m'. 5. Tweede blad. 7de Jaarganf. Zaterdag 4 Juli 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. MIERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afaonderiyke nummers - 0.05. Deze Couran- verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeeliogen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIflN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents b(j voeruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeue oireulnirebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-INDIË Atjeh. Aan den heer Codijn is opgedragen, zich in de maand Juli naar Atjeh te be geven, teneinde den nieaiiwbcnoetmden géiu- ©rneur bij te staan in het tot «tand bren gen van eenige spoededsdhende regjeJingem, en het uitwerken van eenige voorstellen be treffende verschillende aangelegenheden. Tengevolge van den enormen regenval te Kota-Radja gedurende de laatste dagen, is de stad overvallen door een bandjir, nog grooter dan die in December 1.1. De bijgebouwen van verschillende officiers woningen zijn ingestortde vloeren der kazexnee hinnen den Kraton staan blank, terwijl de Kraton-muur gedeeltelijk is in gestort. Vele brtuglgiem zijn vernield; de ver binding met Seulimeuni is gestoord. Ook uit de onderhoordgjheden komen geruchten van verwoestingen, door den bandjir aangericht. Een met klewangs bewapen 'e bende van ongeveer 20 man heeft 29 Mei een aanval •gedaan op een brigade dér met de bewaking van de spoorbaan belaste rijrwiél-conipagnie in de nabijheid! van Sampop. In het treffen werden aan onze zijde drie inlandscho minderen zwaar, en drie licht gewond. De vijandi liet vijf dooden achter. Den 28en Mei is voor de katholieke pasto rie te Kofa-Radija een borstbeeld van pastoor Verbraak onthuld. (Sumatra-Post). Verkiezingen in Indlf. In een vergadering van dé Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging te Batavia deelde het bestuur medé bij geruchte te hebben vernomen, dat de regeeringscoanmis- saris voor de decentralisatie heeft voorge steld, bij een deel der volgende verkiezingen reeds, althans voor Batavia, alle Europeesche leden te doen kiezen. Heb voorstel is ïeeds naar Nederland. (Sumat-rarPoet). Een aangeklaagde Vorst. De sultan van Pasir is aangeklaagd door den resident van Zuid-Oéet-Borneo we gens diverse onrechtmatige handelingen. (Sumatra-Post) Kameroverzicht T»m<« Kuur. In de vergadering van Vrijdag werden ai- kreerst een aantal kleine wetsontwerpen en Conclusies van verslagen aangenomen. Biji de behandeling van het wetsontwerp tot het toekennen van vergoedingen aan be- léMigde personen bij| vjooranatlige sohutte- injien,, voerde dé heer Mees het woord. SpT. vond den eisdh, dat men 10 jaar dienst moest hebben voor de opheffing der schutterij om voor vergoeding in aanmerking te komen, te zwaar en hij zou die 10 jaar willen ver- andéren in 6 jaren. De heer Van Karnebeek heeft sym pathie voor het denkbeeld om personen, die bepaald schade lijden, eene vergoeding te geven, maar met de voormalige officieren van gezondheid bij de schutterij is dit niet het geval. Die lijden geen schade. De heer De Savornin Lohman stelt zich op het standpunt Van den minis ter. Recht hebben die officieren van gezond heid niet, evenmin als de andere gewezen ambtenaren, maar 'het is hier een quaestie van billijkheid. Als men de gratificatie al leen aan noodlijdenden wilde geven, zou men in „Armenzorg" vervallen en dat zou hier een geheel verkeerd stelsél zijn. Het is bo vendien een gratificatie, die elk jaar kan worden ingetrokken. Het beste zou zijn aan hen, die tien en meer dienstjaren hebben, de gratificatie voor het leven toe te ken nen en aan hen, die 5 jaren dienst hadden, tijdelijk. De Minister van Binnen 1. Za ken (de heer Heemskerk) doet den heer Van Karnebeek opmerken, diat de officie ren van gezondheid bezoldigd waren en als hun diensten niets te beteekenen hadden, bad men ze ook niet moeten bezoldigen. Geil ijk in de stukken is gezegd: het is hier geen quaestie van recht, miaiar een van bil lijkheid. De Minister is wel geneigd in te gaan op het denkbeeld van de heeren De Klerk, en Lohman en aan hen, die 5 jaar dienst hadden, een tijdelijke gratifi catie te geven. Het wetsontwerp wordt daarna zonder stemming aangenomen. Aan de orde is hierna de eindstemming over de oorlogsbegrooting. De heer Goeman Borgesius deelt meJe, dat hoewel de houding van dezen Mi nister grootendeels indruischt tegen hetgeen hij en de meeste zijner geestverwanten wen- schen, toch voor deze oorlogsbegrooting zul len stemmen, omdat zij die blootweg als een credietwet beschouwen. Op hunne bezwaren komen eii bij do volgende begrooting terug. De begrooting wordt aangenomen met 65 tegen 15 stemmen. Tegen de heeren Ter Laan, Reyne, Thom son, v. Deventer, Hugenholte, Nolting, Druoker, Limburg, Ketelaar, Mees, v. Kol, Van Helsdingen, Treub, Smidt en Schaper. Zonder stemming werd aangenomen het wetsontwerp tot instelling ,va,n ©en afdee- limg arbeidsinspectie aan heb departement van L„ H. en N. De kosten hiervan be dragen f 5900. In behandeling kwam alsnog het voorstel tot invoering van een wettelijken t-d en wel de Amsterdamsche, waartoe de min. van binnen!, zaken is gekomen nu de bedde voornaamste spoorwegmaatschappijen ver klaard hebben tegen dien tijd geen be zwaar meer te hebben. Een voorstel door den heer De Visser met nog eenige andere leden gedaan om niet den A. T., maar dan Midden-Europeeschen tijd in te voeren, vond geen ingang en werd dan ook ingetrokken, nadat de voorsteller had opgemerkt, dat helt tijdvraiagsbuk wel ejpoeddg weer aan de orde zou komen. Het wetsontwerp tot invoering van dan Amsterdamschen Tijd werd hierna aange nomen met 60 tegen 11 stemmen. De Kamer is daarna, op reces gegaan. Berichten. 60e Nederl. Landfcuishoudkundig Congres. De vergadering werd jl. Woensdag te Heerenveen tegen 10 'uur heropend1 en het woord gegeven aan den heer A. W- Htd.de- ma, te Groningen, tot het uitbrengen van zijn praeadvies over de vraag: „Is het niet van verstrekkend economisch belang voor ons land, indien het onderwijs in veeteelt aan 's Rijks Veeartsenijschool en aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school belangrijk wordt uitgebreid en meer in verband met de practijk gebracht dan thans het geval is?" Overtuigd, dat vermeerdering van dege lijke vakkennis een der krachtigste middelen is ter ontwikkeling van de huisdierteelt, ook ten opzichte van haar rentabiliteit, meende spreker volkomen gerechtigd te zijn de ge stelde vraag toestemmend te beantwoorden, als eerste stap naar het doenhet onderwijs in het exterieur en de raskennis der huis dieren wordt gegeven door docenten die zoo veel mogelijk geregeld in de gelegenheid blij ven door eigen waarnemingen met de door hen behandelde diersoort(en) en rassen deug delijk op de hoogte te zijn. Na eenig debat verkreeg het woord de heer A. Rauwerda te Leeuwarden, die de ■vraag behandelde„Wordt door de oprich ting van coöperatieve zuivelfabrieken de be staanszekerheid van den boer, speciaal van den huurboer, versterkt'?" Spreker concludeerde dat door de verbe teringen, welke de coöperatieve zuivelfabrie ken in het bedrijf hebben bewerkt, een voudig de pachtwaarde van het land is ge stegen. Daaruit volgt, dat door die verbe tering de bestaanszekerheid van den huur boer niet is versterkt; dat dit wel het ge val is met den eigenerfden boer. Deze laat ste geniet het voordeel echter niet als ex ploitant van het bedrijf, maar als grondeige naar. Immers wanneer hij zijn land ver pachtte en dus zelf het bedrijf staakte, zou Ihij een ongeveer even groot voordeel ver krijgen. <)ok over dit vraagstuk werd eenigen tijd gedebatteerd, waarna de heer E. D. van Dissel, van Utrecht, praeadvies uitbracht over de vraag Is het wenschelijlk, dat hier te lande be palingen in het leven werdén geroepen ter voorkoming en bestrijding van voor de bosch cultuur schadelijke insecten en zoo ja, op welke wijze kunnen deze bepalingen worden vastgesteld Spreker betoogde in hoofdzaak dat het Belgische systeem, waarbij eenerzijds door- loopende bepalingen zijn voorgeschreven en anderzijds bij groote uitbreiding van bepaal de insecten, dadelijk de noodige maatregelen tot bestrijding kunnen worden bevolen, met eenige wijziging odk voor ons land zeer ge schikt is. Na eenige besprekingen over dit vraagstuk werd gekozen tot bestuurslid de heer Knep- pellhout van Sterkenburg. Voorts werd besloten, dat het 61e con gres te Hoorn zal bijeenkomen. Nadat eenigen tijd was gepauseerd, werd het woord gegeven aan mr. H. P. L. G. de Kruyff Jr., directeur der Centrale Werk gevers Risico-Bank, ter behandeling van de vraag: „Is wettelijke ongevallenverzekering voor land en tuinbouw noodzakelijk, en zoo ja, op welke wijze moet deze wettelijke ver plichting worden geregeld, opdat deze ver zekering zoo eenvoudig, zoo nuttig en zoo weinig mogelijk kostbaar zij?" In zijn betoog stelde de spr. tegenover elkaar de zuivere dwangverzekering, waarbij de staat iederen werkgever in den landbouw verplicht zijne werklieden teg^n on,gevallen te verzekéren en het sdbadeloosstelling- sy stoem, volgens hetwelk de staat aan den werkgever de verplichting oplegt olm zijn werkman, ingeval hem een ongeval heeft getroffen, schadeloos te stellen Het staat den werkgever dan onder zekere voorwaar den vrij zich te verzekeren waar hij zulks wenscht, of het risico dezer verplichting zelf te dragen. Dan betoogde Spr., dat de regeling welke in het ontwerp KuyperVeegensTalma voorkomt, hierop neerkomt, dat de geheele inrichting der Landbouw-ongevallenverzeke- ring juist zoo omslachtig en centralistisch zal zijn als bij de industrie, met uitzondering alleen dat de landbouwers geen loonlijsten zullen behoeven aan te houden, docli dat het loon, zoowel van den getroffene als het totaal loon van den werkgever door eene commissie wordt vastgesteld, terwijl voorts liet bedrijfsgevaar van den werkgever door dezelfde commissie zal worden geschat, in [laats van door de Rijksverzekeringsbank, van welke verandering Spr. weinig nut ver wacht. Na een critiek op dit ontwerp wijst Spr. er op, dat allen kleine landbouwers en de meeste landbouwers behooren tot die categorie uit hun bedrijf geen zware pre mies kunnen opbrengen, terwijl de kleine landbouwer in tegenstelling met den kleinen industrieel niet in staat is de kosten dei- sociale verzekeringen op den verbruiker te verhalen. Een landbouw-ongevallen-verzekering moet, zegt Spr. zoo eenvoudig en min kost baar mogelijk worden ingericht. De schade regeling moet geschieden door een commis sie in iedere plaats, die tevens de vaststelling van de loonen der werklieden en de bepaling van de bijdragen der werkgevers verricht. Ten slotte controleerde de Staat, déor middel van een controle-instituut, waaraan per provincie 1 of 2, in enkele provincies misschien drie, rijkscontroleurs zijn venbon den. Wat de financieele kant van de verzeke ring betreft, is centralisatie noodzakelijk. Het risico is te groot om door kleine plaat selijke organisaties te worden gedragen, ter wijl de noodwendige financieele controle op de vele kleine kassen een aanzienlijk aantal ambtenaren zoude eischen. Particuliere ver- leekerings-instellingen geven hier een goede oplossing aan de hand. Op dit terrein ligt er voor de bestaande landbouworganisatie een uitgestrekt arbeidsveld open. Ten slotte waarschuwt de Sp-. tegen al te groote uitbreiding der verzekering dade lijk bij het begin. De landbo u w - on gov al 1 en - verzekering moet z. i. niet dadelijk verplich tend worden ges'told1, ook voor de werkgevers iu den landbouw, en voorts wat betreft de in het bedrijf medewerkende huisgenooten, worden beperkt tot een die met loontrek- kenden moeten worden gelijk gesteld. Maar wel moeten de talrijke arbeiders, welke werkzaam zijn in land- en tuinbouw, niet als „bedrijf" uitgeoefend, dus op par ticuliere landgoederen en tuinen, of die landbouw-werkzaam heden verrichten, welke niet direct met het bedrijf verband houden, ook onder de ongeVaR en-verzekering vallen. De rede van mr. De Kruyff werd luide toegejuicht. De eerste debater was de heer H. M. Haxtog, uit Barneveld, die zijn bekende be zwaren tegen de ongevallenverzekering ont wikkelde, en de zaak liever opgedragen zag aan de gemeentebesturen. De heer S. C. Korte weg, uit Den Haag, zou het een ramp achten voor den landbouw, als hij in contact moest komen met de Rijks verzekeringsbank. De landbouw moet zorgen voor een eigen instituut geheel buiten elke regeeringsbemoeiing om. Door den Voorzitter werd opgemerkt, dat wat voor de industrie reeds geregeld is, ook voor den bandbouw in orde moet worden gemaakt. Alle organisaties op landbouwge bied moeten eendrachtig samenwerken en elkander steunen, opdiat de regeering wete, hoe zij de zaak zal moeten aanpakken en bewerken. Hij hoopt, dat het congres zich zal uitspreken in den geest als do inleiding van den heer De Kruyff, want als zij dit niet deed, zich er dus tegen verklaarde, dan zou dit voor hem het bewijs zijn, dat het congres inderdaad oud werd. Mr. De Kruyff repliceerde, en zeide een groot tegenstanders te zijn om de verzeke ring op te dragen aan de gemeentebesturen. Nadat baron de Grancy woorden van dank had igebradht aan den voorzitter, die thans uit het congresbestuur moet tredenver klaarde dé heer De Boer het 60ste Nederl. huishoudkundig congres voor gesloten. Donderdag excursie per boot naar Grouw. Het. Nederl a ndsdhe Landbouw -c omité houdt Vrijdag IC Juli, des voormiddags te eLf uur, een algemeen© vergadering te '6 Gravenhage. Ais punten van 'beihandeling koenen o.a. aan de ordeBestrijding van de vervaisohing van veevoeder en LandlbouwongevaHeu-ver zekering. Ten opzichte van het eerstgenoemde punt wordt door het bestuur Voorgesteld, dat de vergadering het bestuur zal opdragen, bij vernieuwing de aandacht van de Regeering op deze aangelegenheid te vestigen met het eerbiedig, doch dringend verzoek zoo spoe dig mogelijk 'e indiening te bevorderen van een ontwerp van wet, waarbij de verval - sohing van veevoeder strafbaar gesteld wordt. Ten aanzien van het laatstgenoemde punt wordt overwogen „Gezien de door het bestuur gegeven toe lichting tot punt 9 van de agenda; Overwegende dat het gewenoaht is, dat ook in de landbouwbedrijven de verplich ting op de werkgevers worde gelegd, om hunne werknemers te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen hun in of in verband met het bedrijf overkomen, doch dat de regeling dor verzekering zélve aan de werknemers behoort te worden over gelaten onder bij de wet te stellen waar borgen Overwegende dat het eveneens gewensolit is den werkgevers, voor wie de ongevallen verzekering niet verplichtend zal zijn, de gelegenheid te openen om zich zelf, hunne vrouw en in het bedrijf werkzaam zijnde kinderen te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van hun in of door het bedrijf overkomen ongevallen." Voorgesteld wordt: 1het bestuur op te dragen eenerzijds aan de Regeerimg de intrekking van het ont werp van wet op de Landbouw-ongevallen- verzekering van 1905 te verzoeken en ander zijds bij haar aan te dringen op de indie ning van een ontwerp van wet deze materie betreffende, waarbij alleen de verzékerings- plioLt- wordt opgelegd, dodh ouder de noo dige waarborgen vrijheid gelaten wordt ten aanzien van de wijze van verzekering; 2. het bestuur uit te noodigen ter zake van de oprichting van verzekeringen als voren- omschreven diligent te willen blijven. Congres voor Staatspensio- neering. Het door den Bond voor Staats- pensionneering te hémden congres voor Staats- pensioneering zal plaats hebben op Zaterdag 19 September a. s., te Amsterdam, in Mai- son Stroudken. Ned. R.-K. Volksbond. Zondag is te Haarlem in hert gebouw „St.-Baivo" gehouden eene vergadering van den Gen tra- len Raad van den Ned. R.-K. Volksbond. Het Kamerlid, den heer W. C. J. Pas- stoors, die als voorzitter van den Boud heeft bedankt, weid, met eene toespraak van dén vice-voorzatter, den heer W. A. J. van de Kaïmip, naimens de leden, een keurig ge- schonk aangeboden, dat bestaat uit zes stoe len, twee crapaiudb en een canapé. In de plaats van den heer PasStoors werd tot voorzitter gékozen de heer J. W. Smit, voorzitter va n de af dee ling Amsterdam van den Ned. R.-K. Volksbond, en lid van den gemeenteraad aldaar. Van de besluiten, welke genomen werden, noemen we als een der belangrijkste dit, dat voortaan ook vrouwen lid van den Ned. R.-K. Volksbond kunnen worden. Vijfde Middenstandscon gres. In de onlangs onder voorzitter schap van den heer J. S. Meuwsen gehou den vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Iiidustrcelen Middenstand, zijn wederom 2 Middenstands- vereenigingen tot het lidmaatschap van den bond toegelaten. Aan de orde was daarna de vaststelling van de agenda van de vijfde algemeen© ver gadering en van het vijfde Middenstands congres, dit jaar op 29 en 30 Juli te Dor drecht te houden. Met algemeene stemmen werd de agenda vastgesteld. Op Dinsdag 28 Juli, des avonds uur, heeft de plechtige ontvangst van bondsbe- stuur en afgevaardigden op het stadhuis plaats door het gemeentebestuur van Dor drecht te 8 uur ontvangst der afgevaardig den door de regelingscommissie in de zaal van ..Kunstmin" aan den St. Jorisweg; van 9 tot 10 uur onderzoek van de geloofs brieven der afgevaardigden. Woensdag 29 Juli, 's morgens 8 uur, voortzetting onderzoek geloofsbrieven. Te 9J uur stadstijdOpening van de 5e alge meen© vergadering. Donderdag 30 Juli, des 's morgens te 9 uur, heeft de opening van het Congres door den bondsvoorzitter plaats, waarna aan de orde is: Beraadslaging over „de Vakoplei ding van den Middenstandsbond" ©nabehan deling van de daarover uitgebrachte prae- adviezen van de heeren: ds D. Bos, J. N. Hendrix, Frans Keulemans, dr. H. Lam- brechts en de nota's en rapporten van de veroenigingen ever dit onderwerp. Des middags 2 uur precies voortzetting van de beraadslagingen over de Vakoplei ding van den Middenstand. Voorzetting van de behandeling van on derwerpen, nog niet geheel afgedaan in d© vergadering van Woensdagmiddag. Op de oe algemeene vergadering van den Middenstandsbond te Dordrecht op Woensdag 29 Juli zullen nog behandeld wor den de volgende voorstellen ]o. Voorstel om opnieuw aan te dringen op verlaging van personeel e belasting voor winkels, hotels, café's en dergelijke. 2o. Voor het geval het daartoe strek kend wetsontwerp nog niet in behandeling is geweest: voorstel tot een vernieuwde actie in zake den Midden-Europeeschen tijd. 3o. De voorstellen van het. bestuur in' zake de besluiten van het Congre6 voor do ambachtsnijverheid, betreffende: le. het credietwezen voor den middenstand2e. de bespreking over een vereeniging voor het aankoopen van amhacktswerktuigen3e. de coöperatiewet. 4o. Het rapport van de commissie, in 1907 benoemd naar aanleiding van de voor stellen, gedaan door de Dordtsche Winke» 1 iersvercen iging De Nederlandsche Melkhygiënisclie Vereeniging, Bond van Melkinrichtingen en fabrieken van Melkproducten, zal op Maan dag en Dinsd'ag 13 en 14 Juli e. k. vergade ringen houden te Berg en Da! en te Nij megen, waar als sprekers zullen optreden de heer mr. Raaff uit Amsterdam over: „Het Arbeidscontract in verband met het bedrijf" en de heer Quadckker oyer „Be paling van vuil in de melk". Aan deze ver gaderingen zal worden verbonden een bctot- tocht naar West-Bannerclén en Oosterboek, ter bezichtiging van het bedrijf van den 'keer Pauwen en de Model boerderij Het Huis ter Aa van den heer Scheffer. Een Noord-Nederlandse he opera. Het Hbld. verneemt uit goede bron dat een nieuwe instelling, die den naam Noord-Nederlandsche Opera voeren zal, wordt opgebouwd, onder de artistieke lei ding van mejuffrouw Gateau Easer, direc trice van de „Vereeniging tot beoefening van vökale on dramatische kunst". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat enkele weihen in de oorspronkelijke taal zul len werden opgevoerd. Reeds is een aanvang gemaakt met de vorming van een geheel nieuw koor, dat met 1 Juli zijn studies aanvangt, en waarvoor nog leden gevraagd worden. De vorming van het orkest is opgedragen aan den heer R. Kriiger, bestuurder van de „Nieuwe Amsterdamsche Toonkunsrtenaarsvereeni- o^no"- Xader wordt bekend gemaakt hoe het tableau de la troupe en het. repertoire wor den samengesteld. Vermoedelijk zullen de opvoeringen meerendeels in den Stads schouwburg te Amsterdam worden gegeven. „Het Toon eel". Men deelt ons het volgende mede: De Commissie uit de Vereeniging „Eloker- lijc", die de opdracht ontvangen had, omi pogingen in het werk te stellen tot het stich ten van een tooneelgezelschlap onder leiding van Willem Roy aards, is er in geslaagd de noodige fondsen te vinden en heeft de tot standkoming kunnen bewerken eener naamL. vennootschap, die men den naam heeft gege ven van „Het Tooneei". Nevens den artis- tieken leider, tévens hoofd-regisseur, den heer Willem Roy aards, is voor de zakelijke! leiding, tot directeur-administrateur benoemd de 'heer Willem Stump ff Jr. Het verband met de Ver. „Elckerlijc" wondt o. m. be waard! door de vorming van een leescomitó, bestaande nat drie leden, waarin naast den heer Roy aards zitting hebben twee leden, aangewezen door de besturende leden dezer Ver. Voor de eerste maal treden als zoo danig op de heeren Ari Prins en Henman Robbers, resp. voorzitter en vice-voorzitter der Ver. De uit de aandeelhouders benoemde Raad van Oommissarissen strekt tot alge- meenen steun voor-, en controle van de di rectie, doch treedt niet op als Raad van Beheer, blijft dus buiten stukkenkeus, rol- verdeeling enz. Aan het gezelschap zijn verbonden de dames: mevr. Ph. van KercklhovenJon kers; mevr. Anna Saiblaihollesmej. Hen- riette van Kuiyk; mej. Ph. Beider; mevr. Jacqueline RoyaardsSandborg; mevr. Ju liette van AmeronRoosmej. Ohristine Staats; mevr. N. Mulder; mevr. Marie Gil huisSasbachmej. Betsy Cuypers. En de heerenConstant van Kerckhoven Johan Mulder; Rienk Brouwer; Max We ber Oorneüs ArnoldiDaan van Ollefen Folkert Kramer; Piet er Mols; Henri van Diepen en Hans Brüning. Met enkele dames- en heeren - artieste n zijn do onderhandelingen néig gaande. Het technisch jxnsoneel zal later bekend worden gemaakt. Voor het a. s. seizoen zullen de voorstel lingen to Amsterdam plaats vinden in, den gerestaiureerden Paleis-Soh ouwburg, in Den Haag in dén Kon. Sdhoujwbung, en in Rot terdam in den eveneens gerestaureeirden, vol gens nieuw systeem centraal verwaninden en goed verlichten Tivoli-ïSdhouwburg, terwijl een klein getal voorstellingen in den Groo ten Sdliouwburg in uitzicht gesteld zijn, waarvoor abonnementskaarten zullen worden uitgegeven Het plan bestaat om in den loop van het speelseizoen gedurende ministens vier weken in de provincie te gaan reizen, teneinde in de grootero steden, die niet geregeld bespeeld worden, bet repertoire der nieuwe zaïalk te brengen. Op 2 September ai. s. zal dé Paleis- Schouwburg geopend worden met de vertoo ning van een later te noemen, oud-Hol 1 andscli verbeeldingsspel van een onzer 17e eeuwsche dichters.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1