BINNENLAND. caansche soldaten althans uiet zeer strijd lustig rijn en zich zooveel mogelijk buiten het vuur trachten te houden. De vervolging \an de rebellen moet dientengevolge met grifte voorzichtigheid worden gevoerd. In merkwaardige tegenstelling hiermee staat de energie, waarmee de troepen optreden, al9 hun rebellen in handen vallen. P a r ij a, 4 Juli. Het Meotikaansohe ge zantschap heeft een telegram ontvangen, dat de geruchten over cone beweerde revolutie in Mexico terugbrengt tot den inval van eenige roovers, die zich een politiek karak ter wilden geven om te ontsnappen aan eene aanvrage om uitlevering van de Mexikaau- sohe regeering. Buonos-Ayres, 3 Juli. De telegra fisch© verbinding met Aseuiupcion en Para guay is verroken. De geruchten over een opstand schijnen juist te zijn. Volgens de Nacion rukt de president van Paraguay met dc trouw gebleven troepen op tegen de strijdmacht der opstandelingen. Buenos Ayres, 3 Juli. De bladen .bevatten een telegram uit Paraguay, berich tende dat twee rcgimen&en zijn opgetfbaan en do kazerne te Asumpcion hebben ge bombardeerd. Er moeten talrijke dooden en gewonden zijn. Zuid-Afrika. Het NaiaJscho parlement heeft do beslui ten ten gunste van de Zuidafrikaansche eenheid goedgekeurd. Een amendement, verlangende dat de afgevaardigden naar dc constituante bij volksstemming aangewezen zouden worden, word met groot© meerder heid verworpen. De Wetgevende Raad an Transvaal heeft eveneens de unie-besluiten goedge keurd. Alleen Wolmarans stemde tegen De tijd was nog niet geschikt voor aaneen sluiting, meende hij, eu Transvaal kou er geen baat bij hebben. De Transvaalsche afgevaardigden naar de conventie zullen rijn Schalk Burger, gene raal de la Rey, Smuts, Huil, Sir George Far- rar, Sir Percy Fitzpatrick, Lindsay eu Botha Bloemfontein, 8 Juli. De .wet gevende vergadering heeft met 30 tegen 8 stemmen in tweede lezing aangenomen het onfwerp van oene onderwijswet, waarbij de Neder land echo en Eugelscho talen op voet van gelijkheid werden gesteld als middelen van ouderwijs. Het gebruik van de eeno of de andere taal wordt in ieder district over gelaten aan de keuze van ouders. De at- torney-geueral Horzorg deed uitkomen, dat de Hollandse he kinderen gelijke rechten hebben als de Euigolsche en gelijke aanspra ken op do voorrechteu door don Staat ge schonken. Do ,Engelschen in Orangia had den niet meer recht bezwaar te maken tegen het verplichte onderwijs in het Neder- landsch, dan in het omgekeerde geval. Allerlei. v— Het hoofdbestuur van do Vereenigiug van Duitecho Ingenieurs in Dresden heeft graaf Zeppelin de Grashof-medaille ver leend. Dat is wel de hoogste ouderscheiding waarmede do vereenigiug de verdiensten harer ieden op wetenschappelijk on prac- tieoh gebied kan beloonen. De medaille is in hei jaar 1894 ter nagedachtenis van Gnaahof, don grondlegger der huidige wetenschappelijke techniek, door do ver- ceniging gesticht. In de eerste jaren is zij steeds aan twee vertegenwoordigers dor wetenschap en praktijk, de professoren Bacli (Stuttgart) eu Intze (Aken) de ge heime raadahoeren Gruson (Maagdoburg) en Schichau (üoing) en toen jaarlijks aan een of twee verdienstelijke ingenieurs verleend. Op het feest van het 50-jarig bestaan der vereenigiug werd rij daarenboven uit dank baarheid aan den Keizer overhandigd. Op vooretei van bet bestuur .beslissen over het verlceuen van de medaille aan een nieuw modelid allereerst de huidige bezitters der medaille en eerst daarna beslist de jaarlijk se he ailgemeene vergadering. Zoo bevindt rich nu graaf Zeppelin door deze nieuwe onderscheiding in de rij van die mannen der wetenschap en praktijk, die hiervoor van bevoegde zijde in de hoog ste aanmerking kwamen. Deze gelegenheid geeft tevens nog eens aanleiding om te her denken de merk waar waardige zitting in de Württembergsche I ngen icurs-vereeniging waar graaf Zeppelin in tegenwoordigheid van den Koning van Beieren voor een talrijk gehoor do plannen van zijn luchtschip op di© beginselon uiteenzette, welke heden in zijn systeem nog toegepast worden. Hij be oogde toenmaals de vaklieden te overtuigen van de deugdelijkheid en stabiliteit van zijn ontwerp, welke door deskundigen onder zocht en goedbovonden werden, en oveneens dat do betrouwbaarheid zijner becijferingen over do vermoedelijke snelheid van rijn luchtschip zou worden gebillijkt. Daar men van den weerstand der lucht toenmaals nog zoo goed als niets afwist, was de commissie van het ministerie van Oorlog van meening, dat dc eigen snelheid van het luchtschip niet boven de 5 meters door den weerstand der lucht per seconde zou worden vertraagd, terwijl graaf Zeppelin uit alle voorzichtig heid den weerstand op 12J meter por seconde berekende. Bewezen is intusodhen, dat Zep pelin gelijk had. En rijn succes mag hem daardoor nog veel hooger aangerekend ■worden, omdat hij toen zonder verderen offi cieel© steun van do rijde der industrie on niettegenstaande menigen tegenslag de over tuiging van de deugdelijkheid van zijn sys teem wist staande te houden en met taaie wilekt acht eindelijk rijn doel bereikte. Van dit oogenblik af ontving hij ocne reeks van wetenschappelijke onderscheidingen, toen hij door de Drcedener Hoogeschool tot dr. ing. honoris causa on door do Württem- bergscho vereen iging van Duitecho inge nieurs tot eerelid werd benoemd. Behalve op de vleugelen van den wind weet echter graaf Zeppelin zich ook op de vleugelen der jwiësie met voel gTatio te be wegen. Een bewijs daarvoor lokt© een eigo- naar van eene Woemkwedkerij in de Schwar bi echo arrondLssomentasftad Tuttlingen aan de Donau uit. Hij zond namelijk graaf Zep pelin oenen prachtigon ruiker violieren mot bijschrift Zur Faïirt der ^onne zu, Glück auf I Doeh eine Bitt S=ie zu begrüszen, bring' ibr eine Nelke mit. Twee dagen later reeds ontving de vriendelijke bloemenzender een prent briefkaart waarop een in de lucht zwevend luchtschip was afgebeeld, met het volgende poëtische antwoord Du sandteet mir ein schöstee Sonnen- kind, Es seiner Mutter naher zuzatragen Ich schick' mein Element, den Wind, Dir herzlich Dank dafür zu sagen Graaf ZEPPELIN. vHet vertrek van Peary's nieuwe Pool-expeditie .is uitgesteld tot na den 7cn dezer. Hij is n.l. voor genCemden datum uit genood igd om op bezoek te komen bij den President der Vereenigde Staten. vHet proces Humbert tegen de Parij- sch© Matin is afgeloopen met do veroordee ling van het bl'ad. De jury heeft na een uur beraadslaagd te hebben, eene bevestigende uitspraak over al de vragen uitgebracht.. De Matin werd toen veroordeeld tot 3000 frs. boete, 50,000 fr. schadevergoeding eu de publioeering van het vonnis in 201 bladen, waaronder de Matin. vTe Tonneville b:.j .Cherbourg is ecai soldaat, die op schildwacht stond bij een kruithuis, op zijn post vermoord gevonden. De man had een schot door het hoofd ge kregen. B e r 1 ij n 3 Juli. Heden morgen ont stond er brand in den dakstoel van het koninklijke operagebouw, die na een arbeid van anderhalf uur door de brandweer werd gebluecht. Staten-Generaal. Schriftelijk beantwoorde vragen. Naar aanleiding van vragen van den heer Thomson, betreffende oprichting vaai een bond door officieren van het Indische leger en 'betreffende beweerde knoeierijen met leveranciën in het Ned.-Ind. leger, heeft de Minister van Koloniën, de lieer Idenburg, geantwoord, dat de gouverneur- generaal hem heeft medegedeeld, dat inder daad door enkele officieren van hot Indische leger een ibegin van uitvoering .is gegeven aan een voornemen tot oprichting \«m een bonddat omtrent de redenen, die ttot dat voornemen hebben geleid, geen andere ge gevens ten dienste staan dan de verslagen, welke in dc Indische pers zijn gegeven van de vergadering, waarin deze mgelegenheid ia besproken. Dat tot het voornemen de overweging zou hebben geleid, dat door het Ind'ische leger somwijlen handelingen houden verricht wor den, die niet zijn overeen te brengen met normale begrippen van menschelijkheid en recht wordt door die verslagen geenszins be vestigd en evenmin door de bewoordingen van de circulaire, welke het voorlbopig co mité van de Algemeene Officiersvereeniging zich voorstelde onder het officierskorps te verspreiden, nadat door den commandant van .het leger, na kennisneming van den in houd van dat stuk, zou rijn medegedeeld, dat zijnerzijds tegen de verspreiding daar van geen bezwaar bestond. De vraag, of er maatregelen zijn genomen, liotrij officieel, hetzij officieus, van de zijde der militaire aultorifceiten om de stichting van den bond te bemoeilijken, 'kan, zooals zij is gesteld, niet anders dan ontkennend worden beantwoord. Wel heeft een der op- perofficieren zijne jongere kameraden, die op het punt waren om een stap te doen, waarvan de gevolgen zeer onvoldoend waren overwogen, op de groot© bezwaren gewezen, welke uit hun goed bedoeld plan zouden kunnen voortvloeien, en hen zoodoende tot nadenken gelbracht, ten gevolge waarvan zij hun voornemen hebben opgegeven. Wat betreft de vraag van den heer Thom son over de beweerde knoeierijen met leve- rantiën in het Ned.-Ind. leger, antwoordde de Minister dat daaromtrent bij rijn depar tement niets bekend is, en dat hij omtrenft doze aangelegenheid inlichtingen zal vragen aan den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië. Onafgedane ontwerpen. Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer bleven nog onafgedaan de volgende wetsontwer pen Wijziging Burgerlijk Wetboek (wet op het Be- wya), en herziening van wettelijke bepalingen tot invoering daarvan; Wijziging van do rechtspleging bij de Land macht en van die bij de Zeemacht, alsmede van do Provisionoele Instructie Toor het Hoog Mili tair Gerechtshof Bepalingen omtrent openbare inzamelingen; Onteigening van ©en gedeelte van de Boer- havestraat (ülyphantspad) te Amsterdam Verplichtingen en bevoegdheden van de mili taire macht tot hulp van het burgerlijk gezag; Vaststelling eener Curajaoscho Mijnwet; Wijziging van art. 42 van het Regeerings- reglement voor Ned.-Indië (benoeming en ont slag van Indische officieren); Wettelijke maatregelen tot regeling van de Administratieve Rechtspraak (vijf ontwerpen); Verzekering tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen van personen, werkzaam in: lo de landbouwbedrijven; 2o. hot zeevisschors- bedryf, en 3o. het zeevaart-bedrijf Invoeging van een nieuw art. (59a) der Onge vallenwet 1901; Regeling van het octrooirecht voor uitvindin- gen Uitvoering van het verdrag van 17 Juli 1905 betreffende de burgerlijke rechtsvordering en van bepalingen van hot verdrag van genomden datum betreffende de curateele, enz. Wijziging van de wet tot regeling en beper king der uitoefening van het recht van vereeni giug en vergadering In overeenstemming brengen van verschillende wetten on regeling van de toepasselijkheid dor Kindorwetten op jeugdige militairen Nadere wijziging en aanvulling der Indische Comptabiliteitswet en van het Regeeringsreglo- ment voor Ned.-Indië; Wijziging der Gemeentewet (gemeentebedrij- ven) en regeling van de wjjze van zekerheidstel ling door gemeente-ambtenaren Wijziging van het Wetboek van Strafrecht en van dat van Strafvordering ter bespoediging van de afdoening enz. van kantongerechts-straf zaken Verhooging der Waterstaaisbegrooting voor 1907 (botreffende regeling van do positie der commiezen en directeuren* dor Posterijen en Telegrafie) Aanvulling der begrooting van Landbouw enz. voor bijdragen aan gemeenten voor verzekering tegen werkloosheid Wijziging van de Gezondheidswet (strekkende om den secretaris een onder den Gezondheids raad geplaatst, ambtenaar te maken) Onteigening voor de verbreeding van het Rokin, den Vijgendam, de Nes, de Warmoes- straat, enz. te Amsterdamen voor een los- en laadplaats, met toegangsweg naar de Dorpstraat te Leimuideu; Schepenwet Verhooging en wijziging van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1907 voor een nieuw Rijks-krankzinnigengesticht Wijziging van de wet op de rechterlijke orga nisatie ter voorziening in den achterstand bij rechterlijke colleges Aanvulling van de begrooting van Landbouw, enz. voor 1907 (tot dekking van het tekort van de Rijksverzekeringsbank) Voorschriften voor de toepassing der Alge meene Akte van Algeciras en van andere ver ordeningen in Marokko; Bekrachtiging eener nadere overeenkomst met de H. IJ. S. M. betreffende den spoorweg Kwa- dijkEdamVolendam Wijziging en aanvulling van de wet op het Middelbaar Onderwijs Wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering Wijziging en aanvulling van de wet van 12 Febr. 1901 ten opzichte van jeugdige personen (verzorging van verwaarloosde kinderen); Wijziging en aanvulling van de „Bevorde- ringswet voor de Zeemacht 1902" Wijziging van art. 23 der Gemeentewet (quaes- tie over krijgsman in werkelijken dienst"); Nadere wijziging der Militiewet (opkomst der militie in twee ploegen); Regeling van het beheer en de verantwoor ding van de geldmiddelen van Suriname en van Curasao Wijziging van de Waterstaatsbegrooting voor 1907 (verschillende posten); Verhooging van de begrootiug van Landbouw, enz. voor 1908 (deelneming aan de algemeene internationale tentoonstelling te Brussel in 1910; Wijziging van de wet van 18 April 1874 tot vaststelling van een tarief voor gerechtskosten in strafzaken bij den militairen rechter en idem bij den gewonen rechter; Vaststelling van het slot der Indische reke ning over 1904. Voorts nog de volgende wetsvoorstellen de voorstellen-Drucker c. s. en -Troelstra c. s. betreffende veranderingen in de Grondweten het voorstel-Van Kol, houdende nadere bepa lingen betreffende de mijnontginning Verder verschillende Regeeringsmliohtingen op adressen, o. a. betreffende do erfgooiersquaes- tie; de mosselvisschery de volgende motiënvan de heeren Terlaan c. s., omtrent een pensioenregeling ten behoeve van de weduwen en weezen van vrijwillige onderofficieren en minderen Van Kol, betreffende het verstrekken van op gaven van kosten der Indische expedition Duymaer van Twist en Van de Velde, betref fende wettelijke regeling van de rechtspositie van den Indischen officier Drucker en Treub, betreffende pensionneering van gemeente-ambtenaren Troelstra c. s. omtrent het kosteloos geven van lager onderwijs; v. d. Vlugt c. s. omtrent toetreding van Nederland tot de Berner Conventie; Troelstra c. s. omtrent instelling eener af zonderlijke rechtspraak voor de arbeidswetge ving; Van Alphen, betreffende een spoorwegverbin ding AlphenBoskoopWaddinxveenGouda Schaper, omtrent wettelijke beperking van arbeidsduur voor volwassen arbeiders; Hugenholtz, omtrent de aanneming van jeug dige vrijwilligers bij do Marine; Van Kol, betreffende het herkrijgen van ver loren Nederlanderschap; Lely c .s., betreffende hoiwelijken van offi cieren en Passtoors, omtrent het niet handhaven van de derde herhalingsoefening, bedoeld in de wet op de Nationale Militie. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 4 Juli bevat o. m. d© volgend© Kon. besluiten: op verzoek «ervol ontslagen de 1© luite nant «der infanterie op non-activiteit H. J. van der .T^k en Ï9 Inj benoemd, tot reserve le luitenant bij het 7e regiment infanterie; benoemd tot leeraar aan de R. 11. 3. S. te Zwolle L. Koning te Rotterdam benoemd tot notaris t© Monnikendam T. de Koe, candi'daat t© Haarlem tot leden van de Nederlandsche delegatie op liet van ,2530 Augustus te Nantes en St. N avers te houden internationale congres voor reddingswezenhygiëne en veiligheid ter zeo A- E. Arkenbout Schokker, inspec teur der scheepvaart en W. C. J. Smit, ka pitein-luitenant ter zee, chef van stafzaken aan het departement van marine. verlof verleend tot het aannemen van de ver sierselen der onderscheidingen achter hunne na men vermeld, uan de hierna vermelde perso nen: aan rnr. J. C. baron. Baud, procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam, van rid der 2e klasse met de ster van de Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken; aan D. de Ridder, waterschout, fungeerend commissaris van Rijkspolitie te IJmuiden, van ridder -ie klasse van de Kroonorde, hem door Z M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruis sen, geschonken aan H. G. van Buseck, districts-commandant, tevens inspecteur der Rijks veld wacht te Amster dam, van ridder 4c klasse van de Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken aan W. L. H. Koster Henke, commissaris van politie te Amsterdam, van ridder 4e klasse van de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken aan C. L. E. Molier, bibliothecaris bij het De- partoment van Justitie te 's-Gravenhage, van officier van de orde van Nicham el Anouar, hem door don President der Fransche Republiek ge schonken goedgekeurd, dat A. J. de Ridder, burge meester der gemeente Rozenburg, is benoemd tot. secretaris dier gemeente vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse der orde van «lo Kroon van Pruissen, hom ge schonken door Z. M. den Duitschen Keizer, aan den kapitein-luitenant ter zee J. A. A. O. ridder van Rappard benoemd in de prov. Utrecht tot heemraad van het waterschap do Biltscho on Zeister Grift, mr. G. K. D. R. baron van Hardenbroek, te Bunnik, en G. L. baron van Boetzelaor, te d© Bilt. Met wiiriging van hun aanvankelijk voornemen hebben H. M. de Koningin en Z. K H. do Prins, roods gisrteroclrtond per extra trein der Staatsspoor, ten 7 uur 43 d© Residentie veria,ten voor den terugkeer naar Het Loo. Prins Hendrik bracht gister een bezoek aan de Koningin-Moeder op Soestdijk en vertrok gisterenavond 8 uur weder. H. M. de Koningin is gistermorgen per extra trein te Apeldoorn aangekomen met gevofig, en reed vervolgens naar Het Loo. Br was ©ene groot© menigte belangste' len den. Morgen zal in de hofkapel professor Pont uit Amsterdam de predikbeurt vervullen. Men meldt uit. Scestdijik; U. M. de Koningin-Moeder aal op 14 Juli a. s. het jaarlijksche tuinfeeat geven. D© staifmuziek va.n het 5© regiment infanterie zal bij deze gedegenheid een matinee geven. Prins Hendrik op de Heems kerk. ,,Het Vad." ontleent aan een par ticulieren brief bijzonderheden over het ver blijf van de Heemskerk in de Noorsehe wa teren. Wij nemen uit dit schrijven het vol gende over Donderdagmorgen om 5 uur kwam het groothertogelijke jacht binnen, waar zidli onze Prins aan boord bevond en nog dien- zelfden morgen kwam Z. K. H. aan boord van de Heemskerk. Zaterdagmorgen 27 Juni om 5 uur licht ten wij het anker en stoomden naar buiten, de route werd genomen tusscliên ad de ver schillende eilandjes en riffen, die zich over een groot© uitgestrektheid langs de kust van Noorwegen bevinden. Het was een prachtige tocht die ontzagge lijk groote rotsmassa's, waar men zeer dicht langs passeerde. Enkele nog geheel met sneeuw bedekt., bijna loodrecht uit zee op komende, leverden een nooit te vergeten schouwspelhet is een ruwe natuur, bijna goen boomen, zelfs op sommige plaatsen geen gras of iets dat daarop gelijkt, niets dan kolossale steenklompen. üe vaarroute slingert zich tusschen al deze door, dikwij'ls ziet men pas kort voor men moet draaien de opening waar men door moet. Eén vooral was merkwaardig, de Melö Sund tot op het laatst zag men geen doorgang en was het net of het schip op het land aan stoomde en tegen de rotsen zou loopen, toen zich op eens de ongeveer 150 meter breede opening vertoonde en ons we der een nieuw vaarwater deed ontdekken. De Noorsehe loods, dien wij aan boord hadden, was een type van een flinken Noor man, kalm en voorzichtig. Tooh bracht hij ons met een mooie vaart van 12 mijl tus- sohen al deze schijnbare hinderpalen door. Tn gebroken Engelscli en Duitsch, ver mengd met veel Noorsoh, gaf hij rijn aan wijzingen, een enkelen keer zelfs het roer nemende en het deed ons allen een groot genoegen, toen Z. K. H. hem bij zijn ver trek de gouden medaille van de Huisorde van Oranje schonk. Dat vond hij prachtig, de man die altijd even kalm bleef, kreeg nu een kleur van genoegen. Zondagmiddag verlieten wij de Inner Lead, zooals deze route binnendoor genoemd wordt, en stoomden in volle zee koers zet- mde naar LJmuiden. Prachtig weer, wind van achteren, gaf het schip een kleine slingerende beweging, net genoeg om te bemerken dat het op zee A S. Z. K. H. gebruikte deze dagen om het schip bijzonder goed in oogenschouw te ne men. Hij bezocht machinekamers en stook plaatsen, die nu daar alles in volle wer king waa zeer interessant waren. Tot de onderste 'bergplaatsen werden opengemaakt en bekeken. De Prins informeerde naar vele dingen, woonde de verschillende exercitiën bij en vertoefde dikwijls op de brug. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd op ruim 400 K.M. al draadlooze ver binding verkregen met Scheveningen en was natuurlijk het eerste telegram dat verzon den werd, gerieht aan H. M. de Koningin, en gingen weidra verschillende telegrammen heen en weer. Zoo'n station aan boord blijft altijd een opmerkelijk iets; eerst wordt om het kwar tier beproefd of er op de seinen antwoord komt. totdat in eens iets gehoord wordt in de gehoorbuis en men dus elkaar te pakken heeft. Het nummersein maakt dan al spoe dig uit of het de goede is, en ziet men wel dra antwoord komen op de vragen, terwijl men weet op een afstand van nog ruim 14 uren stoomens weg te zijn. Dinsdag namiddag om 5 uur 50 kwamen wij te LJmuiden binnen en meerden in de haven voor de kleine sluizen, en vertrok Z. K. H. te 8.35 naar Den Haag, luide toegejuicht door de bevolking, die in dichte drommen zich verdrong bij den aanlegstei ger. De overeenkomsten eu verklaringen vastgesteld door de Tweede Vredesconfe rentie, die tot 30 Juni j.l. alsnog om ver schillende mogendheden te 's Gravenhagja ter t©©kerning lagen, betroffen 1. Internationale geschillen. 2. Dokking van schulden. 3. Opening der vijandelijkheden. 4. Gebruiken in den landoorlog. 5. Rechten on plichten der onzijdigien. 6. Vijandelijke koopvaardijschepen. 7. Verandering koopvaardij- in oorlogs schepen. 8. Plaatsing ouderzeesche mijnen. 9. Zoobomba.rdornent. 10. Conventie van Genève. 11. Beperking der gevangenneming van schepen. 12. Internationaal prijzenkof. 13. Rechten en plichten der onzijdigen iin den zeeoorlog. 14. Verbod van het werpen van ontplof- fingsmiddeYn uit luchtballons. Van de mogendhedendie nog- niet alle verdragen hadden geteekend, hebben dezer dagen geteekend met voorbehoud Duitsc-hland, do verdragen hierboven ge noemd onder nos. 4, 6, 8, 9, 13. Oostenrijk-Hongarije no. 4. China no. 10. Ecuador no. 2 on 12. Groot-Brittannië nos. 5, 8, 9, 10 en 13. Japan nos. 1, 4, 9, 13. Rumenië no. 1 Tuirkije nos. 1, 4, 7, 8, 10, 12, 13. Zwitserland no. 1. Niet onderteekend zijn door: Duit8chiland no. 14. China al'le niet geteekend behalve nos. 1 en 14. Groot-Brittannië no. 12. Itakië no. 14. Japan nos. 12 en 14. Paraguay nos. 13 en 14. Portugail nos. 8 en 12. Rumenië nos. 2, 12 ©u 14. Spanje nos. 4, 8, 9, 13 en 14. Zweden nos. 2, 8, 14. Zwitserland no. 2. Dr. A. Kuyper is gisterenmiddag te 4 uur voor geruimen tijd naar het buiten land vertrokken. Ministers Heemskerk, Tailraa en Idenburg deden hem aan het Staafsspoorstation uit geleide. De heer dr. C. Ba-aak te Leiden, is ■bestemd voer den Indischen dienst, om werkzaam te worden gesteld bij het Ko ninklijk Magnetisch en Meteorologisch Ob servatorium te Batavia. B»graf*ai« baron van Nardaabroak. Men meldt ons uit 's Gravenhagie Bij het vertrek heden ochtend van den Staiatsspoortrei nwaarmede het stoffelijk; overschot van Hr. Ma. opperkamerheer ba ron Van Hardenbroek van Bergambacht naar Driebergen werd vervoerd brachten tal van autoriteiten en waardigheidsbekleders uit Hof- en andere kringen een stillen groe*. aan het hulsel van den grootofficier van H|r. Mis. Hofhouding, die zich ruik ©en groote mate van hoogachting mocht verheu gen. O.a. werden opgemerkt verscheidene onzer ministers, de burgemeester, eenig© ge- zantsehapshoofdenopper- en vlagofficieren van leger en vloot, enz. Ook waren tegenwoordig de heeren J. W. van Schagen en J. I. Michen, onderschei denlijk kapitein waarnemend commandant en adjudant Vaandeldrager van het korps Koninklijke Scherpschutters, van hetwelk baron Hardenbroek indertijd commandant was. Met den trein, die hedenochtend het stoffelijk overschot van baron Van Harden broek, opperkamerheer van H. M. de Ko ningin. naar Driebergen overbracht, kwam te ongeveer half twaalf aan het station al daar een groep van deelnemend© belang stellenden aan, ter bijwoning van de be grafenis te Neeriangibroek. Z. K. H. de Prins, die tevens H. M. d© Koningin vertegenwoordigde, arriveerde per automobiel uit Amersfoort en was gekleed in admiraalsnmform. Toen de trein met d© familieleden het station binnengekomen was, trad Z. K. H. op de verwanten toe en betuigde rijn deel neming Een vrij 'lange lijkstoet formeerde zich nabij het station. De rouwwagen, be spannen met 4 paarden, werd omgeven door 12 lateien, dragers in grootrlivreikleeding. Achter de lijkkoets, het gesloten coupé rijtuig van den prins, gevolgd door het rij tuig met den vertegenwoordiger der Ko ningin-Moeder, jhr. Schimmelpenninok. Vele leden van van het civiel© ©n mili taire huis begaven zich rechtstreeks naar de begraafplaats te Neeriiangtbroek, alwaar o.a. werden opgemerkt batron Van Pallandt, ba ron Taets van Amerongen, jhr Röell, jhr. Von Mühlen, generaal Van Tuijll, jhr. Van Weed©, hofmaarschalk van de Koningin- Moeder; voorts een deputatie van het Roode Kruis, bestaande uit jhr. Laman Trip, vice-president van het hoofdooimité, de generaa'l-niajoor-inspooteur van den ge neeskundigen dienst en de secretaris van het hoofdooimité, majoor Vervloei, en ©ene commissie van de Maatschappij Zeebad Sche veningen, gevormd door de heeren Ruys, Uyttenhaven, Huydecoper en Polis. De heer Gold beek, directeur-generaal van het „Zeebad", was tot zijn leedwezen door ambtsbezigheden verbindend de plech tigheid bij te wonen. Een 20-tal kransen dekten de baar, waaronder van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, ZK. H. Prins Hen drik, bet .Roode Kruis e. a. Om 12.05 vertrok de stoet van Drieber gen. De lijkkoets werd gevolgd door negen volgkoetsen. Om kwart, voor tweeën kwam de stoet op de begraafplaats te Neerlang- broek aan, door tal vap belangstellenden op gewacht. Op het Plein voor de kerk te Neerlang- broek, waarachter de begraafplaats gelegen is, werd de stoet opgewacht door nog vele anderen van het Hof en uit de notabele kringen in den omtrek. Daar waren o. a. nog luitenant-generaal Dumonoeau, Jbr. Van Geen, particulier secretaris der Ko ningin, adjudant-kapitein ter zee Mulert, baron Baud, procureur-generaal te Amster dam jhr. Bosch van Drakesteijn, lid, der Eerste Kamer in Utrecht; jhr. Boreel, burgemeester van Haarlem; graaf Bentinck Lamping; overste graaf Schimmelpenninck; graaf Van Hogendorp, oud-adjudant; op perstalmeester Bentinckdè burgemeester van Barneveld, Neerlangbroek en Drieber gen de Utrechtsche Gedeputeerde De Beau fort de intendant van het Loo en anderen. Na den langen weg van Driebergen tot aan Neerlangbroek te hebben afgelegd, k am de deftige lijkstoet ten 2 uur voor de brug, die het Kerkplein van den weg a.beidt. De rouwwagen was behangen met vele bloemkransen en vele van die blijken van belangstelling vulden nog een volgrij- tuig. De lijkbaar werd tot aan <lo grafstede onmiddellijk gevolgd door den Prins en den vertegenwoordiger der Koningin-Moeder. E. K. H. stond vooraan in den wijdon kring die den grafkelder omgaf. Jhr. mr. Laman Trip, vice-president Van het Roode Kruis, trad naar voren en sprak als vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kruis bij het graf van zijnen diep betreur den voorzitter, baron Van Hardenbroek. Hij wao, aldus herinnerde hij, laatst over- geb'evene van de mannen, die bij de instel ling van het Ned Roode Kruis in 1867 door Z. M Koning Willem III werden geroepen om het Roode Kruis in Nederland te orga- niseeren en te besturen en hij heeft gedu- r .ide meer dan 40 jaren als lid en pen ningmeester, als ondervoorzitter en van 1892 als voorzitter van het hoofdcomité ons vaderland belangrijke dieneten bewezen. Wij lezen in de annalen onzer vereenigiug, hoe hij in den Fransoh-Duitschen oorlog als commissaris van het hoofdcomité de eerste

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2