ook lan-gs moeilijk begaan bare paden. Zijn zuster had zich, uit Gijs- bert's brieven, een vriji juiste voorstelling gevormd van Ciska's ouderlijk tehuis, thans zoo geheel andere dan haar nichtje er de kinderl ke herinnering aan behield, en zon der 'het meisje alle illusie te benemen, trachtte ze haar tooh wél in te lichten en voor te bereiden op de veranderde toestan den, die zij te Pagger Sari vinden zou. Want de dag moest eenmaal komen, waar op 't kind naar liaar geboorteland terug zou kecron. Ciska verlangde naar Java, al wist ze zelve niet hoe ze ooit van tante Bettie gescheiden zou kunnen leven. Tante glimlachte dikwijls weemoedig, als Ciska zoo droevig kon klagen bij 't vooruitzicht op de naderende scheiding. Bettie wist wel, dat zo niet lang moer leven zou, dat de kwaal, waaraan zij leed, languzaam, maar zeker hare krachten sloopte. Was haar lieveling maar eenmaal welver zorgd flink toegerust voor den levensstrijd, dan wilde ze gaarne de moede oogen slui ten oni de eeuwige rust in te gaan. Met liefdevollen trots sloeg zij de ontwikkeling van liaar nichtje gade. Knapper gezichtje, ranker figuurtje was er in (heel Vlissingen niet te vinden 'dacht zo dikwijls vél1 stille bewondering. En op de verstandelijke ont wikkeling van Ciska kon ze niet minder trotsch zijn. Wat leerde ze niet vlug en ge makkelijk, altijd zat ze vooraan in hare klassen Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1